Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15934
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 865
Podziękował: 29748 razy
Otrzymał podziękowanie: 23984 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 23 lut 2020, 22:40

Czy można generować wodór jednoatomowy? - Mirosław Sobolewski

https://www.youtube.com/watch?v=jM61Tr8Xdt4

Opublikowany 23 lut 2020

Niezależna Telewizja
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15934
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 865
Podziękował: 29748 razy
Otrzymał podziękowanie: 23984 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 18 mar 2020, 20:06

WODÓR JENDNOATOMOWY - JEŻELI TO PRAWDA TO SENSACJA - Mirosław Sobolewski
18 mar 2020

https://www.youtube.com/watch?v=dE-W-h-9rGk

niezaleznatelewizja
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 13256
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 931
x 346
Podziękował: 13434 razy
Otrzymał podziękowanie: 20201 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 25 mar 2020, 22:32

Łączenie wodoru i jonizacji ujemnej w postaci plazmy Wikarskiego - rozmowa z Jackiem Wikarskim


https://youtu.be/VlC_Cms8ajw
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
dama
Posty: 841
Rejestracja: niedziela 15 mar 2015, 20:15
x 2
x 9
Podziękował: 1877 razy
Otrzymał podziękowanie: 885 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: dama » czwartek 26 mar 2020, 14:41

Moze jakies rady na czas obecny z tym coronavirusem ,ktos stosuje ozonuje jonizuje ?
0 xAwatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9337
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 400
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 13527 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » czwartek 26 mar 2020, 23:22

Oczywiście ozon ubija wszelkie wirusy, więc korona wirus nie będzie wyjątkiem.
Jednak stosowanie ozonatora powietrza w mieszkaniu wymaga bardzo dużej ostrożności, bo dopuszczalne stężenie ciągłe dla 8 godzin na dobę to tylko 5 ppb, czyli 5 cząsteczek ozonu na miliard cząsteczek powietrza. Wprawdzie ta wartość wygląda nieco różnie w różnych "annałach", ale nasi "spece" przyjmują, że krótkotrwały kontakt ze stężeniem 20 razy większym jest dopuszczalny, ale to jest już próg bólu głowy itp.
Tak więc stężenie 0,1 ppm uznajemy za najwyższe dopuszczalne chwilowo dla ludzi i zwierząt.
Można kupować mierniki, można też obliczać na bazie wydajności ozonatora i objętości pomieszczenia przy założeniu, że dobry wentylatorek rozprowadza ozon po całym pomieszczeniu. Można to "zautomatyzować" jakims minutnikiem i programatorem włączając ozonator na kilka minut co jakiś odstęp czasu.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

cedric
Posty: 5538
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 85
x 132
Podziękował: 3298 razy
Otrzymał podziękowanie: 8293 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 02 kwie 2020, 15:01

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213340/
1. Wstęp
Ujemne jony powietrza (NAI) odkryto od ponad 100 lat [1]. Teraz generatory NAI są szeroko dostępne do zastosowań domowych lub przemysłowych. W międzyczasie opracowano i wykorzystano różne nowe technologie w celu dalszej poprawy generowania NAI i ograniczenia uwalniania jego ozonu. Zgłoszono jednak pewne kontrowersyjne wyniki lub komentarze dotyczące korzystnego wpływu na ludzi / zwierzęta lub na zmniejszenie gęstości bakterii. Tutaj przeprowadziliśmy kompleksowy przegląd NAI. Z drugiej strony, mocne dowody wykazały rolę NAI w wysoko wydajnym zmniejszaniu stężenia pyłu zawieszonego (PM). W związku z tym należy wykonać więcej pracy w celu dalszej poprawy uwalniania NAI za pomocą nowych metod lub urządzeń, aby NAI mogły być szerzej stosowane do oczyszczania powietrza. W tym miejscu dokonujemy przeglądu generacji NAI i ich wpływu na ludzi, zwierzęta i mikroorganizmy. Następnie omówiliśmy udział jonów nadtlenkowych w biologicznych skutkach NAI. Następnie skupiliśmy się na roślinnych systemach generacji NAI, ponieważ są to stosunkowo nowe systemy generacji NAI z pewnymi zaletami w stosunku do tradycyjnych generatorów NAI z wyładowaniami koronowymi. Sprawdziliśmy także zdolność oczyszczania powietrza przez NAI, szczególnie w usuwaniu PM o średnicach mniejszych niż 10 mikrometrów (PM10).

3. Ujemne jony powietrza i ich wytwarzanie
Jony powietrza to naładowane elektrycznie cząsteczki lub atomy w atmosferze [2]. Jon powietrza powstaje, gdy gazowa cząsteczka lub atom otrzymuje wystarczająco wysoką energię do wyrzucenia elektronu [3]. NAI to te, które zyskują elektron, podczas gdy jony powietrza dodatniego tracą elektron. Naturalne i sztuczne źródła energii obejmują (1) promienie promieniujące lub kosmiczne w atmosferze; (2) światło słoneczne, w tym ultrafiolet; (3) naturalne i sztuczne wyładowania koronowe, w tym grzmoty i błyskawice; (4) siły ścinające wody (efekt Lenarda); (5) roślinne źródła energii.

3.1 Promieniowanie lub kosmiczne promienie w atmosferze

Pierwiastki promieniotwórcze, takie jak uran, rad, aktyn i tor, powszechnie istnieją na naszej planecie. Rozpadają się w atmosferze i emitują promienie α, β i / lub γ, które jonizują powietrze. Tak więc jonizacja promieniowania i promieniowania kosmicznego jest wszechobecna w ziemskiej atmosferze. Jonizacja promienia kosmicznego stanowi około 20% całkowitej jonizacji na powierzchni ziemi [4]. Są także głównymi źródłami energii, które generują NAI nad oceanami [5]. Stężenie NAI wytwarzanych przez te promienie może sięgać od 500 jonów na cm3 powierzchni ziemi [6] do ponad 1000 jonów na cm3 w odległości 15 km od powierzchni ziemi [7].

3.2 Światło słoneczne, w tym ultrafioletowe

Efekt fotoelektryczny to emisja elektronów, gdy pewna długość fali światła padnie na metalową powierzchnię. NAI są generowane poprzez akceptację tych emitowanych elektronów. Efekt fotoelektryczny może w mniejszym stopniu przyczyniać się do generowania NAI, ponieważ tylko niektóre długości fali światła pokazują zdolność do emitowania elektronów przez oświetlenie. Jednym z przykładów jest generator jonów ujemnych wykorzystujący źródło ultrafioletowe do naświetlania materiału przewodzącego prąd elektryczny, który został opatentowany już w 1964 r. (Patent nr US 3128378 A). W tym patencie zastosowano lampę ultrafioletową do napromieniowania materiałów metalowych, które fotoelektrycznie wyrzucają elektrony. Następnie elektrony zderzają się z cząsteczkami powietrza i wytwarzają NAI.

