Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Kalendarz Księżycowy - w domu i ogrodzie

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16967
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1086
x 544
Podziękował: 17177 razy
Otrzymał podziękowanie: 24259 razy

Kalendarz Księżycowy - w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 18 mar 2014, 10:36

Wplyw faz Ksiezyca na wzrost roslin

PostDateIconFriday, 13 May 2011 11:49 | PostAuthorIconWritten by Agnieszka | Print


Rytmy Księżyca i przyroda

Obrazek


Dobry i zły czas
Skąd wiadomo tak precyzyjnie, co trzeba robić? Jakim cudem można określić dobrą porę na sadzenie, podlewanie, cięcie, ba nawet czyszczenie z mułu oczka wodnego, opryskiwanie roślin przeciwko szkodnikom czy ogrodowe leniuchowanie? To nie magia ani czary. To wpływ Księżyca.
Położeniem Księżyca kierowano się już w starożytnym Egipcie i Rzymie, brali je pod uwagę również średniowieczni arabscy agronomowie. Od wieków uprawiano pola zgodnie z Księżycem również w Polsce i na całej Słowiańszczyźnie. Badacze kultury ludowej twierdzą, że właśnie Słowianie najdłużej wykorzystywali wiedzę o wpływie rytmów tego ciała niebieskiego na przyrodę, ludzi, zwierzęta. Gdyby nie sprawdzała się w życiu, nie przetrwałaby tysięcy lat. Tymczasem jeszcze na początku XX wieku studenci akademii rolniczych mieli zajęcia z astrologii. Tak więc na wegetację roślin oprócz Słońca ma wpływ także Księżyc – wspólnie rządzą one naszym ogrodem.
Jak to wyjaśnić naukowo? Wiemy, że odpływy i przypływy w morzach i oceanach są wywoływane oddziaływaniem grawitacyjnym ich obu. Dokładnie na tej samej zasadzie woda przemieszcza się w roślinach i wszystkich żywych organizmach. Soki w drzewach albo kwiatach wznoszą się od nowiu aż do pełni. To właśnie wtedy kwiaty mają najwięcej aromatu, owoce i warzywa smaku, a zioła mocy. Później nadchodzi rozluźnienie. Energia roślin spływa powoli do łodygi i korzenia.
Księżyc działa też na nas. Czy tego chcemy, czy nie – nadaje rytm naszemu życiu, podobnie jak wszystkim zwierzętom i roślinom. Poddajemy się temu mniej lub bardziej świadomie.

Wraz z zwiększającym się zainteresowaniem rolnictwem i ogrodnictwem ekologicznym, naturalną hodowlą, rośnie zainteresowanie dawną wiedzą na temat rytmów przyrody, które w znacznym stopniu zależą od zmieniających się faz Księżyca. Natura jest mądra. Człowiek, który respektuje prawa natury i żyje zgodnie z nimi, żyje zdrowiej. Rośliny również lepiej rosną, jeśli są pielęgnowane zgodnie z fazami Księżyca . Doskonale to już zaobserwowali nasi dziadowie i ujęli w stosowne proste reguły. Współczesne badania naukowe ekologów, kosmobiologów potwierdzają znaczący wpływ Srebrnego Globu na różne zjawiska m. in. pogodę, wzrost i zdrowotność roślin, zachowania zwierząt i człowieka, potwierdzają też zasadność i trafność wielu dawnych zaleceń. Pierwsi dawną wiedzę naszych przodków na temat księżycowych rytmów m.in. siewów w odpowiednich kwadrach, zaczęli wykorzystywać zwolennicy upraw ekologicznych. Obecnie doceniają ją coraz szersze rzesze działkowców, ogrodników, rolników, hodowców, wędkarzy, pszczelarzy. Przydatna ona bywa także w gospodarstwie domowym, przy zbiorze ziół, grzybów. najlepsze dni siewów, terminy prac w ogrodzie, na działce, w polu należy wyznaczać przede wszystkim w oparciu o wielowiekową tradycję, sprawdzoną przez wieku.

