Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6555
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1149
x 330
Podziękował: 11858 razy
Otrzymał podziękowanie: 12220 razy

11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: chanell » piątek 11 lis 2016, 11:03

11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

https://youtu.be/dNRKWqzRGww


Film dokumentalny zrealizowany w ramach 98. rocznicy odzyskania niepodległości w Krakowie - Płaszowie.Kraków odzyskał niepodległość trochę wcześniej niż reszta Polski to znaczy 31 października.
Załączniki
Polish_flag_with_coat_of_arms.jpg
Polish_flag_with_coat_of_arms.jpg (319.87 KiB) Przejrzano 4955 razy
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 13303
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 938
x 349
Podziękował: 13520 razy
Otrzymał podziękowanie: 20285 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 11 lis 2016, 11:35

tak sie ciekawie sklada, ze w Anglii tym samym dniu mamy dzien pamieci poleglych..
Obrazek
"Zeby nie zapomniec"
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7677
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 254
Podziękował: 6077 razy
Otrzymał podziękowanie: 12113 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: Thotal » piątek 11 lis 2016, 11:41

WSZYSCY POLEGLI POWSTANĄ I ODRODZĄ SIĘ JAK FENIKS Z POPIOŁÓW :)

https://www.youtube.com/watch?v=hDBAe3jDIQwPozdrawiam - Thotal :)
0 xAwatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 227
Podziękował: 32224 razy
Otrzymał podziękowanie: 9246 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: abcd » sobota 12 lis 2016, 09:16

Póki co spłonęły dwie flagi z logo Faceboka. ;)

A tak na marginesie, to chyba też dobry czas na podsumowanie (co prawda artykuł pochodzi z 2014 roku ale wciąż jest aktualny) :lol: :

Białczyński pisze:Co się stało z Polakami, że niewolnicze życie w państwie policyjnym nazywają wolnością i demokracją?

16 gru 2016

Obrazek

W ciągu 25 lat działania w Polsce tzw. „demokracji parlamentarnej” i systemu gospodarczego zwanego kapitalizmem jedyne, co osiągnęliśmy, to stworzenie państwa nieprzyjaznego jego obywatelom, a więc z punktu widzenia logiki po prostu niepotrzebnego.

Banda politykierów, która dosiadła polskiego sejmu 25 lat temu, na mocy fałszywki Okrągłego Stołu, i ujeżdża go nieustannie jak przysłowiową „łysą kobyłę”, kompletnie wypaczyła i zdeformowała nie tylko ideę Rewolucji 1980 roku, ale w ogóle zasady współżycia społecznego.

Z posiadanych za czasów PRL dóbr społecznych oraz tych, o których poszanowanie robotnicy i intelektualiści polscy apelowali w słynnych „21 Postulatach Gdańskich” Solidarności, takich jak:

– bezpłatne usługi medyczne powszechnie dostępne,

– bezpłatny i powszechny dostęp do nauki i wykształcenia,

– system wytwórczy w gospodarce tworzący dobra użyteczne i miejsca pracy gwarantujące każdemu obywatelowi bezpieczeństwo i pełny udział w życiu społecznym i kulturalnym,

– powszechnie dostępna zdrowa żywność, w dostatecznej ilości w obrocie towarowym, oparta na tradycyjnym rolnictwie polskim i jego starych, zdrowych recepturach,

– bezpieczeństwo emerytalne i ubezpieczeniowe ludzi wyeksploatowanych długoletnią pracą (starych, chorych przewlekle i niepełnosprawnych),

– stworzenie systemu powszechnie dostępnego budownictwa mieszkaniowego i warunków dla rozwoju rodziny,

– stworzenie pola publicznego do wolności myśli i wypowiedzi,

doszliśmy do przeciwieństw i zaprzeczeń tychże osiągnięć i postulatów w każdej możliwej dziedzinie życia w Polsce.

Obrazek 21 postulatów wypisanych na drewnianych tablicach na bramie stoczni. Gdańsk, Sierpień 1980 r.

Na przykład PRL-owski system opieki medycznej działał z zachowaniem elementarnej odpowiedzialności lekarzy za wyniki terapii. Obecnie zaś doszliśmy do systemu niewydolnego, do zaprzeczenia idei lecznictwa w ogóle. Podobne wnioski jak w opisie tzw. postępu w medycynie można wyciągnąć dosłownie we wszystkich dziedzinach wspólnoty zwanej państwem polskim.

Obrazek

Żyjemy w państwie policyjnym, w którym manipulacja i propaganda w miejsce rzetelności i informacji stały się narzędziami społecznego i politycznego zniewolenia obywateli. Państwo zamiast stać się OBYWATELSKIE, co leżało u podłoża rewolucji Sierpnia 1980 roku, stało się państwem wąskiej elity.

Jak na tzw. Zachodzie Europy rządzi „technokracja”, tak w Polsce 2014 roku, w której technologia i wszelka działalność na polu nauki znajduje się w ciężkim kryzysie i zaniku, rządzi banda „pasożytów” i „pośredników”, którzy nie tworzą żadnych dóbr, a jedynie wysysają soki z obywateli i producentów.

Polakami rządzi Biurokracja i Grupa Politykierów, których nadrzędnym celem jest urządzenie sobie i swoim rodzinom wygodnego życia kosztem innych, albo osiągniecie tzw. kariery europejskiej, czyli zaprzedanie się Europejskiemu i Światowemu Diabelstwu – Banksteryzmowi. Owi Biurokraci i Politykierzy tworzą w Polsce jawnie anty-obywatelskie struktury i system policyjny, który ma zniewolić Polaków, czyniąc z nich niewolników pracujących dla Systemu Pan–Niewolnik do upadłego, aż do przedwczesnej śmierci z wyeksploatowania.

