Drodzy forumowicze i goście!

25.11.2021
Wszystko wskazuje na to, że nasze forum działa już na nowym hostingu, tu nie powinniśmy już minutami oczekiwać na załadowanie się strony. Jest to nowoczesny hosting, gdzie zasoby są skalowalne, więc nie będzie blokad i zahamowań. Ponoć nie ma też limitów dla baz danych, więc możemy znów spokojnie wszystko pisać i wstawiać, ale kopiowanie poprzednich postów i blisko z góry nie będzie tolerowane, bo szkoda czasu czytających.
Będziemy jeszcze robić upgrade skryptu forum, więc jakieś przerwy będą, jeszcze nie wiem kiedy.
Życzę forumowiczom i gościom przyjemnego surfowania i odnalezienia tego, co was interesuje. No i zdrówka dla wszystkich!

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

ZnO

cedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 17 lis 2019, 21:48

https://primalpitpaste.com/blogs/articl ... deodorants
09 PAŹDZIERNIKA 2019
SKŁADNIK SPOTLIGHT: TLENEK CYNKU
Nasze ciała wydzielają dwa rodzaje potu: Eccrine i Apocrine. Ekrynowy pot, który pomaga obniżyć temperaturę naszego ciała (pomyśl o wysiłku fizycznym) i jest wytwarzany równomiernie. Apokrynowy wytwarzany jest pod pachami, pachwiną, dłońmi i stopami. Oba rodzaje potu są bezwonne. Apokrynowy pot jest przyczyną złego zapachu. Zawiera tłuszcz i białko, które niektóre bakterie lubią jeść. Bakteria zużywa pot, a następnie uwalnia przykry zapach. Rozumiesz, bakterie są przyczyną śmierdzących pach, pachwin i stóp - a nie potu.
Przeciwdrobnoustrojowe i bakteriobójcze właściwości tlenku cynku pomagają zwalczać nieprzyjemny zapach powodowany przez pot i bakterie. Naturalne dezodoranty cynkowe są doskonałą alternatywą dla naturalnych dezodorantów sodowych i konwencjonalnych dezodorantów, które często zawierają toksyny, takie jak chlorowodorek glinu.

CZYM JEST TLENEK CYNKU?

Cynk (Zn) jest naturalnym minerałem występującym w skorupie ziemskiej w pobliżu jej powierzchni lub głęboko pod ziemią. Tlenek cynku (ZnO) jest związkiem jonów cynku i tlenku i jest naturalnym i skutecznym środkiem antyseptycznym i przeciwbakteryjnym, który pomaga zwalczać szczepy bakteryjne i grzybowe wraz z wieloma innymi korzyściami. Jest najbardziej znany ze swojej gwiezdnej zdolności do zapewnienia bezpiecznej i skutecznej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.

 Cynk jest używany do celów leczniczych od ponad 2000 lat, a dziś jest używany w znacznie szerszym kontekście, w tym do zastosowań w leczeniu oparzeń, ran i stanów zapalnych oraz w zapobieganiu infekcjom bakteryjnym. Starożytni Indianie po raz pierwszy użyli cynku w naturalnej leczniczej maści do skóry i do leczenia oczu. Lekarze i botanicy uzywali proszek tlenku cynku w pierwszym wieku greckim. Cynk jest obecnie powszechnie stosowany jako kluczowy składnik aktywny w kremach na wysypkę pieluszkową, płynach calaminowych, mineralnych osłonach przeciwsłonecznych, produktach do pielęgnacji skóry, produktach przeciwstarzeniowych, lekarstwach na opryszczkę, maściach do leczenia zadrapań, otarć i podrażnień chemicznych, produktach kosmetycznych i suplementach witaminowych .

DLACZEGO CYNK NA NATURALNY DEZODORANT?

Oto kilka wspaniałych powodów, aby rozważyć cynk w naturalnym składzie dezodorantu:

Cynk działa jako środek ochronny skóry.
Cynk jest nawet trzykrotnie bardziej skuteczny niż chlorowodorek glinu (zły materiał) stosowany w dezodorantach i antyperspirantach.
Cynk jest naturalnym minerałem, który skutecznie zwalcza zapach ciała.
Cynk ma niesamowite właściwości, które mogą pomóc ukoić skórę.

Tlenek cynku jest niezwykłym minerałem, który stanowi alternatywę dla sody oczyszczonej w naturalnych dezodorantach.

CZYM JEST NANOCZĄSTKA TLENEU CYNKU?

Nanocząstka odnosi się do wielkości cząstek tlenku cynku i są powszechnie stosowane w celu zapewnienia wyraźnego wyglądu produktów cynkowych. Małe (nano) cząsteczki są uważane za bezpieczne, chociaż niektórzy naukowcy uważają, że potrzebne są dalsze badania, aby upewnić się, że są bezpieczne do długotrwałego stosowania u ludzi. Obecnie nie ma norm dotyczących ich toksyczności. Zatem bezpieczeństwo długotrwałego stosowania nanocząstek jest nieznane.Powinieneś pomysleć o stronie bezpieczeństwa i poszukać tlenku cynku klasy USP, który spełnia i przewyższa wymagania Farmakopei Stanów Zjednoczonych (USP) i jest bezpieczny dla żywności, leków i zastosowań medycznych. Widzisz piękny biały naturalny dezodorant w sztyfcie lub słoik? Myśl bezpiecznie i skutecznie!

[…]

DLACZEGO CYNK JEST ZDROWYM NATURALNYM SKŁADNIKIEM DEZODORANTU, A ALUMINIUM JEST UWAŻANE ZA TOKSYCZNE?

Cynk i aluminium są metalami pierwiastkowymi. Jednak aluminium jest toksycznym metalem ciężkim. Sole w aluminium mają za zadanie blokować pory skóry, zapobiegając poceniu się, hamując naturalną zdolność organizmu do wytwarzania potu.Ostatnie badania wskazują, że nakładanie i wchłanianie glinu na skórę może mieć bardzo niekorzystne skutki, które mogą obejmować promowanie wzrostu nowotworów, niestabilności genów i zaburzeń hormonalnych. Nowsze badania wskazują, że aluminium (zwykle stosowane w antyperspirantach) ma minimalny wpływ na bakterie powodujące nieprzyjemny zapach. Często aluminium rozwiązuje problemy z potem,
aczkolwiek w niezdrowy sposób, tylko w celu zwiększenia ostrego zapachu ciała.

Z drugiej strony cynk ma właściwości antybakteryjne, które pomagają wyeliminować bakterie powodujące nieprzyjemny zapach. Co ważniejsze, cynk inny niż nanocząstki pozostaje na powierzchni skóry i nie blokuje porów, co hamuje naturalny proces pocenia się organizmu. Cynk jest doskonałą alternatywą dla naturalnego dezodorantu sody oczyszczonej, ponieważ pozwala ciału naturalnie się oczyścić, jednocześnie skutecznie zwalczając zapach ciała."

Ponadto mozliwe jest stosowanie siarczanu, octanu , chlorku ,cytrynianu cynku.

Chlorek cynku , jako koagulant

"Wyniki:

We wszystkich grupach wystąpiła całkowita hemostaza. Czasy hemostazy dla różnych stężeń chlorku cynku były znacznie krótsze niż w grupie kontrolnej (p <0,001).

Wnioski:

Chlorek cynku skutecznie kontrolował krwawienie zewnętrzne u szczurów.