To samo odnosi się do przepowiedni pogody. Tutaj też trzeba zaufać dawnym regułom, zwłaszcza odnoszących się do cyklów siedmioletnich i prognoz zawartych w przysłowiach.

W podobny sposób należy odnosić się do wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie i dotyczącej wędkowania, hodowli ryb, pszczół, czy też zwalczania szkodników, profilaktyki chorób roślin oraz stosowania i zbioru ziół.

Fazy Ksiezyca



http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www. ... phase.html

http://www.as.up.krakow.pl/pl-ascii/mf.html http://www.astro.uni.torun.pl/~kb/Efeme ... 003-30.htm


Są dwa czynniki mające duży wpływ na wegetację roślin. Pierwszy to pogoda a drugim jest Księżyc, dlatego przy wykonywaniu rożnych prac w ogrodzie należy uwzględnić fazę w jakiej znajduję się nasz satelita.

Jeśli ktoś sadzi rośliny ogrodowe „zgodnie z Księżycem", może być pewien obfitego plonu. Zdrowe kruche warzywa, soczyste aromatyczne owoce, wspaniale kwitnące kwiaty i zadziwiająco mało szkodników - oto nagroda. Ale oczywiście baza musi być również odpowiednia. Nie ma sensu sadzenie geranium na ocienionym północnym balkonie, jeśli chcemy, aby roślina rozrastała się i kwitła. Również cebulę i czosnek zaleca się sadzić w miejscach ciepłych i raczej suchych, ponieważ rośliny pustynne nie są przyzwyczajone do deszczów i ciężkiej dobrze nawiezionej gleby. Nawet sadzenie w najpiękniejszym dniu Koziorożca nic tu nie zmieni.

Uprawianie ogrodu zgodnie z fazami Księżyca jest tylko umiejętnością współżycia ze zdarzeniami natury. Staranność, gotowość uczenia się i radość eksperymentowania należą również do tego, tak samo jak duża doza cierpliwości.

Działanie Księżyca jest niewątpliwe i najczęściej przytaczane jest jako przykład tego, że w astrologii niewątpliwie „coś" musi być. Każdy mieszkaniec wybrzeża wie, że przypływy i odpływy zależą od fazy Księżyca. Przyczyną tego jest Księżyc, a mówiąc dokładniej -jego siła przyciągania.

Najbardziej trafnym określeniem wszelkich związków analogicznych jest słynne stwierdzenie „jak w górze, tak i na dole", przypisywane Hermesowi Trismegistosowi. Stanowi ono podstawę myślenia astrologicznego. Związki, które można rozpoznać „w górze", obserwuje się także „na dole". Na tej podstawie tworzy się analogie między „koniunkcją Słońca i Saturna" w chwili narodzin człowieka i „konflikt między chcieć a musieć" w człowieku. Ale powtórzmy jeszcze raz: podobnie jak „pełnia Księżyca" nie jest przyczyną cyklu kobiecego, tak samo koniunkcje nieba nie są przyczyną konfliktu. I jedno, i drugie odzwierciedla zasadę, która za tym stoi i dla nas jest rozpoznawalna tylko w analogiach. To samo dotyczy wszystkich właściwości związanych z określonymi znakami zodiaku. Jeśli Słońce znajduje się w znaku Barana, dzieci urodzone w tym czasie nie będą zbyt przebojowe. Gwałtowny charakter i Słońce w znaku Barana to dwie analogiczne formy wyrazu tej samej zasady, której nie potrafimy nazwać. Analogie polegają na czystym doświadczeniu.

Uprawa biodynamiczna (zgodna z fazami księżyca) jest kwestią upływu czasu. Od kiedy jesteśmy w stanie przewidywać te fazy, możemy planować i uskuteczniać zależność między systemem słonecznym, a biologicznymi cyklami aby uzyskać świetne rezultaty w naszym ogródku.

Księżyc zmienia znak zawsze co dwa i pół dnia.

W ciągu miesiąca podróżuje on poprzez dwanaście znaków Zodiaku, będąc w jednym z nich około dwa i pół dnia. Tworzy wtedy kątową zależność ze słońcem, co właśnie nazywamy Fazą Księyca.

