Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7741
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1419
x 406
Podziękował: 14175 razy
Otrzymał podziękowanie: 13801 razy

Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: chanell » środa 19 kwie 2017, 21:28

Skamieniałe Miasto -rezerwat przyrody

O rezerwacie
Rozrzucone gęsto na stoku wzniesienia na południe od centrum Ciężkowic zgrupowanie skał od dawna funkcjonowało w świadomości miejscowej ludności jako miejsce nieprzychylne, tajemnicze, zamieszkiwane przez złe moce. Ci którzy zapuszczali się w to ustronne miejsce opowiadali o fantastycznych kształtach skał przyrównując je do postaci ludzkich, zwierzęcych, wiążąc ich powstanie z niezwykłymi wydarzeniami.
W czasach kiedy ludzie nie posiadali naukowych instrumentów oglądu świata, swoistą formą interpretacji zjawisk i zmian w środowisku były właśnie legendy (Wróbel S., 1998). Nazwa rezerwatu wiąże się z jedną z opowieści o powstaniu skamieniałego grodu. „Skamieniałe Miasto” jest największą przyrodniczą atrakcją Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, najbardziej znaną i popularną.
Obrazek

W 1931r. „Skamieniałe Miasto” zostało uznane za zabytek przyrody. Ochroną objęto wówczas 30,49 ha. Rezerwat o pow. 14,91 ha powołano Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w dniu 12 lipca 1974 roku. W jego obrębie wyróżnić możemy cztery położone w niewielkiej odległości od siebie enklawy. Ochroną prawną objęto szereg wychodni skalnych zbudowanych z piaskowca ciężkowickiego wraz z roślinnością porastającą skały i ich otoczeniem. Wychodnie rozrzucone są na długości 700 m począwszy od strzegących od strony zachodniej „Skamieniałego Miasta” położonych bezpośrednio nad Białą „Czarownicy” i skały „Ratusz”, aż po najwyżej usytuowaną niemalże na szczycie kulminacji Skałki 367 m n.p.m.

Wygląd najbardziej znanej wychodni ziemi tarnowskiej – „Czarownicy”, nawiązuje do ludowych wyobrażeń wiedźm. Przypisywano tym kobiecym postaciom nadludzkie moce, umiejętności sprawowania kontroli nad innymi. Stawały się przez to przedmiotem wielu legend i podań. Nie inaczej było i tym razem. Skała o charakterystycznym profilu to czarownica ukarana za złorzeczenie księdzu jadącemu z komunią świętą do umierającego.
Obrazek

Usytuowanie przy drodze wojewódzkiej nr 977 z Tarnowa do Krynicy powoduje, że wiele osób zwraca uwagę na jej charakterystyczny profil. Dzięki swej popularności jest symbolem Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Z położoną po sąsiedzku wychodnią również wiąże się bardzo ciekawa legendarna opowieść. Rajcy jeszcze nie skamieniałego natenczas miasta, zamiast troszczyć się o los grodu, czas przeznaczali na urządzanie hulaszczych zabaw, pijaństwie i rozwiązłym prowadzeniu. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zamienieni z pełniącym siedzibę rajców urzędzie w skałę „Ratusz”, umierali w ogromnym cierpieniu, bo choć chcieli ugasić pragnienie nie byli w stanie zaczerpnąć wody z przepływającej tuż obok rzeki. Powrócą do świata żywych tylko wówczas, gdy przepływająca u podnóży skały Biała, dosięgnie szczeliny znajdującej się na jej wierzchołku.

Z każdą niemal wychodnią w „Skamieniałym Mieście” wiąże się jakaś legenda. A to o rycerzu – skąpcu, który ze swej zachłanności pilnując wejścia do groty w której przechowywał niegodziwie zgromadzony skarb, umarł z pragnienia, a innym razem o
pustelniku któremu jako jedynemu prawemu pozwolono opuścić miasto przed skamienieniem, a to o księdzu który grając w kości z diabłem przegrał kościół, który również skamieniał (Iwanie R., 1998).

Obrazek

Największą i najbardziej okazałą wychodnią „Skamieniałego Miasta” jest „Grunwald”. Pierwotną nazwę „Piekło” wychodnia ta zawdzięcza „Tajemniczej Szczelinie”, gdzie według legendy raz w roku pojawiać się mają ogromne skarby. Obecna nazwa nadana
została w 500 rocznicę bitwy z pod Grunwaldem. Tablicę pamiątkową, wykutą w skale w 1910 r. ufundował I.J.Paderewski. Wchodząc do rezerwatu mijamy źródło „zdrowej wody”, o którym tak zwykł mawiać wielki muzyk i patriota (Pulit F., 1993).

