Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

No to mamy ciąże :-) Co dalej ?

cedric
Posty: 5391
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3144 razy
Otrzymał podziękowanie: 7968 razy

Re: No to mamy ciąże :-) Co dalej ?

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 10 lis 2020, 18:37

Raz to małoglowie nazywają Zika , innym razem płodowy zespół poalkoholowy. A może to działanie USG na kości czaszki, szkieletu?

"FASD może się też przejawiać zaburzeniami rozwoju ciała: noworodki mają zmniejszoną głowę i niską masę urodzeniową"
Czytaj więcej na https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news ... aign=other

Jak to jest że exogen(usg) moze zrastać złamania kości , a usg ciążowe -nie?
https://www.exogen.com/pl/physician/about-exogen/
0 xcedric
Posty: 5391
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3144 razy
Otrzymał podziękowanie: 7968 razy

Re: No to mamy ciąże :-) Co dalej ?

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 15 lis 2020, 00:34

" Dziś większość z nas myśli, że sama nazwa zabiegu pochodzi od Cezara. Większość historyków się z tym nie zgadza, bo matka Cezara Aurelia Kotta umiera niecałe 10 lat przed jego śmiercią. Ale o tym później."

https://Zawisza.neon24.pl/post/158858,c ... ia-zabiegu
0 xcedric
Posty: 5391
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3144 razy
Otrzymał podziękowanie: 7968 razy

Re: No to mamy ciąże :-) Co dalej ?

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 16 lis 2020, 21:49

https://www.drbenlynch.com/methyl-group ... ping-what/

"Istnieje wiele zamieszania wokół "grupy metylowej", "dawcy metylu", "metylacji".

Stworzyłem szybkie ściągawki tutaj dla Ciebie.

Grupa metylowa:

Węgiel + 3 wodory (CH3)
Dawca metylu:

substancja, która jest w stanie oddać grupę metylową do innego związku. Po prostu dlatego, że coś ma "grupę metylową" nie oznacza, że może ją oddać.
Metylacji:

Akt nadania grupie metylowej innemu mieszalnemu mieszaniu zmieniającemu jego strukturę chemiczną, zmieniając ją w coś innego. Jest to starannie zaaranżowany transfer z jednego związku do drugiego, który wymaga procesu enzymatycznego.
Przykłady metylacji:

Uracyl + CH3 = tymina
Histamina + CH3 = N-metylohistamina
Homocysteina + CH3 = Metionina
Noradrenalina + CH3 = Adrenalina
Serotonina + Witamina B5 + CH3 = Melatonina
Guanidynooctan + CH3 = Kreatyna
Dawcy metylu:

Metionina
Cholina
TMG (Betaina lub Trimetylolicyna)
DMG (Dimetyloglicyna)
Sarkozyna (Metyloglicyna – słaby dawca)
Tym samym
MTHF (właśc.
Methylcobalamin
Dmso
Msm

Nie -dawcy metylu:

Kofeina
CoQ10 (dowolny typ)
Serina
Glicyna (ale może wspierać metylację pośrednio poprzez zwiększenie syntezy kreatyny)
Melatonina
Kwas folinowy
DIM (diindolemetan)
I3C (indol-3-karbinol)

Oszczędzanie metylu:

Kreatyna
Fosfatydylocholina
Karnityna
Melatonina

Spalanie metylu:

Niacyna
Estrogeny
Stres
Arsen
Histamina
Lizyna

Blokowanie metylu:

Homocysteina
Podtlenek azotu
Rtęć
Miedź
Kadm
Aluminium
Ołów
Acetylaldehyd (z drożdży i alkoholu)
Nadtlenek wodoru (wolnych rodników / stres oksydacyjny)
Tlenek azotu (produkt enzymu NOS)
TNF alfa (zapalenie)
IL-6 (stan zapalny)
LPS (zakażenia bakteryjne)

Pułapka metylowa:

Kiedy metylofolian i metylokobalamina nie mogą połączyć sił i spotkać się razem.
Jest to zazwyczaj spowodowane "blokowaniem metylu" lub niedoborem jednego lub drugiego (metylofolian lub metylokobalamina)
Może to fałszywie podnieść surowicę kwasu foliowego i (lub) kobalaminy surowicy
Metylowe konserwowanie oznacza, że związki te wymagają dużo metylacji w celu wykonania. Biorąc je bezpośrednio, metylacja nie musi ciężko pracować, aby tworzyć.

Ponad 80% twojego SAMe, który jest głównym dawcą metylowego w twoim organizmie, jest wykorzystywane do produkcji kreatyny i fosfatydylocholiny. Biorąc kreatynę i fosfatydylocholinę, twoje SAMe nie przyzwyczaja się do ich tworzenia.

