Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

PATOLOGIA KULTURY

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7359
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 249
Podziękował: 5973 razy
Otrzymał podziękowanie: 11582 razy

PATOLOGIA KULTURY

Nieprzeczytany post autor: Thotal » niedziela 12 lis 2017, 15:26

świat umierającej cywilizacji, głupota okraszona cynizmem, a wszystko to, jak zorganizowana defilada na cześć bałwana...


https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater




Pozdrawiam - Thotal :)
0 x



Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7741
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1419
x 406
Podziękował: 14175 razy
Otrzymał podziękowanie: 13801 razy

Re: PATOLOGIA KULTURY

Nieprzeczytany post autor: chanell » niedziela 12 lis 2017, 21:44

Widziałam to wczoraj na FB ,przykre to bardzo :( Patologia nie tylko kultury ,ale też sztuki i nauki .
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1451
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3256 razy

Re: PATOLOGIA KULTURY

Nieprzeczytany post autor: św.anna » środa 06 gru 2017, 12:25

https://www.youtube.com/watch?time_continue=383&v=MRgo1phznHk

Historia antykultury:
Konceptualizm nie należy do dziedziny sztuki, ale do dziedziny filozofii.

Wpychanie na siłę konceptualizmu w granice sztuki nie jest poszerzaniem pojęcia sztuki, ale jej zaśmiecaniem.


Konceptualizm traktowany jest jako nurt w sztuce przedkładający "koncept" (pomysł) nad materialne (lub niematerialne) dzieło sztuki wymagające wybitnego warsztatu artystycznego. Wywodzi się go z minimalizmu i abstrakcjonizmu, ale nie będę tego tematu rozwijał, bo nie ma potrzeby. Istotne jest to, że konceptualizm pojawił się na rynku sztuki i został przez jej teoretyków uznany za część sztuki w okresie, gdy sztuki plastyczne doszły do kresu możliwości.
Ten kres wyznaczyły dwa obrazy - "Czarny kwadrat" Malewicza i informel Sobel/Pollocka.

Sztuka oczywiście rozwijała się nadal, ale przez teoretyków i historyków została zmarginalizowana, ponieważ w latach 60-tych XX wieku obydwie te dziedziny (teoria i krytyka sztuki) zdominowane już były przez antykulturę. W rezultacie niewiele wiemy o tym, co dzieje się w sztuce, ponieważ nie informują o niej popularne opracowania ani media głównego nurtu. Wiemy natomiast wiele o tym, co działo się i dzieje w antysztuce, czyli w antyprodukcie antykultury.

Wiemy wiele, co nie znaczy, że wiele z tego rozumiemy.

Sztuka tym różni się od innych dziedzin ludzkiej aktywności, że produkuje bardzo różnie definiowane dzieła, które oddziaływają na ludzkie zmysły, tworząc określone stany emocjonalne. Dzieła sztuki najczęściej niosą również jakiś przekaz, który można sformułować w słowach. Takimi streszczeniami, czasami bardzo głębokimi, bywają tytuły dzieł sztuki. Np. tytuł obrazu Paula Gauguina "Skąd przychodzimy..." Gdyby jednak Paul Gauguin chciał nas zachęcić do filozoficznej refleksji, przedstawiłby egzystencjalistyczny referat i tezy, z którymi moglibyśmy polemizować. Paul Gauguin namalował jednak tajemniczy obraz, którego do końca nikt nie rozumie, zapewne i sam autor. I nic nie szkodzi. Obraz nie jest wyrazem filozoficznej spekulacji. Obraz i każde inne dzieło sztuki jest źródłem emocjonalnego przeżycia tajemnicy, wywoływanego ESTETYCZNĄ (czyli PSYCHOFIZJOLOGICZNĄ) reakcją na dzieło. Jeżeli obiekt takiej reakcji nie wywołuje, nie jest dziełem sztuki - nawet, gdyby tak chciało tysiąc atletów, którzy by zjedli tysiąc kotletów.

Przedstawiona w pierwszym zdaniu popularna definicja konceptualizmu jest definicją "do zaliczenia". Ta definicja ma jeszcze dwa piętra - filozoficzne i praktyczne.



