Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Porady wszelkie

baba
x 129

Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: baba » piątek 06 cze 2014, 17:05

To ja zakładam taki temat bo potrzebuję wszelkiej pomocy i porad w takim kawałku. Ze względu na to że dostałam od sympatycznej koleżanki kilka sadzonek pojawiło się zapotrzebowanie na kawałek gruntu. Więc udałam się do zaprzyjaźnionej, sympatycznej sąsiadki, która jest już w starszym wieku i od lat swojego ogródka nie uprawia z pytaniem czy go komuś odstąpiła. I mam. Dużych sześć kroków na dwanaście. :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stan fatalny, jak widać zachwaszczony, w trawie masę śmieci, których nie widać. Na którymś piętrze balkon należał do trochę zwichrowanej rodziny więc młodzież zanim wyfrunęła z domu wyrzuciła masę butelek, puszek itp. No. Roboty będzie masę żeby to w użytek zamienić. Na razie mam pożyczoną łopatę, grabki i pazurki. Konewkę zrobioną ze słoika, własne wiadro tylko problem bo okazało się, że pompa na podwórku nie działa a noszenie wody z domu to kłopot. Więc preferowane będą rośliny nie wymagające częstego podlewania.

Udało mi się wkopać miętę w dwóch miejscach, jarmuż, a resztę zostawiłam w doniczkach pod krzakiem bo zaczęło padać i mama się bała, że się rozpuści. :lol:

Nie mam pojęcia jak do tego czegoś podejść. Najpierw całą działkę przekopać (nie mam wideł do tych chwastów), to może dużo czasu mi zająć bo siły mam ograniczone. Czy po kawałku i sadzić i co można jeszcze sadzić o tej porze?

Aha i rośnie masę tego, nie wiem co to jest i czy mam to wyrzucać bo zarosło pół działki, drugie pół perz, pod płotem zarośnięte porzeczki, pod blokiem chyba jakaś róża i coś mi nieznanego, a pod spodem już się okazało przy pierwszym kopaniu cegły i inne cuda. No, nie wiem czy mi entuzjazmu wystarczy żeby w tym roku całość ogarnąć. :roll:

Obrazek

Tak że porady wszelkie od wszystkich naszych ogrodników będą mile widziane. 8-)

Na razie najbardziej mi zależy na różnych zielonych roślinach typu natki, zioła, i co tam się da. Ziemia piach z gliną plus kamienie przynajmniej tam gdzie kopałam. :D
0 x



Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7779
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1425
x 407
Podziękował: 14243 razy
Otrzymał podziękowanie: 13844 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: chanell » piątek 06 cze 2014, 17:12

Baba ,proponuję najpierw wykosić i to nie kosiarką ,ale zwykłą kosą ,bo z tego co widzę to sporo w tej trawie śmieci a sam trawa za wysoka żeby kopać. Skosisz,pozbierasz gruz ,smieci i butelki ,a potem kop :D
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16985
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1088
x 545
Podziękował: 17188 razy
Otrzymał podziękowanie: 24272 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 06 cze 2014, 18:06

@chanell ma rację, sam z bratem walczymy z ranczo po dziadkach,-
tam od końca wojny na obejściu nie wiele się zmieniło, ale krok po kroku zmieniamy obraz zachwaszczenia,-
nie jestem ekspertem, ale grube prace najlepiej robić jak przyroda "śpi"- czyli nie wegetuje tak mocno jak,-
wiosna/lato, ale coś można i teraz, jak masz śmieci pod trawą- to najlepiej kosa spalinowa(ubranie ochronne, na twarz osłona!!),-
w zależności od stanu gruntu- można przekopać glebogryzarką, czasami wystarczy coś na chwasty, lub "full wypas",-
zdjęcie górnej warstwy trawy z chwastami i nawiezienie świeżej ziemi, lub od razu gotowy trawnik,-
wszystko zależy od możliwości czasowych/finansowych i ludzkich.
Poniżej zdjęcie z części naszego rancza- od przodu zdjęcia już połowa skopana i obsiana nową trawą,-
a w tylnej części widać jeszcze jasne zachwaszczoną część do roboty..(dużo roboty)
Załączniki
ranczo.jpg
(846.28 KiB) Pobrany 596 razy
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

baba
x 129

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: baba » piątek 06 cze 2014, 19:30