Z drugiej strony, NAI mogą być generowane przez pewną długość fali światła przez bezpośrednio jonizujące cząsteczki powietrza. Na przykład ultrafiolet (UV) można zastosować do bezpośredniej jonizacji cząsteczek powietrza w celu wygenerowania NAI [5,8]. W rzeczywistości jonizacja za pośrednictwem UV jest dominującym źródłem NAI na wysokości powyżej 60 km atmosfery [5]. Te wysoce skoncentrowane NAI z UV w górnych warstwach atmosfery są rozpraszane na powierzchnię ziemi przy niskich prędkościach. Jonizacja przez promieniowanie UV nie ma większego wpływu na NAI w niższej atmosferze z powodu niskiej dawki promieni UV dostępnych w tej warstwie [5]. Chociaż raporty wykazały, że promienie UV znacząco pośredniczą w jonizacji powietrza, przeprowadzono niewiele systematycznych badań nad wpływem sztucznego światła UV na wytwarzanie NAI. Przeprowadziliśmy eksperyment w celu zbadania udziału światła UV w wytwarzaniu NAI (ryc. 1; tabela S1). Eksperyment przeprowadzono w komorze wzrostowej o długości 80 cm x 80 cm szerokości x 80 cm, a szczegółowy opis podano w Dodatkowym eksperymencie. NAI mierzono w warunkach światła UV z normalnymi warunkami światła jako kontrolą. Dane z trzech powtórzeń eksperymentów wykazały, że światła UV rzeczywiście promowały generowanie NAI. W komorze średnie stężenie NAI wyniosło 344 jony / cm3 w ciągu jednej godziny. Stężenie NAI zwiększono do 825 jonów / cm3 w warunkach światła UV, znacznie wyższego niż kontrola (ryc. 1A). Dalsze obserwacje wykazały, że wystąpiły piki generacji NAI w ciągu 8 minut po oświetleniu UV (ryc. 1B – D; tabela S1). Po pikach stężenie NAI utrzymywano na względnie stabilnej wartości, ale wciąż było wyższe niż kontrola. Dla wszystkich trzech powtórzeń lub każdej powtórzenia przeprowadzono nieparametryczny dwustronny test U Manna – Whitneya, jak opisano w Dodatkowym doświadczeniu, a analiza statystyczna wykazała, że ​​stężenia NAI w warunkach oświetlenia UV we wszystkich trzech powtórzeniach były znacznie wyższe niż te w normalnych warunkach warunki oświetlenia (CK) przy p <0,00001. Analiza potwierdziła ponadto promujący wpływ oświetlenia UV na generowanie NAI. Zatem nasz eksperyment wykazał, że do generowania NAI można zastosować oświetlenie UV. Jednak tylko niskie stężenia NAI były generowane w naszych warunkach światła UV.

3.3 Naturalne i sztuczne wyładowania koronowe, w tym burze i błyskawice

Atmosfera otaczająca Ziemię jest poddawana działaniu naturalnego pola elektrycznego, a jej intensywność nieustannie waha się zarówno pod wpływem lokalnym, jak i globalnym [9]. Lokalne wpływy obejmują położenie geograficzne i warunki pogodowe, takie jak burze, deszcz, mgła, mgła i tak dalej; globalne fakty odnoszą się do klasycznych dziennych zmian pola elektrycznego [4]. Kiedy punkty liści lub gałęzie drzew mają dużą różnicę potencjałów w stosunku do swojego otoczenia w swoich polach elektrycznych, następuje wyładowanie koronowe (zwane również wyładowaniem punktowym) i NAI mogą zostać uwolnione [5,10]. Generalnie wyładowanie koronowe zachodzi w warunkach atmosferycznych przy wysokich średnich polach elektrycznych [5]. Na przykład na obszarach górskich wysokie pola elektryczne i niskie ciśnienie atmosferyczne sprzyjają pojawieniu się wyładowań koronowych [11]. Burze i błyskawice generują bardzo wysokie warunki pola elektrycznego, a następnie następuje wyładowanie koronowe. Dlatego NAI zostaną wydane w ogromnej ilości po burzach i błyskawicach. Jednak uwolnione NAI będą stopniowo niszczone przez nieciągłe burze. Oprócz burz i piorunów mgła może również przyczyniać się do generowania NAI. W lesie obserwowano zmiany pola elektrycznego podczas tworzenia się i rozpraszania mgły, co może powodować wyładowanie koronowe i generowanie NAI [9].

Sztuczne wyładowanie koronowe to skuteczny sposób generowania NAI. Gdy wysokie napięcie ujemne zostanie przyłożone do przewodu / elektrody i wygenerowane pole elektryczne jest wystarczająco wysokie, następuje wyładowanie koronowe [12,13]. Jeśli naładowany przewodnik / elektroda ma igłę z ostrym końcem, pole elektryczne wokół końcówki będzie znacznie wyższe niż inne części, a powietrze w pobliżu elektrody może ulec jonizacji i generowane są NAI [14]. Intensywność wyładowań koronowych zależy od kształtu i wielkości przewodów oraz zastosowanego napięcia. Nieregularny przewodnik, szczególnie z ostrym końcem, daje więcej korony niż przewód gładki, a przewody o dużej średnicy wytwarzają niższą koronę niż przewody o małej średnicy; im wyższe przyłożone napięcie, tym więcej generowanych NAI [14,15]. Im mniejsza odległość do punktu koronowego, tym wyższe stężenie NAI jest wykrywane, ponieważ ciągłe wytwarzanie NAI przez wyładowanie koronowe jest związane z procesem reakcji łańcuchowej zwanym lawiną elektronów [16]. Zastosowanie sztucznego pola elektrycznego i wyładowania koronowego na rośliny przeprowadzono już w latach 60. XX wieku [17,18]. Bachman i Hademenos (1971) wykazali, że pod wysokim napięciem sztucznie przyłożone pola elektryczne w pobliżu ostrych końcówek liści jęczmienia zostały zintensyfikowane [19], w wyniku czego nastąpiło wyładowanie koronowe oraz powstały jony powietrza i ozon. Badania koncentrowały się głównie na skutkach biologicznych, takich jak reakcja wzrostu, parowanie i uszkodzenia roślin, a także wpływ wytworzonego ozonu i NAI na wzrost roślin [11, 18, 19, 20, 21, 22].

3.4 Ścinające siły wody (efekt Lenarda)

Znaczna liczba NAI znajduje się pod wodospadami lub nad brzegiem morza. Te NAI są generowane przez efekt Lenarda. Efekt Lenarda był również nazywany elektryzacją natryskową lub efektem wodospadu i po raz pierwszy systematycznie badany przez Philippa Lenarda [23], który zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1905 r. Za badania nad promieniami katodowymi i odkrycie wielu ich właściwości. Badanie wykazało, że NAI powstały z otaczających cząsteczek powietrza poprzez ładowanie się ujemnie, gdy kropelki wody zderzają się ze sobą lub zwilżoną substancją stałą, tworząc drobny rozprysk kropli. Badanie wykazało również, że kilka czynników może wpływać na stopień rozdziału ładunku w procesach opryskiwania, a zatem może wpływać na wytwarzanie i stężenie NAI. Czynniki te obejmują temperaturę kropli wody, rozpuszczone zanieczyszczenia, prędkość uderzającego podmuchu powietrza oraz obce powierzchnie uderzające kropelek. W oparciu o „efekt Lenarda” zaprojektowano urządzenie do ścinania wody do generowania NAI [24]. W wyniku ścinania wody powstały tylko jony nadtlenkowe (O2–), które zostały związane ze skupiskami cząsteczek wody, tworząc strukturę O2− (H2O) n [25], i zasadniczo uznano je za naturalne źródło NAI [24]. NAI generowane przez „efekt Lenarda” mogą poprawić odkształcalność erytrocytów, a tym samym metabolizm tlenowy [24].