Dosłownie Faza Księżyca oznacza kąt pomiędzy Księżycem, Ziemią, a Słońcem, który determinuje wygląd księżyca. Księżyc krąży wokół Ziemii, a ta z Kolei wokół Słońca. Pełna wędrówka księżyca (miesiąc księżycowy) trwa ok. 29,5 doby - przez połowę tego czasu księżyca przybywa, przez pozostałą część go ubywa - i tak w kółko.

Fazy Księżyca:


Nów - trwa trzy dni: razem z dniem przed datą nowiu i dniem po dacie nowiu. W czasie nowiu można najskuteczniej zwalczać choroby roślin oraz szkodniki im zagrażające. Jest to też odpowiednia pora na niszczenie chwastów, usuwanie chorych pędów i przyszczykiwanie pędów. Prace powinny być przeprowadzane na dzień przed lub dzień po kulmninacji nowiu.
w czasie pełni nie zaleca się wysiewania i wysadzania roślin oraz wszelkich prac, które mogłyby uszkodzić korzenie (np. okopywania). Nów jest okresem niewidocznego Księżyca, który trwa trzy dni, również dzień po i dzień przed datą nowiu. To pora wzmożonego wzrostu korzeni i dobry moment na przycinanie roślin liściastych, bo szybko się regenerują. W tym czasie niczego nie siejemy. Nawet jeśli wzejdzie, będzie kiepsko rosło i mizernie rodziło owoce. My z kolei mamy świetny moment na post – całodzienna głodówka teraz najlepiej oczyści organizm.
Ogrodnicze kalendarze księżycowe są jednym z kluczy do zrozumienia przyrody, podają najlepsze dni do pracy w polu, domu i ogrodzie. Wszystko zgodnie z fazami Księżyca. Możemy się z nich także dowiedzieć, w jakim znaku zodiaku Księżyc jest danego dnia.

I kwadra - to okres od nowiu, kiedy Księżyc jest niewidoczny aż do oświetlenia połowy powieszchni - Księżyca przybywa. Księżyca przybywa od Nowiu, przez sierp, ,pierwszą kwadrę garb aż do pełni.
Wtedy też sadzi się rośliny plonujące nad ziemią, np. Cannabis. Najlepsza kiełkowalność występuje podczas Sierpu.

II kwadra - okres od oświetlenia połowy powierzchni Księżyca aż do pełni, kiedy Księżyc jest całkowicie widoczny - Księżyca przybywa. Zanikający sierp, (po drugiej kwadrze) to najlepszy czas na przycinanie plantów.

Gdy księżyca przybywa (I i II kwadra)
W tym czasie należy przeprowadzać siew i sadzenie warzyw liściowych oraz drzew i krzewów owocowych. Jest to też dobra pora przygotowanie sadzonek do ukorzeniena, szczepienie oraz czynności pielęgnacyjne związane z glebą - zasilanie i podlewanie. Korzenie roślin są w tym czasie najmniej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia.
Jeżeli w tym czasie przeprowadzamy cięcie to nie powinno być ono zbyt intensywne bo może to spowodować nadmierny wyciek soku z rośliny.
Najlepsza pora na zbiór owoców i warzyw do bezpośredniego spożycia - w tym czasie mają największą wartość odżywczą i są najsmaczniejsze.
Dobra pora na zbiór ziół i roślin przyprawowych - są bardziej aromatyczne i skuteczne.