Przypomina to żywcem Średniowiecze, razem z jego feudalnym niewolnictwem chłopstwa. W tę niewolniczą klasę zamieniono dzisiaj 99% społeczeństwa, a 1% stał się Właścicielami Niewolników.

Obrazek

Nic dziwnego zatem, że Społeczeństwo, zepchnięte tymi manipulacjami zadowolonych z siebie Sprzedawczyków Polski, Siewców Niezgody i Zamętu, Kreatorów Podziałów Wewnętrznych, Piewców Kłamstwa, Geszefciarzy i Reklamiarzy Cudzych Interesów w naszym kraju, znalazłszy się na krawędzi życia i śmierci, w tak niebezpiecznym dla zdrowia i życia „środowisku” organizuje się w obronne struktury. Niestety w orbicie tychże Środowisk Niewolących Obywateli znajduje się także dotychczasowa ostoja duchowa Polaków – Kościół Katolicki.

Obrazek
Watykański kartel od lat jest wielopoziomowo powiązany z Układem III RP

Kościół wprost wspiera tenże „porządek”. Przykładem może być popieranie przez Kartel Watykański bestialstwa pod nazwą „rytualnego uboju zwierząt” czy popieranie przez polski kler idei „posłuszeństwa” tzw. „państwu prawa”, czyli obojętność Kościoła wobec ewidentnego bezprawia szerzącego się w Polsce.

Zbliża się 24 grudnia, Dzień Przesilenia, kiedy Siły Ciemności stracą oparcie dla ofensywy, jaką obserwujemy na różnych polach od 20 czerwca, ze szczególnym nasileniem w drugiej połowie 2014 roku. Atakowi Sił Ciemności poddana została cała Słowiańska Rodzina Narodów. Także Brać Zrzeszenia Słowian w Polsce.

Wszyscy, którzy mieli i mają być może jeszcze nadzieję na wrogie przejęcie duchowego i fizycznego zarządu Zrzeszenia Słowian, przeżyją wielkie rozczarowanie.

Nigdy nie dopuścimy do wypaczenia idei Wolnych Ludzi i idei Wolnej Słowiańszczyzny oraz Wolnej Polski, również wolnej od pasożytów mentalnych i pośredników duchowych w samym Zrzeszeniu Słowian czy w naszych mediach; telewizjach, portalach, czasopismach lub wydawnictwach. Tego rodzaju próby zawładnięcia bądź podzielenia naszego środowiska i naszych organizacji pozostaną na zawsze bezowocne. Selekcja jest samoistna, gdyż jest dziełem Wielkiej Zmiany i Świadomości Nieskończonej. Jest doskonała. Żadne siły nie mają takiej mocy, aby ten proces zakłócić lub zniekształcić! Z tej ciężkiej próby wychodzimy, jak zawsze, zwycięsko, a więc jeszcze mocniejsi, niż byliśmy! [
]

Czesław Białczyński

Całość czytaj na:

Bialczynski.wordpress.com
https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpr ... emokracja/
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 227
Podziękował: 32224 razy
Otrzymał podziękowanie: 9246 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: abcd » sobota 12 lis 2016, 10:22

niezlomni pisze:11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości. Tego dnia wojska Rzeczypospolitej odniosły największe zwycięstwo w historii Polski pod względem skali zniszczenia armii przeciwnika
2016/11/11

Obrazek

11 listopada to nie tylko rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli. Tego samego dnia 342 lat temu wojska Rzeczypospolitej pod wodzą hetmana Jana Sobieskiego rozbiły armię turecką, odnosząc tym samym pod względem skali zniszczenia armii przeciwnika największe zwycięstwo w historii Polski. Jego wagę powiększał fakt, że bitwa pod Chocimiem była pierwszą tak dużą klęską Turków w Europie.

na obrazie: Bitwa pod Chocimiem, obraz Franciszka Smuglewicza

Rozpoczęta w 1672 roku wojna z Turcją zaczęła się dla Rzeczypospolitej bardzo źle. Ponad 100-tysięczna armia muzułmańska wkroczyła na jej terytorium w sierpniu 1672 roku, zajęła ważny strategicznie Kamieniec Podolski i obległa Lwów. Państwo polsko-litewskie było w tym czasie zupełnie nieprzygotowane do odparcia najazdu. Głównym powodem tego stanu rzeczy był konflikt wewnętrzny pomiędzy obozem popierającym króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego a jego przeciwnikami. W związku z tym bezpośrednie działania przeciwko Imperium Osmańskiemu mogło w tym czasie podjąć zaledwie kilka tysięcy żołnierzy.

Obrazek

Świadome tego stanu rzeczy koła rządzące Rzeczypospolitą wysłały do głównego obozu tureckiego poselstwo z prośbą o pokój. Na początku sułtan postawił bardzo wygórowane warunki żądając olbrzymiego okupu i całkowitego poddania się państwa polsko-litewskiego. Hetman wielki koronny Jan Sobieski przy pomocy dostępnych mu sił podjął w tym czasie udaną wyprawę na sprzymierzone z Turkami czambuły tatarskie. Na wieść o tym przedstawiciele imperium osmańskiego spuścili nieco z tonu. Ostatecznie 18 października w Buczaczu zostało podpisane porozumienie, na mocy którego Podole zostało wcielone do państwa tureckiego, a prawobrzeżna Ukraina stała się jego lennem zarządzanym przez hetmana kozackiego Piotra Doroszenkę. Rzeczypospolita zgodziła się też płacić zwycięzcom coroczny haracz w wysokości 22 tysięcy talarów.