W życiu kosy nie trzymałam, jeszcze bym się zadźgała. :lol:
Nie mówiąc o tym, że kosztuje pewnie, a na "chłopa" co by mi skosił mnie nie stać. Wymyśliłam tak. Będę robić po kawałeczku. Wycieczka do pobliskiego liściastego lasu po wiaderko dobrej próchniczej ziemi, kawałek trawki wytnę nożycami, skopię, zasilę próchnicą, posadzę. I tak po parę metrów będę to ogarniać. 8-)
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16985
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1088
x 545
Podziękował: 17188 razy
Otrzymał podziękowanie: 24272 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 06 cze 2014, 19:31

baba pisze:W życiu kosy nie trzymałam, jeszcze bym się zadźgała. :lol:
Nie mówiąc o tym, że kosztuje pewnie, a na "chłopa" co by mi skosił mnie nie stać. Wymyśliłam tak. Będę robić po kawałeczku. Wycieczka do pobliskiego liściastego lasu po wiaderko dobrej próchniczej ziemi, kawałek trawki wytnę nożycami, skopię, zasilę próchnicą, posadzę. I tak po parę metrów będę to ogarniać. 8-)

masz roboty na kupę czasu.. ;)
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

baba
x 129

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: baba » piątek 06 cze 2014, 19:38

I mam kupę czasu. Przecież to maleńkie jest, jakoś ogarnę. 8-)
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9759
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 500
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14683 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » piątek 06 cze 2014, 21:27

Fakt, że wielkie to nie jest, z tego co piszesz. Ale bez jakiegoś koszenia to będzie wszystko porastało, jak głupie. Żadnej chemii, absolutnie nie polecam. Jeśli nie kosisz, to kop. Te kilka - kilkadziesiąt sztychów dziennie - i z tego co przekopiesz wyciągaj rośliny z korzeniami. grabkami lub rękami z każdym sztychem. Przy tej wielkości powinnaś to opanować w ok. 1 miesiąc. Woda to problem, będzie trochę potrzebne, ale nie tam, gdzie nic nie sadzisz jeszcze - tam niech sobie wysycha po skopaniu do oporu.
zastanów się nad pozyskiwaniem wody. Nieużytkowaną część możesz nakryć odpowiednio podpartą plandeką albo kilkoma, z wkopanym wiadrem na deszczówkę. Pożytki dwa - chwasty wyginą (korzenie zostaną) i będzie woda, jeśli popada deszcz.

Edit: ta ziemia z lasu, choć próchnicza nie ma wielkiej wartości dla roślin ogrodowych, trzeba dodać wapna i innych minerałów.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

baba
x 129

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: baba » piątek 06 cze 2014, 21:50

ta ziemia z lasu, choć próchnicza nie ma wielkiej wartości dla roślin ogrodowych, trzeba dodać wapna i innych minerałów.

Las liściasty to ziemia czarna. Niedobra? A EMy nie pomogą? I co robić z tymi chwastami, które powyciągam? Wykopać dół, gromadzić tam i co dalej? Polać EMami czy wysuszyć? :P
Jakiś kompost z tego da się zrobić?
Rety ale egzotyka dla mieszczucha! :lol:
Mama miała działkę i czasem tam trochę pieliłam w ramach pomocy bo mi to sprawiało przyjemność ale to była inna bajka, wszystko było ogarnięte i o niczym nie decydowałam a tu muszę sama wszystko zaplanować. 8-)
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9759
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 500
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14683 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » piątek 06 cze 2014, 21:58

