Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Poradnik picia wódki i nie tylko

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » sobota 13 kwie 2019, 09:17

Obrazek

Miliard „małpek” rocznie

Newseria
Rocznie Polacy kupują około miliarda małych buteleczek wódki. Po „małpki” codziennie sięga 3 mln osób, z czego 600 tys. nawet dwa razy dziennie – wynika z szacunkowych danych firmy badawczej Synergion. Kupują je niemal wszystkie grupy społeczne i o różnych porach dnia i nocy. – Małe butelki bardzo uelastyczniły konsumpcję alkoholu – podkreśla Michał Kociankowski, szef Synergion. Powodują, że Polacy piją alkohol śmielej, częściej, w sytuacjach, w których raczej nie sięgnęliby po inny alkohol. Dodatkowo mała ilość wypijanego alkoholu daje złudne poczucie większej samokontroli.


https://embed.newseria.pl/video/1577105599_synergion_butelki_1_sz.mp4


– Nasze badania pokazują, że konsumpcja „małpek”, czyli małych wódek, to przede wszystkim dzisiaj konsumpcja dosyć masowa, odważna, a nawet kreatywna. Konsumenci lubią ten format, śmiało po niego sięgają, dosyć powszechnie, w bardzo różnych sytuacjach, często w takich, w których nie sięgnęliby po żaden inny produkt alkoholowy – mówi Michał Kociankowski, dyrektor generalny Synergion.

Statystyczny Polak wypija rocznie blisko 11 litrów czystego spirytusu.

Pijemy coraz więcej i coraz częściej, a duży wpływ na rosnącą konsumpcję ma popularność „małpek”, czyli butelek o pojemności 100–200 ml.

Z badania Synergion wynika, że codziennie kupuje je 3 miliony osób, a ponad 600 tys. klientów co najmniej dwa razy w ciągu dnia.

– Jeśli przyjmiemy, że nasze szacunki pokazują około 3 mln nabywców czy spożywających dziennie, a rok ma 365 dni, to choć prawdopodobnie nie wszystkie dni są aż tak intensywne pod względem spożycia, to roczna sprzedaż tego formatu alkoholu sięga miliarda butelek – ocenia Michał Kociankowski.

Dynamiczny wzrost sprzedaży małych formatów wódki nie ma wpływu na sprzedaż większych butelek. Te dwie kategorie sprzedają się w różnych sytuacjach.

– „Małpki” to oddzielna kategoria produktu. Nie jest to to samo z punktu widzenia zachowań konsumenckich, zwyczajów, sposobu spożywania. Te małe butelki mają inne sytuacje spożycia, inne motywacje, bardzo często mają inną gamę produktową. Są już dzisiaj systematycznie eksponowane w sklepach w oddzielnych miejscach i kupowane nie razem ani nie wymiennie z dużymi butelkami – tłumaczy dyrektor generalny Synergion.

Małe butelki wódki kupują niemal wszystkie grupy społeczne. Według sprzedawców największą grupą kupujących są osoby mające problem z alkoholem oraz pracownicy fizyczni (ok. miliona). Niewiele mniej liczne są grupy konsumentów małych buteleczek wśród ludzi młodych (20–25 lat), emerytów i młodych kobiet. Małe butelki przełamały tabu, że alkohol dla kobiety jest czymś kulturowo złym. Poręczna butelka z łatwością zmieści się do kieszeni czy damskiej torebki (77 proc. zaraz po zakupie chowa butelkę do torby lub kieszeni).

– Kupują ludzie w drodze do pracy, z pracy, kupują kobiety, ludzie na spacerze z psem, ludzie przychodzący do sklepu z dzieckiem – wymienia Kociankowski. – Jeżeli jednak szukamy jakiejś prawidłowości, to częściej alkohol w małych butelkach kupują mężczyźni ze średniej wielkości miejscowości, ze średnim wykształceniem.

„Małpki” sprzedają się dobrze o każdej porze dnia – 28 proc. rano, 36 proc. popołudniu, zazwyczaj tuż po zakończonej pracy, i tyle samo wieczorem po godz. 18.00.
Ponad 90 proc. osób kupuje bez zastanowienia, dokładnie wiedzą, jaką wódkę kupić.

– Małe butelki wpływają na konsumpcję alkoholu w Polsce w ten sposób, że tego alkoholu konsumenci piją być może mniej na raz, ale częściej. Przez to, że tych drobnych sytuacji do spożycia jest dużo, to piją go w sumie więcej – tłumaczy Kociankowski.

