Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Skarby historii polskiej.

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 01 cze 2020, 16:03

Para w Polskę. Miasto Żagań

Według legendy, na początku VIII wieku, słowiańska księżniczka Żaganna, córka Wandy, wnuczka króla Kraka zakłada gród nad Bobrem, który zostaje nazwany od jej imienia Żaganiem. To legenda; historycznie od początku naszej państwowości, ziemie te przynależały do Piastowskiego Śląska i do Diecezji Wrocławskiej utworzonej w roku 1000

https://www.youtube.com/watch?v=1UpNXW9deuM

22 lut 2015
MasterTruckRed

Historyczne Opactwo Augustianów w Żaganiu mocno związane było z historią książęcego miasta Żagania – „Miasta Zabytków”, którego oblicze kształtowali sławni architekci, m.in. A. della Porta, V. Boccaccio czy S. Spinetti, później O. Teichert i L. Dorst-Schatzberg. Już po kasacji Opactwa, 10 czerwca 1813 roku przyjeżdża podczas trwania kampanii saskiej na swą kwaterę do Żagania Henri Beyle - Stendhal. Zamieszkał u F. Andrea, generalnego zarządcy dóbr książęcych ówczesnej władczyni księstwa Wilhelminy Biron. Przeżywa tu poważną chorobę; 6 lipca czuje się już poważnie chory, prowadzi wiele rozmów z księdzem, w gorączce rozważa o śmierci. 16 lipca pisze do swojego przyjaciela Feliksa Faure: „Myślałem że będę miał zaszczyt być pochowanym w Żaganiu". Pisarz miał na myśli miejsce gdzie grzebano zmarłych żołnierzy napoleońskich leżące tuż obok drogi na Iłowę. Gorączka opada, 23 lipca czuje się już lepiej, zaś cztery dni później wyjeżdża z miasta i udaje się do Drezna.

W latach 1842-1862, za czasów Doroty Talleyrand, najmłodszej córki Piotra Birona,
Żagań stał się jednym z najbardziej znaczących centrów kultury w Europie. Gościli tu pisarze, kompozytorzy i politycy; Franciszek Liszt, Giuseppe Verdi czy Klemens von Metternich. Historycznym faktem jest, że na ślubie wnuczki księżnej Doroty, który odbył się 3 października 1857 r. w kościele Wniebowzięcia NMP na organach grał Franciszek Liszt. Podczas II wojny światowej niedaleko miasta założono obóz jeniecki Stalag Luft III, gdzie więziono ok. 10 tys. osób. To z tego obozu w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. wydarzyła się tzw „Wielka Ucieczka” (temat wielu filmów); z obozu zdążyło wydostać się 76 jeńców. Ucieczka w pełni powiodła się tylko trzem lotnikom. Byli to Norwegowie Peter Bergsland i Jens Muller oraz Holender Bram van der Stok. Reszta uciekinierów została prędzej czy później schwytana. Na specjalny rozkaz Hitlera (tzw. Sagan-Befehl) wszyscy uciekinierzy mieli zostać rozstrzelani, lecz po interwencji Göringa ostatecznie zdecydowano się rozstrzelać pięćdziesięciu lotników. Historycznie miasto przynależy do Śląska; obecnie znajduje się w województwie lubuskim.

http://wnmp.zagan.pl/pdf/historia_kanon ... ularni.pdf
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 11 lip 2020, 19:41

Bródno Stare. Najstarszy gród Warszawy
5 lip 2020

https://www.youtube.com/watch?v=CD4gdfnIOW4&fbclid=IwAR1vzva3AH8aeEmv9bvD7YBwzd-p5B5knBd1IkJpBiK2pObzVIL-IG6CC-w

3d4history

Bródno Stare. Najstarszy gród Warszawy – to krótkometrażowa animacja na temat plemiennej społeczności zamieszkującej obszar dzisiejszej metropolii w czasach, w których nie było tu jeszcze miasta, a Piastowie tworzyli dopiero zręby państwa polskiego. W Lesie Bródnowski, na terenie warszawskiej dzielnicy Targówek, do dziś widoczne są relikty wczesnośredniowiecznego zabytku. Istniał tu najstarszy gród i najstarsza znana średniowieczna osada na terenie dzisiejszego miasta. Założenie tego ośrodka wiąże się z początkiem nieprzerwanej ciągłości osadniczej na obszarze współczesnej Warszawy.

Osada nad niewielką rzeką Brodnią, od której nazwę wzięła Puszcza Bródnowska, powstała w końcu IX lub początkach X wieku i funkcjonowała do wieku XI. Gród, który wybudowano tu w drugiej połowie X lub początkach XI wieku miał charakter refugialny - nie posiadał trwałej zabudowy i nie był zamieszkały, służył natomiast mieszkańcom za schronienie w razie zagrożenia. Gród spłonął w pierwszej połowie XI wieku, osada jednak funkcjonowała dłużej, być może aż do końca XI wieku.

Choć podstawą lokalnej gospodarki było rolnictwo, w osadzie obecne były liczne rzemiosła. Wytapiano tu żelazo z miejscowej rudy, odlewano metale kolorowe, wytwarzano przedmioty z drewna, kości i poroża, produkowano ceramikę oraz tkano materiały. Wykopaliska dostarczyły wielu informacji m.in. o diecie i metodach przechowywania pożywienia. Mieszkańcy ośrodka utrzymywali też aktywne kontakty handlowe z odległymi społecznościami, w tym z Rusią.