Szlak prowadzi wyłożoną kamieniem drogą do jedynego miejsca w rezerwacie, gdzie istnieje możliwość rozpalenia ogniska. Trochę dalej dochodzimy do Warowni Dolnej i Górnej. Na tej drugiej odnaleźć możemy XIX – wieczne inskrypcje eksplorujących ten teren. Krótkim szlakiem dość możemy do jaskiń w powstałym na potrzeby budowy linii kolejowej kamieniołomie. Dalej wyobraźnia podpowiada nam nazwy kolejnych skał. Rozpoznajemy bez problemu skały „Orzeł”, „Pianino”, „Pieczarki”, „Żółw”, „Piekiełko” i „Borsuk”. Napotykamy dalej kolejno niewielkie „Baranki” i ostro zakończone „Piramidy” – oberwane fragmenty większej skały zamykającej „Lisi Wąwóz”.

Na wychodni ograniczającej „Lisi Wąwóz” odnajdziemy korzeń o wygiętym kształcie przypominający formą „Aligatora”. Mijamy stojącą samotnie „Pustelnię” i dochodzimy do „Baszty Paderewskiego”. Nazwa została nadana wysokiej ambonie w 1985 r., w 125
rocznicę urodzin artysty. Tutaj Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne wmurowało tablicę upamiętniającą pamięć wielkiego polityka i pianisty. Przechodzimy obok „Cyganki” i „Grzybka” i dochodzimy do polany z której ukazuje się nam widok w kierunku południowym, na Zborowice w Dolinie Białej, Góry Grybowskie – najbardziej na zachód wysuniętej Beskidu Niskiego i Beskid Sądecki. Dochodzimy do ostatniej na naszej trasie wychodni „Skałki z krzyżem”, na którą wejść można poprzez wąską, ciasną szczelinę. Z góry roztacza się panorama na Ciężkowice i Dolinę Białej, a w głębi najbardziej na północ wysuniętą część Pogórza Rożnowskiego, Pasmo Wału i Lubinki.
Obrazek

Idąc dalej szlakiem niebieskim biegnącym w kierunku Rzepiennika Strzyżewskiego dochodzimy do pomnika przyrody nieożywionej – Jar „Wodospad”. Zaliczany do największych atrakcji turystycznych okolic Ciężkowic, leży już poza rezerwatem „Skamieniałe Miasto”. Schodząc szlakiem w dolinę, po przejściu przez mostek, należy odbić w prawo i przejść kilkanaście metrów pośród skał.
Popularnie nazywany „Wąwozem Czarownic”, przybiera postać głębokiej rozpadliny skalnej długiej na ponad 40 metrów i szerokiej do 4 metrów. Ograniczają go kilkunastometrowe ściany skalne z piaskowca ciężkowickiego, często w postaci nadwieszonych ambon. Wąwóz zakończony jest przewieszoną ścianą o wysokości 14 metrów, z której spływa potok tworząc wodospad. W okresie wczesnowiosennym powstaje dużych rozmiarów efektowny lodospad.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie trzech zespołów leśnych. Są to: kontynentalny bór mieszany jest zbiorowiskiem lasu sosnowo – dębowego stosunkowo ubogiego florystycznie, podgórska dąbrowa acydofilna i jodłowy bór mieszany. Występowanie wielu drzewostanów leśnych na terenie stosunkowo niewielkiej powierzchni stanowi o znacznej różnorodności florystycznej i fitosocjologicznej. Takie zróżnicowanie spowodowane jest różnorodnością warunków glebowych, a w efekcie znaczne zróżnicowanie gatunków roślin. Na obszarze rezerwatu stwierdzono występowanie 124 gatunków roślin naczyniowych (bez mchów, wątrobowców i porostów. Spośród nich, 16 gatunków objętych jest ochroną prawną (ZPKPwT, 2006). Ze względu na niewielką powierzchnię, znikomo wykształcone piętro podszytu oraz znaczną penetrację terenu przez turystów, wśród zamieszkujących rezerwat zwierząt brakuje gatunków zwierząt o dużych rozmiarach. Bogaty jest natomiast świat owadów i ptaków. Wśród bezkręgowców na uwagę zasługują barwne motyle, trzmiele, chrząszcze. Na terenie rezerwatu bardzo często obserwować można mrówki z rodzaju gmachówka. Występują w bardzo dużej ilości na skale „Ratusz”.

Bibliografia:
– Firlej Piotr: 2006 rok, praca magisterska pt. „Kierunki aktywizacji turystycznej Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego”, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Kraków.
– Iwanie R.: 1998 rok, „Tarnów i jego okolica w legendach”, wyd. Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie, Tarnów.
– Pulit F.: 1990 rok, „Dom w Ojczyźnie”, wyd. Fundacja Paderewskiego – Chicago, Tarnów – Kąśna Dolna.
– Wróbel S.: 1998 rok, „Ciężkowice. Dzieje miasta do końca XVIII wieku”, wyd. Urząd Miasta i Gminy Ciężkowice, Tarnów.