Przygotowania do rewanżu
Postanowienia tego pokoju w praktyce uzależniały państwo polsko-litewskie od Imperium Osmańskiego. Ten fakt w znacznym stopniu spowodował pogodzenie się zwaśnionych stronnictw. W marcu 1673 roku przybył do Warszawy poseł turecki z żądaniem wypłacenia haraczu. Obradujący w tym czasie sejm był jednak zdecydowany szukać rozstrzygnięcia na polu bitwy. Uchwalono szereg podatków, które miały zwiększyć liczbę wojska komputowego. Zgodnie z przyjętym przez sejm memoriałem Jana Sobieskiego miała powstać armia licząca 60 tysięcy ludzi. W praktyce, ze względu przede wszystkim na problemy finansowe, udało się zgromadzić wojsko liczące 46,5 tysiąca żołnierzy (37, 5 tys. z Korony, 9 tys. z Litwy). Niemniej jednak trzeba podkreślić olbrzymi wysiłek mobilizacyjny wyczerpanej wojnami i przeżywającej problemy gospodarcze Rzeczypospolitej.

Turcy na wieść o odrzuceniu przez sejm żądania wypłacenia haraczu również podjęli przygotowania – 22 maja wystawili przed pałacem w Adrianopolu buńczuki, które oznajmiały rychłe rozpoczęcie działań wojennych. Mobilizacja w państwie osmańskim nie przebiegała jednak z takim rozmachem jak w poprzednim roku. Niejasne były stosunki z Persją, ponadto Rosjanie podjęli na prawobrzeżnej Ukrainie działania ofensywne, a Kałmucy i Kozacy siczowi pod wodzą Iwana Sirki za namową Rzeczypospolitej zaczęli najazd na Krym. Sytuacja ta zniechęciła chana do udzielenia Turkom wsparcia, dostarczając mu też skutecznej wymówki przed sułtanem Mehmedem IV. Z podobnych powodów w kampanii chocimskiej nie wziął udziału Doroszenko. Muzułmanom udało się zatem wystawić przeciwko Rzeczypospolitej łącznie trochę ponad 40 tysięcy żołnierzy. Tak mała ich liczba skłoniła dowództwo osmańskie do porzucenia planów ofensywy na szeroką skalę i przyjęcia planu aktywnej obrony bieżącego stanu posiadania.

Marsz w kierunku Chocimia

5 października do polskiego obozu wojskowego znajdującego się pod Skwarzawą dotarł głównodowodzący hetman wielki Jan Sobieski. Trzy dni później odbył się uroczysty przegląd oddziałów przez ciężko chorego króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, 9 października odbyła się natomiast narada wojenna. Polski wywiad miał dosyć dokładne informacje o ruchach wojsk tureckich. Wiedziano, że pod Chocimiem znajduje się około 30-tysięczna armia pod wodzą bejlerbeja Sylistrii Husseina paszy. Mógł on liczyć na ewentualną pomoc stacjonującego pod Cecorą 10-tysięcznego korpusu Kapłana paszy oraz współdziałanie z 2-3 tysięczną załogą Kamieńca Podolskiego. Ostatecznie wybrano opcję uderzenia jak największą liczbą skoncentrowanych sił na obóz chocimski. Po jego zniszczeniu planowano zająć Mołdawię i odciąć Kamieniec od dostaw żywności. Za tym wariantem przemawiały wieści od hospodarów Mołdawii i Wołoszczyzny, którzy w razie ataku na wojsko Husseina paszy deklarowali się przejść na stronę Rzeczypospolitej.

Obierając powyższy plan siły główne rozpoczęły wymarsz spod Skwarzawy 11 października. Na początku wyruszyła piechota i artyleria, za nią natomiast posuwała się jazda. Sobieski podjął śmiałą decyzję przeprawienia wojska przez Dniestr i uderzenia na obóz turecki od strony terytorium osmańskiego, a więc od południa. Ze względu na możliwość dywersji ze strony Kaplana paszy było to posunięcie ryzykowne, jego olbrzymim plusem była jednak możliwość zaskoczenia armii tureckiej i przecięcia komunikacji pomiędzy poszczególnymi zgrupowaniami.

Działania całego wojska polsko-litewskiego od strony Ukrainy miał osłaniać, złożony z dwudziestu chorągwi jazdy i dwunastu kompani dragonów, podjazd pod wodzą Mikołaja Sieniawskiego. Jego zadaniem było zająć jak najwięcej miejscowości na Podolu. Podobną misję otrzymała grupa Gabriela Silnickiego, która składała się z piętnastu chorągwi jazdy. Działania tych oddziałów pozwoliły opanować kilka zameczków (na przykład Międzybórz) i deprymująco wpłynąć na stronę przeciwną. W obozie tureckim pod Chocimiem zaczęto powoli zdawać sobie sprawę, że kampania z 1673 roku może się zakończyć zupełnie inaczej niż poprzednia.

Plan bitwy i pierwsze walki

Wojsko Rzeczypospolitej zjawiło się pod Chocimiem 9 listopada rano. Hussein pasza zajął wraz ze swoimi oddziałami obóz, w którym w 1621 roku skutecznie bronili się przed Turkami żołnierze polscy. Był on usytuowany na prawym brzegu Dniestru na płaskowyżu rozciągającym się od zamku chocimskiego przegrodzonego dużą fosą na północy do małego wąwozu na południu. Na zachód od fortyfikacji znajdował się spory kompleks leśny, wschodnią stronę obozu ograniczał z kolei stromy brzeg Dniestru. Miejsce na obronę było więc w praktyce najlepsze z możliwych, warto jednak podkreślić, że Hussein pasza nie dysponował tyloma ludźmi co Chodkiewicz w 1621 roku, nie mógł więc obsadzić nimi wszystkich miejsc nadających się do skutecznego prowadzenia walki.

