Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Witamina D - K - A

cedric
Posty: 5541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 85
x 132
Podziękował: 3303 razy
Otrzymał podziękowanie: 8301 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 22 lis 2020, 18:10

https://raypeatforum.com/community/thre ... ive.37368/

"Chciałem podzielić się naprawdę świetnymi cytatami z tego artykułu:
Rola witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A i D w patogenezie grypy: Nowa perspektywa
https://www.hindawi.com/journals/isrn/2013/246737/

Jest tak wiele soczystych informacji w tym artykule zachęcam wszystkich zainteresowanych nauką o witaminy A i D, aby ją przeczytać! Myślę, że ma to wiele konsekwencji dla uniknięcia chorób wirusowych, zwłaszcza dla tych, którzy nie uzupełniają witaminy D i żyją na północy, a nawet mieszkają na południu i mają pracę przy biurku, ponieważ brak ekspozycji na promieniowanie UV jest czynnikiem ryzyka grypy. Jako anegdota przeniosłem się na południe w zeszłym roku, gdzie mamy prawie okrągły rok witaminę D i tej ostatniej zimy nikt w mojej rodzinie nie zachorował. To ma co priorytet to wycieczki na plażę, nawet jeśli nie jest to pogoda do pływania. Dla tych na północy polecam ograniczenie witaminy A w miesiącach zimowych lub gdy czujesz, że są coraz przeziębienia / grypy częściej, ale ten dokument nie czyni zalecenia, tak jak zawsze postrzegają, myśleć, działać.

"Niniejszy dokument przedstawia nowy model etiopatogenezy grypy, co sugeruje, że odporność gospodarza i podatność na tę chorobę zależą w istotny sposób od stosunku witaminy D do witaminy A; zmniejszona ekspozycja na światło słoneczne i /lub istniejący wcześniej niedobór witaminy D jednocześnie zwiększa akumulację, ekspresję i potencjalną toksyczność endogennych retinoidów, a obniżony stosunek witaminy D do witaminy A powoduje aktywację wirusa lub zwiększa podatność na nowe szczepy wirusa grypy. Sugeruje się, że zwiększone, ale normalne fizjologiczne stężenia retinoidów skutecznie hamują patogenezę grypy, podczas gdy wyższe stężenia tła (tj. bardzo niskie wskaźniki witaminy D : A) pogarszają ją i wywołują poważne powikłania choroby."

"Objawy grypy są podobne do objawów toksyczności retinoidów; dodatkowe i /lub farmakologiczne stężenia retinoidów wywołują objawy grypopodobne; aktywność wirusowa jest regulowana częściowo retinoidami; i retinoidy wpływają na mechanizmy, które hamują i przyczyniają się do patogenezy grypy."

"Niskie stężenia kwasu retinowego są istotnymi czynnikami wzrostu dla niektórych typów komórek, ale wyższe stężenia hamują wzrost komórek i są cytotoksyczne, mutagenne i teratogenne. Egzogenna toksyczność witaminy A może wystąpić z powodu nadmiernego spożycia diety lub leczenia retinoidami. Mimo, że toksyczność witaminy A z prowitaminy roślin karotenoidów źródeł nigdy nie odnotowano, wchłanianie i przechowywanie wątroby wstępnie uformowane witaminy A z żywności zwierzęcej, wzmocnione żywności, i suplementy w postaci estry retinylowe może spowodować hiperwitaminoza A. Endogenna postać zatrucia retinoidami może również wystąpić naturalnie podczas cholestazy, gdy metabolity witaminy A są refluksowane do krążenia z wątroby w kwasach żółciowych [75]. Wiele czynników środowiskowych może wchodzić w interakcje z endogennych źródeł witaminy A do wywoływania zlokalizowanych form toksyczności retinoidów lub nadekspresji, jak przeglądowi w tym artykule."


"Ostry wzrost stężenia innych retinoidów, na przykład, kwas retinowy, 40-krotnie silniejszy teratogen niż retinol [77] występuje po spożyciu dużej ilości witaminy A."

"Przypadki hiperwitaminozy często wykazują stężenie retinolu w surowicy w normalnych granicach, co wskazuje, że retinol w surowicy nie jest prawidłowym środkiem stanu witaminy A podczas toksyczności."

"Wysokie spożycie retinolu również całkowicie zniosło ochronny wpływ witaminy D na dystalnego gruczolaka jelita grubego, kobiety w najwyższym kwintylu spożycia witaminy D spożywane około 10.000 IU / dzień retinolu, i nie było silnej korelacji ogólnej między spożyciem witamin A i D."

"Tak więc rosnące temperatury i większe światło słoneczne w miesiącach letnich mogą katabolalizować stężenia witaminy A w tkankach do tego stopnia, że uniemożliwiłoby to wirusom grypy wykorzystanie jej do replikacji. Z drugiej strony, sezonowy wzrost zachorowań na grypę w miesiącach zimowych może wynikać częściowo z faktu, że witamina A pozostaje dostępna dla wirusa do replikacji w niższych temperaturach."

"W nietypowym raporcie przypadku objawy zakażenia grypą A zostały opisane jako doskonale naśladowane przez zespół kwasu retinowego."


"Ból głowy, częsty objaw grypy [117], jest również główną cechą toksyczności retinoidów [118]. Zapalenie spojówek i światłowstręt są również powszechne podczas ostrego zakażenie grypy sezonowej, zwłaszcza w zakażeniach ptasiej grypy A u ludzi [119]. Zespół okulorespiracji (ORS) składający się z czerwonych oczu, światłowstręt, niewyraźne widzenie, obrzęk powiek, ból oka i swędzenie, i wydzieliny spojówek jest zgłaszane po szczepieniu przeciwko grypie [120]. Podobny wzór działania niepożądane oczu został opisany w diecie wywołane hiperwitaminozy A i wtórne do stosowania izotretynoiny."

"Nie wykazano, aby suplementacja witaminy A poprawiała powrót do zdrowia podczas ostrego zapalenia płuc w większości badań klinicznych na ludziach. W podwójnie ślepej próby, kontrolowanym placebo badaniu suplementacji witaminy A na zachorowalność dzieci na Haiti, 11,124 dzieci w wieku 6-83 miesięcy były kolejno przypisane przez jednostki gospodarstwa domowego do otrzymania kapsułki zawierającej 200,000 IU witaminy A i 40.6 mg witaminy E lub kapsułki zawierającej tylko 40.6 mg witaminy E (placebo) co 4 miesięcy. Wskaźniki zachorowalności u dzieci badano 2–8 tygodni po każdym podaniu witaminy A i kapsułek placebo. Po 2 tygodniach po suplementacji grupa witaminy A miała zwiększoną częstość występowania wszystkich objawów i objawów choroby u dzieci, w tym biegunki, nieżytu nosa, objawów przeziębienia/grypy, kaszlu i szybkiego oddychania. Ryzyko zachorowalności było najwyższe 8-17 tygodni po otrzymaniu megadawki witaminy A. Badanie wykazało zwiększoną 2-tygodniową częstość występowania biegunki i objawów zakażeń układu oddechowego po suplementacji witaminy A, chociaż śmiertelność w 2 grupach była podobna [123]. Metaanaliza badań suplementacji witaminy A wykazała, że w przypadku podaniu w monoterapii witamina A nieznacznie zwiększyła częstość występowania zakażeń dróg oddechowych [124]."

"Produkcja RZS podczas zakażenia EBV może zwiększyć replikacji wirusa poprzez promowanie różnicowania keratynocytów."

"Sugeruje się, że wywołane grypą zajęcie wątroby pogarsza wynik zakażenia poprzez uwalnianie wątroby niezwiązanych estrów retinoidów i kwasów retinowych, które są transportowane do płuc i innych narządów i uszkadzając, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju zapalenia płuc, niewydolności serca i nerek oraz sepsy."

"Biorąc pod uwagę toksyczność retinoidów i fakt, że retinoidy w wątrobie są wystarczające do utrzymania przeciętnego dorosłego przez około dwa lata [79], przypuszczalnie duża ilość retinoidów rozlanych do obiegu w warunkach cholestatycznych, w tym grypy, może spowodować znaczne uszkodzenie tkanek.

(4) Mechanizmy uszkodzenia tkanek po uwolnieniu retinoidów z wątroby w zakażeniu grypą mogą również być spowodowane uwalnianiem do wątroby enzymu oksydazy ksantynowej (XO), która wpływa na metabolizm witaminy A."

"Zmniejszone, ale niekoniecznie niedobór stężenia retinoidów w tle (tj. wysoki stosunek witaminy D: A) może mieć odwrotny skutek, zmniejszając podatność na choroby, obniżając nasilenie choroby i poprawiając wyniki choroby. Te hipotezy mają wpływ na zapobieganie i leczenie zakażeń wirusem grypy."

"Nadekspresja receptora retinoidowego może zatem przyczynić się do patogenezy grypy i związanych z nimi infekcji wirusowych, powodując endogenną postać hiperwitaminozy A, która objawia się objawami choroby."

