Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Wulkany

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29101 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 22 lut 2013, 00:40

Etna znówu straszy. Zobacz wybuch!
Obrazek
Włoski wulkan Etna znowu straszy mieszkańców Sycylii. 19 lutego miała miejsce pierwsza duża erupcja 2013 roku.
Słynny sycylijski wulkan ożył nocą, wysyłając w niebo fontannę ognia. Wszystko zarejestrowały kamery włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii, którego placówka znajduje się na zboczu wulkanu. Nagrania dokonał pracownik Instytutu Klaus Dorschfeldt.

Etna to obecnie najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny - ma wysokość 3340 m n.p.m. (wskutek wybuchów ulega zmianom). W dodatku to wulkan ciągle aktywny, bez ustanku wyrzuca z siebie gaz i pył. Od V wieku zanotowano 80 dużych wybuchów, z których najsilniejszy był ten z 1669 roku, kiedy została zniszczona Katania. Zapowiedzi ostatniej erupcji pojawiły się pod koniec stycznia.http://www.polskieradio.pl/23/266/Artyk ... acz-wybuch
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 12930
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 897
x 319
Podziękował: 12849 razy
Otrzymał podziękowanie: 19557 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 28 maja 2013, 14:14

ziemia jest wyjątkowo aktywna sejsmicznie i wulkany "puszczają parę"..
Ewakuacja ludności w okolicy wulkanu Copahue

Wulkan Copahue, erupcja 27 maja 2013
Obrazek

Władze Chile i Argentyny rozpoczęły ewakuację ludności zamieszkującej w bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu Copahue. Żywioł ten jest położony dokładnie na granicy między oboma krajami, dlatego problem dotyczy nie tylko Chile.

Nadal nie jest jasne czy dojdzie do eksplozywnej erupcji, według National Geological Service of Chile, erupcja może nie wystąpić, jednak zwiększona aktywność wulkanu może doprowadzić do wybuchu, a zatem poziom alarmu w regionie został podniesiony do maksymalnego - czerwonego. To jest równoznaczne z koniecznością prewencyjnej ewakuacji. Musiało uciekać ponad 2000 osób.

Za to argentyńskie władze przeprowadziły ewakuację 900 osób w regionie Caviaue-Copaue, który jest popularnym miejscem wizyt turystycznych. Trwająca właśnie duża aktywność sejsmiczna wskazuje na to, że wulkan nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/ewaku ... nu-copahue
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29101 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 22 sie 2014, 23:34

Europie grozi katastrofa! Zbudził się groźny wulkan :o

Kiedy w kwietniu 2010 r. na Islandii wybuchł wulkan Eyjafjallajokul, Europa pogrążyła się w chaosie, którego powodem było wstrzymanie ruchu lotniczego nad kontynentem. Dziś grozi nam powtórka tego scenariusza. Kolejny islandzki wulkan – Bardarbunga – wykazuje zwiększoną aktywność.

Bardarbunga znajduje się pod czapą Vatnajokull, drugiego co do wielkości lodowca Europy. Od 16 sierpnia wystąpiło już około 3 tysięcy drgań, co skłoniło służby do ogłoszenia pomarańczowego alarmu – czwartego stopnia zagrożenia w pięciostopniowej skali.

Jeśli Bardarbunga wybuchnie, problemem będzie nie tylko konieczność zamknięcia przestrzeni powietrznej. Katastrofalne skutki będzie miało również gwałtowne stopienie się mas lodu okrywających wulkan. Zjawisko to wywoła ogromne fale powodziowe.

http://www.interia.tv/wideo-europie-gro ... Id,1548088
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29101 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 11 wrz 2014, 23:33

Tornada wysokie na kilometr w pobliżu Bardarbungi
ZOSTAŁY ZAREJESTROWANE PRZEZ KAMERĘ PRACUJĄCĄ W ZAKRESIE W PODCZERWIENI

Słynny ostatnimi czasy islandzki wulkan zaskakuje naukowców. Przy Bardarbundze zaobserwowano niezwykłe zjawisko. W miejscu, gdzie doszło do wybuchu, pojawiły się wysokie na kilometr tornada. Zarejestrowała je kamera należąca do norweskiej firmy zajmującej się wsparciem technologicznym lotnictwa.

Gazowe tornada pojawiły się 3 września w pobliżu miejsca, z którego tryskała lawa. Zostały one nagrane przez kamerę pracującą w zakresie podczerwieni. Zdaniem sprzętu jest monitorowanie zagrożeń dla ruchu lotniczego związanych z erupcją Bardarbungi.
Na filmie, który zamieściliśmy powyżej, udało się zarejestrować kilometrowy wirujący lej.
- Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Byłem bardzo zaskoczony - relacjonował pomysłodawca kamery Fred Prata z Nicarnica Aviation w Kjeller w Norwegii.

