Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Wulkany

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 28 gru 2019, 08:09

https://phys.org/news/2015-02-copper-he ... anoes.html

"9 LUTEGO 2015

Zrozumienie miedzianego serca wulkanów
przez University of Bristol

Mała erupcja Góry Rinjani z błyskawicami wulkanicznymi. Lokalizacja: Lombok, Indonezja. Źródło: Oliver Spalt, Wikipedia.
Związek między wulkanizmem a tworzeniem się rudy miedzi odkryli naukowcy z University of Bristol w Wielkiej Brytanii. Ich odkrycia, opublikowane dzisiaj w Nature Geoscience, mogą mieć daleko idące konsekwencje dla poszukiwań nowych złóż miedzi.

Ze względu na wysoki popyt na miedź na całym świecie (przeciętny dom w Wielkiej Brytanii zawiera około 200 kg metalu, głównie w kablach elektrycznych i transformatorach) oraz stosunkowo ograniczone zasoby prądu, znalezienie nowych zasobów jest priorytetem.

Naukowcy, kierowani przez profesora Jona Blundy z Bristol's School of Earth Sciences, badali gigantyczne złoża miedzi porfirowej odmiany, która jest w stanie pomieścić 75 procent światowych zasobów miedzi.

Miedź tworzy się w połączeniu z wulkanami, takimi jak te wokół Pacyfiku, ale charakter tego związku nigdy nie był do końca jasny. Ruda miedzi jest głównie w postaci siarczków miedziowo-żelazowych, więc trwałym problemem było to, jak jednocześnie tworzyć wzbogacenia zarówno w miedzi, jak i siarce. Wulkany bogate w miedź są zwykle ubogie w siarkę i odwrotnie.

Aby rozwiązać ten paradoks miedź-siarka, zespół Bristol, we współpracy z BHP Billiton, największą na świecie firmą wydobywczą, oparł się na obserwacjach współczesnych wulkanów łukowych, w tym kilku w Chile, źródła większości miedzi na świecie, w celu postulowania dwóch -stopniowy proces tworzenia porfirowej miedzi.

Zaproponowali, aby najpierw bogate w sól płyny lub solanki oddzieliły się od dużych ciał magmy i utknęły w skorupie na głębokości kilku kilometrów. Te solanki mają zdolność koncentracji miedzi z magmy, od której się oddzielają. Na późniejszym etapie gazy bogate w siarkę wznoszą się z głębiej w tym samym układzie wulkanicznym. Kiedy spotykają uwięzione, bogate w miedź solanki, reagują wybuchowo, tworząc rudy siarczkowe i gazowy chlorowodór.

Aby zademonstrować swój pomysł, naukowcy przeprowadzili symulację procesu tworzenia rudy miedzi w swoim laboratorium przy użyciu aparatury wysokotemperaturowej i ciśnieniowej. Udało im się odtworzyć wiele cech naturalnych złóż miedzi porfirowej w kapsułce o długości zaledwie kilku milimetrów.

Główny autor, profesor Jon Blundy z University of Bristol, powiedział: „Jest to niezwykły wynik z daleko idącymi implikacjami dla tego, w jaki sposób poszukujemy nowych złóż miedzi”.

Znalezienie związku między wulkanizmem a tworzeniem rudy oznacza, że ​​nawet ostatnio aktywne wulkany mogą być celem kopalń miedzi w przyszłości. Profesor Blundy i koledzy spekulują, że złoża miedzi powstają dziś pod wieloma aktywnymi wulkanami, w tym wulkanem Soufrière Hills na małej karaibskiej wyspie Montserrat, która wybuchła od 1995 r. „Mimo możliwości powstawania złóż miedzi jest mało prawdopodobne, aby był gotowy na wydobycie jeszcze przez kilka stuleci - powiedział profesor Blundy."
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 14 sty 2020, 16:42

na Filipinach obudził się wulkan Taal:
https://edition.cnn.com/2020/01/12/asia ... index.html
Obrazek

do poważniejszej erupcji/wybuchu może dojść w każdej chwili..
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 16 sty 2020, 14:11

0 x



Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7741
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1419
x 406
Podziękował: 14175 razy
Otrzymał podziękowanie: 13801 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: chanell » sobota 05 gru 2020, 22:07

Dzieje się coś niepokojącego. Wybucha wulkan za wulkanem, a ziemia mocno się trzęsie


Od kilku dni w różnych regionach świata budzą się kolejne wulkany, z powodu których ewakuowano już tysiące ludzi. Jakby tego było mało to jeszcze sejsmografy notują całe serie bardzo silnych trzęsień ziemi. Co się dzieje?

Obrazek
Fot. Max Pixel.

więcej : https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/20 ... AMPXJ6T8-U
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 06 gru 2020, 23:00

ok.21.12.2020 koniunkcja największych planet -może to spowodować większy wulkanizm ,zaburzenia litosfery, trzęsienia i wyrzut gazów, arsenu , skazenie pól , żywności, produktów mórz i oceanów, oziębienie klimatu, wzrost CO2.
Zimą Słońce jest najbliżej Ziemi , zwiększając oddziaływanie grawitacyjne.
Ustawienie Księzyca, Słońca, Jowisza, Saturna w koniunkcji może zwiększyć zjawiska geologiczne i klimatyczne , a za tym przyrodnicze i zdrowotne na Ziemi.
“Przed nami nie byle jaka koniunkcja dwóch największych planet w naszym układzie. Widoczne od wielu miesięcy w tym samym obszarze Strzelca, nisko nad południowym horyzontem Jowisz i Saturn powoli i stopniowo zmniejszają dystans między sobą, by pod koniec 2020 roku przechodząc w południowe obszary gwiazdozbioru Koziorożca przynieść nam koniunkcję, jakiej wielu z nas nie widziało i której po nas nie zobaczy nikt przed następnych 20 lat.”
http://www.polskiastrobloger.pl/2020/09 ... torow.html

Arsen , antagonista selenu i cynku może być związany z AIDS, SARS, Ebola, afrykańskim pomorem świń, ptasią grypą, ch.Keshan, w.Coxackie i in., rózne hepatitis, ch.Crohna, uszkodzeniami szpiku, nerek, wątroby, serca, dróg oddechowych, gonad, OUN, zaburzeniami mikokrążenia i skóry.
Możliwe, że z tego powodu Gates odgrażał się,że zobaczymy , jak będzie z COVID-em zimą.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 16 gru 2020, 19:34

Wulkanizm pod dnem jeziora Nyos jest podawany jako przykład toksyczności CO2.
Jednak rzadko podaje się ,że przyczyną śmierci mogły bc wyziewy innych gazów , jak tlenek węgla, siarkowodór,dwutlenek siarki, związki arsenu.
Ludzie mieli poparzenia skóry, CO2 takich obrażen nie powoduje.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrof ... iorem_Nyos

https://www.sintef.no/globalassets/proj ... alogue.pdf
"Obszar jeziora Nyos jest oddalony i ma bardzo ograniczony dostęp do placówek medycznych. Ponieważ zagraniczni naukowcy i personel medyczny przybyli ponad tydzień po incydencie, a wszystkie ofiary zdarzenia zostały pochowane. W konsekwencji nie przeprowadzono odpowiednich sekcji zwłok i dostępne są ograniczone informacje na temat wyglądu zwłok lub medycznego charakteru zgonów. Chociaż zespoły medyczne nie zgłosiły żadnych ostatecznych dowodów na przyczynę śmierci, zauważyli, że wiele ofiar miało wybitne pęcherze skóry (cechy pęcherzowatości) lub uległy śpiączce, lub żaden z tych widocznych objawów. Amerykański zespół medyczny stwierdził, że "należy zachować wątpliwości co do tego, że wszystkie ustalenia można przypisać tylko [CO2]".
Ocena objawów udokumentowanych w medycynie z zagranicznych wypraw naukowych do jeziora Nyos przez ekspertów medycznych w sprawie zatrucia gazem prowadzi do wniosku, że ofiary Jeziora Nyos zmarły z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Chociaż te twierdzenia zostały odrzucone przez geologów jeziora Nyos , ich rozumowanie wydaje się błędne. Prawdopodobnym modelem czynników sprawczych w katastrofie w Nyosie było połączenie CO2 (prawdopodobnie w stężeniach nieśmiercionośnych), zredukowanego tlenu i CO. Interpretacja ta, wraz z wielkością i okolicznościami uwolnienia, ma znaczenie dla względów ryzyka związanych z sekwestracją CO2. Wiadomo, że gazy mieszane są śmiertelne w stężeniach znacznie niższych niż śmiertelne poziomy samego jednego składnika. Być może prawdziwą lekcją incydentu lake Nyos do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla jest zwrócenie uwagi na nieodłączne niebezpieczeństwo związane z mieszaninami toksycznych gazów. Na przykład mieszaniny H2S z CO2 zwiększą toksyczne działanie H2S. Profil ryzyka dla projektu sekwestracji zmienił decyzję o wstrzyknięciu mieszanych strumieni gazu, takich jak CO2 + H2S, a nie zasadniczo czystego CO2."
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 21 gru 2020, 17:53