PIĘTRO FILOZOFICZNE

Ludzie posługują się pojęciami na oznaczenia przedmiotów, procesów i cech. Istnieją jednak pojęcia, które oznaczają zjawiska bardzo trudne do zdefiniowania i nie mające swojej materialnej reprezentacji. Np. "dobro" i "zło". Przez całe wieli ludzie spierali się (nazywa sie to sporem o uniwersalia), czy te niematerialne zjawiska opisane pojęciami istnieją samodzielnie, czy też nie. A więc czy dobro i zło istnieje nawet wtedy, gdy nie jest nazwane. Jedni twierdzili, że samodzielnie istnieją tylko idee (np. idea krzesła), a poszczególne krzesła są tylko nieudolną materializacją idei. Takie stanowisko nazywano realizmem pojęciowym i jego przedstawicielem był Platon (nazywany niesłusznie idealistą). Przeciwnicy realistów uważali, że realnie istnieją tylko poznawalne zmysłowo przedmioty materialne, a pojęcia służą tylko ich opisaniu i porozumiewaniu się ludzi za pomocą języka. Takie stanowisko nazywa się nominalizmem. Konceptualizm jest późną odmiana nominalizmu, chociaż traktowany jest jako rozwiązanie pośrednie między realizmem a nominalizmem.
Chodzi w nim o to, że pojęcia abstrakcyjne opisujące tzw. uniwersalia są uogólnieniami rzeczy istniejących, ale nietrwałych. Przykładem takiej abstrakcji jest "Imię róży" Abelarda, które nie jest różą i pozostaje, gdy sama róża przestanie już istnieć. Jednak istnieje ono tylko w umyśle i w języku.

Jak się ma konceptualizm filozoficzny do artystycznego? Nie wiem. I nie chcę wiedzieć. Nie dlatego, żeby nie było to ważne, ale dlatego, że zajmuję się historią sztuki, a nie historią doświaczalnych modeli koncepcji filozoficznych, która należy do innych dziedzin ludzkiej aktywności.
Niewątpliwie aparat pojęciowy, jakim posługuje się konceptualizm jest naprawdę imponujący. Np. amerykański konceptualista Mel Bochner (1940) był wykształconym filozofem, studiował Wittgensteina, zajmował się teoria poznania i w swojej sztuce stosował zasady serializmu. Wśród inspiracji Victora Burgina (1941) wymienia się Karola Marksa, Zygmunta Freuda (tego to wszyscy wymieniają), Michela Foucault i Rolanda Barthesa. Z kolei klasyk konceptualizmu, Joseph Kosuth (1945) w swoim sztandarowym dziele "One and Three Chairs" przedstawił "trójcę świecką" łaczącą słowo, obraz i przedmiot i w gruncie rzeczy zajął się tym, o czym pisałem nieco wyżej, a więc istotą uniwersaliów.



Efekt estetyczny tych działań był taki, jaki był, ponieważ nie mógł być inny, a to dlatego, że aby być konceptualistą, należy być filozofem, ale nie trzeba być artystą.


Niezależnie od intencji twórców, konceptualizm spowodował trzy skutki:

1. na teren sztuki, w miejsce odbioru estetycznego wprowadził intelektualną spekulację,

2. estetyczne dzieło, wymagające wybitnego talentu i warsztatu i kształtujące przez swoje cechy psychikę odbiorcy, zastąpił formalnie byle jakim modelem ilustrującym "koncepcję",

3. artystę, który musiał posiadać i talent i warsztat zastąpił specjalistą od intelektualnych spekulacji. Czy specjalistą jest filozof, czy propagandysta i agitator, nie ma znaczenia.

Tak więc konceptualizm umożliwił z jednej strony zniszczenie odwiecznego wzorca doskonałości (a raczej dążenia do doskonałości), jakim było dzieło sztuki, z drugiej nadanie intelektualnej spekulacji statusu dzieła sztuki, a intelektualnym spekulatorom statusu artysty.

...