Na potrzeby projektu wykonana została pełna rekonstrukcja 3D osady i grodu na stanowisku Bródno Stare na przełomie X i XI wieku. Ujęcia filmowe w wirtualnej przestrzeni zrealizowane zostały w silniku gry Unreal Engine 4.

Realizacja: Mateusz Osiadacz
Czytał: Filip Kosior
Dźwięk: Studio Osorno | Krzysztof Czeczot, Jan Jędrzejczyk, Maciej Zych, Patryk Makowski

Projekt został sfinansowany z budżetu m.st. Warszawy.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 12 sie 2020, 17:26

Biecz (niem. Beitsch) – miasto w powiecie gorlickim w południowo-wschodniej Polsce, położone nad rzeką Ropą.

Obrazek

Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Miasto królewskie starostwa bieckiego w powiecie bieckim województwa krakowskiego w końcu XVI wieku. Biecz uzyskał prawo składu w 1616 roku. Do połowy XVI wieku było jednym z największych w Polsce. Przeżyło rozkwit w XIV i XV wieku dzięki posiadaniu statusu miasta królewskiego; od XVII w. zaczęło podupadać. Współcześnie jest niewielkim turystycznym miasteczkiem o malowniczym położeniu z licznymi zabytkami.

W Bieczu działają zakłady przemysłu metalowego i drzewnego. Ma stację kolejową. Honorowym Patronem Miasta i Gminy Biecz jest od 2007 roku św. Jadwiga Andegaweńska.

Historia
Nazwa Biecz pochodzi od imienia Benedykt, Bejek, Bijek. Niektórzy twierdzą, że nazwa pochodzi od Biesów, zamieszkujących niegdyś Beskidy. Jednak mieszkańcy miasta uważają, że wywodzi się od Becza-legendarnego założyciela grodu. Brzmienie nazwy zmieniało się na przełomie wieków: Beyech, Begech, Begecz, Begesz, Beyecz, Beecz, Beycz, Byecz, Beiech. Jednak w czasach wczesnośredniowiecznych ukształtowała się obecna nazwa Biecz. Tereny, na których powstał gród, zamieszkiwane były przez człowieka w dorzeczach okolicznych rzek już 4500-1700 lat p.n.e., o czym świadczą znaleziska: toporki, siekierki kamienne. Podczas prac archeologicznych na górze zamkowej w 1961 r. odkryto ceramikę i ślady spalonego wału z ok. 1200 r. p. n. e. Następne wykopaliska, monety rzymskie od II do V w., świadczą o szlaku handlowym przebiegającym w tym regionie. Według historyków chrześcijaństwo przywędrowało na ziemie bieckie w IX w. Zaś w X w. przełęczą dukielską podążał orszak św. Wojciecha. Pierwsze wzmianki pisane o Bieczu pochodzą z XI w.

Herb miasta wywodzi się z pieczęci miejskich. Najstarsze (XV w.) mają charakter gotycki i znane są z XVI-wiecznych odcisków. Przedstawiają św. Piotra z kluczem w ręku w półfigurze. Późniejsza, również gotycka przedstawia wizerunek ss. Piotra i Pawła w półfigurach. Między nimi znajduje się litera: B. W wieku XVI na pieczęci widnieje samo B bez postaci świętych. Tę samą literę jako godło miasta spotykamy w konsolach żeber sklepienia prezbiterium kolegiaty. W XVII w. na pieczęci pojawia się przedstawienie ss. Piotra i Pawła w pozycji stojącej, w pełnej figurze, zaś między nimi znajduje się litera B. Takie przedstawienie herbu miasta możemy spotkać na zabytkowym pulpicie z bieckiej kolegiaty, z roku 1633. Takie pieczęcie były używane jeszcze po pierwszym rozbiorze Polski, z nich to bezpośrednio został zaczerpnięty herb Biecza.

Obrazek

Gród został wybudowany na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego, 281 m n.p.m. Liczy około 5000 m². Otaczały go mury obronne wraz z 17 basztami. Wjazdu do miasta strzegły potężne bramy, 2 barbakany, jeden od strony zachodniej, drugi- południowej, oraz mosty zwodzone. Od południa płynęła rzeka, która chroniła przed zdobyciem miasta. Oddalając się w kierunku zachodnim, ok. 500 m od grodu, stał potężny zamek. Dziedziniec zbliżony był kształtem do idealnego prostokąta. Najprawdopodobniej Leszek Czarny uczynił zamek twierdzą murowaną. W czasie swej świetności bywali tam: Konrad Mazowiecki, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, Elżbieta Łokietkówna, Jadwiga Andegaweńska, Władysław Jagiełło, Władysław Warneńczyk, Jan Kazimierz oraz być może inni polscy królowie. Niestety, w 1475 r. Kazimierz Jagiellończyk polecił rozebrać zamek. Jednak pamięć i fundamenty pozostały do dziś.

