Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Historia dolnośląskich zabytków.

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 21 maja 2020, 17:58

Jak upadały dolnośląskie #pałace opowiada Joanna #Lamparska. Historia dolnośląskich zabytków.
Radio Wrocław

https://www.youtube.com/watch?v=vDL7YYI7lfM

Opublikowany 7 maj 2020
Jak upadały dolnośląskie #pałace opowiada Joanna #Lamparska. Historia dolnośląskich zabytków.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 23 maja 2020, 22:29

#Pałac w Roztoce Drugie życie wyjątkowego zabytku #Roztoka #zamek #urbex #zabytek

https://www.youtube.com/watch?v=N_v5zrTz2ck

Opublikowany 15 maj 2019

Skarby Pałacu w Roztoce. Zaprasza Joanna #Lamparska, bez nas tu nie wejdziecie, zamek #Roztoka

https://www.youtube.com/watch?v=702Qc7rJFzI

Opublikowany 2 kwi 2020
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 31 maja 2020, 17:55

Zamek w Wojnowicach
14 kwietnia 2018

Obrazek
Zamek Wojnowice – od frontu

Wszystkie zamki, które do tej pory odwiedziliśmy są w stanie gorzej lub lepiej zachowanej ruiny. Za każdym razem w takim miejscu czuję wielki żal, że nie jest mi dane oglądać tego miejsca w czasach jego świetności. Miłą odmianą było więc odwiedzenie zamku w Wojnowie, który wciąż stoi, ma się dobrze i po prostu żyje.

Zamek położony jest około 15 kilometrów od granic Wrocławia. Wojnowice znajdziemy pomiędzy dwiema małymi miejscowościami: Mrozowem i Wilkostowem, nieco na uboczu od większych okolicznych dróg. Dojazd do samego zamku jest na szczęście dobrze oznakowany, więc nietrudno jest tam trafić; na terenie zamku znajduje się mały parking, gdzie poza sezonem można zaparkować. W sezonie dobrze jest jednak rozejrzeć się za innym miejscem do pozostawienia samochodu.

Po dotychczasowo odwiedzonych Cisach, Starym Książu, Świnach i Urazie słowo „zamek” wydało mi się nieco na wyrost, mowa tu bowiem o gmachu zbudowanym na planie prostokąta o wymiarach mniej więcej 22 x 24m. Co ciekawe, pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, w wojnowickim zamku znalazło się nawet miejsce na mały, wewnętrzny dziedziniec. Budynek otoczony jest zaś dosyć dużym zespołem parkowym, który udostępniony jest dla zwiedzających, oczywiście pod warunkiem respektowania stosownego regulaminu.

Obrazek
Zamek w Wojnowicach – od góry

Korzenie historii zamku sięgają XIV wieku – na terenie wsi o nazwie Wonowicz istniała wówczas siedziba rycerska, prawdopodobnie folwark. Mianem tym określamy gospodarstwo rolne (a od XIV wieku również rolno-hodowlane), którego przeznaczeniem była masowa produkcja zboża na zbyt. Na folwarku chłopi wykonywali pracę w ramach pańszczyzny (obowiązkowej i darmowej pracy świadczonej na rzecz właściciela ziemskiego). Założycielem folwarku w Wojnowicach był najprawdopodobniej Johann Skopp, który dobra wojnowickie otrzymał od cesarza Karola V.

Choć rozmiarami znacznie mniejszy od innych odwiedzonych przez nas do tej pory zamków, wojnowicki miał wyraźny charakter obronny. W XV wieku należał do różnych rodzin śląskich, m.in. von Schellendorf oraz von Krickov. Gdy w 1511 roku zmarł bezpotomnie ostani męski przedstawciel rodu von Krickov, właścicielem został poeta Achatius Haunold. Ten po dwóch latach odsprzedał jednak majątek wrocławskiemu mieszczaninowi Mikołajowi von Schebitz, który zaczął wyburzać dotychczasowe mury, chcąc w ich miejscu zbudować nowoczesną, reprezentacyjną siedzibę. Przebudowa trwała 15 lat i zakończyła się w roku 1530.