Doświadczenie uczy, że znacznie łatwiej jest zmienić czyjeś poglądy, niż upodobania estetyczne (nie mam na myśli mód i gustów, ale reakcje psychofizjologiczne). Jeśli człowiek wychowany na współczesnym ekspresjonizmie i dekonstruktywizmie potrafi docenić urodę rzeźby antycznej i zachwycać się gotyckimi Madonnami (chociaż są to obiekty z zupełnie innych światów), to oznacza, że w jego "konstrukcji" istnieją takie struny, które widok tych obiektów jest w stanie poruszyć nawet po setkach i tysiącach lat. Współcześni ludzie do zachwycania się sztuką antyku czy gotyku nie potrzebują znajomości filozofii klasycznej czy scholastyki. Ta wrażliwość kształtowała się we współczesnym człowieku przez setki lat i odkładała w nim warstwą patyny, którą nazywamy kulturową tradycją. Jest ona silniejsza niż intelektualne spekulacje i na tym polega magiczna siła sztuki.

Jeśli ktokolwiek chce wpływać skutecznie na innych ludzi i jeśli kierunek tego wpływu ma usunąć z ich psychiki ową "patynę tradycji" - a takie są przecież hasła wszystkich nowożytnych rewolucji - to żeby szybko zmienić poglądy ludzi, musi najpierw wyrwać ich z tej estetycznej tradycji, która ich ukształtowała, a dopiero potem poddać intelektualnej obróbce.

Właśnie rozbiciu ciągłości estetycznej (podkreślam: estetycznej, a nie intelektualnej) przestrzeni, w której przez setki lat formowała się wrażliwość współczesnego człowieka kulturalnego służy cały wysiłek konceptualizmu.


W kręgach fachowców wiele dyskutowano, kiedy pojawił się konceptualizm, kiedy się skończył i co go odróżnia od innych dyscyplin postmodernistycznej antysztuki. Czy był nim pisuar Marcela Duchampa z 1917 r., odkryty na nowo po II wojnie światowej, czy pierwszy happening Kaprowa (ale to już akcjonizm) itd. itp. "Genetycznie" sprawę ujmując chyba rzeczywiście Duchamp stał się prekursorem konceptualizmu, tak zresztą, jak i całej antysztuki. Moim zdaniem jednak pierwszym dziełem konceptualnym, będącym jednocześnie wielkim eksperymentem socjologicznym, którego znaczenia nie docenia się do dnia dzisiejszego, był utwór Johna Cage'a (1912-1992) pt. "4'33"". Jest to muzyczny utwór wykonywany przez pełny skład orkiestry symfonicznej i przy pełnej widowni, składający się z czterech minut i 33 sekund ciszy. Dyrygent stoi za pulpitem i patrzy na zegarek, orkiestra siedzi z instrumentami, a publiczność siedzi, patrzy, chrząka i słucha. Na koniec publiczność, lekko się chichrając, bije brawo. W dziale historia muzyki jest zapis filmowy koncertu. Warto obejrzeć.

Zapewniam wszystkich, że mam poczucie humoru, oglądając zapis koncertu na początku nieźle się bawiłem, ale po paru sekundach już mniej, a do końca obejrzałem go (wysłuchałem) z obowiązku (podobno nie należy krytykować czegoś, czego się nie widziało), wstydząc się na tę siedzącą na scenie i na sali garmażerię.

Otóż pomysł (koncepcja) Johna Cage'a był świetną zgrywą i gdyby został wykonany nawet w tej samej sali, przez tą samą orkiestrę i dla tych samych ludzi, ale jako zgrywa - byłoby fantastycznie. W rzeczywistości w ciągu niecałych pięciu minut na kilkuset elegancko ubranych i zapewne wykształconych ludziach wykonano zbiorową operację kulturowej lobotomii. Tym ludziom zaserwowano zgrywę jako sztukę - i nikt nie wyszedł z sali. Okazało się, że ludziom można wmówić wszystko.

I o ten efekt chodzi w konceptualizmie.

...

Krzysztof Karoń
http://www.artstory.com.pl/strony/020-0 ... ALIZM.html
0 x



Awatar użytkownika
sandra
Posty: 2315
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 19:20
x 96
x 176
Podziękował: 1352 razy
Otrzymał podziękowanie: 4878 razy