3.5 Uwalnianie NAI z roślin w normalnych warunkach wzrostu i przez impulsową stymulację elektryczną

Doniesiono, że rośliny mają zdolność do generowania NAI w normalnych warunkach wzrostu i zostały uznane za zasoby naturalne do generowania NAI [26,27]. Różne rośliny uwalniały różne ilości NAI w naturalnych warunkach wzrostu (Tabela 1). Jednak w normalnych warunkach wzrostu rośliny uwalniały bardzo niskie stężenie NAI (<200 jonów / cm3, tabela 1). Bachman i Hademenos (1971) donieśli o generowaniu NAI poprzez zastosowanie pola elektrycznego o wysokim napięciu do roślin [19]. Później Tichonow i in. (2004) wykazał, że rośliny mogą uwalniać ogromne ilości
NAI pod stymulacją impulsowym polem elektrycznym (PEF) [28]. Od tego czasu przeprowadzono kilka innych badań w celu zbadania wpływu stymulacji PEF na wytwarzanie NAI roślin (Tabela 2). Ogólnie, w naturalnych warunkach wzrostu, rośliny uwalniają mniej niż 200 jonów / cm3 (Tabela 1). Jednak po stymulacji PEF wykryto ponad 3,5 × 106 jonów / cm3 (Tabela 2). Kilka parametrów może wpływać na uwalnianie NAI pod wpływem stymulacji PEF, w tym gatunki roślin i napięcia wyjściowe w stymulacji PEF (Tabela 2), a także natężenie światła, temperatura, odstęp między impulsami i szerokość impulsu PEF [28, 29, 30]. Badania morfologii roślin dotyczące uwalniania NAI wykazały, że gatunki o kształcie ostrza generowały wyższe stężenie NAI [27]. Wszystkie te badania mogą stanowić alternatywę dla sztucznego generowania NAI metodą roślinną.


Oprócz wyżej wymienionych 5 różnych źródeł NAI, niektóre inne sposoby mogą również generować NAI. Na przykład tarcie spowodowane szybkim przemieszczaniem się dużych ilości powietrza nad lądem może generować NAI, a burze były również uważane za źródło energii do generowania NAI [31].

3.6 Los generowanych NAI

Jak opisano powyżej, dokonaliśmy przeglądu generacji różnych źródeł NAI i różnych czynników wpływających na tworzenie NAI. Tutaj dalej badaliśmy losy wygenerowanych NAI. Zasadniczo generowane NAI nie są stabilne i będą stopniowo zanikać. Gdy NAI połączone z cząsteczkami wody i tworzą skupiska jonów ujemnych, ich żywotność będzie dłuższa. Na przykład okres półtrwania ujemnych jonów tlenu O2− (H2O) n przez efekt Lenarda wynosi około 60 sekund, ale NAI generowane przez wyładowanie koronowe mogą przetrwać tylko kilka sekund [32]. Taki trend w czasie przeżycia tych dwóch różnych źródeł NAI zaobserwowano również w innym badaniu [33]. W badaniu żywotność NAI generowanych przez efekt Lenarda wynosiła kilka minut, znacznie dłużej niż w przypadku generowanych elektrycznie NAI. Jednak inne badania wykazały, że okres użytkowania NAI w czystym powietrzu wynosi około 100 s ([34] i odnośniki w nim). W rzeczywistości kilka innych czynników, w tym stężenie NAI i aerozoli oraz intensywność pól elektrycznych, może wpływać na czas życia NAI [35]. To może wyjaśniać, dlaczego różne życia zostały zgłoszone przez kilka różnych odniesień, jak wspomniano powyżej.

4. Rośliny jako źródło generowania NAI
Ujemne jony tlenu są najczęściej rozpoznawanymi NAI. Raporty wykazały, że nadtlenek O2 • - był rodzajem NAI [28, 36, 37, 38]. Spośród NAI generowanych przez naturalną atmosferę i efekt Lenarda (wodospad), nadtlenek O2 • - to główne jony ujemne [37,38]. W roślinach nadtlenek O2 • - jest wytwarzany głównie w błonie tylakoidowej fotosystemu I (PSI) [39]. Zgłaszano również wytwarzanie ponadtlenku O2 • - w obrębie PSII [40, 41, 42]. Niektóre roślinne peroksydazy są zlokalizowane w apoplastie poprzez jonowe lub kowalencyjne wiązanie z polimerami ściany komórkowej, a te peroksydazy ściany komórkowej mogą przyczyniać się do wytwarzania pozakomórkowych jonów nadtlenkowych [43,44]. Różne gatunki roślin mogą wykazywać różnicę w wytwarzaniu nadtlenku. Na przykład wysokie stawki nadtlenku zewnątrzkomórkowego generowane były u mszaków i porostów [45]. Ponadto wytwarzanie nadtlenku można regulować za pomocą zewnętrznej stymulacji. Na przykład w chloroplastach, poprzez traktowanie roślin metylo viologenem (MV) lub parakwatem w warunkach świetlnych, możliwe jest wytwarzanie O2 • - równomiernie poprzez jednoznaczną redukcję MV lub parakwatu, a następnie przenoszenie ich elektronów na tlen [39, 46, 47 ]. Po dodaniu kwasu salicylowego (SA) do hodowli zawiesinowej tytoniu (Nicotiana tabacum) zaobserwowano natychmiastowe indukowane i przejściowe wytwarzanie zewnątrzkomórkowego anionu ponadtlenkowego [48].

Ponadto wytwarzanie ponadtlenku w liściach roślin można poprawić przez regulację ekspresji genów. Na przykład ekspresja genu kodującego małe białko G związane z Rho (ROP) 2 promowało wytwarzanie nadtlenku w ekstraktach z liści Arabidopsis [49]. Co ciekawe, produkcję nadtlenku w roślinach można poprawić technikami transgenicznymi. Gen ryżu PsbS1 koduje białko 22 kDa Photosystem (PS) II, które bierze udział w niefotochemicznym wygaszaniu (NPQ) fluorescencji chlorofilu. Dysfunkcja tego genu przez nokaut transferu DNA (T-DNA) lub RNAi doprowadziła do zwiększonej produkcji nadtlenku [50]. Rezultat stanowi nowy sposób na poprawę roślin w zakresie uwalniania ponadtlenków.

Oprócz nadtlenku inne jony ujemne również przyczyniają się do składu NAI roślin. Jednak niewiele wiadomo na temat tego, jak te jony ujemne są wytwarzane i uwalniane w roślinach. Badania koncentrowały się głównie na kilku czynnikach wpływających na uwalnianie NAI w roślinach. Wang i Li (2009) badali wpływ natężenia światła na uwalnianie NAI u pięciu gatunków roślin (Aloe arborescens, Clivia miniata, Chlorophytum comosum, Opuntia brunnescens, Crassula portulacea) [27]. Ich dane wykazały, że uwalnianie NAI znacznie wzrosło wraz ze wzrostem intensywności światła u aloesu drzewiastego. Jednak w przypadku pozostałych 4 gatunków roślin zaobserwowano mniejszy efekt, a natężenie światła nie wpłynęło znacząco na uwalnianie NAI. Skromulis i Noviks (2012) zbadali wpływ czynników meteorologicznych na uwalnianie NAI w mieście i stwierdzili, że najwyższy poziom stężenia NAI zaobserwowano w porannych odcinkach i wykryto mniej zanieczyszczeń powietrza w czasie trwania [51]. Wu i in. (2017) przeanalizowali uwalnianie NAI trzech gatunków roślin, Crinum asiaticum, Narcissus tazetta i Zephyranthes carinata, przy różnych natężeniach światła i odkryli, że silniejsze światło może stymulować rośliny do uwalniania większej liczby NAI [30].