Gdy po siedmiu latach od zakończenia budowy zmarł jego wrocławski fundator, nowym właścicielem została Lukrecja Boner, córka lekarza Sebalda Hubera oraz żona Jakuba, przedstawiciela słynnej krakowsko-wrocławskiej rodziny bankierów. Dla swojej żony przekształcił on w latach 1545-60 dotychczasowy obiekt w modną, renesansową rezydencję.

Obrazek
Zamek w Wojnowicach – ściana boczna

Po śmierci Jakuba Bonara w 1572 roku budynek był remontowany przez Andreasa Hertwiga – kolejnego mężczyznę w życiu Lukrecji. Cztery lata później dobra wojnowickie powróciły w ręce rodziny von Schebitz, ale po szesnastu kolejnych latach wrócił w ręce rodziny Bonerów, odkupiony przez synów Jakuba, Sebalda oraz Jakuba juniora. Przez kolejne wieki zamek bardzo często zmieniał właścicieli, należał między innymi do rodzin:

von Boberg (1601-18)
von Sauerma (1618-46)
Rotel (1646-52)
von Mudrach (1652-1758)
von Maltzahn (1758-1825)
von Koschembahr (1825-1831)
Priesemuth (1831-1870)
Weitz (1873-1892)
Schneider (1892-1926)
von Johnston (1926-40)
von Livonius (1940-45)

Obrazek
Zamek w Wojnowicach – Zamek na Wodzie

Co ciekawe, zamek ominęły liczne najazdy oraz wojny i przez blisko trzy stulcia przetrwał on w stanie nienaruszonym – łącznie z nadaną mu przez Jakuba Bonera formą. Dopiero Druga Wojna Światowa przyniosła pierwsze uszkodzenia, na szczęście jednak na tyle niewielkie, że udało się je usunąć podczas restauracji w latach 1961-1984. Należy tu bowiem dodać, że po upaństwowieniu gospodarzem zamku stało się Stowarzyszenie Historyków Sztuki.

Rok 2014 przyniósł ostatnią zmianę właściciela – obecnie jest nim Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Kolegium otrzymało zamek w darze od Ministerstwa Skarbu. W marcu roku 2015 zamek został otwarty dla turystów, jest w nim restauracja, sale konferencyjne, pokoje hotelowe oraz biura fundacji Kolegium.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że nad portalem wejściowym do zamku, jak i nad niektórymi kamiennymi obramowaniami okien znadują się łacińskie napisy następującej treści:

Sic vita nra fugit
Inicium sapientiae timor domini (Początkiem mądrości jest bojaźń przed Bogiem)
Semper memorare novissima tua (Zawsze pamiętaj o swoim końcu)
Anni MDXLVII
Verbu dni manet in aeternum
Et in aeternum non peccabis
Jacob Boner pavet mici

Obszar parku, choć ogólnie dostępny, jest terenem prywatnym, więc przed sfotografowaniem zamku poprosiłem grzecznie o pozwolenie, którego udzieliła mi sympatyczna pani menadżer obecna wówczas na terenie obiektu. Wokół zameczku latałem Sparkiem, który rewelacyjnie nadaje się do takich zadań.

Do zamku nie prowadzą niestety żadne szlaki, najwygodniej jest dostać się tam samochodem. Z Wrocławia wyjeżdżamy na wysokości Leśnicy, kierując się niedługo potem w prawo w stronę Krępic, Mrozowa, a stamtąd znów w prawo do samych Wojnowic.

http://zpowietrza.org.pl/zamek-w-wojnowicach/
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 04 cze 2020, 23:03

Niszczeje największy w Polsce poniemiecki kompleks szpitalny [WIDEO]
Andrzej Andrzejewski, | Utworzono: 2020-06-03

Ktoś podcina ściany w historycznym kompleksie poniemieckiego szpitala na peryferiach Legnicy? Największy tego typu obiekt militarny w Polsce od roku pozostaje bez nadzoru i jest systematycznie dewastowany.

https://www.youtube.com/watch?v=WefD4Db2RNk&feature=emb_logo

#Największy #opuszczony #szpital w Legnicy w Polsce #Standortlazarett #legnica #urbex wycieczka
3 kwi 2019

Radio Wrocław

Paweł Wasylkowski od lat obserwuje to miejsce i jest przekonany, że pojawiła się jakaś nowa grupa wandali.
- Na pewno ludzie, którzy odzyskują metal, bo tam było pełno złomu: winda nawet cała rozkręcona doszczętnie element po elemencie. Ale mi się wydaje, że ktoś tam chce jeszcze doprowadzić do upadku tego całego kompleksu. Nastolatki to tam często przychodzą - to jest niebezpieczne.