Budzi wiele pytań
Naukowcy podejrzewają, że tornado powstało w wyniku ekstremalnie wysokich temperatur. W takich warunkach dwutlenek siarki - wraz z innymi gazami wydobywającymi się spod ziemi - wytworzył wir, który unosił się na wysokość kilometra. Podobne zjawisko da się zaobserwować w przypadku pożarów.
Anomalia
Islandzkie biuro meteorologiczne jest jednak powściągliwe w ocenie tego zjawiska. Na razie mówią o powstaniu "anomalii wietrznej związanej ze zjawiskiem konwekcji termicznej".
Aktywny od prawie miesiąca
Aktywność jednego z największych wulkanów Islandii rozpoczęła się 16 sierpnia 2014 roku. Od tamtego momentu ziemia drżała wiele razy, a ze szczelin wulkanu wydobywała się lawa i chmury gazu i popiołu. W związku z poważnym zagrożeniem dla transportu lotniczego, lokalne władze ogłaszały na przemian czerwony i pomarańczowy alert.
Najsilniejsze wstrząsy, jakie odnotowano na razie się wokół Bardarbungi, miały siłę ponad 5 w skali Richtera. Ostatnie wystąpiło w środę 10 września przy północnej krawędzi wulkanu, jak podaje Islandzkie Biuro Meteorologiczne.

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... 1,1,0.html
0 xAwatar użytkownika
goratha
Posty: 1102
Rejestracja: środa 16 sty 2013, 20:03
x 20
Podziękował: 1125 razy
Otrzymał podziękowanie: 2674 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: goratha » niedziela 21 wrz 2014, 22:21

Ponury scenariusz potężnej erupcji wulkanu na Islandii


Erupcja wulkanu Bardarbunga na Islandii nie ustaje. Z kraterów wydobywają się strumienie lawy i trujące gazy. Każdego dnia notuje się setki wstrząsów ziemi. Naukowcy opracowali trzy scenariusze dalszego rozwoju sytuacji. Jeden z nich jest szczególnie niepokojący.

Obrazek
Erupcja wulkanu Bardarbunga na Islandii. Fot. Einar Gudmann.

Naukowcy stale monitorujący aktywność wulkanu Bardarbunga na Islandii, w ciągu ostatniego miesiąca, odnotowali 20 tysięcy trzęsień ziemi o magnitudzie dochodzącej do 5,7. Świadczą one o tym, że erupcja nie ustaje i szybko się nie zakończy.

To niepokoi mieszkańców wyspy, którzy zmuszeni są żyć w ciągłej niepewności, bo nikt do końca nie jest w stanie przewidzieć, jak zachowa się wulkan, choćby jutro. Strumienie lawy wydobywającej się ze szczelin w ziemi na obszarze lawowym Holuhraun, zaczynają wlewać się do rzeki Jökulsá á Fjöllum, którą do tej pory zasilały wody z roztapiającego się lodowca.

Jednak znacznie groźniejsze niż lawa są wyziewy, które unoszą się wraz z wiatrem na północ i północny-zachód. Mieszkańcy niektórych miejscowości proszeni są o pozostanie w domach oraz uszczelnienie okien i drzwi, aby trujące gazy nie wnikały do domów.

Jako, że wulkan Bardarbunga znajduje się pod czapą lodową Vatnajökull, największym pod względem objętości lodowcem w Europie, masy lodu są powoli, ale systematycznie, roztapiane od spodu. Woda spływa do miejscowych rzek, które odprowadzają ją do morza. Rzeki wzbierają, miejscami wylewają, dochodzi do coraz liczniejszych podtopień.

Obrazek
Erupcja wulkanu Bardarbunga na Islandii. Fot. Ármann Höskuldssyni.

Naukowcy są zdania, że sytuacja będzie się komplikować. Podczas codziennych spotkań ustalone zostały trzy scenariusze na to, co może się z wulkanem zdarzyć w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Każdy kolejny jest coraz bardziej niepomyślny.

Niepokojące scenariusze dla Islandii

Według pierwszego scenariusza, najbardziej korzystnego, osiadanie kaldery Bardarbungi będzie przystopowywać, a erupcja, mówiąc kolokwialnie, spali na panewce. Drugi scenariusz jest mniej pomyślny, ponieważ wieści dalsze osiadanie kaldery oraz erupcje na polu lawowym Holuhraun.

Mogłoby dojść do kolejnych erupcji, tym razem pod lodowcem, które spowodowałaby gwałtowne roztapianie się lodu i emisje popiołów. Mogłoby dojść do powodzi oraz paraliżu w ruchu lotniczym.

Obrazek
Erupcja wulkanu Bardarbunga na Islandii. Fot. Kristinn R. Kristinsson.

Trzeci scenariusz jest zdecydowanie najczarniejszy i nikt nie chce, aby się zrealizował. Zgodnie z nim doszłoby do rozległej erupcji kaldery Bardarbungi, wraz ze znaczną emisją popiołów, całkowicie wstrzymujących ruch lotniczy. Erupcja spowodowałaby roztopienie się części lodowca Vatnajökull i masowe powodzie.

Scenariusz ten może się oczywiście rozwijać, ponieważ skala erupcji może być bardzo różna. Przy silnej erupcji lodowiec Vatnajökull mógłby się roztopić w znacznej mierze albo nawet w całości.


Trzeba mieć na uwadze to, że jest on jednym z największych lodowców na świecie, ma objętość 3 tysięcy kilometrów sześciennych, powierzchnię 8 tysięcy kilometrów kwadratowych (prawie 10 procent terytorium wyspy), a jego grubość dochodzi do 1 kilometra. Islandii groziłaby wówczas powódź na niewyobrażalną skalę.

Ponure wizje pobudzają wyobraźnię potomków Wikingów. Nawet czołowe gazety porównują erupcję Bardarbungi z przerażającym wydarzeniem, które miało miejsce w 897 roku. Doszło wówczas do erupcji wulkanu na Islandii, a według historyków, mogła nim być Bardarbunga. Do atmosfery wyemitowane zostały tak duże ilości popiołów, że niebo pociemniało. Trzy zimy z rzędu były wyjątkowo srogie, co według dawnych podań, miało zapowiadać nadejście końca świata.