Bez wulkanów nie byłoby życia na Ziemi
21 gru 2020

https://www.youtube.com/watch?v=noFI5bw39ZA

JASNA STRONA

Co pierwsze przychodzi wam na myśl w związku z wulkanem? Strumienie rozżarzonej lawy zalewającej zbocza? Chmury czarnego popiołu dymu buchające w niebo? A może odprężająca kąpiel w gorących źródłach?Większości osób wulkan kojarzy się z piętrzącą się na horyzoncie stożkowatą górą. Zbocza wulkanu, tak jak każdej innej góry, może pokrywać bujna roślinność, ale na szczycie znajduje się charakterystyczne zagłębienie - krater - sięgające daleko w głąb ziemi.

Z tego kanału wydobywają się lawa i gazy wulkaniczne. Lawa jest tak potwornie gorąca, że gdybyście stali na szczycie wulkanu i spojrzeli w dół, wasza twarz natychmiast przybrałaby czerwoną barwę ciekłej skały! Każda erupcja wulkanu niesie dla nas konsekwencje. I nie mówię tutaj o potencjalnej katastrofie dla pobliskich społeczności, ale o efektach na skalę globalną! Na obszarze zasnutym warstwą pyłu nie mogą latać samoloty, a ludzie mają kłopoty z oddychaniem często na przestrzeni wielu kilometrów od wybuchu! A co, gdyby erupcje nie występowały? Czy Ziemia bez wulkanów byłaby taka sama?
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 27 sty 2021, 16:10

Indonezja: wybuch wulkanu Semeru. Władze ostrzegają przed błotem i deszczem
17.01.2021

Obrazek

Na najgęściej zaludnionej indonezyjskiej wyspie Jawa wybuchł w sobotę liczący 3676 m wysokości wulkan Semeru. Potężna chmura pyłów i gorących gazów osiągnęła wysokość 5,6 km spowijając znaczny obszar w ciemnościach.

Dotychczas nie ogłoszono poleceń ewakuacji okolicznej ludności, brak też doniesień o ofiarach lub stratach materialnych. Władze ostrzegły jednak wieśniaków mieszkających na stokach wulkanu aby pilnie obserwowali jego aktywność i byli gotowi do natychmiastowej ucieczki.
Wulkanolodzy podkreślają, że niebezpieczeństwo stanowi nie tylko sama erupcja wulkanu, ale także potoki błota i mułu spływające po jego zboczach. Erupcji towarzyszą bowiem gwałtowne opady deszczu.
Semeru, znany również wśród okolicznej ludności jako "Wielka Góra", jest najwyższym wulkanem na Jawie i zarazem najwyższym szczytem tej wyspy. Jest również najbardziej aktywny z indonezyjskich wulkanów, chociaż chętnie odwiedzają go turyści.

Kolejne tragedie nawiedzają Indonezję

Ostatnia erupcja Semeru nastąpiła w grudniu ub. roku. Musiano wówczas ewakuować ok. 550 osób.
W ub. piątek doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,2 i licznych lawin ziemnych na innej indonezyjskiej na wyspie - Celebes. Zginęły co najmniej 34 osoby, zniszczenia są znaczne.

Indonezja jest fragmentem tzw. pacyficznego pierścienia ognia, czyli strefy częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasa rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie. 

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/202 ... -deszczem/
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 05 mar 2021, 17:56

słabe plony,głód , nici z fotowoltaiki?
https://www.national-geographic.pl/arty ... -rzymskiej
" Symulacja pogody pokazała okres 43-41 p.n.e. jako najchłodniejszy na przestrzeni ostatnich 2500 lat. Średnie temperatury dla lata i jesieni tuż po eksplozji w 43 r. p.n.e. były niższe o 7 stopni Celsjusza. Z kolei jesienne opady tamtego roku sięgnęły 400 proc. ”normy” dla południa Europy."
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 07 mar 2021, 22:32

Budzą się i wybuchają kolejne wulkany, a ziemia nieustannie się trzęsie. Co się dzieje?

Od kilku dni trwa kolejny znaczny wzrost aktywności wulkanicznej i sejsmicznej na świecie. Budzą się i wybuchają kolejne wulkany, niektóre drzemiące od setek lat. Mieszkańców trzech krajów nękają całe serie silnych trzęsień ziemi. Co się dzieje?

Obrazek

Wybuchają wulkany Pacaya w Gwatemali, Etna we Włoszech, Sangay w Ekwadorze, Sinabung na Indonezji i Veniaminof na Alasce, a oznaki budzenia się wykazują wulkany Pinatubo i Taal na Filipinach, Keilir na Islandii oraz La Soufrière na Karaibach. Z kolei Grecję, Islandię i Nową Zelandię nawiedzają całe serie wstrząsów.

Wulkan Pacaya w Gwatemali

Najbardziej niepokojące wieści napływają z Gwatemali w Ameryce Środkowej, gdzie z coraz większą intensywnością wybucha wulkan Pacaya położony zaledwie 50 kilometrów na południe od stolicy kraju.

Wulkan na wysokość ponad 5 kilometrów emituje rozgrzane do tysiąca stopni popioły, parę wodną i gazy. Zaobserwowano trzy potoki lawy, które rozciągają się na dystansie 1,5 kilometra. Popioły opadły na miejscowości oddalone nawet o 30 kilometrów od krateru.

https://www.youtube.com/watch?v=T9_7BP4xOZk
mpressive Pacaya Volcano Eruption with ashfall plume 25 km (15 miles) away, Guatemala #Pacaya​
4 mar 2021

Władze zaleciły mieszkańcom ewakuację, jednak ci obawiają się grabieży i wolą pilnować dobytku. Erupcje stanowią dla nich poważne zagrożenie, ponieważ w każdej chwili wulkan może wyrzucić bomby wulkaniczne wielkości samochodu osobowego.

Opadające popioły zanieczyszczają źródła i ujęcia wody pitnej oraz uprawy na polach, a wdychane przez ludzi, mogą powodować bardzo poważne problemy z układem oddechowym i krwionośnym. Zalecono noszenie maseczek przeciwpyłowych.

https://www.youtube.com/watch?v=6zbDXzaCwYU
March 6, 2021, ~ Huge Lava Fountains ~ Color/Real-Time ~ Volcan De Pacaya, Guatemala

Mieszkańcy wyjątkowo ryzykują. Mogą zginąć podobnie jak ich sąsiedzi z podnóży wulkanu Fuego, który wybuchł 3 lata temu. Stało się to tak szybko, że nie mieli czasu na ucieczkę. Mieszanina gorących popiołów, skał i gazów zabiła 300 osób, sposród których 200 do tej pory nie udało się odnaleźć.

Wulkan Etna we Włoszech

W niedzielę (7.03) o poranku doszło już do 10. paroksyzmu erupcyjnego wulkanu Etna na włoskiej Sycylii. Wulkan wyrzuca pióropusze popiołów na wysokość kilkunastu kilometrów, a wraz z nim gorące gazy i fragmenty skał, które opadają na pobliskie miejscowości.

Na mieszkańców Giarre spadły lapille, czyli drobne kamienie. Pokryły one czarną warstwą samochody, dachy domów, ulice i roślinność. Mieszkańcom zalecono pozostanie w domach. Po stokach wulkanu spływają potoki lawy.

https://www.youtube.com/watch?v=QQyjciCiFS4&t=3s

Kolejne wybuchy Etny są coraz silniejsze. Dochodzi do nich średnio co 2 dni. Za każdym razem zamykane jest lotnisko w Katanii, największym mieście regionu. Naukowcy nie mają pocieszających wieści, może dojść do potężnej erupcji, ale nie wiadomo kiedy.

