Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 18 lut 2021, 21:21

Zdjęcia w linku oryginalnym
https://www.lowtechmagazine.com/2020/04 ... tures.html

Okopy owocowe: uprawa roślin subtropikalnych w temperaturach ujemnych
плантации-476x500

Owoce cytrusowe (pomarańcze, cytryny, mandarynki, mandarynki, grejpfruty, limonki, pomelo) to najbardziej wartościowe owoce w handlu międzynarodowym. Rośliny cytrusowe nie są mrozoodporne i mogą być uprawiane tylko w klimacie tropikalnym i subtropikalnym - chyba że są uprawiane w szklarniach ogrzewanych paliwami kopalnymi.

Jednak w pierwszej połowie XX wieku owoce cytrusowe zaczęły być uprawiane w dużej odległości od (sub) tropikalnych regionów, w których zwykle się rozwijają. Rosjanom udało się wyhodować cytrusy na zewnątrz, gdzie temperatury spadały do ​​minus 30 stopni Celsjusza. i bez użycia szkła lub paliw kopalnych.

Do 1950 roku Związek Radziecki posiadał 30 000 hektarów plantacji cytrusów, produkujących 200 000 ton owoców rocznie.

Rozszerzenie produkcji cytrusów w Związku Radzieckim
Przed pierwszą wojną światową całkowity obszar zajmowany przez plantacje cytrusów w Imperium Rosyjskim szacowano na zaledwie 160 hektarów, położonych prawie w całości na wybrzeżu zachodniej Gruzji. Region ten cieszy się stosunkowo łagodnym zimowym klimatem ze względu na bliskość Morza Czarnego i pasma górskiego Kaukazu, co chroni go przed zimnymi wiatrami z równin rosyjskich i zachodniej Syberii.

Niemniej jednak taki klimat jest daleki od ideału do produkcji cytrusów: chociaż średnia temperatura w zimie jest powyżej zera, minima termiczne mogą spaść do od -8 do -12 stopni Celsjusza. Mróz jest śmiertelny dla roślin cytrusowych, nawet krótkotrwały podmuch. Na przykład pod koniec XIX wieku rozległy przemysł cytrusowy na Florydzie (USA) został prawie całkowicie zniszczony, gdy temperatura spadła na krótko do między -3 a -8 stopni Celsjusza.

Mapa-owoców-cytrusów-zsrr

Od lat dwudziestych Rosjanie rozszerzyli obszar uprawy cytrusów na regiony uważane za jeszcze mniej odpowiednie. Początkowo produkcja cytrusów rozciągała się na zachód wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, regionu niezabezpieczonego górami, w którym temperatura może spaść do -15 stopni Celsjusza. Obejmuje to Soczi - które było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 - i południowe wybrzeże Krymu. W tym samym czasie uprawa cytrusów rozciągała się na wschód do zachodniego wybrzeża Morza Kaspijskiego w Azerbejdżanie.

Produkcja cytrusów została następnie rozprzestrzeniona na regiony, w których zimą temperatury mogą spaść do -20 stopni Celsjusza, a ziemia może zamarznąć do głębokości 20-30 cm: większe części wspomnianych wcześniej stref, a także Dagestan, Turkmenistan, Tadżykistan, Uzbekistan oraz południowe okręgi Ukrainy i Mołdawii. Wreszcie uprawa cytrusów została przesunięta dalej na północ w tych regionach, gdzie temperatura zimą może spaść do -30 stopni Celsjusza, a ziemia może zamarznąć do głębokości 50 cm.

Mróz nie był jedyną przeszkodą w uprawie cytrusów w tych częściach świata. Region charakteryzuje się również nadmiernymi letnimi upałami i silnymi, suchymi wiatrami.

Od zależności importu do samowystarczalności
Przed pierwszą wojną światową prawie wszystkie owoce cytrusowe w starożytnej Rosji pochodziły z zagranicy. Głównymi dostawcami były Sycylia (cytryny) i Palestyna (pomarańcze). Rocznie importowano od 20 000 do 30 000 ton owoców cytrusowych. Jej spożycie z herbatą, narodowym napojem w Rosji, oznaczało, że cytryna stanowiła prawie trzy czwarte tego importu.

W 1925 roku, po rewolucji rosyjskiej i wojnie domowej, przedmiotem planowanego rozwoju stała się uprawa cytrusów. Partia komunistyczna była zdeterminowana, by stać się samowystarczalna w produkcji cytrusów i nie szczędziła żadnych wysiłków. Założyli kilka placówek badawczych i szkółek, a także pola testowe w ponad 50 lokalizacjach.

Do 1940 roku areał zwiększył się do 17 000 hektarów, a produkcja osiągnęła 40 000 ton, co stanowi dwukrotność rocznego importu w ramach starego reżimu. Do 1950 roku powierzchnia uprawy owoców cytrusowych osiągnęła 30 000 hektarów (56% drzew mandarynkowych, 28% drzew cytrynowych, 16% drzew pomarańczowych), a produkcja wzrosła do 200 000 ton owoców rocznie.

Duży udział drzew mandarynkowych można wytłumaczyć tym, że są one najbardziej odporne na zimno ze wszystkich owoców cytrusowych, tolerując mrozy do około -2 stopni Celsjusza. Z drugiej strony drzewa cytrynowe są najmniej odporną na zimno odmianą cytrusów.

Istnieją trzy powody, dla których Rosjanom udało się wyhodować owoce cytrusowe w regionach, które były (i są) uważane za całkowicie do tego nieodpowiednie. Najpierw wyhodowali odmiany cytrusów, które były bardziej odporne na zimno. Po drugie, radykalnie przycinali rośliny cytrusowe, dzięki czemu były bardziej odporne na zimno, ciepło i wiatr. Ostatecznie doprowadziło to do pełzających roślin cytrusowych, które miały tylko 25 cm wysokości. Po trzecie, sadzili rośliny cytrusowe w nieprawdopodobnych miejscach, zwłaszcza w okopach o głębokości do dwóch metrów.

„Progresywne hartowanie na zimno”
Importowane odmiany cytrusów przetrwały tylko w kilku odizolowanych miejscach wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, które cieszyły się szczególnie korzystnym mikroklimatem. Aby lepiej przygotować owoce cytrusowe na zimno, sowieccy cytrolodzy zastosowali metodę zwaną „progresywnym utwardzaniem na zimno”. Pozwoliło im to na stworzenie nowych odmian dostosowanych do lokalnych warunków ekologicznych, strategii uprawy, która została pierwotnie opracowana dla moreli i winogron.


Metoda polega na zasadzeniu nasionka cennego drzewa nieco dalej na północ od jego pierwotnego położenia, a następnie czekaniu, aż wyda ono nasiona. Nasiona te są następnie sadzone nieco dalej na północ, a proces ten jest powtarzany dalej, powoli, ale systematycznie, popychając odmianę cytrusów w kierunku mniej gościnnych klimatów. Dzięki tej metodzie morele z Rostowa mogły ostatecznie zostać wyhodowane w Mitchurinsk, 650 km dalej na północ, gdzie wytworzyły nasiona moreli dostosowane do lokalnego klimatu. Z drugiej strony nie powiodło się bezpośrednie posadzenie nasion moreli rostowskiej w Mitchurinsku.

Krzew cytrusowy

Metoda, opracowana na podstawie obserwacji, że młode rośliny od nasion przystosowują się do warunków nowego środowiska, okazała się również skuteczna w przypadku owoców cytrusowych - które zachowywały wysokie plony i wysokiej jakości owoce. Oprócz „progresywnego hartowania na zimno” od 1929 roku rosyjscy cytrolodzy przeprowadzili metodologiczną selekcję odmian odpornych na zimno, które skrzyżowano z najlepszymi lokalnymi odmianami. Było to ułatwione dzięki bogatej kolekcji owoców cytrusowych, która obejmowała prawie wszystkich przedstawicieli rodzaju Citrus.

Cytrusy karłowate i półkarłowate
W głównych ośrodkach uprawy cytrusów na świecie przycinanie roślin cytrusowych było bardzo rzadkie. Harold Hume, znany kanadyjsko-amerykański botanik, poradził nawet, aby „przycinać sekator jak najdalej od plantacji cytrusów”.

Jednak przycinanie było kluczowe dla uprawy roślin cytrusowych w Rosji. Przede wszystkim przycinanie zmniejszyło wysokość roślin cytrusowych. Konwencjonalne drzewa cytrynowe osiągają do 5 metrów wysokości, a pomarańczowe do 12 metrów. Z drugiej strony, jeszcze przed 1920 rokiem, Rosjanie pracowali przy karłowatych i półkarłowatych drzewach cytrusowych, które miały tylko 1 do 2 metrów wysokości. Drzewa te były dalej przycinane, aby uzyskać zwarte korony.

Bardziej zwarte drzewa mają dwie zalety. Po pierwsze, bliżej ziemi wahania temperatury są mniejsze, a prędkość wiatru mniejsza. Po drugie, mniejsze drzewa są łatwiejsze do ochrony przed żywiołami. W rejonie o najłagodniejszym klimacie, gdzie początkowo uprawiano 160 ha owoców cytrusowych, plantacje często lokowano na tarasach lub na stromych zboczach, zajmując najmniejszy kawałek ziemi o korzystnym mikroklimacie.

Michaił-beringow

„Zbieranie mandarynek na farmie państwowej Czakwa”, obraz Michaiła Beringowa, lata 30.

W okresie zimowym poszczególne rośliny cytrusowe na tych plantacjach chronione były wiaty z gazy lub słomianych mat, wspartych na lekkiej ramie z żerdzi. Plantacje otaczały także kurtyny przeciwwiatrowe, ułożone w taki sposób, aby łagodzić zarówno wiatry mroźne zimowe, jak i gorące, suche letnie. Kurtyny te kierowały również masy zimnego powietrza opadające ze szczytów wzgórz poza plantacje.

Dalszą ochronę przed zimnem i wiatrem zapewniło sadzenie drzew bardzo blisko siebie - do 3000 roślin na hektar. Nadmiarowi letnich upałów przeciwdziałano rozpylaniem wybielacza w górnej części liści, co obniżyło ich temperaturę o około 4 stopnie Celsjusza. Wszystkie te metody sprawdzają się w przypadku drzew cytrusowych o dużych łodygach, ale oczywiście są znacznie tańsze i łatwiejsze do wykonania na drzewach o wysokości zaledwie 1 do 2 metrów.

Pełzające drzewa cytrusowe
Szkolenie małych roślin cytrusowych było kluczem do rozszerzenia ich uprawy na wszystkie regiony wybrzeża Morza Czarnego, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Osiągnięto to poprzez przycinanie i prowadzenie roślin cytrusowych w pełzanie, co zmniejszyło ich wysokość do zaledwie 25 cm.

Korona pełzających roślin cytrusowych powstała na dwa sposoby. W pierwszej metodzie pień drzewa przyjął nachyloną pozycję, gdy tylko opuścił ziemię. Główne gałęzie korony, uformowane w unilatera
Wachlowałem, dotknąłem ziemi i owoce też. W drugiej metodzie łodygę o wysokości 10-15 cm trzymano prosto, podczas gdy główne gałęzie rozwijały się promieniowo pod kątem 90 stopni do pnia, tworząc w ten sposób (patrząc z góry) koronę podobną do pająka. W tym przypadku gałęzie i owoce nie dotykały ziemi, a ta okazała się najbardziej skuteczną metodą.

Pełzające drzewo

Kultura pełzania, tutaj zastosowana do jabłoni. Źródło.

Pełzające drzewa cytrusowe zapewniały jeszcze lepszą ochronę przed zimnem i wiatrem w porównaniu z drzewami karłowatymi i półkarłowatymi, ponieważ pełzająca korona stworzyła mikroklimat, który złagodził zarówno maksima letnie, jak i zimowe. Podczas trwającego 10 lat testu stwierdzono, że w okresie zimowym warstwa powietrza na poziomie pełzającej korony była średnio o 2,5-3 ° C cieplejsza niż warstwa powietrza na wysokości 2 m nad ziemią. Latem, w czasie upałów różnica temperatur może przekraczać 20 stopni Celsjusza.

Ochrona przed wiatrem była równie skuteczna. Prędkość wiatru na wysokości 2 metrów nad ziemią osiągała średnio 10,4 metra na sekundę, podczas gdy na poziomie pełzających drzew cytrynowych wynosiła zaledwie 1,8 metra na sekundę. To ograniczone odwodnienie korony, aby mniej wody było potrzebne.

Pełzanie-1

Skhema-arkticheskogo-stlanca-2Kultura-pełzania

Logicznie rzecz biorąc, bardzo małe rozmiary pełzających roślin sprawiły, że ochrona ich przed żywiołami była jeszcze łatwiejsza i tańsza. Co więcej, jako strategia ochronna okazała się skuteczniejsza: zimą 1942-43, kiedy temperatury wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego spadły do ​​-15 stopni, pełzające drzewa cytrynowe chronione podwójną warstwą gazy i wiatrówek nie ucierpiały w jakikolwiek sposób, podczas gdy podobnie chronione drzewa cytrynowe o wyższych łodygach zamarzły do ​​korzeni.

Być może zaskakujące, pełzające rośliny cytrusowe dawały większe plony niż półkarłowate rośliny cytrusowe. Owoce dojrzewały wcześniej i wydawały więcej owoców, zwłaszcza w pierwszych latach.