Na tle historii gigantyczne erupcje wulkanów zdarzały się wielokrotnie. Jedną z największych była ta z lat 536-537. Nie wiadomo, który wulkan wybuchł, choć snute są domysły, że zapewne również na Islandii. Jak wspominają kroniki, na terenie dzisiejszej Szwecji opuszczono w tym czasie około 75 procent wiosek, a na południu Norwegii odkryto wzrost liczby pochówków o 90-95 procent.

Śnieg sypał nawet w środku lata, a zimy były niezwykle śnieżne i mroźne, nawet tam, gdzie zwykle bywały łagodne. Także wtedy kronikarze wspominali o Fimbulvinter, czyli trzyletniej ciężkiej zimie, która miała doprowadzić do Ragnarök, czyli zagłady ludzkości. Tak się jednak nie stało i oby i tym razem erupcja Bardarbungi przebiegła zgodnie z najbardziej pomyślnym, pierwszym scenariuszem.

Źródło: [TwojaPogoda.pl]
0 x


nie bierz zycia zbyt powaznie. I tak nie wyjdziesz z niego z zyciem:-))

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29101 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 03 mar 2015, 23:24

Widowiskowa erupcja wulkanu w Chile. Internauci publikują niesamowite zdjęcia
03.03.2015

Obrazek
Erupcja wulkanu Villarica w Chile (Fot. Twitter)

W okolicy wulkanu mieszkają dziesiątki tysięcy osób, region jest też popularnym kierunkiem turystycznym. Gdy rozpoczęła się erupcja, do sieci zaczęły trafiać setki zdjęć internautów. Jeden z najlepszych kadrów to kontrast między panoramą miasta a widowiskowym wybuchem.

Villarica ma ponad 2,8 tys. metrów wysokości i jest położony 670 kilometrów na południe od stolicy Chile - Santiago. To jeden z najaktywniejszych chilijskich wulkanów - od początku lutego sejsmolodzy obserwowali zwiększoną emisję pyłów i mniejsze eksplozje wewnątrz krateru. Po niemal miesiącu Villarrica w końcu wybuchł. Od jego ostatniej erupcji minęły 44 lata.

Obrazek

W okolicy wulkanu mieszkają dziesiątki tysięcy osób. Ta część Chile jest też popularnym kierunkiem wśród turystów. Miejscowe władze zapewniły jednak, że na razie nie ma potrzeby ewakuacji mieszkańców.

Komunikat wydano po tym, jak 3 tys. mieszkańców opuściło swoje domy i zebrały się na wzgórzach. Dla osób zamieszkujących miasta Villarrica, Pucon i Curarrehue ogłoszono też czerwony alarm i zapewniono, że w razie potrzeby służby rozpoczną ewakuację.

Obrazek

Obrazek

0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29101 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 24 kwie 2015, 00:20

Dwie erupcje wulkanu Calbuco, władze ogłosiły czerwony alert

Wulkan Cabluco niepokoi Chile. W dwóch miastach tego kraju obowiązuje czerwony alert po jego dwóch erupcjach. Wszystko działo się 1000 km od stolicy Chile - Santiago. 4 tysiące osób zostało ewakuowanych.

Obrazek

Do pierwszej erupcji wulkanu Cabulco doszło w środę ok. godz. 23, a do drugiej ok. godz. 6 w czwartek. Nad wulkanem unosi się gęsta chmura popiołu i dymu. Po pierwszej, niespodziewanej erupcji władze Chile ogłosiły czerwony alert w miastach Puerto Varas i Puerto Montt, położonych w regionie Los Lagos, z powodu "wysokiego zagrożenia dla ludności".

Wybuch wulkanu Cabulco spowodował ewakuację

Chi­lij­skie Na­ro­do­we Biuro Sy­tu­acji Kry­zy­so­wych na­ka­za­ło ewa­ku­ację lud­no­ści z te­re­nów są­sia­du­ją­cych z wul­ka­nem w pro­mie­niu 20 ki­lo­me­trów wokół niego. Ewa­ku­owa­no już ponad 4 ty­sią­ce osób z miej­sco­wo­ści En­se­na­da, Aler­ce, Co­lo­nia Rio Sur i Cor­ren­to­so w po­bli­żu mia­sta Los Lagos - po­da­ło MSW.

Pre­zy­dent Chile Mi­chel­le Ba­che­let ogło­si­ła stan wy­jąt­ko­wy w miej­sco­wo­ściach w po­bli­żu wul­ka­nu, co ozna­cza, że armia przej­mie kon­tro­lę nad tym re­jo­na­mi. Ogło­szo­no też go­dzi­nę po­li­cyj­ną w kilku mia­stach. Od­wo­ła­no lek­cje, a także loty w re­gio­nie. Alert obo­wią­zu­je rów­nież na po­łu­dniu Ar­gen­ty­ny. Wła­dze mia­sta Ba­ri­lo­che, po­ło­żo­ne­go 100 km od wul­ka­nu, pod­ję­ły nad­zwy­czaj­ne kroki z po­wo­du moż­li­wo­ści do­tar­cia na miej­sce po­pio­łów.

Po­przed­nim razem wul­kan Cal­bu­co wy­buchł w 1972 roku. Uwa­ża­ny jest za jeden z trzech po­ten­cjal­nie naj­groź­niej­szych wul­ka­nów w Chile. W marcu wy­buchł wul­kan Vil­la­ri­ki, po­ło­żo­ny także na po­łu­dniu kraju, ale szyb­ko ucichł.