Pamięajmy , ze metabolizm wit.A zależy też od cynku i żelaza , stąd toksycznośc może byc związana z niedoborem cynku , albo nadmiarem żelaza.
0 xAwatar użytkownika
Kiszka
Posty: 994
Rejestracja: niedziela 26 lut 2017, 19:24
x 13
x 50
Podziękował: 2050 razy
Otrzymał podziękowanie: 983 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: Kiszka » poniedziałek 23 lis 2020, 05:48

Ciekawe to z witamina A. Czy biorąc witaminy A w formie retinolu i oleju z wątroby ryb w dawcę 25 000 i wit D 10 000 jest to dobry stosunek ?. Podobno witaminy A bierze się conajmniej drugie tyle co D. Są trochę sprzeczne informacje.
0 x


Czołem Wielkiej i wolnej Polsce!

cedric
Posty: 5541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 85
x 132
Podziękował: 3303 razy
Otrzymał podziękowanie: 8301 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 29 lis 2020, 13:03

viewtopic.php?f=17&t=822&p=106908&hilit=ALS#p106908
"Różnice te sugerują możliwość, że choroba Alzheimera pociąga za sobą określoną przedwczesną utratę produkcji pregnenolonu w mózgu, ale nie tarczycy. Ostatnie prace sugerują, że pregnenolon i progesteron odgrywają kluczową rolę w regulacji świadomości (18) i prawdopodobnie w systemie detoksykacji mózgu. Gdzie indziej zasugerowałem, że niedobór witaminy A może powodować nadmierną produkcję białka „amyloidu”. Niedobór witaminy A poważnie hamuje syntezę steroidów. (Jest tak masowo stosowany w syntezie steroidów, że suplement progesteronu może zapobiegać objawom niedoboru witaminy A.) Podejrzewam, że witamina A jest niezbędna do rozszczepienia łańcucha bocznego, który przekształca cholesterol w pregnenolon. Wiadomo, że stymulowane żelazem peroksydacja lipidów blokuje tworzenie steroidów, a witamina A jest bardzo podatna na niszczenie przez żelazo i utlenianie. Żelazo gromadzi się w tkankach wraz ze starzeniem się. Gajdusek wykazał, że pogorszenie mózgu jest związane z zatrzymywaniem tego, co metal zdarza się obficie w środowisku człowieka, nie tylko z aluminium. (Jeden typ komórek glejowych znany jest z funkcji wiązania metali, przez co nazywane są „metalofilami”). Według Gajduska „wapń i inne pierwiastki trój- i trójwartościowe” są „osadzane jako hydroksyapatyty w komórkach mózgowych” w mózgu zwyrodnienie typu Alzheimera. (19)"
0 xsopla4ever
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 11:31
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: sopla4ever » czwartek 03 gru 2020, 20:01

Witam wszystkich!
To mój pierwszy post na forum. Przeglądam je od dłuższego czasu ale dopiero teraz nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytania.

Mam pewien problem i liczę, że z Waszą pomocą uda się go rozwiązać.
Zabrałem się za robienie którejś z kolei porcji kapsułek z D3. Tym razem wymieszałem D3 a A w stosunku 1:2, tak jak ma to w lekach na receptę i niestety dopiero po wsypaniu uświadomiłem sobię, że stosunek masy do objętości dwóch składników jest zupełnie inny. Zakapsułkowałem tak porcję i używam ale planuję zrobić kolejną porcję.

Wymyśliłem, że zakapsułkuję osobno retinol i cholokalcyferol.

Przed chwilą ważyłem Palmitynian Retinolu 250k IU/g z pewnej hurtownii i wychodzi, że:
kapsułka 0 mieści w sobie ~ 434mg (108500 IU) nieubitego PR lub ~ 446mg (111500 IU) ubitego PR
kapsułka 00 mieści w sobie ~ 562mg (140500 IU) nieubitego PR lub ~ 635mg (158750 IU) ubitego PR

Czy ktoś mógłby zważyć ile D3 100k IU/g oraz 500k IU/g mieści się do kapsułek 0 i 00?
Obecnie nie mam w domu D3 i zastanawiam się nad tym, którą zamówić 100k IU/g, czy 500k IU/g.

Pamiętam, że @blueray21 wspomniał kiedyś o mieszaniu D3 z inuliną ale też nie jestem pewny, czy one mają taką samą gęstość/cieżar właściwy.

Producenci kapsułek podają, że średnia gramatura substancji w kapsułce 0 to 680mg oraz 00 to 950mg

Przyjmując, że dla D3 100k IU/g rzeczywiście zmieści się 680 mg w kaps 0, wychodziłoby ok 68k IU w kapsułce.

Czyli optymalnymi proporcjami (2:1) byłaby jedna kapsułka 00 palmitynianu retinolu (140k IU) oraz jedna kapsułka 0 D3 (68k IU).
Tylko, czy na pewno tyle D3 mieści się w kapsułce 0?


Wpadłem jeszcze na jeden pomysł, aby rozpuścić D3 i A (retinol) w jakimś roztworze.
To pozwoliłoby całkowicie wyeliminować błędy w z mieszaninami różnych substancji.

Jakiś czas temu znalazłem informację, że większość witamin rozpuszcza się w DMSO, D3 również.
Nie mogę teraz znaleźć tego dokumentu, dotyczył on przemysłu spożywczego. Myślałem o DMSO jako rozpuszczalniku oraz np boraksie lub etanolu jako środku utrwalającym.
Czy ktoś z Was próbował takiego roztworu?

Robiłem swoje własne krople do oczu z 10% DMSO, retinolem ok 3000IU/ml oraz boraksem - bez problemu wszystko rozpuszczało się.

Roztwór wodny A + D3 na receptę ma następujący skład:
polisorbat 80, alkohol benzylowy, glicerol, glikol propylenowy, kwas cytrynowy, disodu fosforan, aromat anyżowy, woda oczyszczona.

Chciałem wykluczyć wszystkie zbędne składniki ale nie wiem jaką trwałość będzie miał taki roztwór.

Jeżeli odpowiedź nie nadaje się publicznie, to proszę w wiadomość prywatną.

Pozdrawiam
0 xAwatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6545
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1146
x 330
Podziękował: 11830 razy
Otrzymał podziękowanie: 12202 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: chanell » czwartek 03 gru 2020, 21:22

Witaj na forum :) @ sopla4ever

Wiadomości prywatne dostępne są dopiero po napisaniu 3 postów :)
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9337
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 401
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 13528 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » piątek 04 gru 2020, 16:47

Witaj @sopla na forum.

Nie wiem dlaczego chcesz kapsułkować te 2 witaminy osobno, potrzebujesz aż tak wielkich dawek D3?
Ja używam tylko kapsułek 00, należy przyjąć ich objętość długiej części jako 0,95 ml.
Ubitej D3 500000iu/g wchodzi 0,7g, czyli aż 350 000 iu, co daje 0,737 g / ml dla innych przeliczeń.
Tej witaminy A nie mam "obmierzonej" teraz, a inulina, która jest wypełniaczem w kapsułkach ma ubita 0,579 g / ml.
Zamawiać zawsze specyfiki o jak największym "stężeniu" na jednostkę objętości, no może poza kilkoma, które dawkujemy w mikrogramach, to zawsze daje luz w komponowaniu kapsułek.
Ja dla przykładu robię D3 z A, K2MK7, B2, B3, B6, B9, B12. Zaoszczędzam sobie i innym mnóstwa kapsuł i tabletek.
Gramatura kapsułek nie jest wskaźnikiem, tylko objętość długiej części, którą napełniamy, jeśli dla 00 przyjęli 0,95 g, a jest 0,95 ml, to jest prawdopodobne, że kapsułka 0 ma 0,68 ml objętości.

Roztwory substancji prozdrowotnych rzadko są trwałe, w najlepszym wypadku tylko wyparowują, ale mogą być wrażliwe na wiele czynników środowiskowych. Najlepiej niektóre przygotowywać bezpośrednio przed spożyciem, jak wit. C, inne wytrzymują kilka dni w lodówce, ale są i trwałe, jak błękit metylenowy, tiosiarczan - jeśli są jednorodne, bo mieszaniny to już kawał chemii.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

sopla4ever
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 11:31
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: sopla4ever » piątek 04 gru 2020, 18:35

Dziękuję za informację odnośnie zajmowanej objętości. To już dużo mi pomaga.

Planuję zrobić trochę takich kapsułek dla dwóch znajomych z nowotworami.

Dla siebie planuję zrobić 30-50k IU D3 w kapsułce razem z A.
W zasadzie zrobiłem ale przez róźną gradację w jednej kapsułce jest więcej D3 a w drugiej znacznie mniej niż zakładałem.
Planowałem zrobić A i D3 w osobnych kapsułkach właśnie ze względu na inną gradację.
Próbowałem rozdrobnić moździeżem retinol ale bardzo niewielkie efekty uzyskiwałem.
Być może już wytarł się, chociaż węglan potasu wciąż mi bez problemu uciera.
Finalnie pomimo wielokrotnego mieszania D3 osiadało na spodzie.

Mam w planach zrobienie własnego B-complex (B100++) ale wciąż liczę co i jak.
Również planowałem większe dawki uderzeniowe, gdzie B3 będzie ok 300mg.
Coś pomiędzy dawkami z tego zrzutu ekranu i dawkami Paulinga z opakowania.
Mając retinol 250k IU/g nie zmieści mi się to wszystko razem.
Podejrzewam, że masz mniej rozcieńczony.

Jakich proporcji A:D3 używasz?
Czy mogę prosić o sprawdzone źródło K2, B12 oraz o powyższą recepturę "AiO"?