Kreatyna, fosfatydylocholina i karnityna wspierają metylację bez konieczności zażywania dawców metylu!

Spalanie metylu jest odwrotną stroną. Niacyna i lizyna są dwa związki, które zużywają metylacji w celu ich przetworzenia.

Lizyna i niacyna są bardzo potrzebne przez nasz organizm do funkcjonowania. Ważne jest, aby wiedzieć, że jeśli weźmiemy wiele gramów niacyny lub lizyny, możemy zmniejszyć naszą zdolność metylacji.

Stres jest głównym palnikiem metylowym. Doskonałym sposobem na wsparcie metylacji jest zmniejszenie stresu.

Jak można zmniejszyć stres w swoim życiu?

Blokowanie metylu oznacza, że te rzeczy spowalniają lub zmniejszają zdolność organizmu do metylowania.

Aby metylować, trzeba zidentyfikować blokery metylowe i usunąć je po kawałku. Gdy te blokery metylowe są usuwane, metylacja może przebiegać zgodnie z potrzebami."

Do powyższego dodam, że główny dawca grupy metylowej SAM-e , czyli S-adenozylometionina wymaga ADENINY i RYBOZY , o których jest zbyt cicho.
Lecytyny (fosfatydylocholiny) tez może byc rezerwuarem gup metylowych.

https://en.wikipedia.org/wiki/S-Adenosyl_methionine
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lecytyny
0 xcedric
Posty: 5391
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3144 razy
Otrzymał podziękowanie: 7968 razy

Re: No to mamy ciąże :-) Co dalej ?

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 20 lis 2020, 12:00

“Według dr Christiana Fiali, eksperta położnika i ginekologa z Wiednia, maseczka noszona przez ciężarne i rodzące może mieć ujemny wpływ na stan ich dzieci. Może nawet prowadzić do uszkodzeń dziecięcego mózgu, a rozmiary tychże uszkodzeń będą widoczne dopiero w nadchodzących latach. ”

Czytaj więcej na https://kobieta.interia.pl/dziecko/news ... urce=paste

a weterynarz Dzieciątkowski z WAM twierdzi , że ciężarne powinny nosić maseczki
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci ... -wit-c-nie
Ekspert nt. korona-mitów: w ciąży można nosić maseczki; duże dawki wit. C nie zapobiegną COVID | Nauka w Polsce

To nieprawda, że kobiety w ciąży nie powinny używać maseczek, bo to grozi niedotlenieniem płodu. Mitem jest też to, że duże dawki witaminy C zapobiegają COVID-19 – przekonuje dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na temat pandemii rozpowszechnianych jest wiele mitów i fake newsów. O tych najczęściej występujących specjalista mówił podczas wirtualnej konferencji prasowej nt. chorób zakaźnych. Podkreślił, że niektóre z nich są wręcz niebezpieczne, ponieważ nakłaniają do błędnych zachowań, zwiększających ryzyko zakażenia koronawirusem.

Mitem jest na przykład to, że duże dawki witaminy C zapobiegają zakażeniu COVID-19 i łagodzą jego objawy. „Nie, nie łagodzą. Należy jedynie dążyć do tego, żeby nie było niedoborów witaminy w naszym organizmie, w tym witaminy C. Brak jest natomiast jakichkolwiek danych naukowych, które by wiązały podawanie dużych dawek witaminy C z łagodzeniem zakażeń SARS-CoV-2” – przekonuje dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Katedry Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nie chodzi tylko o koronawirusy; duże dawki witaminy C nie chronią też przed innymi zakażeniami. Dotyczy to wszystkich zakażeń powodowanych przez wirusy układu oddechowego, takich jak grypa czy wywołujące przeziębienie rinowirusy.

Wiele jest fake newsów dotyczących maseczek ochronnych - na przykład takich, że nie powinny ich używać kobiety w ciąży, bo to grozi niedotlenieniem płodu. „Ponad wszelką wątpliwość wykazano, że używanie jakiejkolwiek maseczki nie wpływa na saturację krwi czy wysycenie tlenem hemoglobiny. Nie ma zatem żadnego ryzyka niedotlenienia płodu” – zapewnia specjalista WUM.

Jego zdaniem, większość zgłaszanych dolegliwości, takich jak związane z noszeniem maseczek uczucie duszności czy dyskomfortu, to tak naprawdę objawy psychosomatyczne, które w 99 proc. ludzie sobie wmawiają.