Owoce zebrane w czasie gdy Ksiezyca przybywa sa smaczniejsze I bardziej wartosciowe pod wzgledem odzywczym. Kiedy Srebrnego Globu przybywa, sierp grubieje i przybiera kształt litery D. Woda w korzeniach i łodygach przemieszcza się ku górze – to dobry czas na sianie i sadzenie roślin wydających plony nad ziemią. Sałata, pomidory, ogórki, kapusta, zioła rosną szczególnie szybko, ich nasiona lepiej kiełkują. Jest to również idealny moment do sadzenia i przesadzania drzew owocowych, także ścinania zrazów i szczepienia. Księżyc dopełniający się to najlepsza pora na zbiór ziół, owoców i warzyw owocujących nad ziemią – są wtedy najzdrowsze i najsmaczniejsze. Zebrane ogórki i kapustę należy od razu ukisić. W tym czasie trzeba też obficie podlewać ogród. Kiedy Księżyca przybywa, nasze ciało wchłania lepiej witaminy i minerały, gromadzi też wodę. Mimo że jemy tyle, co zwykle, robimy się ciężsi. Od nowiu mamy najwięcej sił witalnych.

Pełnia - trwa 3 dni : razem z dniem przed datą pełni i dniem po dacie pełni. Gdy Księżyc jest w pełni. Wysiew warzyw: brukselki, kapusty, marchwi cebuli i rzodkiewki. Dobra pora na sadzenie ziemniaków, pomidorów itd. Najoodpowiedniejsza pora na nawożenie roślin i zabiegi pielęgnacyjne takie jak pielenie, zwalczanie chwastów i szkodników, okopywanie, przerzedzanie wschodzących roślin.
W czasie pełni nie należy przeprowadzać cięć drzew i krzewów, szczepień i przyszczykiwań. W tym czasie lepiej powstrzymać się od większości prac ogrodniczych. Niczego nie tniemy, nie szczepimy drzew ani krzewów. Doskonale rosną wtedy grzyby. I lepiej biorą drapieżne ryby, na przykład szczupaki.
Gdy Księżyc jest w pełni, zachowujemy się inaczej niż zwykle. Hormony szaleją, energia wybucha. Mamy lepsze krążenie krwi, robimy się podatni na amory, ale też, niestety, na wylewy. Rany silniej krwawią, dlatego w tym czasie nie poleca się przeprowadzania operacji. Kierujemy się emocjami, bywamy agresywni, kłótliwi. Jesteśmy rozdrażnieni także za kierownicą, powodujemy wypadki. W tym dniu energia nas dosłownie rozpiera, nie możemy spać (za to kobiety często rodzą dzieci). Mamy wiele świetnych pomysłów i wizji artystycznych.

III kwadra - okres od pełni, kiedy księżyc jest całkowicie widoczny do zakrycia połowy jego powierzchni - Księżyca ubywa od Pełni spowrotem przez garb, trzecią kwadrę (lub inaczej ostatnią), sierp spowrotem do nowiu. Wtedy rośliny rozbudowują swoje systemy korzeniowe, a część nadziemna jest wtedy najmniej wrażliwa na uszkodzenia.

IV kwadra - czas od widoczności połowy powierzchni Księżyca do nowiu, kiedy Księżyc staje się niewidoczny - Księżyca ubywa

Zauważcie, że w każdym miesiącu zarówno Garb, jak i Sierp występują w obu stanach - rosnącym i zanikającym.

Gdy Księżyca ubywa (III i IV kwadra)
Najlepszy czas na sadzenie, przesadzanie i cięcie drzew. Rośliny szybciej się regenerują i przyjmują w nowym miejscu a przycięte rośliny tracą mniej soków. W czasie gdy księżyca ubywa część nadziemna rośliny jest mało wrażliwa na uszkodzenia.
W czasie III i IV kwadry zaleca się siew i sadzenie roślin cebulowych, motylkowychi korzeniowych, zwalczanie chwastów chorób i szkodników.
Jest to odpowiedni czas na zbiory owoców i warzyw przeznaczonych do dłuższego przechowywania - będą dłużej świeże. Również ścięte kwiaty będą dłużej świeże jeżeli zostały zebrane w czasie gdy księżyca ubywa.



Jezeli owoce przeznaczone sa do przechowywania lepiej zbierac je gdy ksiezyca ubywa.