Obrazek
Obrazek
0 xGrzanio
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 14 gru 2020, 12:11
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: Grzanio » poniedziałek 14 gru 2020, 13:15

Jako ciekawostkę umieszczam ulotkę bardzo leciwej już wit d3 z "POLFY".
Śmiało można powiedzieć iż bardzo duże dawki d3 były swego rodzaju standardem w poprzednich pokoleniach...
Załączniki
d3  300000IU polfa.jpg
d3 300000IU polfa.jpg (122.45 KiB) Przejrzano 1162 razy
0 xcedric
Posty: 5541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 85
x 132
Podziękował: 3303 razy
Otrzymał podziękowanie: 8301 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 15 gru 2020, 00:26

viewtopic.php?p=125283#p125283

" Arsen jest związany z niedoborem witaminy A, chorobami serca, udarem, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, cukrzycą, rakiem płuc, pęcherza i skóry oraz chorobami nerek / wątroby. Długotrwała ekspozycja na arszenik może prowadzić do zmian skórnych (ciemnienie lub odbarwienie, zaczerwienienie, obrzęk i guzki przypominające odciski lub brodawki).

Na paznokciach mogą pojawić się białawe linie. Mogą rozwinąć się zarówno wady nerwów czuciowych, jak i ruchowych. Inne problemy to kwasica mleczanowa. Arsen blokuje przedostawanie się potasu do komórek, a niski poziom potasu zwiększa ryzyko wystąpienia zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca, zaburzeń neurologicznych, wysokiego ciśnienia krwi, dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego, anemii.

Badania epidemiologiczne zasugerowały korelację między przewlekłym spożywaniem arsenu a występowaniem cukrzycy typu 2. Kobiety w ciąży, które jedzą arszenik, mogą mieć dzieci z niską masą urodzeniową i niską masą urodzeniową. Wczesne objawy to bóle głowy, dezorientacja i senność."


https://www.sciencedirect.com/science/a ... 7720317898

" Wprowadzenie
W pracy zbadano procesy patofizjologiczne związane z COVID-19 i metabolizmem kwasu retinowego. Nieodzowna rola retinolu (witaminy A-kwasu retinowego) w układzie odpornościowym jest tutaj wyraźnie pokazana. Opierając się na ustaleniach i obserwacjach literaturowych, rozumie się, że kwasy retinowe pełnią centralną funkcję regulacyjną w układzie odpornościowym. Niniejsze badanie ujawnia centralną i nieodzowną rolę regulacyjną kwasów retinowych w kluczowych cząsteczkach, takich jak synteza IFN typu I, czynniki transkrypcyjne, DNA i proteasomy. Wszystko, co dzieje się na peryferiach, zależy od tego, czy regulacja kwasu retinowego w ośrodku działa prawidłowo. Pod względem budowy i funkcji retinol (witamina A) jest nie tylko witaminą, ale także hormonem. W rzeczywistości retinol jest głównym hormonem i regulatorem układu odpornościowego. Cynk odgrywa rolę kofaktora w funkcjonowaniu retinolu w układzie odpornościowym.

Retinol jest przekształcany w aktywne pochodne RA, takie jak all-trans RA, 9-Cis trans RA i 13-Cis trans RA, poprzez wprowadzanie go do komórki w przypadkach, gdy zapotrzebowanie na gospodarza wzrasta, np. Podczas ostrej infekcji. Te aktywne pochodne retinolu pośredniczą w syntezie IFN typu I, najsilniejszego przeciwwirusowego mediatora obrony gospodarza, poprzez jądrowe receptory kwasu retinowego (RAR i RXR). Zsyntetyzowany IFN typu I (α i β) oczyszcza organizm z wirusa poprzez wzmacnianie komórkowego i humoralnego układu odpornościowego. Pozwala także na rozwój trwałej odpowiedzi immunologicznej przeciwko wirusowi. Gdy hipoteza tutaj potwierdzona zostanie poparta badaniami klinicznymi, społeczność naukowa zgodzi się, że witamina A zasługuje na definicję czynnika wzrostu lub hormonu A, którą tak nazywano, kiedy została odkryta po raz pierwszy. Co najważniejsze, będziemy mieli nową i prostą opcję leczenia COVID-19.

Powodem, dla którego do tej pory nie zauważono tego mechanizmu, było założenie, że w podłożu zawsze można znaleźć kwas retinowy, który jest endogennym ligandem. Jednak ilość kwasu retinowego w organizmie człowieka jest ograniczona i utrzymuje się w przybliżeniu na poziomach, które mogą utrzymywać się przez trzy miesiące u człowieka [1]. Kwas retinowy może być szybko spożywany z powodów takich jak ekstremalne miano wirusa, wysoka gorączka i ekstremalna degradacja kataboliczna, szczególnie ciągła i długa stymulacja RIG-I. Kwasy retinowe mogą również bardzo szybko ograniczać efekty biologiczne, ponieważ są przeważnie i szybko metabolizowane [1], [2]. Metabolizm kwasu retinowego jest wykonywany przez enzymy cytochromu P450 (CYP26) [2], [3], [4].

Wysoka gorączka obserwowana w ostrych infekcjach, skrajny proces kataboliczny, niezwykle duży genom, jak w przypadku SARS-CoV-2 i duże obciążenie wirusowe prowadzą do szybkiego wyczerpania kwasów retinowych przechowywanych w wątrobie. Wcześniej stwierdzono, że poziom kwasu retinowego jest znacznie obniżony i wyczerpany podczas infekcji wirusowych, takich jak odra i RVS [5], [6], [7].

Hipoteza: teoria endogennego kwasu retinowego i zespół wyczerpania kwasu retinowego
W niniejszym opracowaniu przedstawiono dwa nowe pojęcia i definicje literatury medycznej. Jedna to „teoria endogennego kwasu retinowego”, a druga to „zespół wyczerpania kwasu retinowego”. W tym badaniu; układ odpornościowy otrzyma nową klasyfikację jako „składnik zależny od kwasu retinowego” i „składnik niezależny od kwasu retinowego”. Ponadto zapewni nową perspektywę dla innych infekcji wirusowych, szczególnie w leczeniu COVID-19 i niektórych bakteryjnych chorób zakaźnych, chorób układu odpornościowego i autoimmunologicznego, cząsteczek szczepionek i adiuwantów, posocznicy i burzy cytokin, reakcji alloprzeszczepu zwyrodnieniowych chorób neurologicznych i fizjopatologia raka.

Kiedy wzrasta zapotrzebowanie na kwasy retinowe, takie jak ostra infekcja. Za pomocą leków lub mechanizmów wewnętrznych hamowane są enzymy oksydazy cytochromu wątroby i zapobiega się wydalaniu kwasów retinowych przechowywanych w wątrobie. W ten sposób podnoszenie kwasów retinowych do poziomów terapeutycznych jest nazywane „teorią endogennego kwasu retinowego” (TERA). Kwasy retinowe również zarządzają własnym metabolizmem za pomocą mechanizmów sprzężenia zwrotnego. Pomimo takich mechanizmów kompensacyjnych, zapasy retinolu organizmu szybko się wyczerpują w wyniku nadużywania szlaku RIG-I, który obejmuje receptory kwasu retinowego, z przyczyn takich jak wysoka gorączka, ciężki proces kataboliczny i nadmierny genom wirusa (SARS- CoV-2). W rezultacie szlak RIG-I jest pasywowany, a mechanizm obrony immunologicznej przesuwa się do szlaków TLR3, TLR7, TLR8, TLR9, MDA5 i UPS znajdujących się w neutrofilach, makrofagach i komórkach dendrytycznych należących do elementów adaptacyjnego składnika immunologicznego i powoduje ponad -wyładowanie cytokin (burza cytokinowa) przez ramię NFκB. Taka nadmierna odpowiedź immunologiczna powoduje poważne objawy kliniczne. Zapasy kwasu retinowego szybko się wyczerpują w wyniku nadużywania kwasów retinowych w szlaku RIG-I i szlaku syntezy interferonu typu I. Następnie mechanizm obrony immunologicznej przenosi się na szlak NFκB, gdzie kwas retinowy nie może być stosowany i co powoduje uwalnianie cytokin, nazywany jest „zespołem wyczerpania kwasu retinowego” (RADS).

Takie nadmierne uwalnianie cytokiny powoduje poważne objawy kliniczne, które mogą dalej prowadzić do uszkodzenia śródbłonka, niedotlenienia, martwicy i uszkodzenia wielonarządowego (burza cytokin, SIRS, ARDS). COVID-19 i opisana wcześniej posocznica, SIRS i ARDS oraz wiele stanów zapalnych to zespół wyczerpania kwasu retinowego.

Twierdzimy, że metabolizm kwasu retinowego jest wadliwy w przypadku COVID-19 (burza cytokinowa) i większości chorób zapalnych, takich jak posocznica, SIRS i ARDS. Uważa się, że szlak RIG-I nie funkcjonuje zdrowo, a metabolizm kwasu retinowego jest wadliwy w przypadku niektórych chorób, takich jak ciężkie choroby wirusowe i bakteryjne, w tym COVID-19, przewlekłe choroby autoimmunologiczne, posocznica, burza cytokin, SIRS i ARDS oraz przewlekłe degeneracyjne choroby neurologiczne. Znalezienie rozwiązania tego mechanizmu wymagać będzie nowej perspektywy i podejścia do leczenia takich chorób.