Armia turecka liczyła ok. 30 tysięcy żołnierzy, z czego 11 tysięcy stanowiła piechota (janczarowie), a drugie tyle jazda (spahisi). Na resztę natomiast składali się, niezdecydowani po czyjej stronie stanąć w ostatecznej rozgrywce, Mołdawianie i Wołosi. Na wale zewnętrznym obozu ustawiono 2 tysiące janczarów, dalsze 6 tysięcy piechoty znajdowało się na skrzydłach. Umieszczono tam również wydzielone korpusy kawalerii.

Dość znaczącą przestrzeń obozu zajmowały namioty, wozy, stajnie itp. Mogło to sprawiać wrażenie ogólnego chaosu, jednak w czasie walk ten „nieporządek” stanowił miejsce, skąd w razie sforsowania przez przeciwnika wałów skutecznie mogłaby być prowadzona dalsza obrona. Niepewnym Mołdawianom i Wołochom przydzielono osobny, znajdujący się na wschód od obozu tureckiego, teren do zagospodarowania.

Plan Husseina paszy zakładał obronę obozu do czasu nadejścia odsieczy pod wodzą Kapłana Paszy. Ten ostatni znajdował się 9 listopada około 160 kilometrów od Chocimia. Aby doczekać się pomocy Turcy musieli by zatem stawiać czoła Polakom i Litwinom przez około tydzień.

Uczestniczące w działaniach pod Chocimiem wojsko Rzeczypospolitej liczyło ok. 30 tysięcy żołnierzy (22 tysiące z Korony i 8 tysięcy z Litwy). Warto podkreślić, że w jego skład wchodziło mniej więcej tyle samo jazdy i piechoty, co było w staropolskiej sztuce wojennej bardzo rzadkim zjawiskiem. Co ciekawe, husaria nie tylko nie stanowiła przeważającej części całego wojska, ale nawet nie można było stwierdzić, że jest połową jazdy w oddziałach polsko-litewskich. Siłą faktu więc inne formacje musiały spełnić w tej bitwie bardzo istotną rolę. Cała armia liczyła jeszcze ponadto 65 dział, co było jak na XVII-wieczne warunki bardzo dużą ich ilością.

Szyk wojska polsko-litewskiego został podzielony na pięć wielkich zgrupowań, które tworzyły centrum i dwa skrzydła. Miał on kształt półkola otaczającego obóz turecki. Skrzydło prawe opierało się na południowym wąwozie, lewe natomiast na północnym. Prawe skrzydło składało się z 15 regimentów piechoty oraz dragoni z 30 działami, w odwodzie znajdował się jeszcze korpus jazdy. Centrum składało się z 9 regimentów piechoty, 8 dział oraz dwóch lub trzech zgrupowań kawalerii, ustawionych w drugim rzucie. Na lewym skrzydle znajdowały się oddziały litewskie: ich front stanowiła piechota, a skrzydła jazda. Przed piechotą zostały ustawione działa. Jak widać więc, przy zdobywaniu obozu pierwszoplanową rolę planowano przypisać piechocie. Nie znaczy to jednak, ze jazda miała całkowicie pozostawać w jej cieniu. Sobieski chciał skierować atak przede wszystkim na południowo-zachodni narożnik wałów. Istotnym elementem hetmańskiego planu były też natarcia oskrzydlające – miały być one kierowane z obu skrzydeł w kierunku mostów na wąwozie i rzece.

Do połowy 10 listopada cały czas trwał, prowadzony z różnym natężeniem, nieprzerwany ostrzał obozów tureckiego oraz mołdawsko-wołoskiego. Następnie lewe skrzydło tureckie zostało zaatakowane przez regiment piechoty Jana Wojciecha Dennemarka i semenów Jana Motowidły. Niektórzy historycy twierdzą, że była to samowolna próba natarcia, wydaje się jednak, że Sobieski realizował po prostu w ten sposób swój plan taktyczny. Atak ten zakończył się niepowodzeniem, w czym olbrzymi udział mieli janczarowie. Obydwaj wodzowie polscy polegli w trakcie walk. Natarcie to przyniosło jednak hetmanowi rozpoznanie na tym odcinku pozycji tureckich, skłoniło też Sobieskiego do przeprowadzenia decydującego natarcia na prawe skrzydło wojsk tureckich. Swój plan taktyczny hetman przedstawił na ostatecznej naradzie wojennej, która miała miejsce w nocy z 10 na 11 listopada. Planował również oskrzydlenie i odcięcie Osmanów od Dniestru.

Około godziny 3 nad ranem wszystkie jednostki polsko-litewskie zajęły wyznaczone pozycje w szyku bojowym. Niewątpliwie w głowach większości żołnierzy, a zwłaszcza Jana Sobieskiego, rozpoczęło się odliczanie przed atakiem. Warto podkreślić, że oddziały Rzeczypospolitej dysponowały bardzo małą ilością żywności, sytuacja finansowa również nie była najlepsza. Najlepszym dowodem tego stanu rzeczy była pożyczka kilkunastu tysięcy złotych na tydzień przed bitwą od Mołdawian. Sobieski musiał więc zdawać sobie sprawę, że jeżeli Turcy mają zostać pokonani, to powinno to nastąpić właśnie 11 listopada.

Decydujący atak

Tego dnia przed godziną 7 rano większość Turków odpoczywała w obozie. Widząc to Sobieski podjął decyzję o natychmiastowym podjęciu działań ofensywnych. Pół godziny później rozpoczęto 15-minutowe przygotowanie artyleryjskie.