Małe butelki dają złudne poczucie pewnej niewinności, bo 100 czy 200 ml nie pozwoli się upić, ale za to pomoże zapomnieć czy przygotować się na trudny dzień w pracy.

– Małe butelki bardzo uelastyczniły konsumpcję alkoholu, oderwały ją trochę od takich sytuacji, w których konsumpcja musi być przygotowana wcześniej, czyli umówieni koledzy, przygotowane zakąski, zorganizowane miejsce, zarezerwowany czas.

Małe butelki pozwalają całkowicie spontanicznie, bez miejsca, czasu, organizacji sięgnąć po niewielką ilość alkoholu – ocenia Michał Kociankowski.

05.04.2019
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/a ... AB7G4G6OD8
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 14 kwie 2019, 00:26

Obrazek
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 02 maja 2019, 11:48

MIESIĄC BEZ ALKOHOLU, CZYLI KORZYŚCI Z „SUCHYCH TYGODNI”

https://www.odkrywamyzakryte.com/alkohol/
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 04 maja 2019, 22:33

Obrazek :D
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 05 maja 2019, 01:10

0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 10 maja 2019, 23:01

Nalewka z Mniszka Lekarskiego - Praktyka u Praktyka

https://www.youtube.com/watch?v=j6fj3fZLQJI

Opublikowany 2 maj 2019
Matka natura jest łaskawa i porozsiewała po świecie wiele cennych roślin. Jedne poprawiają nam nastrój swoim pięknem i aromatem, inne samą swoją obecnością czynią otoczenie zdrowszym i zharmonizowanym, a jeszcze inne są przez nas spożywanie bezpośrednio lub z postaci wywarów lub ekstraktów i w ten sposób poprawiają stan naszego organizmu.

Praktyka u Praktyka - Nalewka z Truskawek

https://www.youtube.com/watch?v=fqqmJjvH4m4

Opublikowany 14 cze 2017
Sezon na truskawki więc tak króciutko - nalewka z truskawek. Jak traficie na dobry materiał to możecie liczyć na przepyszny efekt.
Na balon 10 l.
4 kg truskawek przebranych i oczyszczonych.
1-2kg cukru
alkohol o mocy około 50 % (6-7 litrów)
Owoce wsypujemy.
Cukier dodajemy warstwami , ale większość na wierzch.
Zalewamy alkoholem.
Przez pierwszą dobę mieszamy często by rozpuścić cukier
Po 3 tygodniach zlewamy nalewkę i usuwamy owoce - można je wykorzystać do deserów.
Nalewka dojrzewa na klika miesięcy.
ZAPRASZAM!
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 15 maja 2019, 23:55

Małe piwko z korzeniami... Przypomnienie... ;)

https://www.youtube.com/watch?v=HYBDt8zgYMo

Opublikowany 21 lip 2015
Kultowa piosenka w wykonaniu Zdzisława Maklakiewicza z filmu "Przyjęcie na 10 osób + 3" z muzyką Jerzego Matuszkiewicza .
Scenariusz Janka Himilsbacha i prawdopodobnie jego słowa do tej pięknej piosenki.
0 x



Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7741
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1419
x 406
Podziękował: 14175 razy
Otrzymał podziękowanie: 13801 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: chanell » czwartek 16 maja 2019, 20:47

:D :D :mrgreen:
Załączniki
59774700_2180202995360598_1547219860524630016_n.jpg
59774700_2180202995360598_1547219860524630016_n.jpg (49.69 KiB) Przejrzano 10298 razy
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 19 maja 2019, 00:21

Obrazek

Obrazek
0 x



Awatar użytkownika
azo
Posty: 1484
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2018, 11:31
x 256
x 153
Podziękował: 4441 razy
Otrzymał podziękowanie: 2805 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: azo » niedziela 19 maja 2019, 09:03

Obrazek
0 x


Ascezo minD

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 22 maja 2019, 23:25

Naukowcy wykazali, w jaki sposób alkohol uszkadza DNA w komórkach macierzystych, co pomaga wyjaśnić, dlaczego picie zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Badania częściowo finansowane były przez Cancer Research UK i opublikowane w Nature.

Wiele wcześniejszych badań dotyczących dokładnego sposobu, w jaki alkohol powoduje raka, dokonano w kulturach komórkowych.