Bardzo łatwo jest udowodnić lub obalić postawioną tutaj tezę. Wystarczy zbadać poziom retinolu w surowicy pacjentów z ciężkim COVID-19. Poziomy retinolu w surowicy pacjentów z COVID-19 nie zostały jeszcze zbadane nigdzie na świecie. Nasze badanie kliniczne wciąż trwa, aby określić poziom retinolu w surowicy u pacjentów z COVID-19. Objawy i ustalenia obserwowane u pacjentów z COVID-19 na poparcie tej tezy zostaną wymienione poniżej. Pacjenci z COVID-19 mają wiele jednostek, objawów i ustaleń dotyczących regulacji endogennych kwasów retinowych. Większość z nich jest obecnie oparta na obserwacjach. Odkrycia obserwowane szczególnie u pacjentów z COVID-19 z ciężkimi objawami klinicznymi dramatycznie przypominają objawy i objawy niedoboru witaminy A (retinolu).

Patogeneza COVID-19 i zespół wyczerpania kwasu retinowego
[...]

Gdy COVID-19, największa epidemia współczesnych czasów, przekształciła się w pandemię, na całym świecie rozpoczęto pilne poszukiwania leku terapeutycznego przeciwko COVID-19, aby kontrolować epidemię i zmniejszyć wysokie wskaźniki śmiertelności. Ze względu na czasochłonne procesy opracowywania nowych leków najszybszym rozwiązaniem tej pandemii był pomysł zmiany położenia istniejących leków. Poszukiwania te ponownie skupiły się na witaminie A (retinol) i jej aktywnych pochodnych kwasach retinowych, które były używane w przeszłości podczas epidemii odry, ale z czasem zostały zapomniane [5].

W zwalczaniu infekcji ważna jest wrodzona odpowiedź immunologiczna gospodarza. Osiąga to poprzez interferon Tip I, zwiększając odpowiedź immunologiczną [14]. SARS-CoV-2 jest otoczonym jednoniciowym wirusem RNA z największym genomem. Rozmiar genomu wirusów RNA jest generalnie mniejszy niż 10 kB, ale długość genomu SARS-CoV-2 wynosi 30 kB [12]. Ponieważ genom SARS-CoV-2 ma strukturę jednoniciowego RNA, odpowiedź immunologiczna rozwinięta przeciwko niemu zasadniczo funkcjonuje poprzez RIG-I, który jest wrodzonym składnikiem układu odpornościowego [15]. RIG-I jest głównym receptorem układu odpornościowego, identyfikującym wirusowe, jednoniciowe ligandy RNA [15], [16]. RIG-I jest aktywowany po związaniu się wirusowego liganda RNA [17], [18]. Szlak RIG-I, który jest najlepiej zbadanym i najbardziej znanym składnikiem wrodzonego układu odpornościowego, funkcjonuje jako zależny od kwasu retinowego [17], [18].

Niektóre wirusy są rozpoznawane przez hosta jako zależne od RIG-I. Wirusy te obejmują wirus Zachodniego Nilu, wirus japońskiego zapalenia mózgu, wirus grypy A, wirus Sendai, flawiwirus i koronawirusy [15], [16]. Niezwykle duży rozmiar genomu SARS-CoV-2 (30 kB) i wysoka zjadliwość powodują, że znacznie więcej fragmentów RNA zostaje rozproszonych z wirusa, gdy jest on degradowany podczas obrony żywiciela. Nadmierna stymulacja RIG-I z powodu wysokiego obciążenia wirusem powoduje również szybkie wyczerpanie zapasów kwasu retinowego w organizmie z powodu wysokiej gorączki i poważnego procesu katabolicznego. Szlak RIG-I, w którym najpierw rozpoznaje się wirusowe ligandy ssRNA, wykorzystuje się receptory kwasu retinowego i kwasu retinowego, które są bardzo ważne w infekcjach wirusowych i są prawdopodobnie najbardziej aktywną drogą w organizmie do wyczerpania kwasów retinowych.

Szlak RIG-I jest dezaktywowany po wyczerpaniu kwasów retinowych. W następującym procesie mechanizm odpornościowy przesuwa się na szlak NFκB, który powoduje nadmierne uwalnianie TNFα i cytokiny przez neutrofile, gdy kwas retinowy nie jest używany, a receptory TLR3, TLR7, TLR8, TLR9, MDA5 i UPS (układ ubikwityna / proteasomy) szlaki w makrofagach i komórkach dendrytycznych. Wraz z aktywacją tego mechanizmu następuje nadmierne wyładowanie TNFα i cytokiny (burza cytokin). Mechanizm degradacji UPS nabiera aktywności przy braku kwasów retinowych. Pokrywy degradacyjne UPS są otwarte.

Podczas infekcji SARS-CoV-2 IL-1α jest transportowana i uwalniana na powierzchni komórki w wyniku apoptozy i zapalenia. Inicjuje jałowe zapalenie sąsiadujących komórek. Do uwolnienia IL-1β wymagane są inne chemokiny uwalniane z makrofagów w wyniku replikacji wirusa lub zapalenia. Po związaniu się z receptorami IL-1α i IL-1β stymulują uwalnianie cytokin zapalnych i TNF-α poprzez szlak NF-кB. Uwolnienie IL-1; Powoduje gorączkę, hiperferrytynemię, rozszerzenie naczyń krwionośnych, zahamowanie hematopoezy, a także uwalnianie chemokin, białek ostrej fazy, cząsteczek adhezyjnych i cytokin, zwłaszcza IL-6. IL-6 odgrywa kluczową rolę w burzy cytokinowej [21].

Chemokiny to cytokiny chemotaktyczne wytwarzane przez leukocyty i inne typy komórek. Chemokiny to duża rodzina cząsteczek, które kierują leukocyty do obszaru zakażenia i odgrywają rolę w migracji limfocytów. IL5, IL-8, IL-10 i czynnik stymulujący tworzenie kolonii granulocytów i makrofagów (GM-CSF) również stale wzrastają podczas burzy cytokin i odgrywają rolę w powstawaniu odpowiedzi patologicznej [20], [21].

W przypadku COVID-19 uważa się, że przyczyna, dla której choroba była bardzo łagodna u niektórych osób i bardzo ciężka u innych, jest związana z ilością retinolu wcześniej przechowywanego w wątrobie pacjenta. To, czy w wątrobie pacjenta znajduje się wystarczająca ilość retinolu, wydaje się być skutecznym czynnikiem w odpowiedzi pacjenta na chorobę. W przypadku COVID-19 spadający poziom kwasów retinowych, które są szybko wyczerpywane w organizmie
i wynikający z tego zespół nadmiernego uwalniania cytokin są odpowiedzialne za większość choroby, ciężkie objawy kliniczne i objawy. Trwają dwa oddzielne badania kliniczne z Egiptu, które zostały przekazane amerykańskim NIH w celu określenia skuteczności izotretynoiny, pochodnej kwasu retinowego, w leczeniu COVID-19 [22].

COVID-19, kwasy retinowe, oczy i układ nerwowy
Obraz kliniczny, który jest częsty u pacjentów z ciężkim COVID-19 i jest określany jako „różowe oko” [23], [24], jest niczym innym jak zapaleniem spojówek obserwowanym w ciężkim niedoborze witaminy A. Najprawdopodobniej zapalenie siatkówki i inne problemy ze wzrokiem u tych pacjentów również rozwijają się z powodu atrofii i martwicy spowodowanej brakiem kwasu retinowego w komórkach nerwowych siatkówki.

Chociaż podejmuje się próby wyjaśnienia zaburzeń smaku i węchu u pacjentów z COVID-19 z receptorami ACE2, jasne jest, że odbywa się to poprzez receptory kwasu retinowego [25]. Co ciekawe, niedobór witaminy A prowadzi również do zaburzeń smaku i węchu. Sugeruje to również, że niedobór witaminy A rozwija się również w COVID-19. Odkrycia i objawy, które pojawiają się w układzie nerwowym i oczach pacjentów z COVID-19, to nic innego jak skutki niedoboru kwasu retinowego objawiającego się poprzez receptory kwasu retinoidowego.

Zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia świadomości, ostre zaburzenia naczyniowo-mózgowe, ataksja i epilepsja są obserwowane u pacjentów z COVID-19, gdy obserwuje się zajęcie ośrodkowego układu nerwowego i hipogeuzję, hiposmię, hipopsję i nerwobóle jako zajęcie obwodowego układu nerwowego. Zajęcie mięśni obserwowano również u pacjentów [26], [54]. Zgłaszano również przypadki ostrej krwotocznej encefalopatii martwiczej związanej z COVID-19. Hipodensję w obustronnych środkowych wzgórzach wzgórzowych obserwowano w bez wzmocnienia czaszkowego wykonanym u pacjentów [35]. Podobnie jest w tym obszarze, w którym receptory kwasu retinowego są gęsto zlokalizowane [27]. Pierwszy zespół Guillain-Barré, który mógł mieć związek z COVID-19, opisali Zhao i wsp. [28].

Kwasy retinowe odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu neuroplastyczności i neurogenezy. Kwasy retinowe są niezbędne dla hipokampu i podwzgórza, które kontrolują pamięć i czujność. Kwas all-trans-retinowy (atRA) może powstać z kwasu retinowego w mózgu. Jest to ważne dla długotrwałego wzmocnienia (LTP). Niedobór witaminy A powoduje również dysfunkcję okołodobową. Często obserwuje się również dysfunkcje poznawcze [27], [29].

Składniki szlaków metabolicznych retinoidów zostały jasno zdefiniowane w mózgu dorosłego [29]. Wykazano, że kwas all-trans-retinowy jest syntetyzowalny w niektórych obszarach mózgu. Niektóre geny specyficzne dla neuronów zawierają sekwencje rozpoznawane przez receptory retinoidów i mogą być układane bezpośrednio przez retinoidy. Receptory retinoidów są rozpowszechnione w układzie nerwowym dorosłych. Rozkład ten różni się od tego obserwowanego podczas rozwoju embrionalnego i sugeruje, że sygnalizacja retinoidowa może odgrywać fizjologiczną rolę w korze dorosłego, ciele migdałowatym, hipokampie podwzgórza, prążkowiu i pokrewnych obszarach mózgu [29], [34].