Uprawa drzew cytrusowych w okopach
Żadna z wyżej wymienionych metod uprawy nie była wystarczająca do uprawy owoców cytrusowych w rejonach, w których ziemia zamarzła i zimą temperatury spadały poniżej -15 stopni. Tutaj w okopach uprawiano rośliny cytrusowe. Oczywiście uprawa owoców cytrusowych w okopach była praktyczna tylko w przypadku roślin karłowatych i - najczęściej - pełzających. W tej metodzie ciepło gleby chroni owoce cytrusowe przed mrozem.

Głębokość wykopów wahała się od 0,8 do 2 metrów w zależności od temperatury zimowej, głębokości przymarzania gruntu oraz poziomu wody. Drzewa można sadzić w pojedynczych lub podwójnych rzędach. Okopy były ogólnie trapezoidalne w celu poprawy warunków oświetleniowych. Miały około 2,5 metra szerokości u dołu i 3 metry u góry w przypadku pojedynczych rzędów roślin oraz 3,5 metra u dołu i 4 metry u góry w przypadku podwójnych rzędów roślin.

Cytrusy w okopach-2

W razie potrzeby ściany pokryto gliną lub wzmocniono cegłą lub kamieniem muszlowym. W wykopie rośliny były ustawione w odległości 1,5 metra od siebie, a gdy posadzono dwa rzędy, każda roślina w pierwszym rzędzie znajdowała się między dwoma roślinami w drugim rzędzie. Długość rowów zależała od charakteru ukształtowania terenu, ale nie przekraczała 50 metrów.

Okopy znajdowały się na równym terenie lub na lekkich zboczach, zorientowanych ze wschodu na zachód w celu zapewnienia optymalnego nasłonecznienia w miesiącach zimowych. Były oddalone od siebie o 3-5 metrów, gdy zawierały pojedynczy rząd roślin i 4-6 metrów, gdy miały podwójny rząd roślin. Okopy można było łączyć ze sobą, co ułatwiało pielęgnację roślin.


Kultura cytrusowa w okopach odessa 1956

Przestrzeń między okopami pozwalała na umieszczenie rolet lub sadzenie naturalnych roślin cieniujących. Zwiększa to wilgotność w rowach i chroni rośliny cytrusowe przed przegrzaniem latem.

Zakrywanie okopów
Latem rośliny były pielęgnowane tak samo, jak te sadzone w gruncie w „zwykłych” warunkach. Gdy nadeszła zima, okopy przykrywano drewnianymi deskami o grubości 2 cm i, w zależności od klimatu, pojedynczymi lub podwójnymi matami ze słomy. To utrzymywało ciepło gleby w wykopie, jednocześnie zapobiegając opadom. Jeśli deski pokrywała warstwa śniegu, pozostawiano ją na miejscu dla dodatkowej izolacji. Deski były nachylone pod kątem 30-35 stopni. Gdy zimą temperatura wzrosła powyżej zera stopni Celsjusza, poszycie zostało podniesione od strony południowej lub całkowicie usunięte w ciągu dnia.

Tej metody nie można zastosować do żadnej rośliny. Rośliny cytrusowe tolerują bardzo niskie natężenie światła przez 3-4 miesiące w roku, pod warunkiem, że temperatura powietrza stykającego się z koroną utrzymywana jest w granicach od 1 do 4 stopni Celsjusza. W tej temperaturze metabolizm roślin słabnie, co poprawia ich odporność na zimno.


Drzewo karłowate w okopie

Uprawa cytrusów w okopach

Szkło było używane oszczędnie. Deski drewniane zapewniały znacznie lepszą ochronę przed mrozem, były znacznie tańsze i m. In

Będą wykonane z lokalnych materiałów. Rośliny potrzebowały światła rozproszonego, tak że nawet jedna czwarta powierzchni okopu była wykonana ze szklanych ram, które były pokryte słomianymi matami, a także górną pokrywą z ziemi i gliny. Tylko kilka otworów tu i ówdzie zapewniało światło i wentylację.

Uprawa pełzających roślin cytrusowych w okopach, choć pracochłonna, była metodą prostą, niewymagającą dużych inwestycji i zapewniającą wysokie plony (od 80 do 200 owoców z łodygi rocznie) oraz wysokiej jakości owoce tropikalne. W okopach uprawiano wszystkie rodzaje owoców cytrusowych.


Inne metody uprawy
Oprócz okopów, sowieccy cytrolodzy używali innych rodzajów schronień do uprawy roślin cytrusowych - z których wszystkie były bardziej skuteczne w przypadku mniejszych drzew (zwykle kultur karłowatych). Niektóre z nich obejmowały (zwykle rzadkie) wykorzystanie paliw kopalnych.

Pierwszym przykładem jest uprawa owoców cytrusowych z corocznym przesadzaniem. Rośliny cytrusowe spędzały lato na świeżym powietrzu, ale gdy zbliżała się zima, wykopywano je wraz z gruzem ziemi otaczającym ich korzenie i przewożono do zimujących szop, gdzie były stłoczone tak długo, jak długo na dworze panował mróz. Wiosną zostały przeniesione z powrotem na swoje pierwotne miejsce. Tam, gdzie zimy były stosunkowo łagodne, te zimowe szopy były lekkimi drewnianymi budynkami, które na ogół były nieogrzewane. W chłodniejszych regionach były one murowane, do połowy zakopane w ziemi i wyposażone w urządzenia grzewcze.

Limonarium

Limonarium.

W nieogrzewanych szklarniach uprawiano również cytrusy. Te „limonaria”, położone na wybrzeżu Morza Czarnego, były półkolistymi szklarniami, zbudowanymi wokół szczególnie dobrze wyeksponowanych wzgórz z tarasami. Drzewa rosły jako szpaler - metoda przypominająca ściany owocowe w krajach północnej Europy, co ułatwiło uprawę brzoskwiń i innych owoców śródziemnomorskich na dużych szerokościach geograficznych.

Szklarnie ogrzewane, w których przez cały rok stosowano ogrzewanie elektryczne i sztucznie kontrolowany poziom dwutlenku węgla i wilgotność, były używane tylko w ośrodkach przemysłowych położonych poza cyklem arktycznym. Wreszcie owoce cytrusowe uprawiano w całym Związku Radzieckim w doniczkach lub pudełkach w mieszkaniach, szkołach, budynkach użyteczności publicznej, a nawet w szklanych halach fabryk i warsztatów - wykorzystując ciepło odpadowe z ogrzewania pomieszczeń lub procesów przemysłowych (para lub gorąca woda). ).

Niewiele z tych metod byłoby opłacalnych w reżimie wolnego handlu. Znaczne inwestycje w badania zostały przeznaczone na ożywienie krajowej produkcji cytrusów. Chociaż większość metod nie wymagała paliw kopalnych i była możliwa przy użyciu tanich i lokalnie dostępnych materiałów, były one bardzo pracochłonne. Krajowa produkcja cytrusów była możliwa tylko dzięki temu, że była osłonięta - nie tylko przed mrozem, ale także przed zagraniczną konkurencją.

Kris De Decker.

Pod redakcją Alice Essam. Dzięki Alexandrine Maes.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 12 mar 2021, 06:54

0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 30 mar 2021, 11:48

https://solar.lowtechmagazine.com/2021/ ... ities.html
„W krajach takich jak Wietnam, Indonezja i Chiny toalety często umieszcza się nad stawami rybnymi. Odpady ludzkie i zwierzęce można również zbierać ręcznie i umieszczać w stawach rybnych. Dlaczego? Stymulowane przez dodany azot, fosfor i węgiel, algi i fitoplankton szybko rosną i zaczynają rozkładać składniki odżywcze i bakterie oraz wytwarzać tlen. Wraz ze wzrostem poziomu tlenu ryby mogą pływać w wodzie i zjadać algi i fitoplankton. Następnie ryby są łapane i sprzedawane na rynku. Wreszcie, gdy staw jest osuszany, odchody ryb i wszelkie pozostałe osady można również wykorzystać do nawożenia okolicznych upraw, takich jak ryż lub drzewa owocowe
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 30 mar 2021, 13:13

warzywa wieloletnie - mniej znane-po niem.
https://www.libristo.pl/ksiazka/mehrjah ... 85951.html
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 07 kwie 2021, 16:54

https://kopalniawiedzy.pl/rolnictwo-zer ... hody,33567
” Od zarania swych dziejów wykorzystuje w produkcji z dużym powodzeniem np. obornik, czyli odpad z produkcji zwierzęcej. W kolejnych latach do zastosowania w uprawach wprowadzane były komposty, nawozy zielone, pofermenty z biogazowni czy w ostatnim czasie osady ściekowe jako nawóz – wymienia badaczka. Ale to nie koniec możliwości wykorzystania „odpadów” w produkcji roślinnej.

Coraz częściej słyszymy o owadach jako bardzo dobrym źródle białka w żywieniu zwierząt a także ludzi. A co będzie się działo z tym co owady zjedzą i wydalą? Otóż, powstaje z tego naturalny nawóz, który może znaleźć swoje zastosowanie w rolnictwie, ogrodnictwie czy w uprawach hobbystycznych. W jaki sposób, w jakich dawkach, w jakich roślinach i czy w ogóle taki nawóz będzie mógł znaleźć zastosowanie ocenia prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska z zespołem swoich współpracowników z Katedry Agronomii w ramach prowadzonego dla HiProMine projektu badawczego „Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci peletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny”.”
0 x



Awatar użytkownika
Mgławica NGC6960
Posty: 436
Rejestracja: niedziela 28 mar 2021, 07:44
x 6
x 19
Podziękował: 134 razy
Otrzymał podziękowanie: 569 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: Mgławica NGC6960 » czwartek 08 kwie 2021, 12:28

Czas na polską Królową ziół:)
https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja ... -V4jP.html
Moc w pokrzywie:)
0 x


Instynkt idzie, refleksja wędruje.
K.P.

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 08 kwie 2021, 13:33

rośliny uwalniają MSM , który mozna wdychać pracując w ogrodzie, czy podczas kąpieli leśnych
https://zdrowie831.wordpress.com/2018/1 ... zwierzeta/
Terapia ogrodnicza – hortiterapia (HT)

HT to praktyka, która wykorzystuje ogrodnictwo jako terapię. Jest akceptowana do celów rehabilitacyjnych, zawodowych i społecznościowych. Ogrodnictwo zewnętrzne może zmniejszyć ryzyko demencji o 36 %. Podobne korzyści terapeutyczne można uzyskać dzięki ogrodom zen o rozmiarach biurka, drzewom bonsai lub małym ogrodom ziołowym.

HP jest polecane m.in. na : zwiększenie siły mięśni, zwiększenie zdolności myślenia, polepszenie zdolności językowych, resocjalizację, regenerację organizmu, na depresję, niepokoje, schizofrenię, otępienie, poprawienie nastroju, na raka , na ogólną poprawę kondycji.

Więcej : https://zdrowie831.wordpress.com/2017/0 ... titerapia/
https://zdrowie831.wordpress.com/2018/03/26/dary-lasu/

Praca wśród roślin ,shinrin-yoku? kapiele leśne są bogatym źródłem naftochinonów
http://bc.wydawnictwo-tygiel.pl/public/ ... %C5%84.pdf
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 08 kwie 2021, 19:37

0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 09 kwie 2021, 00:21

mam w ogrodzie od zeszłego roku posadzoną w dość zacienionym miejscu, dobrze przezimowała , zobaczymy ,czy zaowocuje
https://www.futuregardens.pl/mitchella- ... epens.html

imbir japoński
https://www.futuregardens.pl/imbir-japo ... ga-p9.html

wasabi
https://allegro.pl/oferta/wasabi-japoni ... 0569645873

odmiana galgantu z imbirowatych
https://allegro.pl/oferta/alpinia-zerum ... -105083782

poza tym sa inne kłącza imbirowatych , jak kurkuma , imbir
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 20 kwie 2021, 13:21

https://sekrety-zdrowia.org/produkcja-z ... a-hodowla/
"Polityka rolna preferująca obecnie stałe powiększanie areałów upraw rolnych w trójnasób przyczynia się do pogarszania istniejącego stanu rzeczy

Po pierwsze zmusza wielkotowarowe gospodarstwa rolne do sprzedaży, a nie do zagospodarowywania swoich produktów, które przechodząc przez wiele przeróżnych rąk w niewiadomej postaci i nie wiadomo gdzie trafią na stół.
Po drugie ścisła specjalizacja prowadzi do zaniku stosowania nawozów naturalnych z potężnym nagromadzeniem odchodów zwierząt w innych miejscach w postaci bomb ekologicznych.
Po trzecie produkcja wielkotowarowa stosuje olbrzymie tereny do mono upraw, co skutkuje zanikiem miedz, oraz zadrzewień i zakrzewień śródpolnych oraz różnorodnością upraw między nimi, co w konsekwencji pozbawia środowiska wielu organizmów .


Mającym wielkie zasługi w podtruwaniu konsumentów poprzez nadmierną obróbkę technologiczną wytworów natury i faszerowaniu ich środkami chemicznymi zakładom przetwórczym wtóruje handel wielkotowarowy ordynując nieświeżym kurczakom kąpiel w chlorze.
Dla zatrzymania procesów życiowych w owocach i warzywach stosuje substancje typu „kiełek stop” , które są bezwzględnie rakotwórcze i nie wydalane, gdyż ich formuła chemiczna jest nierozpoznawalna przez organizmy żywe. Bezwzględnie stosowanie związków chemicznych nierozpoznawanych przez organizm ludzki i zwierzęcy oraz roślinny w produkcji żywności podobnie w produkcji środków higieny itp. prowadzi do gromadzenia tych substancji w tkankach, a konsekwencji do wielu chorób.