Wulkan Sangay w Ekwadorze

W sobotę (6.03) nastąpiła nagła erupcja wulkanu Sangay w Ekwadorze w Ameryce Południowej. Popioły wzniosły się na wysokość 12 kilometrów. Pył opadł nawet na dystansie 130 kilometrów na dziesiątki miejscowości.

Obrazek

Władze wezwały obywateli do zachowania spokoju i podjęcia odpowiednich środków ostrożności w celu ochrony zdrowia. Na nagraniach zamieszczanych w sieci widoczne są chmury popiołów unoszących się nad drogami podczas przejazdu pojazdów. Pył pokrywa też uprawy.

We wrześniu ubiegłego roku, podczas poprzedniej erupcji, popioły zniszczyły 12 tysięcy hektarów upraw, dotykając 25 tysięcy rolników. Ucierpiały m.in. plantacje bananów stanowiące aż 30 procent produkcji.

Wulkan Sinabung na Indonezji

Sinabung to wulkan, który po raz pierwszy we współczesności dał o sobie znać w 2010 roku, kiedy zbudził się z trwającego 400 lat uśpienia. Od tego czasu periodycznie wyrzuca z siebie pióropusze popiołów, lawę, kamienie i gazy.

Erupcja z ostatnich dni była najbardziej intensywną od sierpnia ubiegłego roku. Chmura popiołów sięgnęła wysokości 12 kilometrów, a więc pogranicza troposfery i stratosfery. Zaczęła się rozprzestrzeniać poziomo na odległość wielu kilometrów.

https://www.youtube.com/watch?v=IoFAFvdhIQk

Po stokach wulkanicznych schodziły lawiny piroklastyczne pełne kamieni, gazów rozgrzanych do przeszło tysiąca stopni oraz popiołów i pyłów. Dlatego też wytyczono strefę zamkniętą w promieniu 5 kilometrów od wulkanicznego krateru.

Sinabung w ciągu 11 lat pozbawił życia kilkadziesiąt osób. Ludzie ginęli zaduszeni przez popioły oraz płonęli żywcem, gdy nie zdążali uciec przed potokami piroklastycznymi. Mieszkańcy z niepokojem obserwują górę, obawiając się powtórki z tych dramatycznych wydarzeń.

Wulkan Keilir na Islandii

W każdej chwili może dojść do pierwszej od 800 lat erupcji wulkanu Keilir na Półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii, zaledwie 20 kilometrów od Reykjaviku, stolicy kraju. Od wielu dni występują tam trzęsienia ziemi dochodzące do M5.5.

https://www.youtube.com/watch?v=0JTPOPw9EdA

Wszyscy są podenerwowani, zwłaszcza, że może dojść do erupcji eksplozywnej, podczas której wulkan wyprodukuje znaczne ilości lawy. Według jednego ze scenariuszy, lawa może sięgnąć głównej drogi wiodącej z Reykjaviku do lotniska w Keflaviku.

Wulkan Pinatubo na Filipinach

Naukowcy właśnie podnieśli zagrożenie ze strony wulkanu Pinatubo na Filipinach, który drzemie od 30 lat, z zerowego do pierwszego stopnia w 4-stopniowej skali.

Taka decyzja podjęta została po wystąpieniu kilku serii wstrząsów tektonicznych, których ogniska zlokalizowane były pod wulkanem, co może świadczyć o tym, że dochodzi do uwolnienia naprężeń w skałach. Od 20 stycznia odnotowano w sumie ponad 1,7 tysiąca wstrząsów ziemi.

Odnotowano także częściowy wzrost temperatury fumaroli, ale nie zaobserwowano zmian w innych właściwościach, takich jak np. kwasowość. Nie ma bezpośredniego zagrożenia erupcją, jednak naukowcy wolą dmuchać na zimne.

https://www.youtube.com/watch?v=SBLZADwyPPc&t=46s

Wstrząsy w Grecji, na Islandii i Nowej Zelandii

Nie tylko w południowo-zachodniej Islandii, w rejonie Reykjaviku, występują całe serie trzęsień ziemi. Podobna sytuacja ma miejsce u północno-wschodniego wybrzeża północnej wyspy Nowej Zelandii. To obecnie najbardziej niebezpieczne miejsce na świecie pod względem sejsmicznym.

Wstrząsy o sile do M5.2 są tam notowane średnio co kilka godzin. To pokłosie trzech potężnych wstrząsów, jakie nawiedziły region w ostatnich dniach. Najsilniejszy z nich miał M8.1 i był największym w tej części świata w historii pomiarów.

Obrazek

Doszło do uderzenia tsunami, na szczęście niewielkiego. Jednak ciągłe wstrząsy wywołują obawy, że kolejny silny wstrząs może spowodować dużo większe szkody. Dlatego mieszkańcy są postawieni w stan najwyższej gotowości do natychmiastowej ewakuacji.

Trzecim miejscem na świecie, gdzie występują serie wstrząsów jest Tesalia w środkowej Grecji. W środę (3.03) nastąpił tam wstrząs o sile M6.3, który spowodował zniszczenie ponad 100 budynków. Zginęła 1 osoba, a 3 zostały ranne. Ziemia trzęsie się w dalszym ciągu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS / Smithsonian.

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/20 ... gbAkAT9ty4
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 08 mar 2021, 18:31

20 tysięcy trzęsień ziemi na Islandii - Wulkanolodzy i sejsmolodzy ostrzegają

https://youtu.be/xCHl6UWKsf0
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 08 mar 2021, 23:52

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/trwa ... anu-sangay
" Ekwadorskie prowincje Chimborazo, Guayas, Bolivar, Los Ríos i Cañar zostały dotknięte skutkami erupcji wulkanu Sangay. Smuga popiołu wulkanicznego, wyemitowanego przez wulkan, osiągnęła szacunkową wysokość 4 kilometrów. Władze kraju, apelują do obywateli aby zachowali spokój i nie opuszczali swoich domów i mieszkań bez wyraźnej przyczyny."

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/gwal ... e-popiolem
" Sejsmolodzy donoszą o kolejnym wzroście aktywności wulkanu Etna, który rozpoczął się 7 marca 2021 roku. Kolejna erupcja typu stromboliańskiego, wymusiła podniesienie alertu lotniczego, do poziomu czerwonego. Władze regionu, zamierzają ogłosić regionalny stan wyjątkowy"
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: songo70 » niedziela 14 mar 2021, 17:33

Przebudzenie Etny - Wulkan jest bardzo aktywny i niestabilny
621 wyświetleń•14 mar 2021

https://youtu.be/M0WkAzKriU8
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 07 kwie 2021, 07:53

W trakcie erupcji Etny, do wulkanu wleciało UFO!
7394 wyświetlenia•6 kwi 2021

https://youtu.be/iEYuiu6zm-I
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 13 kwie 2021, 20:24

https://www.naturalnews.com/2021-04-12- ... teria.html
W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Geoscience, naukowcy opisali, w jaki sposób aktywność tektoniczna - przesunięcie zewnętrznej skorupy Ziemi - doprowadziła do powstania wulkanów, które wyrzucały do ​​atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla. Z kolei klimat się ocieplił i wzrosły populacje organizmów fotosyntetyzujących zwanych cyjanobakteriami. Procesy te łącznie spowodowały wzrost poziomu tlenu około 2,5 miliarda lat temu, powodując narodziny organizmów zależnych od tlenu, takich jak ludzie.
„To, co czyni tę [teorię] wyjątkową, to fakt, że nie tylko próbuje ona wyjaśnić wzrost poziomu tlenu” - powiedział główny badacz James Eguchi. „Próbujemy wyjaśnić każdy z tych [procesów] za pomocą pojedynczego mechanizmu, który obejmuje głębokie wnętrze Ziemi, tektonikę i wzmocnione gazowanie dwutlenku węgla z wulkanów” - kontynuował Eguchi.