EM-y pomogą zamienić szybciej chwasty na kompost w dole, ale dół trzeba uszczelnić folią i ewentualnie wrzucone chwasty nieco zmoczyć. Wysuszone też możesz dodawać do twojego kompostownika (zmoczyć).
Ten "kompost" też powinien być posypywany wapnem, w ostateczności dolomitem po wrzuceniu jakiejś warstwy.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
goratha
Posty: 1097
Rejestracja: środa 16 sty 2013, 20:03
x 21
Podziękował: 1117 razy
Otrzymał podziękowanie: 2667 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: goratha » piątek 06 cze 2014, 21:59

baba, jesli nie chcesz kopac bez koszenia- to sprobuj wykorzystac slonce i folie.Moze byc budowlana, tunelowa, [nawet jakis stary dywan, oststecznie]- polozone na te chwasciory przy ostrym promieniowaniu slonca- zamienia Ci to zielsko w suszki .Po dwoch dniach wdziecznym ruchem :D zdejmiesz folie i[ ewentualnie przeniesiesz na dalsze nieuzytki] zobaczysz suche siano, do sciagniecia np.grabiami. A pod sianem gola ziemie, ktora jednak nalezaloby skopac i wywalic korzenie[ bo one sie jeszcze nie ugotowaly]- poniewaz w twardej , niespulchnionej ziemi raczej nic Ci nie wyrosnie,nawet mieta, nie wspominajac o jarmuzu :lol:
Ale, nie wiem, czy do tego kawalka dochodzi slonce? Bo jesli w cieniu- to przechlapane.
0 x


nie bierz zycia zbyt powaznie. I tak nie wyjdziesz z niego z zyciem:-))

baba
x 129

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: baba » piątek 06 cze 2014, 23:13

Raczej malutko tam słońca, strona zachodnia i jak widać w tyle wysokie drzewa jeszcze bo dalej jest lasek. Będę kopać od jutra. :D
Mam wielkie wory 200 litrów to mogę dół wykopać taki nieduży tylko czy mam wór przedziurawić? Bo jak będzie dużo deszczu to się może cały wodą wypełnić?
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9759
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 500
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14683 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » piątek 06 cze 2014, 23:28

Ten dół na kompost, raczej trochę osłonić, aby zbyt wiele deszczu nie łapał, u nas to i tak byłoby sucho, ale w twojej części kraju deszczu jest więcej. Worków nie dziurawić - po co zasilać głębsze warstwy ziemi, obok dołu, tym co najlepsze. To "mokre" z kompostu możesz rozcieńczyć jeszcze wodą i podlewać rośliny, wrzucając "nie strawione" części z powrotem do dołu.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13131
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 695
Podziękował: 30184 razy
Otrzymał podziękowanie: 19679 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » niedziela 20 wrz 2015, 20:27

Jak szybko zmyć z rąk ślady po grzybach (maślaki) ? ;)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

baba
x 129

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: baba » niedziela 20 wrz 2015, 22:40

http://forum.pclab.pl/topic/406809-By%C5%82em-na-grzybach-D-Ma%C5%9Blaki-ehhh-R%C4%99ce/

Nie wklejam cytatów, sam poczytaj. Przy okazji się pośmiejesz. ;)

Osobiście wypróbowałabym tą pastę do zębów i pumeks. I oliwę z cukrem, bardziej żrące metody odradzam. Choć podobno zmywacz do paznokci pomaga, jeśli nie masz pokaleczonych dłoni oczywiście. 8-)
0 x



Awatar użytkownika
dama
Posty: 842
Rejestracja: niedziela 15 mar 2015, 20:15
x 2
x 9
Podziękował: 1875 razy
Otrzymał podziękowanie: 886 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: dama » poniedziałek 21 wrz 2015, 14:29

baba i jak twój ogródeczek dałas rade bez chemii pozbyc sie chwastów ?
Ja sie przymierzam do urzycia czegos na chwasty chociaz ten jeden raz bo gleba stała odłogiem jakies 3 lata
a potem moze kurzeniec w granulkach moze wapno . jest jeszcze Fruktus Ogrodowy .
Nie bardzo wiem jak ponaprawiac co ktos zaniedbał .
Gdzies ktos pisał ze uzyźnia kwiatki w doniczce tym co zostanie i rosna jak oszalałe nie pamietam co to było czy boraks czy cos innego ?
0 x



Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13131
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 695
Podziękował: 30184 razy
Otrzymał podziękowanie: 19679 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » poniedziałek 21 wrz 2015, 15:25

@Blu gdzieś pisał, ale nie znajdę teraz.. ;)
Nawet niedawno..
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

baba
x 129

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: baba » poniedziałek 21 wrz 2015, 17:35

Tamten ogródeczek zjadają ślimaki, wygrały ze mną. :mrgreen:

Ale przeprowadziłam się i teraz mam w trakcie odzyskiwania inny ogródek. I tego już nie oddam, tym bardziej, że mam chętnych dwóch pomocników od cięższych robót. Na razie wycinaliśmy chwasty ponad głowę i częściowo krzaczory które też jak chwasty się rozrosły, będzie problem z usuwaniem korzeni, bo i drzewa stare, część uschła, część się zwaliła. Stał odłogiem i robił co chciał, winogrono na czubkach dwóch jabłonek rosło... :mrgreen: 8-)

A przy okazji wie ktoś co można zrobić z pigwy? Mama nasadziła tego cztery rodzaje i niestety wszystkie obficie owocują. :roll:
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9759
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 500
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14683 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » poniedziałek 21 wrz 2015, 22:22

Z pigwy można wykonać doskonałą nalewkę, robię co rok, choć w tym roku nie wiem, czy będę miał z czego, bo nie "obrodziły". Druga pozycja to konfitura do herbatek, tego smaku niczym nie zasymulujesz.
Ale trzeba poczekać, muszą być dojrzałe, tzn. najczęściej mocno żółte. No i pokrojenie tego i usunięcie gniazdek nasiennych to wyjatkowo ciężka praca.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
dama
Posty: 842
Rejestracja: niedziela 15 mar 2015, 20:15
x 2
x 9
Podziękował: 1875 razy
Otrzymał podziękowanie: 886 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: dama » wtorek 22 wrz 2015, 11:57

Trzeba przerabac robic zapasy bo jak wiemy co nam szykują to moze nie byc wesoło to ne żarty.
Jesli masz jabłka to robic ocet jabłkowy bedzie zdrowy bo własnej roboty .

blue czy boraksem mozna polac glebe albo np pomdory zeby nie plesniały oczywście pytanie na zapa :)
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9759
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 500
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14683 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » wtorek 22 wrz 2015, 12:11

Można użyć boraksu, ale wymagałoby to dość częstego zraszania.
Można też użyć grzybobójczego preparatu "Amistar 250" jest to doskonały środek, używany również nietypowo - w pozbywaniu się nowotworów u ludzi.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

baba
x 129

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: baba » środa 23 wrz 2015, 01:18

A ten Amistar możnaby używać też do przetworów, żeby cukru nie dawać a przed pleśnią je zabezpieczyć? Jakie dawki się bierze w tym nietypowym leczeniu ludzi Blu? I jaka by zabezpieczyła słoiczek przecieru? Na ogół zjada się po trochu, ale załóżmy że do naleśników czy do ciasta więcej.
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9759
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 500
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14683 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 23 wrz 2015, 10:56

Odpowiem ci w kawałkach, bo część potem skopiuję do tematu "Rak ..."

Preparat grzybobójczy (stosowany w sadownictwie i warzywnictwie) Amistar jest nazwą handlową i występuje na rynku w 2 stężeniach, ale głównie jest używany Amistar 250.
Czynnikiem aktywnym jest azoksystobina, substancja pochodzenia naturalnego ekstrahowana chyba z szyszek sosny, ale technologii nie znam. Amistar oprócz azoksystrobiny zawiera wodę i kamforę.
Jest szczególnie skuteczny w zwalczaniu czarnej pleśni, czyli kropidlaka, którego toksyny powodują powstawanie nowotworów w tym raka piersi i szyjki macicy.
Dawkowanie 1 kropla (rzadko 2) na pół szklanki wody 3 - 4 razy dziennie. Kuracja długotrwała, co najmniej pół roku, bo kropidlaka w organizmie trudno zwalczyć.