Nowoczesna medycyna dziś stojąca na niebotycznie wysokim poziomie nie nadąża z ekspansją chorób cywilizacyjnych występujących w formach epidemii dotyczy to: otyłości, niezliczonych form cukrzyc, łuszczyc, SM, Parkinsona, Alzheimera, tocznia, raka, chorób układu krążenia itd.

Podstawą wszystkich tych schorzeń jest niewydolność układu pokarmowego spowodowana spożywaniem wysoko przetworzonych pokarmów z dużą ilością konserwantów . Nagonka prowadzona na alternatywne systemy leczenia czasami może być odebraniem ostatniej szansy na wyleczenie.

Dokonując zakupu prozaicznej rąbanki, owoców czy warzyw na hali targowej bądź prosto u rolnika jesteśmy w stanie uniknąć znacznej części zagrożeń, (które oczywiście za większe pieniądze mamy w handlu wielkotowarowym).

Takim działaniem strumień środków finansowych skierujemy we właściwe ręce. Eliminacja wielu rąk pośredników różnego autoramentu i przechodzenie do form zakupów bezpośrednich bez wątpienia przyczyni się do wzrostu zaufania między kupującym a sprzedającym, korzystnych relacji finansowych dla obu stron, rozwoju niskotowarowej produkcji rolnej – wzrost zatrudnienia, poprawy stanu zdrowia społeczeństwa przy ochronie środowiska naturalnego.

Produkcja żywności to nie to samo co uprawa i hodowla

Zwracając uwagę na taki stan rzeczy nie dokonuję żadnych wiekopomnych odkryć tak było u nas kiedyś w Polsce. Najpierw kołchoźnicy, a teraz Europejczycy prowadzą do rozwoju produkcji wielkotowarowej, chcąc mieć w ręku wszystko co możliwe, co stymuluje produkcję żywności, nawet system dopłat, rent strukturalnych i inne formy nacisku finansowego i administracyjnego.
Przewidujący Japończycy , których zapewne stać na zakup żywności dotują swoje nawet mini gospodarstwa w wysokości do 90%.
Zdrowe odżywianie polegające na jak najmniejszej odległości producenta żywności od stołu konsumenta , znane i stosowane do dziś dnia przez zdrowe i długowieczne społeczności Hunzów , Kalaszów i Dardów niezależnie zostało opracowane w XIX w przez szwajcarskiego dietetyka Bricher Bennera i obecnie jest dietą wzorcową.


Dietetyk ten, będąc jednocześnie lekarzem bardzo gorąco zalecał spożywanie posiłków bezpośrednio po ich przygotowaniu z produktów poddanych minimalnej obróbce, jak twierdził zawierają one bardzo dużo energii słonecznej.
Dojrzewanie zboża w kłosach najpierw w mendlach, a następnie w sąsieku i po takim procesie poddawane omłotom, mielone w żarnach młynów wolnobieżnych dawało doskonałą podstawę do wypieku chleba, tego prawdziwego. Trawy koszone na siano w fazie dojrzałości, optymalnie potraktowane jednym lub dwoma deszczami w celu usunięcia goryczki, nasycone olejkami eterycznymi i pełne dojrzałych nasion traw i ziół zapewniało zdrowie inwentarzowi.


Tak zwany „kwiat sianowy” jest od wieków stosowany w medycynie ludowej na wiele dolegliwości. Obecnie kosi się trawy w fazie największych zasobów białka. Dużym niebezpieczeństwem i to wielorakiego rodzaju jest stosowanie nasion modyfikowanych genetycznie.
Zbytnie zaufanie producentom tego typu materiału siewnego może doprowadzić do popadnięcia w zależność finansową i rzeczową bez żadnej alternatywy. Innym o wiele bardziej groźnym skutkiem , przy powszechnym stosowaniu nasion GMO jest wystąpienie kilkuletnich z rzędu nieurodzajów, co może doprowadzić do całkowitego pozbycia się materiału siewnego, a w konsekwencji stanu głodu.

Więcej na ten temat w artykule: Fenomen naturalnej żywności

Autor: Trzebnica"

Pokos traw w okolicach św.Jana dostarcza zwierzętom najwięcej melatoniny w okresie zimowym.
Glifosat , jako antagonista aminokwasów aromatycznych obniza poziomy melatoniny.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 22 kwie 2021, 15:18

cały rozdział o mączce bazaltowej z ksiązki po ang. "Geotherapy "
http://www.permafutur.fr/wp-content/upl ... A9rapy.pdf
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 22 kwie 2021, 22:25

http://www.ogrodnick.pl/word/orzech-sza ... s-cinerea/
" OPIS:
Orzech szary uznawany jest za najszybciej rosnące drzewo ze wszystkich jakie można bez zastrzeżeń uprawiać w Polsce. W lasach osiąga 25 metrów wysokości, swobodnie rosnący jest niższy, pokrój ma zupełnie inny niż jego bliski, bardziej znany kuzyn orzech czarny (Juglans nigra). Orzech szary rosnący na słonecznym stanowisku zwykle ma krótki pień i szeroką, gęstą, kulistą koronę. Jego bardzo duże liście (nawet do 70 cm. długości) złożone są z 11-19 listków.
W swojej ojczyźnie jego odmiany są uprawiane jako drzewa owocowe, jest amerykańskim odpowiednikiem europejskiego orzecha włoskiego. Owoce wydłużone do 7 cm. skupione po kilka sztuk, skorupy orzechów twarde i grube – u odmian uprawnych cieńsze. Część jadalna tłusta, smaczna. Jako składnik diety owoce orzecha szarego powodują spadek poziomu cholesterolu.
Owocować zaczynają już młode, 5-8 letnie drzewa.
W medycynie są stosowane również inne części (kora, okrywy owoców, liście).
Drewno bardzo cenione, używane przede wszystkim do wyrobu mebli.


UPRAWA:
Zupełnie odporny na mrozy w całym kraju. Może rosnąć na niemal każdej glebie (niezbyt lubi ciężkie gliny), na dobrych glebach rośnie niezwykle szybko .
Piękną, regularną koronę mają orzechy szare rosnące na stanowiskach słonecznych.
Nie lubi cięcia – jeśli trzeba, to należy go przycinać zimą lub w pełni wegetacji. Nie należy ciąć wiosną – „płacze”.
Źle znosi przesadzanie."
1 x



Rudzik
Posty: 5
Rejestracja: sobota 24 kwie 2021, 23:55
x 3
Otrzymał podziękowanie: 7 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: Rudzik » niedziela 25 kwie 2021, 00:09

Ostatnio zachłysnelam się permakulturą.Siedzę w internecie i studiuję wszystko na ten temat. Przeraza mnie ta chemizacja rolnictwa i ogrodnictwa. Dokąd to zmierza :cry:
Mam nadzieję, że uda mi się stworzyć ogród w stylu permalulturowym. Całego świata nie zmienię, ale może uda mi się jeszcze kogoś zarazić tą opcją i tak po sznureczku... do celu
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 27 kwie 2021, 19:19

https://newatlas.com/robotics/autonomou ... es-lasers/
" Autonomiczny robot Weeder wykorzystuje lasery do usuwania 100 000 roślin na godzinę
Nick Lavars
26 kwietnia 2021 r

Niezależnie od tego, czy jesteś rolnikiem zajmującym się ekspansywnymi uprawami, na których polegasz jako źródło utrzymania, czy ogrodnikiem-hobbystą, który stara się trzymać pomidory w ryzach, chwasty mogą być czasochłonnym i nieustępliwym problemem. Startup Carbon Robotics stworzył autonomiczną maszynę, która ma te brzydkie rośliny na celowniku, wykorzystując połączenie wizji komputerowej i laserów o dużej mocy do przeczesywania pól i usuwania tysięcy chwastów na godzinę.

Postępy w robotyce otworzyły kilka interesujących możliwości w dziedzinie zwalczania chwastów, gdzie tradycyjne rozwiązania wymagały albo intensywnej pracy fizycznej, albo stosowania chemikaliów, które mogą być drogie i niosą ze sobą ryzyko dla środowiska. Dzięki wyposażeniu zautomatyzowanych maszyn w niezbędny sprzęt i know-how do wyszukiwania inwazyjnych, niepożądanych roślin, istnieje nadzieja, że ​​wiele z tego procesu można zautomatyzować, pozostawiając zdrowe uprawy, a rolnikom więcej pieniędzy i czasu.

Widzieliśmy, jak tego rodzaju podejście można wykorzystać do delikatnego podgrzania wody w komórkach chwastów, aby zahamować ich wzrost za pomocą laserów o małej mocy, użyć elektrycznych „uderzeń pioruna”, aby wygotować je od wewnątrz, lub usunąć je, uderzając w nie z pociskami wykonanymi z organicznego żwiru.

W ramach swojego rozwiązania firma Carbon Robotics zbudowała czterokołowego robota o masie 9500 funtów (4300 kg), który wykorzystuje GPS i wizję komputerową do przejeżdżania przez uprawy w poszukiwaniu chwastów. Opiera się na wbudowanym superkomputerze i kamerach o wysokiej rozdzielczości do identyfikacji niechcianych roślin, a następnie ośmiu działających jednocześnie laserów o mocy 150 W, które zabijają je energią cieplną, celując w ich merystemy, z szybkością ponad 100 000 chwastów na godzinę.

Autonomous Weeder może zniszczyć 100 000 chwastów na godzinę za pomocą laserów Carbon Robotics
W pełni autonomiczna maszyna działa na olej napędowy i może pracować przez całą dobę, pokrywając 15 do 20 akrów (6 do 8 ha) dziennie, podczas gdy jej lasery pozostawiają otaczającą glebę w nienaruszonym stanie, aby zachować jej mikrobiologię. Firma traktuje swój Autonomous Weeder jako ekonomiczne rozwiązanie poprawiające plony, szczególnie dla hodowców ekologicznych i tych, którzy stosują regeneracyjne praktyki rolnicze w celu zapewnienia długoterminowego zdrowia gleby.

„Sztuczna inteligencja i technologia głębokiego uczenia zwiększają wydajność w różnych branżach i cieszymy się, że możemy je zastosować w rolnictwie” - mówi dyrektor generalny i założyciel Carbon Robotics, Paul Mikesell. „Rolnicy i inni uczestnicy globalnego łańcucha dostaw żywności wprowadzają teraz bardziej niż kiedykolwiek innowacje, aby nakarmić świat. Naszym celem w Carbon Robotics jest tworzenie narzędzi, które rozwiązują ich najtrudniejsze problemy, w tym zwalczanie i eliminowanie chwastów ”.

Carbon Robotics opracowuje i testuje beta swoich robotów do zwalczania chwastów od 2018 roku z pomocą rolników i sprzedał już swoje modele z 2021 roku, chociaż zamówienia w przedsprzedaży są teraz otwarte na linię 2022.

Możesz obejrzeć film promocyjny poniżej."
https://youtu.be/vSPhhw-2ShI
0 x



Awatar użytkownika
Dams
Posty: 92
Rejestracja: sobota 21 mar 2020, 20:51
x 3
x 8
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 138 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: Dams » czwartek 29 kwie 2021, 15:59

Do mojego biura zgłaszają się wyborcy zaniepokojeni wynikami badań przeprowadzonych przez prywatne laboratoria diagnostyczne, które mają potwierdzać przekraczanie dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów we krwi przebadanych osób. Doniesienia te dotyczą przede wszystkim szkodliwego dla zdrowia ludzi związku chemicznego glifosatu. Chciałbym zweryfikować prawdziwość danych doniesień – napisał do ministerstwa zdrowia poseł Konfederacji, Krystian Kamiński, a wraz z nim pod interpelacją podpisali się inni członkowie partii, m.in. Konrad Berkowicz, Janusz Korwin-Mikke i Michał Urbaniak.

Posłowie pytali m.in. czy ministerstwo zdrowia i podległe mu służby prowadzą monitoring żywności pod kątem zawartości w niej herbicydów i defoliantów. - Ile badań diagnostycznych z zakresu monitorowania poziomu pozostałości związków ochrony roślin w organizmie ludzkim przeprowadzono w latach 2015–2020? W ilu takich badaniach z lat 2015–2020 stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych norm? – dociekają posłowie Konfederacji.

W innej interpelacji o podobnej tematyce, ta sama grupa posłów złożyła do ministra rolnictwa interpelację w sprawie stosowanych w Polsce systemów monitoringu występowania pozostałości środków ochrony roślin w produktach rolnych. Jak podkreślają parlamentarzyści Konfederacji, bezpieczeństwo żywności ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia życia i zdrowia obywateli. Szczególne znaczenie w tym aspekcie ma troska o to, aby produkty rolne były wolne od pozostałości chemicznych środków ochrony roślin. Dlatego autorzy interpelacji zapytali szefa resortu rolnictwa jak zbudowany jest w Polsce system monitorowania bezpieczeństwa żywności w tym aspekcie? Ile wykroczeń i przestępstw dotyczących tej materii wykryto w latach 2015–2020 oraz ile naruszeń dotyczących tej materii, nieskutkujących wszczęciem postępowania karnego, wykryto w latach 2015–2020?
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 30 kwie 2021, 20:35

Ekologiczne pogotowie Jakuba Sobeckiego - Live

https://www.facebook.com/niezaleznatele ... 3967080712

Niezależna telewizja
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 01 maja 2021, 16:07

Na duzych wysokościach mamy więcej słonca, ale mniej CO2, co dla roślin skrobiowych, jak zeimniaki stanowi wyzwanie. Rośliny o fotosyntezie C4 radzą sobie lepiej.
Glebybazaltowe,granitowe majadobre cechy paramagnetyczne.
https://www.motherearthnews.com/organic ... az75mjzgoe
" Teren przechylony jak kolejka górska, sezon wegetacyjny o nieokreślonej długości, który może obejmować mróz lub śnieg, brak odpowiednich wskazówek na opakowaniach nasion. . . to niektóre z wyzwań, przed którymi stajesz, gdy sadzisz ogród na wysokości 8000 lub 9000 stóp. Nawet wcześniejsze wydania tego niezawodnego starego przyjaciela Organic Gardening wydają się opuszczać cię tam, gdzie powietrze jest rzadkie i często chłodne, a perspektywy sukcesu w ogrodnictwie na dużych wysokościach z początku wydają się nikłe.