Słowa kluczowe: hemostaza, chlorek cynku, szczur
Iść do:
1. Tło
Krwawienie, szczególnie spowodowane wypadkami drogowymi, pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w wypadkach drogowych. Ratowanie życia poprzez zatrzymanie lub minimalizację utraty krwi, dopóki zaawansowana pomoc medyczna nie będzie głównym celem zespołu opieki zdrowotnej (1). Najlepszym dostępnym obecnie sposobem kontrolowania krwawienia zewnętrznego jest użycie opaski uciskowej, zastosowanie nacisku zewnętrznego, zszycie, a w niektórych przypadkach podniesienie miejsca krwawienia. Ale użycie opaski uciskowej w niektórych częściach ciała, takich jak tułów, szyja i pacha (pachy), nie jest wykonalne lub wiąże się z kilkoma komplikacjami, w tym uszkodzeniem nerwów i mięśni (2, 3). Szew prosty jest standardową metodą kontroli krwawienia zewnętrznego; jest to jednak możliwe tylko w centrach medycznych i przez przeszkolony personel. Innym sposobem kontrolowania krwawienia jest stosowanie środków miejscowych, które działają poprzez stymulowanie hemostazy na powierzchni skóry (4-6). Chlorek cynku jest środkiem chemicznym o właściwościach kwasowych i wzorze ZnCl2. Chlorek cynku jest często stosowany jako środek hemostatyczny do kontroli miejscowego krwawienia w gabinetach stomatologicznych (5). Ponadto jest szeroko stosowany w oczyszczaniu wody jako koagulant białkowy (7). Chlorek cynku jest potencjalnie bardzo silnym czynnikiem hemostatycznym w odniesieniu do znacznej ilości białek we krwi. W rzeczywistości chlorek cynku wywiera działanie hemostatyczne poprzez reakcję chemiczną z białkami krwi, a to sprawia, że ​​chlorek cynku jest bardzo skutecznym środkiem hemostatycznym. Dlatego może być skutecznym środkiem hemostazy do kontrolowania krwawienia nawet u pacjentów z nieprawidłowym układem hemostazy w organizmie. Chociaż stwierdzono już hemostatyczny wpływ chlorku cynku, jego wpływ na kontrolowanie zewnętrznego krwawienia nie został oceniony i porównany ze szwem jako standardową metodą."
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4332996/
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 03 gru 2019, 19:24

https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci ... e-ran.html
cyt.
" Zawarty w perłach cynk odgrywa również ważną rolę w zapobieganiu śmiertelnych chorób, takich jak rak - potwierdza indyjski naukowiec.

Inne badania wykazały, że cynk zawarty w perłach jest niezbędny dla gojenia się ran, zachowania zmysłów smaku i węchu, prawidłowego działania wielu hormonów takich jak insulina, hormon wzrostu i hormony płciowe oraz pomaga zmniejszać nasilenie i czas trwania grypy.

Według naukowców, wyprodukowane przez nich perły z czterech różnych gatunków ostryg można z powodzeniem wykorzystać do wspomagania tych procesów. Mogą być przydatne także przy leczeniu utraty apetytu, pogorszenia funkcji zmysłów smaku i zapachu, problemów skórnych, a nawet dolegliwości menstruacyjnych u kobiet."
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 03 gru 2019, 22:12

https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja ... 20Cynk.pdf

"Odczuwanie np. słodkiego smaku jest zależne od
poziomu cynku, który jest kofaktorem gustyny –
białka wpływającego na prawidłowe czynności kubków smakowych
[4, 26]. Wykazano niski poziom
cynku w surowicy krwi u osób z zaburzeniami smaku, które ustępowały po suplementacji [26]. Obniżenie właściwości smakowych stwierdzono także
przy niedoborze witaminy A, dla której utrzymania
odpowiedniej zawartości niezbędny jest cynk [27]."

"Wyższy stosunek Cu/
Zn sprzyja rozwojowi niedrobnokomórkowego raka
płuc [34]"


" Stężenie cynku we włosach jest
około 100 razy większe niż w surowicy krwi, dlatego ich analiza daje możliwość określenia jego zawartości i może być pomocna w diagnostyce i leczeniu wielu stanów chorobowych u dzieci, chorób
metabolicznych, menopauzalnych i innych [43–45].
Znacznie obniżony poziom we włosach i w surowicy krwi stwierdzono w przypadku łysienia plackowatego, którego podstawową metodą leczenia jest
podawanie doustne preparatów cynku [46]. Również u dzieci z alergią pokarmową, u których występowały objawy ze strony układu oddechowego,
stwierdzono niższą zawartość cynku we włosach
w odniesieniu do innych grup klinicznych [18]. "

"Przyswajaniu cynku sprzyja witamina A [45]. "
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 17 gru 2019, 17:10

http://www.cheops4.org.pl/cheos/viewtop ... lioterapia
https://www.agrofakt.pl/trzoda-chlewna- ... akwaszczy/

"Kwas fumarowy wpływa na poprawę wykorzystania paszy, a także zwiększa adsorpcję wapnia, fosforu i cynku."
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 15 sty 2020, 22:52

https://www.sott.net/article/235613-Zin ... -cognition

"Cynk uważany jest za istotny w mózgu w celu poprawy pamięci i funkcji poznawczych
John Phillip
NaturalNews
Czw., 29 września 2011 12:00 UTC

Cynk jest niezbędnym minerałem, o którym wiadomo, że poprawia koloryt skóry, pomaga w gojeniu się ran, zwalcza raka i skraca czas przeziębienia. Naukowcy publikujący w czasopiśmie Neuron określają teraz kluczową rolę, jaką ten super-składnik odżywczy odgrywa we wspieraniu tworzenia pamięci i stabilności poznawczej. Ponadto odkryli, że cynk może również odgrywać rolę w kontrolowaniu niszczycielskiego występowania napadów padaczkowych.

Po raz pierwszy naukowcy mogli obserwować działanie cynku, gdy składnik odżywczy reguluje komunikację między neuronami a hipokampem w celu poprawy pamięci i zdolności uczenia się. Zapewnienie prawidłowego spożycia cynku jest ważnym krokiem w kierunku optymalnej funkcji mózgu i może zapobiegać pogorszeniu funkcji poznawczych w miarę starzenia się.


Naukowcy z Duke University Medical Center i chemicy z Massachusetts Institute of Technology współpracowali w celu zbadania wpływu cynku na funkcjonowanie mózgu. Naukowcy eksperymentujący z myszami użyli substancji chemicznej, która wiąże się z cynkiem, aby wyeliminować go z mózgu testowanych zwierząt. Odkryli, że przy braku tego minerału komunikacja między neuronami została znacznie zmniejszona i że cynk jest niezbędny do kontrolowania wydajności między komórkami nerwowymi w hipokampie.

Przez ponad pół wieku naukowcy rozumieli, że wysokie stężenia cynku osadzają się w komórkach nerwowych; zwane pęcherzykami, pakują przekaźniki, które umożliwiają komunikację komórek nerwowych. Najwyższe stężenie cynku w mózgu występuje wśród neuronów hipokampa, które kontrolują wysokie funkcje uczenia się i pamięci.

Naukowcy znajdują poziomy cynku w pamięci kontroli mózgu i funkcjach uczenia się

Dzięki sztucznej regulacji poziomu cynku w mózgu badanych zwierząt badacze byli w stanie potwierdzić, że wyeliminowanie cynku z pęcherzyków nerwowych również uniemożliwiło lepszą komunikację. Zwiększając poziom tego minerału, byli w stanie znacznie przywrócić lepszą komunikację w regionie hipokampa, aby poprawić zdolności uczenia się i pamięci.

Wyniki tego badania przeprowadzonego na myszach można ekstrapolować na ludzi, ponieważ wiadomo, że cynk odgrywa podobną rolę w mózgu obu gatunków. Niedobór cynku w typowej zachodniej diecie szybko staje się poważnym problemem zagrażającym zdrowiu ludzkiemu. Z powodu złych praktyk rolniczych i obfitości przetworzonej żywności pozbawionej składników odżywczych wiele dzieci i dorosłych cierpi na chroniczną niewydolność tego minerału.

Z czasem brak cynku ze źródeł dietetycznych może powodować depresję układu odpornościowego, pogorszenie zdrowia seksualnego oraz zwiększone ryzyko demencji i pogorszenia funkcji poznawczych. Źródłem cynku w diecie jest wątroba organiczna, wołowina i jagnięcina. Wegetarianie mogą zawierać orzechy, nasiona i groszek, aby uzyskać mikroelementy. Alternatywnie dostępne są suplementy cynku (30 do 50 mg dziennie), które pomagają utrzymać zdrowy poziom ogólnoustrojowy, który poprawia pamięć, uczenie się i funkcje poznawcze.

[Nota redaktora: NaturalNews zdecydowanie sprzeciwia się stosowaniu wszelkich form badań na zwierzętach. W pełni popieramy wdrażanie humanitarnych eksperymentów medycznych, które promują zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich żywych stworzeń.]