5. Skład ujemnych jonów powietrza
Ogólnie NAI składają się z wielu ujemnie naładowanych cząsteczek, a te jony ujemne łączą się z kilkoma lub nawet 20 lub 30 cząsteczkami wody i tworzą klastry jonów ujemnych, takie jak CO3− (H2O) n, O- (H2O) n i O3− (H2O) n. [24,52,53]. Techniki spektrometrii masowej były szeroko stosowane do określania składu NAI z różnych źródeł [54,55,56]. Wczesne pomiary sugerowały, że większość niższych troposferycznych jonów ujemnych składałaby się z klastrów O2−, CO3− lub NO3- i ich (H2O) n, a także jonów rdzeniowych HSO4− [5,57]. Badania wykazały, że NAI atmosfery zawierały także dodatkowe jony, takie jak OH-, NO2-, HCO3− i ich gromady wodne [31,57]. Ryc. 2 podsumowuje skład z różnych źródeł NAI i ewolucję NAI opartych na tlenie [31,37,52,53,56,57,58,59,60,61,62,63,64,65,66].
Gatunki jonów ujemnych generowane przez wyładowanie koronowe zostały zidentyfikowane za pomocą spektrometrii masowej w kilku eksperymentach [55, 66, 67]. Większość jonów ujemnych to CO3−, a inne jony ujemne obejmują O-, O3−, NO3- itd., Które składają się z mniej niż 10% [52,67,68,69,70,71,72,73, 74]. Raporty Nagato i in. (2006) wykazali, że skład jonów ujemnych różni się w różnych czasach reakcji jonizacji koronowej, co zaobserwowano za pomocą spektrometrii masowej [74]. W oparciu o ich wyniki, NO3- jest głównym jonem, po którym następuje HCO3− i inne. Oba wyniki z Shahin (1969) i Nagato i in. (2006) wskazali, że O2− nie jest dominującym produktem jonów ujemnych wytwarzanych przez wyładowanie koronowe [67,74]. Większość NAI z wyładowań koronowych wymieniono na rycinie 2A.

Jony ujemne wywołane wodospadami wyewoluowały zarówno z O2-, jak i O- [56]. Stężenie OH znacznie wzrosło w pobliżu wodospadów. Te trzy jony, O2−, O- i OH-, ewoluowały dalej do innych rodzajów jonów. W rezultacie następujące 5 rodzajów jonów uznano za główne ujemne jony powietrza wytwarzane przez wodospady. Zostały one wymienione na ryc. 2A. W przypadku NAI pochodzenia roślinnego uwalnianego przez stymulację PEF nie były dostępne żadne raporty na temat ich składu jonowego.

W oparciu o badania wspomniane powyżej, NAI mogą ewoluować z jednego NAI do innego NAI. Na przykład NAI O- powstaje, gdy cząsteczka tlenu O2 otrzymuje elektron (ryc. 2B). NAI O- może przyczyniać się do powstawania wtórnych NAI poprzez wspomagane kolizją procesy przyłączania elektronów, gdy inne cząsteczki istnieją w tej samej przestrzeni [58]. W rezultacie generowane są inne NAI, takie jak O2−, CO4−, CO3−, OH−, HCO3−, O3−, NO3− i NO2− (rysunek 2B). Parts i in. (2007) opisali bardziej skomplikowany proces ewolucyjny NAI [56]. W rzeczywistości ewolucja NAI jest związana z otaczającym składem powietrza. NAI ciągle się zmieniają, zderzając się z cząsteczkami w powietrzu. Zatem NAI są dynamiczne w swoim składzie, który zależy od potencjału jonizacji i powinowactwa elektronów, powinowactwa protonu, momentu dipolowego i polaryzowalności, a także reaktywności cząsteczki [75].
6. Biologiczny wpływ ujemnych jonów powietrza na zdrowie ludzi / zwierząt i wzrost mikroorganizmów, a także rozwój roślin
Krueger i Reed (1976) dokonali przeglądu kluczowych raportów opublikowanych w tym okresie na temat biologicznych skutków NAI [1]. Zaproponowali hipotezę serotoninową o działaniach biologicznych NAI. Serotonina jest bardzo silnym i wszechstronnym neurohormonem. Działa w wywoływaniu głębokich efektów nerwowo-naczyniowych, hormonalnych i metabolicznych u ludzi lub zwierząt. Odgrywa ważną rolę w podstawowych wzorcach życia, w tym w regulacji snu i nastroju. Dowody wskazują, że NAI mogą znacznie obniżyć poziom serotoniny we krwi lub mózgu itp. [1,76, 77]. Późniejsze dowody wykazały, że jony nadtlenkowe były zaangażowane w biologiczne działanie NAI [37], a eksperymenty in vitro wykazały, że serotoninę można utleniać do tryptaminy-4,5-dionu przez jony ponadtlenkowe [78]. Zatem niektóre działania biologiczne NAI były związane z redukcją serotoniny. Jednak inni zgłosili brak znaczącego wpływu NAI na stężenie lub obrót serotoniny u szczurów w warunkach ekspozycji [35, 79]. Bailey i in. (2018) przeprowadzili kompleksowy przegląd wpływu jonów powietrza na serotoninę i inne neuroprzekaźniki, a ich analiza wykazała pewne skromne lub mocne dowody na poparcie hipotezy braku efektu [35].

Istnieje wiele odniesień do zgłaszania możliwych skutków biologicznych [24,32,33,35,38,76,77,78,79,80,81,82,83,84,85,86,87,8 , 91,92,93,94,95,96,97,98,99,100,101,102,103,104,105,106,107,108,109,110,111,112,113,114,115,116,117,118,119,112,121,122,123,124]. Niektóre z nich wymieniono w tabeli S2. Ujemne stężenie jonów tlenu przekraczające 1000 jonów / cm3 uznano za wartość wymłóconą świeżego powietrza, a stężenie powinno być wyższe w celu wzmocnienia układu odpornościowego człowieka ([80] i odnośniki tam zawarte). Narażenie na NAI wykazuje szeroki wpływ na zdrowie zwierząt / ludzi, na mikroorganizmy i wzrost roślin (Tabela S2). Wpływ NAI na zdrowie ludzi / zwierząt koncentrował się głównie na układzie sercowo-naczyniowym i oddechowym, a także na zdrowiu psychicznym (Tabela S2). Wpływ NAI na układ sercowo-naczyniowy obejmował poprawę deformacji erytrocytów i metabolizmu tlenowego [24], a także obniżenie ciśnienia krwi [32, 77,81, 82]. Jednak nie odnotowano również wpływu na ciśnienie krwi [83] ani częstość akcji serca [84, 85], a powiązanych danych dotyczących badań czynności układu sercowo-naczyniowego nie oceniono ilościowo [35]. Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, narażenie na NAI wykazało bardzo znaczący wzrost wydajności wszystkich testowanych zadań (rysowanie lustrzane, pościg obrotowy, czas reakcji wzrokowej i słuchowy) [86], łagodząc objawy sezonowego zaburzenia afektywnego (SAD) [87]. Zaobserwowano podobny wpływ NAI na łagodzenie objawów w zaburzeniach nastroju, jak w badaniach przeciwdepresyjnych niefarmakoterapii [38]. NAI wykazały również skuteczne leczenie przewlekłej depresji [88]. Przeciwnie, w innych badaniach nie odnotowano wpływu NAI na zdrowie psychiczne [89,90]. Kompleksowa analiza literatury nie wykazała rozstrzygających wyników w zakresie potencjalnego terapeutycznego wpływu NAI na depresję [35]. Jeśli chodzi o wpływ NAI na funkcje oddechowe, wydaje się, że narażenie na ujemne lub dodatnie jony powietrza nie odgrywa istotnej roli w funkcji oddechowej [91]. Ponadto niektóre raporty wykazały również wpływ NAI na hamowanie komórek rakowych. Na przykład generowane przez NAI aktywowane komórki naturalnego zabójcy (NK) i hamują rakotwórczość u myszy [33]. Obecność NAI przypisuje się poprawie zdrowia psychicznego, wydajności i ogólnego samopoczucia [38, 92, 93]. Raporty wykazały również, że NAI przyczepiły się do cząstek takich jak kurz, zarodniki pleśni i inne alergeny [37]. W rezultacie ludzie w atmosferze NAI łagodzili objawy alergii na te cząsteczki. Ogólnie rzecz biorąc, chociaż niektóre raporty wykazały, że powietrze wzbogacone w NAI ma wiele korzystnych efektów terapeutycznych w normalizowaniu ciśnienia tętniczego i reologii krwi, wsparciu dotlenienia tkanek, łagodzeniu warunków stresowych i zwiększaniu odporności na czynniki niekorzystne [94], przegląd systematyczny sugerował brak spójności lub wiarygodności wpływ NAI na układ sercowo-naczyniowy i oddechowy oraz na zdrowie psychiczne [35].