Mimo to, jeśli twój zielony kciuk naprawdę swędzi, zdumiewające plony wspaniałej rzepy, ziemniaków, kapusty, cebuli, czosnku i ziół mogą być twoje bez żadnych trudności tak wysoko, jak linia lasu, jeśli wiesz, jak je uprawiać. A kiedy odniesiesz sukces, otrzymasz doskonałe jedzenie i satysfakcję z opanowania dostrajania jednego z bardziej egzotycznych naturalnych środowisk na świecie.

Ogrodnictwo na dużych wysokościach w Górach Skalistych
Mieszkam w małej chatce na terenie górniczego lasu w stanie Kolorado, wysoko na wschodnim zboczu Gór Skalistych. I uważam, że moja największa przyjemność w życiu tutaj to poznanie wspaniałości i subtelności natury. . . i drogi roślin. Otacza mnie dzikość, która wciąż jest na tyle nietknięta, że ​​może być przytłaczającą siłą w moim życiu, dzikością, która sprawia, że ​​jako ogrodnik chcę dowiedzieć się, jakie warzywa rosną tutaj najlepiej i najbardziej naturalnie, przy najmniejszej trosce i manipulacji środowisko. Poniższe podejście do ogrodnictwa przyniosło mi bogactwo pożywienia i pomogło mi trochę dłużej zachować dzikość. I może podpowiedzieć innym ogrodnikom z terenów wiejskich, jak postępować w ten sam sposób.

Po pierwsze, jeśli uprawiasz ogród w tej fascynującej strefie między 3000 stóp nad poziomem morza a alpejską tundrą, w której nie rosną nawet drzewa, musisz zdać sobie sprawę, że nasłonecznienie, wilgotność, temperatury i gleby różnią się znacznie na stosunkowo małych obszarach i w krótkich okresach. czasu. Dzieje się tak dlatego, że ziemia wznosi się i opada stromo, z wyjątkiem szerokich, wysokich łąk, które zwężają się w wąskie wąwozy, w których rosną wierzby i olchy. Tak więc każde zbocze i jego rośliny mają swój własny związek ze słońcem. Zbocza skierowane na północ otrzymują najmniej światła słonecznego i są chłodne i orzeźwiające późnym latem, kiedy teren nachylony na południe jest wyschnięty i wysuszony. A na zboczach skierowanych na wschód zachodzi poranne słońce, podczas gdy te skierowane na zachód są jeszcze bardziej ogrzewane przez promienie późnego popołudnia.

Dobry przykład tej zmienności i jej zdolności adaptacyjnych można zobaczyć na zdrowym drzewie owocowym, które może rosnąć w nasłonecznionym, chronionym zagłębieniu zbocza. . . ale nie miałby szans na przeżycie, gdyby został umieszczony dziesięć do dwudziestu stóp od tej ciepłej kieszeni.

Mój ogród górski znajduje się na pasie łąki w wąwozie i jest chroniony przed silnymi wiatrami. Jest bardziej wilgotny, a gleba bogatsza niż okoliczne zbocza, ale w nocy jest chłodniej i bardziej narażona na mrozy. . . zimne powietrze wieczoru stacza się w dół jak rzeka i wpada do takich wąwozów. Nauczyłem się więc sadzić tylko warzywa odporne na mróz. A większość z tych warzyw przetrwa jesienią sąsiednie łąki, aby świecić zaskakująco zielono pośród matowego, szarego i brązowego górskiego krajobrazu.

Innym szczególnym czynnikiem, który ogrodnicy górscy powinni wziąć pod uwagę, jest rzadkość atmosfery na dużych wysokościach. To powoduje, że woda szybciej odparowuje z ziemi. Można powiedzieć, że samo powietrze zapewnia mniejszą izolację w celu oszczędzania wody, dlatego ważne jest, aby zapewnić własną izolację ogrodu w postaci grubej, ale lekkiej ściółki z suchej trawy lub słomy. Ta ściółka sprawi, że gleba ogrodowa będzie miękka. W przeciwnym razie, nienaturalnie odsłonięty przez wykopywanie górskich traw podczas łopaty ziemi, szybko stałby się suchy i twardy. Stara ściółka z zagród dla koni jest do niektórych celów dobrą ściółką, a jednocześnie odżywia i izoluje. I taka jest ochronna ochrona tego pokrycia, że ​​w mrok wiosny najwcześniejsze zielone rzeczy, które znajdziesz, zostaną bezpiecznie ukryte pod naturalną ściółką zeszłorocznych traw i dzikich kwiatów.

Następnie musisz zdać sobie sprawę, że glebach Gór Skalistych brakuje składników odżywczych potrzebnych dla wielu warzyw ogrodowych, więc kiedy po raz pierwszy usuwasz działkę ogrodową, musisz wykopać dużo starego obornika. W tym celu utylizuję chwasty, odpady kuchenne i śmieci po wiosennych porządkach mojego kurnika. . . czasami wykopuje obornik i odpady bezpośrednio do gleby ogrodowej lub kompostuje ją przez rok. Aby uzyskać dodatkowe składniki odżywcze, używam chwastów, które zebrałem jako ściółkę pod koniec każdego lata.

Nawiasem mówiąc, gleby górskie są często kwaśne na wyższych wysokościach, ponieważ powstały z granitu, a nie z alkalicznych piaskowców i wapieni niżej położonych oraz z powodu kwaśności rozkładających się igieł sosny. Gleby bardzo kwaśne można złagodzić dodatkiem popiołu drzewnego. Ale jeśli ogrzewasz drewnem, łatwo je zdobyć. Gleby łąk i gajów osikowych są jednak bogatsze i rzadziej kwaśne niż w pobliżu lasów iglastych.

W pierwszym roku życia wysoko w Górach Skalistych uprawiałem ogród bez nawadniania. W następnym roku użyłem 300-metrowego węża, aby w razie potrzeby pobrać dodatkową wodę ze źródła do ogrodu. Ale na wyższych wysokościach w Górach Skalistych jest więcej deszczu niż na niższych wysokościach, więc dzięki uważnej obserwacji i praktyce nauczysz się sadzić ogród, który jest całkowicie przyjazny dla warunków naturalnych i który może nie wymagać nawadniania. W rzeczywistości Indianie Hopi od wieków uprawiają z wielkim powodzeniem bez nawadniania. . . w czymś, co na pierwszy rzut oka wydaje się jałową pustynią.

Na początku sezonu należy spodziewać się zieleni lata, co jest trochę trudne po sześciu lub siedmiu miesiącach śniegu. Wtedy dowiadujesz się, że do skutecznego uprawiania ogrodu w Górach Skalistych być może najbardziej potrzebujesz optymizmu. Zima mocno trzyma się w marcu. . . podczas gdy wiosna jest tylko niejasno wskazywana przez wilgotność opadów śniegu w miesiącu. Następnie w kwietniu zmiękczenie gleby i pojawienie się fioletowego, podobnego do jajka wielkanocnego kwiatu sasanki w lasach sosnowych stają się bardziej oczywistymi sygnałami wiosny. Mimo to krajobraz wydaje się opuszczony w porównaniu z jaskrawym zielonym puchem, który zaczyna się pojawiać na niższych wysokościach.

Rzeczywista długość zimy jest niestety tak zmienna, jak inne warunki w Górach Skalistych, dlatego dobrze jest wcześnie kupić nasiona, sadzonki i korzenie. Wtedy będziesz je mieć, gdy nadejdą pierwsze okazje do sadzenia i nie znajdziesz wyprzedanych szkółek.

Potem nadchodzą dni pod koniec kwietnia, kiedy ciepło powietrza i gleby zaskakują cię jak cud. Patrząc pod naturalną ściółkę łąki lub zeszłorocznego ogrodu, zauważasz, że gleba rozmroziła i kiełkują drobne zielone listki. Wtedy serce ogrodnika w tobie zaczyna ożywać. Jednym z tubylców, od którego możesz zacząć, jest rodzina Umbelliferae, która pojawia się wcześnie i energicznie. Koniec kwietnia to czas sadzenia krewnych w tej rodzinie: pietruszki, marchwi i pasternaku. Odmiany domowe dojrzewają przez całe lato, chociaż marchew można przerzedzać i cieszyć się nią przez drugą połowę lata. Koper włoski, podobny wyglądem do pietruszki z dzikiej miotły, również dojrzewa przez całe lato i powinien być sadzony jak najwcześniej. Jest to zioło podobne do lukrecji, które kwitnie w czerwcu, a jego liście świetnie nadają się do sałatek i warzyw. Można powiedzieć, że jego łodygi i podstawy to rodzaj selera z Gór Skalistych.

Następnie sałata liściasta, szpinak, rzepa i rzodkiewka, z których wszystkie będą energicznie rosnąć pod ściółką przez śnieg i mróz w maju i na początku czerwca. Wszystko oprócz rzepy będzie wysiewać do połowy lipca, więc zaplanuj drugie sadzenie.

Sałata liściasta i cykoria są spokrewnione z wieloma jadalnymi, dzikimi gatunkami ostów i mleczy, które kwitną na wysokich, łąkach i wzdłuż poboczy dróg w Górach Skalistych. Ćwiartki jagnięce, dzikie zioło, jest podobne do szpinaku i wyrasta na zniszczonej glebie na dużych wysokościach. Oszczędnie wypluwałam go z ogrodu, ponieważ jest pyszny na parze lub w sałatkach.

Cebulę i czosnek najlepiej zaczynać bardzo wcześnie, natomiast cebulę, taką jak kapusta i brokuły (które należy zaczynać w pomieszczeniu i s
et jako rośliny dojrzewające w krótkim okresie wegetacji), lepiej sadzić, gdy miną możliwe zimowe dni maja. Dzieje się tak również wtedy, gdy sadzisz nasiona buraków. . . po pewnym rozgrzaniu gleby.

Słodki groszek i jadalny groszek strączkowy mają naturalne odpowiedniki w wielu dzikich gatunkach (niezbyt jadalne, niektóre trujące). Posadzone z innymi wczesnymi starterami, szybko wyrastają i do czerwca szybko wspinają się po kratach. Muszą być podlewane w środku i późnym latem, aby utrzymać się po uformowaniu się pierwszych strąków, ponieważ zapewniłyby nieprzewidywalne zbiory bez nawadniania.

W połowie maja wiosna wciąż wydaje się odległa przypadkowemu obserwatorowi z niższych wysokości. Wierzbowe bazie wciąż bezlistnych drzew osikowych dojrzewają, wiszą luźno na drzewach i wypełniają powietrze białym meszkiem jak delikatny śnieg. Ale stary, wieloletni ogrodnik z naszej okolicy zapewnia mnie, że to najlepszy czas na sadzenie ziemniaków.

Ziemniaki nie są odporne na mróz, ale są uprawą prawie beztroską, dającą obfite plony, nawet gdy w sierpniową noc spadnie mróz, pozostawiając więdnące, umierające rośliny.

Kilka wskazówek dotyczących uprawy tej rośliny: Kupuj oryginalne sadzeniaki na zapas. . . zwykłe ziemniaki przechowalnicze zostały poddane obróbce, aby opóźnić kiełkowanie i nigdy nie dojrzeją prawidłowo. Im większa porcja pokrojona na początek, tym więcej ziemniaków zostanie wyprodukowanych z rośliny. Posadź kawałki na głębokość około pięciu cali i przykryj rzędy sześciocalową słomą. W ciągu dwóch lub trzech tygodni grube pędy puszystych liści przebijają się przez darń, ale należy je chronić przed czerwcowymi przymrozkami.

Inną cenną bulwą do ogrodów wysokogórskich jest karczoch jerozolimski. . . jak ziemniak można go gotować, piec lub smażyć i dobrze się przechowuje. Jest to bliski krewny wysokiego, postrzępionego słonecznika, który obficie rośnie wzdłuż górskich dróg i rowów, tworząc grube, żółte obwódki, gdy kwitnie w sierpniu. A karczoch jerozolimski rośnie prawie tak samo naturalnie po wprowadzeniu.

Możesz obsadzić róg ogrodu rabatami z wieloletnich truskawek, szczypiorku i czosnku. Domowe rośliny słomiane łatwo przystosowują się do warunków górskich i więdną; Truskawki można również przesadzać i uprawiać ciężej. Rabarbar został wprowadzony przez osadników i górników w wilgotnych wąwozach w naszym sąsiedztwie i rozwija się bez opieki jak chwast. Założyłem też kilka roślin mięty zielonej wzdłuż wilgotnego spływu wiosennego.