(bp)

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/chile-w ... ert/rsblp9
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29101 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 22 lip 2015, 23:22

Budzi się superwulkan, który kiedyś niemal zgładził ludzkość

Obrazek
Toba to położony na wyspie Sumatra superwulkan odpowiedzialny za jedną z największych erupcji w historii naszej planety.

Superwulkan Toba na Sumatrze wybuchł tylko raz, około 74 tysiące lat temu. Jego erupcja unicestwiła wtedy prawie wszystkich ludzi. Teraz mieszkańcy wyspy donoszą, że czują drżenie ziemi, z której wydobywają się gorące opary o zapachu siarki.
Toba to położony na wyspie Sumatra superwulkan odpowiedzialny za jedną z największych erupcji w historii naszej planety. Wybuch, który miał miejsce około 74 tysięcy lat temu, spowodował zimę trwającą od 6 do 10 lat. Wstrząsy wywołały gigantyczne tsunami, które zalało wyspy i wybrzeża. Doszło do masowego wymierania gatunków. Jednym z nich był homo sapiens. Prawdopodobnie tylko 5 tys., a najwyżej 10 tys. ludzi przetrwało tę wulkaniczną apokalipsę.
Od tamtego czasu góra drzemie, ale nie jest wykluczone, że wkrótce się przebudzi. Świadczą o tym niepokojące doniesienia mieszkańców okolic wulkanu, którzy mówią, że czują drżenie ziemi, z której wydobywają się gorące opary o zapachu siarki. Utrzymują także, że posadzki w ich domach są gorące nawet w nocy.
Przybyli na miejsce naukowcy nie kryją zaskoczenia. Mówią, że podobne zjawiska nigdy wcześniej nie miały w tym regionie miejsca. Obecnie trwają analizy zebranych danych.
Informacje o tym, że wulkan Toba może wybuchnąć, i to niemal w każdej chwili, pojawiły się już w listopadzie 2013 roku. Na łamach „Jakarta Post”, najpoczytniejszej gazety w Indonezji, opublikowano wówczas wyniki badań geologicznych, z których wynika, że komora magmowa pod wulkanem jest napełniona w takim stopniu, że erupcja jest nieunikniona. Nie wiadomo tylko, kiedy nastąpi.

http://www.fakt.pl/wydarzenia/superwulk ... tml#fp=wyd
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29101 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 23 gru 2016, 23:13

We Włoszech obudził się superwulkan

Obrazek

Po prawie 500 latach bezczynności ożywił stary, z kalderą o średnicy 13 kilometrów, wulkan na wybrzeżu Włoch. Campi Flegrei, który jest superwulkanem, po raz ostatni dawał o sobie znać w 1538 roku. Jednak wtedy to potężnej erupcji nie doszło – podaje portal businessinsider.com.

Wulkan zagraża bezpośrednio miastu Pozzuoli. Jedna jego część znajduje się pod miastem, a druga pod dnem Zatoki Pozzuoli. Podczas erupcji cały region może zostać pochłonięty przez kalderę. Skutki erupcji superwulkanów mogłyby trwale zmienić klimat nie tylko w regionie, lecz na całej Ziemi.

Zespół kierowany przez wulkanolog Giovanni Chiodini z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki w Rzymie informuje, że Campi Flegrei zbliża się do punktu krytycznego, który może wywołać kolejną erupcję.

W ciągu ostatniej dekady Pola Flegrejskie podnoszą się nad poziomem morza o trzy centymetry miesięcznie. Mikro trzęsienia ziemi i zbieranie się gazów w gruncie świadczą o tym, że wulkan przygotowuje się do wybuchu.

Włochy reagując na te doniesienia podniosły poziom alarmu z koloru zielonego na żółty.

- Mamy wiele niepewności a długoterminowe prognozy są w tej chwili niemożliwe. Proces może ewoluować w obu kierunkach – powiedziała wulkanolog Giovanni Chiodini.

Od momentu powstania, Campi Flegrei miał tylko dwie główne erupcje - 35.000 lat temu oraz 12.000 lat temu.

http://niezalezna.pl/91155-we-wloszech- ... M.facebook
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29101 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 29 gru 2016, 23:44

Już jutro Włochy mogą zniknąć z powierzchni Ziemi

Obrazek

U wybrzeży Włoch drzemie największy podmorski wulkan w Europie: Marsili. Podwodna góra ma u podstawy 70 km długości i 30 km szerokości. Wysoki na 3 tys. metrów stożek, którego wierzchołek znajduje się 450 metrów pod powierzchnią morza w każdej chwili grozi wybuchem, informuje „Corriere della Sera”.

Problem w tym, że epicentrum trzęsienia znajdowało się zaledwie 70 kilometrów na zachód od krateru podmorskiego wulkanu Marsili. Jak wynika z ostatnich badań, struktura tego wulkanu w ostatnich latach wyraźnie się zmieniła, ściany krateru zaczęły tracić stabilność, a komora magmowa ma bardzo dużą powierzchnię i wciąż się powiększa.

Wszystkie te zjawiska świadczą o tym, że wulkan może wybuchnąć dosłownie w każdej chwili. Dla wulkanologów wskazówką o zbliżającej się rychłej erupcji są głównie nasilające się wstrząsy.