Około godziny 8 rozpoczął się szturm generalny. Należy tutaj zwrócić uwagę na sprawne i szybkie przygotowanie wszystkich jednostek do realizacji tego zadania, ich dowódcy mieli bowiem bardzo mało czasu na przekazanie informacji o nim swoim podkomendnym. W ciągu kwadransa na odcinku polskim piechota wdarła się na nasypy wałów. Tak szybki i duży sukces był możliwy dzięki całkowitemu zaskoczeniu Turków. Polacy wdali się jednak w walkę w namiotach – tutaj muzułmanie zaczęli powoli organizować skuteczny opór.

Hussein Pasza, widząc, co się dzieje, przygotował swoją jazdę do kontrataku. Jego podstawowym zadaniem było odrzucenie Polaków poza obręb obozu. Został on przeprowadzony około południa i wzięli w nim udział spahisi bośniaccy i rumelijscy. Sobieski wysłał na pomoc zagrożonej piechocie jazdę pod wodzą Dymitra Wiśniowieckiego, która skutecznie powstrzymała Turków.

Teraz hetman zdecydował o wykonaniu przełamującej szarży husarskiej. Jej celem było otwarcie reszcie armii drogi do obozu, a w dalszej konsekwencji ostateczne zniszczenie sił tureckich. Niedługo później Stanisław Jabłonowski na czele 15 chorągwi husarskich (około 1200 ludzi) przebił się przez grupę spahisów i wkroczył do centrum działań. Wykonał on bardzo trudne zadanie, gdyż przeszedł wąwóz, a także rozkopany wał i, pomimo silnego oporu Turków, przebił się w rejon namiotów Husseina Paszy. Spory udział miały w tym także towarzyszące husarzom jednostki pancerne.

Tymczasem na odcinku litewskim atak przebiegał z opóźnieniem. Regimenty piechoty dopiero przed południem zdołały sforsować wały, zaraz potem jednak hetman wielki litewski Michał Kazimierz Pac wykonał natarcie na czele silnego zgrupowania husarii i petyhorców. Dzięki temu wojska litewskie również zdołały przedostać się do obozu.

Około godziny 14 kawaleria turecka zaczęła gromadzić się w terenie przylegającym do Dniestru, gdzie prowadziła coraz bardziej rozpaczliwą obronę. Brakowało już jednolitego dowództwa w szeregach muzułmańskich, gdyż Hussein pasza po wkroczeniu Litwinów do obozu zbiegł z pola bitwy. Soliman pasza bośniacki zebrawszy grupę kilku tysięcy jazdy podjął desperacką próbę przebicia się na południe, jego atak został jednak skutecznie powstrzymany przez oddziały dowodzone przez Dymitra Wiśniowieckiego. W tym samym czasie do obozu wkroczyła ostatecznie całość wojska koronnego i litewskiego. Starano się zablokować wszystkie wyjścia w celu odcięcia odwrotu uciekającym Turkom. Po moście na Dniestrze zdołało się przeprawić zaledwie 2-3 tysiące zbiegów. Później most zawalił się, uniemożliwiając w ten sposób ocalenie reszcie muzułmanów.

Stawiali oni rozpaczliwy opór w namiotach. Ich plątanina utrudniała zadanie wojskom polsko-litewskim, powoli jednak coraz większe grupy Turków zostawały unicestwiane. Wielu z nich podejmowało desperacką ucieczkę. Oddajmy głos przedstawiającemu ostatnie sceny bitwy Wespazjanowi Kochowskiemu:

Na przeciwnej stronie obozu nieprzyjacielskiego była skała bardzo stroma, a tak wysoka, iż o 30 stóp sterczała nad głęboką przepaścią. Tam pędził strach szalonych, wielu ze skały rzuca się w przepaść, nie dlatego, aby ujść śmierci, lecz aby nie polec od ręki Polaków. (
) Nie lepiej powodziło się nieprzyjacielowi na moście (
) go wnet tak obieżyli, że się rozerwał pod natłokiem uchodzących, a ci co na nim byli, wpadłszy w wodę, następującym przecięli ucieczkę.

Końcowym akordem starcia pod Chocimiem była pogoń chorągwi lekkich i jazdy wołoskiej Atanazego Miączyńskiego i Jerzego Ruszczyca za grupą, której udało się przedostać przez most. Jej część udało się unicestwić albo wziąć do niewoli. Pozostałe jednostki wróciły do obozu. Klęska Turków była zupełna. 13 listopada wojska polsko-litewskie zajęły również obsadzony przez janczarów zamek chocimski.

Konsekwencje bitwy

Straty tureckie były ogromne: prawie 20 tysięcy żołnierzy muzułmańskich zostało zabitych lub rannych. Jeśli uwzględni się fakt, że Mołdawianie i Wołosi w trakcie bitwy przeszli na stronę polską (nie prowadząc jednak większych działań przeciwko Turkom), to śmiało można stwierdzić, że została zniszczona cała armia osmańska. Pod względem likwidacji żywej siły przeciwnika było to niewątpliwie największe zwycięstwo w historii Polski – Krzyżaków pod Grunwaldem było bowiem nieco mniej, podczas bitwy warszawskiej 1920 roku spora część bolszewików uciekła, a bitwy pod Wiedniem i Parkanami nie były toczone przez Polaków samodzielnie. Ponadto spod stolicy Austrii spora część muzułmanów zdołała uciec.

„Victoria chocimska” była możliwa dzięki umiejętnemu dowodzeniu wojskiem przez Sobieskiego. Atak na obóz turecki od strony południowej i porzucenie myśli o długotrwałym oblężeniu okazały się strzałami w dziesiątkę. Hetman wielki umiejętnie wykorzystał też współdziałanie ze sobą różnych rodzajów wojska. Olbrzymi wkład w zwycięstwo pod Chocimiem miała nie tylko jazda, ale też piechota i artyleria. Oddziały polsko-litewskie pokazały, że w polu są nadal bardzo groźnym przeciwnikiem. Dzień przed tymi działaniami zmarł we Lwowie król Michał Korybut Wiśniowiecki. Będąca pod ich wrażeniem szlachta wybrała Sobieskiego jego następcą.