Miej oko na to, co naturalnie rośnie wokół ciebie. Rodzima flora Gór Skalistych jest również dobrym źródłem pożywienia i daje wskazówki, które domowe warzywa najlepiej przystosują się do warunków panujących na dużych wysokościach. Nawiasem mówiąc, zapewnia również naturalne repelenty na owady. Kiedy już wczesną wiosną poznasz wygląd tych roślin, możesz je mieć w swoim ogrodzie po prostu przez rozsądne pielenie. Dwa powszechne zioła, które pozwalam uprawiać, aby odstraszyć owady ogrodowe, to rumianek i szałwia. Mogą być również przydatne do herbaty, a także jako przyprawa.

Eksperymentowałem nawet z „szklarnią” do uprawy, warzywami, które potrzebują więcej ciepła niż zapewnia to duża wysokość i położenie w kanionie. Szklarnia to rama typu A zbudowana z używanych 2 x 4 i pokryta plastikiem. Uprawiałem w nim pomidory, ogórki i cukinię, a także olbrzymie główki sałaty i dwutygodniowe rzodkiewki.

Z wyjątkiem warzyw, które dobrze rosną na zewnątrz, takich jak sałata, inne nie radzą sobie dobrze. . . cukinia nie wytrzyma mocno wewnątrz szklarni ze względu na wysoką wilgotność i brak owadów zapylających. Być może korzystniejsze miejsce niż moje, położone na wysokim, chronionym zboczu od strony zachodniej, może być lepsze do uprawy tych ciepłych warzyw na niezwykle dużych wysokościach.

Jestem również zadowolony z plonów, które rosną tutaj jak chwasty i obficie. Mam słodką sałatę i szpinak do podzielenia się z nizin, gdy zrobiło się tam zbyt gorąco dla tych liściastych warzyw. A chłodne noce w Górach Skalnych dają taką samą słodycz, jaką można znaleźć w zieleni, burakom, rzepom, kapuście i innym uprawianym tu warzywom. . . która, podobnie jak świeża woda źródlana, orzeźwia bardziej niż najbardziej egzotyczne produkty sprowadzane skądinąd.

Ostateczna satysfakcja z ogrodnictwa Rocky Mountain przychodzi w późne jesienne dni, kiedy kopie się ziemniaki, zbiera się ostatnie rośliny okopowe, a to, co pozostaje w kartonowych pudełkach z trocinami lub słomą, jest schowane pod łóżka w nieogrzewanych zapleczach. Następnie suszysz zioła i wkładasz szczypiorek i pietruszkę do garnków na parapety kuchenne sąsiadów. Na koniec pokryjesz ogród suchą trawą i martwymi chwastami, aby odpocząć pod ochroną do następnej wiosny.

Gdy zbliża się zima, możesz pozostać na zewnątrz, aby obserwować poszczególne rośliny i ich wzorce wzrostu. . . zawsze można dowiedzieć się więcej o działaniu przyrody, które przydadzą się w ogrodnictwie w przyszłym roku.

Przekonasz się, że prawdziwym wyzwaniem związanym z ogrodnictwem w Górach Skalistych nie jest prześciganie natury i trudnych warunków
, które narzuca. Przede wszystkim polega na zharmonizowaniu twoich wysiłków z jej wysiłkami, aby uzyskać zdrowe, obfite i głęboko satysfakcjonujące zbiory.

Pierwotnie opublikowane: maj / czerwiec 1975"


https://rockymountaincorn.com/
W dzikich górach Montany szykuje się rewolucja ...
https://youtu.be/LlUxW_voEYM
" Premium organiczne, wolne od Fukushimy, niemodyfikowane genetycznie nasiona kukurydzy górskiej z południowo-zachodniej Montany. Przebadany pod kątem nieprawidłowej aktywności radionuklidów alfa, beta i gamma. Nasiona ręcznie łuskane z tysięcy kłosów, co zapewnia maksymalną różnorodność genetyczną. Kolby do 18 cali długości. Dojrzewa w 90 dni.
Kup nasiona kukurydzy Painted Mountain z rodziny Rocky Mountain Corn! Uprawiaj żywność i karm swoją rodzinę organicznym ogrodem z pamiątkami. Wysokiej jakości ręcznie uprawiane nasiona alpejskiej odmiany kukurydzy Rocky Mountain: wolne od GMO, rodzynkowe, zapylane na otwartej przestrzeni, organiczne nasiona z dużych wysokości, które dostosowują się do wyższych plonów i mniejszej liczby anomalii niż inne odmiany kukurydzy Painted Mountain."

https://rockymountaincorn.com/pages/about-us
" Uprawiamy i sprzedajemy nasiona Painted Mountain Corn jako rodzina. Nasiona Painted Mountain Corn są już dostępne w sprzedaży.

Nasze nasiona kukurydzy są wolne od GMO i organiczne, uprawiane na wysokości 5000 stóp nad poziomem morza w odizolowanych dolinach górskich, gdzie żadna inna kukurydza nie przetrwa. Rozwijamy nasze zapasy nasion Painted Mountain w celu uzyskania maksymalnej produkcji żywności (odmiany alpejskie) przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnych zalet kukurydzy Painted Mountain Corn opracowanej przez Dave'a Christensena z projektu Seed We Need.

Klimat jest trudny, ale z biegiem lat zdecydowaliśmy się na kilka odmian warzyw i zbóż, które zapewniają niezawodną produkcję. Kilka lat temu odkryliśmy Painted Mountain Corn i byliśmy zdumieni jego zdolnością do dojrzewania w ciągu 90 dni i obfitej produkcji tam, gdzie tak wiele innych zbóż zawiodło. Uwielbialiśmy jego kolory, wartości odżywcze, odporność i zdolność do rozwoju na skalistych, marginalnych glebach na wyższych wysokościach (rośnie na ponad 5000 stóp).

Po 2 latach uprawy Painted Mountain Corn zdaliśmy sobie sprawę, że jest to idealne ziarno dla małych farmerów i domowników w Rocky Mountain West i zdecydowaliśmy się rozpocząć rozsiewanie nasion, aby pomóc naszym sąsiadom stać się bardziej samowystarczalnymi. Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że dostawa Painted Mountain Corn w większości sklepów internetowych była dostępna tylko sporadycznie, zdecydowaliśmy się pomóc w zwiększeniu dostępności tej spektakularnej kukurydzy. Mamy nadzieję, że po uprawie Painted Mountain Corn wywrze na Tobie takie samo wrażenie jak my i pomożemy w rozpowszechnianiu informacji o tym wspaniałym ziarnie, które kwitnie w amerykańskiej reduty. Dowiedz się więcej o Painted Mountain Corn i o tym, jak może zmienić Twoje życie.

Co to jest Painted Mountain Corn? Mówiąc najprościej, jest to kukurydza, która rośnie tam, gdzie nie rośnie żadna inna kukurydza. Wyhodowana, aby wytrzymać surowy klimat i krótki okres wegetacyjny południowo-zachodniej Montany, odkryliśmy, że jest to jedyna kukurydza, która będzie rosnąć i niezawodnie produkować na wysokości ponad 5000 stóp w północnych Górach Skalistych. Wyhodowana z różnych, na wpół wymarłych kukurydzy od Indian, Painted Mountain Corn reprezentuje pulę genów z 1000-letnią selekcją na niezawodną produkcję na suchych i ubogich w składniki odżywcze glebach zachodnich Stanów Zjednoczonych.

Opracowana w ciągu 37 lat w Big Timber, MT przez Dave'a Christensena, Painted Mountain Corn była z powodzeniem uprawiana w marginalnych klimatach i zubożonych glebach na całym świecie (Korea Północna, Syberia, RPA), głównie dzięki wysiłkom zespołu Seed We Need projektu *. Dzięki udokumentowanym osiągnięciom w klimatach z marginalnymi okresami wegetacji na całym świecie, Dave Christensen stworzył super kukurydzę, która kwitnie tam, gdzie nawet jęczmień i inne zboża mają trudności.

Po wypróbowaniu wielu hybrydowych szybko dojrzewających odmian kukurydzy przez lata bez powodzenia, byliśmy trochę sceptyczni, kiedy kilka lat temu po raz pierwszy zasadziliśmy kukurydzę Painted Mountain. Mieszkając na wysokości 5000 stóp na smaganym wiatrem wzgórzu z zakurzoną, zasadową glebą, na której rutynowo występowały wiatry o prędkości 30 mil na godzinę i mniej niż 11 cali opadów rocznie, nasze oczekiwania były niewielkie. Ku naszemu zdziwieniu kukurydza pojawiła się na początku czerwca, zlekceważyła gradobicie, zimne temperatury w nocy i gorące wiatry w ciągu dnia, dając średnio 2 piękne kłosy z rośliny na przełomie sierpnia i września. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by wcześniej przygotować glebę, podlewać raz dziennie i chwastów, gdy kukurydza była mała - wysiłki, które opłaciły się, gdy zostaliśmy nagrodzeni obfitością tęczowych kłosów. W jakiś sposób Painted Mountain Corn odniosło sukces tam, gdzie zawiodły wszystkie inne zboże - produkowało zboże w ilości 500-600 z każdego zasadzonego ziarna.

Wyhodowana ze względu na miękką skrobię, wysoką zawartość białka (13%, czasem więcej) i pigmentację antyoksydacyjną (antocyjany itp.), Painted Mountain Corn oferuje więcej niż tylko kalorie - oferuje łatwo przyswajalne składniki odżywcze niedostępne w innych odmianach kukurydzy. Co więcej, brak Fukushimy, brak GMO, dziedzictwo i otwarte zapylanie oznacza, że ​​oszczędzanie nasion Painted Mountain Corn jest niezawodnym sposobem rozmnażania z roku na rok.

Z naszego doświadczenia wynika, że ​​Painted Mountain Corn jest przyjemna w uprawie, zbieraniu i jedzeniu, a także jest niezawodnym sposobem na wydajną produkcję wysokokalorycznego ziarna przy ograniczonej przestrzeni i bez zmechanizowanego sprzętu. Kolby łatwo się odrywają, gdy są suche, i można je łatwo łuskać i łuskać przy użyciu minimalnego sprzętu (ręczny aluminiowy łuskacz do popcornu firmy Lehman's dobrze radzi sobie z tym zadaniem), a następnie mielony na mąkę za pomocą ręcznego młynka do zboża (lub nawet blender!). Co więcej, zwierzęta gospodarskie cieszą się słodkimi liśćmi i łodygami o niskiej zawartości celulozy, dzięki czemu konwersja paszy na mięso jest bardziej wydajna w porównaniu z innymi odmianami kukurydzy.

Mamy nadzieję, że spróbujesz Painted Mountain Corn i dasz nam znać, jak to działa. Nasze nasiona są uprawiane metodami ekologicznymi w południowo-zachodniej Montanie na wysokości ponad 5000 stóp i są wolne od zapylenia krzyżowego przez inne odmiany."
https://sustainableseedco.com/products/ ... 1935944744
" Organic Painted Mountain
(70-90 dni)
Ziarna kukurydzy uprawiane w zrównoważony sposób

Painted Corn jest wyjątkowo odporna na zimno i suszę , jakdla kukurydzy. Kukurydza ta została opracowana w Montanie przez Dave'a Christensena w ciągu ostatnich 30 lat z ponad 1000 rodzimych i komercyjnych odmian kukurydzy. Kukurydza Painted Mountain rośnie około 5 stóp i wytwarza kłosy o długości około 7 cali.

Painted Mountain robi bardzo smaczną mąkę kukurydzianą na muffinki, chleb kukurydziany lub frytki. Kukurydza ta może być również spożywana na świeżo lub pieczona na wczesnym etapie „mlecznym”. Nasiona kukurydzy Painted Mountain mają niesamowity poziom białka na poziomie 13%.

Dave mówi, że kiedy nie ma roślin z dala od wiatru i są zbierane ręcznie, może uzyskać 105 bu / akr! Doskonały do ​​kukurydzy OP.

Bardzo trudno znaleźć tę prawdziwie tolerancyjną na zimno odmianę.

Dave Christensen, hodowca Painted Mountain, mówi ...
„Painted Mountain rośnie szybko nawet w zimnym klimacie, gdzie inne i walczą o przetrwanie wczesną wiosną. Zapyla i wypełnia kolby podczas palącego upału suchego lata w Montanie. Dojrzewanie suchego ziarna w mojej zimnej górze zajmuje 90 dni. klimat, około 2-4 tygodnie przed innymi kukurydzami „90-dniowymi”. Niektórzy twierdzą, że Painted Mountain wytwarza suche ziarno w zaledwie 70 dni po przeniesieniu do cieplejszego klimatu. Otrzymałem wiele raportów o plonach około 50 bu / akr i często do 60 lub 70 bu.acre. Jest to bardzo dobre dla bardzo wczesnej kukurydzy w miejscach narażonych na stres. Należy pamiętać, że odmiany hybrydowe często zawodzą całkowicie w miejscach o wysokim stresie. Otrzymałem dobre raporty produkcyjne z każdej części USA i wielu częściach świata, od Syberii po RPA. Na Painted Mountain będzie rosnąć żywność, w której wiele odmian zawodzi. Rolnicy uważają ją za bardzo wydajne źródło pożywienia, jeśli jest wypasana przez zwierzęta gospodarskie bezpośrednio z pola. Brak zdrewniałych łodyg i miękkiej skrobia z gry w nadać zwierzętom wyższą strawność niż inne odciski. Wysoce pożywne ziarno ma wiele zastosowań dla ludzi i zwierząt hodowlanych.