Oficjalnie obiekt ma ponad dwudziestu właścicieli - głównie ludzi powyżej 80. roku życia. Ćwierć wieku temu kupili oni kompleks szpitalny za tzw. mienie zabużańskie i nie stać ich na utrzymanie nieruchomości. Z kolei strażnicy miejscy podkreślają, że nie są w stanie przez całą dobę pilnować siedmiohektarowego areału z 24 wielkimi budynkami. Natomiast nadzór budowlany kilkakrotnie zabezpieczał ogrodzenie wokół nieruchomości, ale po kilku dniach mury i bramy znów były wyrwane.
Opuszczony budynek ukryty w lesie. Niszczeje szpital-gigant w Legnicy [FILM]
Paweł Kuźniar, szef miejskiego nadzoru budowlanego kilka dni temu otrzymał informację, że ktoś powycinał fragmenty ścian w głównym budynku szpitala.
- To jest jakaś ingerencja osób trzecich. Krótko mówiąc: przebywanie tam jest zdecydowanie niebezpieczne. Obiekt zabezpieczaliśmy trzykrotnie. Powiadamialiśmy również straż miejską i policje. Natomiast trudno jest, żeby tam ktoś stał i pilnował tego obiektu.

Zamurowanie okien i drzwi tylko w głównym budynku szpitala to wydatek przynajmniej miliona złotych. Żadna z instytucji działających w Legnicy - bez pomocy rządowej - nie jest w stanie rozwiązać problemu. Niemożliwe jest też wyegzekwowanie zabezpieczenia obiektu przez właścicieli.

https://www.radiowroclaw.pl/articles/vi ... MqRsS9kv_0
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 15 cze 2020, 14:29

Bez nas tu nie wejdziecie! Skarby ukryte w kopalni złota odkrywa Joanna Lamparska
Radio Wrocław

https://www.youtube.com/watch?v=tkax8x2UQN0&t=10s&fbclid=IwAR3dBXhhXcv2nk9rjva2rNZyuO13kbF-CyBK8uaSVM-3Ry5NNjee2gPERQc

Opublikowany 13 cze 2020
Bez nas tu nie wejdziecie! #Skarby ukryte w Kopalni Złota w Złotym Stoku odkrywa Joanna #Lamparska
Kopalnia złota w Złotym Stoku prawdopodobnie kryje tajemnicze ładunki. Tak wynika z relacji świadka.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 10 lip 2020, 23:34

Najwyższy# zamek w Polsce Do Rogowca zaprasza Joanna Lamparska #Rogowiec z drona
Premiera rozpoczęła się 2 godziny temu

https://www.youtube.com/watch?v=o2VOYX6mndE

Radio Wrocław
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 11 lip 2020, 17:48

Wałbrzyska "Lisia Sztolnia" - zabytek klasy światowej
3 kwi 2020

https://www.youtube.com/watch?v=JHSy5_MrTh0

Wyprawy LEONA

Lisia Sztolnia" cz.2- tylko dla twardzieli
12 kwi 2020

https://www.youtube.com/watch?v=42s_3cYH5Lo

Wyprawy LEONA
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 02 sie 2020, 22:02

ŚPH - Świdnicki Portal Historyczny, patron Dolnośląski Festiwal Tajemnic przypomina straszne czasy epidemii, a my dzisiaj (02.08.2020) rozmawiamy z dr hab Maciejem Szymczykiem, dyrektorem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju o zarazach na Dolnym Śląsku, historii papieru i o to tym, co jedno ma wspólnego z drugim. Uwierzcie, ma sporo !

https://www.facebook.com/FestiwalTajemnic/videos/629804914578963
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 05 sie 2020, 20:29