Obrazek
Gdy wulkan wybuchnie, jego ściany, bardzo kruche, zawalą się, a to wywoła falę tsunami, która pochłonie Kampanię, Kalabrię i Sycylię – ostrzega prof. Enzo Boschi, prezes Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Włoch.

Jego zdaniem do katrastrofa może się wydarzyć w każdej chwili, nawet jutro.

Obrazek

Nie wiadomo, kiedy ostatnio Marsili wybuchł. Nie ma o tym wzmianek w żadnych dokumentach. Jednak wulkan jest stale czynny.

Obrazek

Ostatnio jego aktywność wzbudziła zaniepokojenie naukowców. Wysłali więc tam statek badawczy Urania. Okazało się, że ściany wulkanu, w którym kipi magma, są niezmiernie kruche.

Co to oznacza? Że w każdej chwili kawerna, w której zbiera się magma może pęknąć. Wulkan runie wówczas, wywołując ogromna falę tsunami.

Obrazek
Wulkan Etna został pokryty instrumentami, które mogą nas ostrzec przed ewentualnym wybuchem. Na Marsili nie mamy takiej aparatury. Wiemy, że katastrofa nastąpi, może już jutro, ale nie potrafimy jej przewidzieć – twierdzi prof. Boschi.


https://www.youtube.com/watch?v=i2EDxmUnbv8

http://www.koniec-swiata.org/juz-jutro- ... hni-ziemi/
0 x
Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6439
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1077
x 319
Podziękował: 11513 razy
Otrzymał podziękowanie: 11987 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: chanell » czwartek 15 cze 2017, 14:45

Czy USA przygotowuje się na wybuch superwulkanu Yellowstone?

Należące do NASA Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej (w skrócie SOFIA) to powietrzne obserwatorium zamontowane na pokładzie Boeinga 747. Ostatnio, dzięki uważnym użytkownikom aplikacji flightradar24, dostrzeżono, że jego załoga w niepokojącym stopniu interesuje się obszarem Parku Narodowego Yellowstone.
Obrazek
/AFP

Stąd tylko krok do sugestii, że NASA posiada informacje na temat potencjalnie niebezpiecznej katastrofy, jaka może mieć miejsce w niedalekiej przyszłości. Superwulkan Yellowstone to zasadniczo tykająca bomba w samym centrum Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy specjaliści w zakresie wulkanologii przeprowadzili nawet symulację, która miała za zadanie pokazać, jak wyglądałaby dystrybucja popiołu wulkanicznego, gdyby rzeczywiście doszło do erupcji superwulkanu Yellowstone.

Okazało się, że emisja pokryłaby prawie całej terytorium USA. Jako dane wejściowe zastosowano parametry znane z poprzedniej erupcji Yellowstone, do której doszło przed 640 tysiącami lat. Wtedy wulkan w Wyoming wyemitował do atmosfery 330 kilometry sześcienne popiołu. Gdyby takie zdarzenie wystąpiło w naszych czasach wszystkie miejscowości w promieniu 1000 km od Yellowstone zostałyby zasypane popiołem, którego grubość wyniosłaby od 30 cm do metra, w zależności od dystansu do kaldery. Nawet tak odległe miasta jak Nowy Jork czy Atlanta, doświadczyłyby opadu popiołu o grubości warstwy od 3 do 10 milimetrów.Obrazek
Erupcja wulkanu Yellowstone byłaby dla USA tragiczna /Zmianynaziemi.pl

W związku z tym internetowa plotka, zgodnie z którą poziom magmy w kalderze superwulkanu osiągnął niebezpieczny poziom i jest on monitorowany przez obserwatorium SOFIA jest traktowana bardzo poważnie. Oczywiście sama agencja NASA oraz rząd Stanów Zjednoczonych nie wypowiada się na ten temat. Zależnie od naszego podejścia do obu tych instytucji można to potraktować jako dobrą monetę albo zwyczajną ciszę przed burzą.

Czytaj więcej na http://nt.interia.pl/technauka/news-czy ... ign=chrome
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29101 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 28 wrz 2017, 01:13

Wybuchł ogromny wulkan! Tysiące ludzi ewakuowanych (foto+video)
Autor: Wiadomości Pikio - Wrz 27, 2017

Obrazek

Wybuch, do którego doszło może być naprawdę opłakany w skutkach. Tysiące osób zostało poddanych ewakuacji. Dobytek, który pozostawili może zostać pochłonięty przez wypływającą z krateru lawę.

Do potężnego wybuchu doszło w północnej Sumatrze. Wulkan Sinabung wyrzucił pył i skały na wysokość aż 2,5 km. Lokalne służby są przerażone rozmiarami kataklizmu.

Teraz, w obawie przed wypływającą z wulkanu lawą przeprowadzana jest ogromna ewakuacja. Władze Sumatry wyznaczyły czerwoną strefę. Jej promień wynosi 7 km od krateru wulkanu. Właśnie na tę przestrzeń spłynąć może lawa.

Znajdujące się u podnóża wulkanu domy zostały opuszczone. Ich mieszkańcy przenieśli się do tymczasowych lokacji, które jak podaje lokalna prasa, są w opłakanym stanie.