Źródła:

Cynk reguluje komunikację między komórkami mózgowymi
Cynk pęcherzykowy promuje presynaptyczne i hamuje postsynaptyczne długotrwałe nasilenie omchnięcia błonnika-CA3
Cynk ma kluczowe znaczenie dla mózgu, ale zbyt wiele może powodować drgawki

O autorze: John Phillip jest naukowcem i pisarzem ds. Zdrowia, który regularnie pisze na temat najnowocześniejszego stosowania diety, modyfikacji stylu życia i ukierunkowanej suplementacji w celu poprawy i poprawy jakości i długości życia. John jest autorem „Twojego zdrowego planu odchudzania”, obszernego ebooka wyjaśniającego, jak stosować dietę, ćwiczenia, umysł i ukierunkowaną suplementację, aby osiągnąć swój cel odchudzania."
1 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 12135
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 102
x 611
Podziękował: 29348 razy
Otrzymał podziękowanie: 18600 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 16 sty 2020, 19:14

aż niewiarygodne, a jednak !!
alternatywą są szczepionki !


https://www.farmer.pl/produkcja-zwierze ... 90886.html
Czy jesteśmy gotowi na wycofanie ZnO z pasz dla świń?

Obrazek

Dodano: 02-01-2020 10:33


Nowoczesna produkcja zwierzęca - ŚWINIE 2020

Do wejścia w życie zakazu stosowania leczniczych dawek tlenku cynku w paszach dla świń pozostały równo trzy lata. Czy do tego czasu jesteśmy w stanie opracować alternatywne rozwiązanie wspomagające kontrolę biegunek u prosiąt?

Już za trzy lata produkcja trzody chlewnej w naszym kraju stanie przed kolejnym poważnym wyzwaniem. Jedynie do końca 2022 roku dozwolone będzie bowiem stosowanie w żywieniu trzody chlewnej pasz leczniczych opartych o wysokie dawki tlenku cynku (rzędu 1500 PPM i wyższe).

Dozwolone będzie jedynie stosowanie suplementacji cynku w postaci niewielkich dawek ZnO, w żadnym wypadku nie wykazujących działania terapeutycznego.

Wspomniane restrykcje to duży problem dla rolników wyspecjalizowanych w produkcji prosiąt, oraz w chowie świń w cyklu zamkniętym.

Wysokie dawki ZnO stanowią bowiem skuteczne narzędzie kontroli problemu biegunek u prosiąt na etapie odsadzania. Skutecznie ograniczają one ryzyko zahamowania wzrostu i upadków na tym etapie produkcji.

Niestety ze względu na ryzyko akumulacji związków cynku w glebie, do której dostają się one za pośrednictwem nawozów naturalnych, od 1 stycznia 2023 roku zastosowanie wysokich dawek tlenku zostanie zakazane.

Warto zatem zastanowić się, czy na trzy lata przed wprowadzeniem wspomnianego zakazu w życie jesteśmy gotowi na rezygnację z zastosowania związków cynku jako środka wspomagającego walkę z biegunkami.

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Prawda jest taka, że nie mamy, i prawdopodobnie długo nie będziemy mieli równoważnej alternatywy dla stosowania leczniczych dawek tlenku cynku.

Jednocześnie w walce z biegunkami nie jesteśmy jednak całkowicie bezbronni.
Co więcej, wydaje się, że dostępne obecnie narzędzia pozwalają na skuteczne ograniczenie wspomnianych problemów zdrowotnych.

Za pośrednictwem odpowiednio skonstruowanego programu szczepień, wysokich standardów higieny produkcji, oraz zastosowaniu specjalistycznych dodatków żywieniowych (m.in. preparaty probiotyczne, fitobiotyki, zakwaszacze) możliwe jest utrzymanie stada w dobrej kondycji zdrowotnej.

Już dziś w naszym kraju funkcjonują zresztą fermy które potrafią produkować prosięta nie tylko bez zastosowania tlenku cynku, ale również przy znacznym ograniczeniu konieczności wykorzystania antybiotyków.

Niestety, o ile zastosowanie leczniczych dawek tlenku cynku jest zadaniem dziecinnie prostym,
to bez niego profilaktyka biegunek będzie od nas wymagała wiele pracy, wyższych nakładów finansowych, a przede wszystkim zdobycia szczegółowej fachowej wiedzy dotyczącej wszystkich aspektów chowu.

Okazją do jej zdobycia będzie z pewnością szósta edycja konferencji "Nowoczesna Produkcja - Świnie", która odbędzie się już 20 lutego w Ciechocinku. W czasie spotkania wykład na temat produkcji bez antybiotyków i leczniczych dawek tlenku cynku wygłosi Piotr Cybulski - lekarz weterynarii, specjalista chorób trzody chlewnej pracujący na dużych fermach świń. W czasie spotkania omówi on wszystkie ogniwa pozwalające na zachowanie dobrej kondycji zwierząt bez użycia wspomnianych substancji.
w temacie:
Polska będzie starała się o odroczenia zakazu stosowania leczniczego tlenku cynku w paszach dla świń
https://www.farmer.pl/produkcja-zwierze ... 74284.html

Profilaktyka biegunek bez tlenku cynku będzie niezwykle trudna
https://www.farmer.pl/produkcja-zwierze ... 82583.html
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

cedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 16 sty 2020, 23:19

@GA
Wojna z cynkiem na całego.
Najlepiej żebysmy byli sojowymi wegetarianami ,a jesli nie -to na sztucznym mięsie, w drodze wyjątku wieprzowina bez cynku , na paszach GMO i wszelkiej chemii.
A ja w formie protestu zacząłem stosowanie oliwy magnezowej z dodatkiem octanu cynku. Moze jest delikatne szczypanie, ale tylko na początku. Poza tym żadnych sensacji.
1 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 28 sty 2020, 18:00

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12485126

"Helicobacter. Grudzień 2002; 7 (6): 384–9.
Polaprezinc osłabia zapalenie żołądka związane z Helicobacter pylori u myszoskoczków mongolskich.
Ishihara R1, Iishi H, Sakai N, Yano H, Uedo N, Narahara H, Iseki K, Mikuni T, Ishiguro S, Tatsuta M.
Informacje o autorze
Abstrakt
TŁO:
Układ amoniak-monochloramina odgrywa ważną rolę w uszkodzeniu błony śluzowej żołądka związanym z Helicobacter pylori. Polaprezinc, nowy środek przeciwwrzodowy, ma działanie oczyszczające przeciwko monochloraminie. Celem eksperymentu było zbadanie hamującego wpływu polaprezynku na wywołane przez H. pylori zapalenie żołądka u myszoskoczków mongolskich.

MATERIAŁY I METODY:
Mongolskie myszoskoczki na czczo przez 24 godziny podano doustnie bulion hodowlany zawierający 2-4 x 10 (8) jednostek tworzących kolonię H. pylori ATCC 43054 na mililitr. Od 4 godzin po zaszczepieniu do końca eksperymentu myszoskoczki otrzymywały granulki karmy z 0,02% polaprezynem lub bez niego. Wszystkie myszoskoczki zostały zabite 12 tygodni później. Stopnie gęstości H. pylori i cechy histologiczne zapalenia błony śluzowej żołądka oceniono zgodnie z zaktualizowanym systemem Sydney. Efekt zmiatania polaprezynku na monochloraminę zbadano spektrofotometrycznie.

WYNIKI:
Polaprezinc miał niewielki lub żaden wpływ na gęstość H. pylori zarówno w błonie śluzowej odźwiernika, jak i błony podstawnej. Jednak znacznie osłabił rozwój aktywności polimorfojądrowej neutrofili, naciek jednojądrzasty i erozję nabłonka powierzchniowego zarówno w błonie śluzowej odźwiernika, jak i błony podstawnej w porównaniu z grupą kontrolną. Zaszczepienie H. pylori istotnie zwiększyło wysokość zarówno odźwierkowych, jak i podśluzówkowych błon śluzowych (głównie ze względu na wzrost wysokości rozrostu dołkowego), ale polaprezynk hamował wzrost grubości błony śluzowej zarówno w błonie śluzowej odźwiernika, jak i błon śluzowych podstawy. W tym badaniu nie wykryto metaplazji jelitowej. Badanie spektrofotometryczne wykazało, że monochloramina zmiatała polaprezynk.

WNIOSKI:
Polaprezynk hamował rozwój zapalenia żołądka wywołanego przez H. pylori poprzez jego działanie wychwytujące przeciwko monochloraminie."
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 28 sty 2020, 20:31

https://therenegadepharmacist.com/zinc-deficiency/

"Niedobór cynku
Cynk jest niezbędnym minerałem zaangażowanym w wiele aspektów metabolizmu komórkowego. Występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak owoce morza, takie jak kraby i ostrygi, wołowina, kurczak, migdały, ser, jogurt i groszek.

