Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Skarby historii polskiej.

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15578
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 827
Podziękował: 29135 razy
Otrzymał podziękowanie: 23446 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 01 cze 2020, 16:03

Para w Polskę. Miasto Żagań

Według legendy, na początku VIII wieku, słowiańska księżniczka Żaganna, córka Wandy, wnuczka króla Kraka zakłada gród nad Bobrem, który zostaje nazwany od jej imienia Żaganiem. To legenda; historycznie od początku naszej państwowości, ziemie te przynależały do Piastowskiego Śląska i do Diecezji Wrocławskiej utworzonej w roku 1000

https://www.youtube.com/watch?v=1UpNXW9deuM

22 lut 2015
MasterTruckRed

Historyczne Opactwo Augustianów w Żaganiu mocno związane było z historią książęcego miasta Żagania – „Miasta Zabytków”, którego oblicze kształtowali sławni architekci, m.in. A. della Porta, V. Boccaccio czy S. Spinetti, później O. Teichert i L. Dorst-Schatzberg. Już po kasacji Opactwa, 10 czerwca 1813 roku przyjeżdża podczas trwania kampanii saskiej na swą kwaterę do Żagania Henri Beyle - Stendhal. Zamieszkał u F. Andrea, generalnego zarządcy dóbr książęcych ówczesnej władczyni księstwa Wilhelminy Biron. Przeżywa tu poważną chorobę; 6 lipca czuje się już poważnie chory, prowadzi wiele rozmów z księdzem, w gorączce rozważa o śmierci. 16 lipca pisze do swojego przyjaciela Feliksa Faure: „Myślałem że będę miał zaszczyt być pochowanym w Żaganiu". Pisarz miał na myśli miejsce gdzie grzebano zmarłych żołnierzy napoleońskich leżące tuż obok drogi na Iłowę. Gorączka opada, 23 lipca czuje się już lepiej, zaś cztery dni później wyjeżdża z miasta i udaje się do Drezna.

W latach 1842-1862, za czasów Doroty Talleyrand, najmłodszej córki Piotra Birona,
Żagań stał się jednym z najbardziej znaczących centrów kultury w Europie. Gościli tu pisarze, kompozytorzy i politycy; Franciszek Liszt, Giuseppe Verdi czy Klemens von Metternich. Historycznym faktem jest, że na ślubie wnuczki księżnej Doroty, który odbył się 3 października 1857 r. w kościele Wniebowzięcia NMP na organach grał Franciszek Liszt. Podczas II wojny światowej niedaleko miasta założono obóz jeniecki Stalag Luft III, gdzie więziono ok. 10 tys. osób. To z tego obozu w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. wydarzyła się tzw „Wielka Ucieczka” (temat wielu filmów); z obozu zdążyło wydostać się 76 jeńców. Ucieczka w pełni powiodła się tylko trzem lotnikom. Byli to Norwegowie Peter Bergsland i Jens Muller oraz Holender Bram van der Stok. Reszta uciekinierów została prędzej czy później schwytana. Na specjalny rozkaz Hitlera (tzw. Sagan-Befehl) wszyscy uciekinierzy mieli zostać rozstrzelani, lecz po interwencji Göringa ostatecznie zdecydowano się rozstrzelać pięćdziesięciu lotników. Historycznie miasto przynależy do Śląska; obecnie znajduje się w województwie lubuskim.

http://wnmp.zagan.pl/pdf/historia_kanon ... ularni.pdf
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15578
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 827
Podziękował: 29135 razy
Otrzymał podziękowanie: 23446 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 11 lip 2020, 19:41

Bródno Stare. Najstarszy gród Warszawy
5 lip 2020

https://www.youtube.com/watch?v=CD4gdfnIOW4&fbclid=IwAR1vzva3AH8aeEmv9bvD7YBwzd-p5B5knBd1IkJpBiK2pObzVIL-IG6CC-w

3d4history

Bródno Stare. Najstarszy gród Warszawy – to krótkometrażowa animacja na temat plemiennej społeczności zamieszkującej obszar dzisiejszej metropolii w czasach, w których nie było tu jeszcze miasta, a Piastowie tworzyli dopiero zręby państwa polskiego. W Lesie Bródnowski, na terenie warszawskiej dzielnicy Targówek, do dziś widoczne są relikty wczesnośredniowiecznego zabytku. Istniał tu najstarszy gród i najstarsza znana średniowieczna osada na terenie dzisiejszego miasta. Założenie tego ośrodka wiąże się z początkiem nieprzerwanej ciągłości osadniczej na obszarze współczesnej Warszawy.