Opracowanie: Pogorza.PL

http://www.skamienialemiasto.pl/skamien ... ezerwacie/
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 01 maja 2017, 19:34

Park Narodowy Gór Stołowych

https://www.youtube.com/watch?v=nUZw1dXRme0

Park Narodowy Gór Stołowych – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony 16 września 1993.Park jest położony na terenie Sudetów Środkowych na północnym zachodzie ziemi kłodzkiej, przy granicy polsko‐czeskiej. Górami Stołowymi nazywana jest znajdująca się na terytorium Polski południowo‐zachodnia część rozległej, piaskowcowej płyty wypełniającej Nieckę Śródsudecką, pomiędzy Karkonoszami, a Górami Bystrzyckimi i Orlickimi. Czeski jej fragment nosi nazwę Broumovska vrchovina i również objęty jest ochroną. Najdalej wysunięta na północny zachód część po polskiej stronie nosi nazwę Zaworów
0 x



Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1451
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3256 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: św.anna » niedziela 07 maja 2017, 13:45

Skałki Piekło pod Niekłaniem

Obrazek

Ponoć diabły pokutowały tu niegdyś za złe wykonywanie swoich obowiązków. Nocą miały odbywać swoje harce, odwalały kamienie i wdrapywały się na skały, które świeciły piekielnym blaskiem. Ze strachu przed czartami mieszkańcy opuścili pobliską leśną osadę. Tyle legenda. Ale skałki o fantastycznych kształtach w pobliżu Niekłania noszą dziś nazwę Piekło.
Rezerwat położony jest w północnym paśmie Gór Świętokrzyskich na Garbie Gielniowskim. Znajduje się on na zalesionym grzbiecie o wysokości 367 m n.p.m., można tam podziwiać ciągnące się prawie przez kilometr piękne formy skał piaskowcowych, które pod wpływem erozji przybrały malownicze kształty kominów, ambon, grzybów czy okapów. Ich wysokość dochodzi do 8 metrów. Dzięki przedziwnym kształtom skał, w szczelinach spotykana jest niezwykle rzadka paproć - zanokcica północna, roślina reliktowa schyłku epoki lodowcowej. Dziś bardzo trudno jest natrafić na ten gatunek, uznany za narażony na wyginięcie i umieszczony na czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Jeszcze przed drugą wojną światową była to paproć bujnie rosnąca wśród skał.
Rezerwat przyrody „Skałki Piekło pod Niekłaniem”, obejmujący powierzchnię 6,30 ha, został utworzony w 1959 r. w celu zachowania - oprócz osobliwych form skał piaskowcowych - także wspomnianej cennej paproci. Obszar rezerwatu, podobnie jak Garb Gielniowski, zbudowany jest z utworów górnego triasu i dolnej jury: piaskowców i iłołupków. W okolicy znajduje się wywierzysko o nazwie Biały Stok, źródło będące początkiem rzeki Kamiennej.
W rezerwacie natrafić można na dwa zespoły leśne: szczytowe partie zajmuje bór sosnowy (spotkać można nawet 200-letnie okazy), a niższe rejony - mieszany bór sosnowodębowy. Lasy te dawały schronienie powstańcom styczniowym z oddziału Dionizego Czachowskiego, zaś w 1944 roku było to jedno z miejsc koncentracji oddziałów Armii Krajowej w ramach akcji „Burza”.
Wśród gatunków runa leśnego rosną w rezerwacie m.in. widłaki, paproć zwyczajna, borówka czarna, borówka brusznica, konwalia majowa Na jego terenie bogato prezentuje się fauna płazów: żaba moczarowa, żaba trawna, rzekotka drzewna, ropucha szara, traszki oraz gadów: jaszczurki (zwinka i żyworodna), padalec zwyczajny i żmija zygzakowata, na którą należy szczególnie uważać w gorące dni.
"Skałki Piekło pod Niekłaniem" uznane są za najpiękniejszy rezerwat przyrody nieożywionej w województwie świętokrzyskim.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

http://www.mojeswietokrzyskie.pl/natura ... nieklaniem
http://telezbyszek44.pl/Rezerwat--"Skałki-Piekło"-oraz-rezerwat-"Gagaty-Sołtykowskie".php
http://swietokrzyskie.org.pl/warto-zoba ... nieklaniem
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 12 sty 2019, 23:34

Tatry Wysokie

https://www.youtube.com/watch?v=ofX-fPRNjWw

Opublikowany 11 wrz 2017

Tatry GIEWONT bez turystów.