Obrazek

Na wschodnim skraju wzgórza wznosił się dwór królewski (zamek) i łaźnia. W 1395 r. Jadwiga przeznaczyła plac, gdzie stał dwór na szpital dla ubogich. Historycy przypuszczają, że dwór spłonął w 1388 r. Wraz ze szpitalem wybudowano kościół Św. Ducha. W tym samym czasie miasto rozkwitało. Budowano zajazdy, browary, kościoły, szkołę, sukiennice z postrzygalnią, wagę. Mieszczanie zakładali sklepy, banki, magazyny. W 1557 r. powstała w Bieczu pierwsza na Podkarpaciu apteka. Założył ją Marcin Barian-Rokicki. Miasto liczyło ok. 3 tysięcy mieszkańców. Królowie Polski chętnie odwiedzali gród. Konrad Mazowiecki w 1228 r. potwierdził dokumentem wydanym na zamku w Bieczu sprowadzenie Krzyżaków do Polski. Władysław Łokietek zastanawiał się tu nad przeniesieniem stolicy kraju z Krakowa do Biecza. Tradycja mówi, że tak się stało, ale przez krótki czas (od 1 do 7 dni). Kazimierz Wielki przebywał w grodzie jedenastokrotnie. Nadał miastu różne przywileje np. 26 grudnia 1362 r. pozwolił zbudować wagę, postrzygalnię oraz kramy solne. W 1367 na jego prośbę papież Urban V pozwolił na założenie w mieście klasztoru dominikanów. W 1368 r. zezwolił organizować jarmarki ustanowione na św. Piotra i Pawła. Lokalizował liczne okoliczne wsie. Ludwik Węgierski w 1372 r. Biecz, Czchów, Nowy Sącz, Bochnia i Słupcza otrzymały zwolnienia celne. Władysław Jagiełło odwiedzał miasto 22-krotnie. Np. 4 grudnia 1401 r. po śmierci Jadwigi, zaręczył się w bieckim zamku z Anną Cylejską, wnuczką Kazimierza Wielkiego. 20 maja 1421 r. zezwolił mieszczanom zbudować na rzece Ropie szlifiernię o 2 kołach i 2 kamieniach. 20 lutego 1450 r. Kazimierz Jagiellończyk pozwolił zbudować bieczanom wodociągów w Bieczu. Jednak najważniejszym i najukochańszym królem dla Bieczan była św. Jadwiga. Końcem sierpnia 1384 r. liczny orszak królewski przekroczył granice Polski przez Przełęcz Dukielską, podążając do Krakowa.

Obrazek

https://pl.wikivoyage.org/wiki/Biecz
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biecz
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 24 sie 2020, 20:07

Najstarszy kamienny zamek na Dolnym Śląsku – do Bolkowa przyjedź, aby odbyć fascynujący spacer po historii

Zamek w Bolkowie sięga historią XIII wieku. Z jego wieży jest piękny widok na panoramę miasta i okolicy.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=BBbqvWoqtr0&feature=emb_logo

Zamek w Bolkowie
10 sie 2020
Wrocławskie Fakty

Zabytek cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających pomimo trwającej pandemii. Jest położony w pobliżu uczęszczanej przez turystów drogi prowadzącej do Kotliny Jeleniogórskiej, ale bywa też celem specjalnych wypraw. Dlaczego warto odwiedzić ten obiekt? Dzięki turystom wracającym na szlaki dolnośląskich atrakcji, zamek w Bolkowie, jak i cała branża turystyczna powoli odrabiają straty związane z niedawnym zamknięciem gospodarki. Każda złotówka wydana w tego typu miejscach to wsparcie dla lokalnych zabytków i ich gospodarzy – lokalnych przedsiębiorców lub samorządów.

Okazuje się, że od czerwca daje się zaobserwować znaczny wzrost liczby turystów zagranicznych. Pytamy także o to, kiedy otwarty jest zamek oraz jak wygląda przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, co dla wielu osób ma istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wypoczynkowej czy turystycznej wyprawie. O tych między innymi kwestiach rozmawiamy z Adamem Łaciukiem – kustoszem bolkowickiego zamczyska.
Zamek w Bolkowie to miejsce, które najchętniej odwiedzą pasjonaci historii, bo i można w nim odkryć nie jedną fascynującą historię. W Bolkowie jej przeróżne wątki splatają się w naszpikowane emocjami artefakty i ślady. Jeszcze tu nie byliście?
Dariusz Nowakowski
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 22 wrz 2020, 05:26

Tajemnice Zamku Czocha. Pokój #pancerny #Zamek #Czocha. Śladami książki Krzysztofa Kąkolewskiego

https://youtu.be/c_blhfnaTjk
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 14 gru 2020, 16:10

WAWEL: co wiesz o perle renesansu? | GOOD IDEA
13 gru 2020

https://www.youtube.com/watch?v=-DHFgJYQ8Ps

Radosław Gajda & Natalia Szcześniak

Przenosimy się na Wawel XVI wieku, by odkryć perłę renesansu: wielką rozbudowę Zamku Królewskiego za panowania Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta Starego. Chodźcie z nami!