Gdy Księżyca ubywa, srebrny sierp staje się coraz cieńszy i przybiera kształt litery C. Woda w roślinach spływa do korzeni. Jest to najlepszy czas na sadzenie, siew i zbiór roślin owocujących pod ziemią – czyli wszelkich bulw, korzeni, cebul. W tej kwadrze planuje się też przesadzanie i cięcie drzew i krzewów, żywopłotów, ścinkę drzew na opał (mają mniej wody), prace związane z przygotowaniem i na-wożeniem gleby. Rośliny szybciej się regenerują i przyjmują w nowym miejscu, zaś po cięciu tracą mniej soków, ich części nadziemne są mniej wrażliwe na uszkodzenia. Najlepiej wychodzą przetwory – dłużej zachowują smak i świeżość. To także najlepszy czas na zwalczanie wszelkich chwastów, chorób i szkodników.
A jak zachowują się ludzie? Są bardziej aktywni. Operacje dają lepsze rezultaty niż zazwyczaj, rany łatwiej się goją. Nasz organizm wydala zbędne substancje, poci się, regeneruje, wolniej rosną włosy. W tym czasie warto rzucać palenie albo rozpocząć dietę odchudzającą.

Rośliny podzielone są na cztery grupy i najlepiej siać je i pielęgnować (nawozić też) kiedy akurat jest dzień danej grupy Dodatkowo sianie robimy przy księżycu zstępującym (zgodnie z wykazem) bo się lepiej ukorzeniają i łączą z glebą.


Rośliny korzeniowe przyporządkowane dniom korzenia np.: rzodkiewka, burak, seler, marchew.


Rośliny liściowe przyporządkowane dniom liścia np.: kapusta, sałata, szpinak, pietruszka naciowa, zioła.


Rośliny kwiatowe przyporządkowane dniom kwiatu np.: brokuły, kwiaty


Rośliny owocowe przyporządkowane dniom owocu np.: fasola, groch, kukurydza, ogórek, dynia, cukinia, pomidory itp.

Przycinanie krzewów, jak juz wspomnialam przy księżycu zstępującym (czyli podobnie jak dni siania) bo jest niewielkie wznoszenie się soków w roślinie. Najlepiej pewnie przy dniu liścia, ale to już myślę nie ma takiego znaczenia, ważne też aby była przy tym odpowiednia pogoda

Zmienna widoczność Księżyca podczas miesiąca księżycowego wynoszącego 29 dni, 12 godzin, 44 minuty, 2,8 sekundy została analogią stawania się i przemijania, symbolem cyklu życiowego człowieka, płodności kobiety i wielu innych rzeczy.

A więc to Księżyc sprawia, że nasz trawnik staje się gęsty i mocny, jeśli skosimy go w odpowiedniej fazie Księżyca, natomiast skoszony innego dnia szybko wystrzeli w górę i wkrótce będziemy musieli go ponownie kosić. Księżyc wskazuje tylko na zasadę, która wpływa na ten nierównomierny wzrost. Aby móc określić te reguły, przyjęto za pod- stawę dwanaście znaków zodiaku. Drugie zróżnicowanie stanowi obraz Księżyca wędrującego po niebie, a więc fazy Księżyca między pełnią a nowiem.

Księżyc odgrywa w kalendarzu księżycowym rolę wskazówki zegara. Od 500 lat przyzwyczailiśmy się patrzeć na zegarek. Ale zegar to nie czas. Jest on odbiciem różnych jakości czasu, a wskazówki pokazują nam tylko, czy jakość: „godzina szósta po południu" albo „dwunasta w południe", jest aktualna.
Wyobraź sobie znaki zodiaku jako dwanaście cyfr na zegarze. Są one wyrazem różnych jakości życia. I tak jak „dwunasta w południe" wywołuje w nas obraz palącego słońca, pragnienia, suszy, głodu i zakurzonych dróg oraz wiele innych skojarzeń, tak też Bliźnięta czy Lew wytwarzają w nas także całą gamę skojarzeń. Jeśli zatem wskazówka Księżyca znajduje się na „godzinie Lwa", nie sprawia ona, że jakość Lwa opada na trawnik, tylko pokazuje, że w czasie trwania miesiąca księżycowego aktualna jest zasada, która może być opisana przez łańcuch analogii Lwa. Być może kiedyś rozpoznamy ową zasadę ukrytą za astrologicznymi analogiami. Nowoczesna fizyka skłania nas jednak do skromności. Istnieje wiele wymiarów, których nie potrafimy jeszcze choćby w niewielkim stopniu ogarnąć. Jak na razie powinniśmy być bardzo ostrożni w wyrażaniu opinii: Księżyc nie wywołuje bowiem w nas okresu ani nie każe naszemu trawnikowi gęsto rosnąć. Jeśli jednak Księżyc jako wskazówka stanie na określonym miejscu życia, wówczas mamy okres, a trawa rośnie pięknie i gęsto, jeśli skosimy ją w tym właśnie dniu.