Niedobór cynku

Fityniany znajdujące się w wielu ziarnach, zbożach i roślinach strączkowych wiążą się z cynkiem w jelitach i zapobiegają jego wchłanianiu. Mięso zapewnia znacznie wyższy poziom tego niezbędnego minerału niż warzywa, co oznacza, że ​​wegetarianie i weganie powinni zwracać uwagę na zużycie cynku.

Co to jest niedobór cynku?
Niedobór cynku prowadzi do utraty apetytu i upośledzenia funkcji odpornościowych. Im bardziej staje się poważny, niedobór cynku może powodować wypadanie włosów, biegunkę, impotencję oraz uszkodzenia oczu i skóry.

Kto doświadcza niedoboru cynku?
Wegetarianie są najbardziej narażeni na niedobór cynku, ale alkoholicy i osoby z problemami trawiennymi i słabym kwasem żołądkowym są również bardzo zagrożEnI.

Niektóre działania niepożądane leków mogą powodować niedobór cynku i niski poziom prawie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Kobiety, które przyjmują pigułki antykoncepcyjne lub poddają się hormonalnej terapii zastępczej, są bardziej narażone na niedobór cynku.


Nadmierna pobłażliwość w stosunku do seksu, a nawet nadmierna masturbacja - więcej niż 5 razy w tygodniu - może powodować poważny niedobór cynku, ponieważ płyny seksualne u mężczyzn i kobiet są bogate w ten niezbędny minerał. Już sam wytrysk zużywa dużo cynku, ponieważ w procesie tym potrzeba tak dużo energii. Cynk jest również silnie zaangażowany w naturalną produkcję dopaminy, a ty dostajesz gwałtowny wzrost uwalniania dopaminy podczas seksu i wytrysku.

Co jest przeciwieństwem niedoboru cynku?
Optymalne poziomy cynku mają następujące zalety:

Poprawiona wydajność sportowa
Optymalne poziomy cynku w organizmie pomagają zwiększyć produkcję trzech najważniejszych hormonów anabolicznych: testosteronu, hormonu wzrostu i insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1). Potrzebujesz ich do uzyskania dobrego napięcia mięśniowego i mocnych kości.

Wspiera zdrowie reprodukcyjne
Niski poziom cynku u mężczyzn upośledza produkcję testosteronu, stwarza ryzyko rozwoju raka prostaty i powoduje bezpłodność. Niedobór cynku wiąże się również z niskim libido. Jeśli kobiety mają niedobór cynku, jajo nie dojrzeje właściwie, co wpłynie na owulację, powodując bezpłodność. Odpowiedni cynk pozwala kobietom na bardziej efektywne wykorzystanie estrogenu i progesteronu, wspierając zdrowie reprodukcyjne i zapewniając, że estrogen robi to, co powinien robić w organizmie.

Zapobiega rakowi i wzmacnia układ odpornościowy
Dowody łączą niedobór cynku z nowotworami piersi, jelita grubego, jajników, płuc, skóry i białaczki. Niedobór cynku wpływa na układ odpornościowy, ponieważ niski poziom cynku powoduje zaburzenia funkcji komórek T. Komórki T podnoszą układ odpornościowy organizmu, gdy pojawiają się wirusy, bakterie lub problemy zdrowotne. Starsi ludzie są bardziej narażeni na niedobór cynku i istnieją mocne dowody, że zapotrzebowanie na więcej cynku może wzrastać z wiekiem, aby przeciwdziałać stanom zapalnym, wspierać układ odpornościowy i zapewnić zdrowe funkcjonowanie komórek.

Poprawione zdrowie układu sercowo-naczyniowego
Niedobór cynku prowadzi do wysokiego poziomu cholesterolu i stanów zapalnych.

Zwiększona wrażliwość na insulinę i zapobieganie cukrzycy
Cynk jest potrzebny do zdrowego funkcjonowania większości hormonów, w tym insuliny. Cynk odgrywa istotną rolę w zdrowym funkcjonowaniu insuliny. Nieodpowiedni poziom cynku może często prowadzić do cukrzycy.

Zwiększone zdrowie mózgu, leczenie ADHD i depresji
Cynk odgrywa istotną rolę w działaniu neuroprzekaźników i pomaga utrzymać strukturę i zdrowie mózgu. Cynk bierze również udział w tworzeniu zdrowych błon komórkowych, szczególnie w mózgu. Badania pokazują, że dzieci z ADHD mają zwykle mniej cynku niż zdrowe dzieci, a suplementacja cynku może pomóc w objawach ADHD. Dopamina, w którą zaangażowany jest cynk, jest ważnym hormonem, który poprawia energię, nastrój i uczenie się oparte na nagrodach. Niski poziom dopaminy wiąże się z depresją, aw niektórych przypadkach depresja cynk może być cudownym suplementem.

Jak zapewnić sobie wystarczającą ilość cynku
Możesz uzupełnić poziom cynku poprzez suplementację wysokiej jakości, ale pamiętaj, że istnieje również górna granica poziomów cynku. Toksyczność cynku może prowadzić do problemów immunologicznych, a nawet bezpłodności, podobnie jak w przypadku zbyt małej ilości cynku.

Przez The Renegade Pharmacist | 14 czerwca 2019"
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 12 maja 2020, 11:50

https://polish.mercola.com/sites/articl ... owego.aspx

"Jak poprawić wchłanianie cynku w celu wzmocnienia układu odpornościowego?

12 Maja 2020 •

W skrócie
Układ odpornościowy jest pierwszą linią obrony przed chorobami zakaźnymi; istnieje wiele różnych sposobów na zwiększenie i poprawę jego funkcji

Cynk jest składnikiem odżywczym, który odgrywa bardzo ważną rolę w zdolności układu odpornościowego do zapobiegania infekcjom wirusowym i może odgrywać niedocenianą rolę w pandemii COVID-19

Cynk jest niezbędny dla zdrowej funkcji odpornościowej. W 2010 roku wykazano, że połączenie cynku z jonoforem cynku (cząsteczka transportująca cynk) blokuje wirusową replikację koronawirusa SARS w hodowli komórkowej w ciągu kilku minut

Sam cynk nie jest w stanie całkowicie zatrzymać replikacji wirusa, ponieważ nie może łatwo przejść przez ścianę komórkową. Dostanie się do komórki jest kluczowe, ponieważ w tym miejscu zachodzi replikacja wirusowa

Lek przeciwmalaryczny, hydroksychlorochina, wydaje się działać przeciwko COVID-19, poprawiając transport cynku do komórek. Naturalne jonofory cynku poprawiające wchłanianie cynku obejmują kwercetynę i galusan epigalokatechiny (EGCG)


Według dr. Mercoli

Co ciekawe, wybitni lekarze mówili w mediach, że nie można tak wzmocnić układu odpornościowego, aby pokonać wirusa SARS-CoV-2. Trudno zrozumieć, że tego rodzaju ignorancja wciąż przenika konwencjonalny system medyczny – i że bez zastanowienia krytykują ludzi, którzy przedstawiają przeciwne dowody.

Układ odpornościowy jest pierwszą linią obrony przed wszelkimi chorobami, zwłaszcza chorobami zakaźnymi. Istnieje wiele różnych sposobów na wzmocnienie układu odpornościowego i poprawę jego funkcji. Jednym ze składników odżywczych, który odgrywa bardzo ważną rolę w zdolności układu odpornościowego do zapobiegania infekcjom wirusowym, jest cynk.

W filmie MedCram (który można znaleźć w Internecie), dr Roger Seheult recenzuje przekonujące dowody sugerujące, że chlorochina – lek przeciwmalaryczny – wydaje się przydatny w leczeniu COVID-19, ponieważ poprawia on pobieranie cynku do komórki. Hydroksychlorochina (Plaquenil) wykorzystuje tę samą ścieżkę co chlorochina, ale ma bezpieczniejszy profil bezpieczeństwa.

Podczas gdy leki przeciwmalaryczne – chlorochina i hydroksychlorochina – działają jak jonofor cynku (cząsteczka transportująca cynk) i ułatwiają wchłanianie cynku w organizmie, inne naturalne związki mogą mieć ten sam efekt.