Film powstał dzięki współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu w ramach programu Kultura Dostępna online. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 06 mar 2021, 23:59

Zamek Pilcza w Smoleniu

Obrazek

Zamek w Smoleniu – ruiny zamku na Górze Zamkowej we wsi Smoleń w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim. Znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na Szlaku Orlich Gniazd oraz Jurajskim Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd. Wybudowany został w systemie tzw. Orlich Gniazd.

https://www.youtube.com/watch?v=HtaxVK01XJE

1300 r. – w kronice Macieja Stryjkowskiego opisano walki o zamek Pelciszka pomiędzy Wacławem II a Władysławem Łokietkiem, jednak, wbrew temu co dawniej sądzono, być może nie chodziło o zamek Smoleń lub pobliską strażnicę na Skale Biśnik lub Grodzisku Pańskim, lecz o inny obiekt. Niemniej archeolog Błażej Muzolf w odległości 2 km od zamku zlokalizował dwa punkty obronne (Biśnik i Grodzisko Pańskie) datując je na 2 poł. XIII w.[2];
1394 r. – pierwsza pewna wzmianka o zamku, w której wymieniony jest kapelan zamkowy Dominik;
1396 r. – wymieniony został burgrabia zamkowy;
przełom XIV i XV w. – właścicielką zamku jest Elżbieta Pilecka-Granowska, III żona króla Władysława Jagiełły;
1414 r. – panem na zamku został syn Elżbiety Granowskiej – Jan Pilecki (ok. 1405–1476) (Jan Granowski) herbu Leliwa. Zamek na 200 lat staje się własnością rodu Leliwitów;
1432 r. – wymienione podzamcze z folwarkiem i innymi zabudowaniami gospodarczymi;
lata 1492–1515 – na zamku przebywał Biernat z Lublina, który pełnił funkcję kapelana kaplicy zamkowej oraz prywatnego lekarza i sekretarza Jana Pileckiego. Biernat z Lublina w listach bardzo chwalił ten pobyt i podziwiał bogactwo biblioteki zamkowej;
1577 r. – zamek od Anny Pileckiej kupił kasztelan oświęcimski Wojciech Padniewski herbu Nowina i zamieszkał w dworze pod zamkiem (w wielu przewodnikach turystycznych i innych wydawnictwach pojawia się nieprawdziwa informacja, że od Pileckich nabył zamek Seweryn Boner, jednak zamek w Smoleniu nigdy nie należał do Bonerów. Po Pileckich przeszedł od razu w ręce Padniewskiego. Zamek więc rozbudowali Pileccy. Pomimo modernizacji bardzo szybko przestała wystarczać rosnącym w potęgę i bogactwo właścicielom. Ograniczona powierzchnia wzgórza utrudniała dalszą rozbudowę, zaś niekorzystne połączenie komunikacyjne spowodowało, że Wojciech Padniewski najpierw zamieszkiwał w dworze u stóp zamku, a następnie postanowił przenieść się około 1610 r. do Pilicy, gdzie było dość miejsca, by wybudować nową, okazalszą siedzibę (zamek w Pilicy);
1655 r. – Szwedzi zdewastowali zamek;
1657 r. – Stanisław Warszycki planował oddanie zrujnowanego zamku na klasztor Franciszkanów. Nie doszło to jednak do skutku, a klasztor wiek później powstał w Pilicy;
1797 r. – Austriacy przyczynili się znacząco do dewastacji zamku, używając kamienia z murów do budowy komory celnej w Smoleniu;
W latach 40. XIX w. zamek nabył Roman Hubicki, który go uporządkował i częściowo zrekonstruował. W wyniku tych prac przy południowej ścianie zamku natrafiono na wiele ludzkich kości i militariów średniowiecznych. Wskazuje to na zbrojny atak na zamek w średniowieczu. Roman Hubicki na zamku w Smoleniu założył słynną fabrykę śrutu „Batawia”;
W latach 50. i 60. XX w. zamek zabezpieczono w postaci trwałej ruiny i wykonano wstępne badania architektoniczne. W 1972 r. rozpoczęto prace zabezpieczające mury zamkowe jako trwałą ruinę;
2010 r. – w wyniku złego stanu murów oraz katastrofalnej zimy powodującej złamania drzew i zawalenia się narożnika w zamku zachodnim postawiono tablice zakazujące wstępu na zamek. Wycięto kilkadziesiąt drzew w obrębie murów i ich najbliższego otoczenia;
2012 r. – rozpoczęto postępowania przetargowe na zabezpieczenie murów zamku.
2015 - zamek po zabezpieczeniu murów i częściowej rekonstrukcji został udostępniony wraz z wieżą do zwiedzania.

Obrazek
Brama Zamkowa

Faza I (zamek górny)
Zamek został wzniesiony w stylu gotyckim w połowie XIV w., najprawdopodobniej przez Ottona z Pilczy herbu Topór i zastąpił istniejącą tu być może wcześniej drewnianą strażnicę. Pierwszy zamek składał się z murów obwodowych biegnących wokół skalnej platformy, budynku mieszkalnego we wschodniej części i cylindrycznej wieży (stołpu) o średnicy ok. 7,5 m. Wejście do stołpu znajdowało się na wysokości kilku metrów (dzisiejsze wejście na poziomie gruntu powstało znacznie później).

Faza II (zamek wschodni)
Otton z Pilczy i jego żona Jadwiga z Melsztyna po 1350 r. wznieśli na wschód od zamku górnego zamek dolny składający się z kamiennego muru obronnego o grubości do 2 metrów założonego na planie pięciokąta. Na teren zamku dolnego wjeżdżało się przez zachowaną do dzisiaj gotycka ostrołukową bramę, w której znajdują się widoczne wgłębienia służące do spuszczania brony. Być może w tej części zamku znajdowała się wzmacniająca obronę wieża.

W południowo-wschodniej części tego dziedzińca na skale mury niespodziewanie załamują się kilkukrotnie, co wskazuje na prawdopodobne istnienie w tym miejscu wieży obserwacyjnej założonej na planie zbliżonym do prostokąta.