Dwa ważne wydarzenia w historii Ziemi
Poziom tlenu w atmosferze ziemskiej wzrósł dramatycznie około 2,5 miliarda lat temu. Nazywany Wielkim Zdarzeniem Utleniania (GOE), przypisuje się to cyjanobakteriom, które wytwarzają odpadowy tlen w procesie fotosyntezy. Chociaż te organizmy istniały około pół miliarda lat przed GOE, ich liczba nie wzrosłaby wykładniczo aż do czasu poprzedzającego wydarzenie.
W swoich badaniach naukowcy próbowali poskładać razem GOE, eksplozję sinic i inne zjawisko zwane Lomagundi Event. Około 100 milionów lat po GOE w Lomagundi nastąpiła drastyczna zmiana w proporcji izotopów węgla w minerałach węglanowych.
Izotop węgla-13 tworzy jeden na sto atomów węgla, podczas gdy węgiel-12 tworzy pozostałe 99. Ten stosunek 1 do 99 jest dobrze udokumentowany w węglanach, które powstały przed i po Lomagundi. Jednak węglany, które powstały podczas zdarzenia, mają około 10 procent więcej węgla-13.
Eguchi powiedział, że eksplozja cyjanobakterii związana z GOE była postrzegana jako odgrywająca rolę w Lomagundi. Wyjaśnił, że ponieważ cyjanobakterie preferowały węgiel-12 nad węgiel-13, zbiornik, z którego wytwarzano węglany, zostałby uszczuplony o węgiel-12.

[…]
„Lomagundi zaczyna się, gdy pierwszy węgiel wzbogacony w węgiel-13 z węglanów powraca na powierzchnię, a kończy się, gdy węgiel organiczny wzbogacony w węgiel-12 powraca znacznie później, przywracając równowagę” - powiedział Eguchi.
Podsumowując, badanie podkreśla rolę procesów zachodzących w głębi Ziemi w ewolucji życia na powierzchni.
[…] ”
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 16 kwie 2021, 11:00

http://www.scielo.org.mx/scielo.php?pid ... ci_arttext
Wpływ potężnych erupcji wulkanów i aktywności słonecznej na klimat za kołem podbiegunowym
Elena A. Kasatkina 1 * Oleg I. Szumiłow 1 Mauri Timonen2 Alexander G. Kanatjev1

" WPROWADZENIE
Powszechnie wiadomo, że w całym holocenie przed okresem przemysłowym globalne zmiany klimatyczne zachodziły pod wpływem wyłącznie czynników naturalnych, w tym aktywności słonecznej i potężnych erupcji wulkanicznych (Shumilov i in., 2000; Shindell i in., 2003; Soon and Baliunas, 2003). Czynniki te silnie wpływają na klimat i atmosferę Ziemi (Crowley, 2000; Shumilov i in., 2000; Shindell i in., 2003; Soon and Baliunas, 2003; Velasco i Mendoza, 2008), ale które z nich (i kilka innych) również) odgrywa dominującą rolę, jest obecnie przedmiotem dyskusji. Należy jednak zauważyć, że znaczny wkład w zmiany klimatyczne w ostatnich dziesięcioleciach jest spowodowany czynnikami spowodowanymi przez człowieka (Vecchi i Soden, 2007). Erupcje wulkanów emitują do atmosfery ogromne ilości pyłu wulkanicznego, dwutlenku siarki i pary wodnej, zmniejszając przezroczystość atmosfery i uniemożliwiając przenikanie promieniowania słonecznego do powierzchni ziemi. Wszystkie te procesy powodują zachwianie równowagi radiacyjnej atmosfery i w większości przypadków prowadzą do obniżenia temperatury powierzchni. Aerozole siarczanowe, które dostają się do stratosfery po potężnych erupcjach wulkanów, mogą tam istnieć przez kilka lat (Robock, 2000). Niedawne potężne erupcje wulkanów, takie jak Tambora (1815), Krakatau (1883), Santa Maria (1902), Katmai (1912), Agung (1963), El Chichon (1982) i Pinatubo (1991), spowodowały ochłodzenie w północnej Półkula o 0,2 - 0,8º C przez kilka lat (Rampino i Self, 1982; Robock, 2000; Wigley, 2000; Zanchettin i in., 2013). Na przykład erupcja Tambora w 1815 r. Dała początek „roku bez lata” w 1815 r. (Rampino i Self, 1982; Robock, 2000). Jednak erupcje wulkanów nie zawsze i nie wszędzie powodują oziębienie. Klimatyczna reakcja na erupcje wulkanów jest zróżnicowana regionalnie i zależy od ilości, składu chemicznego i wysokości emisji wulkanicznych. Niektóre badania udokumentowały, że aktywność wulkaniczna może prowadzić do regionalnego ocieplenia, a nawet susz, jak to miało miejsce na przykład po erupcji Laki w 1783 roku na Islandii, kiedy większość terytorium Europy pokryła niezwykle sucha mgła (Thordarson i Self, 2003; Ogle et al., 2005) oraz po erupcji Pinatubo w Indonezji w 1991 roku (McCormick i in., 1995; Robock, 2000).

Okres instrumentalnych obserwacji meteorologicznych nie przekracza 100 - 120 lat i obejmuje tylko niewielką liczbę potężnych erupcji wulkanicznych. Dlatego też klimatyczne skutki aktywności wulkanicznej badano przy użyciu kilku zapisów zastępczych (zawartość kwasowości siarkowej w rdzeniach lodowych i danych z słojów drzew) (Hammer i in., 1980; Scuderi, 1990; Briffa i in., 1998; Gervais i MacDonald, 2001; Vaganov i Shiyatov, 2005; Shumilov i in., 2000; 2011; Kasatkina i in., 2013). Ewentualna reakcja wzrostu słojów, a nawet tworzenia się tzw. „Słojów mrozu” (Vaganov i Shiyatov, 2005) wiąże się ze spadkiem temperatury po dużych erupcjach wulkanicznych. Emisja dużej ilości gazów wulkanicznych do atmosfery prowadzi do kwaśnych opadów, które mogą również powodować głębokie obniżenie wzrostu drzew (Thordarson i Self, 2003; Ogle i in., 2005). Ponadto zmniejszenie przezroczystości atmosfery może wpływać na proces fotosyntezy (Scuderi, 1990; Ogle i in., 2005).

Należy zauważyć, że spadki temperatury są bardziej znaczące, gdy erupcje wulkanów następują podczas minimów aktywności słonecznej. Powszechnie znany jest okres globalnego ochłodzenia podczas minimalnej aktywności słonecznej Maundera (1645 - 1715 ne), która miała miejsce w małej epoce lodowcowej. Głównymi czynnikami słonecznymi wpływającymi na klimat i atmosferę są promieniowanie słoneczne (Lean i in., 1995; Haigh, 1996), promienie kosmiczne i być może pył kosmiczny wpływający na pokrywę chmur w atmosferze (Shumilov i in., 1996; Svensmark i Friis -Christensen, 1997; Kasatkina i Shumilov, 2005; Kasatkina i in., 2007). Oddziaływania klimatyczne są najwyraźniej wyrażone w szerokości słojów drzew rosnących w ekstremalnych warunkach w pobliżu linii drzew w miejscach ich biologicznego przeżycia (Fritts, 1976; Grace i in., 2002). Północna (lub arktyczna) linia drzew to najbardziej wysunięta na północ szerokość geograficzna, na której mogą rosnąć drzewa. W badaniach paleoklimatycznych najbardziej interesujące są chronologie słojów arktycznych, ponieważ drzewa rosnące w pobliżu północnej linii drzew wydają się być bardzo wrażliwe na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak temperatura i promieniowanie słoneczne.

Celem niniejszego badania jest zweryfikowanie hipotezy dotyczącej możliwej regionalnej reakcji klimatycznej na wpływ aktywności wulkanicznej i słonecznej w ostatnim tysiącleciu poprzez analizę chronologii słojów drzew polarnych z Półwyspu Kolskiego i fińskiej Laponii.

Table 1 Most powerful volcanic eruptions (VEI>4) since AD 1470.