https://www.youtube.com/watch?v=Wu7rsxg8q_s

Opublikowany 17 sie 2018
Przede mną wyprawa na Giewont. Jak się okazuje jestem sam w Tatrach.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 16 mar 2019, 21:25

Tatry Wysokie - Kozi Wierch z Doliny 5 Stawów Polskich 12.06.2018

https://www.youtube.com/watch?v=xtjhFYmOeFU

Opublikowany 10 lip 2018
Kolejny dzień wycieczki. Tym razem zaczynamy prawdziwą tatrzańską zabawę. Przenosimy się ze spokojnych Tatr Zachodnich gdzie odwiedziliśmy Dolinę Lejową, Kościeliską, Chochołowską oraz Strążyską do Tatr Wysokich. Zaczynałem z Pal. Białczańskiej. Przelotowe burze zmusiły mnie do licznych postojów. Niedaleko Nowej Roztoki dołączam do innej grupy, która tego dnia również chciała zdobyć Kozi Wierch. Po burzach zaczeło przygrzewać. Bardzo dobrze wykorzystaliśmy ten czas i na szczycie Koziego zameldowaliśmy się koło 11-12. Niedaleko schroniska w D5SP złapał nas deszcz, który towarzyszył nam prawie do Wodogrzmotów.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 22 kwie 2019, 21:57

Wieprz (Wisła) - SPŁYW PONTONOWY (kajakowy) - koło m. Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy, Dęblin

https://www.youtube.com/watch?v=3tOcdZEjkpg

Opublikowany 24 cze 2016
Spływ pontonowy po dzikiej rzece. Połowy ryb, biwak i ognisko. Rzeka Wieprz należy do jednych z najdzikszych rzek w Polsce. Znajduje się tutaj ostoja rzadkich ptaków oraz jest oazą dla roślin kserotermicznych.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 01 wrz 2019, 23:07

Szlak ORLICH GNIAZD - CIEKAWOSTKI

https://www.youtube.com/watch?v=1rNdmswlwzo

Opublikowany 30 sie 2019
W tym odcinku dowiecie się kilku ciekawostek o szlaku Orlich Gniazd i o Ojcowskim Parku Narodowym.


Ojcowski Park Narodowy - co WARTO ZOBACZYĆ w OPN

https://www.youtube.com/watch?v=g83Yp9bw4rg

Opublikowany 1 wrz 2019
Druga część wyprawy Szlakiem Orlich Gniazd. Idziemy przez Ojcowski Park Narodowy i szukamy bardzo ciekawych miejsc w pobliżu czerwonego szlaku.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 05 wrz 2019, 21:35

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA W POLSCE

https://www.youtube.com/watch?v=Ou_fJzRBCQ4

Opublikowany 5 wrz 2019
Co warto zobaczyć w Polsce? Jakie są najciekawsze dla człowieka miejsca w Polsce do odwiedzenia. Kolejna część naszej wyprawy przez Szlak Orlich Gniazd.

W okolicy możemy spotkać następujące miejsca: Dolina Racławki, Szklarki, Bolechowicka, Krzeszowice, Ojcowski Park Narodowy, Grota Łokietka, Jaskinia Ciemna, Maczuga Herkulesa, Zamek w Pieskowej Skale, Pieskowa Skała, Dolina Eliaszówki, Racławice, Radwanowice, Częstochowa, Jasna Góra, Kielce, Świętokrzyskie, Katowice, Zabierzów, Kraków, Wieliczka, kopalnia, kamieniołomy, Klasztor Karmelitów, Diabelski Most, Dolina Kobylańska, Wierzchowska, Jaskinia Małotowa, Łabajowa, Igła Deotymy, Jura Krakowsko - Częstochowska, Wyżyna Krakowsko - Częstochowska, kras, Dolinki Krakowskie, Zamek Tenczyn, Zamek w Rudnie - to nieliczne punkty, które znajdziemy w okolicy Jaskini Żarskiej.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 08 wrz 2019, 23:42

Szlak Orlich Gniazd - JAK TAM JEST?

https://www.youtube.com/watch?v=wgN2BvMSGts&app=desktop

Opublikowany 8 wrz 2019
Sprawdziliśmy to na własnej skórze!!! Jak faktycznie wygląda Szlak Orlich Gniazd, który prowadzi po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej od Krakowa do Częstochowy?
1 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 09 wrz 2019, 08:19

jedno z najpiekniejszych i czarujących przyrodą miejsc w Polsce
http://karmelczerna.pl/portfolio-item/d ... liaszowki/

Dolina Eliaszówki
Rezerwat

Rezerwat przyrody „ Dolina Eliaszówki” powstał w roku 1989 i zajmuje powierzchnię ok. 110 ha. Znajduje się u podnóża klasztoru Karmelitów bosych w Czernej i ciągnie się dnem doliny o stromych zboczach wzdłuż potoku Eliaszówka, od którego bierze nazwę.