Ty to jesteś praktyczna @baba, niestety takiego zastosowania do konfitur nie znam. Nie znam też właściwości fizyko - chemicznych, nie wiem w jakiej temperaturze się rozkłada - do 50 stopni na pewno jest stabilne, bo takie temperatury w przyrodzie mogą występować.
Musiała byś poeksperymentować, jak widać mocno trujące w ilości 4 krople, a nawet 8 na dobę nie jest.
Buteleczka jest mała, chyba 30 ml, cena wydaje mi się, że ok 25 zł, dawno nie kupowałem.

Edit: jest w buteleczkach od 5 do 50 ml w cenie od ok 6 - 25 zł.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 238
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9105 razy

Re: Porady wszelkie

Nieprzeczytany post autor: abcd » środa 18 maja 2016, 19:20

Mowa i węglanie sodu i jego zastosowaniu w ogrodzie - kopiuję z innego wątku by ostało się i tu:

autor: grzegorzadam » piątek 13 maja 2016, 20:16
Jak masz ogródek możesz kupić więcej, taniej nie dostaniesz:

http://www.eurowin.pl/pl/p/Weglan-potasu-1-kg/510
viewtopic.php?f=17&p=51986#p51815

autor: Letuszka » środa 18 maja 2016, 11:17
A w jakim celu używać ten węglan w ogródku?
viewtopic.php?f=17&p=51986#p51977

autor: grzegorzadam » środa 18 maja 2016, 14:36

Węglan potasu K2CO3

Ekologiczny środek do walki z mączniakiem prawdziwym, parchem i szarą pleśnią.
Przy jego stosowaniu w niewielkim stopniu dodatkowo nawozimy glebę i rośliny potasem.
Ekologiczny, bez pozostałości i bez ograniczeń ilościowych stosowania.
Bez okresu karencji.



Masz w opisie ;)
viewtopic.php?f=17&p=51986#p51986
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 238
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9105 razy

Re: Porady wszelkie - sad i ogród

Nieprzeczytany post autor: abcd » niedziela 31 lip 2016, 09:47

Alicja Gawryś pisze:Własne sadzonki z krzewów zimozielonych
10.08.2012 09:45

Obrazek
Sadzonka z zimozielonego bukszpanu ma około 10 cm, usuwamy z niej kilka dolnych liści. (Fot. Paweł Słomczynski / AG)

Chcesz rozmnożyć zimozielone krzewy? Najlepszym terminem do takich zabiegów jest sierpień i początek września.

Obrazek Fot. Paweł Słomczynski / AG Sadzonki z bulkszpanu przygotowane do umieszczenia w podłożu.

Gatunki o trwałych zimą liściach, takie jak bukszpan, laurowiśnia, różaneczniki i pierisy sprzedawane są w pojemnikach. Pojedyncze okazy nie są tanie, a jeśli potrzebujemy ich więcej, wydatek może być spory . Kto ma więc czas i odpowiednie pomieszczenie, może z tego typu roślin samodzielnie zrobić sadzonki. W sierpniu pędy zimozielonych gatunków są do tego odpowiednio dojrzałe. Pobierane z nich sadzonki nazywamy półzdrewniałymi.

Obrazek Rys. Małgorzata Dyrska Dolny koniec sadzonki traktujemy ukorzeniaczem.

Jakie rośliny

Obrazek Fot. Paweł Słomczynski / AG Sadzonki umieszczamy w skrzynce z podłożem (tu: torf wymieszany z perlitem ,ale może być mieszanka piasku z torfem). Głębokość sadzenia: kilka centymetrów.

Gatunki krzewów o trwałych liściach mają tę ogromną zaletę, że zdobią ogród także zimą. Mają jednak wadę: są wrażliwsze na mróz, niż zwykłe krzewy liściaste. Przemarzają właśnie liście, zwłaszcza wtedy, gdy krzewy rosną w zbyt słonecznym miejscu. Stąd rada: sadźmy je w miejscu lekko zacienionym.