Zakłócenie szlaków sygnałowych retinoidów w modelach gryzoni spowodowało zakłócenie plastyczności synaps, uczenia się i zachowań pamięci. Szlaki sygnałowe retinoidów odgrywają również rolę w patofizjologii choroby Alzheimera, schizofrenii i depresji [29].
0 xcedric
Posty: 5541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 85
x 132
Podziękował: 3303 razy
Otrzymał podziękowanie: 8301 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 15 gru 2020, 00:50

c.d.

COVID-19, kwasy retinowe i ARDS
SARS-CoV-2 wiąże się z receptorami na komórkach nabłonka pęcherzyków płucnych i przewodu pokarmowego i aktywuje te komórki w naturalnym i nabytym układzie odpornościowym, powodując uwalnianie dużych ilości cytokin, zwłaszcza IL-6 [20], [21]. Odpowiedź zapalna generowana przez uwalnianie nadmiernej ilości cytokin obserwowana przy aktywacji komórek T i monocytów / makrofagów powoduje wzrost przepuszczalności naczyń i gromadzenie się płynu w wysięku w pęcherzykach płucnych, a tym samym powoduje uwalnianie (ARDS). W miarę nasilania się sytuacji (SIRS) do obrazu klinicznego dołączane są uszkodzenia wielonarządowe i powikłania sercowo-naczyniowe [20], [21], [36].

W przypadku COVID-19 rozwój ARDS jest zasadniczo związany z uwalnianiem cytokin zapalnych i wynikającym z tego gromadzeniem się płynu w wysięku. Nie należy również lekceważyć wpływu na patogenezę ARDS braku pochodnych retinolu, lecytyny, choliny i inozytolu w pożywce oraz potencjalnego zakłócenia syntezy surfaktantów, które mogą skutkować wyczerpaniem się kwasów retinowych w organizmie na skutek ciężkiego stanu katabolicznego i ciężkiej infekcji. Te pochodne retinolu, które zajmują znaczące miejsce w strukturze środka powierzchniowo czynnego, są ważnymi tematami, które należy zbadać w kontekście rozwoju i nasilenia objawów ARDS.

Niedobór środków powierzchniowo czynnych ma bardzo istotny wskaźnik w zespole ostrej niewydolności oddechowej (RDS) obserwowanym u noworodków. Zespół niewydolności oddechowej obserwowany u noworodków z powodu niedoboru surfaktantów stanowi jedną czwartą umieralności niemowląt w krajach rozwiniętych [38]. Śmierć z powodu zapalenia płuc u noworodków odry została zmniejszona o 50% dzięki wzmocnieniu witaminą A, po raz pierwszy w 1952 r. [5]. Należy wziąć pod uwagę funkcję lecytyny, choliny i inozytolu syntetyzowanych z witaminy A i dodawanych do struktury surfaktantu w ograniczaniu zgonów spowodowanych zapaleniem płuc.

Retinoidy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu i dalszym funkcjonowaniu pęcherzyków płucnych. Retinoidy muszą odgrywać rolę w funkcjonowaniu dojrzałych płuc, ponieważ okazały się farmakologicznie użyteczne w leczeniu niektórych chorób płuc. Płuca są główną tkanką magazynującą retinol w postaci estrów retinylu. Egzogenny RA może stymulować wychwyt i magazynowanie retinolu w płucach; na przykład, gdy noworodki szczurów leczono retinolem w połączeniu z kwasem retinowym (RA; 9-cis-RA; Am580, analog RA), poziom estrów retinylu w płucach wzrósł około 5-7 razy bardziej niż po równej ilości samego retinolu. Tym samym retinoidy są magazynowane w płucach, a aktywne retinoidy regulują poziom magazynowania prekursorów [39].

COVID-19, kwasy retinowe i autoimmunizacja
Toll-Like Receptors rozpoznają cząsteczki związane z patogenem i powodują wrodzone i adaptacyjne odpowiedzi immunologiczne u żywiciela specyficzne dla patogenu. Receptory te mogą być również stymulowane przez fragmenty DNA i RNA gospodarza uwalniane w wyniku apoptozy lub w wyniku lizy zakażonych komórek lub degradacji mitochondriów [40], [41]. Spośród 11 TLR zidentyfikowanych u ludzi TLR3, TLR7, TLR8 i TLR9 są wyrażane w endolizosomach. Rozpoznają one wirusowe DNA, RNA i syntetyczne kwasy nukleinowe [20], [41]. Receptory tol-podobne tworzą obszar receptora TIR (Toll-IL-1) razem z receptorami interleukiny-1. RA (atRA), odgrywa rolę w homeostazie immunologicznej w stanie stacjonarnym. Jednak atRA aktywuje patogenne limfocyty T w stanach zapalnych. Zatem atRA indukuje odpowiedź efektorowych limfocytów T również podczas infekcji lub chorób autoimmunologicznych [42].

Adaptacyjne komórki układu odpornościowego powodują wydzielanie TNFα i cytokin zapalnych przez NFκB przez szlaki TLR3, TLR7, TLR8, TLR9 MDA5 i UPS występujące w monocytach, makrofagach i komórkach dendrytycznych [20], [41]. Receptory TLR7, TLR8, TLR9 i MDA5 zlokalizowane w neutrofilach, makrofagach i komórkach dendrytycznych układu odporności adaptacyjnej, zostały określone do rozpoznawania fragmentów własnego DNA gospodarza w chorobach autoimmunologicznych, takich jak toczeń, łuszczyca, zapalenie stawów i stwardnienie rozsiane [ 43]. Mechanizm ten wyzwala uwalnianie cytokin prozapalnych, które przyczyniają się do patogenezy chorób autoimmunologicznych [43].

Można uznać, że przyczyna obserwowania chorób autoimmunologicznych, takich jak Kawasaki w COVID-19, jest związana z tym mechanizmem. Wyjaśnienie mechanizmu patofizjologicznego będzie dla nas pouczające w leczeniu dziesiątek chorób autoimmunologicznych, zwłaszcza cukrzycy typu I. Pierwszy zespół Guillain-Barré, który mógł mieć związek z COVID-19, opisali Zhao i wsp. [28]. Podejrzewa się, że fibrynogen i białka szoku cieplnego (HSP) gospodarza wiążą się z receptorami toll-podobnymi [44]. Może to zwiększać skłonność do zakrzepicy, a także niedotlenienia i uszkodzenia śródbłonka w COVID-19.

Receptory Toll-podobne (TLR3, TLR7 i TLR8) odgrywają ważną rolę w aktywacji układu odpornościowego, a ich agoniści mogą zatem działać jako obiecujące adiuwanty szczepionkowe. Jednak nadmierna stymulacja TLR powoduje przewlekłą aktywację immunologiczną [45]. Prezentacja SSPE po szczepionce przeciw odrze może być dramatycznym obrazem klinicznym, który rozwija się przez receptory kwasu retinowego w mózgu w wyniku wyczerpania kwasów retinowych w wyniku ciągłej stymulacji szlaku RIG-I lub TLR antygenami szczepionkowymi . Przyczyną tej myśli jest to, że antygen jest w stanie stale stymulować receptory, a wirus odry obniża poziom witaminy A (kwasu retinowego) podczas infekcji.

Przewiduje się, że jeśli poziomy kwasu retinowego są w normalnych granicach, a szlak RIG-I funkcjonuje zdrowo, można zapobiec prezentacji endogennych antygenów gospodarza do receptorów TLR7, TLR8, TLR9, MDA5 i szlaku UPS adaptacyjnego układu odpornościowego . Może się zdarzyć, że niezdolność szlaku RIG-I do prawidłowego funkcjonowania lub wadliwy metabolizm kwasu retinowego może odgrywać rolę w procesie patofizjologicznym w chorobach autoimmunologicznych.

Kwasy retinowe i inhibitory metabolizmu kwasu retinowego są stosowane w chorobach dermatologicznych, takich jak rybia łuska i łuszczyca, uzyskując dobre wyniki. Podobnie te obserwacje i oceny sugerują, że metabolizm kwasu retinowego może być wadliwy w takich chorobach dermatologicznych [2], [31].

COVID-19, RIG-I i mechanizm zubożenia kwasu retinowego
RIG-I (gen indukowany kwasem retinowym I) i MDA-5 (gen 5 związany z różnicowaniem czerniaka) są cytoplazmatycznymi helikazami RNA. RIG-I, jak sama nazwa wskazuje, jest receptorem cytozolowym syntetyzowanym przez kwasy retinowe. Krytyczne dla odpowiedzi antywirusowych u gospodarza. RIG-I jest ważną cząsteczką we wrodzonym układzie odpornościowym do identyfikacji wirusów wewnątrz komórki.

Koronawirusy są rozpoznawane przez gospodarza jako zależne od RIG-I [15], [16], [18]. Szlak RIG-I, który jest najlepiej zbadanym i najbardziej znanym składnikiem wrodzonego układu odpornościowego, funkcjonuje jako zależny od kwasu retinowego [18]. RIG-I jest głównym receptorem układu odpornościowego, który identyfikuje wirusowe, jednoniciowe ligandy RNA. RIG-I jest aktywowany po związaniu się wirusowego liganda RNA [17], [18]. Ta aktywacja aktywuje również receptory kwasu retinowego i inicjuje własną syntezę (RIG-I) z obszaru genu promotora DNA DDX58. Równocześnie z aktywacją RIG-I zaczyna działać kaskada obrony immunologicznej prowadząca do uwolnienia IFN typu I [18].