Podobnie, istnieje wiele artykułów badawczych prezentujących wpływ NAI na wzrost mikroorganizmów (Tabela S2). Większość badań skupiała się na bakteriach, a obecność wysokiego stężenia NAI hamowała rozwój bakterii. Wczesne badania wykazały, że NAI spowodowały znaczny rozkład biologiczny bakterii Serratia marcescens [95]. Ekspozycja na NAI wykazała inaktywację lub zahamowanie wzrostu bakterii E. coli, Candida albicans, Staphylococcus aureus, P. fluorescens [96,97,98,99,100] i ma śmiertelny wpływ na wygłodzone komórki Pseudomonas veronii [101]. NAI zapobiegały 60% zakażeniom gruźlicą (TB) i 51% chorobie TB [102]. Z wyjątkiem działania hamującego NAI na bakterie, raporty wykazały również, że
w NAI hamował wzrost grzybów i wirusów. Na przykład NAI mogą hamować wzrost Penicillium notatum [103]; zastosowanie generatorów NAI zmniejszyło przenoszenie drogą powietrzną wirusa rzekomego pomoru drobiu [104]. Jednak zgłoszono pewne kontrowersyjne wyniki dotyczące hamowania wzrostu NAI na mikroorganizmach. Na przykład Fan i in. (2007) podali, że NAI miały bardzo ograniczony wpływ na E. coli zaszczepione na nasiona fasoli mung i jabłka [105]. W innym raporcie siedem gatunków bakterii (Staphylococcus aureus, Mycobacterium parafortuitum, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumanii, Burkholderia cenocepacia, Bacillus subtilis i Serratia marcescens) były narażone na NAI i tylko wzrost Mycobacterium parafortuitum został zahamowany.

Oprócz zwierząt / ludzi i mikroorganizmów na rośliny może również mieć wpływ ekspozycja NAI. Po leczeniu Avena sativa preparatem NAI zwiększono masę świeżą i suchą [107] oraz zwiększono średnią długość łodygi i całkowite wydłużenie [108]. Zużycie tlenu wzrosło u sadzonek jęczmienia po ekspozycji na NAI [109]. Wysokość rośliny wzrosła o 13–15%, a sucha masa wzrosła o 18% w środowisku wzrostu przy wysokich stężeniach NAI [110]. Rośliny sałaty eksponowane na NAI wykazywały gwałtowny wzrost ze zwiększoną powierzchnią liści i świeżą masą [111]. Traktowanie NAI poprawiło wzrost pędów i kontrolę bakterii podczas rozwoju roślin [112]. NAI mają pozytywny wpływ na wzrost jarmużu poprzez poprawę świeżej masy, makroelementów i mikroelementów [113]. Jednak nie zaobserwowano znaczącej różnicy między roślinami kontrolnymi a roślinami tytoniu traktowanymi NAI w nikotynie i całkowitym alkaloidu; całkowita zawartość azotu w roślinach traktowanych NAI nieznacznie wzrosła w porównaniu z roślinami kontrolnymi [114].
0 xcedric
Posty: 5538
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 85
x 132
Podziękował: 3298 razy
Otrzymał podziękowanie: 8293 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 02 kwie 2020, 15:14

cd.
7. Udział nadtlenku w biologicznych skutkach ujemnych jonów powietrza
Cząsteczka tlenu O2 jest dwuramienna z dwoma niesparowanymi elektronami na różnych orbitach i jest w stanie przyjąć do 4 elektronów [125]. Nadtlenek O2 • - powstaje przez przyjęcie jednego elektronu. Zidentyfikowano co najmniej 4 stany utlenienia tlenu, w tym O2 (dioksygen), O2 + (kation dioksygenowy), O2 • - (ponadtlenek) i O22− (dianion nadtlenkowy) [126]. Monowalentna redukcja O2 daje początek O2 • -, który służy zarówno jako radicle, jak i jon ujemny; w ten sposób dodaje się znak radical „•” [116]. Dlatego nadtlenek O2 • - jest rodzajem ujemnych jonów tlenu, co zostało udokumentowane w kilku raportach [28, 36, 37, 38, 127]. Raporty wykazały, że jony nadtlenkowe są głównymi jonami ujemnymi generowanymi przez atmosferę naturalną i efekt Lenarda (wodospad) [37 378 128] i są bardziej stabilne niż inne NAI [25 127]. Nadtlenek O2 • - wykryto również w tych NAI, które zostały wygenerowane przez stymulację korzeni roślin za pomocą PEF [28].

Wczesne badanie wykazało udział nadtlenku w bakteryjnym zabijaniu Staphylococcus albus [117]. Jak skomentowali Rosenthal i Ben-Hur (1980) [36], wynik został poparty przez wynik, że bakteryjne zabijanie Staphylococcus albus przez NAIs było chronione przez dodanie dysmutazy ponadtlenkowej. Jednak raporty wykazały, że wiele innych czynników może również prowadzić do obserwowanego śmiertelnego wpływu NAI na bakterie [36]. Wdychany gazowy nadtlenek może poprawić antynocyceptywne działanie środków przeciwbólowych i złagodzić patologiczne objawy choroby Parkinsona [2 129]. Goldstein i in. (1992) podali również, że aktywność biologiczna NAI może zależeć od nadtlenku [128], ale należy podkreślić, że skutki biologiczne NAI są spowodowane nie tylko nadtlenkiem, ale także innymi aktywowanymi formami tlenu [127, 130, 131]. Z drugiej strony należy również wspomnieć, że jony nadtlenkowe w fazie gazowej różnią się od nadtlenków w fazie ciekłej [37]; tak więc skutki biologiczne tego pierwszego mogą się różnić od tych drugiego.


8. Uwalnianie ujemnych jonów powietrza jako skuteczny sposób usuwania drobnych cząstek stałych
PM jest głównym zanieczyszczeniem podczas epizodów mgły. Dowody wskazują, że PM, zwłaszcza PM2,5, poważnie wpłynął na zdrowie ludzi. Na podstawie danych z Lim i in. (2012) około 3,2 miliona osób zmarło w 2010 r. Z powodu ekspozycji na PM [132]. Rocznie na świecie miało miejsce 2,1 miliona zgonów z powodu rosnącego poziomu PM2,5 [133, 134]. PM prowadziły głównie do chorób związanych z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym. Drobne cząsteczki PM, takie jak PM1,0 i PM2,5, wnikają głęboko do płuc, podrażniają i korodują ścianę pęcherzyków płucnych, w wyniku czego wpływają na funkcje płuc [135], a także mogą powodować raka płuc [136]. Jednak osadzanie się cząstek w drogach oddechowych jest zwiększone tylko w przypadku cząstek o wielu ładunkach, co można osiągnąć tylko za pomocą jonizatora w zamkniętej przestrzeni. PM było również związane ze zwiększonym poziomem glukozy we krwi, gorszą funkcją śródbłonka i incydentami związanymi z chorobami układu krążenia [137].