Związki wiążące cynk wzmacniają układ odpornościowy
Cynk jest bardzo niedocenianym graczem w pandemii COVID-19. Cynk jest niezbędny dla prawidłowej funkcji odpornościowej. W 2010 roku wykazano, że połączenie cynku z jonoforem cynku (cząsteczka transportująca cynk) hamuje koronawirusa SARS in vitro. W hodowli komórkowej cynk blokował replikację wirusa w ciągu kilku minut.

Niedawno dr Vladimir Zelenko, który ma praktykę medyczną w Nowym Jorku, twierdzi, że z powodzeniem leczył 699 kolejnych przypadków COVID-19 kombinacją doustnego cynku, chlorochiny (jonofor cynku) i antybiotyku azytromycyny. Co ważne, wykazano, że niedobór cynku upośledza funkcje odpornościowe. Jak zauważono w dokumencie z 2013 roku na temat niedoboru cynku:

„Cynk jest drugim przekaźnikiem komórek odpornościowych, a wewnątrzkomórkowy wolny cynk w tych komórkach uczestniczy w zdarzeniach sygnalizacyjnych. Cynk… jest bardzo skuteczny w zmniejszaniu częstości infekcji u osób starszych. Cynk nie tylko moduluje odporność komórkową, ale także jest przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym”.

Problem polega na tym, że cynk jest w dużej mierze nierozpuszczalny i nie może łatwo dostać się przez ścianę tłuszczową komórek. Dostanie się do komórki, jest kluczowe, ponieważ w tym miejscu zachodzi replikacja wirusowa. W tym miejscu wkraczają jonofory cynkowe, a fakt, że leki przeciwmalaryczne, chlorochina i hydroksychlorochina, działają jak jonofory cynkowe, może wyjaśnić, dlaczego wydają się tak przydatne przeciwko COVID-19.

Inne transportery naturalnego cynku – kwercetyna i EGCG
Dobrą wiadomością jest to, że leki takie jak chlorochina i hydroksychlorochina prawdopodobnie również nie byłyby konieczne (z wyjątkiem być może najpoważniejszych przypadków), ponieważ inne naturalne związki mogą mieć podobne działanie.

Badanie porównawcze opublikowane w 2014 roku dotyczyło dwóch jonoforów cynkowych: kwercetyny i galusanu epigalokatechiny (EGCG, znajduje się w zielonej herbacie). Zauważono, że wiele biologicznych działań tych związków może w rzeczywistości być związane z ich zdolnością do zwiększania wychwytu cynku przez komórki. Według autorów badania:

„Niezwiązany cynk, niewielka część całkowitego cynku wewnątrzkomórkowego, który jest luźno związany z białkami i łatwo wymienny, moduluje aktywność licznych szlaków sygnalizacyjnych i metabolicznych. Dietetyczne polifenole roślinne, takie jak kwercetyna (QCT) i galusan epigallokatechiny, działają jako przeciwutleniacze i cząsteczki sygnalizacyjne.

Co ciekawe, aktywność wielu enzymów, na które polifenole mają wpływ, zależy od cynku. Wcześniej wykazaliśmy, że te polifenole chelatują kationy cynku i postawiliśmy hipotezę, że te flawonoidy mogą również działać jako jonofory cynku, transportując kationy cynku przez błonę plazmatyczną.

Aby udowodnić tę hipotezę, wykazano zdolność QCT i galusanu epigalokatechiny do szybkiego zwiększania poziomu cynku w mysich komórkach wątrobiaka Hepa 1-6, a także po raz pierwszy w liposomach… Aktywność jonoforowa polifenoli w diecie może przyczyniać się do wzrostu poziomu cynku w komórkach, a tym samym do wielu ich biologicznych działań”.


Kwercetyna jest również silnym środkiem przeciwwirusowym, a kwercetyna i galusan epigallokatechiny mają dodatkową zaletę hamowania proteazy 3CL – enzymu używanego przez koronawirusy SARS do infekowania zdrowych komórek. Jak wyjaśniono w artykule opublikowanym w Nature w 2020 roku, proteaza 3CL „jest niezbędna do przetwarzania poliprotein, które ulegają translacji z wirusowego RNA”.

Według innego badania z 2020 roku, zakłada się, że zdolność kwercetyny, galusanu epigallokatechiny i niektórych innych flawonoidów do hamowania koronawirusów SARS „w niektórych przypadkach jest bezpośrednio związana z tłumieniem aktywności SARS-CoV 3CLpro”.

Obrona przed koronawirusem
Na zakończenie Sardi proponuje naśladowanie protokołu Zelenko COVID-19 przy użyciu naturalnych środków, jeśli masz objawy infekcji SARS-CoV-2 i nie możesz uzyskać recepty na chlorochinę/hydroksychlorochinę:

Naturalny antybiotyk, taki jak ekstrakt cynamonu lub olej z oregano
Kwercetyna jako jonofor cynku (w celu zwiększenia wchodzenia cynku do komórek)
Cynk, do 30 miligramów dziennie
Witamina B3 (niacyna) — 25 do 50 mg dziennie i selen w celu dalszego zwiększenia biodostępności cynku
Jeśli okaże się, że brakuje cynku, rozważ spożywanie większej ilości produktów bogatych w cynk. Przykłady obejmują nasiona konopi, sezamu i dyni, kakao, ser cheddar, owoce morza, takie jak ostrygi, kraby, krewetki i małże.

Cynk + Niacyna + Selen to zwycięska kombinacja
Suplementowanie niacyny i selenu wydaje się dobrą radą, biorąc pod uwagę, że oba odgrywają rolę w absorpcji i biodostępności cynku w organizmie. Na przykład, badanie opublikowane w 1991 roku wykazało, że gdy młode kobiety stosowały dietę z niedoborem witaminy B3, poziom cynku w surowicy obniżył się, co sugeruje, że niedobór B3 wpływał na metabolizm cynku, tak że „wchłonięty cynk nie był dostępny do wykorzystania przez komórki”.

Bardziej dogłębne badanie i wyjaśnienie związku zarówno niacyny, jak i selenu z cynkiem przedstawiono w artykule z 2008 roku pt. „Zinc, Metallothioneins and Longevity: Interrelationships With Niacin and Selenium”:

„Starzenie się jest nieuniknionym procesem biologicznym ze stopniowymi i spontanicznymi zmianami biochemicznymi i fizjologicznymi oraz zwiększoną podatnością na choroby.

Niektóre czynniki odżywcze (cynk, niacyna, selen) mogą przemodelować te zmiany, prowadząc do możliwej ucieczki od chorób, w konsekwencji zdrowego starzenia się, ponieważ są one zaangażowane w poprawę funkcji odpornościowych, homeostazy metabolicznej i obrony antyoksydacyjnej.

Eksperymenty… pokazują, że cynk jest ważny dla wydajności immunologicznej (zarówno wrodzonej, jak i adaptacyjnej), homeostazy metabolicznej (wykorzystanie energii i obrót hormonów) oraz aktywności przeciwutleniającej (enzym SOD).

Niacyna jest prekursorem NAD+, substratu dla aktywności enzymu naprawczego DNA PARP-1, a zatem może przyczyniać się do utrzymania stabilności genomu. Selen powoduje uwalnianie cynku przez metalotioneiny (MT) poprzez redukcję peroksydazy glutationowej.

Ten fakt ma kluczowe znaczenie w starzeniu, ponieważ wysoki poziom MT może nie być w stanie uwolnić cynku, co powoduje niską dostępność wewnątrzkomórkowego wolnego jonu cynku i obniżenie wydajności immunologicznej, homeostazy metabolicznej i aktywności przeciwutleniającej.

Biorąc pod uwagę istnienie transporterów cynku… odpowiednio dla komórkowego napływu i wypływu cynku, związek między transporterami cynku a MT ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zadowalającej wewnątrzkomórkowej homeostazy cynku w procesie starzenia.

Poprawa odporności, homeostaza metaboliczna, obrona antyoksydacyjna występują u osób starszych po fizjologicznej suplementacji cynku… Związek „cynk plus selen” poprawia odporność humoralną u starszych osób po szczepieniu przeciw grypie”.

Bliższe spojrzenie na wpływ cynku na odporność, nastrój i tarczycę
Cynk wpływa na układ odpornościowy, nastrój i tarczycę. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu obszarowi.

• Układ odpornościowy — jeśli zażyjesz tabletki cynkowe przy pierwszych objawach przeziębienia, aby skrócić czas trwania przeziębienia, grypy lub infekcji, rozpoznasz rolę cynku we wzmacnianiu układu odpornościowego. Cynk odgrywa istotną rolę w aktywacji komórek T organizmu, niektórych białych krwinek, których zadaniem jest niszczenie zainfekowanych komórek.