Na dziedzińcu zamkowym znajduje się studnia, którą według tradycji wykuć mieli jeńcy tatarscy, a jej głębokość miała wynosić 200 m (inne źródła podają 100 m – tak naprawdę nie wiadomo, są to wyłącznie dywagacje, studnia obecnie jest zasypana do głębokości 26 m).

Faza III (zamek zachodni)
Prawdopodobnie Elżbieta Granowska lub jej syn Jan Pilecki po 1450 r. na zachód od zamku górnego zbudowali zachodnią część zamku dolnego połączona z zamkiem górnym murem biegnącym po skale. Wjazd na dziedziniec prowadził od strony południowej. W tej części zachowały się ślady budynku mieszkalnego z oknami ostrołukowymi i pozostałości bramy.

Obrazek

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Smoleniu

LEGENDA O TAJEMNICZYM ZEGARZE
"Nieopodal zamku znajduje się jaskinia, w której - w noc świętojańską ,w Wigilię czy też w noc sylwestrową - bo różne są wersje przekazywanej z pokolenia na pokolenie legendy, o północy usłyszeć można dwanaście uderzeń zegara. Jaskinia ta zwana jest Zegarową lub Zegarówką. Ilekroć rok zapowiadał się pomyślnie dla dziedziców zamku i ich gości mieszkańcy słyszeć mogli miarowe, czyste i dźwięczne uderzenia ukrytego gdzieś pod ziemią zegara. Czasami jednak dochodziło chrapliwe, przytłumione bicie zwiastujące ciężki rok. Bywało że godzinie dwunastej towarzyszył zgrzyt zwiastujący śmierć w rodzinie. Nie zawsze znajdywał się śmiałek, który próbował wysłuchać noworocznej przepowiedni tym bardziej, że zegar informował tylko o losie mieszkańców zamku. Zdarzyło się kiedyś, że na zamek do starosty zjechało mnóstwo gości, wśród nich jego córka niedawno poślubiona jednemu z senatorów krakowskich. Święta minęły radośnie na ucztach i zabawach. Kiedy przy dźwiękach kapeli rozpoczęto sylwestrowe pląsy, kiedy zaszumiały w głowach trunki, jeden z gości przypomniał o tajemniczym zegarze. Wkrótce uczestnicy zabawy znaleźli się w jaskini i wśród wesołego gwaru oczekiwali bicia tajemniczego zegara, nie wątpiąc, że radosna melodia zapowiadać będzie kolejny rok dobrobytu. Uderzenia zabrzmiały jednak nieczysto. Słysząc zgrzyt mechanizmu starosta zmartwiał. On, wbrew obracającemu zdarzenie w żart towarzystwu, wiedział, że zegar wróżył śmierć a przeczucie mówiło mu, że odnosi się to do jego ukochanej córki . Prysł nastrój beztroskiej zabawy. Zmieszani i przygnębieni goście wrócili na zamek i wkrótce porozjeżdżali się w swoje strony. Niedługo po tym do zamku dotarła wieść, że w posiadłości nowożeńców wybuchła zaraza która zabrała córkę starosty, jego zięcia i nowo narodzonego wnuczka. Zrozpaczony starosta kazał zamurować wejście do jaskini aby nikt więcej nie słyszał tajemniczego zegara."
P.S. A ten kto jest nazbyt wścibski i w Jaskini Zegar szuka źródła tego dźwięku kończy niestety tak jak w poniższym filmiku. Oglądnijcie do końca 😉

https://www.youtube.com/watch?v=JI8XqvoUEdE
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 10 mar 2021, 17:44

Zamek - 50 lat odbudowy
Data premiery: 13 lut 2021

https://www.youtube.com/watch?v=Kkn1XtjJeFE

MuzHPtv

„Zamek – 50 lat odbudowy”
Dokumentalny film zrealizowany na zlecenie Muzeum Historii Polski upamiętnia 50-tą rocznicę decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie, która zapadła w styczniu 1971 roku.
W 20-minutowym filmie sięgnięto do czasów, gdy budowla była siedzibą władz I Rzeczpospolitej (Króla i Sejmu), następnie gościła Naczelnika Państwa oraz stała się rezydencją Prezydenta RP. Pokazano wojenne losy budowli, kończące się wysadzeniem przez hitlerowców tego symbolu polskiej państwowości. Koncepcje odbudowy socrealistycznej z 1949 roku na szczęście nie zostały zrealizowane. Droga do rekonstrukcji była jeszcze daleka. Niektórzy przedstawieciele władz nie chcieli widzieć tego symbolu „burżuazyjnej zgnilizny”. Dopiero odcinający się od gomułkowskich czasów Edward Gierek wykorzystał Zamek Królewski do celów propagandowych, chcąc pozyskać sympatię narodu i podjął decyzję o jego odbudowie. Za wzór posłużył obraz Canaletta „Widok Warszawy od strony Pragi”.
W filmie „Zamek – 50 lat odbudowy” pokazane są różne koncepcje i realizacja rekonstrukcji wnętrz. Przedstawione zostały osoby zasłużone dla dzieła odbudowy, jak prof. Stanisław Lorentz. Film zamyka współczesny obraz zamku, który pełni funkcje reprezentacyjne, muzealne oraz edukacyjne. Dokument zawiera m.in. wypowiedzi dyrektorów Zamku Królewskiego prof. dr. hab. Andrzeja Rottermunda i prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego, kustosza działu fotograficznego Bożeny Radzio oraz historyka dr. hab. Piotra Majewskiego.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 04 kwie 2021, 19:31