NAI są jonami jednobiegunowymi i będą ładować elektrycznie PM, które będą osadzać się / wytrącać szybciej niż te nienaładowane, ponieważ naładowane PM mogą przyczepiać się do pobliskich powierzchni, łączyć się ze sobą i osiadać szybciej lub szybciej opadać pod wpływem grawitacji [138, 139, 140, 1411, 142] online: https://www.epa.gov/indoor-air-quality- ... aners-home).

Tanaka i in. (1996) podali, że NAI zmniejszyły liczbę pyłu respirabilnego i wdychalnego o 46% [143]. Stężenie PM zostało zmniejszone nawet o dwa rzędy wielkości po 2 godzinach leczenia generatorem NAI w niezajętym pokoju biurowym (50 m3) [144]. Wiele innych podobnych raportów wykazało wysoką skuteczność NAI w usuwaniu PM (Tabela 3; [138, 140, 145, 146, 147, 147, 148, 150, 151, 152]). Dowody wykazały, że wiele czynników może wpływać na zmniejszenie wydajności PM przez NAI (Tabela 3; [34, 139, 150, 153)]. Na przykład szybkość usuwania PM była związana ze stężeniami cząstek, ich wielkościami i warunkami wentylacji, a model został podniesiony w celu obliczenia ich zależności [139]. Badania wykazały również, że powierzchnia ściany znacząco wpłynęła na skuteczność redukcji PM [34]. W komorze z powierzchniami drewnianymi i polichlorku winylu (PCW) NAI może znacznie skuteczniej usuwać cząstki PM w porównaniu z innymi materiałami ścian, takimi jak tapeta, stal nierdzewna i farba cementowa. Jedną z oczywistych wad jonizatorów jest wydzielanie ozonu [154], który jest silnym utleniaczem i może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu w wyniku długotrwałego i / lub narażenia na duże dawki. Badania wykazały, że wiele generatorów NAI, w tym dobrze markowane jonizatory, uwalnia ozon (Tabela 3; [141, 145, 155, 155, 156, 57]). Innym efektem ubocznym jest to, że ciągła emisja NAI do zamkniętego środowiska może prowadzić do akumulacji ładunku na powierzchniach izolacyjnych, a następnie może powodować problemy elektrostatyczne, szczególnie przy niskiej wilgotności [138].
 Table 3

The effect of NAIs on particulate matter (PM) removal.

Item Description Reference
PM removal efficiency NAIs reduced respirable and inhalable dust counts by 46%. [143]
PM concentration was reduced by up to two orders of magnitude after 2 h of treatment by NAI generator d in a 50 m3 unoccupied office room. [144]
From around 800 µg/m3 to 50 µg/m3 in a chamber (2 m × 2 m × 1.6 m) [145]
Ionizer is efficient in reducing fine PM [146]
More than 80% 0.1 or 1 mm particles were removed within 1 h [138]
The removal efficiency under high concentration of NAIs reached about 50% after 15 min and almost 100% after 1.5 h. [140]
In a glass chamber (60 cm × 30 cm × 40 cm), 93% to 97% of the particles from fog or smoke was removed by NAIs within 6 min. [147]
Around 95% of respirable particles from indoor air can be removed [148]
The particle removal efficiency increases with enhanced ion emission rate and the duration of emission. [149]
NAIs can be used to eliminate cigarette smoke [150]
Air ionizers are efficient even in a ventilated room with 132 m3 and can be used for removing ultrafine particles. [151]
Field tests conducted in Shanghai showed stable PM2.5 purification efficiency of 99.99% at high releasing amounts of negative ions (RANIs), in the event of haze. [152]
Factors affecting PM reduction PM removal rate is related to particle concentrations, particle sizes, and the ventilation rate and a model is raised to compute the dependence. [139]
The NAI could remove particles from the wood and polyvinyl chloride (PVC) wall surfaces substantially more effectively than from other wall materials such as wallpaper, stainless steel, and cement paint. [34]
PM reducing efficiency was related to the heights and distances from the source of NAIs. The highest efficiency of PM10 removal was achieved when the distance between smoking cigarettes and ionizer was 3 m and the air humidity was 39%. [150]
PM diameter significantly affects the deposition of particles and wall roughness is a key beneficial factor to particle deposition driven by ionizer [153]
Drawback Ozone was produced by corona discharge of air [154]
A total of 5 out of the 27 ionizers were found to emit ozone [145]
The high voltage used for ion generation produces Ozone above the threshold voltage of 16,000 volts in the tested system. [155]
The ozone levels were increased by at least 3 times after using a leading commercially available ionic air cleaner [141]
Portable air cleaners can both remove and generate pollutants indoors due to ozone release [156]
Many NAI generators emitted ozone9. Perspektywy i przyszłe prace nad roślinnym generatorem NAI
Jak wspomniano powyżej, rośliny mogą uwalniać ogromną ilość ujemnych jonów powietrza pod wpływem stymulacji PEF. Jest to interesujący temat i należy przeprowadzić wiele innych prac, aby dowiedzieć się, jakie mechanizmy dla roślin pomagają w generowaniu NAI. Dowody wskazują, że intensywność światła znacznie zwiększyła uwalnianie NAI pochodzenia roślinnego poprzez stymulację PEF [28]. Podczas stymulacji PEF, więcej szparek liściowych otworzyło się szerzej, co może przyczynić się do wyższego poziomu uwalniania NAI [28]. Zasadniczo dostępne są ograniczone dane na temat tego, w jaki sposób stymulacja PEF pomaga roślinom generować bardzo wysokie stężenia NAI. Nie zgłoszono żadnych danych na temat tego, co dzieje się podczas stymulacji PEF i jak stymulacja może regulować profil ekspresji genów. Z drugiej strony nie było dostępnych raportów na temat składu tych NAI uwalnianych przez stymulację roślin przez traktowanie PEF i ich skutków biologicznych. Ponadto dostępne były tylko ograniczone dane dotyczące stosowania tych NAI pochodzenia roślinnego w celu zmniejszenia PM (dostępne online: https://patents.google.com/patent/CN203 ... 03313745+U). Jednym słowem, badania nad mechanizmem opartego na roślinach uwalniania NAI przez stymulację PEF są nadal w toku. Należy dołożyć większych starań, aby porównać te NAI pochodzenia roślinnego z innymi źródłami NAI oraz ich różnicą w skutkach biologicznych i redukcji PM.


10. Wnioski
Niektóre badania sugerują, że NAI miały wiele korzyści zdrowotnych dla ludzi / zwierząt, mogą hamować wzrost i / lub zabijać niektóre mikroorganizmy i promować rozwój roślin (ryc. 3), ale niektóre wyniki wymagają dalszej weryfikacji, niektóre odniesienia mogą przeceniać osiągnięto jego zalety i nie uzyskano spójnych ani wiarygodnych dowodów na działanie terapeutyczne. Jednak o ile nam wiadomo, żadne dane nie wykazały szkodliwego wpływu NAI na ludzi / zwierzęta. Jony nadtlenkowe są kluczowymi członkami NAI i brały udział w biologicznych skutkach NAI poprzez regulację poziomu serotoniny i innych działań biologicznych, ale niektóre doniesienia nie wykazały znaczącego wpływu NAI na stężenie lub obrót serotoniny. Z drugiej strony dowody wykazały, że NAI mogą bardzo skutecznie usuwać PM, w tym ultradrobne PM (ryc. 3), zapewniając alternatywny sposób oczyszczania powietrza w pomieszczeniu, szczególnie podczas epizodów mgły. Dokonaliśmy również przeglądu systemu generowania NAI na bazie roślin poprzez stymulację PEF. Należy włożyć więcej wysiłku w ten system, aby dalej go ulepszać i używać go jako wysokowydajnego generatora NAI i systemu usuwania PM."