Nieprawdą jest też, że noszenie maseczek zwiększa ryzyko zakażenia, ponieważ wdychamy osadzające się na nich cząsteczki wirusa do dróg oddechowych. „Wszystkie dotychczasowe badania potwierdzają, że prawidłowo używane maseczki i ich zmieniane ogranicza transmisję koronawirusa, jak i innych patogenów przenoszonych drogą oddechową, w tym również wirusa grypy” – podkreśla dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Tłumaczy on, że jeśli jesteśmy osobą zakażoną bezobjawowo, a wirus przenoszony na kropelkach bioaerozolu lub śliny miałby być wydmuchiwany lub wykrztuszany - to prawda jest taka, że będzie się "odbijał" od mechanicznej bariery, jaką stanowi maseczka, i będzie inhalowany z powrotem, ale przecież i tak jesteśmy zakażeni. Nie ma to znaczenia, bo patogen wywołał już zakażenie objawowe u danej osoby, a ponownie go już nie wywoła - przynajmniej nie teraz i nie na skutek samego noszenia maseczki.

Gdy wirus znajduje się na zewnętrznej stronie maseczki, to tak łatwo przez nią nie przejdzie, choć średnica pojedynczego wirionu (pojedynczej kompletnej cząsteczki koronawirusa) jest mniejsza, niż rozmiary porów maseczki. „Wirus nie ma skrzydełek ani nóżek i nie przejdzie przez maseczkę; on podróżuje wierzchem na kropelkach śliny, które mają dużą większą średnicę, niż pory maseczki - i zostaną zatrzymane” – wyjaśnia specjalista.

Kolejnym mitem jest to, że w Polsce wykonuje się więcej testów na koronawirusa SARS-CoV-2, ale ich jakość jest dużo gorsza niż w krajach zachodnich. „To podwójna nieprawda” – podkreśla Dzieciątkowski.

„W naszym kraju przez długi czas przeprowadzano mniej takich testów, niż we wszystkich niemal krajach Unii Europejskiej - za nami była tylko Słowacja, która ma jednak mniejszą liczbę mieszkańców. Wszędzie natomiast są to testy tych samych producentów. Nie możemy zatem powiedzieć, że wykonujemy gorsze testy. Są takie same, jak w Austrii, Belgii czy Niemczech” – twierdzi dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Zaznacza, że z choroby COVID-19 można się wyleczyć samoistnie. „Tak, jest to prawda. To, że mamy koronawirusa w swoim morganizmie nie oznacza, że będziemy mieli go do końca życia. W przypadku tego zakażenia nie ma długotrwałego nosicielstwa. Nawet jeśli jesteśmy zakażeni objawowo, zazwyczaj nasz układ odpornościowy usunie go z organizmu w ciągu 3-4 tygodni, a czasami, ale rzadko, w okresie 8 tygodni” - zapewnia.

W zdecydowanej większości przypadków COVID-19 przebiega łagodnie lub słaboobjawowo. Jedynie u 20 proc. zakażonych przebieg choroby jest cięższy i wymaga hospitalizacji. Im zatem więcej jest zakażonych koronwirusem SARS-CoV-2, tym więcej będzie ciężkich przypadków COVID-19. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński
zbw/ zan/
https://kolposkopia.com/modlitwa-naukow ... zor-swira/
0 xcedric
Posty: 5391
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3144 razy
Otrzymał podziękowanie: 7968 razy

Re: No to mamy ciąże :-) Co dalej ?

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 17 sty 2021, 23:38

Niebezpieczeństwa neonikotynoidów w ciąży i u dzieci
https://childrenshealthdefense.org/defe ... isks-kids/
0 xcedric
Posty: 5391
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3144 razy
Otrzymał podziękowanie: 7968 razy

Re: No to mamy ciąże :-) Co dalej ?

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 28 sty 2021, 20:15

Co jest takiego niezwykłego w USA , że dzieci nie mają tej bakterii?
https://kopalniawiedzy.pl/Bifidobacteri ... atki,33256

" Większość niemowląt w USA nie posiada bakterii pozwalających w pełni przyswajać mleko matki
26 stycznia 2021, 12:11 | Zdrowie/uroda
bfhoyt (Ben Hoyt), CC
Największe z przeprowadzonych dotychczas badań wykazało, że u zdecydowanej większości amerykańskich noworodków występuje znaczący niedobór bakterii jelitowych odpowiedzialnych za przyswajanie mleka matki oraz rozwój układu odpornościowego, a także za ochronę przed patogenami wywołującymi kolki i pieluszkowe zapalenie skóry. Problem dotyczy aż 90% maluchów.