Szczerbiec i inne skarby Wawelu
Premiera rozpoczęła się 3 godziny temu

https://www.youtube.com/watch?v=IhNO8zJfCVM

Obywatel JC

Tym razem odkryjemy przed wami tajemnicę Szczerbca, przesławnego miecza koronacyjnego królów polskich, używanego przy intronizacjach naszych władców od 1320r. Ponadto, zobaczymy między innymi oryginalny miecz ceremonialny króla Zygmunta Starego oraz skarby królewskiej zbrojowni, w tym kolczugę króla Władysława IV, prezenty jakie od władców europejskich otrzymał Jan III Sobieski, a także uzbrojenie zdobyte na Turkach w bitwie pod Wiedniem. A wszystko to w otoczeniu gotyckiej części zamku, gdzie króluje sklepienie krzyżowo - żebrowe.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 05 kwie 2021, 18:40

Chłodna historia PAŁACU w Świerklańcu. I oznaki wiosny na Śląsku 🌺
4 kwi 2021

https://www.youtube.com/watch?v=RbfRuzIW86Q

Wędrowne Motyle

Trzy dni płonął Śląski Wersal w Świerklańcu. W 1945 roku jedna z najokazalszych rezydencji w Europie upadła wobec naporu sowieckiego frontu. Przy czym rabunek pałacu trwał jeszcze lata po wojnie. Resztki rezydencji wysadzono w powietrze na początku lat 60. O tym smutnym obiekcie ale także o nadziei - pograniczu bytomsko-tarnogórskim, wpisanym na listę UNESCO oraz o poszukiwaniu śladów wiosny w katowickich Lasach Murckowskich będzie w tym odcinku.
1 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 09 kwie 2021, 23:26

Z wizytą w przeworskim pałacu księcia Lubomirskiego
21 sie 2020

https://www.youtube.com/watch?v=aQbfM1oN-Ag

Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy

Wirtualne zwiedzanie Pałacu Lubomirskich w Przeworsku w ramach akcji: PODKARPACKA TRAVELTANNA, z przewodnik Małgorzatą Wołoszyn. Transmisja on line 15 maja 2020 r.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 11 kwie 2021, 18:12

Wawel zaginiony i Rotunda NMP
11 kwi 2021

https://www.youtube.com/watch?v=M9m8tAn_-fM

Obywatel JC

@Obywatel JC​ zabieram was dziś w podróż do X wieku - bo to najprawdopodobniej wtedy zbudowano Rotundę NMP, znaną też jako Kościół św. Feliksa i św. Adaukta. Tożsamość jej fundatora oraz rzeczywisty, pierwotny kształt świątyni pozostają nadal tajemnicą, ale wiemy na pewno, że została odnowiona przez Kazimierza Wielkiego i używana była jako kaplica królewska aż do wielkiej przebudowy zamku za czasów zygmuntowskich. Wejdziecie z nami do środka i poczujecie wręcz fizycznie wyczuwalny królewski majestat, unoszący się między tymi tajemniczymi murami...
Poza tym, oprowadzimy was po wspaniałej wystawie (rezerwacie archeologicznym), czyli po Wawelu Zaginionym.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 02 maja 2021, 15:22

Wawelskie arrasy i królewskie krużganki
Premiera rozpoczęła się 23 godziny temu

https://www.youtube.com/watch?v=Bw5Cl9f7xHg

Obywatel JC

Arrasy wawelskie i królewskie krużganki. Tylko z nami będziecie mieć okazję na kontemplowanie arcydzieł mistrzów flamandzkich, którzy specjalnie dla króla Zygmunta Augusta wykonali ok. 190 arrasów, z których większość (na szczęście) przetrwała do naszych czasów i jest prezentowana na Wawelu. My pokażemy wam te, które prezentowane są w Sali Poselskiej, w której również można podziwiać arcysławne "głowy wawelskie". Następnie, zabierzemy was na królewskie krużganki drugiego piętra, przy czym od razu wyjaśnimy, dlaczego w ogóle je zbudowano i co robi na Wawelu herb Habsburgów.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 27 cze 2021, 16:21

Kwidzyn - zamek, katedra i potężne gdanisko
Premiera rozpoczęła się 23 godziny temu

https://www.youtube.com/watch?v=MNzZMxSycLM

Obywatel JC

W Kwidzynie zobaczycie niezwykle efektowny zamek, katedrę oraz największe na świcie gdanisko - wszystko z XIV wieku. Cuda gotyckiej inżynierii budowlanej - wzorem krzyżackim budowane z cegły, nie z kamienia. Interesujące są zwłaszcza ujęcia z powietrza, pokazujące majestat i piękno całego kompleksu. Dla miłośników historii - w Kwidzynie znajduje się krypta, w której podobno pochowanych jest kilku Wielkich Mistrzów Zakonu.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 05 lip 2021, 15:39