Osada nad niewielką rzeką Brodnią, od której nazwę wzięła Puszcza Bródnowska, powstała w końcu IX lub początkach X wieku i funkcjonowała do wieku XI. Gród, który wybudowano tu w drugiej połowie X lub początkach XI wieku miał charakter refugialny - nie posiadał trwałej zabudowy i nie był zamieszkały, służył natomiast mieszkańcom za schronienie w razie zagrożenia. Gród spłonął w pierwszej połowie XI wieku, osada jednak funkcjonowała dłużej, być może aż do końca XI wieku.

Choć podstawą lokalnej gospodarki było rolnictwo, w osadzie obecne były liczne rzemiosła. Wytapiano tu żelazo z miejscowej rudy, odlewano metale kolorowe, wytwarzano przedmioty z drewna, kości i poroża, produkowano ceramikę oraz tkano materiały. Wykopaliska dostarczyły wielu informacji m.in. o diecie i metodach przechowywania pożywienia. Mieszkańcy ośrodka utrzymywali też aktywne kontakty handlowe z odległymi społecznościami, w tym z Rusią.

Na potrzeby projektu wykonana została pełna rekonstrukcja 3D osady i grodu na stanowisku Bródno Stare na przełomie X i XI wieku. Ujęcia filmowe w wirtualnej przestrzeni zrealizowane zostały w silniku gry Unreal Engine 4.

Realizacja: Mateusz Osiadacz
Czytał: Filip Kosior
Dźwięk: Studio Osorno | Krzysztof Czeczot, Jan Jędrzejczyk, Maciej Zych, Patryk Makowski

Projekt został sfinansowany z budżetu m.st. Warszawy.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15578
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 827
Podziękował: 29135 razy
Otrzymał podziękowanie: 23446 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 12 sie 2020, 17:26

Biecz (niem. Beitsch) – miasto w powiecie gorlickim w południowo-wschodniej Polsce, położone nad rzeką Ropą.

Obrazek

Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Miasto królewskie starostwa bieckiego w powiecie bieckim województwa krakowskiego w końcu XVI wieku. Biecz uzyskał prawo składu w 1616 roku. Do połowy XVI wieku było jednym z największych w Polsce. Przeżyło rozkwit w XIV i XV wieku dzięki posiadaniu statusu miasta królewskiego; od XVII w. zaczęło podupadać. Współcześnie jest niewielkim turystycznym miasteczkiem o malowniczym położeniu z licznymi zabytkami.

W Bieczu działają zakłady przemysłu metalowego i drzewnego. Ma stację kolejową. Honorowym Patronem Miasta i Gminy Biecz jest od 2007 roku św. Jadwiga Andegaweńska.

Historia
Nazwa Biecz pochodzi od imienia Benedykt, Bejek, Bijek. Niektórzy twierdzą, że nazwa pochodzi od Biesów, zamieszkujących niegdyś Beskidy. Jednak mieszkańcy miasta uważają, że wywodzi się od Becza-legendarnego założyciela grodu. Brzmienie nazwy zmieniało się na przełomie wieków: Beyech, Begech, Begecz, Begesz, Beyecz, Beecz, Beycz, Byecz, Beiech. Jednak w czasach wczesnośredniowiecznych ukształtowała się obecna nazwa Biecz. Tereny, na których powstał gród, zamieszkiwane były przez człowieka w dorzeczach okolicznych rzek już 4500-1700 lat p.n.e., o czym świadczą znaleziska: toporki, siekierki kamienne. Podczas prac archeologicznych na górze zamkowej w 1961 r. odkryto ceramikę i ślady spalonego wału z ok. 1200 r. p. n. e. Następne wykopaliska, monety rzymskie od II do V w., świadczą o szlaku handlowym przebiegającym w tym regionie. Według historyków chrześcijaństwo przywędrowało na ziemie bieckie w IX w. Zaś w X w. przełęczą dukielską podążał orszak św. Wojciecha. Pierwsze wzmianki pisane o Bieczu pochodzą z XI w.