Zegar księżycowy to bardzo wyjątkowy zegar – jego wskazówka co chwila wygląda inaczej. Raz jest jasna i przejrzysta, innym razem jej nie widać. I tak jak zmienia się widoczność wskazówki, tak też za każdym razem inaczej odczuwalny jest wpływ godzin, które ona wskazuje. Informację, że Księżyc nie wpływa na tę odczuwalność, tylko ją wskazuje, zamieszczam tu tylko gwoli większej jasności.

Wszyscy znamy 12 znaków Zodiaku. Ten sam zodiakalny obieg co Ziemia ma także Księżyc, ale trwa tyle dni, ile droga Księżyca wokół Ziemi (około 28). Wychodzi na to że w każdym znaku Zodiaku Księżyc przebywa zaledwie dwa i pół dnia. Właśnie to krótkie działanie jest tak ważne w kalendarzu księżycowym.
A więc Księżyc w znaku Barana, Lwa, Strzelca jest najkorzystniejszy dla wszelkich prac związanych z roślinami owocującymi nad ziemią. Księżyc w znaku Byka, Panny i Koziorożca to „dni korzeni”, w znaku Bliźniąt, Wagi i Wodnika to „dni kwiatów”, zaś Raka, Skorpiona i Ryb – „dni liści”.
Trudno to samemu obliczyć, dlatego autorzy kalendarzy księżycowych ciężko pracują, żeby zgodnie z fazami Księżyca i jego pozycjami w Zodiaku opracować przynoszące pozytywne skutki porady. Dzięki nim, bez patrzenia w niebo i sprawdzania położenia Księżyca, mamy gotowy harmonogram prac ogrodniczych na cały rok, a także zalecenia, kiedy kwasić kapustę, piec chleb i ciasta, robić wino, zbierać grzyby, a nawet łowić ryby.

KSIĘŻYC W:

Baranie – sadzimy szybko rosnące rzodkiewki, szczypior, sałatę, pomidory.
Byku – dobry czas na sadzenie drzew i krzewów, rośliny w tym znaku rosną powoli, a plony są dobre na zimowe zapasy.
Bliźniętach – czas sadzenia wszystkiego, co się wije i pnie, można ścinać zioła i zbierać kwiaty.
Raku – sprzyja plonom, których nie będziemy długo przechowywać, kwiaty posadzone w tym czasie pięknie kwitną.
Lwie – teraz kosimy, by spowolnić odrastanie traw na łąkach, czas zbierania ziół. Nie kisimy kapusty, bo wysycha.
Pannie – ziemia pomaga rosnąć i kwitnąć, zalecane jest sadzenie, przesadzanie, sianie. Unikamy zbierania, robienia przetworów.
Wadze – dni kwiatów, znak neutralny.
Skorpionie – pora sadzenia i pielęgnowania plonów do długiego przechowywania. Gdy Księżyca przybywa – dobrze zwalczać ślimaki.
Strzelcu – dni sadzenia roślin szybko i wysoko rosnących, np. fasoli.
Koziorożcu – czas sadzenia i siania warzyw korzeniowych.
Wodniku – lepiej nic nie robić w ogrodzie, a jeśli już, to porządki.
Rybach – dobra pora do sadzenia warzyw liściastych.

księżyc obraca się


wokół swej osi dokładnie w takim samym czasie, w jakim jedno okrążenie robi Ziemia (27,3 dnia). Dlatego z Ziemi widać zawsze tę samą jego stronę. Księżyc nie świeci. Jest ciałem ciemnym, które odbija światło słoneczne. Gdy się obraca, Słońce oświetla stopniowo jego kolejne obszary. Całą tarczę widzimy przy pełni, natomiast w nowiu nie jest oświetlony wcale.