Tak duża klęska spowodowała w państwie osmańskim panikę. Komendant Kamieńca Podolskiego Chalil Pasza podjął gorączkowe przygotowania do obrony. Kapłan pasza wysłał w do wielkiego wezyra błagalne wezwanie o pomoc, a nie otrzymawszy jej wycofał się z wojskiem daleko na południe. Sułtan przeniósł swoją kwaterę znad Dunaju w głąb kraju. Przeważająca część, jeśli nie całość, Półwyspu Bałkańskiego stała praktycznie przed wojskami Rzeczypospolitej otworem.

Wygrana ta nie została jednak przez Polaków i Litwinów wykorzystana. Większa część wojska rozeszła się bowiem na leża zimowe, a działania w tym roku kontynuowało jedynie grupa kilku tysięcy żołnierzy pod wodzą Mikołaja Sieniawskiego. Wyparła ona skutecznie resztki oddziałów tureckich za Dunaj i na krótko zajęła Mołdawię. Hospodarem został wtedy przychylny Sobieskiemu Stefan Petryczajko. W styczniu 1674 roku Polacy na skutek fałszywych wieści o olbrzymich oddziałach muzułmańskich prowadzących operację wycofali się, pozostawiając Mołdawię na łup Tatarów i całkowicie zaprzepaszczając tym samym owoce zwycięstwa pod Chocimiem. Tym samym umożliwiono też wprowadzenie do Kamieńca Podolskiego zapasów żywności – nie dostarczenie ich musiałoby spowodować kapitulację załogi najdalej w przeciągu miesiąca. Sułtan i inni dostojnicy tureccy długo zastanawiali się, jakim cudem wojska Rzeczypospolitej mogły nie kontynuować ofensywy.

Zwycięstwo chocimskie było ostatnim tak znaczącym sukcesem odniesionym samodzielnie przez wojska Rzeczypospolitej w XVII wieku. Na następny (nie licząc potyczek z Tatarami) trzeba było czekać prawie 120 lat.

Marek Groszkowski, źródło: Histmag.org

ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
http://niezlomni.com/11-listopada-swiet ... zeciwnika/
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 13303
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 938
x 349
Podziękował: 13520 razy
Otrzymał podziękowanie: 20285 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: songo70 » sobota 12 lis 2016, 10:51

Białczyński pisze:
Co się stało z Polakami, że niewolnicze życie w państwie policyjnym nazywają wolnością i demokracją?

ta refleksja niestety dopada jeszcze b. kiedy sie jest w innym kraju, choc nigdzie nie jest doskonale,-
tj. poweidziala B.Dykiel w Polsce twz Policja I sluzby poluja na Polakow.. :?:
a wszystkie podatki I kary finansowe- to zasilanie budzetu, ktory pozniej zasila Vatykan lub wielkiego brata.. :?:
:oops:
z drugiej strony nie ma co zasilac niskich wibracji ciemnych braci, bo ich czas dobiegl konca,-
czas na sprzatanie :D

Katolicy polscy, biskupi-masoni od 1050 lat doją z was waszą cenną naiwną energię i przekazują ją demonom – w wy ich w podzięce całujecie po rękach
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15997
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 869
Podziękował: 29855 razy
Otrzymał podziękowanie: 24073 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 13 lis 2017, 22:21

Wystąpienie Janusza Zagórskiego na imprezie "Dzień Niepodległości w Anpolu"

https://www.youtube.com/watch?v=Hdw1e0OdpsY

Opublikowany 13 lis 2017
"Jak środowiska alternatywne mogą przygotować się do 100 rocznicy uzyskania niepodległości" - to pełny tytuł wystąpienia Janusza Zagórskiego wygłoszonego w ramach imprezy "Dzień Niepodległości w Anpolu", 11 listopada 2017 r.

Komentarz w sprawie Święta Niepodległości

https://www.youtube.com/watch?v=0pSlMVgNIhE

Nadawane na żywo 56 minut temu
Janusz Zagórski na żywo ze studia NTV w Sobótce
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11686
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 72
x 568
Podziękował: 27397 razy
Otrzymał podziękowanie: 17649 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » sobota 13 sty 2018, 20:49

Obrazek
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 13303
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 938
x 349
Podziękował: 13520 razy
Otrzymał podziękowanie: 20285 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: songo70 » sobota 27 paź 2018, 09:37

https://youtu.be/OvBWR5081nk
100 Marzeń na 100-lecie Odzyskania Niepodległości - Janusz Zagórski
1 x


panta rhei

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6555
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1149
x 330
Podziękował: 11858 razy
Otrzymał podziękowanie: 12220 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: chanell » czwartek 01 lis 2018, 18:27

1 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15997
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 869
Podziękował: 29855 razy
Otrzymał podziękowanie: 24073 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 05 lis 2018, 23:22

Alternatywne obchody 100-lecia Niepodległości - Krystyna Maciąg i Janusz Zagórski

https://www.youtube.com/watch?v=9qxuirEcwwM
0 xAwatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6555
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1149
x 330
Podziękował: 11858 razy
Otrzymał podziękowanie: 12220 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: chanell » wtorek 06 lis 2018, 20:35

Prezydent Wrocławia zakazał Marszu Niepodległości

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w porozumieniu z prezydentem elektem Jackiem Sutrykiem i wrocławskimi funkcjonariuszami podjął decyzję o zakazie organizacji Narodowego Marszu Niepodległości 11 listopada. O swojej decyzji Dutkiewicz poinformował na Twitterze.Narodowy Marsz Niepodległości we Wrocławiu miał odbyć się 11 listopada w godzinach 16.30-22.00
W marszu miało wziąć udział ok. 10 tys. osób.