Jednak w tym badaniu naukowcy wykorzystali myszy, aby pokazać, jak ekspozycja na alkohol prowadzi do trwałych uszkodzeń genetycznych.

Naukowcy z Laboratorium Biologii Molekularnej MRC w Cambridge podali myszom rozcieńczony etanol. Następnie wykorzystali analizę chromosomów i sekwencjonowanie DNA w celu zbadania genetycznych uszkodzeń spowodowanych przez aldehyd octowy, szkodliwą substancję chemiczną wytwarzaną, gdy organizm przetwarza alkohol.

Odkryli, że aldehyd octowy może rozerwać i uszkodzić DNA w komórkach macierzystych krwi, co prowadzi do przegrupowania chromosomów i trwałej zmiany sekwencji DNA w tych komórkach.

Te odkrycia pomagają zrozumieć, w jaki sposób picie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju 7 rodzajów nowotworów, w tym popularnych typów, takich jak piersi i jelit.

Profesor Ketan Patel, główny autor badania, powiedział: „Niektóre nowotwory rozwijają się z powodu uszkodzenia DNA w komórkach macierzystych, podczas gdy niektóre uszkodzenia są przypadkowe, nasze odkrycia sugerują, że picie alkoholu może zwiększyć ryzyko tego uszkodzenia. ”

Zbadano także, w jaki sposób organizm próbuje się zabezpieczyć przed szkodami powodowanymi przez alkohol.

Pierwszą linią obrony jest rodzina enzymów zwanych dehydrogenazami aldehydowymi (ALDH). Enzymy te rozkładają szkodliwy acetaldehyd na octan, który nasze komórki mogą wykorzystać jako źródło energii.

Na całym świecie miliony ludzi, szczególnie z południowo-wschodniej Azji, albo nie mają tych enzymów, albo niosą ich wadliwe wersje.
Tak więc, gdy piją, buduje się aldehyd octowy, co powoduje zaczerwienienie skóry, a także prowadzi do złego samopoczucia.

W badaniu, kiedy myszy pozbawione krytycznego enzymu ALDH – ALDH2 – otrzymywały alkohol, spowodowały cztery razy więcej uszkodzeń DNA w komórkach w porównaniu do myszy z w pełni funkcjonującym enzymem ALDH2.

Drugą linią obrony używaną przez komórki są różne systemy naprawy DNA, które przez większość czasu pozwalają im naprawiać i odwracać różne rodzaje uszkodzeń DNA.
Ale nie zawsze działają, a niektórzy noszą mutacje, co oznacza, że ​​ich komórki nie są w stanie skutecznie przeprowadzić tych napraw.

Niezdolność do efektywnego przetwarzania alkoholu może prowadzić do jeszcze większego ryzyka uszkodzenia DNA, a zatem niektórych nowotworów.

Należy jednak pamiętać, że usuwanie alkoholu i

systemy naprawy DNA nie są doskonałe i alkohol może nadal wywoływać raka na różne sposoby, nawet u osób, których mechanizmy obronne są nienaruszone.
https://zdrowie831.wordpress.com/2018/0 ... a-czesc-4/

umiar wskazany raczej :D

edit:
Gdzieś w filmie na forum, ros. dr (ten od oddechu i szkodliwości alko) mówił,
że kto czerwieni się od alko nie powinien sobie wcale go zadawać ;)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 26 maja 2019, 10:00

https://kopalniawiedzy.pl/piwo-naczynia ... esor,30135

"Archeolodzy i mikrobiolodzy z Izraelskiej Służby Starożytności oraz 4 uniwersytetów wykorzystali do uwarzenia piwa drożdże, których spory przetrwały w zakamarkach naczyń kilka tysięcy lat."
0 x



kupfer
Posty: 342
Rejestracja: czwartek 16 lut 2017, 21:46
x 321
x 34
Podziękował: 1075 razy
Otrzymał podziękowanie: 609 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: kupfer » niedziela 26 maja 2019, 10:19

witam,sami widzicie jakie to pieroństwo odporne,piwo to najgorszy po winie musującym wybór alkoholu biorąc pod uwagę dzisiejsze o wiele bardziej agresywne i "pobudzone chemicznie" drożdże :mrgreen:
pozdrawiam
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 13 cze 2019, 16:45

"W Bielsku-Białej powstało Pierwsze w Europie wino z konopi
cannabis, konopie, wino

Pierwsze w Polsce wino z intraktem z konopi siewnych wyprodukowane zostało przez winiarską firmę AWE z Bielska-Białej, przy współpracy z Dobrekonopie.pl. Nowy trunek zachowuje wszystkie, w tym także prozdrowotne właściwości konopi.