Rogalik czy patelnia
Popatrzcie nocą na niebo, a wszystko stanie się jasne.



http://www.misja-giza.com/joomla_1.5.15 ... 79&lang=en
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9757
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 498
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14669 razy

Re: Wszystko co wiemy o Księżycu

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » wtorek 18 mar 2014, 14:30

Faktem jest wpływ faz księżyca na rośliny, ale tłumaczenie go grawitacją jest raczej przewrotne.
Przecież księżyc, czy oświetlony, czy nie ma taką samą masę i jest w takich samych (no może niezupełnie w przekroju roku) odległościach od ziemi.
To "wznoszenie" się soku jest związane raczej z dodatkowym naświetlaniem roślin. Tak samo zadziałają świetlówki, czy rtęciówki, które warzywnicy stosują w tzw mnożarkach. Ponieważ cykl roku księżycowego nie pokrywa się z kalendarzem wypadają różne okresy optymalnego wysiewu, czy wysadzania roślin w zależności od roku.

Edit: faza też nie jest związana z obrotem, tylko przesuwaniem się pola cienia po powierzchni księżyca.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

baba
x 129

Re: Wszystko co wiemy o Księżycu

Nieprzeczytany post autor: baba » wtorek 18 mar 2014, 14:59

Nie mam siły czytać wszystkiego bo za dużo tematów mnie interesuje, więc być może coś powtórzę po kimś co już wcześniej zapodał. Skoro Blu potwierdza wpływ księżyca na uprawę roślin np to ja tu zapodaję link do strony z kalendarzem księżycowym gdzie właśnie takie wskazówki kiedy co siać/zbierać/itd są. 8-)
Nie wiem czy wskazówki z tej strony są skuteczne bo sama ich nie stosuję... jak zwykle wolę wszystko po swojemu. :lol:

http://www.rytmnatury.pl/
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16967
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1086
x 544
Podziękował: 17177 razy
Otrzymał podziękowanie: 24259 razy

Re: Kalendarz Księżycowy - w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 18 mar 2014, 15:24

ja jeszcze dodam kalendarz księżycowy, od niedzieli pełnia w znaku panny,-
co było ważne dla mnie bo zasadziłem 2 sadzonki drzewka- kasztana jadalnego,-
a to jest optymalny termin.

http://www.kalbi.pl/kalendarz-faz-ksiezyca
i
http://www.czary.pl/kalendarzksiezycowy/
Miejsca występowania pływów o najwyższych skokach[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Akwen Państwo Wysokość pływu (m)
średnio pływ syzygijny
(średnio) największa
zarejestrowana w metrach
Zatoka Fundy Ocean Atlantycki Kanada
11,4
15,4
19,6
Rio Gallegos Ocean Atlantycki Argentyna
10,4
14,0
18,0
Zatoka Frobisher Cieśnina Davisa Kanada
10,1
13,6
17,4
Rzeka Severn Kanał Bristolski Anglia
9,7
13,1
16,8
Port Granville Kanał La Manche Francja
9,3
12,6
16,1
Rzeka Koksoak Zatoka Ungava Kanada
8,7
11,7
15,0
Zatoka Penżyńska Morze Ochockie Rosja
8,5
11,5
14,7
Zatoka Collier Ocean Indyjski Australia
8,1
11,0
14,0
Port Bhaunagar Morze Arabskie Indie
7,2
9,7
12,4
Rzeka Kolorado Zatoka Kalifornijska Meksyk
7,1
9,6
12,3
Wyspa Maracá Ocean Atlantycki Brazylia
6,7
9,1
11,7