Receptory RAR i RXR, które pośredniczą w transkrypcji jądrowej RIG-I, najważniejszego szlaku odpowiedzi immunologicznej opracowanej przeciwko jednoniciowym wirusom RNA, są aktywowane kwasem retinowym. Receptory kwasu retinowego (RXR / RAR) nie są aktywne przed związaniem kwasu retinowego [17], [22]. Kwas retinowy zwiększa syntezę i aktywność RIG-I poprzez wiązanie się z DNA poprzez receptory jądrowe [18], [22].

Oprócz etapu syntezy RIG-I, innym mechanizmem, który zużywa kwas retinowy w komórce, są etapy, w których interferon typu I jest syntetyzowany przez CREB (białko wiążące element cyklicznej odpowiedzi na AMP) i aktywację kinazy. Na etapie CREB kwas retinowy uczestniczy w syntezie interferonu poprzez receptory kwasu retinowego w strukturze czynników transkrypcyjnych. W fazie aktywacji kinazy kwasy retinowe mogą zapewnić syntezę interferonu poprzez aktywację kinazy bez konieczności stosowania kompleksu transkrypcyjnego [13]. Oprócz etapu syntezy RIG-I, nadmierne użycie tych dwóch szlaków powoduje również zużycie kwasów retinowych. Innym sposobem wykorzystania i konsumpcji kwasów retinowych jest tłumienie UPS. Kwasy retinowe hamują aktywację NFκB poprzez zapobieganie degradacji [33].

RIG-I i MDA-5 wykrywają także dwuniciowe RNA (dsRNA), które jest substancją pośredniczącą w replikacji wirusów RNA [17], [18]. Wirusy SsRNA (takie jak SARS-CoV-2) zazwyczaj nie są wykrywane jako ssRNA, ale są wykrywane przez produkty okresowej replikacji w postaci dsRNA [17], [15]. Ligand dsRNA może pochodzić z wirusów jednoniciowego RNA (ssRNA) lub dwuniciowego RNA (dsRNA) [18], [15]. RIG-I może również wykrywać dsRNA skopiowane z dsDNA przez zależną od DNA polimerazę RNA III (Pol III) [46], [47]. Za pomocą tego mechanizmu RIG-I identyfikuje niektóre wirusy DNA. Identyfikacja niektórych wirusów DNA, w tym HSV-1, EBV, VACV i adenowirusa przez gospodarza, również zależy od RIG-I poprzez ten mechanizm [46], [47].

Wirusowy koniec 5′dsRNA działa jako stymulator RIG-I [48]. Fragmenty 5′-difosforanowego RNA (5′ppRNA) występujące w wirusach zwiększają ekspresję RIG-I poprzez wiązanie się z RIG-I w środowiskach in vitro [18]. Wykazano, że sekwencje 5′ppp RNA (agoniści RIG-I) syntetyzowane poprzez transkrypcję lub syntezę chemiczną zapewniają lepszą aktywację RIG-I [18], [49]. Ci agoniści mają potencjał przeciwwirusowy o szerokim spektrum działania. Można je również optymalizować jako adiuwanty szczepionek [50], [51]. 5′-trifosforanowy RNA jest silnym ligandem dla RIG-I [49].

Wirusowy ligand RNA wywołuje reakcję zapalną poprzez RIG-I. Po związaniu liganda RNA z RIG-I, RIG-I przechodzi szereg zmian konformacyjnych i potranslacyjnych, aby zapewnić pełną aktywację. Wirusy RNA o podwójnej helisie są identyfikowane poprzez RIG-I i IPS-1 (stymulator promotora interferonu-1) [18]. Krótki wzór trójfosforanowego RNA z podwójną helisą (5′pppRNA / dsRNA) znajdujący się na końcu 5′-końcowym wirusowego RNA wiąże się z RIG-I, aby aktywować mitochondrialne białko adaptorowe, mitochondrialne przeciwwirusowe białko sygnalizacyjne i IPS-1 (stymulator promotora interferonu / Wyzwalacz adaptera RIG-I). Te aktywowane mediatory aktywują pierwotną obronę immunologiczną, inicjując uwalnianie IFN typu I i cytokin prozapalnych. Dzięki interakcji między RIG-I i ASC i kaspazą-1 z innej ścieżki oraz stymulacji uwalniania ILβ1, białka adaptorowe zapewniają aktywację CARD-9, Bcl10, mitochondrialnego przeciwwirusowego białka sygnałowego (MAVS) i jądrowego czynnika kappaB (NF -кB) [18]. To ramię, które nasila stan zapalny, działa po wyczerpaniu kwasu retinowego.

W przypadku wyczerpania kwasu retinowego z powodu niezwykle dużego genomu RNA, wysokiej gorączki i ciężkiego procesu katabolicznego, szlaki RIG-I i IPS-1, które są składnikami wrodzonego układu odpornościowego, przestają działać, a mechanizm przesuwa się do odporności adaptacyjnej komórki układu będą kontynuować szlak NFκB przez komórki neutrofilowe, makrofagi i komórki dendrytyczne. Powoduje to uwolnienie TNFα i inf
cytokina zapalna.

Jeśli jednak obecny jest kwas retinowy, mechanizm będzie nadal wytwarzał IFN typu I poprzez RIG-I / IRF3-7. A te zmiany powodują wzrost liczby uwalnianych IFN typu I. Po opuszczeniu komórki przez interferony typu I (IFN-I; IFNα i IFNβ) wiążą się z receptorami IFN-I na powierzchni komórki, z której pochodzą, lub innymi receptorami proksymalnymi komórki [52]. Zwiększa to aktywność przeciwwirusową i zapewnia produkcję większej ilości IFN-I. IFN-I aktywuje również szlaki JAK-STAT i zwiększa ekspresję genów stymulowanych przez IFN (ISG) [52].

IFN typu I mają trzy główne funkcje. Zapobiegają namnażaniu się wirusa i ograniczają jego rozprzestrzenianie się do komórek gospodarza. Indukuje naturalną odpowiedź immunologiczną, szczególnie cytotoksyczny wpływ na wirusa poprzez reakcje zapalne. W szczególności aktywuje wtórne odpowiedzi immunologiczne, które skutkują trwałą odpowiedzią immunologiczną [52], [53]. U niektórych pacjentów z COVID-19 przyczyną niewystarczającej odpowiedzi przeciwciał może być niedobór retinolu. Odpowiednia odpowiedź przeciwciał nie występuje w wyniku zapaści zarówno komórkowej, jak i humoralnej układu odpornościowego w wyniku zaprzestania syntezy IFN typu I.

Szlak RIG-I, w którym najpierw rozpoznaje się wirusowe ligandy ssRNA i wykorzystuje receptory kwasu retinowego i kwasu retinowego, jest bardzo ważny w infekcjach wirusowych i jest prawdopodobnie najbardziej aktywną drogą w organizmie, aż do wyczerpania kwasów retinowych. Nadmierna stymulacja RIG-I z powodu wysokiego obciążenia wirusem powoduje również szybkie wyczerpywanie się zapasów kwasu retinowego w organizmie z powodu wysokiej gorączki i poważnego procesu katabolicznego.

Szlak RIG-I jest dezaktywowany po wyczerpaniu kwasów retinowych. W następującym procesie mechanizm odpornościowy przesuwa się do ramienia NFκB, co powoduje uwalnianie TNFα i nadmiernego uwalniania cytokin poprzez szlaki TLR3, TLR7, TLR8, TLR9, MDA5 i UPS neutrofili, makrofagów i komórek dendrytycznych układu odporności adaptacyjnej bez kwasu retinowego . Wraz z aktywacją tego mechanizmu następuje nadmierne wyładowanie TNFα i cytokiny (burza cytokin).

Innym mechanizmem, który pogarsza obraz, jest to, że fragmenty DNA i RNA gospodarza z apoptozy i lizy mitochondriów powodują nadmierne wydzielanie cytokin z NFκBarm przez komórki adaptacyjnego układu odpornościowego z receptorami MDA5 i TLR3, TLR7, TLR8, TLR8, TLR9. Wynika to z działania receptorów toll, a MDA5 może być również stymulowany przez fragmenty DNA uwalniane w wyniku apoptozy lub w wyniku lizy zakażonych komórek lub degradacji mitochondriów [17], [41]. To błędne koło jeszcze bardziej pogarsza sytuację.

Niedobór witaminy A i infekcje wirusowe
Witamina A (Retinol) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Zmniejszona zawartość witaminy A podczas infekcji osłabia obronę żywiciela. Poziom witaminy A spada jeszcze bardziej, szczególnie podczas infekcji wirusowych [37].