Został utworzony w celu ochrony zespołu buczyny karpackiej i ciepłolubnej, lasu grądowego i łęgu olszowo-jesiononowego, a także wapiennych ostańców skalnych o ciekawych formach.

Na terenie rezerwatu zobaczymy kwitnące na wiosnę: żywiec gruczołowaty, złoć żółta, zawilec gajowy, marzanka, wonna, lepiężnik biały. Spotkamy także narecznicę samczą, przetacznik górski, paprotnik kolczasty, tojad mołdawski, parzydło leśne, żywiec dziewięciolistny i inne.

Płynący potok wije się wśród drzew, tworząc miejscami niewielkie rozlewiska, kaskady i małe wodospady.

Na stromych wapiennych zboczach znajdują się interesujące groty św. Hilariona i św. Onufrego, które może zwiedzić każdy, a także jaskinie: Pod Bukami i Gorenicka, dostępne dla wytrawnych grotołazów. Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się również źródła: św. Eliasza ponoć lecznicze z cembrowiną w kształcie serca, św. Elizeusza i św. Józefa.

Wszelkie ślady ludzkiej działalności na terenie rezerwatu związane są z założonym w XVII w. pustelniczym klasztorem karmelitów bosych p.w. Św. Eliasza. Wzniesiony na zboczach doliny erem, ufundowany przez Agnieszkę Firlejową z Tenczyńskich wojewodzinę krakowską, obejmował teren 80 ha i był niedostępny dla osób postronnych. W XIX w. klasztor zmienił swój charakter. Obecnie większa część dawnego eremu wchodzi w skład rezerwatu. Zaś po „wielkiej klauzurze” pozostały rozrzucone po lesie fragmenty murów, pustelni, w których przed wiekami mieszkali pustelnicy, monumentalnego mostu eremickiego łączącego klasztorne wzgórze z miejscowością Siedlec, która stanowiła uposażenie klasztoru oraz fragmenty furty zwanej siedlecką. Wszystko to pięknie się komponuje z krajobrazem doliny.

Dnem doliny poprowadzono drogę asfaltowa łącząca Czerną z Gorenicami, dzięki czemu miejsce nadaje się na wycieczki piesze i rowerowe. W celu udogodnienia zwiedzania rezerwat jest poprzecinany szlakami turystycznymi pieszymi, rowerowymi i szlakiem Nordic Walking.

Rezerwat był planem filmowym kilku produkcji fabularnych i dokumentalnych.
czerna.jpg
czerna.jpg (105.91 KiB) Przejrzano 11082 razy
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: songo70 » wtorek 10 wrz 2019, 04:43

0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 11 wrz 2019, 21:57

Opuszczony Szlak Orlich Gniazd w Polsce

https://www.youtube.com/watch?v=QtifSLLNNtg

Opublikowany 11 wrz 2019
Tak wygląda opuszczony Szlak Orlich Gniazd w Polsce. Przez cały dzień nie spotkaliśmy nikogo (w środku sezonu urlopowego). Tak w rzeczywistości jest na tym szlaku.
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: songo70 » czwartek 12 wrz 2019, 02:43

polecam zamek w Ogrodzieńcu, pomimo że płatny już od lat, rzadko jest tak pusto:
https://www.zamek-ogrodzieniec.pl/index ... rcia-birow
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
forester
Posty: 1619
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 16:34
x 155
x 102
Podziękował: 1314 razy
Otrzymał podziękowanie: 2596 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: forester » środa 30 paź 2019, 15:03

Obrazek

My mieszkańcy Gminy Frysztak zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie w proteście przeciwko inwestycji pn. „Budowa zakładu produkcyjnego kompozytowych materiałów budowlanych wraz z infrastrukturą towarzyszącą we wsi Twierdza”.

Celem tej inwestycji jest produkcja mas bitumicznych (asfaltowych), przy której wytwarzają się bardzo szkodliwe pyły i substancje lotne, roznosi się mocny odór na duże odległości, a także ma miejsce potężna emisja hałasu. Planowany wolumen produkcji wynosi aż 240 ton/h, a w sumie aż 200 tys. ton rocznie.

Teren planowanej inwestycji znajduje się w otulinie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Wisłok objętej programem Natura 2000 oraz bardzo blisko Rezerwatu Przyrody „HERBY”. Na rzece Wisłok przebiega szlak wodny, na którym od 8 lat organizowany jest największy Ogólnopolski Spływ Kajakowy „Szlakiem Rzeki Wisłok”.