Większość mojego dorosłego życia spędziłem na tworzeniu tej ważnej puli genów kukurydzy, która jest jedną z najbardziej produktywnych upraw w zestresowanych regionach świata. Ta prymitywna kukurydza jest w stanie pomóc wielu ludziom za granicą i rolnikom w zachodnich Stanach Zjednoczonych, ale wymaga ciągłej hodowli, aby ją ulepszyć. Opracowałem wiele linii do różnych celów, ale posuwam się tylko krok naprzód w porównaniu z tym, co można by zrobić przy większej ilości zasobów. Jestem hodowcą kukurydzy i byłbym wdzięczny za pomoc w ulepszaniu tej kukurydzy, aby pomóc wykarmić więcej ludzi. ”Copyright 2007"

https://www.survivalmonkey.com/attachme ... -pdf.7307/
Small-Scale Grain Raising
ByGene Logsdon
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 01 maja 2021, 17:58

Glomaliny mikoryzowe
http://pm.microbiology.pl/web/archiwum/ ... 015331.pdf
GLOMALINA – GLIKOPROTEINA GLEBOWA PRODUKOWANA
PRZEZ GRZYBY MYKORYZY ARBUSKULARNEJ

Anna Gałązka1*, Karolina Gawryjołek1
1 Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Mikrobiologii Rolniczej
Wpłynęło w październiku 2014 r

" 3. Budowa i właściwości glomalin
Już w latach 90-tych XX wieku prowadzono badania nad obecnością i udziałem węglowodanów w tworzeniu agregatów glebowych oraz wykazano pozytywne korelacje pomiędzy trwałością agregatów glebowych, a ilością węglowodanów ekstrahowanych z gleby [47].
Analiza chemiczna frakcji organicznej wykazała, że znajdująca się w mikroagregatach substancja organiczna jest głównie pochodzenia mikrobiologicznego, zaś w agregatach glebowych jest większa zawartość składników pokarmowych niż w glebie poza nimi [38,
48]. Badania te stały się podstawą do dalszych analiz zawartości C, H i N w agregatach glebowych, co przyczyniło się do odkrycia glomalin [74, 75].
Glomaliny to bardzo charakterystyczne pod względem budowy i właściwościach fizykochemicznych białka grzybowe [12, 74, 75]. Są to stabilne cząsteczki białkowe, nierozpuszczalne w wodzie i odporne na degradację stabilizujące agregaty glebowe i chroniące
je przed rozbiciem [37]
. Pomimo wielu lat badań do tej pory nie udało się dokładnie określić budowy glomaliny. Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki badań wiadomo, że jest to silnie hydrofobowa glikoproteina z łańcuchem oligosacharydowym na N-końcu [72, 74, 77]. To właśnie hydrofobowe domeny molekuły są odpowiedzialne za trudności w ich ekstrakcji i małą rozpuszczalność. Wiadomo, iż pod względem biochemicznym glomalina składa się z podjednostki białkowej i cukrowej, a główne pierwiastki wchodzące w skład jej budowy to: azot, węgiel, wodór, tlen, fosfor i żelazo (Tabela II) [72]. Zmienny skład pierwiastkowy w składzie budowy glomaliny zależy przede wszystkim od gatunku grzyba produkującego białko oraz warunków środowiskowych. Żelazo obecne w składzie glomaliny po pierwsze nadaje brunatno-czerwony odcień ekstraktowi białka, a po drugie jest odpowiedzialne za odporność roślin na stres i patogeny [68, 72].[...] Wyniki szeregu technik pomiarowych wykazały odmienną budowę strukturalną glomalin niż kwasu huminowego czy fulwowego oraz inny rozkład podjednostek białkowych i cukrowych w porównaniu do znanych już molekuł stanowiących glebową frakcję organiczną [48, 56]. Ponadto zespół naukowy pod kierunkiem Sary Wright wykazał, że waga glomalin jest od
2–24 razy większa niż kwasu huminowego, przy czym wiadomo, że kwas ten stanowi zaledwie 8% zawartości węgla w glebie
[71, 74]. Z jednej strony takie właściwości powodują, że glomaliny są bardzo stabilnymi związkami będącymi idealnym płaszczem do ochrony agregatów glebowych przed degradacją, z drugiej zaś strony stwarzają duże trudności w poznaniu i ustaleniu dokładnej budowy tych cząsteczek.

4. Produkcja i rozkład glomalin
Produkcja i magazynowanie glomaliny następuje w strzępkach grzybów endomykoryzowych (Rys. 2) [10, 74, 75]. Strzępki mogą rosnąć nawet kilkanaście centymetrów ponad korzeniami uzyskując w ten sposób większy dostęp do substancji odżywczych zawartych w glebie. Analizy przy użyciu ilościowych metod immunoenzymatycznych m.in. metodą ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) i przeciwciał monoklonalnych wykazały dokładną lokalizację glomaliny we wnętrzu grzybni, dzięki czemu możliwe stało się wyjaśnienie sposobu rozmieszczenia i transportu tegoż białka do gleby [68]. [...]
Początkowe badania Wright i Upadhyaya [68] przy użyciu technik immunofluorescencyjnych wykazały, że glomalina zlokalizowana jest głównie na powierzchni strzępek i spor grzybów AMF, i jako hydrofobowa warstwa okrywa grzybnię i chroni ją przed jej degradacją przez inne mikroorganizmy, a także zwiększa sztywność i trwałość ścian komórkowych ułatwiając rozprzestrzenianie się strzępek w glebie [75]. Uważano wówczas, iż glomaliny są białkowymi wydzielinami tylko żywych strzępek grzybowych [75], a „złuszczająca się” ze strzępek glomalina zostaje na korzeniach, okrywa resztki organiczne i cząstki glebowe, łącząc je ze sobą i tym samym utrzymując trwałość agregatów glebowych. Wright i Upadhyaya [74] zakładały, iż glomaliny na zasadzie transportu wymiennego, w momencie pobierania wody i składników odżywczych przez strzępki grzybowe, zostają „wyrzucone” na zewnątrz grzybni. Uważa się, iż podobnie jak translokacja fosforu wewnątrz grzybów AMF również i przemieszczanie się glomaliny w obrębie strzępki odbywa się poprzez ruch cytoplazmy [48, 49, 52]. Dopiero badania Driver i wsp. [11] podważyły tę hipotezę. Udowodniono bowiem, iż glomaliny są produkowane i magazynowane nie tylko podczas intensywnego wzrostu strzępki, ale również są przekazywane do gleby po obumarciu grzyba na skutek rozkładu grzybni (Rys. 2). Według tej teorii żywe strzępki grzyba nie wydzielają dużej ilości glomaliny do gleby, dopiero po rozkładzie grzybni większość zasobów glomaliny jest uwalniana do gleby [11, 62]. W miarę starzenia się strzępek pozakorzeniowych oraz korzeni roślin, biomasa grzybni ulega degradacji podczas gdy glomalina nie ulega rozkładowi. Większość jej, na ogół w niezmienionej formie, pozostaje w glebie [46]. Ilość obecnych w glebie glomalin nie jest jednak równoznaczna z produkcją tej substancji przez grzyba i jego późniejszym rozkładem ale w dużej mierze wiąże się ze środowiskiem w jakim następuje mykoryza [43]. Warunki środowiskowe mają decydujące wpływ na efektywność symbiozy grzyba z rośliną a tym samym na produkcję glomaliny. Według Rilliga i Mummey’a [42] produkcja i rozkład glomaliny w środowisku glebowym wiąże się z wieloma czynnikami zarówno odnoszącymi się do fizyko-chemicznych właściwości gleby, jak i rośliny oraz gatunku grzyba tworzącego symbiozę AM. Struktura gleby i jej właściwości chemiczne mają istotny wpływ na wzrost grzybni, a tym samym na zawartość glomaliny w strzępkach grzybowych [46]. Według Rilliga i Steinberga [46] ilość glomalin obecnych w glebie może stanowić aż 5% węgla organicznego w glebie i azotu. Mimo, iż glomalina może stanowić istotny rezerwuar C i N w glebie to jednak mechanizm i ekofizjologiczne funkcje tego procesu
nie są dokładnie poznane. Również tempo produkcji glomaliny przez grzyby AMF nie jest dokładnie określone. Wright i Upadhyaya [71] wykazały, iż w kontrolowanych warunkach podczas 14 tygodni wzrostu roślin tworzących symbiozę z określonym gatunkiem grzyba AMF produkcja glomaliny w zależności od gatunku grzyba wahała się od 100 do 168 mg EE- -IRSP m–2 foli ogrodniczej. Rillig i wsp. zakładali, iż ilość wytworzonej glomaliny powinna korelować liniowo z długością strzępek korzeniowych [44], bowiem dobrze rozwinięty system korzeniowy rośliny zapewnia większą dostępność do składników pokarmowych m.in. CO2 , NH4 +, NO3 – , PO4 3– i wody. Z kolei Nichols i Wright [36] zakładały, iż największy wpływ na produkcję glomalin mają biologiczne właściwości gleby (głównie aktywność mikrobiologiczna gleby) oraz właściwości fizykochemiczne tj.
struktura gleby, zawartość substancji ilastych (zapewniających fizyczną ochronę). Glomaliny obecne w glebie okrywają strzępki grzybni utrzymując wodę i składniki odżywcze przed utratą w drodze do i z rośliny
[71]. Według Nichols i Wright [36] ilość węgla organiczne obecnego w strzępkach grzybowych stanowi od 5 do 90 C g m–2. Natomiast Lovelock i inni [31] ocenili, iż zawartość glomaliny w tej biomasie stanowi niewielki odsetek (0,4–6%). Istnieje wiele badań dotyczące korelacji pomiędzy zawartością glomaliny w glebie a długością strzępek grzybowych [31, 36, 44]. [...] Czas rozkładu glomaliny szczególnie w środowisku naturalnym nie jest dobrze udokumentowany. Z doświadczeń laboratoryjnych wynika, iż czas rozkładu białka waha się w zależności od warunków środowiska i gatunku grzyba od kilku dni do kilku miesięcy [49, 51]. Rilling i wsp. [48] wykazali stosując węgiel aktywny 14C, że okres całkowitego rozkładu glomaliny w glebach może wynosić nawet kilkanaście lat, a podatność na rozkład tych cząsteczek związanych z minerałami glebowymi lub z humusem może być jeszcze mniejsza. Glomaliny ekstrahowane z gleby są bardzo podobne do glomalin ekstrahowanych z pojedynczych kultur grzybowych pochodzących z doświadczeń laboratoryjnych.[...]

5. Występowanie glomalin
Glomaliny występują powszechnie w różnych typach gleb [14, 16, 26, 36, 37, 62, 76]. Znaleziono je zarówno w glebach uprawianych rolniczo, glebach leśnych, łąkowych oraz nieużytkach rolnych (Tabela III). Skład szaty roślinnej biomu jest charakterystyczny dla określonego klimatu, choć bogactwo gatunków może być różne w zależności od położenia geograficznego i historii flory. Największe stężenie glomaliny odnotowano w tropikalnych glebach leśnych na Hawajach (ponad 100 mg · g–1 gleby) [45, 48], natomiast najniższe stężenie glomaliny (poniżej 1 mg · g–1 gleby) stwierdzono w glebach pustynnych [45]. Gleby lasów tropikalnych, ze względu na wysoką temperaturę i dużą wilgotność, charakteryzują się niskim stężeniem glomaliny 0,7–1,5 mg∙g–1 w przeciwieństwie do gleb z klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego, gdzie zaznacza się wysokie stężenie glomaliny nawet do 100 mg ∙ g–1 gleby, co tłumaczy się szybkimi zmianami klimatu,wysokim stężeniem żelaza w glebie oraz wysokim poziomem dwutlenku węgla w atmosferze stymulującym wzrost grzybów AMF [30, 31]. W badaniach Wright i Upadhyaya [73] na glebach leśnych stwierdzono zawartość glikoproteiny mieszczącą się w przedziale od 21 mg do 150 mg na g gleby. Zawartość glomaliny w glebach uprawnych Ameryki
Południowej wahała się od około 2 mg do 15 mg·g s.m. gleby [36]. Skład szaty roślinnej biomu oraz właściwości fizykochemiczne i biologiczne gleb, w tym zawartość węgla organicznego ma duże znaczenie w produkcji glomalin przez grzyby AMF (Tabela IV). Aktywnie rozwijające się strzępki grzybów w glebie leśnej mogą wytwarzać od około 4 do prawie 17 mg glomaliny na miligram suchej masy grzybni [73]. W glebach uprawianych rolniczo w strefie klimatu umiarkowanego można stwierdzić ogólną zawartość glomaliny w zakresie od 0,35–0,75 g · kg–1 gleby [69]. W glebach użytków zielonych (łąka, pastwisko) klimatu umiarkowanego zawartość glomalin mieści się w zakresie od 0,2–2,7 g · kg–1 gleby [32, 36]. Zawartości te są
znacznie wyższe w glebach leśnych klimatu umiarkowanego i mieszczą się w zakresie 0,6–5,8 g · kg–1 gleby [26,62]. Z kolei w borealnych lasach klimatu umiarkowanego (tajga) charakteryzującego się szerokim zakresem zmian temperaturowych (od –30°C do +20°C) zawartość glomalin przekracza 1 g · kg–1 gleby [26]. Znacznie wyższe wartości glomalin ogólnych (3–14 g · kg–1 gleby) można natomiast stwierdzić w tropikalnych
lasach deszczowych [30]. Panujący tam mikroklimat charakteryzujący się wysoką temperaturą o niskich amplitudach dobowych i rocznych oraz wysokiej wilgotności powietrza sprzyja rozwojowi grzybów mykoryzowych a tym samym produkcji glomaliny. Najniższe zawartości glomaliny stwierdzono natomiast w glebach pustynnych, zaledwie 0,003–0,12 g · kg–1 gleby [45]. Gleby te występujące na obszarach o bardzo niskim
zakresie opadów od 100 do150 mm w ciągu roku oraz bardzo słabo zaznaczonym poziomie próchnicznym i silnym zasoleniu. Takie warunki nie są korzystne do rozwoju szaty roślinnej a tym samym symbiozy z grzybami mykoryzowymi.[...]