„Wino Linia Konopie” powstało z połączenia wysokiej jakości wina gronowego czerwonego półsłodkiego oraz intraktu z ręcznie zbieranych w Polsce kwiatostanów i liści konopi siewnych – Cannabis sativa L. Jest to pierwszy tego typu współcześnie wyprodukowany trunek w Polsce i w Europie, jego podstawą jest tradycyjna zielarska receptura. Zastosowanie ziół sprawia, że wino może być stosowane jako środek wspomagający organizm.

Dzięki temu, że wino zawiera żelazo, witaminy B12 i resweratrol, który zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne m.in. za przedwczesne starzenie się, spożywane w umiarkowanych ilościach ma prozdrowotne działanie. Dodając do niego intrakt, czyli wyciąg z wyselekcjonowanych ziół, wzmacniamy to działanie i poszerzamy je o właściwości tych roślin – mówi Marta Frygier, dyplomowana fitoterapeutka, pomysłodawczyni linii win z intraktem ziół AWE.

Od lat interesowałam się konopiami, kiedy powstał pomysł na stworzenie win z intraktem ziół, zaczęłam szukać producenta, spełniającego warunki zbioru, temperatury suszenia i dysponującego odpowiednimi wynikami badań. Wybrałam DobreKonopie.pl, markę spółki General Hemp Marekting, która spełnia te wszystkie warunki celująco. – dodaje Frygier.

Wino, dzięki zastosowaniu intraktu z konopi, podobnie jak olejki oraz ekstrakty CBD z konopi siewnych, wspomaga pracę układu nerwowego, krwionośnego oraz pokarmowego.

Wino jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem dla ziół, ponieważ ma i alkohol i kwasy organiczne, dlatego kiedyś było często używane w fitoterapii do sporządzania leków ziołowych – mówi Ewa Melania Gryt z Dobrekonopie.pl.

W procesie tworzenia intraktu do roztworu przechodzą wszystkie kannabinoidy z konopi, dzięki czemu to wino ma właściwości suplementacyjne. Wspiera pracę układu kannabinoidowego, podwyższa wszystkie jego funkcje i przywraca wewnętrzną homeostazę organizmu, czyli odporność na stres – dodaje Gryt.

Najlepsze działanie wina z Linii Konopie uzyskamy spożywając jednorazowo niedużą jego ilość, do 120 ml. Polecane jest na wieczór, w chwili relaksu i odpoczynku. Może stanowić dodatek do herbat lub aperitif przed wieczornym posiłkiem. Warto wiedzieć że wina z intraktami ziołowymi są bardziej wrażliwe na warunki zewnętrzne, dlatego po otwarciu, powinno się je przechowywać w lodówce.

Oto jak powstaje wino z konopi:
https://youtu.be/4yXr79-39FI

Źródło: faktykonopne.pl"

https://dobrewiadomosci.net.pl/32360-w- ... -z-konopi/
1 x



Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: abcd » niedziela 16 cze 2019, 20:36

0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 23 cze 2019, 22:44

Obrazek
0 x



Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7359
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 249
Podziękował: 5973 razy
Otrzymał podziękowanie: 11582 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: Thotal » piątek 05 lip 2019, 00:00

Piołunówka

https://www.youtube.com/watch?v=-vUnysHkifA

Pozdrawiam - THoTal :)
1 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 10 lip 2019, 23:02

Obrazek ;)
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 12 lip 2019, 23:34

"Ten kto pije alkohol (tzn.mocz bakterii), następnego dnia sika własnym mózgiem" - prof. Żdanow. :o

https://www.facebook.com/iluminaci.nwo/videos/1180255615467641/UzpfSTE0MTY1MjgyNjE6MTAyMTQwNzA0ODQ2NjIyNjY/
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 15 lip 2019, 22:48

"Dużo stracił przez alkohol". Kulisy Sławy Witolda Dębickiego

https://www.youtube.com/watch?v=Xf6QtGiOYWw

Opublikowany 15 maj 2017
Zagrał już w ponad stu dwudziestu filmach i serialach. Mimo to mówi o sobie aktor bez nazwiska albo kryptopopularny. Witold Dębicki, aktor którego twarz znają wszyscy ale nazwisko nieliczni. Kilka tygodni temu wywiadzie prasowym przyznał się że od wielu lat bezskutecznie walczy z uzależnieniem od alkoholu. Naszemu reporterowi opowiedział o swojej samotności, chorobie i o rodzicach...
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 16 lip 2019, 17:07