Obrazek


Obrazek

Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce! Twierdza Kłodzko kryje mnóstwo zagadek 🙂 5.08 (środa) godz. 20.00 na stronie Dolnośląski Festiwal Tajemnic Joanna Lamparska rozmawia z Joanna Stoklasek Michalak i Kornelem Drążkiewicz o sekretach twierdzy. Ona – historyczka sztuki i dyrektorka Twierdzy Kłodzko, on przewodnik w Twierdzy Kłodzko, entuzjasta fortyfikacji i członek kłodzkiej grupy rekonstrukcyjnej „47 Pruski Pułk Piechoty”. Opowiedzą o tajemnicach II wojny światowej i PRLu związanych z twierdzą, zabiorą nas w podróż przez korytarze kotrminowe, jedyne w Polsce chodniki o tej funkcji udostępnionych turystom. Nie zabraknie również tajemniczych postaci 🌚; szpiegów, zbójów i trucicieli. Zapraszamy 🧐

https://www.facebook.com/FestiwalTajemnic/videos/990384234748526
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 31 sie 2020, 14:15

Dolnośląski Festiwal Tajemnic

Obrazek

Rozmowa z Jarosławem Żurawskim, dyrektorem Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach o tajemnicach cystersów.

https://www.facebook.com/FestiwalTajemnic/videos/648401029422293
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 14 wrz 2020, 23:52

Opactwo w Henrykowie i najstarszy na świecie drewniany komputer. Zaprasza Joanna Lamparska
Data premiery: 5 wrz 2020

https://www.youtube.com/watch?v=lzVAJOpmQQI

Radio Wrocław
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 21 wrz 2020, 23:37

Niesamowity DOLNY ŚLĄSK (TOP 15 najlepsze atrakcje)
5 sie 2020

https://www.youtube.com/watch?v=IQkqoUnIsAY

Podróże Busem Przez Świat
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 14 gru 2020, 16:04

W tym miejscu naprawdę #straszy! Księżne i duch na zamku w Dobrej
Data premiery: 13 gru 2020

https://www.youtube.com/watch?v=wR3nGjfIqhQ

Radio Wrocław
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 24 gru 2020, 13:57

Skarb z grobowca. Co się stało ze splądrowanym grobem z Zagórza? Opowiada Joanna Lamparska
Data premiery: 20 gru 2020

https://www.youtube.com/watch?v=3GobYr1-eFY

Radio Wrocław
Splądrowany grobowiec. Co się stało ze skarbem z Zagórza? Opowiada Joanna #Lamparska
Jest 1945 rok. Na Dolny Śląsk trafiają pierwsze grupy Polaków przesiedlanych ze wschodu. W zdecydowanej większości są to ludzie, których właśnie wygnano z ich własnych domów, a zakończona niedawno wojna odebrała im niemal wszystko. Z poczuciem krzywdy po utracie bliskich, z pustymi tobołkami trafiają do obcego im miejsca. Są jednak i tacy, którzy na tzw. "ziemie odzyskane" wybierają się świadomie. Nęcą ich opowieści o łatwym zarobku i ukrywanych przez Niemców skarbach. Co prawda zabezpieczaniem majątku pozostawionego na niedawno przyznanych Polsce "ziemiach zachodnich" mają zajmować się przedstawiciele nowej komunistycznej władzy, ale i oni często próbują uszczknąć coś dla siebie. Wśród nich jest młody sołtys Zagórza Śląskiego, które zaraz po wojnie nazywało się Chojna. To właśnie on wydobywa z grobowca skarb wart 2 miliony złotych. Problem w tym, że wkrótce skarb znika, sołtys trafia do obozu pracy, a świadkowie tych wydarzeń zostają aresztowani przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 16 sty 2021, 21:22