"Podjąłem decyzję o wydaniu zakazu organizacji Narodowego Marszu Niepodległości, po zasięgnięciu opinii Policji i w porozumieniu z prezydentem elektem Jackiem Sutrykiem" - napisał ustępujący prezydent na Twitterze.

Treść uzasadnienia decyzji Dutkiewicza udostępniono na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jak dowiadujemy się z dokumentu, po przyjęciu zawiadomienia o organizacji zgromadzenia zwrócono się do Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu z prośbą m.in. o opis zagrożeń, które wystąpiły podczas wcześniejszych zgromadzeń oraz o analizę zagrożeń, które mogą nastąpić podczas Narodowego Marszu Niepodległości 11 listopada.

Z przesłanej urzędowi odpowiedzi wynikało, że w poprzednich tego typu zgromadzeniach w mieście uczestniczyły osoby "identyfikujące się ze środowiskami skrajnie prawicowymi, utożsamiające się z organizacjami takimi, jak Młodzież Wszechpolska, ONR, Ruch Wolności oraz pseudokibice WKS Śląsk Wrocław". Uczestnicy mieli przejawiać m.in. postawy ksenofobiczne.

Prezydent Wrocławia stwierdził, że 11 listopada może dojść do nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych, dlatego zdecydował się zakazać zgromadzenia.
Organizatorami Marszu Polski Niepodległej są środowiska narodowe, w tym były ksiądz Jacek Międlar oraz Piotr Rybak, który został skazany za spalenie w 2015 r. kukły symbolizującej Żyda na wrocławskim Rynku.

Międlar zapowiedział na Twitterze, że zamierza odwołać się od tej decyzji. "Wrocławski Ratusz na specjalnym posiedzeniu nie zezwolił na Marsz Polski Niepodległej we Wrocławiu. Odwołujemy się. Nikt i nic nas nie zatrzyma. 11.11. widzimy się o 17 pod Dworcem PKP" - napisał.


W poniedziałek na temat Marszu Niepodległości w Warszawie wypowiedziała się prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Jeśli uznam to za stosowne, to rozwiążę Marsz Niepodległości. Powodem może być użycie rac albo transparentów z takimi hasłami jak 'Polska dla białych'" - powiedziała prezydent Warszawy w rozmowie z portalem Onet.pl.


Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-pr ... ign=chrome

Będą robić wszystko żeby ten marsz się nie odbył :(
Nie rozumiem dlaczego np Amerykanie w swoje święto niepodległości mogą się cieszyć ,robic parady i strzelać racami a my nie
:(
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15997
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 869
Podziękował: 29855 razy
Otrzymał podziękowanie: 24073 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 06 lis 2018, 23:59

Bosak: Chęć rozwiązania Marszu Niepodległości obrazuje ignorancję prawną HGW, profesora prawa

https://www.youtube.com/watch?v=khD_yhVPaCY

Opublikowany 6 lis 2018
0 xAwatar użytkownika
Jancio
Posty: 915
Rejestracja: wtorek 16 sie 2016, 18:18
x 2
x 47
Podziękował: 666 razy
Otrzymał podziękowanie: 1113 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: Jancio » środa 07 lis 2018, 11:51

Oj będzie się działo do Warszawy zjeżdżają rycerze z europy I kto tu mówi o narodowym charakterze demonstracji. Przecież ono jak najbardziej europejskie. Prezydent się wycofał bo obawiał się zapewne podarowania dwóch nagich mieczów
0 x


Podążając za stadem podążasz za dupkami.
Warto być przyzwoitym

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 13303
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 938
x 349
Podziękował: 13520 razy
Otrzymał podziękowanie: 20285 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 07 lis 2018, 12:48

..ciekawe, czy będzie międzynarodowa "ustawka" największych "patriotów" :?:
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
Jancio
Posty: 915
Rejestracja: wtorek 16 sie 2016, 18:18
x 2
x 47
Podziękował: 666 razy
Otrzymał podziękowanie: 1113 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: Jancio » czwartek 08 lis 2018, 08:59

Po wczorajszym oświadczeniu prezydenta i premiera, a także po pandemi grypy jaka nawiedziła jednostki policji to może być ciekawie
0 x


Podążając za stadem podążasz za dupkami.
Warto być przyzwoitym

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11686
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 72
x 568
Podziękował: 27397 razy
Otrzymał podziękowanie: 17649 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 08 lis 2018, 09:05

jest tak jak zawsze, cwaniaki rozgrywają ''substancję wyborczą'' jak małe dzieci.

A ile będzie szumu, skomlenia, warczenia, wycia..

Jest proste pytanie:
jakim to prawem prezydent stolicy państwa zabrania radosnych pochodów
w dzień niepodległości?


Czego się boi ten urzędnik państwowy?
Czyje interesy reprezentuje?
Bosak: Chęć rozwiązania Marszu Niepodległości obrazuje ignorancję prawną HGW, profesora prawa
Kiedy ta osoba nabrała takiej chęci czy chuci?
"Jeśli uznam to za stosowne, to rozwiążę Marsz Niepodległości. Powodem może być użycie rac albo transparentów z takimi hasłami jak 'Polska dla białych'" - powiedziała prezydent Warszawy
A co ma być, Polska dla Indian, czy czarnych?
To jest naturalna reakcja, jak z patriotyzmu robi się celowo nacjonalizm.
Przejdą, pochowają flagi i tyle :)

https://dziennikzachodni.pl/wolne-12-li ... r/13613060

http://lodz.eska.pl/poznaj-miasto/swiet ... ska/745465

epidemia pikników :D
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 13303
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 938
x 349
Podziękował: 13520 razy
Otrzymał podziękowanie: 20285 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: songo70 » czwartek 08 lis 2018, 11:15