Jeśli padniesz ofiarą częstych infekcji bakteryjnych lub przeziębienia, organizm może próbować Ci powiedzieć, że potrzebuje więcej cynku. Biorąc pod uwagę jego właściwości wzmacniające odporność, suplementy cynku mogą być również przydatne w rozwiązywaniu problemów bakteryjnych, takich jak trądzik, nieprzyjemny zapach ciała i łupież.

• Nastrój — jeśli cierpisz na depresję, prawdopodobnie organizm ma za mało cynku. Naukowcy zaobserwowali niski poziom cynku we krwi u osób z depresją, co sugeruje, że niedobór cynku może wywołać chronicznie zły nastrój. Depresja powoduje kurczenie się hipokampa i jest to część mózgu związana z emocjami, pamięcią i uczeniem się.

Ponieważ wykazano, że cynk chroni hipokamp przed stanem zapalnym spowodowanym stresem emocjonalnym, uważa się go za ważny czynnik w leczeniu depresji.

• Tarczyca — w związku ze zdrowiem tarczycy, cynk odgrywa rolę w wytwarzaniu hormonu w mózgu, co z kolei sygnalizuje przysadce mózgowej wytwarzanie hormonu stymulującego tarczycę.

Kiedy poziom cynku jest niski, możesz doświadczyć wielu charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy, takich jak zimne dłonie i stopy, spowolniony metabolizm i przerzedzenie włosów. Cynk pomaga również hormonom tarczycy związać się z receptorami DNA wewnątrz komórek. Jeśli brakuje Ci cynku, Twoje ciało nie może efektywnie wykorzystać hormonów tarczycy, nawet jeśli ich poziom we krwi jest prawidłowy."

Osobiście stosuję też octan cynku w formie spreju na ręce, skórę głowy ( w oliwie magnezowej) , jako dezodorant pod pachy.
Doustnie brany glukonian cynku ( słabo przyswajalny, powodujacy stomach upset) razem z glicyna , histydyną, MSM i pestkami dyni nie powodował żadnych dolegliwości.
Histydyna jest głównym transporterem cynku w komórkach, ale też antyoksydantem.
Metalotioneiny są bogate w cysteinę, która łatwo niszczy się w obróbce termicznej.
MSM, NAC, metionina z transulfuracją ( Mg+B6, która jest aktywowana przez B2-FAD), czosnek, raw milk mogą być dobrym źródłem cysteiny.

Zainteresowanych biotiolami odsyłam do
https://medbook.com.pl/ksiazka/pokaz/id ... llonskiego
Spis treści
1. Udział tioli w mechanizmach antyoksydacyjnych i prooksydacyjnych komórek
2. Cysteina. Metabolizm, biologiczna rola i przyczyny toksyczności
3. Homocysteina, niegdyś egzotyczny metabolit
4. Glutation. Antyoksydacyjne i detoksykacyjne właściwości, biologiczna i farmakologiczna regulacja biosyntezy
5. Glutation. Metabolizm i biologiczna rola w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN)
6. Kwas liponowy. Udział w metabolizmie oraz możliwości farmakologicznego działania
7. Koenzym A. Udział w metabolizmie i możliwości farmakologicznego działania
8. Ergotioneina. Występowanie i właściwości biologiczne
9. Udział tioli w biologicznej roli tlenku azotu
10. Wykrywanie i oznaczanie tioli w próbkach biologicznych
Skorowidz
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 30 maja 2020, 14:46

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29402502/
J Trace Elem Med Biol
. 2018 wrz; 49: 231-240. doi: 10.1016 / j.jtemb.2018.01.006. Epub 2018 31 stycznia.
Wpływ suplementacji cynku na parametry immunologiczne u świń odsadzonych od maciory

Veronika Kloubert 1, Karoline Blaabjerg 2, Tina Sørensen Dalgaard 3, Hanne Damgaard Poulsen 4, Lothar Rink 5, Inga Wessels 6

PMID: 29402502 DOI: 10.1016 / j.jtemb.2018.01.006
Abstrakt

Cynk jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, niezwykle ważnym dla dobrze funkcjonującego układu odpornościowego. W przypadku niedoboru cynku nie są zapewnione odpowiednie funkcje odpornościowe, co prowadzi do różnych chorób. Odsadzanie świń od macior powoduje stres, zwiększając podatność na infekcje. Ponadto niskie spożycie paszy w ciągu pierwszych dwóch tygodni po odsadzeniu, któremu towarzyszy niskie spożycie cynku, powoduje przejściowy niedobór cynku. Dlatego wspomaganie układu odpornościowego poprzez suplementację cynku może poprawić jego funkcję, a tym samym zdrowie i dobrostan świń. W tym badaniu status immunologiczny odsadzonych świń analizowano w różnych warunkach suplementacji cynku. Mówiąc ściślej, codzienna dieta wieprzowa albo nie była uzupełniana (0 ppm), albo była uzupełniana niskimi (100 ppm) lub wysokimi (2500 ppm) dodatkowymi ilościami cynku w postaci tlenku cynku (ZnO) (Zn0, Zn100, i Zn2500, odpowiednio). Analizowano wrodzone i adaptacyjne komórki odpornościowe świń różnych grup dietetycznych. Wyniki ujawniły lepszą wrodzoną zdolność immunologiczną, reprezentowaną przez zwiększoną fagocytozę i nieznacznie zwiększony wybuch oksydacyjny w komórkach odpowiednio od świń Zn2500 i Zn100. Oprócz tego suplementacja cynku poprawiła odporność adaptacyjną, co widać po zwiększonej liczbie komórek T CD3 +, jak również zwiększonej liczbie regulatorowych komórek T CD3 + CD4 + Foxp3 +, podwyższonej produkcji interleukiny (IL) -2 i zmniejszonej produkcji IL-10. Chociaż nie jest to znaczące, uzupełnienie 2500 ppm cynku nieznacznie obniżyło zabijanie komórek naturalnych zabójców (NK). Zatem optymalne stężenie suplementacji cynku świń odsadzonych dwa tygodnie po odsadzeniu wymaga dalszych badań, prawdopodobnie ustalając optymalne stężenie między 100 ppm a 2500 ppm cynku. Porównania genomu wskazują, że genom świni jest bliżej związany z ludzkim genomem niż genom mysi jest związany z ludzkim genomem. Dlatego świnia wydaje się odpowiednim organizmem do badania odporności człowieka i chorób. Wyniki uzyskane w bieżącym badaniu mogą zatem być przenoszone na ludzki układ odpornościowy.
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 30 maja 2020, 14:59

https://www.pigprogress.net/Health/Arti ... s-260982E/
6 różnych ról cynku u świń
Pierwiastek śladowy cynk jest wykorzystywany na różne sposoby w paszach dla świń - zarówno jako niezbędny składnik odżywczy, ale także na poziomie farmakologicznym, aby powstrzymać szorowanie. Ten artykuł ma na celu określenie sześciu różnych sposobów działania cynku dla świń.

Minerały śladowe dostarczają niezbędnych składników odżywczych niezbędnych do różnych funkcji metabolicznych, takich jak wzrost, rozwój, rozmnażanie i odporność. Nawet umiarkowany niedobór może negatywnie wpłynąć na wydajność zwierząt.

Cynk jest pierwiastkiem śladowym zaangażowanym w różne funkcje biologiczne. Jest to bardzo ważny element wielofunkcyjny wymagany dla zdrowia, produkcji i rozmnażania świń. Cynk jest niezbędny do syntezy i metabolicznego funkcjonowania prawie około 300 enzymów biochemicznych i jest uważany za niezbędny do podziału komórek i syntezy DNA i syntezy białek. Poza tym cynk nie jest powszechnie magazynowany w organizmie i wymaga ciągłego zaopatrzenia wraz z dietą, szczególnie u świń, ponieważ dieta świńska składa się głównie ze zbóż, które zawierają duże ilości fitazy. To z kolei wiąże się z cynkiem i tworzy nierozpuszczalne chelaty mineralne, które nie są w stanie wchłonąć w jelicie.