Neurobiologia uzależnienia od alkoholu
http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/1996/273.pdf
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 26 lip 2019, 22:52

Obrazek
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 06 sie 2019, 18:38

Czy to był najlepszy zawód średniowiecza? Rzecz jasna miał sporo wspólnego z alkoholem!
ARTYKUŁ | 29.05.2018 | Autor: Monika Kassner

Obrazek
Czy można sobie wymarzyć lepszy zawód niż bycie testerem… piwa? Ilustracja ze średniowiecznego podręcznika „Tacuinum Sanitatis”.

Dziś, aby wykonywać ten zawód trzeba wykazywać się szczególną wrażliwością oraz posiadać specjalistyczną wiedzę. W średniowiecznej Anglii wystarczało być kobietą. Czy domyślacie się, o jaką profesję chodzi? Wielu mogłoby stwierdzić, że był to najlepszy zawód średniowiecza.

Na pierwszy rzut oka średniowieczna wieś jawiła się przybyszowi jako chaotyczne skupisko chat i budynków gospodarczych. Obok większości chałup znajdowały się jednak stajnia, kurnik, stodoła, a często niewielka piekarnia i warzelnia piwa. Biorąc sobie bowiem żonę, szanujący się młody gospodarz wymagał od niej, w ramach obowiązków małżeńskich, umiejętności przyrządzania tego trunku właśnie. A jeśli kobiety powszechnie zajmowały się piwowarstwem, naturalną rzeczą było również sprawowanie przez nie funkcji wiejskich kiperów ale, czyli… testerów jakości angielskiego piwa!

Zawód – kiper

W książce Josepha i Francesa Gies „Życie w średniowiecznej wsi” czytamy, że „żadna wieś nie mogła obyć się bez kiperów ale, którzy oceniali jakość oraz monitorowali ceny piwa warzonego na sprzedaż”. Zainteresowani czasami średniowiecza wiedzą, że położenie kobiety tej epoki było nierozerwalnie związane ze statusem utrzymującego ją mężczyzny: dla panny – ojca lub ojczyma, dla żony – męża, a dla wdowy – zmarłego małżonka.

Przedstawicielki płci pięknej zajmowały się domem i dziećmi oraz pomagały mężczyznom w utrzymaniu odpowiedniej pozycji rodziny. Dopiero po śmierci małżonka mogły liczyć na pewną swobodę i możliwość prowadzenia interesów w postaci rzemiosła lub handlu. Podobnie było z urzędami. Świeckie kobiety nie występowały samodzielnie w życiu publicznym. Z jednym wyjątkiem – kiperów ale, którzy w średniowiecznej społeczności cieszyli się wyjątkowym statusem.

Giesowie potwierdzają, że w średniowiecznej Anglii „ten urząd był jedynym, jaki mogły piastować kobiety, jako że to głównie one zajmowały się przyrządzaniem wspomnianego trunku”. Obok przedstawicielek płci pięknej kiperami bywali jednak – zwłaszcza w miastach – także mężczyźni.

Obrazek
Angielskie piwo „ale” było w średniowiecznej Anglii bardzo ważne. Na tyle, że prócz piwowarów już wtedy istnieli kiperzy, testerzy jego jakości.

Warunki kontroli ale w mieście

Powszechne spożycie ale wymuszało dokładną kontrolę jakości, sprzedawanego w tak dużej ilości, trunku. Zanim przejdziemy do warunków wiejskich, zobaczmy, jak tę sprawę rozwiązano w miastach. W Anglii pierwsze cechy piwowarów zaczęły powstawać już w XII stuleciu. Najważniejszym zadaniem tej formalnej grupy było zabezpieczenie dochodów jej członków, ale również dbanie o markę oferowanych towarów.

Kontrolerzy, inaczej kiperzy, których mistrzowie cechu wybierali spośród własnego grona, mieli szerokie uprawnienia: we wszystkich browarach należących do stowarzyszenia mogli sprawdzać nie tylko jakość wytwarzanego trunku oraz surowców, ale także nadzorować wszystkie fazy produkcji ale. Za psucie piwa kary bywały różne – w zależności od skali przestępstwa – od grzywien po wykluczenie z cechu.