Obrazek

Mając takie bogate walory naturalne Gmina Frysztak postawiła na rozwój turystyki. Dlatego od wielu lat rozwija się bazę turystyczną i rekreacyjną. Powstały nowe hotele, nowe noclegownie i gospodarstwa agroturystyczne oraz wypożyczalnia kajaków i rowerów. Zbudowano otwarte kąpielisko. Rozbudowano i zmodernizowano obiekty Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji (GOSiR), a w tym dodatkowy stadion treningowy, kort tenisowy, boisko do siatkówki, siłownię na świeżym powietrzu i plac zabaw dla dzieci. Wytyczono wiele ścieżek rowerowych i pieszych szlaków. Frysztak jest miejscem, gdzie w lecie wypoczywa tysiące dzieci – a to za sprawą obozów sportowych i kolonii zlokalizowanych na obiektach GOSiR Frysztak oraz SOSW Frysztak. Sportowcy i goście szukający wypoczynku przyjeżdżają do nas od kilkudziesięciu lat. Frysztackie kąpielisko cieszy się ogromną popularnością. Odwiedza go rocznie 30-40 tys. osób, które całymi rodzinami przyjeżdżają nawet z miejscowości odległych o 50 km.
Wszystkie obiekty GOSiR-u będą znajdować się 400-600 m od planowanej otaczarni.

Obrazek

Na naszym terenie działają liczne gospodarstwa agroturystyczne, winnice i pasieki, a dla tych przedsięwzięć, czyste ekologicznie tereny oraz czyste powietrze są niezbędne do ich funkcjonowania.
Gmina Frysztak to gmina rolnicza. Istnieje u nas wiele małych gospodarstw, które zajmują się produkcją żywności oraz hodowlą. Praktycznie przy każdym domu są ogródki, w których są hodowane warzywa i owoce.
W naszej miejscowości działa również spółdzielnia – Dolina Wisłoka, która bazuje na organizacji czasu wolnego i wypoczynku dla gości oraz lokalnych mieszkańców. Cała jej działalność jest oparta o walory przyrodnicze i turystyczne naszej miejscowości.
Te walory przyrodnicze i ciągła rozbudowa bazy turystycznej ma bardzo istotny wpływ na nasze życie i nasze szanse rozwoju.

Obrazek

Wiemy jak uciążliwa jest taka otaczarnia dla środowiska i jakie może stanowić zagrożenie dla nas wszystkich. Wiemy jak uciążliwa była taka inwestycja w poprzedniej lokalizacji w Radymnie i wielu innych miejscach i jesteśmy w pełni świadomi, że czeka nas podobny los.
Według danych z raportu przedstawionego przez inwestora, przy tej ilości produkcji zapylenie daje opad pond 2 ton rocznie. W dużym promieniu od otaczarni bardzo istotnie wzrośnie hałas. Nieprzyjemny odór rozgrzanego asfaltu roznosił się będzie na odległości większe niż kilometr, czyli będze obejmował swym zasięgiem między innymi wszystkie obiekty GOSiR-u, SOSW-u, szkoły i przedszkola. Drastycznemu zwiększeniu ulegnie ruch samochodowy i na tak już przeładowanych drogach. Na podstawie fachowych obliczeń wynika, że ruch na drodze wojewódzkiej, która przebiega przez naszą miejscowość, zwiększy się w bardzo krótkim czasie aż o 40% - przy czym ruch ten spowodowany będzie wyłącznie samochodami ciężarowymi (tzw. łódkami) o łącznej masie 40 ton każdy. Przy takie wielkiej produkcji, codziennie masę bitumiczną będzie wywozić 120 ciężarówek, które oczywiście muszą do zakładu najpierw po materiał przyjechać. I w to wszystko nie jest jeszcze wliczony transport kruszyw i składników, które muszą być przywiezione do otaczarni. To oznacza, że nie rzadziej niż co 3 minuty jedna taka ciężarówka będzie musiała się albo włączyć do ruchu albo z niego wyłączyć. Biorąc pod uwagę obecną i tak już trudną sytuację na naszych drogach pewne jest, że będą tworzyć się olbrzymie korki, w której będą stać również ciężarówki z parującą masą bitumiczną.

Obrazek

Bezpośrednio zagrożone będą istniejące już i powstające właśnie firmy (cukiernie, piekarnie, pizzerie). Na pewno stracą one swoich klientów, bo kto zechce zjeść w miejscu, w którym śmierdzi asfaltem?