7. Funkcje glomalin
Glomaliny odgrywają znacząca rolę głownie w tworzeniu gruzełkowatej struktury gleby, ułatwiając zlepianie cząstek mineralnych (Rys. 3) [70, 73]. Białko to obkleja powierzchnię cząsteczek gleby, tworzy również charakterystyczną powłokę na ich powierzchni. Z badań Rillig i wsp. [47] wynika, iż glomaliny stanowią około 2% ogólnej wagi agregatów glebowych oraz od 4 do 5% całkowitego C i N w glebach. Tak więc, nawet tylko pod względem ilościowym frakcja glomaliny jest bardzo istotną frakcją glebowej materii organicznej [70]. Znając również właściwości glomaliny, a zwłaszcza jej hydrofobowość i wyżej wspomnianą trwałość w środowisku glebowym, łatwo mogli zakładać odkrywcy tej frakcji MO, że odgrywa ona ważna rolę w tworzeniu i stabilizacji gruzełkowatej struktury gleb. Stąd też poprzez produkcję glomalin grzyby te budzą rosnące zainteresowanie jako potencjalny czynnik wspomagania wzrostu i zdrowotności roślin oraz poprawy struktury gleby. Silnie hydrofobowy, polisacharydowy łańcuch glomalin jest odpowiedzialny także za wyłapywanie i przyłączanie do siebie drobnych cząstek glebowych a nawet mikroorganizmów. W ten sposób dobrze zagregowana struktura gleby utrzymuje odpowiednie przewietrzanie, wilgotność oraz odpowiedni skład komponentów niezbędnych do optymalnego wzrostu uprawianych roślin [19, 69]. Rola grzybów AMF w agregacji, a tym samymzwiększeniu infiltracji wody, ochronie materii organicznej (SOM) przed rozkładem, wzroście odporności gleb na erozję, wydaje się tak samo ważna, a może nawet ważniejsza niż rola w absorpcji składników pokarmowych. Dlatego kontrola wzrostu grzybów mykoryzowych i produkcja glomaliny mogą być przydatne do monitorowania pustynnienia i degradacji gleby [14]. W badaniach Franzluebbers i wsp. [14] stabilność agregatów glebowych była słabiej skorelowana z zawartością glomalin, co autorzy tłumaczą wieloletnim charakterem poszczególnych systemów uprawy, a więc ustabilizowanym środowiskiem glebowym oraz dodatkowo wysoką zawartością materii organicznej w glebie. Stwierdzono, że istnieje bardzo ścisła zależność pomiędzy długością strzępek grzybów w glebie a ilością w niej agregatów wodoodpornych [19]. Dotychczasowe badania z tego zakresu rzeczywiście wykazały istotne zależności pomiędzy zawartością glomaliny w 1–2 mm gruzełkach glebowych, a ich stabilnością (wodoodpornością) [69]. Ponadto udowodniono, że grzyby AMF chronią rośliny przed takimi patogenami, jak Phytophtora, Pythium, Rhizoctonia a także przed atakiem nicieni [3]. Mechanizm obrony polega na tworzeniu bariery fizycznej i produkcji antybiotyków. Grzyby AMF oprócz węglowodanów i fosforu pobierają także cynk i miedź, a w warunkach deficytu tych pierwiastków znacznie podnoszą plony [48]. Badania nad ochroną roślin motylkowatych zainfekowanych AMF – na przykładzie Vicia faba – rosnących na glebie o wysokiej zawartości manganu dowiodły, że mykoryza skutecznie chroniła je przed toksycznym działaniem tego pierwiastka [3].
Metale ciężkie wiązane są przez grupy karboksylowe związków pektynowych (hemicelulozy) wypełniających przestrzeń pomiędzy grzybem a komórką roślinną. Przypuszcza się, że w proces ten zaangażowane są także glomaliny [3].
W literaturze znana jest również rola glomalin w tolerancji roślin na stres [15, 18, 41]. Z badań Gadkar i Rilliga [15] wynika, iż glomaliny mogą być związane z białkiem szoku cieplnego hsp60 (heat shock proteins). Ekspresja tych białek wzrasta kiedy komórki są narażone na działanie czynników stresowych, m.in. podwyższonej temperatury, ale również niskiej temperatury, stresu solnego, osmotycznego i metali ciężkich.
Produkcja białek hsp może wzrastać także w odpowiedzi na infekcje, zapalenie, działanie toksyn, promieniowanie UV, głodzenie, niedotlenienie itp. Białka hsp działają jako białka opiekuńcze odpowiedzialne za prawidłowe zwijanie się innych białek, ich oligomeryzację, translokację oraz degradację. Funkcje tych białek są podobne u wszystkich organizmów żywych a ich sekwencja aminokwasowa jest silnie konserwatywna. Porównanie glomalin z białkami szoku cieplnego może pozwolić na wyjaśnienia w jaki sposób stres dotykający komórki grzyba tj. metale ciężkie, skażenie
gleby, zmiany klimatyczne może spowodować zwiększenie produkcji glomalin i wzrost grzybni [18, 41]. Niesprzyjające do wzrostu grzybów endomykoryzowych warunki mogą zatem być powodem zwiększenia przez nie produkcji glomalin – ochrona grzybni przyczynia się do możliwości wzrostu grzyba w skażonych glebach [25, 41].


8. Czynniki wpływające na spadek produkcji glomalin
Na produkcję glomalin ma wpływ wiele czynników zarówno środowiskowych, glebowych jak i klimatycznych. Podstawowy czynnikiem wpływającym na znaczną produkcję glomaliny są optymalne warunki do rozwoju grzybów AMF wynikiem czego jest aktywna symbioza pomiędzy rośliną a grzybem [17, 27, 63]. Stopień zasiedlenia korzeni roślin przez grzyby AMF może być regulowany dodatkowo przez podatność rośliny na infekcję jak i poprzez aktywność infekcyjną spor tych grzybów występujących w glebie, w której wzrasta dana roślina [63]. Liczebność i aktywność symbiotyczna
grzybów AMF a tym samym wzrost produkcji glomaliny może być zwiększona zarówno poprzez modyfikację warunków glebowych sprzyjających namnażaniu i aktywności spor, jak i przez wprowadzanie do ryzosfery wyselekcjonowanych drobnoustrojów wspomagających proces mykoryzacji. Głównymi wyznacznikami produkcji glomalin są zarówno gatunek grzyba tworzącego symbiozę jak i rodzaj rośliny [62]. Znane są liczne
prace, w których autorzy potwierdzają korelację wzrostu roślin z kolonizacją korzeni przez grzyby mykoryzowe. Idzie za tym również korelacja wzrostu rośliny i a tym samym produkcji glomaliny [63]. Szereg roślin tj. stokłosa bezostna (Bromus inermis), trawa sudańska (Sorghum bicolor), babka lancetowata (Plantago lanceolata) wykazuje aktywną symbiozę z grzybami AMF [27, 63]. W przypadku tych roślin stwierdzono
istotny wzrost plonu z jednoczesnym stwierdzeniem znacznych ilości białka spokrewnionego z glomalinami (tzw. białka GRP) w korzeniach roślin i w glebie ryzosferowej [
51]. W warunkach polowych, wpływ rośliny na produkcję glomaliny może być bardziej widoczny
niż efekt obserwowany w kontrolowanych warunkach na przykładzie pojedynczego rodzaju rośliny i gatunku grzyba [62]. Wilson i wsp. [64] potwierdzili pewną specyfikę układu gatunkowego symbioz AMF i poziomu glomalin w strzępkach grzybowych.
Do czynników niekorzystnie wpływających na prawidłowe funkcjonowanie mykoryzy arbuskularnej należą m.in: uprawa mechaniczna, stosowanie środków ochrony roślin, intensywne nawożenie, wprowadzenie zanieczyszczeń z nawozami naturalnymi [43]. Również właściwości fizykochemiczne gleb oraz stosowany system uprawy roli ma istotny wpływ na zawartość glomaliny w glebie [50, 65].

9. Podsumowanie
Stabilność struktury gleby istotnie wpływa na charakter i zawartość materii organicznej w glebie. Użytkowanie gruntów i stosowanie szeregu zabiegów uprawowych ma wpływ na ilość i jakość materii organicznej gleby a tym samym na jej agregację. Grzyby mykoryzowe są jednym z najważniejszych czynników biotycznych warunkujących jakość środowiska glebowego. Odgrywają bardzo ważną rolę w ekosystemach
agrarnych, a poprzez produkcję glomalin mogą stanowić istotny czynnik pozytywnego oddziaływania na wzrost i zdrowotność roślin w każdym systemie uprawy, a także można je wykorzystać w zabiegach poprawiających strukturę gleby, przy stabilizacji gruntów na obszarach podatnych na erozję i gruntów poddawanych rekultywacji. Można spodziewać się, że w przyszłości dokładniej poznana budowa i funkcje glomaliny przyczynią się do uzyskania znacznych efektów wzrostu roślin w uprawach polowych. Skuteczność kompleksowego podejścia do problemów wzajemnych oddziaływań pomiędzy roślinami i drobnoustrojami glebowymi potwierdzają liczne badania, gdzie uwzględniono nie tylko dobór roślin do określonych warunków glebowych ale również wykorzystywanie wspomagającej ich wzrost mikroflory glebowej. W wielu ośrodkach badawczych prowadzone są intensywne badania nad możliwością wykorzystania drobnoustrojów glebowych, w tym także grzybów AMF w praktyce rolniczej.
Produkcja glomaliny i jej rola w stabilizacji struktury gleby staje się więc dla środowiska glebowego alternatywną metodą wspierającą rolnictwo zrównoważone.
Większość badań nad zawartością glomalin w glebie prowadzona była w powierzchniowej jej warstwie (0–30 cm), niemniej jednak znane są również badania prowadzone w głębszych warstwach gleby. Singh i inni stwierdził obecność glomaliny nawet na głębokości 140 cm profilu gleby [59]. Znaczne zawartości glomaliny stwierdzono także na glebach zalewowych w dolinach rzecznych i osadzie. W osadzie rzecznym potwierdzono stężenie glomalin w ilości 9.66 mg · g–1 [60]."
0 x



Awatar użytkownika
Dams
Posty: 92
Rejestracja: sobota 21 mar 2020, 20:51
x 3
x 8
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 138 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: Dams » poniedziałek 03 maja 2021, 18:03

Ogromne zwycięstwo dzieci: Sąd nakazuje EPA zakazać stosowania toksycznych pestycydów w żywności
W „wielkim zwycięstwie” dzieci i robotników rolnych, sąd USA nakazał EPA wycofać wszelkie zastosowania w żywności chloropiryfosu, neurotoksyny związanej ze szkodami rozwojowymi, zwłaszcza u dzieci.

Organizacja zajmująca się prawem ochrony środowiska Earthjustice świętowała w czwartek „ogromne zwycięstwo” robotników rolnych i dzieci po tym, jak 9. Okręgowy Sąd Apelacyjny nakazał Agencji Ochrony Środowiska zakazanie wszelkich zastosowań toksycznego pestycydu w żywności, związanego z utratą pamięci i szkodami rozwojowymi.

EPA otrzymała 60 dni na wycofanie wszystkich zastosowań chloropiryfosu w żywności i zatrzymanie tylko tych, które nie mają wpływu na zdrowie ludzi.

„To orzeczenie jest wielkim zwycięstwem dla dzieci i społeczności w całym kraju, które w końcu zostaną oszczędzone przez niepotrzebne zatrucia i trudności w uczeniu się przez całe życie” - powiedział Earthjustice w oświadczeniu.

Reprezentując grupy pracownicze, w tym United Farm Workers i organizacje zdrowia publicznego, w tym Amerykańskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych, Earthjustice złożyła pozew przeciwko EPA po tym, jak agencja odmówiła zakazu stosowania chloropiryfosu w 2019 r. I 2016 r. Pod rządami Trumpa.

Administracja Obamy pracowała nad zakazem stosowania pestycydów przed objęciem urzędu przez byłego prezydenta Donalda Trumpa w 2016 r., A organizacje ekologiczne od dziesięcioleci wzywają do zaprzestania wszelkich zastosowań substancji chemicznej w żywności.

„Pracowaliśmy od lat, aby to się stało” - napisał w czwartek Earthjustice.

Liczne badania naukowe wykazały, że narażenie na pestycydy fosforoorganiczne, klasę chemikaliów obejmującą chloropiryfos, wiąże się z zaburzeniami koncentracji, zaburzeniami ze spektrum autyzmu, drżeniem rąk i innymi objawami u dzieci.

Fosforany organiczne - które zawierają również gaz nerwowy sarin - zostały pierwotnie opracowane przez nazistów do celów wojny chemicznej, ale później zostały zaadaptowane do zastosowań rolniczych.