Sinabung ma wysokość 2460 m n.p.m. Ostatni raz do jego erupcji doszło 7 lat temu. Wówczas wulkan wyrzucił popiół na 1,5 km, a ze zbocza spływała lawa.

https://www.youtube.com/watch?v=0oTVR3KWwww

http://pikio.pl/wybuchl-ogromny-wulkan- ... fotovideo/
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29101 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 10 lis 2017, 23:13

Gigantyczny wulkan eksplodował! Ludzie płoną żywcem, pył dusi tysiące
Autor: Przemysław Terlecki - Lis 10, 2017

Obrazek

To prawdziwa katastrofa, której nie sposób zatrzymać. Ten żywioł na swojej drodze zniszczy wszystko. Całe morze ognia wypędziło już ze swoich domów tysiące ludzi, a to dopiero początek potężnego kataklizmu, jaki właśnie się zaczął.

Przypomniał o sobie właśnie jeden z najsilniejszych wulkanów, jaki mamy na Ziemi. Mowa o wulkanie Sinabung w Indonezji. Magmowy potwór właśnie wybuchł i wyniósł na 2,5 km wzwyż kłęby dymu i trujących gazów.

Co więcej, wulkan uwolnił ze swojego wnętrza potężne składy lawy, która zaczęła się rozlewać szeroką rzeką po okolicznych terenach. Konieczna była ewakuacja wszystkich mieszkańców. 75 tys. osób zmuszonych było opuścić swoje domy i zostawić je na pastwę morza ognia.

Strefa pewnego spopielenia

Obrazek

Obrazek

Władze indonezyjskie zakazały komukolwiek zbliżać się do Sinabunga na odległość mniejszą niż 7 km od wulkanu. Nie jest wykluczone, że ewakuacją objęte zostaną kolejne wioski.

Już teraz możemy zakładać, że nie wszystkim udało się uciec przed katastrofą. Nieszczęśliwcy, jeżeli nie duszą się niebezpiecznym pyłem – należy oczekiwać, że mieszkający w najbliższym sąsiedztwie spłonęli żywcem.

Żeby tego było mało, aktywność wulkaniczna Sinabunga wzmogła wstrząsy u innego wulkanu w tym rejonie. Agung, inny ognisty potwór, także może niedługo się obudzić i zalać wszystko wokół siebie niszczycielskim ogniem.

źródło: twitter.com
0 xAwatar użytkownika
św.anna
Posty: 1238
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 77
x 87
Podziękował: 2377 razy
Otrzymał podziękowanie: 2844 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: św.anna » wtorek 14 lis 2017, 23:20

Łańcuch wulkanów pod dnem morza. „Dotąd o nich nie wiedzieliśmy”

Obrazek
Wulkany znajdują się na głębokości od kilkudziesięciu do ponad 3 tys. metrów pod poziomem morza (fot. Pixabay)

Siedem wulkanów odkryli naukowcy pod dnem Morza Tyrreńskiego we Włoszech. Tworzą one łańcuch długości 90 km. Naukowcy zapewniają, że są nieaktywne.
Odkrycia dokonali uczeni z włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Krajowego Komitetu Badań Naukowych oraz specjaliści z Nowej Zelandii.

– Południową część Morza Tyrreńskiego charakteryzuje obecność licznych wulkanów – przypomniał koordynator grupy, która prowadziła nowy projekt badawczy, wulkanolog Guido Ventura. – O siedmiu odkrytych obecnie wulkanach dotąd jednak nie wiedziano – przyznał.

Wszystkie, z ośmioma wcześniej zidentyfikowanymi, tworzą tzw. łańcuch Palinuro. Znajduje się on na głębokości od 3,2 tys. do 80 metrów pod poziomem morza.

Ventura wyjaśnił włoskim mediom, że nieznane dotąd podwodne wulkany rozciągają się w pasie, położonym prawie 100 km na południe od wybrzeży w rejonie miasta Salerno w Kampanii do wysokości miasteczka Sangineto w Kalabrii, w odległości 30 km od jego brzegów.
Według naukowców wulkany te są większe od innych, które są w tym rejonie morza. Przyznają, że aktywne były na pewno, ale – jak oceniają 300-800 tys. lat temu, choć nie można też wykluczyć, że były aktywne w czasach późniejszych.

Obserwację odkrytych wulkanów prowadzono m. in. przy pomocy zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego.
http://www.tvp.info/34805637/lancuch-wu ... edzielismy
0 x
Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 12930
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 897
x 319
Podziękował: 12849 razy
Otrzymał podziękowanie: 19557 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: songo70 » niedziela 22 kwie 2018, 13:05

0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6439
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1077
x 319
Podziękował: 11513 razy
Otrzymał podziękowanie: 11987 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: chanell » środa 26 gru 2018, 10:51

WYBUCHŁ NAJWIĘKSZY WULKAN EUROPY. POPIÓŁ ZMIENIŁ DZIEŃ W NOC. WULKANOLODZY NIE MAJĄ DOBRYCH WIEŚCI

Największy wulkan Europy grozi nie tylko nasilającymi się erupcjami, które mogą zagrażać mieszkańcom miejscowości położonych u jego podnóży, ale także katastrofalnym w skutkach tsunami, podobnym do tego, które miało miejsce na Indonezji.

W Wigilię (24.12) wulkan Etna znajdujący się na włoskiej Sycylii wybuchł z największą mocą od wielu miesięcy. Popioły i gazy wzbiły się na wysokość setek metrów i gnane wiatrem rozprzestrzeniły na cały region, przysłaniając Słońce i zmieniając dzień w nocy.Mieszkańcy Katanii, największego miasta położonego u stóp wulkanu, z niepokojem spoglądają na Etnę, po stokach której spływają potoki rozżarzonej do ponad tysiąca stopni czerwonej lawy. Naukowcy nie mają dobrych wieści.
Przed kilkoma tygodniami zorganizowali spotkanie z władzami i wszelkimi służbami, aby ostrzec przed wkroczeniem Etny w zupełnie nową fazę aktywności, jakiej nie było przynajmniej od kilkunastu lat. Ich ostrzeżenia okazały się wyjątkowo trafne.