Interesujące ryc. w oryginale.

Nie zwraca się nigdy uwagi na fakt , że rośliny doniczkowe w domu są rzadko uziemione w przeciwieństwie do roslin rosnących na zewnątrz.
0 xcedric
Posty: 5538
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 85
x 132
Podziękował: 3298 razy
Otrzymał podziękowanie: 8293 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 02 kwie 2020, 15:42

Frank Lloyd Wright prawdopodobnie nie myślał o jonach ujemnych tworząc swoje arcydzieło
https://en.wikipedia.org/wiki/Fallingwater
0 xcedric
Posty: 5538
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 85
x 132
Podziękował: 3298 razy
Otrzymał podziękowanie: 8293 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 02 kwie 2020, 17:08

Zjawisko spływu chłodnego wilgotnego ujemnie zjonizowanego powietrza powinno być wykorzystywane we wszystkich mozliwych sytuacjach.
Efektem jest oczyszczenie , ochłodzenie , ujemne zjonizowanie ,wyparcie nagrzanego , toksycznego powietrza położonego niżej.
Takie warunki panują w wielu uzdrowiskach- Krynica, Rymanów, Szczawno, Iwonicz itd.
Projektowanie zieleni w miastach w oparciu o te zasady mogłoby poprawić stan powietrza w miastach.
W przypadku niemożności stworzenia obszarów zieleni można zastosować cieniowanie ( matami odblaskowymi) i fontanny.
Załączniki
y7223e1b.jpg
y7223e1b.jpg (19.87 KiB) Przejrzano 2497 razy
0 xcedric
Posty: 5538
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 85
x 132
Podziękował: 3298 razy
Otrzymał podziękowanie: 8293 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 02 kwie 2020, 17:42

Kąpiele leśne

https://www.taniaksiazka.pl/kapiele-les ... 53181.html

https://www.drgaja.pl/7-obszarow-szczes ... iele-lesne

http://spaeden.pl/zdrowie-i-forma/forma ... na-recepte

"uwalnianych przez rośliny olejków eterycznych o działaniu antybakteryjnym, pierwotniakobójczym i grzybobójczym. Najsilniejsze działanie mają cedry i cyprysy. Niestety tych w Polsce brakuje, ale podobno nasze rodzime buki niewiele im ustępują. "

https://www.empik.com/shinrin-yoku-qing ... ,ksiazka-p

Cedry można w Polsce uprawiać, może poza Mazurami.
U mnie (pld-wsch.) rośnie bez problemu 15 lat -odm Atlaski Glauca.
0 xAwatar użytkownika
dama
Posty: 841
Rejestracja: niedziela 15 mar 2015, 20:15
x 2
x 9
Podziękował: 1877 razy
Otrzymał podziękowanie: 885 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: dama » piątek 03 kwie 2020, 18:38

czesciej jonizuje pomieszczenia bywa ze co dziennie co dwa dni ,ale
Ozonuje wode w naczyniu a zapach rozchodzi sie po mieszkaniu ,na sucho mało kiedy moze teraz
maseczki warto ozonowac np w reklamówce.
0 xAwatar użytkownika
Basia7
Posty: 1032
Rejestracja: niedziela 15 mar 2015, 01:06
x 41
x 92
Podziękował: 2281 razy
Otrzymał podziękowanie: 2303 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: Basia7 » czwartek 16 kwie 2020, 01:24

0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11661
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 71
x 567
Podziękował: 27310 razy
Otrzymał podziękowanie: 17601 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 16 kwie 2020, 01:29

przez moment pomyślałem, że to billy gates, cholera podobny :D
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

cedric
Posty: 5538
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 85
x 132
Podziękował: 3298 razy
Otrzymał podziękowanie: 8293 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 28 maja 2020, 17:04

Znowu serotonina-"hormon szczęścia".
Wpływ smogu emf.
Choroba mikrofalowa? COVID?

Jony ujemne a wirusy.

https://tabele.top/tabele/jony-ujemne/
"Jeśli powietrze zawiera zbyt wiele jonów dodatnich lub zbyt mało jonów ujemnych (mniej niż 800 jonów ujemnych na centymetr sześcienny), takie powietrze dostaje się do organizmu ludzkiego i stymuluje płytki krwi do produkcji serotoniny, która jest transportowana przez układ krążenia do
wszystkich tkanek ciała serotonina zapobiega wchłanianiu tlenu (typowe objawy: zmęczenie, zawroty głowy, migrena, rozproszenie, depresja i duszność).
Wejście powietrza zawierającego 1200 jonów ujemnych / cm3 do ciała może zrównoważyć ten objaw . Jony ujemne dostają się do organizmu przez nos lub nos lub bezpośrednio przez skórę, co może powodować rozkład serotoniny na nietoksyczny produkt uboczny, kwas 5-oksindolooctowy, który jest wydalany z moczem w celu wyeliminowania szkód. Gdy jony ujemne dostaną się do organizmu, mogą również powodować szereg łagodnych reakcji.
W środowisku naturalnym
W środowisku atmosferycznym stężenie cząsteczek powietrza wynosi 2,7 × 1019 cząstek / cm3, z czego stężenie małych jonów wynosi tylko 10 ~ 103 cząstek / cm3, ale wpływają na nie małe cząsteczki, ładunki dodatnie lub ujemne oraz wysoka aktywność biologiczna. Wpływa na jakość środowiska atmosferycznego, a nawet na całą równowagę ekologiczną Ziemi.
Według doniesień z literatury zagranicznej na początku XX wieku stosunek jonów dodatnich i ujemnych w ziemskiej atmosferze wynosił 1: 1,2, podczas gdy stosunek jonów dodatnich i ujemnych we współczesnej atmosferze ziemskiej wynosił 1,2: 1. Zaledwie sto lat później równowaga jonów dodatnich i ujemnych w ziemskiej atmosferze uległa odwracalnej zmianie, a nasze środowisko życia zostało otoczone gęstymi jonami dodatnimi.
Musimy ograniczyć i zapobiegać występowaniu jonów dodatnich we współczesnych działaniach społecznych, podjąć pozytywne i skuteczne środki w celu zwiększenia udziału jonów ujemnych w środowisku atmosferycznym oraz poprawić warunki środowiskowe, od których zależą nasi ludzie.
Na stężenie jonów powietrza w środowisku atmosferycznym mają wpływ właściwości fizyczne środowiska ziemskiego, zmiany klimatu, pory roku, czas i zmiany w zanieczyszczeniach atmosferycznych.
Stężenie, polarność i wielkość jonów powietrza są ważnymi wyznacznikami oceny jakości środowiska, stopnia zanieczyszczenia środowiska, pogody i jego wpływu na ludzi. Ze względu na różne warunki naturalne i energię, która stymuluje jonizację powietrza w środowisku życia, temperatura atmosferyczna, wilgotność i ciśnienie stale się zmieniają, a wartości jonów ujemnych powietrza w różnych środowiskach są bardzo różne.
Badania naukowe pokazują, że wielkość jonów ujemnych powietrza jest różna, w zależności od średnicy cząstek można je podzielić na trzy typy: małe jony (lekkie), średnie i duże (ciężkie), które działają w polu elektrycznym o sile jednostkowej (V / m). Szybkość poruszania się nazywa się ruchliwością jonów i jest to ważny parametr umożliwiający rozróżnienie średnicy mierzonego jonu. Im mniejsza średnica anionu powietrza, tym większa prędkość migracji.