Volcanoes Eruption dates Coordinates VEI
Sakura-Jima, Japan November 3, 1471 31.6 N, 130.7 E 5
Agua de Pau, Azores June 28, 1563 37.8 N, 25.5 W 5
Huaynaputina, Peru + February 19, 1600 16.6 S, 70.9 W 6
Parker, Philippines + January 4, 1641 6.1 N, 124.9 E 5
Gamkonora, Indonesia May 20, 1673 1.4 N, 127.5 E 5
Tongkoko, Indonesia + 1680 1.5 N, 125.2 E 5
Fuji, Japan December 16, 1707 35.4 N, 138.7 E 5
Katla, Iceland + May 11, 1721 63.5 N, 19 W 5
Shikotsu, Japan + August 19, 1739 42.7 N, 141.3 E 5
Katla, Iceland October 17, 1755 63.5 N, 19 W 5
Laki, Iceland June 8, 1783 64.4 N, 17.3 W 4+
St Helens, USA + January 15, 1800 46.2 N, 122.2 W 5
Tambora, Indonesia April 10, 1815 8.3 S, 118.0 E 7
Galunggung, Indonesia October 8, 1822 7.3 S, 108.1 E 5
Cosiguina, Nicaragua + January 20, 1835 13 N, 87.6 W 5
Askja, Iceland March 29, 1875 65 N, 17 W 5
Azul, Chile + April 10, 1932 35.7 S, 70.8 W 5
Agung, Indonesia March 17, 1963 8.3 S, 115.5 E 5
Pinatubo, Philippines + June 15, 1991 15.1 N, 120.4 E 6

WNIOSKI

Nasza analiza chronologii słojów drzew na Półwyspie Kolskim i fińskiej Laponii ujawniła najbardziej znaczące (o 25% w stosunku do roku poprzedniego) obniżenie wzrostu drzew po 1600 erupcji Huaynaputina w Peru (VEI = 6), które było największe erupcja wulkanu w Ameryce Południowej w ciągu ostatnich 2000 lat.
Nałożona analiza epok ujawniła znaczące zmniejszenie wzrostu drzew polarnych, które obserwowano przez siedem lat po erupcji wulkanu, a następnie powrót do normalnego poziomu.
Na poziom wzrostu drzew w regionie polarnym wpływają najpotężniejsze erupcje wulkanów na niskich szerokościach geograficznych. Islandzkie wulkany na dużych szerokościach geograficznych nie mają znaczącego wpływu na klimat Półwyspu Kolskiego i fińskiej Laponii.
Zastosowanie analizy falkowej do chronologii słojów drzew Loparskaya pozwoliło zidentyfikować główne cykle aktywności słonecznej (11, 20-25 i ~ 100 lat). Analiza koherencji falkowej ujawniła silną spójność w przedziałach 8–13 i 20–30 lat, wskazującą na możliwy związek między aktywnością słońca a zmianami klimatycznymi w skali regionalnej.
Nasze wyniki wskazują na możliwość wykorzystania szerokości słojów drzew polarnych jako wskaźników aktywności słońca i wulkanów nad kołem podbiegunowym."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 24 kwie 2021, 21:25

Wulkanizm podwodny najprawdopodobniej koreluje z lądaowym, jak trend się utrzyma to będzie ostro parowało.
Jeśli dojdzie do stopienia części lodu to warto pamiętać ,co byłoprzyczyną. Może też wzrosnąć poziom CO2 z powodu emisji wulkanicznych i obniżenia tempa fotosyntezy. Może dojść do masowego wymierania goatunków wodnych i lądowych , chociażby z powodu wzostu stężenia arsenu.

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/geol ... go-wulkanu
” Brytyjscy geolodzy po raz pierwszy zmierzyli siłę potężnej erupcji podwodnego wulkanu. Okazało się, że kataklizmy te generują kilka terawatów energii i wyrzucają do oceanu ogromne ilości gorących płynów. Artykuł opisujący ich badania został opublikowany w czasopiśmie naukowym Nature Communications.
Naukowcy połączyli pojawienie się tak zwanych megaplumów – pionowych kolumn gorącej wody – z wyrzutami lawy. Okazało się, że te przepływy powstają w zaledwie kilka godzin.

Wiele wulkanów na Ziemi znajduje się nie na lądzie, ale pod wodą, w pobliżu grzbietów śródoceanicznych i w pobliżu tak zwanych łuków wysp, czyli miejsc gdzie zderzają się płyty tektoniczne. Ich erupcje odgrywają ważną rolę w pracy ekosystemów oceanów, nasycając je różnymi pierwiastkami śladowymi i gazami, którymi żywią się mikroby.
Pomimo faktu, że większość erupcji ziemskich wulkanów ma miejsce pod wodą, ich siła i konsekwencje są nadal słabo poznane. Faktem jest, że nie ma odpowiednich narzędzi i możliwości do takich obserwacji.

Pierwsze tego typu badania przeprowadzili brytyjscy geolodzy. Zaobserwowali podwodny wulkan położony w niewielkiej odległości od zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, na podwodnym grzbiecie Juana de Fuca. Ta część dna Oceanu Spokojnego to odłamek starożytnej płyty tektonicznej, która obecnie tonie pod Ameryką Północną. Z tego powodu występuje wiele wstrząsów sejsmicznych i erupcji wulkanów. Po tym prawie zawsze pojawiają się megaplumy. Geolodzy szczegółowo zbadali, jak powstały na jednym z wulkanów na grzbiecie Juana de Fuca.

Okazało się, że megaplumy formują się bardzo szybko: w ciągu kilku godzin. Jednocześnie mogą przenosić cząsteczki popiołu i inne ślady erupcji w odległości 5-7 km od wulkanu. Sugeruje to, że podczas erupcji wnętrza Ziemi do oceanu zostaje uwolnionych około 1-2 terawatów energii, co jest porównywalne z rocznym zużyciem energii w Stanach Zjednoczonych i innych wiodących krajach uprzemysłowionych.

Co więcej, naukowcy odkryli, że znaczna część megaplumów nie składa się z podgrzanej wody morskiej, ale z emisji geotermalnych, które dostają się do Oceanu Spokojnego wraz z innymi emisjami wulkanicznymi. Konkluzje są takie, że megaplumy służą jako główny kanał pompowania energii erupcji do Oceanu Spokojnego.
Naukowcy mają nadzieję, że dalsze obserwacje pomogą określić, jak często dochodzi do wybuchów podmorskich o porównywalnej sile. Pomoże to oceanologom i klimatologom lepiej ocenić ich wpływ na stan ekosystemów wszechoceanu i wreszcie wyjaśnić wkład wulkanów w globalne ocieplenie.”

mapka wulkanów pod Antarktydą
https://www.iceagenow.info/at-least-138 ... ice-sheet/
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 04 cze 2021, 00:49

https://krysztalowywszechswiat.blogspot ... mment-form
” niedługo (10.06.2021) dojdzie do kolejnego zaćmienia słonecznego tym razem połączonego z potrójną koniunkcją Ziemi, Księżyca i Merkurego.
To zjawisko jest tym bardziej niepokojące, bo Ziemia znajduje się właśnie w strefie niskich wartości TG, co objawia się między innymi bardzo niskimi globalnymi temperaturami atmosfery, a więc różnice wartości TG (przed, w trakcie i po zaćmieniu) będą szczególnie duże.

Taka wielokrotna koniunkcja połączona z zaćmieniem słonecznym musi spowodować gwałtowny wzrost TG i odpowiednio cały szereg zjawisk geofizycznych.
Może też spowodować wzrost aktywności słonecznej i całkiem niespodziewaną erupcję słoneczną skierowaną prosto na naszą planetę. Jeśli tak się stanie, to kolejne wielkie trzęsienie ziemi jest nieuniknione.
Tym razem szczególnie zagrożone są rejony południowej Kalifornii, ale również Islandii, Kamczatki i Japonii
Na poniższym linku widzimy symulację przebiegu tego zaćmienia.
https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:SE2021Jun10A.gif
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 06 cze 2021, 08:49

https://www.iceagenow.info/did-volcanoe ... nderthals/
" Czy wulkany zabiły neandertalczyków?
3 czerwca 2021 przez Robert

To właśnie sugeruje to badanie. Ale zastanawiam się, czy te wulkany wybuchły w synchronizacji z odwróceniem magnetycznym Laschamps? Bo jeśli tak, to odwrócenie magnetyczne było w rzeczywistości prawdziwym winowajcą.
___________________

„Wulkany zabiły neandertalczyków, badania sugerują”
Tak brzmi tytuł w „National Geographic News”.

Według tego artykułu katastrofalne erupcje wulkanów w Europie mogły doprowadzić neandertalczyków do punktu, w którym nie mogli się odbić.

Jednak współcześni ludzie widocznie uniknęli wyginięcia ze względu na ich odległe populacje rezerwowe w Afryce i Azji. .


Jak wynika z badań opublikowanych w październikowym wydaniu czasopisma Current Anthropology, około 40 000 lat temu w tym, co teraz nazywamy Włochami i górami Kaukazu, które rozciągają się między Europą i Azją, kilka wulkanów wybuchło szybko po sobie.