Prawo miejskie na straży jakości ale

Regulacje dotyczące sprzedaży piwa, jak również sprawdzania jego jakości, znalazły się oczywiście w prawie miejskim. Przykładowo w Statutach okręgowych Worcester czytamy: „Nikt nie będzie sprzedawał piwa z domu, jeśli nie umieści na drzwiach odpowiedniego znaku” albo „Dwaj testerzy, będący obywatelami okręgu oraz osobami smutnymi i dyskretnymi, będą sprawdzali jakość piwa”. Trudno dziś wyjaśnić znaczenie terminu „smutny” w przypadku średniowiecznego testera piwa. Może chodziło o wstrzemięźliwość. A może o unikanie bójek czy kłótni?

Obrazek
Fascynuje Cię średniowiecze? Wszystkie jego sekrety odkrywają przed nami badacze tej epoki Joseph i Frances Gies w książce „Życie w średniowiecznej wsi” (Znak Horyzont 2018).

Wiejski kiper ważny niczym sędzia

Na wsi urząd kipera ale był równie ważny, a można nawet zaryzykować tezę, że znacznie ważniejszy niż w mieście. Jak piszą Giesowie w książce „Życie w średniowiecznej wsi”, w średniowiecznych księgach wiejskich wymienia się go na równi z urzędami woźnego, sędziego oraz reeve, czyli nadzorcy majątku ziemskiego (angielskiego odpowiednika sołtysa). Osoby na te stanowiska chłopska społeczność wybierała z własnego grona. Powołani na urząd musieli złożyć oficjalną przysięgę, że będą go sprawować najlepiej jak potrafią. Bowiem „za zhańbienie urzędu podczas jego wykonywania groziły kary”.

Stanowisko kipera wymagało nieustającej gotowości do pracy. Jako że niechmielone ale szybko kwaśniało, gospodarz, którego żona właśnie uwarzyła piwo, zapraszał wszystkich z okolicy jak do tawerny. A żeby legalnie sprzedać bursztynowy trunek, musiał go wpierw poddać kontroli miejscowego kipera. W angielskiej wsi Elton, stanowiącej główny przedmiot analizy w książce Giesów, te same rodziny pełniły funkcje przysięgłych, sędziów oraz testerów jakości alkoholu. Od połowy XIV wieku mamy tu jednak już do czynienia z samymi mężczyznami, ponieważ piwowarstwo powoli stawało się domeną męskiej aktywności.

Kiperzy po jednej i drugiej stronie prawa

Te same rodziny pojawiają się zatem po jednej i drugiej stronie prawa dotyczącego browarnictwa. Przykładowo familia Abovebrook piastowała urzędy sędziów i kiperów, co nie przeszkodziło członkini tejże – Matildzie – sprzedawać słabe ale bez sprawdzenia jego jakości, za co (mimo rodzinnej protekcji) zapłaciła sześć pensów kary.

Okazuje się, że kiperzy musieli mieć posłuch wśród wiejskiej społeczności, ponieważ w innym przytoczonym w „Życiu w średniowiecznej wsi” dokumencie czytamy, że...
Henry Godswein, bogaty rolnik, kiper ale oraz sędzia (…) w 1279 roku otrzymał karę, „gdyż odmówił pracy podczas drugich jesiennych prac obowiązkowych i ponieważ utrudnił owe prace, nakazując, by wszyscy poszli wcześniej do domów, do tego bez pozwolenia bajlifów” (urzędników lorda).
Obrazek
Niektóre familie w średniowiecznej Anglii potrafiły zgromadzić w swoich rękach niemal wszystkie najważniejsze urzędy na wsi.

Inny znamienity mieszkaniec Elton, John Ketel, który dwukrotnie pełnił funkcję sędziego i kipera ale, „rozbił głowę Nicholasa, syna Richarda Smitha, mocno pobił Richarda Benyta i, co więcej, złamał mir w stosunku do niego”. Jak zatem widać, jeśli wrócimy do postulatu „smutku” jako jednej z cech testerów piwa oraz uznamy go za brak bójek i wybryków – niezbyt wielu piastujących urząd, przymiot ten posiadało.