Najważniejszym jednak tematem jest nasze zdrowie. Z doniesień prasowych i reportaży z miejsc, gdzie pracują takie otaczarnie, wiemy, że wśród ludności mieszkającej w ich pobliżu notuje się wzrost zachorowań. W takich miejscach najczęstsze i najbardziej uciążliwe są alergie, choroby oczu, schorzenia górnych dróg oddechowych i płuc oraz choroby układu krążenia i co najgorsze nowotwory. To budzi nasz największy strach. Wiemy, że firma, która chce budować otaczarnię spełni wszystkie warunki środowiskowe. Ale to nie zmienia faktu, że ich działalność wpłynie bardzo negatywnie na nasze zdrowie. I tu należy postawić zasadnicze dla nas pytania:
Czy ich prawo do zarobku jest ważniejsze od naszego zdrowia i spokoju? Czy prawo ma służyć tylko tym, za którymi stoi olbrzymi kapitał? A co z naszym życiem i tym, co już udało nam się stworzyć przez ostatnie kilka dekad?

Obrazek

Ciężko pracowaliśmy na to, żeby nasza gmina była atrakcyjna dla turystów i dla nas. Zawsze mogliśmy się chwalić czystym powietrzem i piękną przyrodą. Osiedlają się u nas ludzie, którzy uciekają z wielkich aglomeracji. Młodzi budują domy, rozwijają tu swoje biznesy, posyłają dzieci do przedszkoli i szkół. Korzystają z oferty sportowej, rekreacyjnej i kulturalnej. Jesteśmy również przystanią dla emerytów, np. ze Śląska, którzy na emeryturze właśnie w naszej gminie kupują domy i się osiedlają. Jeżeli otaczarnia powstanie, stracimy wszystkie atuty. Będziemy powoli wymierać, bo kto zechce wybudować dom w takim miejscu? Wartość działek i nieruchomości drastycznie spadnie.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, ale jednocześnie zdeterminowani do walki o naszą Małą Ojczyznę. Zwracamy się o pomoc w tej najważniejszej dla nas sprawie.

Obrazek

Tu możesz dowiedzieć się więcej o naszej akcji protestacyjnej, naszej Gminie, ośrodkach i instytucjach tu zlokalizowanych oraz o naszym życiu:

https://www.facebook.com/bronietwierdzy/
https://www.frysztak24.pl/
https://www.frysztak.pl/
https://www.frysztak.pl/
https://www.frysztak.pl/
http://www.gokfrysztak.pl/
http://www.gimnazjum.frysztak.pl/
http://przedszkole.frysztak.pl/
https://www.frysztak.pl/

ZIEMIA FRYSZTACKA Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju

https://www.petycjeonline.com/contact/242565

https://www.petycjeonline.com/stop_asfa ... l7H6xbN3Hg
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 22 kwie 2020, 14:23

Dramatyczny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym! Na pomoc ruszyło kolejnych 180 strażaków. "Akcja jest bardzo trudna"

Obrazek

Strażacy i inne służby kontynuują gaszenie pożaru bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego. Akcja trwa, z niedługimi przerwami, od godzin wieczornych w niedzielę. W środę decyzją Komendanta Głównego PSP na miejsce wysłano ok. 180 strażaków z Poznania i Krakowa oraz ciężki samochód dowodzenia i łączności. Komenda Główna PSP zaznacza, że akcja jest bardzo trudna.

BPN: „Pali się dalej”
W nocy park informował, że ogień rozprzestrzenia się w kierunku zachodnim - Dawidowizny, Wólki Piasecznej i Goniądza. Opublikował też wtedy zdjęcia satelitarne wykonane rano we wtorek; wynika z nich, że już wówczas obszar, który strawił ogień, sięgał 1,5 tys. ha.
Pali się dalej, na linii Dawidowizna aż po Grzędy. Na wysokości Dawidowizny ogień się zatrzymał, ale ten pożar przesuwa się teraz w kierunku północnym
— powiedział PAP dyrektor Biebrzańskiego PN Andrzej Grygoruk, który jest na miejscu.

Obrazek

Dodatkowe środki na walkę z ogniem
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przekazaniu dodatkowych środków na walkę z pożarem.

Obrazek

Piotr Müller przekazał, że chodzi o 600 tys. zł.
Premier na tym etapie zdecydował o przekazaniu dodatkowo 600 tys. zł, aby wspomóc działania związane z działaniami przeciwpożarowymi w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dzisiaj odbędzie się też odprawa służb. Od samego początku służby zajmujące się ratowaniem działają z najwyższym priorytetem w tym obszarze
— powiedział PAP rzecznik rządu.

Dotychczas wydano ponad 0,5 mln zł

Z kolei Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych poinformowała, że trzy dni akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym kosztowały do tej pory Lasy Państwowe 0,5 mln zł.
Dziś wysyłamy dodatkowo z lądowiska w Brynku nowoczesny śmigłowiec gaśniczy airbus AS350 (eurocopter) z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach
— przekazała Malinowska. Śmigłowiec zabiera ze sobą jednorazowo 700 litrów wody.