.oczywiście to ważne pytania, to tj prezydent US zakazał świętowania 4 lipca,-
są restrykcje z fajerwerkami, ale to tyle.
Posłuchajcie K.Jackowskiego, nie jest długo:

Uwaga na prowokację. dożynanie PISu właśnie się zaczyna
https://youtu.be/M8_IAJTRQdY

PS. przy okazji w UK 11/11- to najważniejsze święto pamięci ofiar na frontach obu wojen,-
we Francji- to chyba Dzień Weterana.
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7677
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 254
Podziękował: 6077 razy
Otrzymał podziękowanie: 12113 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: Thotal » czwartek 08 lis 2018, 11:58

https://nczas.com/2018/11/07/pilne-hann ... 4TM6xCho_Q
PILNE! Hanna Gronkiewicz-Waltz kłamała?

Policja: Nie było żadnych rozmów nt. zakazu Marszu Niepodległości

Przez DC - 07/11/2018

Szokujące oświadczenie warszawskiej policji! Dementuje informacje o jakichkolwiek rozmowach ratusza z policją odnośnie Marszu Niepodległości i przyznają, że są decyzją zaskoczeni.
W co gra HGW?

– Nie było żadnych rozmów ze strony Prezydent m. st. Warszawy z Komendantem Stołecznym Policji odnośnie zakazania Marszu Niepodległości. Nie było żadnych pytań odnoście zabezpieczenia marszu z naszej strony.

Informacja ta jest dla nas ogromnym zaskoczeniem – napisano na oficjalnym profilu warszawskiej policji na Twitterze.

– Prezydent m. st. Warszawy nie kontaktowała się z Komendantem Stołecznym Policji na temat absencji chorobowej policjantów oraz planowanych działań.
Jeszcze dzisiaj rozmawialiśmy z organizatorami wszystkich zgromadzeń o ich zabezpieczeniu – zapewnia policja.

– Informacja, która znalazła w części zakazu wydanego przez Prezydent m. st. Warszawy może być odebrana jako próba wciągnięcia Policji w grę, w której stanowi ona jedynie przedmiot usprawiedliwiający zaskakującą także dla nas decyzję – podsumowuje administrator oficjalnego profilu policji warszawskiej na Twitterze.


Źródło: twitter.com

Pozdrawiam - THotal :)
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 13303
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 938
x 349
Podziękował: 13520 razy
Otrzymał podziękowanie: 20285 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: songo70 » czwartek 08 lis 2018, 12:15

ciekawe to co mówi K.Jackowski, że tyle funcjonariuszy Policji, straży granicznej czy pożarnej poszło na L4,-
tj by widzieli co się święci i za nic nie chcą oficjalnie mieć z tym nic wspólnego :?:
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7677
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 254
Podziękował: 6077 razy
Otrzymał podziękowanie: 12113 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: Thotal » czwartek 08 lis 2018, 12:43

NA MARSZ IDZIEMY Z WŁĄCZONYMI KAMERAMI!!!

https://www.youtube.com/watch?v=PstBnKZXrY0
Pozdrawiam - Thotal :)
0 xAwatar użytkownika
św.anna
Posty: 1267
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 77
x 95
Podziękował: 2435 razy
Otrzymał podziękowanie: 2905 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: św.anna » czwartek 08 lis 2018, 12:50

"Trochę" to wszystko dziwne. Tak na gorąco, to wygląda mi to na próbę wyoutowania narodowców z marszu, ale przecież nie tylko marszu.
Cóż, narodowcy nie są na rękę opozycji, ale i rządzącym. Na szybciutko pojawiły się zakazy przemarszu, potem słuszne słowa oburzenia, a teraz premier z prezydentem zapraszają na marsz państwowy - czy nie o to chodziło?
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 13303
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 938
x 349
Podziękował: 13520 razy
Otrzymał podziękowanie: 20285 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: songo70 » czwartek 08 lis 2018, 13:06

dziwne i jak widać co dzień to nowe pomysły(znad Wisły), ale do 11 jeszzce pare dni,-
więc nie wiadomo kto i co wymyśli. Nie wiem tu chodzi jedynie o Narodowców,-
ale cóż obserwujmy i jak mówi p.Jackowski:
bądźmy czujni
;)
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11686
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 72
x 568
Podziękował: 27397 razy
Otrzymał podziękowanie: 17649 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 08 lis 2018, 13:13

a teraz premier z prezydentem zapraszają na marsz państwowy - czy nie o to chodziło?

w porozumieniu z hgw? ;)
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
Jancio
Posty: 915
Rejestracja: wtorek 16 sie 2016, 18:18
x 2
x 47
Podziękował: 666 razy
Otrzymał podziękowanie: 1113 razy

Re: 11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Nieprzeczytany post autor: Jancio » czwartek 08 lis 2018, 13:38

Powiedział bym że bardziej w reakcji na działania Gronkiewicz. Wszyscy wiemy jak wyrok wydał by sad bo to nie pierwszy raz
grzegorzadam pisze:
czwartek 08 lis 2018, 09:05

jakim to prawem prezydent stolicy państwa zabrania radosnych pochodów
w dzień niepodległości?


To zostało wczoraj wyjaśnione. Zarówno Wroclaw jak i Warszawa poszły śladami Lublina. Tam po decyzji sadu obstawa Policji była książkowa W Warszawie służby nie garnęły się do współpracy z miastem i musiały mieć duże problemy skoro dziś podano że w paradzie wystartuje także wojsko z żandarmerią
https://wiadomosci.wp.pl/marsz-pod-patr ... 671733377a
0 x


Podążając za stadem podążasz za dupkami.
Warto być przyzwoitym

ODPOWIEDZ