04 Zamek w Owieśnie
1 lut 2011

https://www.youtube.com/watch?v=d7PrdK1dNlw

gorysowie

Zamek zbudowany na początku XIV wieku. Budowlę wzniesiono na planie zbliżonym do koła o średnicy 30 m. Zamek posiadał okrągły dziedziniec i kwadratową wieżę, a całość była otoczona kamiennym murem i fosą. Zamek w I połowie XVII i XVIII wieku został przebudowany na barokową rezydencję. Podwyższono wówczas mury, a wieża została powiększona o ośmioboczną nadbudówkę. Przebudowy te, a także kolejna, przeprowadzona w II połowie XIX wieku, istotnie zmieniły wygląd budowli, zachowując jednak jej pierwotny, obronny układ. Odebrany właścicielom w 1945 roku przez polską administrację, podzielił powojenne losy wielu innych rezydencji dolnośląskiej szlachty. W 1964 roku zawaliła się wieża w zamku dokonując większych szkód. Z dawnego zamku pozostały do dziś jedynie fragmenty ścian z barokowym portalem, nad którym znajduje się medalion z męską i damską głową oraz napisem „Nec Vita Nec Mors Separabit" („Nic nie oddzieli życia od śmierci")


RUINY ZAMKU W OWIESNO
#Migawka Zamek #Owiesno - jedyny taki okrągły zamek w Polsce!
Data premiery: 11 sty 2021

https://www.youtube.com/watch?v=6Y0zJZZQg6w

Radio Wrocław
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 27 sty 2021, 16:58

Dolnośląskie Tajemnice #35, Podziemia i Pałac w Kluczowej, opowiada Joanna #Lamparska​ #Kluczowa​
Data premiery: 10 sty 2021

https://www.youtube.com/watch?v=DLgxCYh34zw

Radio Wrocław

Dolnośląskie Tajemnice, Podziemia i Pałac w Kluczowej, opowiada Joanna #Lamparska​
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 02 lut 2021, 22:18

Dolnośląskie Tajemnice #32 Wyleciał w powietrze przez pomyłkę! Pałac Rogów Sobócki Joanna #Lamparska​
Data premiery: 6 gru 2020

https://www.youtube.com/watch?v=yVIn-pxgL7E

Radio Wrocław
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 07 lut 2021, 19:19

Dolnośląskie Tajemnice #39 Polowanie na MUMIE, opowiada Joanna #Lamparska​
Premiera rozpoczęła się 4 godziny temu

https://www.youtube.com/watch?v=Ex29xQoEOmc

Radio Wrocław
0 xAwatar użytkownika
św.anna
Posty: 1246
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 77
x 89
Podziękował: 2395 razy
Otrzymał podziękowanie: 2857 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: św.anna » niedziela 14 lut 2021, 13:54

Lubię programy p. Lamparskiej.

Dolnośląskie Tajemnice #40 Krwawe Walentynki. Tragedia w pałacu we Wleniu. Opowiada Joanna Lamparska
https://www.youtube.com/watch?v=2DulUPHs1Og
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 17 lut 2021, 17:42

Mało znana dolina na DOLNYM ŚLĄSKU - Podróż dookoła Polski e09
13 wrz 2020

https://www.youtube.com/watch?v=S53xI7KQScA

Wędrowne Motyle
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 19 lut 2021, 21:29

Joanna Lamparska i tajemnice Dolnego Śląska
12 sty 2021

https://www.youtube.com/watch?v=HB77saXUFIw

Telewizja Lubań

Spotkanie online i rozmowa z Joanną Lamparską, autorką kilkunastu książek w których odkrywa tajemnice Dolnego Śląska. Joanna Lamparska, opowie o swojej pasji dotyczących tajemniczości naszego subregionu.
Wykonanie: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu.
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15643
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 834
Podziękował: 29214 razy
Otrzymał podziękowanie: 23547 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 05 mar 2021, 16:25

Co sowieccy żołnierze robili w kryptach zamku Grodno? Skarby, papieska bulla i inne sekrety warowni
Premiera rozpoczęła się 20 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=BQto3Xn3t5U

History Hiking
0 xAwatar użytkownika
św.anna
Posty: 1246
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 77
x 89
Podziękował: 2395 razy
Otrzymał podziękowanie: 2857 razy

Re: Historia dolnośląskich zabytków.

Nieprzeczytany post autor: św.anna » piątek 05 mar 2021, 21:04

Rewelacyjne ujęcia zamku we mgle :)
0 xODPOWIEDZ