Prawdopodobnie erupcje zmniejszyły lub zniszczyły lokalne pasma neandertalczyków i pośrednio wpłynęły na dalsze populacje, podsumował zespół po przeanalizowaniu pyłków i popiołu z dotkniętego obszaru. (Zobacz zdjęcia wulkanów.)

Im więcej popiołu wulkanicznego miała warstwa, tym mniej zawierała pyłku roślinnego

Najpotężniejsza erupcja w Europie w ciągu ostatnich 200 000 lat

Czy te wulkany wybuchły w synchronizacji z odwróceniem pola magnetycznego Laschamps?

w koment.
Alan
4 czerwca 2021 o godzinie 1:13 rano
Doug Vogt uważa, że ​​aby przetrwać odwrócenie magnetyczne, musisz być w określonych obszarach planety; coś o powodach, dla których dinozaury zamarzały z niestrawionym pokarmem w żołądku.

W niektórych miejscach robi się bardzo zimno, szybko umiera.


Alan
4 czerwca 2021 o 1:45 rano
Ma swoją teorię, że odwrócenie powoduje zatrzymanie ziemi, a następnie obrót w drugą stronę, ale oczywiście woda nie jest geomagnetyczna, więc po prostu podlega zasadom bezwładności. Wtedy zimno zapada bardzo szybko.

Diehold Foundation to jego strona


Sara
4 czerwca 2021 o 6:37 rano
Jest całkiem prawdopodobne, że samice neadertalczyków odeszły z bardziej łaskawymi mężczyznami z Cro-Magnon, którzy mogli być lepszymi myśliwymi, a zatem lepszą opcją na przetrwanie. Mówiąc to tylko dlatego, że wiele próbek DNA zostało wykonanych na współczesnych ludziach, a odkrycie jest takie, że współcześni ludzie mają około 1 do 2% neandertalskiego DNA, chociaż w niektórych obszarach odsetek ten wynosi nawet 4% do 6%. Oto link do odniesienia do tego:
https://medlineplus.gov/genetics/unders ... erthaldna/
Jeśli Cro Magnon był lepszym myśliwym niż Neandertalczyk i bardziej atrakcyjny fizycznie, to zdrowy rozsądek. Wiesz, my, dziewczyny, możemy być dość kapryśne. 🙂
[...]

Christophera Wrena
4 czerwca 2021 o 13:39
Ten kanał/informacje Jona Leviego mogą się spodobać architekci historyczno-cyklicznym [to oczywiste dla teoretyków] i badacze geofizyki.

fantastyczna architektura historyczna systematycznie niszczona

https://www.youtube.com/watch?v=IhiNFB71UIc
https://youtu.be/wnDLnnFO-SY
http://jonlevichannel.com/jonlevi-channels/

Vollmer wciągnął mnie do tej króliczej nory w swoim najnowszym filmie
https://www.bitchute.com/video/pRHYYkyRr9fS/

Wspiąłem się wcześniej na kilka budynków Chrisa Wrena w Londynie – architekci są geniuszami… tak to robią Herr Felix. Mam nadzieje, że masz się dobrze. Twoje zdrowie"
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 06 cze 2021, 12:28

https://www.iceagenow.info/hundreds-tho ... volcanoes/
" Setki tysięcy wulkanów w głębinach morskich
19 sierpnia 2016 przez Robert
I zastanawiamy się, co ogrzewa oceany?

9 sierpnia 2016 – „Pozostałości setek tysięcy** erupcji głębinowych leżą na dnie oceanu, głęboko pod powierzchnią wody”, mówi ten artykuł z BBC.
„Uważa się, że prawie 70% skorupy ziemskiej pochodzi z grzbietów śródoceanicznych, takich jak Grzbiet Śródatlantycki” – kontynuuje artykuł. Skorupa ziemska ma od 4 do 6 mil (7-10 km) grubości.

Mówimy o potężnych ogromnych wulkanach podobnych do erupcji wulkanu Bardarbunga na Islandii w latach 2014-2015”.
„Grzbiety śródoceaniczne tworzą największe systemy wulkaniczne na Ziemi”, ale żałośnie brakuje nam wiedzy na temat podwodnych wulkanów.

„Poza podstawową wiedzą wiemy bardzo niewiele o tych procesach wulkanicznych” – mówi Isobel Yeo z Instytutu Badań Oceanicznych im. Helmholtza w Kilonii.
„To prawda, co mówią o nas, że niewiele wiemy o oceanach” – mówi Yeo.
Dlatego Yeo i jej koledzy zbierali szczegółowe zdjęcia dna oceanu do 2000 m pod powierzchnią wody.
Jej odkrycia zostały opublikowane zaledwie 4 miesiące temu, w kwietniu.

Skorupa ma 4-6 mil (7-10 km) grubości.
Prawie 70% skorupy ziemskiej utworzyły podwodne wulkany pompujące rozgrzaną do czerwoności magmę do oceanu… a my wciąż zastanawiamy się, co ogrzewa morza?
Zobacz cały artykuł wraz z wyjątkowymi obrazami:
http://www.bbc.com/earth/story/20160808 ... -the-ocean
Podziękowania dla Michaela Gershmana za ten link

* *Właściwie naukowcy twierdzą, że istnieje ponad 3 miliony podwodnych wulkanów.

Zobacz:
https://iceagenow.info/million-underwat ... oes-wrong/
https://iceagenow.info/underwater-volca ... udy-finds/
https://iceagenow.info/arctic-seafloor- ... volcanoes/
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: songo70 » niedziela 06 cze 2021, 14:30

Co by było, gdyby wszystkie wulkany na Antarktydzie wybuchły jednocześnie?
17 722 wyświetlenia•27 sty 2021

https://youtu.be/hIjGT_jCC1M
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 08 cze 2021, 18:45

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/erup ... i-ludzkosc
"Masywne erupcje wulkaniczne emitują gazy i popiół, które blokują światło słoneczne co w konsekwencji chłodzi powierzchnię Ziemi. Zablokowane światło powoduje katastrofy naturalne na Ziemi. Przedłużające się El Nino, chłodniejsze oceany, nieurodzaj i choroby związane z brakiem witaminy D, to zaledwie kilka z rezultatów takich erupcji.
Jak tłumaczą badacze, warstwa ozonowa zapobiega przedostawaniu się wysokiego poziomu szkodliwego promieniowania UV na powierzchnię. Aby jednak wytworzyć ozon z tlenu w atmosferze, potrzebne są fotony, które zrywają jego wiązania. Erupcje superwulkanu, uwalniają jednak tak ogromne ilości dwutlenku siarki, że powstały pióropusz wulkaniczny, sam pochłania promieniowanie UV. Blokowanie światła słonecznego, ogranicza jednak powstawanie ozonu, co prowadzi do powstawania dziur ozonowych."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 20 cze 2021, 22:09

http://www.alkalizeforhealth.net/betterfarms.htm
" Zwiększone promienie kosmiczne

Promienie kosmiczne (naładowane cząstki) wnikające w ziemską atmosferę powodują formowanie się chmur 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, co powoduje chłodzenie (i zalewanie) planety. Podobnie jak śnieg i lód, chmury mają wysokie albedo – odbijają światło słoneczne z powrotem w kosmos, powodując ochłodzenie Ziemi. Pole magnetyczne Ziemi słabło przez ponad 300 lat 1, 2, 3, pozwalając na dotarcie do Ziemi zwiększonych promieni kosmicznych. Aktywność Słońca również słabnie 1, 2, a mniej wiatru słonecznego pozwala na dotarcie do Ziemi jeszcze większej ilości promieni kosmicznych 1, 2 . To podwójne osłabienie zarówno pola magnetycznego Ziemi, jak i osłabienia aktywności Słońca w tym samym czasie może pozwolić na uderzenie w Ziemię megadawki promieni kosmicznych. Promienie kosmiczne również sieją grad i powodują błyskawice.