Herb miasta wywodzi się z pieczęci miejskich. Najstarsze (XV w.) mają charakter gotycki i znane są z XVI-wiecznych odcisków. Przedstawiają św. Piotra z kluczem w ręku w półfigurze. Późniejsza, również gotycka przedstawia wizerunek ss. Piotra i Pawła w półfigurach. Między nimi znajduje się litera: B. W wieku XVI na pieczęci widnieje samo B bez postaci świętych. Tę samą literę jako godło miasta spotykamy w konsolach żeber sklepienia prezbiterium kolegiaty. W XVII w. na pieczęci pojawia się przedstawienie ss. Piotra i Pawła w pozycji stojącej, w pełnej figurze, zaś między nimi znajduje się litera B. Takie przedstawienie herbu miasta możemy spotkać na zabytkowym pulpicie z bieckiej kolegiaty, z roku 1633. Takie pieczęcie były używane jeszcze po pierwszym rozbiorze Polski, z nich to bezpośrednio został zaczerpnięty herb Biecza.

Obrazek

Gród został wybudowany na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego, 281 m n.p.m. Liczy około 5000 m². Otaczały go mury obronne wraz z 17 basztami. Wjazdu do miasta strzegły potężne bramy, 2 barbakany, jeden od strony zachodniej, drugi- południowej, oraz mosty zwodzone. Od południa płynęła rzeka, która chroniła przed zdobyciem miasta. Oddalając się w kierunku zachodnim, ok. 500 m od grodu, stał potężny zamek. Dziedziniec zbliżony był kształtem do idealnego prostokąta. Najprawdopodobniej Leszek Czarny uczynił zamek twierdzą murowaną. W czasie swej świetności bywali tam: Konrad Mazowiecki, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, Elżbieta Łokietkówna, Jadwiga Andegaweńska, Władysław Jagiełło, Władysław Warneńczyk, Jan Kazimierz oraz być może inni polscy królowie. Niestety, w 1475 r. Kazimierz Jagiellończyk polecił rozebrać zamek. Jednak pamięć i fundamenty pozostały do dziś.

Obrazek

Na wschodnim skraju wzgórza wznosił się dwór królewski (zamek) i łaźnia. W 1395 r. Jadwiga przeznaczyła plac, gdzie stał dwór na szpital dla ubogich. Historycy przypuszczają, że dwór spłonął w 1388 r. Wraz ze szpitalem wybudowano kościół Św. Ducha. W tym samym czasie miasto rozkwitało. Budowano zajazdy, browary, kościoły, szkołę, sukiennice z postrzygalnią, wagę. Mieszczanie zakładali sklepy, banki, magazyny. W 1557 r. powstała w Bieczu pierwsza na Podkarpaciu apteka. Założył ją Marcin Barian-Rokicki. Miasto liczyło ok. 3 tysięcy mieszkańców. Królowie Polski chętnie odwiedzali gród. Konrad Mazowiecki w 1228 r. potwierdził dokumentem wydanym na zamku w Bieczu sprowadzenie Krzyżaków do Polski. Władysław Łokietek zastanawiał się tu nad przeniesieniem stolicy kraju z Krakowa do Biecza. Tradycja mówi, że tak się stało, ale przez krótki czas (od 1 do 7 dni). Kazimierz Wielki przebywał w grodzie jedenastokrotnie. Nadał miastu różne przywileje np. 26 grudnia 1362 r. pozwolił zbudować wagę, postrzygalnię oraz kramy solne. W 1367 na jego prośbę papież Urban V pozwolił na założenie w mieście klasztoru dominikanów. W 1368 r. zezwolił organizować jarmarki ustanowione na św. Piotra i Pawła. Lokalizował liczne okoliczne wsie. Ludwik Węgierski w 1372 r. Biecz, Czchów, Nowy Sącz, Bochnia i Słupcza otrzymały zwolnienia celne. Władysław Jagiełło odwiedzał miasto 22-krotnie. Np. 4 grudnia 1401 r. po śmierci Jadwigi, zaręczył się w bieckim zamku z Anną Cylejską, wnuczką Kazimierza Wielkiego. 20 maja 1421 r. zezwolił mieszczanom zbudować na rzece Ropie szlifiernię o 2 kołach i 2 kamieniach. 20 lutego 1450 r. Kazimierz Jagiellończyk pozwolił zbudować bieczanom wodociągów w Bieczu. Jednak najważniejszym i najukochańszym królem dla Bieczan była św. Jadwiga. Końcem sierpnia 1384 r. liczny orszak królewski przekroczył granice Polski przez Przełęcz Dukielską, podążając do Krakowa.