Penalizacja piwnych oszustw

Od połowy XIV stulecia kobiety częściej warzyły piwo niż je testowały (chociaż – jak zostało wspomniane wyżej – i browarnictwo powoli przechodziło pod dominację mężczyzn). A że niektóre z nich chciały szybko zarobić, sprzedawały piwo „słabe”, „o niepełnej wartości” lub „niewarte pieniędzy” i – co najważniejsze – bez przetestowania. Jak piszą Giesowie, takie postępowanie było bardziej karane niż cudzołóstwo!

W dokumentach dotyczących średniowiecznego Elton lista kobiet-piwowarów, na które nałożono mniejsze bądź większe kary, jest dość długa. Wydaje się, że poprzez tego typu praktyki próbowano wprowadzać licencję na warzenie piwa, ponieważ ta aktywność gospodarcza nie była objęta dotąd żadną opłatą. Giesowie podają kilka przykładów kar za psucie ale:
Allota znana jest z warzenia za pensa, a czasem nawet za pół pensa, sprzedaje bez przetestowania i czasami robi słabe ale. W związku z tym „jest ona” winna dwa szylingi. [Alice – żona Blythe’a – sprzedawała] trzy razy za pół pensa i za pensa, i sprzedawała to bez przetestowania, za co otrzymała dwanaście pensów kary.
Obrazek
Przez prawie całe średniowiecze, najlepszy zawód tej epoki uprawiały w Anglii kobiety. Nie tylko warzyły piwo, ale i testowały jego smak. Obraz Henry’ego Singletona „The Ale House Door”.

Powszechne spożycie piwa z jednej strony niosło ze sobą pokusę szybkiego zarobku na trunkach słabych i złej jakości, z drugiej zaś – potrzebę utrzymywania dobrej marki piwa. Jak ważnym urzędem w średniowieczu był kiper ale, możemy sobie uzmysłowić, biorąc pod uwagę fakt, że piwo było jednym z najważniejszych napojów mieszkańców ówczesnej Anglii. A Anglicy zapisali się w historii jako najbardziej zapijaczony naród średniowiecznej Europy. Kiper zaś mógł pić alkohol bezkarnie – bo kto śmiałby nazwać testera jakości alkoholikiem? Czy można więc było sobie wymarzyć lepszy zawód?

Bibliografia:

Joseph, Frances Gies, Życie w średniowiecznej wsi, Znak Horyzont, Kraków 2018.
Ian Mortimer, W mieście, na dworze, w klasztorze. Jak przetrwać w średniowiecznej Anglii, Astra, Kraków 2017.
Mika Rissanen, Juha Tahvanainen, Spieniona historia Europy. 24 pinty, które nawarzyły piwa, Agora, Warszawa 2017.

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2018/ ... koholem/#3
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 09 sie 2019, 13:35

Na łożu śmierci leży 80-latek - kochany mąż, ojciec i dziadek. Dookoła zebrała się cała rodzina. Żona, wszystkie dzieci, wnuki oraz kilkoro prawnucząt. Wszyscy w milczeniu wpatrują się w sufit tudzież w podłogę, czekając na zbliżającą się chwilę... Nagle ciszę przerywa dziadek i rzecze:
- Zdradzę wam swój największy sekret... Ja naprawdę nie chciałem się żenić i zakładać rodziny. Miałem wszystko: szybkie samochody, piękne kobiety, sporo przyjaciół i kasę na koncie. Ale pewnego wieczoru znajomy rzekł do mnie:
- "Ożeń się i załóż rodzinę bo nie będzie ci miał, kto podać szklanki wody, kiedy będzie ci się chciało pić na łożu śmierci."
Od tego momentu słowa te nie dawały mi spokoju. Postanowiłem radykalnie zmienić swoje życie i ożenić się. Skończyły się wyskoki z kolegami na piwo. Teraz wyskakiwałem tylko do nocnego po gerberki dla was, dzieci moje. Wieczorne dyskoteki z dziewczynami, zamieniły się w wieczorne oglądanie seriali z żoną... Pieniądze z konta zostały roztrwonione na fundusze inwestycyjne dla was kochane dzieci. Swawolne dni sprzed małżeństwa odeszły jak wiatr... I teraz, kiedy leżę na łożu śmierci ...
- Wiecie co?
- Co? - wszyscy zdumieni wpatrują się w staruszka.
- Nie chce mi się pić!

Obrazek
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Poradnik picia wódki i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 23 sie 2019, 12:48

Rzeczpospolita gorzałką stoi! Jak się piło w XVIII-wiecznej Polsce?

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2012/ ... ej-polsce/
0 x



ODPOWIEDZ