Autorami metagenomicznego studium są uczeni ze Stanford University, University of Nebraska i Evolve BioSystems. Odkryli oni, że około 90% niemowląt brakuje Bifidobacterium longum subsp. infantis (B. infantis), bakterii odgrywającej ważną rolę w zdrowiu i rozwoju dzieci. Wcześniejsze badania wielokrotnie dowodziły, że jest to najbardziej korzystna bakteria z punktu widzenia wpływu na zdrowie noworodków i to dzięki niej dziecko może w pełni skorzystać z matczynego mleka.

Zdecydowana większość dzieci ma niedobory tej kluczowej bakterii od najwcześniejszych tygodni życia. Ani rodzice, ani lekarze nie zdają sobie z tego sprawy. Nasze badania pokazują, jak szeroko zakrojony jest to problem, mówi współautor badań profesor Karl Sylvester z Uniwersytetu Stanforda.

Okres wkrótce po narodzeniu to czas, gdy tworzą się podstawy dla przyszłego zdrowego życia, w tym rozwija się układ odpornościowy. Kluczową rolę odgrywa tutaj mikrobiom jelit, w którym powinny znaleźć się tysiące gatunków bakterii spełniających najróżniejsze role, od przeprowadzania procesów biologicznych po rozwój różnych systemów i struktur w organizmie.

B. infantis rozkłada oligosacharydy mleka kobiecego (HMO). To grupa około 200 oligosacharydów unikatowych dla ludzkiego mleka. Związki te pomagają w utrzymaniu korzystnego składu flory jelitowej, utrudniają patogenom osadzanie się na błonie śluzowej jelit, biorą udział w odpowiedzi immunologicznej, prawdopodobnie są też źródeł kwasu sjalowego, który jest potrzebny do prawidłowego rozwoju mózgu. Niestety, bez B. infantis organizm dziecka nie może skorzystać z tych związków.


B. infantis tym różni się od innych gatunków Bifidobacterii, że jest specjalnie zaadaptowany do ludzkiego mleka i ma szczególne zdolności rozbijania HMO na użyteczne składniki. Coraz więcej badań wskazuje też na istotną rolę tych bakterii w rozwoju układu odpornościowego niemowląt.

Co więcej, kolejne badania pokazują też, że dysbioza, czyli zaburzenie mikrobiomu jelit u noworodków może prowadzić do zaburzeń immunologicznych w późniejszym życiu i pojawieniu się ostrych chronicznych stanów zapalnych.

Nauka od niemal 100 lat zbiera dowody wskazujące na postępującą utratę Bifidobacteria w jelitach niemowląt. Przczynami takiego stanu rzeczy są m.in. rosnąca popularność cesarskiego cięcia, coraz powszechniejsze używanie antybiotyków oraz sztucznego karmienia. Wskutek takiego postępowania mamy do czynienia z coraz większym ubytkiem B. infantis, co skutkuje m.in. mniejszą przyswajalnością pożytecznych składników z mleka matki, zaburzonym rozwojem układu odpornościowego, zwiększonym pH jelit i związanym z tym wzrostem patogenów jelit oraz negatywnym ich wpływem na wyściółkę jelit. To wszystko ma zaś negatywne długoterminowe skutki zdrowotne.

Dotychczas jednak badania nad stanem mikrobiomu jelit noworodków były w USA robione w ograniczonym zakresie. Badano dzieci z jednego obszaru geograficznego czy też dzieci urodzone przedwcześnie, gdzie często występują problemy ze stabilnością mikrobiomu.

Autorzy najnowszych badań pobrali próbki kału od 227 dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy. Próbki pobierano w pięciu różnych stanach i przeanalizowano pod kątem występujących w nich gatunków bakterii oraz ich liczebności. Szczególną uwagę zwracano na obecność bakterii pomagających przyswajać mleko matki.

Przeprowadziliśmy badania metagenomiczne, których celem było scharakteryzowanie bakterii występujących w jelitach zdrowych dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy, opisaniu funkcji ekosystemu bakteryjnego w szczególności jego zdolności do metabolizowania oligosacharydów mleka kobiecego oraz obecności genów antybiotykooporności, stwierdzili autorzy badań. Z badań wykluczono dzieci, które przyjmowały antybiotyki, u których zdiagnozowano problemy z przyswajaniem węglowodanów oraz dzieci cierpiących na żółtaczkę.

Ze szczegółami badań można zapoznać się w artykule Metagenomic insights of the infant microbiome community structure and function across multiple sites in the United States.

Autor: Mariusz BłońkiŹródło: Genetic Engineering & Biotechnology News"
0 xcedric
Posty: 5391
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3144 razy
Otrzymał podziękowanie: 7968 razy

Re: No to mamy ciąże :-) Co dalej ?