Chloropiryfos został zakazany do użytku domowego w 2001 r., Ale nadal jest szeroko stosowany do uprawy truskawek, jabłek, cytrusów, brokułów, kukurydzy oraz innych owoców i warzyw - narażając rolników i społeczności wiejskie na największe ryzyko narażenia, ale także wpływając na długoterminowe zdrowie dzieci poprzez ekspozycję w żywności i wodzie pitnej.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 05 maja 2021, 00:24

https://www.i-sis.org.uk/NRFA.php
" Nowy ryż dla Afryki
Nowa odmiana ryżu opracowana przez hodowców roślin zwiększa plony ryżu dla rolników w całej Afryce. Dr Mae-Wan Ho donosi

Afrykańskie gatunki ryżu rozmnażają się jak chwasty, ale dają niskie plony. Azjatyckie gatunki ryżu, sprowadzone do Afryki 450 lat temu, dają wysokie plony, ale nie mogą konkurować z chwastami. Naukowcom z Towarzystwa Rozwoju Ryżu w Afryce Zachodniej (WARDA) udało się skrzyżować te dwa rodzaje ryżu, aby wyprodukować „nowy ryż dla Afryki” lub „Nerica”, który łączy w sobie wytrzymałość lokalnych afrykańskich gatunków ryżu z wysoką produktywnością ryżu azjatyckiego.

Stało się to w czasie, gdy popyt na ryż w Afryce Zachodniej rośnie szybciej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Import ryżu wzrósł ośmiokrotnie w ciągu ostatnich trzech dekad do ponad 3 milionów ton rocznie, co kosztuje prawie 1 miliard USD.

Gatunek afrykański zatrzymuje się lub przewraca, gdy ziarna zbóż się wypełniają. Łatwo też pęka, marnując cenniejsze ziarno. Bardziej plenny gatunek azjatycki w dużej mierze zastąpił swojego afrykańskiego kuzyna. Ale rolnicy z Afryki Zachodniej na obszarach dotkniętych deszczem (suchych) nie mogą uprawiać półkarłowatych odmian ryżu z Azji, ponieważ nie konkurują dobrze z chwastami ani nie tolerują suszy i lokalnych szkodników. A afrykańscy rolnicy są zbyt biedni, by kupować herbicydy, pestycydy czy nawozy.


Dr Monty Jones, hodowca ryżu WARDA, zainicjował program biotechnologiczny w 1991 r., Wykorzystując 1500 afrykańskich odmian ryżu przechowywanych w bankach genów, które były zagrożone wyginięciem, gdy rolnicy porzucili je na rzecz bardziej wydajnych odmian azjatyckich. Szereg międzynarodowych instytucji badawczych w dziedzinie rolnictwa było partnerami WARDA w tworzeniu Nerica, a także rolników i krajowych programów badań rolniczych w 17 krajach afrykańskich.

Stworzenie „Nerica” polegało na skrzyżowaniu gatunków afrykańskich z azjatyckimi i „uratowaniu” międzygatunkowych zarodków hybrydowych w hodowli tkankowej. Te zarodki hybrydowe w przeciwnym razie umarłyby, gdyby zostały pozostawione na roślinach.

Wiechy Nerica zawierają do 400 ziaren w porównaniu do 75-100 ziaren jej afrykańskich rodziców i mogą potencjalnie podwoić produkcję ryżu. Nerica dojrzewa również 30-50 dni wcześniej niż tradycyjne odmiany, co pozwala rolnikom na uprawę dodatkowych warzyw lub roślin strączkowych. Są wyższe i lepiej rosną na żyznych, kwaśnych glebach, które stanowią 70% wyżynnego obszaru ryżu w regionie. Ponadto ma o 2% więcej białka niż rodzice z Azji lub Afryki. Jest to przykład „wigoru hybrydowego” lub heterozji.


Nerica to nie tylko jedna odmiana; jest to rodzina ponad 3000 linii. Savitri Mohapatra, Biuro Komunikacji i Informacji w Africa Rice Centre, powiedział w odpowiedzi na moje zapytanie: „Opracowano setki linii Nerica i są one prawdziwie rozmnażane”. Innymi słowy, rolnicy mogą oszczędzać i przesadzać nasiona bez konieczności ich corocznego kupowania. Dlatego biedni rolnicy czerpią korzyści z ryżu hybrydowego bez konieczności płacenia za niego co roku.

Badania partycypacyjne są kluczem do historii sukcesu firmy Nerica. Rolnicy wyhodowali kilka odmian i dostarczyli naukowcom cennych informacji zwrotnych. Naukowcom udało się poznać cechy najbardziej cenione przez rolników i włączyć je do programu hodowlanego. W 1998 roku w projekcie mającym na celu rozpoczęcie uprawy nowych odmian ryżu w Gwinei wzięło udział ponad 1 300 rolników. Następnie w 1999 r. Pojawił się projekt mający na celu zwiększenie podaży nasion na poziomie krajowym oraz kampania podnosząca świadomość rolników.

W Gwinei rolnicy zwiększyli plony o 50% bez nawozów io ponad 200% z nawozami.

Opierając się na sukcesie w Gwinei, WARDA i jej partnerzy połączyli siły, aby zwiększyć rozpowszechnianie Nerica w całej Afryce Subsaharyjskiej. Punktem kulminacyjnym było uruchomienie Afrykańskiej Inicjatywy na rzecz Ryżu (ARI) w marcu 2002 r."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 10 maja 2021, 13:56

O kauczuku , mniszku kok-sagiz, wojnie
Lateks zawiera proteazy cysteinowe,są tez obecne w papaji, anansie, kiwi, figach
Sa pomocne w leczeniu nowotworów, ponieważ guz jest otoczony strefą włóknika, a nasz organizm nie wytwarza wystarczającej ilości enzymów.
https://en.wikipedia.org/wiki/Latex
https://en.wikipedia.org/wiki/Cysteine_protease
http://napogorzu.blogspot.com/2016/01/h ... sagiz.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Taraxacum_kok-saghyz
https://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f= ... &sk=t&sd=a
https://www.researchgate.net/publicatio ... w_i_dzieci
https://kopalniawiedzy.pl/mniszek-kok-s ... -guma,8407
” Dodatkową zaletą surowca uzyskiwanego z mniszka jest fakt, że nie wykazuje on, w przeciwieństwie do swojego odpowiednika wytwarzanego przez drzewa kauczukowe, właściwości alergennych.

Obecnie trwają prace nad “ustabilizowaniem” linii rozwojowej zmodyfikowanych genetycznie mniszków. Jak szacują naukowcy z Instytutu Fraunhofera, nowa odmiana może trafić na rynek już za pięć lat.”
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 11 maja 2021, 21:51

Częściowe cieniowanie zwiększa ilość CO2 pod panelami i plony.
https://www.naturalnews.com/2021-05-11- ... ivity.html
"Jak wynika z badań, instalowanie paneli słonecznych na pastwiskach zwiększa produktywność ziemi
Wtorek, 11 maja 2021 r., Autor: Virgilio Marin

(Natural News) Hodowla jagniąt na tym samym obszarze, na którym zainstalowano panele słoneczne, zwiększa zdolność gruntów rolnych do utrzymania upraw i hodowli. Taki jest wniosek naukowców z Oregon State University po porównaniu pastwisk pokrytych panelami słonecznymi z „tradycyjnymi” pastwiskami otwartymi.

Naukowcy szczegółowo opisali swoje odkrycia w artykule opublikowanym w czasopiśmie Frontiers in Sustainable Food Systems.

Odkrywanie agrowoltaiki w celu zwiększenia produktywności ziemi
Stany Zjednoczone są na dobrej drodze, aby w ciągu najbliższych kilku dziesięcioleci bardziej polegać na energii słonecznej. Instalacja paneli słonecznych w tym kraju rośnie średnio o 48 procent rocznie w ciągu ostatniej dekady, a oczekuje się, że amerykańska zdolność wytwarzania energii słonecznej ponownie podwoi się w ciągu najbliższych pięciu lat.

Jednak rozszerzenie wykorzystania energii słonecznej będzie miało duży wpływ na rolnictwo. Wcześniejsze badania pokazują, że łąki i pola uprawne w regionach o klimacie umiarkowanym to najlepsze miejsca do zainstalowania paneli słonecznych, co może powodować konkurencję między produkcją energii a zastosowaniami rolniczymi

Najnowsze propozycje mają na celu rozproszenie tej konkurencji poprzez agrowoltaikę, która obejmuje zagospodarowanie tego samego obszaru ziemi zarówno dla rolnictwa, jak i dla wytwarzania energii elektrycznej. Wiele badań dotyczących agrowoltaiki pokazuje, że obecność paneli słonecznych może zwiększyć produktywność roślin lubiących cień.

To powiedziawszy, przeprowadzono niewiele badań dotyczących wpływu paneli słonecznych na pastwiska i produkcję zwierzęcą. W tym celu naukowcy porównali wzrost jagniąt na tradycyjnych otwartych pastwiskach do wzrostu jagniąt na słonecznych pastwiskach.

Okazało się, że podczas gdy pastwiska słoneczne produkowały o 38% mniej paszy (rośliny zjadane przez wypasane zwierzęta) niż otwarte pastwiska w ciągu dwóch lat, jagnięta na obu typach pastwisk przybierały prawie taką samą wagę. Naukowcy wyjaśnili, że wyższa jakość paszy na słonecznych pastwiskach mogła zrównoważyć mniejszą ilość paszy. Ponadto panele słoneczne pozwoliły również zwierzętom zachować energię, zapewniając cień - stwierdzili naukowcy.

W pierwszym roku badań dobowe spożycie wody przez jagnięta na obu typach pastwisk wczesną wiosną było podobne. Ale późną wiosną jagnięta na otwartych pastwiskach zużywały więcej wody niż te pasące się pod panelami słonecznymi. Nie było różnicy w poborze wody przez jagnięta w następnym roku.

Łącznie dochody z wypasu wyniosły 1046 USD na hektar (ha) rocznie (jeden hektar to 2,47 akra) w przypadku otwartych pastwisk i 1029 USD rocznie w przypadku pastwisk słonecznych. Serkan Ates, profesor nauk o zwierzętach i terenach zamieszkałych oraz jeden z badaczy, powiedział, że ogólne zwroty były mniej więcej takie same. To powiedziawszy, liczby nie uwzględniają ilości energii wyprodukowanej przez panele słoneczne - zauważył.

„Gdybyśmy] zaprojektowali system tak, aby zmaksymalizować produkcję, prawdopodobnie uzyskalibyśmy jeszcze lepsze wyniki” - dodał. Ponadto wypas jagniąt obniża koszty i dodatkową pracę, zmniejszając zapotrzebowanie na herbicydy i regularne koszenie w celu zarządzania wzrostem roślin na pastwiskach słonecznych. (Powiązane: Instalowanie paneli słonecznych na gruntach rolnych może zmienić sposób, w jaki wytwarzamy energię i produkujemy żywność).

Naukowcy doszli do wniosku, że połączenie wypasu owiec i produkcji energii słonecznej na tym samym gruncie znacznie zwiększa produktywność ziemi - zdolność ziemi do podtrzymywania i podtrzymywania życia.

Korzyści z agrowoltaiki
Oto niektóre z zalet agriwoltaiki:

Zmniejsza zużycie wody. Rośliny mają ograniczenia co do ilości światła słonecznego, które mogą wykorzystać. Gdy osiągną ten limit, każde otrzymane światło sprawi, że będą bardziej spragnione. Panele słoneczne można ustawić tak, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła słonecznego.
Zwiększa produkcję energii. Rośliny zwiększają produktywność paneli słonecznych, utrzymując je w chłodzie. W rzeczywistości badania pokazują, że panele słoneczne umieszczone nad roślinami wytwarzają do 10 procent więcej energii elektrycznej.
Wspomaga wzrost roślin. Jak wspomniano powyżej, panele słoneczne mogą zwiększyć produktywność roślin kochających cień.
Agrivoltaics poprawia produkcję żywności i zmniejsza zużycie wody, jednocześnie generując energię i dodatkowe dochody. Dowiedz się więcej o rolnictwie i innych zrównoważonych systemach rolniczych na stronie Harvest.news.

Źródła obejmują:

ScienceDaily.com

AgSci.OregonState.edu"
0 x



Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 12 maja 2021, 09:24

ciekawe z tymi paletami :D

całość:
https://naturalblaze.us1.list-manage.co ... b8aff2ed3b
Jak Założyć Ogród Z Palet

i Jakie Warzywa W Nim Najlepiej Rosną?


Obrazek
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 28 maja 2021, 00:11

Autorka bloga
https://trocheinnacukiernia.home.blog/
wydała kilka ciekawych książek,
"Smakowite drzewa " jest obecnie trudno dostęna, ale będzie wznowienie
https://trocheinnacukiernia.home.blog/moje-ksiazki/
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 13 lip 2021, 00:54

https://jaw.pl/2021/07/niekoszone-trawn ... owizyjnej/
” Na facebookowym profilu ADS 2 Podwale opublikowano zdjęcia wykonane z użyciem kamery termowizyjnej, dzięki którym możemy zobaczyć różnice w temperaturach między terenem ze skoszonym a nieskoszonym trawnikiem. Ta, jak się okazuje, wynosi nawet do 10 stopni Celsjusza. Nieskoszony zieleniec, wg zdjęć kamerą termowizyjną, działa niemalże jak klimatyzacja.”
0 x



ODPOWIEDZ