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/4968 ... -narodowym
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 09 lip 2020, 22:57

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi CZTERY PORY ROKU 4K
Data premiery: 5 kwi 2020

https://www.youtube.com/watch?v=NbsRVswv238
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 13 lip 2020, 18:42

Rytmy Natury w Dolinie Baryczy - czyta KRYSTYNA CZUBÓWNA / CAŁY FILM
14 gru 2019

https://www.youtube.com/watch?v=1LSVUTZldZQ


Artur Homan

Polski Film Przyrodniczy, Przyroda Polski, Dzika Polska, Dzika Przyroda, Stawy Milickie.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 25 lip 2020, 17:55

Białowieski Park Narodowy - Spacer przez puszcze [4k 60fps UHD]
19 lip 2020

https://www.youtube.com/watch?v=K8mNIbWxBAM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0DkaTb7UCduHqeX3Z6h-zg6Htu7dsx891z2gWVaZoqfsEIsBSdMqWmeX8


Brotherhood of Beer - ON TOUR

Białowieski Park Narodowy.
Spacer przez magiczny las.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 22 wrz 2020, 14:07

Kotlina Kłodzka / Góry Stołowe - Co warto zobaczyć? Atrakcje znane i nieznane.
4 sie 2020

https://www.youtube.com/watch?v=nS7K7MIXTAI

Podróże i wypady
1 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 29 wrz 2020, 14:58

Karkonosze. Mityczna Kraina Ducha Gór. Podróże Bliskie Naturze.
21 maj 2016

https://www.youtube.com/watch?v=N5ihGXhiLoE

Podróże Bliskie Naturze

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów oraz jeden z najciekawszych pod względem przyrodniczym i kulturowym fragmentów Dolnego Śląska. Znajduje się tu kilkanaście rezerwatów przyrody oraz dwa parki narodowe. Karkonosze figurują na liście międzynarodowych Rezerwatów Biosfery UNESCO z powierzchnią wynoszącą ponad 600 km2, z czego ¾ leży po czeskiej stronie, natomiast pozostała część po stronie polskiej. Film prezentuje krajobrazy, walory przyrodnicze oraz wybrane atrakcje turystyczne Karkonoszy. Więcej informacji o Karkonoszach, wraz z galerią zdjęć, można znaleźć na mojej stronie: http://www.sebastianbielak.pl/polski/...
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 12 paź 2020, 12:44

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem - Tatry Wysokie - 08.2020
19 sie 2020

https://www.youtube.com/watch?v=LiH1TiVy2to

A chodźże na pole!

Witam,
Zapraszamy na wycieczkę na Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem.
Zaczynam na parkingu w Palenicy Białczańskiej, idziemy do Morskiego Oka następnie nad Czarny Staw pod Rysami. Tu zaczynamy wspinaczkę na najwyżej położoną w Polsce przełęcz.
Powrót tym samym szlakiem.

Całą trasę 24 km, pokonujemy w 9 godzin.
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: songo70 » poniedziałek 12 paź 2020, 13:01

Lasy bagienne - czyta Krystyna Czubówna

https://youtu.be/FFPsk9GbfDU
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 22 paź 2020, 22:10

Świnica - Kasprowy Wierch - Tatry. 07.2020
Data premiery: 21 paź 2020

https://www.youtube.com/watch?v=_zmJY11SfGQ

A chodźże na pole!

Witam,
Zapraszamy na wycieczkę na Świnicę. Zaczynam lipcowy poranek w Kuźnicach, przechodzę przez Boczań do Hali Gasienicowej. Następnie czarnym szlakiem wychodzę na Świnicką Przełęcz i idę dalej na Świnicę. Na szczyt udaję mi się wejść we... wrześniu. Wszystkiego dowiecie się z filmu. Dalej idę na Kasprowy Wierch i tam odkrywam ciekawą pamiątkę.

Cała trasa mierzy długość ok 18 km, Suma przewyższeń to 1567m ,
Przejście trasy zajmuje od 7-9 godzin.
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 12 lis 2020, 22:43

Kościelec - Tatry Wysokie - Kasprowy Wierch. 07.2020
22 lip 2020

https://www.youtube.com/watch?v=JkNlVIlkwlA

A chodźże na pole!
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Rezerwaty przyrody i Parki krajobrazowe

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 07 gru 2020, 23:41

Szlak - Polana Chochołowska ➡️ Grześ - całe przejście - film 360°
6 gru 2020

https://www.youtube.com/watch?v=ViPcN5QsBMk

A chodźże na pole!
0 x



ODPOWIEDZ