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 11 lut 2021, 10:18

Ryboflawina-wg prof.R. Peata jest to najczęstszy niedobór z grupy
wit.B , duży odsetek problemów z metylacją zależy od niedoboru w.B2.
Inne problemy-m.in. kolagen, wady wzroku (m.in.stożek rogówki),
dysfunkcja mitochondriów/brak energii , antyoksydantów, migreny,
aktywacja B6
Ginie w obrobce termicznej i pod wpływem światła.
https://polish.mercola.com/sites/articl ... awina.aspx

"W przypadku kobiet w ciąży, niedobór ryboflawiny może zwiększać
ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, który charakteryzuje się
wysokim ciśnieniem krwi i obrzękiem. Matki z niedoborem ryboflawiny są
4,7 razy bardziej narażone na wystąpienia stanu przedrzucawkowego niż
kobiety, które mają optymalny poziom tej witaminy. "
0 xcedric
Posty: 5391
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3144 razy
Otrzymał podziękowanie: 7968 razy

Re: No to mamy ciąże :-) Co dalej ?

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 13 lut 2021, 21:12

https://losyziemi.pl/udalo-sie-zobrazow ... -organizmu
"Najbardziej interesującym i tajemniczym zagadnieniem biologii rozwoju jest pochodzenie osi ciała u zwierząt, mówi współautor badań Tomomi Tani. Wraz z Hirokazu Ishim informują oni na łamach Molecular Biology of the Cell, że do rozwoju osi ciała przyczyniają się oboje rodzice. Matka odpowiada za oś brzuch-plecy, a ojciec za oś głowa-ogon. Do określenia planu ciała rozwijającego się embrionu u zwierząt konieczne jest wkład matki i ojca, mówi Tani.

Najnowsze odkrycie nie tylko odpowiada na jedno z fundamentalnych pytań biologicznych, ale może pomóc w stwierdzeniu, dlaczego czasem rozwój przebiega nieprawidłowo. A taka wiedza może przydać się w tak różnych dziedzinach jak medycyna i rolnictwo."
0 xcedric
Posty: 5391
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3144 razy
Otrzymał podziękowanie: 7968 razy

Re: No to mamy ciąże :-) Co dalej ?

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 17 lut 2021, 14:37

https://losyziemi.pl/mikrobiom-jelit-mo ... je-dziecko
"„Nasze badania to bezprecedensowy dowód na to, że mikrobiom jelitowy może negatywnie wpływać na zachowania matki, co z kolei zaburza rozwój jej dziecka. Okazuje się zatem, że pojawienie się prawidłowych relacji matka-dziecko nie zależy tylko od hormonów, ale znaczącą rolę odgrywają też mikroorganizmy zasiedlające ciało matki”,
0 xcedric
Posty: 5391
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3144 razy
Otrzymał podziękowanie: 7968 razy

Re: No to mamy ciąże :-) Co dalej ?

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 18 lut 2021, 18:09

Niezstąpienie jader w wyniku niskiego glutationu?

https://polish.mercola.com/sites/articl ... amolu.aspx
" Stosowanie paracetamolu podczas ciąży jest ryzykowne
Po długim zalecaniu paracetamolu jako środka przeciwbólowego bezpiecznego do stosowania w czasie ciąży, w 2014 roku ujawniono, że paracetamol jest w rzeczywistości substancją zaburzającą gospodarkę hormonalną, co budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania go przez kobiety będące w ciąży.

Według badania z 2014 roku stosowanie paracetamolu podczas ciąży wiązało się ze zwiększonym o 37% ryzykiem rozpoznania u dziecka zaburzenia hiperkinetycznego, ciężkiej postaci zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Dzieci kobiet stosujących paracetamol w ciąży były również do 30% bardziej narażone na stosowanie leków na ADHD w wieku 7 lat. Badanie opublikowane w JAMA Psychiatry w 2019 roku dodatkowo wzmocniło związek między stosowaniem paracetamolu a ADHD, jednocześnie wskazując na zwiększone ryzyko zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD). Oprócz wyższego ryzyka problemów neurorozwojowych badania wykazały również, że:

Stosowanie paracetamolu podczas ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i chorób zakrzepowo-zatorowych
Przyjmowanie paracetamolu przez ponad cztery tygodnie w ciąży, zwłaszcza w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, umiarkowanie zwiększa ryzyko wystąpienia niezstąpienia jąder u chłopców
Używanie paracetamolu w trzecim trymestrze ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu"
0 xODPOWIEDZ