Jeśli wstrząsy ziemi nie ustaną, a wybuchy będą kontynuowane, to w zagrożeniu może się znaleźć zdrowie i życie tysięcy ludzi. Naukowcy uważają, że fragment góry może osunąć się do morza podobnie, jak miało to miejsce kilka dni temu w przypadku indonezyjskiego wulkanu Krakatau.

całość tu : https://www.koniec-swiata.org/wybuchl-n ... nczNZTNIio
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
barneyos
Moderator
Posty: 1409
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 17
x 68
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 1806 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: barneyos » czwartek 27 gru 2018, 09:48

Indonezja w świetle informacji o cabal to może być wybuch zamierzony.
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6439
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1077
x 319
Podziękował: 11513 razy
Otrzymał podziękowanie: 11987 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: chanell » wtorek 01 sty 2019, 13:25

W WIELU REGIONACH ŚWIATA WYBUCHA WULKAN ZA WULKANEM. SETKI OFIAR, A TO DOPIERO POCZĄTEK

Obrazek

Kilkadziesiąt godzin po tym, gdy erupcja wulkanu w Indonezji wyzwoliła tsunami, które zabiło pół tysiąca osób, zbudził się kolejny wulkan, tym razem we Włoszech. W ślad za nim poszły też wulkany na Filipinach i w Rosji. Czy mamy się czego obawiać?

Geolodzy, którzy 12 miesięcy temu ostrzegali, że 2018 rok minie pod znakiem wzmożonej aktywności wulkanicznej, nie mylili się. W krótkim czasie w różnych regionach świata w wyniku potężnych erupcji wulkanicznych zginęło około 700 osób.

https://www.koniec-swiata.org/wulkan-za ... 8CyDBCXR3U
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6439
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1077
x 319
Podziękował: 11513 razy
Otrzymał podziękowanie: 11987 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: chanell » wtorek 06 sie 2019, 23:38

Na Papui Nowej Gwinei wybuchł jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów świata

Na wyspie Nowa Brytania, wchodzącej w skład Papui Nowej Gwinei, wybuchł wulkan Ulawun, uważany za jeden z najniebezpieczniejszych na świecie. Wysoki na 2334 metry n.p.m. olbrzym wyrzucił kolumnę popiołu do wysokości aż 19,2 km, czyli do stratosfery.
Ta duża erupcja z 3 sierpnia była poprzedzona dwoma mniejszymi, które posłały pióropusz popiołu i gazów wulkanicznych odpowiednio do wysokości 15,2 i 7,6 km nad poziomem morza. Wcześniej wulkanolodzy przez kilka tygodni obserwowali zwiększoną aktywność wulkanu.
Na skutek erupcji ewakuowano już 10 tysięcy osób. Ogłoszono klęskę żywiołową a w radzenie sobie z jej skutkami została zaangażowana armia. Nie wiadomo czy to ostatnia tak znacząca erupcja, a naukowcy nie wykluczają kolejnej fazy aktywności wulkanu Ulawun.

Warto zauważyć, że tak znacząca erupcja na niemal 20 km może mieć czasowy, ale znaczący wpływ na ziemski klimat. Cząstki wyemitowane podczas erupcji wulkanicznych na wysokość ponad 10 km mają przeważnie bezpośredni wpływ na temperaturę planetę. Powinno być to czynnikiem powodującym okresowe ochłodzenie.

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/na-p ... m=facebook
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
forester
Posty: 425
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 16:34
x 39
x 49
Podziękował: 405 razy
Otrzymał podziękowanie: 1045 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: forester » poniedziałek 12 sie 2019, 13:45

Wulkan w Niemczech może wybuchnąć w każdej chwili

Ostatnio głośno jest o superwulkanie drzemiącym pod parkiem Yellowstone w USA. Tymczasem podobny potwór zagraża Europejczykom, a znajduje się tuż za miedzą, w zachodniej części Niemiec. Naukowcy uważają, że wulkan może wybuchnąć w każdej chwili.

Obrazek
Jezioro Laacher See w Niemczech, krater drzemiącego wulkanu. Fot. magazin.seen.de


To nie superwulkan pod parkiem narodowym Yellowstone w USA powinien nam spędzać sen z powiek, lecz znacznie bliższy wulkan Laacher See. Znajduje się on 8 kilometrów od miejscowości Andernach w Nadrenii-Palatynacie w zachodniej części Niemiec. Wulkan wybuchł po raz ostatni z niesamowitą mocą około 13 tysięcy lat temu.

Indeks Eksplozywności Wulkanicznej (VEI) osiągnął szóstkę. Taka erupcja zdarza się na naszej planecie średnio raz na pokolenie. Wulkan wyprodukował kilkadziesiąt kilometrów sześciennych popiołów i pumeksu, który wzniosły się na wysokość niemal 20 kilometrów, a następnie rozprzestrzeniły się niemal po całej Europie, od Skandynawii aż po Włochy.

Obrazek
Jezioro Laacher See w Niemczech. Dane: Wikipedia.