Suplementacja cynku w dawce farmakologicznej w postaci tlenku cynku jest praktykowana u świń w młodym wieku , pomagając zmniejszyć częstość biegunek po odsadzeniu. Zdjęcie: Ronald Hissink
Obecność wyższych ilości innych pierwiastków nieorganicznych, takich jak żelazo, miedź i wapń, również blokuje wchłanianie cynku w jelicie. Ostatnie badania sugerują, że cynk można stosować w dawkach farmakologicznych, aby zmniejszyć stres związany z odsadzeniem. Ponieważ odsadzanie prosiąt jest okresem przejścia od mleka matki i uzależnienia od lochy, na fizycznie i chemicznie odmienną dietę, a także inny reżim karmienia i stres środowiskowy, które są odpowiedzialne za głębokie zmiany w przewodzie pokarmowym prosiąt.

Obecnie suplementacja cynku w dawce farmakologicznej (2000–3 000 ppm) w postaci tlenku cynku jest praktykowana u świń w wieku przedszkolnym, co pomaga zmniejszyć częstość biegunek po odsadzeniu, zwiększyć średni dzienny przyrost masy ciała, a także rozwija lepszą odporność na choroby .

Cynk w układzie biologicznym

Cynk jest strukturalnym składnikiem dużej liczby białek, w tym enzymów komórkowych szlaków sygnałowych i czynników transkrypcyjnych. Cynk może modulować rozpoznawanie sygnału komórkowego, metabolizm drugiego przekaźnika, kinazę białkową i aktywność fosfatazy białkowej. Oprócz wapnia, fosforu i magnezu cynk jest również ważny dla tworzenia kości, ponieważ badanie wykazało, że niedobór cynku zmniejsza rozmiar i wytrzymałość kości udowej. Jest niezbędny do namnażania i różnicowania komórek, szczególnie do regulacji syntezy DNA i mitozy. Cynk odgrywa istotną rolę w utrzymaniu stabilności genomowej, ekspresji genetycznej, modulacji apoptozy. Cynk jest integralną częścią białka naprawczego DNA OGG1, które naprawia utlenioną guaninę w DNA. Jego rozregulowanie prowadzi do mutacji punktowych i zmniejszenia ekspresji genów.


U świń można wyróżnić 6 trybów działania.
Cynk i przewód pokarmowy
Cynk jest związany z utrzymaniem lub funkcjonowaniem przewodu pokarmowego, od kubków smakowych języka do funkcji kosmków i krypty w jelicie. Na przykład w przewodzie jelitowym cynk pomaga utrzymać stabilność mikroflory jelitowej, wspiera dużą różnorodność bakterii z grupy coli u prosiąt odsadzonych od maciory i zmniejsza podatność świń na zakażenie E. coli. Dalsze badania dowiodły również, że suplementacja farmakologicznymi dawkami cynku jako tlenku cynku działa jako środek przeciwdrobnoustrojowy i poprawia czynność przewodu pokarmowego poprzez zwiększenie grubości błony śluzowej, wysokości kosmków i szerokości jelita cienkiego.

Aktywność cynku i enzymu
Enzym dysmutaza miedź / nadtlenek cynku (Cu / Zn SOD) odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. W tkankach ssaków reaktywne formy tlenu, takie jak rodniki nadtlenkowe, rodniki hydroksylowe i nadtlenek wodoru są stale wytwarzane podczas metabolizmu tlenowego. Nadmierne wytwarzanie reaktywnych form tlenu może powodować szkodliwe zmiany. Dlatego te wolne rodniki powinny pochodzić z organizmu. Spośród innych enzymów, które detoksykują wolne rodniki, Cu / Zn SOD jest jednym z najważniejszych enzymów katalizujących eliminację wolnych rodników.

Aktywność cynku i hormonu metabolicznego
Prawidłowy stan tarczycy zależy od obecności wielu pierwiastków śladowych zarówno w syntezie, jak i metabolizmie hormonów tarczycy. Rola cynku w metabolizmie tarczycy została zbadana u zwierząt, ale wyniki były sprzeczne. Ostatnie ustalenia w 201 4 wskazał wyższe i niższe stężenie trijodotyroniny i tyroksyny u świń z dodatkiem cynku i świń z niedoborem cynku.

Cynk i wzrost
Cynk dietetyczny poprawia wzrost zwierząt hodowlanych poprzez aktywację różnych układów enzymatycznych niezbędnych do podziału i proliferacji komórek.

Rozmnażanie cynku i świń
W przypadku samców zwierzęta cynk odgrywa ważną rolę w spermatogenezie. Raporty wskazują, że u zwierząt z niedoborem cynku rozwój komórek Leydiga może być opóźniony, a odpowiedź na hormon luteinizujący (LH), a także steroidogeneza jąder.

U macior kontrola cynku pod kątem zachowania rui, długości cyklu rui i wieku w okresie dojrzewania jest dobrze opisana. Jednak cynk odgrywa również rolę w problemach reprodukcyjnych u zwierząt - odnotowano również opóźnione dojrzewanie płciowe i niższe wskaźniki poczęcia, niepowodzenia implantacji i zmniejszenie wielkości ściółki. Cynk odgrywa znaczącą rolę w naprawie i utrzymaniu błony śluzowej macicy po porodzie i wczesnym powrocie rui poporodowej. Wykazano, że zwierzęta z niedoborem cynku mają niższe stężenie hormonu folikulotropowego (FSH) i LH.

Cynk i układ odpornościowy
Cynk odgrywa bardzo ważną rolę w kontrolowaniu układu odpornościowego, a zwierzęta z niedoborem cynku doświadczają zwiększonej podatności na różne patogeny. Cynk wpływa na wiele aspektów układu odpornościowego, od bariery skóry po regulację genów w limfocytach. Cynk ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania komórek pośredniczących w niespecyficznej odporności, takich jak neutrofile i komórki naturalnych zabójców. Niedobór cynku wpływa również na rozwój nabytej odporności poprzez zapobieganie zarówno wzrostowi, jak i niektórym funkcjom limfocytów T, takim jak aktywacja produkcji cytokin Th1 i limfocytom B.
Referencje dostępne na życzenie.
Autorzy: Dr Sanjib Borah i Dipankar Paul
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 30 maja 2020, 15:12

Czy pasze z fitynianami (zboża, soja), niedobor cynku, stres i glifosat, obniżenie norm stoją za ASF? Czy obniżenie doposzczalnych norm dla cynku miało zlikwidować hodowlę trzody chlewnej?

https://agronews.com.pl/artykul/nie-dla ... -dla-swin/
" Obecne normy określają maksymalny poziom cynku dla tuczników w ilości 150 mg/kg paszy. Panel FEEDAP zarekomendował potencjalną redukcję dopuszczalnej zawartości cynku z obecnego poziomu 150 do 100 mg Zn/kg paszy."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Afrykański_pomór_świń

https://www.farmer.pl/produkcja-zwierze ... 52696.html
" Lochy cierpiące na niedobór pierwiastka, narażone są na trudności w czasie porodu, takie jak zaleganie łożyska, wydłużanie porodu i zaburzenia laktacji."
"Najczęściej spotykany jest glicynian cynku. Związek ten, cechuje się przyswajalnością blisko 100 proc."
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 30 maja 2020, 15:40

Interesujący cały artykuł

https://www.farmer.pl/produkcja-zwierze ... 89177.html
" Wykazano, że przy niedoborach cynku obniżona jest aktywność naturalnych komórek zabijających oraz komórek wspomagających, które uczestniczą w tworzeniu przeciwciał.[…]
“DZIAŁANIA NA RZECZ OGRANICZENIA ZNO

Przed 2003 rokiem dopuszczalny maksymalny poziom cynku w mieszankach dla świń wynosił 250 mg/kg paszy. Od 2003 roku przepisy w krajach UE dopuszczały maksymalny udział cynku na poziomie 150 mg/kg paszy, natomiast sugeruje się, by ten udział obniżyć do 100 mg/kg paszy. Jednocześnie najpóźniej od 2022 r. w UE przepisy wykluczają stosowanie podwyższonych ilości tlenku cynku w żywieniu odsadzonych prosiąt.