Choroby zakaźne osłabiają krążący retinol i przyczyniają się do niedoboru witaminy A. Infekcje jelitowe mogą zmieniać powierzchnię wchłaniania, konkurować o miejsca wiązania wchłaniania i zwiększać utratę moczu. Gorączkowe infekcje ogólnoustrojowe również zwiększają utratę moczu i metabolizm oraz mogą zmniejszać pozorne zapasy retinolu, jeśli często występuje gorączka. Wiele dowodów potwierdza związek niedoboru witaminy A (VAD) z ciężkością raz nabytej infekcji, z wyjątkiem chorób układu oddechowego, które nie dają odpowiedzi na leczenie. Wyjątek stanowi jednak nasilenie zapalenia płuc związanego z odrą, które zmniejsza się wraz z leczeniem suplementacją witaminą A. Zakażenie wirusem odry jest szczególnie niszczące dla metabolizmu witaminy A, niekorzystnie wpływając zarówno na skuteczność jej wykorzystania, jak i ochrony [55].

Niedobór witaminy A znacząco zwiększa śmiertelność z powodu odry. Niedobór witaminy A jest ważnym problemem, który dotyka miliony dzieci w krajach rozwijających się. Można uznać, że niedobór witaminy A występuje tylko w krajach trzeciego świata, jednak w badaniu przeprowadzonym w Kalifornii niedobór witaminy A stwierdzono u 50% dzieci chorych na odrę. Wykazano, że śmiertelność noworodków zmniejsza się o 50% dzięki wzmocnieniu witaminą A, po raz pierwszy w 1932 r. [5], [37].

Wirus syncytialny układu oddechowego (RSV) jest obecnie najczęściej spotykanym wirusem wywołującym infekcję dróg oddechowych. Jest to bardzo częsta przyczyna chorób układu oddechowego u małych dzieci. Poziom witaminy A jest niski u dzieci zakażonych RSV. Ponadto niski poziom witaminy A ma związek z chorobą podobną do tej, która występuje w przypadku odry [7]. Leczenie witaminą A jest skuteczną opcją w zakażeniach noworodków RSV. Dzieje się tak, ponieważ jest to niedrogie, powszechne, możliwe do zastosowania i łatwo dostępne leczenie [7]. Niedobór witaminy A zwiększa śmiertelność z powodu AIDS. Zastąpienie witaminy A zapewnia również korzyści w przypadku innych infekcji związanych z AIDS. Niedobór witaminy A występuje często w przypadku zakażenia wirusem HIV. Ten niedobór jest związany ze zmniejszeniem krążenia adiuwantowych limfocytów T, co jest charakterystyczne dla HIV. Niedobór witaminy A zwiększa śmiertelność z powodu AIDS [56].

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje dzieciom suplementy witaminy A w dużych dawkach (200 000 IU) raz na sześć miesięcy w celu zapobiegania niedoborom witaminy A w krajach słabo rozwiniętych [57]. Dzięki skutecznemu programowi szczepień zmniejsza się ryzyko odry. Jednak leczenie witaminą A jest ważnym wymogiem w leczeniu innych infekcji wirusowych w dzieciństwie [5].

Poziom witaminy A znacznie spada w infekcjach wywołanych przez syncytialny wirus oddechowy i wirus odry. Te dwa wirusy wykorzystują szlak RIG-I w mechanizmie odpowiedzi immunologicznej gospodarza [17]. Ponadto należy zauważyć, że oba te wirusy mają jednoniciowe RNA, takie jak SARS-CoV-2.

Kwas retinowy pozyskiwany jest z tkanek w zależności od specyficznych potrzeb komórki. Retinol, który jest jednym z najbardziej aktywnych metabolitów retinoidów, występuje we krwi w niskim stężeniu. Normalny zakres witaminy A (retinolu) wynosi 28–86 μg / dl. Niedobór witaminy A definiuje się jako poziom retinolu w surowicy poniżej 28 μg / dl [55].

Kwasy retinowe, układ odpornościowy i IgA
Złe wchłanianie, niedożywienie białkowo-energetyczne, choroby wątroby, niedobór cynku, infekcje wirusowe, wysoka gorączka, ostry przebieg katabolizmu, nadczynność tarczycy i abetalipoproteinemia wywołane zaburzeniami kwasów żółciowych lub trzustki prowadzą do niedoboru witaminy A [19], [34], [57].

Choroby zakaźne, które wywołują odpowiedź ostrej fazy, również upośledzają ocenę poziomu witaminy A poprzez przejściowe obniżenie stężenia retinolu w surowicy. Niedobór witaminy A osłabia wrodzoną odporność poprzez utrudnianie normalnej regeneracji barier śluzowych uszkodzonych przez infekcję oraz przez osłabianie funkcji neutrofili, makrofagów i komórek NK. Witamina A jest również wymagana dla odporności adaptacyjnej i odgrywa rolę w rozwoju limfocytów T pomocniczych (Th) i limfocytów B. W szczególności niedobór witaminy A osłabia odpowiedzi, w których pośredniczą przeciwciała, kierowane przez komórki Th2, chociaż niektóre aspekty odporności zależnej od Th1 są również osłabione [37], [39].

Niedobór witaminy A jest związany z niewydolnością układu odpornościowego. Jej niedobór powoduje pogorszenie skutecznej odpowiedzi przeciwciał, zmniejszenie liczby limfocytów T pomocniczych oraz przerwanie bariery śluzowej przewodu pokarmowego, moczowo-płciowego i oddechowego [57].

Osoby z niedoborem witaminy A są bardziej podatne na infekcje i mają wyższą śmiertelność. Ponadto „zapasy witaminy A wyczerpują się w trakcie infekcji” [55], [57]. To powoduje negatywne błędne koło. Częstość występowania odry, ospy wietrznej, RSV, AIDS i zapalenia płuc wzrasta w przypadku niedoboru witaminy A [57].

Witamina A (retinol) jest niezbędna w zapewnieniu ciągłości funkcjonowania i integralności komórek skóry i błony śluzowej oraz chroni organizm przed infekcjami poprzez barierę mechaniczną śluzówki i humoralną IgA. Kwasy retinowe (RZS), które są aktywnym metabolitem witaminy A, są dziś uważane za istotny czynnik w prawidłowym rozwoju i regulacji układu odpornościowego [39], [55]. Kwas retinowy rozwija swoją rolę w układzie odpornościowym poprzez określone receptory. Karotenoidy zwykle modulują proliferację komórek T. Zwiększenie normalnej aktywności komórek jest kolejnym ważnym celem karotenoidów. „Niedobór witaminy A zwiększa wrażliwość na choroby, w tym odrę, biegunkę i infekcje płuc” [37].

RA stymuluje różnicowanie adiuwantowych komórek T (Th2) i regulatorowych komórek T (Treg) oraz hamuje różnicowanie Th1 i Th17 [42]. RZS stymuluje również różnicowanie komórek B i zapewnia produkcję przeciwciał [58]. Gdy w organizmie nie ma kwasu retinowego, nie można wytworzyć przeciwciał, zwłaszcza Ig A. Jedno z badań wykazało, że RZS wywierał wpływ poprzez RARα, który bezpośrednio wpływa na syntezę i wydzielanie IgA w komórkach B [37], [58]. AtRA, metabolit witaminy A, odgrywa kluczową rolę w odpowiedzi immunologicznej śluzówki. atRA reguluje również różnicowanie komórek T regulujących Foxp3 (+) (T-reg) i efektorowych komórek T Th17. Dlatego chociaż atRA może być stosowany jako skuteczny „adiuwant śluzówkowy” w szczepionkach, jest również uważany za niezbędny do wytworzenia tolerancji immunologicznej jelit [42], [50].

All-trans RA (atRA), jest wytwarzany w makrofagach i komórkach dendrytycznych, które mogą wyrażać dehydrogenazę siatkówkową z witaminy A. atRA wiąże się z jądrowymi receptorami kwasu retinowego, które są eksprymowane w komórkach limfoidalnych i działają jako czynniki transkrypcyjne regulujące zasiedlanie i różnicowanie komórek. atRA, który jest wytwarzany przez komórki dendrytyczne CD103 (+) i makrofagi pęcherzyków płucnych, indukuje transformację czystych limfocytów T w komórki T regulujące Foxp3 (+), a tym samym działa z TGFγ w celu ochrony tolerancji śluzówkowej [59]. atRA odgrywa rolę w homeostazie immunologicznej w stanie stacjonarnym. Jednak aktywuje patogenne limfocyty T w stanach zapalnych. Dlatego atRA indukuje odpowiedź efektorowych komórek T podczas infekcji lub chorób autoimmunologicznych [42]. Możliwym powodem jest to, że atRa aktywuje tylko receptor RAR, podczas gdy 9-Cis-RA może aktywować zarówno receptory RXR, jak i RAR. Rolę kwasu retinowego w produkcji immunoglobuliny A można przedstawić w wyniku szerokiego przeglądu obejmującego 151 artykułów. Immunoglobulina A jest hamowana przy braku kwasu retinowego [60].

Obecne leczenie COVID-19 i układu cytochromu P450
Układ enzymatyczny oksydazy cytochromu (CYP450) jest układem odpowiedzialnym za metabolizm i detoksykację toksyn i leków, szczególnie występujących w siateczce endoplazmatycznej komórek wątroby. Tylko trzy z nich (CYP1, CYP2, CYP3) są odpowiedzialne za metabolizm leków [30]. CYP3A4 stanowi 40% układu oksydazy cytochromu i jest głównym enzymem monooksydazy odpowiedzialnym za metabolizm leków [30].