Re: PATOLOGIA KULTURY

Nieprzeczytany post autor: sandra » środa 06 gru 2017, 14:41

Zdarzało się, że na przestrzeni wielu lat uczestniczyłam kilkukrotnie w wernisażach gdzie prezentowano sztukę nowoczesną.
Za każdym razem miałam poczucie straconego czasu i niesmak gdyż zmuszona byłam tzw. poprawnością prawić komplementy twórcom owej sztuki aby karmić ich wygłodniałe i rozdęte ego.
Byli to moi znajomi i poprostu było mi ich żal i widziałam/czułam, że te pochwały, to dla nich sprawa życiowa :(
Jedno mogę stwierdzić napewno, że z upływem lat jest coraz gorzej i coraz więcej miernot stara sie szokować tematami i to nie tylko tematami tabu ale takimi z szamba i to takimi z jego epicentrum :shock:
Pamiętam również doskonale swoje tête-à-tête ze sztuką w paryskim Louwrze (pojawił sie Luwr w Abu Zabi), który już na zawsze pozostanie dla mnie synonim wielkiej kultury i sztuki.
Jakież to było święto dla moich zmysłów gdy docierałam do dzieł, które wcześniej oglądałam jedynie w albumach.
Martwi mnie degrengolada Francji, bo w tych burzliwych czasach zagrożenie dla sztuki jet ogromne.
Napewno większość z nas oglądała w mediach gdy oddziały dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego pojawiły się w Palmirze i najcenniejszy zabytek Syrii, kolebka jednej z najstarszych cywilizacji, zniknęła w ciągu kilku sekund potrzebnych do odpalenia ładunków wybuchowych. :(
Zabytki wielkiej kultury i sztuki giną bezpowrotnie, bo nadchodzą pokolenia barbarzyńców, dla których sztuka jest jedynie pustym słowem.
1 x



Awatar użytkownika
sandra
Posty: 2315
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 19:20
x 96
x 176
Podziękował: 1352 razy
Otrzymał podziękowanie: 4878 razy

Re: PATOLOGIA KULTURY

Nieprzeczytany post autor: sandra » środa 06 gru 2017, 15:37

Obrazek

Obrazek
0 x



Awatar użytkownika
Jancio
Posty: 899
Rejestracja: wtorek 16 sie 2016, 18:18
x 2
x 47
Podziękował: 639 razy
Otrzymał podziękowanie: 1085 razy

Re: PATOLOGIA KULTURY

Nieprzeczytany post autor: Jancio » czwartek 07 gru 2017, 08:51

sandra pisze:
środa 06 gru 2017, 14:41
Zdarzało się, że na przestrzeni wielu lat uczestniczyłam kilkukrotnie w wernisażach gdzie prezentowano sztukę nowoczesną.
Za każdym razem miałam poczucie straconego czasu i niesmak gdyż zmuszona byłam tzw. poprawnością prawić komplementy twórcom owej sztuki aby karmić ich wygłodniałe i rozdęte ego.
E tam chwaliłaś by nie wyjść na ignoranta :lol:
0 x


Podążając za stadem podążasz za dupkami.
Warto być przyzwoitym

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: PATOLOGIA KULTURY

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 06 lut 2020, 21:57

Autorka "cipkomaryjek" ścigana przez prokuraturę. Jest list w jej obronie: Nie dajmy się fundamentalistom
mag 6 lutego 2020

Obrazek
'Cipkomaryjka' (fot. dzięki uprzejmości artystki)

"Cipkomaryjki" to dzieło wrocławskiej artystki Dominiki Kulczyńskiej. Prokuratura ściga ją za obrazę uczuć religijnych. Jej obrońcy przekonują natomiast: "Symbole religijne i kulturowe są naszym wspólnym dziedzictwem".


W obronie autorki „cipkomaryjek” list otwarty napisali artystka Katarzyna Hołda i filozof Tomasz Kitliński. Oto jego treść:
Popieramy autorkę „Cipkomaryjek” i życzymy jej realizacji kolejnych odważnych projektów.

Kolejny raz państwo polskie na żądanie organizacji wypowiadających się w imieniu katolików zamierza wytoczyć proces karny artyście za tworzenie sztuki. Tym razem to Ordo Iuris i Młodzież Wszechpolska doniosły do prokuratury na Dominikę Kulczyńską za jej projekt „Cipkomaryjki”. Prokuratura postawiła jej zarzuty obrazy uczuć religijnych i skierowała sprawę do sądu. Artystce grożą 2 lata więzienia. Więcej o sprawie można przeczytać tutaj.

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,3 ... -list.html
0 x



ODPOWIEDZ