W Danii już w połowie lat 80. ubiegłego wieku w żywieniu odsadzonych prosiąt stosowany był dodatek tlenku cynku w ilości 2500-4000 mg/kg paszy. “
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 24 lip 2020, 17:05

Lifespan Nutrition wyprodukowało na COVID pastylki octanu cynku z jonoforami Zn-kwercytyną i cytrynianem boru oraz aktywną B6 dla lepszego wchłaniania i selenometioniną . Wychodzi na to, że cytrynian boru też jest jonoforem cynku-na prostatę, nowotwory. Wszystkie składniki sa dostępne też w różnych suplementach.
https://lifespannutrition.com/products/ ... tles1free/
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 08 sie 2020, 00:20

Jak zachować swoje zdrowie nie będąc nababem
Stanisław Wilhelm Grys

https://books.google.pl/books?id=LOoEDH ... &q&f=false

" Rola cynku w infekcjach
Podobne zmiany jak w metabolizmie (wchłanianiu,
transporcie i magazynowaniu) Ŝelaza wywołuje uwalniany z
leukocytów czynnik (określany angielskim skrótem LEM) w
metabolizmie cynku. ChociaŜ tutaj pierwsze skutki są pozor
nie odmienne, końcowy efekt jest częściowo ten sam. Pierw
szym objawem obniŜenia poziomu cynku w surowicy są zabu
rzenia smakowo-węchowe i utrata apetytu. Szczególnie wy
raźnie jest zaznaczona niechęć do przyjmowania pokarmów
mięsnych (naleŜy pamiętać, Ŝe Ŝelazo hemowe stanowi źródło
najlepiej przyswajalnego Ŝelaza) i słodyczy. Wraz z równocze
snym wzrostem wydalania azotu z moczem powoduje to rów
nieŜ deficyt białka, co prowadzi do gromadzenia zapasów glikogenu w wątrobie i obniŜenia poziomu glukozy. Dzięki tym
zmianom następuje poprawa procesu poŜerania i zabijania
cząstek zakaźnych przez fagocyty oraz zdolności limfocytów
do rozpoznawania obcych antygenów.
Te mechanizmy są wspomagane przez wystąpienie go
rączki. Jak wykazały najnowsze badania (R. Ganesh i Lalitha
Janakiraman; Clin. Pediatr. 2008) przeszło dwukrotnemu
obniŜeniu poziomu cynku w surowicy dzieci towarzyszy zaw
328
sze występowanie dreszczy związanych z gorączką. Zjawisko
to wynika z faktu, Ŝe cynk jest niezbędny w procesie wytwa
rzania kwasu γ-aminomasłowego (GABA), neuroprzekaźnika
hamującego proces pobudzenia skurczu mięśni. Ponadto me
tal ten wzmaga hamujący wpływ jonów magnezu na procesy
związane z pobudzenie receptora N-metylo-D- asparaginianowego (NMDA). Usunięcie blokady receptora NMDA powoduje
jego aktywację umoŜliwiając przepływ jonów Ca2+ do wnętrza
komórki, co uruchamia kaskadę sygnałową do skurczów mię
śni podskórnych, w czasie których jest wytwarzane ciepło. A
zatem dreszcze i gorączka są nie tylko wyrazem podraŜnienia
ośrodków termoregulacyjnych neuronów podwzgórza.
ChociaŜ koszt metaboliczny gorączki jest wysoki i po
woduje ona pogłębienie hipoglikemii, to podwyŜszenie tempe
ratury ciała jest niezbędne dla aktywacji mechanizmów
obronnych (wytwarzanie przeciwciał i proliferacja limfocytów
ulegają wzrostowi o około 10% na 10C). Gorączka jest bardzo
starym ewolucyjnie mechanizmem obronnym i występuje u
większości organizmów. Dlatego zwierzęta doświadczalne,
którym uniemoŜliwiono podwyŜszenie temperatury w czasie
infekcji miały niŜszą przeŜywalność niŜ zwierzęta kontrolne.
Oczywiście wysoka gorączka osłabia organizm a go
rączka powyŜej 41,5 C grozi uszkodzeniem białek komórek
nerwowych mózgu. Dlatego powinna być obniŜana u dzieci nie
mających sprawnego układu termoregulacyjnego, u kobiet w
ciąŜy dla ochrony płodu oraz u osób z niewydolnym układem
krąŜenia.
Anoreksja (brak apetytu) w czasie choroby wywiera
równieŜ korzystny wpływ na syntezę interferonu stanowiącego
pierwszą zaporę dla wirusów, a ponadto osłabia reakcję nad
wraŜliwości mogącą prowadzić do autodestrukcji tkanek. Z
chwilą wystąpienia przełomu w chorobie i ustąpienia gorączki
wraca apetyt. UmoŜliwia on zwiększenie dostawy czynników
odŜywczych niezbędnych dla biosyntezy przeciwciał, stano
329
wiących najbardziej skuteczną broń w walce z drobnoustro
jami. Nasilenie ich produkcji przypada na ten okres.
Zjawisko odmienne niŜ omawiane poprzednio obser
wuje się w przypadku miedzi."
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 13 lis 2020, 18:47

https://microtrace.eu/fileadmin/uploads ... ators1.pdf

"Metallothionina (MT) została odkryta w 1957 roku jako białko wiążące kadm w korze nerkowej konia i charakteryzuje się niską masą cząsteczkową (>9000 Da), jest bogatym w cysteinę, białkiem wiążącym metal. Ssacza MT zawiera 61 aminokwasów. Białko nie zawiera aminokwasów aromatycznych ani histydyny. Dwadzieścia z 61 aminokwasów są cysteiny, i są rozmieszczone w wysoce zachowane sekwencji, która jest obserwowana w kręgowców, bezkręgowców, drożdży, i roślin MT. Metale wiążą się z MT w kompleksach tiolowych metali wykazujące tetrahedralne (kadm, cynk) lub trigonalne (miedź) geometrii. Dwie główne izoformy MT (oznaczone mt I i II) zostały zidentyfikowane u większości gatunków i są kontrolowane oddzielnie przez różne geny. Ludzie zawierają podformy dwóch izoform. Ostatnio, trzecia izoforma (czynnik hamujący wzrost, MT III) został zidentyfikowany w mózgu. Cząsteczka MT jest podzielona na dwie odrębne domeny wiążące metal. Karboksylowa połowa cząsteczki jest oznaczona jako domena beta i reprezentuje aminokwasy 30-61. Zawiera 11 pozostałości cysteiny i wiąże cztery atomy cynku lub kadmu lub sześć atomów miedzi. Domena ß jest aminokońcową połową MT i zawiera dziewięć pozostałości cysteinylowych. Ta domena wiąże trzy jony cynku lub kadmu lub sześć jonów miedzi. MT wykazuje liczne funkcje biologiczne i fizjologiczne. Wykazuje rolę w metabolizmie cynku i miedzi. Indukcja MT chroni organizmy przed toksycznymi metalami, takimi jak kadm. MT wykazuje również aktywność wymiatacza wolnych rodników. Medycznie indukcja jelitowego MT poprzez terapię cynkową jest skorelowana z normalnym i ujemnym bilansem miedzi u pacjentów z chorobą Wilsona. Indukcja nerek MT chroni również jelita przed toksycznym działaniem leczenia cisplatyną.
0 xcedric
Posty: 6314
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 92
x 157
Podziękował: 3900 razy
Otrzymał podziękowanie: 9949 razy

Re: ZnO

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 11 lut 2021, 11:56

https://biotechnologia.pl/technologie/f ... kach,20548
"Opatentowane rozwiązanie śląskich naukowców jest pochodną styrylochinoliny i ma właściwości fluorescencyjne, czyli po podświetleniu światłem UV oddaje światło widzialne. – Związek jest barwnikiem fluorescencyjnym, sam w sobie świeci, ale pod wpływem jonów cynku świeci inaczej – tłumaczy prof. Robert Musioł z Instytutu Chemii na Wydziale Nauk Technicznych. Dzięki temu może badać poziom tego metalu w komórkach ludzkich czy zwierzęcych.

– Zaburzenie ilości czy rozmieszczenia jonów cynku w komórkach obserwuje się przy chorobie Alzheimera. Nasz związek pozwala na sprawdzanie, czy w komórkach mózgu nie ma tych zaburzeń. Pomoże to w diagnozowaniu tej choroby czy monitorowaniu postępów jej leczenia – dodaje prof. Musioł. Związek ma odpowiednie właściwości biologiczne i fizykochemiczne – jest nietoksyczny, fotostabilny i obojętny chemicznie. Dzięki temu nie będzie szkodził komórkom, nie zmieni swojej struktury pod wpływem promieniowania świetlnego czy temperatury i nie będzie wytwarzał toksycznych produktów w wyniku konwersji energii zmieniającej promieniowanie UV na światło widzialne."
0 xODPOWIEDZ