Zwiększone trzęsienia ziemi i wulkanizm

Zwiększone promieniowanie kosmiczne może wywołać zwiększone trzęsienia ziemi i wulkanizm. Zwiększony popiół wulkaniczny 1, 2 w atmosferze ma ochładzający wpływ na Ziemię. Kiedy skorupa ziemska ochładza się, kurczy się o 1, 2, 3, 4 niewiele, ale kurczenie się o 10 stóp na dystansie tysiąca mil na stopień Celsjusza chłodzenia może spowodować odblokowanie się uskoków i nowe pęknięcia 1, 2, 3, 4, 5, 6 na Ziemi, aby się pojawiły. Promienie kosmiczne oddziałują z krzemionką (półprzewodnikiem) w Ziemi, wytwarzając ciepło i zwiększając płynność magmy. Około 75% wulkanów na Ziemi (w tym Yellowstone i Wezuwiusz) jest bogate w krzemionkę. Wulkany bogate w krzemionkę mają magmę o dużej lepkości i są szczególnie wybuchowe. Zwiększona płynność magmy prowadzi do erupcji. Tak więc w tym samym czasie dzieją się dwie rzeczy. Magma ziemska nagrzewa się, co prowadzi do nasilenia się wulkanizmu, a skorupa ziemska stygnie, co prowadzi do nasilenia trzęsień ziemi. Średnia liczba wulkanów, które wybuchają w danym roku, wynosi 50-70. Niektóre wulkany wybuchają więcej niż raz w roku. Średnia liczba erupcji wulkanów rocznie wynosi około 60 - 80.

W oceanach znajdują się miliony podwodnych wulkanów i kominów produkujących gorącą wodę. Ogrzewanie powierzchni oceanu może dramatycznie zwiększyć parowanie, które unosi się do atmosfery, zwiększając zachmurzenie i opady. Autor Robert Felix sugeruje, że jest to mechanizm, w którym odwrócenie biegunów magnetycznych powoduje epoki lodowcowe. Popiół z wulkanów lądowych chłodzi atmosferę, a parowanie spowodowane przez podwodne wulkany zwiększa wilgotność w atmosferze, powodując sytuację narastającego zimna, masowych opadów (śniegu) i intensywnych burz.

Innym czynnikiem wspomnianym przez Roberta Felixa w jego ebooku Nie przez ogień, ale przez lód jest to, że pole magnetyczne Ziemi pomaga utrzymać kontynenty na miejscu. Kiedy pole magnetyczne Ziemi słabnie lub zanika, płyty Ziemi poruszają się swobodniej, co z kolei zwiększa trzęsienia ziemi i wulkanizm, które powodują epoki lodowcowe. Robert Felix przewiduje, że wkroczymy w pełną epokę lodowcową i że przejście może nastąpić bardzo szybko. Oto ciekawy film dokumentalny, który również widzi nadchodzącą epokę lodowcową, ale z różnymi przyczynami i nadzieją na zapobieżenie jej, jeśli podejmiemy odpowiednie działania.

Cykle słoneczne

Słońce wchodzi w cichą fazę zwaną „Grand Solar Minimum”, ze zmniejszonymi plamami słonecznymi i mniejszym wiatrem słonecznym. Całkowite natężenie promieniowania słonecznego (TSI) docierające do Ziemi jest większe, im więcej jest plam słonecznych. Zmniejszona energia słoneczna działa chłodząco na Ziemię. Przewiduje się, że aktywność słoneczna spadnie podczas cykli słonecznych 25-27, z maksymalnym chłodem podczas cyklu słonecznego 26, kiedy oczekuje się, że aktywność słoneczna spadnie o 60% (w latach 2030.) 1. TSI docierające do Ziemi zmienia się w zależności od poziomu aktywności słonecznej, a także ze zmianami orbity Ziemi wokół Słońca.

Przybliżony czas nadchodzących cykli słonecznych:
Cykl słoneczny 25 - 2019 do 2030 (NASA przewiduje, że cykl słoneczny 25 będzie najsłabszy od 200 lat 1, 2)
Cykl słoneczny 26 - 2031 do 2042 (najmniej aktywny cykl słoneczny według dr Zharkovej)
Cykl słoneczny 27 - 2043 do 2054

W latach siedemdziesiątych było zimno, kiedy plam słonecznych było mniej, a teraz to zimno się powtarza. Jednak tym razem oczekuje się, że będzie znacznie gorzej.

Inne planety
Kolejnym czynnikiem są inne planety w naszym Układzie Słonecznym. Kiedy cztery gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) znajdują się po tej samej stronie Słońca, ich połączona grawitacja ma tendencję do odciągania Ziemi od Słońca za każdym razem, gdy Ziemia przechodzi między gazowymi olbrzymami a Słońcem. Jeśli zdarzy się to podczas zimy na północnej półkuli Ziemi, wtedy na większości ziemskiej masy lądowej będzie dłuższa i zimniejsza zima oraz krótszy okres wegetacyjny. Ten efekt odciągania Ziemi od Słońca przez inne planety może zredukować całkowite promieniowanie słoneczne docierające do zimowej masy lądowej na półkuli północnej nawet o 12%. Może to być znaczące, zwłaszcza gdy doda się do innych czynników wymienionych powyżej, i było czynnikiem, który sprawił, że zarówno minima Maundera, jak i Daltona były tak okropne, i będzie czynnikiem w nadchodzącym Wielkim Minimum Słonecznym. Zobacz położenie planet na www.solarsystemscope.com. Chłodzenie efektu planetarnego 1, 2, 3, 4, 5, 6 będzie intensywne w październiku 2024 r. i październiku 2034 r., chociaż efekt może być odczuwalny przez kilka lat przed i po tych datach, gdy układy się połączą. Układy planetarne w latach 2023-2024 są niezwykle podobne do tych obserwowanych podczas dżumy Justyniana 578-579 AD. Nowa mini epoka lodowcowa 2024 matematyka. Atmosfera Plutona zamarza 1, 2.

Pole magnetyczne Ziemi

Pole magnetyczne Ziemi słabnie do stopnia, który zwykle obserwuje się tylko podczas odwrócenia biegunów magnetycznych, co ma miejsce mniej więcej co ćwierć miliona lat. Jest to pierwszy przypadek odwrócenia bieguna magnetycznego od czasu, gdy współczesny człowiek był na tej planecie. Wielkie Minimum Słoneczne zdarzają się co sto lub dwieście lat. Mamy więc do czynienia z kombinacją słabego pola magnetycznego wokół Ziemi i Wielkiego Minimum Słonecznego, co skutkuje bezprecedensowym wzrostem promieniowania kosmicznego penetrującego ziemską atmosferę, co powoduje zwiększone tworzenie się chmur i opadów (deszcz, grad, śnieg), zwiększone trzęsienia ziemi i wulkanizm, globalne ochłodzenie oraz krótsze i bardziej wilgotne sezony wegetacyjne. Oczekuje się, że 30 lat od 2020 do 2050 r. będzie minimum Wielkiego Minimum Słonecznego i może być bardzo trudne dla całego życia na tej planecie. Odwrócenie magnetyczne przyspiesza 2024? Anomalia południowego Atlantyku 1.

„Prawdopodobieństwo poważnego zdarzenia geomagnetycznego sparaliżującego naszą sieć elektryczną wynosi 100%”. - Y. Clarke (D-NY), Komitet Bezpieczeństwa Wewnętrznego Domu Członka Seniora. Może to być spowodowane rozbłyskiem słonecznym uderzającym w Ziemię, takim jak zdarzenie Carringtona 1, 2, które miało miejsce w 1859 roku, lub zdarzeniem wywołanym przez człowieka, takim jak broń z impulsem elektromagnetycznym (EMP) lub atak cybernetyczny. Prawdopodobieństwo uderzenia kolejnego rozbłysku słonecznego w Ziemię wynosi 100%. To tylko pytanie, kiedy. Naukowcy szacują prawdopodobieństwo na 12% w następnej dekadzie. Zobacz, gdzie nie ma prądu. Według tego artykułu długoterminowy scenariusz „grid down” może zabić 90% populacji USA w ciągu roku. Przetrwanie katastrofalnej przerwy w dostawie prądu. FEMA jest przygotowana do pomocy podczas lokalnych katastrof, ale coś, co dotyczy całego kraju, wykracza poza możliwości FEMA. Wrzesień 2018 – Krajowy Miesiąc Gotowości. Kampania FEMA Ready (204 strony). W szczególności, patrz Lista kontrolna dostaw na wypadek klęski żywiołowej, strona 195. Zamówienie wykonawcze. Rada EIS „Zagrożenie Czarnego Nieba”. Wszystkie przewody elektryczne (elektryczne, telefoniczne, kablowe, internetowe itp.) powinny być zakopane w ziemi, aby zapewnić maksymalną ochronę. Sześciomiesięczne przygotowanie do siatki może nie wystarczyć 1, 2. „Nie przygotowując się, przygotowujesz się na porażkę”. - Benjamin Franklin