TAJEMNICE KATEDRY W KWIDZYNIE | URBEX TEAM KWIDZYN
Data premiery: 23 maj 2021

https://www.youtube.com/watch?v=Ti0sv-ihagw

Urbex Team Kwidzyn

Nadszedł wreszcie czas, żeby poważnie zabrać się za temat, który mamy na uwadze już od kilku miesięcy. Pisaliśmy kiedyś naszym sympatykom, że od czasu do czasu będą pojawiać się treści mające w niewielkim stopniu związek z urbexem. Taką właśnie kwestią jest nasz wspaniały, kwidzyński zespół katedralno-zamkowy diecezji pomezańskiej z XIV w. Nas w tym tygodniu szczególnie będzie intrygowała część katedralna, która zawiera miejsca niedostępne dla turystów i nieznane wielu mieszkańcom Kwidzyna.
Naszej eksploracji przewodził doświadczony i wykwalifikowany pracownik kwidzyńskiego Tabularium, Tomasz Karcz.
Musimy nieskromnie przyznać, że jesteśmy posiadaczami jednej z najokazalszych świątyń przynajmniej na północy Polski. Imponujące wnętrze gotyckiej katedry, zwanej również konkatedrą elektryzuje swoim ogromem jak i architekturą sakralną. Sam zaś kompleks katedry kwidzyńskiej połączonej z zamkiem kapituły pomezańskiej sięga okresu średniowiecza i powstał w latach 1343-1380.
Łączna długość budowli (bez części zamkowej) wynosi 86 m i dzieli się na chór oraz trzynawowy korpus kościoła o charakterze pseudobazyliki. Nad nawą główną, której wysokość wynosi 18,2 m, znajduje się sklepienie gwiaździste w bogatej wersji ośmioramiennej.
Architektoniczną perłę stanowi południowy portyk katedry, powstały z wapienia gotlandzkiego o formach wczesnogotyckich, który w architekturze średniowiecznych Prus był jedyną tego typu konstrukcją. Nad nim prezentuje się unikatowe dzieło sztuki - średniowieczna mozaika przedstawiająca św. Jana Ewangelistę, wykonana prawdopodobnie przez artystów z Wenecji. Takie mozaiki podziwiać możemy jedynie w Pradze i Rawennie.

Historia i opis katedry powstały w oparciu o informacje ze strony kwidzyńskiego Tabularium: https://tabularium.ckj.edu.pl/
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 12 sie 2021, 20:26

Zamek Krzyżtopór i potop szwedzki
4 paź 2020

https://www.youtube.com/watch?v=OZTptJ5EYDY

Obywatel JC

Oszałamiający zamek w miejscowości Ujazd (woj. świętokrzyskie), zbudowany z polecenia Krzysztofa Ossolińskiego w I połowie XVII wieku. Zniszczony w czasie potopu szwedzkiego (1655-1660), następnie odbudowany i ponownie zniszczony przez wojska carskie w czasie Konfederacji Barskiej w latach 70-tych XVIII wieku. Wspaniały pomnik historii i dawnej chwały polskiej magnaterii, a jednocześnie symbol upadku państwa i wszechogarniającego warcholstwa tzw. złotej wolności szlacheckiej.

Faktograf o niezwykłym zamku Krzyżtopór w Ujeździe - Faktograf
29 sie 2016

https://www.youtube.com/watch?v=8cYitBX6Lww

FAKT24.PL

Krzyżtopór to niezwykły zamek znajdujący się w miejscowości Ujazd. Swoją magiczną i tajemniczą sławę zawdzięcza przede wszystkim bardzo bogatym fundatorom interesującym się magią. Skłonności do astrologii i magii, jakie przejawiał właściciel- Krzysztof Ossoliński, ujawniły się przede wszystkim przy budowie zamku. Nad wejściem w bramie umieszczono hieroglif przypominający stylizowaną literę W. Ma ona symbolizować, zgodnie z księgą kabały, wieczne trwanie tego miejsca. Budowla miała mieć okien tyle co dni w roku, a 52 komnaty miały symbolizować 52 tygodnie. To tylko niektóre z wielu tajemnic zamku.
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 13 sie 2021, 09:08

Zamek Krzyżtopór
- byłem, marmurowe stajnie dla koni z lustrami,-
było...
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 22 sie 2021, 20:19

Bystrzyca Kłodzka - nieodkryta perełka
22 sie 2021

https://www.youtube.com/watch?v=M25zxj6QmDc

Kuba Kuba
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 25 sie 2021, 18:41

Zamek w Chęcinach i tragiczne losy Rzeczypospolitej
Premiera rozpoczęła się 93 minuty temu

https://www.youtube.com/watch?v=GjyRPtvoMT4

Obywatel JC

Poznajcie jeden z najbardziej fascynujących zamków w Polsce - położony na wysokiej, wapiennej skale, z trzema efektownymi wieżami i wysokimi murami, pamiętającymi przełom XIII i XIV wieku. Zamek był siedzibą polskich królów, królowych, a także (niestety) świadkiem wielu tragicznych wydarzeń z historii Rzeczypospolitej, o czym wam ze szczegółami opowiemy. Dla miłośników filmu - pokażemy wam miejsce, gdzie Jerzy Hoffman kręcił w 1968r. "Pan Wołodyjowskiego".
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: songo70 » sobota 04 wrz 2021, 15:56