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pływy_morskie
wynika z tego jasno, jak dla mnie laika, że skoro jest takie oddziaływanie słońca i księżyca zwłaszcza na wodę,-
to w roślinach i zwierzętach zwłaszcza wyprostowanych- typu homo-sapiens i żyrafa najbardziej odczuwa, jak pływ "bije pod deklem"
;)
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9757
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 498
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14669 razy

Re: Kalendarz Księżycowy - w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » wtorek 18 mar 2014, 18:31

Byłem blisko jednego z tych miejsc koło kanału La Manche. Niesamowite wrażenie w czasie odpływu - to było rano, plaża miała ok 5 km szerokości, po południu już tylko pojedyncze setki metrów, a tam gdzie się rano spacerowało pływały kutry.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
barneyos
Administrator
Posty: 1455
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 24
x 73
Podziękował: 154 razy
Otrzymał podziękowanie: 1893 razy

Re: Kalendarz Księżycowy - w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: barneyos » środa 19 mar 2014, 07:53

W Bretanii, na samym północno-zachodnim końcu Francji, ludzie chodzą na takie spacery: w czasie odpływu wychodzą w morze do granicy wody, i potem gdy jest przypływ wracają, równym tempem z przypływem, do brzegu, zanurzeni po pas w wodzie.
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9757
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 498
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14669 razy

Re: Kalendarz Księżycowy - w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 19 mar 2014, 10:03

Ja byłem tam 1-go maja, była nieco chłodna woda na takie spacery.
Żeby jeszcze dokończyć ten wpływ księżyca na rośliny dodam coś, co raczej potwierdza teorię, że chodzi o światło. Czas wschodu księżyca w stosunku do zachodu słońca znacząco się różni w czasie całego roku i rośliny rzadko korzystają z jego światła przez całą noc. Wtedy, gdy wschód księżyca jest blisko zachodu słońca - wzrosty będą największe - to wytłumaczenie najbardziej mi pasuje, bo grawitacja jest taka sama i przypływy i odpływy oceanów też takie same niezależnie od fazy księżyca.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16967
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1086
x 544
Podziękował: 17177 razy
Otrzymał podziękowanie: 24259 razy

Re: Kalendarz Księżycowy - w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 19 mar 2014, 10:18

wg. mnie tu chodzi o prostą fizykę wędrowania płynów/soków w roślinach/drzewach do góry,-
z korzeni do korony/liści- grawitacja księżyca tj. powoduje pływy ogromnych mas wód oceanów,-
tak samo pomaga w transporcie w górę roślin tych soków/płynów- to przecież prawie 100% H2O.
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9757
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 498
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14669 razy

Re: Kalendarz Księżycowy - w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 19 mar 2014, 12:16

Songo, to się zgadza, tylko że to następuje niezależnie od fazy księżyca, bo grawitacja zależy wyłącznie od jego odległości.
Natomiast wpływ na szybszy rozwój roślin ewidentnie ma światło i tu masz wpływ faz księżyca, plus różnego czasu świecenia, o którym wspominałem wyżej.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16967
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1086
x 544
Podziękował: 17177 razy
Otrzymał podziękowanie: 24259 razy

Re: Kalendarz Księżycowy - w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 19 mar 2014, 12:24

..to ktoś musiałby przeprowadzić analizę korelacji pełni, odległości księżyca i pływów oceanicznych,-
czy się pokrywają, fakt pozostaje faktem, że wiedza ta została trochę zapomniana, bo XX/I,-
wiek woli chemię i GMO, ale skoro sprawdzała się wieki temu- to i dzisiaj.
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 238
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9105 razy

Re: Kalendarz Księżycowy - w domu i ogrodzie

Nieprzeczytany post autor: abcd » sobota 25 cze 2016, 06:53

Wg kalendarza księżycowego dzień 16 czerwca do godz. 13-tej był idealną porą na pozbycie się raz na zawsze wszelkich niechcianych roślin, a takich mam trochę na swojej działce. W kalendarzu (tzn. w książce) jest napisane, że wszelki rośliny , które w tym czasie zerwiemy, wyrwiemy już więcej nie odrosną. Tak czekałem na tę chwile i... przegapiłem. :(
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

ODPOWIEDZ