Obrazek

https://pl.wikivoyage.org/wiki/Biecz
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biecz
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15578
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 827
Podziękował: 29135 razy
Otrzymał podziękowanie: 23446 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 24 sie 2020, 20:07

Najstarszy kamienny zamek na Dolnym Śląsku – do Bolkowa przyjedź, aby odbyć fascynujący spacer po historii

Zamek w Bolkowie sięga historią XIII wieku. Z jego wieży jest piękny widok na panoramę miasta i okolicy.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=BBbqvWoqtr0&feature=emb_logo

Zamek w Bolkowie
10 sie 2020
Wrocławskie Fakty

Zabytek cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających pomimo trwającej pandemii. Jest położony w pobliżu uczęszczanej przez turystów drogi prowadzącej do Kotliny Jeleniogórskiej, ale bywa też celem specjalnych wypraw. Dlaczego warto odwiedzić ten obiekt? Dzięki turystom wracającym na szlaki dolnośląskich atrakcji, zamek w Bolkowie, jak i cała branża turystyczna powoli odrabiają straty związane z niedawnym zamknięciem gospodarki. Każda złotówka wydana w tego typu miejscach to wsparcie dla lokalnych zabytków i ich gospodarzy – lokalnych przedsiębiorców lub samorządów.

Okazuje się, że od czerwca daje się zaobserwować znaczny wzrost liczby turystów zagranicznych. Pytamy także o to, kiedy otwarty jest zamek oraz jak wygląda przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, co dla wielu osób ma istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wypoczynkowej czy turystycznej wyprawie. O tych między innymi kwestiach rozmawiamy z Adamem Łaciukiem – kustoszem bolkowickiego zamczyska.
Zamek w Bolkowie to miejsce, które najchętniej odwiedzą pasjonaci historii, bo i można w nim odkryć nie jedną fascynującą historię. W Bolkowie jej przeróżne wątki splatają się w naszpikowane emocjami artefakty i ślady. Jeszcze tu nie byliście?
Dariusz Nowakowski
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 12955
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 900
x 319
Podziękował: 12891 razy
Otrzymał podziękowanie: 19595 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 22 wrz 2020, 05:26

Tajemnice Zamku Czocha. Pokój #pancerny #Zamek #Czocha. Śladami książki Krzysztofa Kąkolewskiego

https://youtu.be/c_blhfnaTjk
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15578
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 827
Podziękował: 29135 razy
Otrzymał podziękowanie: 23446 razy

Re: Skarby historii polskiej.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 14 gru 2020, 16:10

WAWEL: co wiesz o perle renesansu? | GOOD IDEA
13 gru 2020

https://www.youtube.com/watch?v=-DHFgJYQ8Ps

Radosław Gajda & Natalia Szcześniak

Przenosimy się na Wawel XVI wieku, by odkryć perłę renesansu: wielką rozbudowę Zamku Królewskiego za panowania Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta Starego. Chodźcie z nami!

Film powstał dzięki współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu w ramach programu Kultura Dostępna online. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
0 xODPOWIEDZ