0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 04 wrz 2021, 22:09

ZAMEK KSIĄŻ, PODZIEMIA ZAMKU KSIĄŻ, STARY KSIĄŻ, ŚCIEŻKA HOCHBERGÓW. CO WARTO ZOBACZYĆ. ATRAKCJE
29 sie 2021

https://www.youtube.com/watch?v=kd-n4KgEt0k

Razem w Polske - Biuro Turystyczne RAZEMwPOLSKE pl

Zamek Książ to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Owiany licznymi legendami i tajemnymi historiami, jest prawdziwą perełką Dolnego Śląska. Położony w malowniczej scenerii, na skalnym cyplu opadającym stromym urwiskiem ku Pałecznicy, wśród gęstych lasów, sprawia niesamowite wrażenie już od pierwszego wejrzenia. A im dalej zagłębimy się w książański kompleks, tym nasze odczucia będą potężniejsze. Sekrety arystokratycznych rodów, skarby, tajemnicze tunele i zagadki ultranowoczesnej broni, to tylko niektóre zagadnienia, z którymi spotkacie się tej przepięknej warowni. Zamek Książ to zdecydowanie miejsce, które każdy się turysta powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 05 wrz 2021, 17:55

TARNÓW. PERŁA RENESANSU I POLSKI BIEGUN CIEPŁA. STARE MIASTO, KATEDRA, ZAMEK. CO WARTO ZOBACZYĆ
8 sie 2021

https://www.youtube.com/watch?v=OgCRT6Z4Z-k

Razem w Polske - Biuro Turystyczne RAZEMwPOLSKE pl

Mówią o nim polski biegun ciepła, miasto wielu kultur i perła renesansu. Niedoceniany i pozostający w cieniu wielkiego Krakowa Tarnów, należy do jednych z najpiękniejszych miast w Polsce. Jest drugim miastem Małopolski zarówno pod względem liczby mieszkańców, jak i ilości zabytków. Zapraszamy Was na krótką wycieczkę po tym niezwykłym mieście.

00:00 CO W FILMIE
03:24 MUZEUM HISTORII TARNOWA I REGIONU
06:22 STARE MIASTO
12:12 BAZYLIKA KATEDRALNA NARODZENIA NMP
15:18 ZAMEK TARNOWSKICH
18:54 PODSUMOWANIE

Największa tarnowska tajemnica
31 paź 2011

https://www.youtube.com/watch?v=tfKSGdy8cwA

tarnowskieinfo

Czy rzeczywiście istniał tunel łączący zamek na Górze Świętego Marcina z centrum Tarnowa? A jeśli nie, to skąd wzięła się ta legenda, kiedy powstała i kto był jej autorem?
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 12 wrz 2021, 20:04

DOBCZYCE – ZAMEK KRÓLEWSKI, SKANSEN, STARE MIASTO. CO WARTO ZOBACZYĆ. ATRAKCJE MAŁOPOLSKI
12 wrz 2021

https://www.youtube.com/watch?v=wsOxKHMf5i0

Razem w Polske - Biuro Turystyczne RAZEMwPOLSKE pl

Dobczyce to niewielkie miasteczko w Małopolsce, od zawsze schowane w cieniu większych i bardziej znanych Krakowa i Wieliczki. Niemniej skrywa ono w sobie wiele ciekawych atrakcji. Znajdziemy tu ruiny średniowiecznego zamku, mały i bardzo klimatyczny skansen oraz malowniczo wkomponowane w okoliczne pogórze jezioro Dobczyckie, będące magazynem wody pitnej dla mieszkańców Krakowa. Zapraszamy do obejrzenia filmu o tym, jakie atrakcje warto zobaczyć w Dobczycach.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 03 paź 2021, 18:34

BRZEG. STOLICA PIASTÓW ŚLĄSKICH. ZAMEK, STARÓWKA, KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA. CO WARTO ZOBACZYĆ. ATRAKCJE
3 paź 2021

https://www.youtube.com/watch?v=aWvsyLE0M5Y

Razem w Polske - Biuro Turystyczne RAZEMwPOLSKE pl

Zapraszamy Was dziś do Brzegu, uznawanego za jedno z najstarszych miast na Śląsku i stolicy Piastów brzeskich. Obejrzymy największą nekropolję dynastyczną w naszejczęści Europy, posłuchamy opowieści rodem z Gry o Tron oraz obejrzymy kopię wawelskich krużganków.

00:00 CO W FILMIE
03:18 ZAMEK PIASTÓW ŚLĄSKICH W BRZEGU
07:05 PIASTOWIE ŚLĄSCY
14:08 KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO
16:32 STARÓWKA W BRZEGU
19:06 KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 27 paź 2021, 18:15

Skarby Zamku Królewskiego w Warszawie
Premiera w toku. Rozpoczęła się 13 minut temu

https://www.youtube.com/watch?v=zf67uwkhUZU

Obywatel JC

@Obywatel JC zabieram Was dziś do Zamku Królewskiego w Warszawie na pierwszy odcinek krótkiej serii poświęconej jednemu z największych skarbów historii Rzeczypospolitej, odbudowanemu niemal od zera po zniszczeniu go przez Niemców w 1944r. Na szczęście, pracownicy zamku zdołali uratować w latach 1939-1944 znaczną ilość zabytków i innych skarbów kultury, o których wam szczegółowo opowiemy, gdyż dzięki tytanicznej pracy historyków sztuki i konserwatorów zabytków udało się je w znacznej liczbie umieścić w oryginalnych wnętrzach. Zwracam waszą uwagę na słynny poczet królów polskich Bacciarellego oraz meble i drzwi, osobiście używane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.
0 x



ODPOWIEDZ