Największe opady popiołów miały miejsce w Dolinie Renu, gdzie warstwa materiałów wulkanicznych pokryła lasy i łąki na wysokość nawet 7 metrów. Stożek wulkaniczny zapadł się, tworząc okrągłą kalderę, która z biegiem czasu wypełniła się wodą, tworząc urokliwy akwen, największe jezioro kraterowe w tej części Europy.

Jezioro Laacher See (dosłownie: jezioro Jezioro) otoczone wzgórzami, ma 2 kilometry średnicy, powierzchnię nieco ponad 3 kilometrów kwadratowych i głębokość do 53 metrów. Jest popularnym miejscem wypoczynku dla okolicznych mieszkańców, którzy pływają po akwenie łódkami i wędkują.

Naukowcy są zdania, że wulkan nie jest wygasły, lecz tylko drzemie. Mają o tym świadczyć występujące co jakiś czas trzęsienia ziemi o małej i średniej sile. Średnio w ciągu roku dochodzi do kilkudziesięciu wstrząsów. Ostatni miał miejsce w nocy ze środy na czwartek (14/15.06) i miał siłę M2.8. Wcześniej zdarzały się silniejsze wstrząsy dochodzące do M4.0.

Naukowcy zaobserwowali też znaczne kontrasty termiczne wody, a w pobliżu południowo-wschodniego brzegu również wydobywające się z dna krateru bąbelki dwutlenku węgla. Stąd też opinia, że wulkan jest gotowy wybuchnąć w każdej chwili z podobną siłą co tysiące lat temu.

https://youtu.be/djaiaVTTUSQ
Bąbelki dwutlenku węgla wydobywające się z dna krateru.

Na pierwszej linii ognia znalazłyby się tak duże miasta jak Koblencja (oddalona o 24 km) oraz Bonn (o 37 km). Tam opady popiołów byłyby najgęstsze. Jednak skala erupcji byłaby katastrofalna, ponieważ wulkan jest w stanie wyprodukować 7 kilometrów sześciennych lawy oraz dziesiątki kilometrów sześciennych popiołów, które szczelnie pokryłyby niebo nad środkową Europą.

Tego typu superwulkany potrafią zmieniać klimat, przynosząc ochłodzenie i zabijając wszelkie życie. Z podobną siłą w 1991 roku wybuchł wulkan Pinatubo na Filipinach oraz w 1883 roku Krakatau na Indonezji. Do atmosfery trafiło 20 milionów ton dwutlenku siarki i miliony ton popiołów. Doszło do kilkuletniego ochłodzenia klimatu. Średnia temperatura spadła o około 0,5 stopnia.
Obrazek
Jezioro Laacher See w Niemczech, krater drzemiącego wulkanu. Fot. Pixabay.com

Największy problemem jest fakt, że mimo zaawansowanej techniki nie możemy dokładnie przewidzieć daty erupcji wulkanu, ale pewne jest, że kiedyś ona nastąpi. W ostatnich miesiącach obserwujemy wzrost aktywności wulkanicznej na świecie.

Aktywność przejawiają także te najgroźniejsze wulkany, odpowiedzialne za najpotężniejsze erupcje w historii nauki. Na razie nie ma wskazań do bicia na alarm, ale czujność jest wskazana.

Laacher See na tyle niepokoi Niemców, że stał się w 2009 roku kanwą filmu katastroficznego "Wulkan". Obrazuje on tok wydarzeń po gigantycznej erupcji, która niszczy okoliczne miejscowości i zmusza mieszkańców do walki o swoje życie.

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/20 ... i_1607998/
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15551
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 825
Podziękował: 29101 razy
Otrzymał podziękowanie: 23404 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 19 wrz 2019, 22:16

Co się stanie, gdy eksploduje największy wulkan podwodny

https://www.youtube.com/watch?v=J21yGlkGsJg

Opublikowany 1 wrz 2019
Jak wyobrażacie sobie najsilniejszą na świecie erupcję wulkanu? Ściekająca zboczami krateru gorąca lawa, która niszczy wszystko na swojej drodze? Gigantyczne chmury popiołu całkowicie zasłaniające niebo i wybijające wszelkie życie z pobliskich miast? Toksyczne gazy wkradające się w każdą szczelinę? A gdybym wam powiedział, że moglibyście nawet nie zauważyć czegoś tak dewastującego?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że około osiemdziesięciu procent erupcji wulkanów odbywa się pod wodą. Co więcej, podwodne wulkany wypluwają ponad siedemdziesiąt pięć procent magmy ze skorupy ziemskiej. Na naszej planecie znajduje się ich więcej niż milion i co najmniej siedemdziesiąt pięć tysięcy wzniosło się na wysokość ponad ośmiuset metrów. Ale, jak łatwo się domyślić, dotarcie do tych podwodnych bestii i zbadanie ich jest niemałym wyzwaniem. Nic dziwnego, że naukowcom niemal umknęła największa erupcja podwodna naszych czasów.

CZAS:

Ogromna masa skał pumeksu 1:00

Gratka dla naukowców 1:49

Przebieg erupcji podwodnego wulkanu 2:55

Co było tak niezwykłego w erupcji wulkanu Havre? 3:55

Jak zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na wulkany 4:49

Co by się stało, gdyby wszystkie wulkany eksplodowały 5:48

Najgorszy scenariusz 7:15
1 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 12930
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 897
x 319
Podziękował: 12849 razy
Otrzymał podziękowanie: 19557 razy

Re: Wulkany

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 10 gru 2019, 09:52

Nowa Zelandia pare dni temu:

https://youtu.be/KTn5MAZOtuA
0 x


panta rhei


ODPOWIEDZ