Oto najpopularniejsze zimotrwałe gatunki, które można uprawiać w naszych warunkach klimatycznych i z których późnym latem robimy sadzonki:

berberys Julianny i gruczołkowaty, bluszcz pospolity, borówka, bukszpan wiecznie zielony, golteria, irga Dammera, kalmia, laurowiśnia, lawenda, mahonia, ognik, pieris, różanecznik, runianka, suchodrzew chiński, trzmielina Fortue'a, wrzos pospolity, wrzosiec.

Obrazek Fot. Paweł Słomczynski / AG Sadzonki spryskujemy i okrywamy folią.

Jak tniemy sadzonki

Na sadzonki wybieramy tegoroczne przyrosty, które przy wierzchołku są jeszcze wiotkie, a w dalszej części - lekko zdrewniałe. Powinny mieć długość 10-12 cm. Jeżeli tniemy sadzonki z roślin o rzadko ustawionych liściach, odcięty odcinek powinien mieć 2-3 liście (lub pary liści). Jeszcze lepiej, jeśli młody pęd oderwiemy od starszego - zeszłorocznego z tzw. piętką, czyli fragmentem starego pędu. To gwarantuje lepsze ukorzenianie.

Teraz usuwamy liście w dolnej części sadzonki, na odcinku 2-3 cm. Dolny koniec sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu przeznaczonym dla sadzonek półzdrewniałych.

Przygotowujemy pojemnik z podłożem. Może to być skrzynka balkonowa lub doniczka. Wypełniamy ją mieszaniną torfu z piaskiem, nawilżamy. W podłożu robimy wgłębienia za pomocą patyczka.

Następnie umieszczamy sadzonki w podłożu, zagłębiając je na 2-3 cm. Wokół każdej sadzonki podłoże obciskamy.

Roślinki od razu spryskujemy wodą, ale musimy je także zabezpieczyć przed jej utratą. W tym celu do pojemnika wstawiamy "rusztowanie" z pręcików lub patyczków i nakrywamy je przezroczystą folią. Sadzonki codziennie spryskujemy, a po pewnym czasie miniszklarenkę zaczynamy wietrzyć.

Po 6-8 tygodniach w podłożu powinny wytworzyć się korzenie. Wtedy ukorzenione sadzonki przesadzamy do pojedynczych doniczek z ziemią uniwersalną. Podlewamy.

Aby do wiosny

Teraz najważniejszą sprawą jest przechowanie młodych roślin przez zimę. Po ich przesadzeniu do doniczek, możemy je jeszcze zatrzymać na zewnątrz, regularnie podlewając i chroniąc przed nadmiernym słońcem. Kiedy jednak zaczną nadciągać silniejsze chłody, sadzonki musimy okryć. Gatunki bardziej wytrzymałe, jak trzemielina Fortune'a, bluszcz lub bukszpan mogą zostać na dworze. Doniczki z roślinami zagłębiamy w ziemi w zacisznym miejscu. Podłoże wokół nich obsypujemy przefermentowaną korą, suchymi liśćmi oraz gałązkami iglaków. Chodzi bowiem o zabezpieczenie korzeni przed przemarznięciem.

Aby również i górna część sadzonek była bezpieczna, nakrywamy je białą agrowłókniną, która przepuszcza światło.

Gatunki bardziej wrażliwe lepiej na zimę umieścić w chłodnym (od 1do 10 st. C) pomieszczeniu z oknami, na przykład na lekko ogrzewanej werandzie lub w piwnicy. Pamiętajmy o podlewaniu (oszczędnym) sadzonek, aby podłoże nadmiernie nie przeschło.

Z nadejściem wiosny, rośliny stopniowo przyzwyczajamy do warunków panujących na zewnątrz, po czym dołujemy je w ogrodzie. Warto, by pozostały w doniczkach jeszcze do następnego roku. Po dwóch - trzech latach uprawy nasze okazy można posadzić na stałym miejscu w ogrodzie.
http://ladnydom.pl/Ogrody/1,113645,1228 ... onych.html
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 238
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9105 razy

zwalczanie turkucia podjadka

Nieprzeczytany post autor: abcd » niedziela 26 lut 2017, 23:21

zwalczanie turkucia podjadka

https://www.youtube.com/watch?v=CtRuBKYUx28
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

ODPOWIEDZ