Pod względem oczyszczania powietrza, niezależnie od wielkości cząstek jonów ujemnych powietrza, ma dobry efekt oczyszczania. Jednak badania medyczne pokazują, że tylko małe jony ujemne, które są korzystne dla organizmu ludzkiego, mają dobrą aktywność biologiczną i łatwo przenikają barierę krew-mózg człowieka, aby dostać się do organizmu, aby pełnić swoje szerokie spektrum i wysokowydajną funkcję opieki zdrowotnej.

Ponadto pod względem oczyszczania powietrza rola jonów ujemnych o małej wielkości cząstek jest 300 razy większa niż jonów ujemnych o dużej wielkości cząstek.

Ponieważ jony ujemne o małych rozmiarach cząstek są najlepsze pod względem oczyszczania powietrza i opieki zdrowotnej, wielu producentów wytwarzających aniony twierdzi, że ich produkty mogą uwalniać 0,004 nanometra jonów ujemnych.

Takie twierdzenia są nieodpowiedzialne, ponieważ najmniejsza średnica Jony ujemne wynoszą około 1 nanometra. Ponadto jony ujemne o małych rozmiarach cząstek nie oznaczają, że rozmiar cząstek jest mały, wysoka aktywność i duża odległość migracji są standardami definiującymi.

Moc rozbijanej wody (efekt Lenarda)

Polskim akcentem w historii badań nad jonizacją jest obecność nawet S. Tyczki, która odkryła, że ​​wpływ wodospadów na zdrowie wynika m.in. z ekstremalnych poziomów jonów ujemnych.

Na przykład stężenie jonów ujemnych w cm3 w poszczególnych miejscach jest następujące:
- wodospad: 95 000 - 450 000
- góry, wybrzeża, lasy: 50 000 - 100 000
- miasta: 100–2000
- biura, pokoje dzienne: 40-100


Ponadto polski naukowiec zauważył również, że ogrzewanie przestrzeni ma wpływ na niedobór jonów, co z kolei może prowadzić do podatności na choroby układu oddechowego.

Ważnym badaniem była próba na świnkach morskich przeprowadzona w 2014 r. Przez Wydział Wirusologii Molekularnej Wydziału Medycyny Klinicznej i Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Linköping (Szwecja).

Wyniki badań opublikowane w 2015 r. Pokazują, że „aktywny jonizator zapobiegał infekcji 100% (4/4) u świnek morskich. Ponadto urządzenie skutecznie wchłaniało powietrzne kaliciwirusy, rotawirusy i wirusy grypy z odzyskiem 21% po 40 minutach w objętość 19 m3. „Zjonizowane powietrze i siły elektrostatyczne przyciągają nie tylko cząsteczki kurzu lub pyłku, ale także kropelki rozprzestrzeniane przez wirusy.

Ponadto dr Mirjam Levstik Bravničar rozwinął temat związku między jonizacją a objawami astmy i alergii. Zwiększenie stężenia jonów ujemnych może obniżyć zawartość histaminy w organizmie, zapobiegając wystąpieniu objawów lub złagodząc ich przebieg."
0 xcedric
Posty: 5538
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 85
x 132
Podziękował: 3298 razy
Otrzymał podziękowanie: 8293 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 27 lip 2020, 01:00

https://kopalniawiedzy.pl/zloto-nanocza ... -Yong,5522

Średniowieczni nanoszklarze
25 sierpnia 2008, 12:41 | Ciekawostki
Queensland University of Technology
Szkło barwione złotem oczyszcza powietrze, gdy zostanie podgrzane przez słońce. Tym samym, wg profesora Zhu Huai Yonga z Politechniki w Queensland, średniowieczni szklarze, którzy pracowali nad witrażami, byli pierwszymi nanotechnologami.

Rzemieślnicy uzyskiwali poszczególne barwy, posługując się nanocząsteczkami złota różnych rozmiarów. Ich dzieła można podziwiać w licznych europejskich kościołach. Przez wieki ludzie podziwiali wyłącznie dzieła sztuki i trwałość kolorów, ale prawie nie zdawano sobie sprawy, że witraże są, by posłużyć się współczesną terminologią, filtrami fotokatalitycznymi z nanocząsteczkami złota.
Profesor zaznacza, że naenergetyzowane przez słońce złoto może unieszkodliwić m.in. lotne związki organiczne (LOC, od ang. volatile organic compounds). Są one emitowane przez szereg przedmiotów codziennego użytku, np. nowe samochody, wykładziny, linoleum, środki czyszczące, pokrycia dźwiękoszczelne, tkaniny syntetyczne, farby czy tapicerkę.

Pole elektromagnetyczne promieniowania słonecznego sprzęga się z drganiami elektronów w cząsteczkach złota i powstaje rezonans. Pole magnetyczne na powierzchni nanocząsteczek złota może się zwiększyć nawet stukrotnie, czego skutkiem jest rozłożenie zanieczyszczeń powietrza. W wyniku opisanej reakcji powstają niewielkie, a więc nieszkodliwe, ilości dwutlenku węgla.


Fizyk jest bardzo podekscytowany odkryciem. Zachwyca się ekologicznością rozwiązania (filtr jest zasilany wyłącznie energią słoneczną) oraz jego energooszczędnością – podgrzaniu ulegają bowiem wyłącznie cząsteczki złota. W przebiegu konwencjonalnych reakcji chemicznych podgrzewa się wszystko, a to marnotrawstwo. Dzięki opisanej technologii można by otrzymywać specyficzne związki w temperaturze pokojowej.

Autor: Anna BłońskaŹródło: Queensland University of Technology"
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15934
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 865
Podziękował: 29748 razy
Otrzymał podziękowanie: 23984 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 25 sie 2020, 20:27

Ozonowanie - korzyści dla zdrowia - Dariusz Wezgraj
25 sie 2020

https://www.youtube.com/watch?v=_ozbKfePvmo
niezaleznatelewizja
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15934
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 865
Podziękował: 29748 razy
Otrzymał podziękowanie: 23984 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 22 wrz 2020, 13:53

OZONATOR - DO CZEGO SŁUŻY I DLACZEGO Andrzej Kawka KAWKAJE 2020
Premiera rozpoczęła się 17 godzin temu

https://www.youtube.com/watch?v=BkXZZ8UqVb0

aTVBe Zdrowy Kanał
0 xMasert
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 31 gru 2020, 09:42
Kontakt:

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: Masert » czwartek 31 gru 2020, 10:13

To jak jest z tym ozonowaniem powietrza, po ozonowaniu trzeba dobrze wywietrzyć pomieszczenie, co innego sterylizator, który może pracować gdy ludzie są w środku
0 x


https://www.techsterowniki.pl/generator-ozonu-OTS-15

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9337
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 400
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 13527 razy

Re: Jonizatory, ozonatory, oczyszczanie powietrza

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » czwartek 31 gru 2020, 11:32

Możesz poczekać 40 minut, ozon sam się rozłoży w normalnej temperaturze.
Sterylizator np. UV też może produkować zbyt wysokie stężenia ozonu, aby ludzie mogli tam przebywać i zwykle tak jest, a nie wiem czy są takie sterylizatory z kontrolą atmosfery, a i tak trzeba byłoby kontrolować w kilku punktach lub wymuszać obieg powietrza w całym pomieszczeniu.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

ODPOWIEDZ