Sieć elektryczna to gigantyczna antena przyciągająca do siebie naładowane cząstki. Jeśli pole magnetyczne Ziemi stanie się bardzo słabe lub całkowicie zniknie na jakiś czas, sieć elektryczna zostanie narażona na wyładowania naładowanych cząstek pochodzących ze zjawisk słonecznych. Pierwsze takie zdarzenie może zniszczyć wrażliwe urządzenia podłączone do sieci. Drugie zdarzenie może zniszczyć systemy zapasowe. Szereg takich zdarzeń może uniemożliwić korzystanie z sieci. Możliwe, że lokalnie generowana energia elektryczna, która jest odizolowana od sieci, może być użyteczna przez pewien czas. W przeciwnym razie przygotuj się do życia, jak to było przed powszechnym użyciem elektryczności."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 02 lip 2021, 23:00

https://www.sott.net/article/454928-Ele ... -eruptions
Elektryczny Wszechświat: Niewidzialne wyładowania elektryczne z wulkanów sygnalizują wybuchowe erupcje
Alka Tripathy-Lang
Science News

Błyskawice, popioły i lawa wybuchają podczas wybuchu wulkanu Sakurajima w Japonii. Nowe badanie rozróżnia błyskawice i mniejsze, bardziej tajemnicze przypływy aktywności elektrycznej wytwarzane przez wulkan.
Jako jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Japonii, Sakurajima często olśniewa spektakularnymi pokazami wulkanicznych błyskawic na tle wypełnionego popiołem nieba. Ale wulkan może również wytwarzać znacznie mniejsze, niewidzialne wybuchy aktywności elektrycznej, które zadziwiają i intrygują naukowców.


Teraz analiza 97 eksplozji w Sakurajima z czerwca 2015 r. pomogła wykazać, kiedy erupcje wywołują widoczne uderzenia pioruna, a kiedy wywołują tajemnicze, niewidzialne skoki aktywności elektrycznej, donoszą naukowcy w Geophysical Research Letters z 16 czerwca.

Te niewidzialne wybuchy, zwane wyładowaniami wentylacyjnymi, pojawiają się na początku erupcji, co może pozwolić naukowcom wymyślić sposoby wykorzystania ich do ostrzegania przed zbliżającymi się eksplozjami.

Naukowcy wiedzą, że błyskawice wulkaniczne mogą powstawać w wyniku ładowania krzemianów, co ma miejsce zarówno wtedy, gdy skały pękają podczas erupcji, jak i gdy skały i inny materiał wyrzucany z wulkanu przepychają się nawzajem w burzliwym pióropuszu (SN: 3/3/15). Drobne cząstki popiołu ścierają się, zyskując i tracąc elektrony, co tworzy dodatnie i ujemne ładunki, które mają tendencję do zbijania się w kieszenie o podobnym ładunku. Cassandra Smith, wulkanolog z Alaska Volcano Observatory w Anchorage, mówi, że aby zneutralizować to niestabilne pole elektryczne, błyskawica porusza się zygzakiem między naładowanymi gromadami.

Eksperymenty wykazały, że nie można uzyskać błyskawicy bez pewnej ilości popiołu w systemie, mówi Smith. „Więc jeśli widzisz błyskawice wulkaniczne, możesz być całkiem pewny, że erupcja ma popiół”.

Z drugiej strony wyładowania wentylacyjne to stosunkowo nowo wykryte wybuchy aktywności elektrycznej, które wytwarzają ciągły sygnał o wysokiej częstotliwości przez kilka sekund — wieczność w porównaniu z piorunami. Wyładowania te można zmierzyć za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Skupiając się na małych eksplozjach z Sakurajima, zdefiniowanych jako wybuchy o wysokości 3 kilometrów lub mniejszej i trwające mniej niż pięć minut, Smith i współpracownicy zbadali ładowanie krzemianów, dynamikę pióropuszy i związek między wyładowaniami wulkanicznymi a wyładowaniami wentylacyjnymi. Zgodnie z oczekiwaniami zespół odkrył, że błyskawica w Sakurajima pojawiła się w pióropuszach wypełnionych popiołem. Jednak wyładowania wentylacyjne miały miejsce tylko wtedy, gdy bogate w popiół pióropusze z wulkanicznymi błyskawicami wystrzeliwały w niebo z prędkością większą niż około 55 kilometrów na sekundę.

„Kiedy osiągniesz określoną intensywność erupcji”, mówi Smith, „będziesz widział wyładowania z otworów wentylacyjnych”.

Monitorowanie tych wyładowań może być szczególnie pomocne w szybkim wykrywaniu erupcji zawierających dużo popiołu. Śledzenie popiołu jest niezbędne, mówi Smith, „ponieważ w wielu przypadkach jest to niebezpieczne dla lotnictwa i społeczności lokalnych”. Aktywność elektryczna, mówi, sygnalizuje obfity w popiół pióropusz bez względu na pogodę i porę dnia, a wyładowania z otworów wentylacyjnych zapewniają miarę intensywności erupcji, co może pomóc obserwatoriom modelować, gdzie może się udać pióropusz.

Śledzenie wyładowań atmosferycznych i wyładowań atmosferycznych może pokryć luki pozostawione przez inne sposoby monitorowania wulkanów, mówi Chris Schultz, meteorolog badawczy z NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama. Sejsmolodzy śledzą podziemne ruchy magmy w poszukiwaniu oznak zbliżającej się erupcji. przykład. Infradźwięki są używane do wskazania, kiedy nastąpiła eksplozja, ale technika ta nie rozróżnia między popiołem a gazem w erupcjach. Satelity zbierają dane o erupcjach, choć w wielu przypadkach zależy to od dobrej pogody we właściwym czasie.

Jak mówi Schultz, wyładowania piorunowe i wentylacyjne mogą również ostatecznie zapewnić wczesne ostrzeżenia, zwłaszcza przed większymi erupcjami bogatymi w popiół."
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 27 lip 2021, 18:13

Superwulkany przepotężne i nieprzewidywalne. Skutki erupcji odczułaby cała planeta | prof. Ewa Słaby
22 lip 2021

https://www.youtube.com/watch?v=SA6OFOelZlI

Radio Naukowe

Superwulkan wyrzuca materiały piroklastyczne na wysokość nawet 25 kilometrów. Ich ilość jest ogromna, liczona w tysiąca kilometrów sześciennych. Dla najbliższej okolicy – katastrofa. Skutki były jednak odczuwalne w skali globu.

👉 https://patronite.pl/radionaukowe​​​ 👉 https://radionaukowe.pl/

- Jeżeli tak wysoka kolumna materiałów zostanie wyrzucona, to niewątpliwie zostanie rozprowadzona dookoła kuli ziemskiej. Promienie słoneczne miałyby kłopot z dotarciem do Ziemi, byłyby problemy z wegetacją roślin, a to już by wystarczyło do pojawienia się klęsk głodu – opowiada w Radiu Naukowym prof. Ewa Słaby, szefowa Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Warszawie.

Taki superwulkan wybuchł nie tak dawno temu. To Toba, który – jak się ocenia – 75 tys. lat temu zabił większość populacji Homo sapiens. Dziś oczy ekspertów zwrócone są na Yellowstone. – Przez ostatnie 2 mln lat, trzykrotnie dochodziło do wybuchu. Ostatni raz ponad 600 tys. lat temu. Statystyka mówi, że teraz znów powinien być gotowy. Lepiej, żeby drzemał nadal, bo skutki byłyby katastrofalne – mówi prof. Słaby.

Superwulkany mają inną strukturę niż wulkany klasyczne. Zamiast stożka, tworzą nieckę. Pod powierzchnią Ziemi znajduje się komora. Kiedy się napełni, materiał szuka ujścia, aż dochodzi do wybuchu. – Wtedy komora się opróżnia, wszystko się załamuje, opada i tworzy duże zagłębienie, które nazywamy kalderą – tłumaczy badaczka. W Europie też mamy taką kalderę – to Campi Flegrei, Pola Flegrejskie we Włoszech. Wulkan kilka lat temu nie poił sejsmologów, rozważano czy ewakuować Neapol.

W odcinku rozmawiamy o tym, czy ludzkość potrafi z odpowiednim wyprzedzeniem przewidzieć erupcję takiego superwulkany, czy moglibyśmy w jakiś sposób temu zaradzić. Jest też o szacunku wobec potęgi natury i trochę refleksji na temat naszego na nią wpływu. Polecam!
0 x



ODPOWIEDZ