Układ monooksydazy P450 wykazuje heterogenność wśród ludzi. Aktywność tego układu enzymatycznego jest różna dla poszczególnych osób i społeczeństw. Ta niejednorodność powoduje, że biotransformacja leków i związków jest różna u poszczególnych osób i społeczeństw [30], [61]. System P450 jest ważnym obszarem interakcji lek-lek, lek-dieta i lek-choroba. Funkcjonalna zmiana w tym systemie ma poważne konsekwencje w postaci niewystarczającej odpowiedzi terapeutycznej lub zwiększonej toksyczności. Wybór określonych enzymów P450 na początku terapii lekowej zapewni racjonalne opracowanie leku, skuteczniejszą ocenę badań klinicznych i lepsze podejście terapeutyczne u pacjentów wymagających szczególnej uwagi [30], [61].

Synteza enzymów wzrasta, gdy w układzie P450 zachodzi indukcja. Odpowiednio wzrasta biotransformacja leku, który metabolizuje z tym enzymem. W ten sposób poziom w surowicy spada. Jeśli chodzi o hamowanie, w przeciwieństwie do indukcji, synteza enzymu spada, a poziom danego związku w surowicy wzrasta. Hamowanie enzymów następuje bardzo szybko, a poziom metabolizowanego leku we krwi szybko wzrasta. W takim przypadku zwiększa się działanie farmakologiczne leku lub związku endogennego [30], [61].

Wraz z hamowaniem układu oksydazy cytochromowej, poziom kwasu retinowego w surowicy wzrasta, zapobiegając wydalaniu estrów retinolu wcześniej przechowywanych w wątrobie i retinoidów przyjmowanych z pożywieniem. Rosnące w surowicy kwasy retinoidowe modulują szlak RIG-I przez receptory jądrowe, aby działać na pierwotny układ odpornościowy [18], [22].

Mechanizm działania tych leków, zwłaszcza hydroksychlorochiny, stosowanej w leczeniu COVID-19, na SARS-CoV-2 nie jest dokładnie znany. Dlatego chociaż wyzdrowienie obserwuje się u pacjentów, nie jest pewne, czy powrót do zdrowia jest bezpośrednio związany z tymi lekami. Jest prawdopodobne, że taką skuteczność terapeutyczną osiągają pochodne kwasu retinowego, których metabolizm jest zatrzymany, a ich stężenie w surowicy wzrasta w wyniku hamowania układu oksydazy cytochromu P450 przez stosowane w leczeniu leki. Prawdziwym powodem sukcesu w przypadkach wczesnego leczenia jest także prawdopodobnie zapobieganie wyczerpywaniu się zapasów kwasu retinowego w wątrobie poprzez wczesne leczenie.

Wszystkie leki objęte określonym protokołem przez Radę Naukowo-Doradczą COVID-19 w naszym kraju, podobnie jak w wielu krajach na całym świecie, i stosowane w leczeniu COVID-19, hamują układ cytochromu P450 (tab.1). Poniższa tabela przedstawia leki uwzględnione w protokole leczenia COVID-19 oraz ich stan stymulacji / hamowania w układzie CYP P450.

Table 1. Drugs included in the COVID-19 treatment protocol and their stimulation / inhibition status on the CYP P450 system.

Drug Cytochrome Enzyme-CYP Sti. / Inh
Hydroxychloroquine CYP2A4
CYPA5 CYP2C8
CYP2D6 CYP3A4 Inhibition SPS:refid::bib30[30]
Lopinavir/Ritonavir C CYP2D6
CYP2A4 CYPC2-18
CYPC2-19 CYP3A4
CYP2C9 Inhibition [30]
Favipiravir OAT1/OAT3 CYP2C8
CYP2E1 P-GP Inhibition [32]
Oseltamivir CYP3A4 Inhibition [30]
Clarithromycin CYP2D6 CYP3A4 Inhibition [30]

Niedawno ujawniono wyniki badań przeprowadzonych nad Remdesivirem w USA. W społeczeństwie amerykańskim wymieniony jest tam wskaźnik sukcesu wynoszący 30% dla Remdesivir [36]. Badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że lek ten okazał się nieskuteczny wobec COVID-19 [36]. Prawdopodobną tego przyczyną jest układ cytochromu P450, który różni się aktywnością poszczególnych osób i społeczeństw.

Alkohol (etanol), obniża poziom w surowicy poprzez zwiększenie metabolizmu kwasów retinowych poprzez stymulację enzymów oksydazy cytochromowej. Pod tym względem spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na rokowanie COVID-19. Etanol aktywuje system P450, podczas gdy czerwone wino go hamuje [30]. Francuzi spożywali duże ilości czerwonego wina w pierwszych dniach pandemii COVID-19. Stwierdzono, że spożycie czerwonego wina (nie białego) chroni ludzi przed COVID-19 i jest nawet dobre dla pacjentów. Ma to w sobie trochę prawdy z dwóch powodów. Czerwone wino hamuje układ cytochromu P450 poprzez CYP3A4, a także flawonoidy w czerwonym winie mają podobną budowę do kwasów retinowych i mogą wykazywać wpływ regulacyjny na układ odpornościowy [30], [61].

Powodem, dla którego COVID-19 postępuje bardziej u mężczyzn niż u kobiet (ignorując palenie), jest to, że układ oksydazy cytochromu jest mniej hamowany u mężczyzn niż u kobiet. Dzieje się tak, ponieważ estradiol znacznie skuteczniej i częściej hamuje układ P450 w stosunku do testosteronu. Estradiol hamuje CYP1A2, CYP2A6, CYP3A4, podczas gdy testosteron tylko hamuje CYP2D6 [30], [62].

Wniosek
Skuteczna odpowiedź immunologiczna przeciwko wirusom RNA przebiega w oparciu o wrodzony pierwotny układ odpornościowy i adaptacyjny układ odpornościowy. Pierwszą ścieżką jest tutaj wrodzony układ odpornościowy, w którym pośredniczy RIG-I, który działa jako zależny od kwasów retinowych i przechodzi przez receptory kwasu retinowego (RXR-RAR). Do regulacji tego mechanizmu wykorzystywane są kwasy retinowe. Drugą ścieżką jest adaptacyjny układ odpornościowy, który nie obejmuje kwasów retinowych, ale obejmuje receptory TLR3, TLR7, TLR8, TLR9 i MDA5 w komórkach neutrofili, monocytów, makrofagów i dendrytycznych w płucach i jelitach i przechodzi przez NFκB, prowadząc do TNFα i ponad uwalnianie cytokin.

Innym sposobem jest bocznik UPS-NFκB. Tutaj kwasy retinowe hamują degradację proteasomów poprzez system UPS. W przypadku wyczerpania kwasów retinowych ten mechanizm hamowania zanika i następuje degradacja proteasomów. Degradacja proteasomów powoduje aktywację NFκB i powoduje wydzielanie TNFα i nadmiernego wydzielania cytokin.

Zgodnie z hipotezą, w ostrych sytuacjach, takich jak ciężka infekcja, wyczerpują się kwasy retinowe, a system obronny żywiciela przechodzi w adaptacyjny układ odpornościowy, co daje ostrą i skrajnie zapalną odpowiedź. Z jednej strony szlak RIG-I / IRF3-7 wrodzonego układu odpornościowego i produkcja interferonu typu I, z drugiej strony szlak UPS-NFκB adaptacyjnego regulacyjnego układu odpornościowego, który wydziela TNFα i cytokinę, te dwa systemy muszą być w równowadze. Produkcja interferonu typu I przez szlaki RIG-I i IRF3-7 wzmacnia silną obronę immunologiczną i trwałą odpowiedź immunologiczną gospodarza. Jeśli równowaga przesunie się na stronę UPS / NFκB i wydzielania cytokin, u gospodarza wywołującego chorobę uruchamiane są zapalne mechanizmy patogenetyczne.

Jeśli w organizmie jest dostępna wystarczająca ilość kwasu retinowego, odpowiedź immunologiczna rozwinięta przeciwko wirusom zachodzi poprzez szlak RIG-I, który należy do wrodzonego układu odpornościowego. Zdrowe funkcjonowanie tej ścieżki usunie czynnik zakaźny z organizmu i poprawi odpowiedź immunologiczną poprzez IFN typu I. Zdrowe funkcjonowanie tego szlaku zależy w szczególności od dostępności wystarczającej ilości pochodnych kwasu retinowego. Posiadanie wystarczającej ilości kwasu retinowego zapewni trwałą odporność. Jednak szybkie wyczerpywanie się kwasów retinowych w organizmie podczas ostrego procesu infekcji prowadzi do odpowiedzi adaptacyjnego układu odpornościowego. Prowadzi to do rozwoju ciężkich i poważnych objawów klinicznych oraz powikłań, które mogą prowadzić do śmierci. Dlatego posiadanie wystarczającej ilości retinolu w organizmie jest niezbędne i konieczne.

Co zapewnia równowagę między tymi dwoma systemami? Czy defekt metaboliczny kwasów retinowych i wyczerpanie endogennych kwasów retinowych zaburza tę równowagę? Czy zastąpienie kwasów retinowych może przywrócić tę zaburzoną równowagę? Odpowiedź na te pytania pozwoli zrozumieć patogenezę wszystkich wymienionych powyżej chorób ostrych i przewlekłych, łagodnych i złośliwych, zapalnych i ziarniniakowych, autoimmunologicznych i zwyrodnieniowych, a być może zaoferuje nam nowe i prostsze opcje leczenia.

W takim przypadku wszystkie leki i związki hamujące układ oksydazy cytochromu P450 w wątrobie mogą być skuteczne przeciwko COVID-19, zapobiegając metabolizmowi kwasu retinowego. W rzeczywistości nietrudno przewidzieć, że nawet ketokonazol, który jest stosowany jako środek przeciwgrzybiczy, może mieć znaczną skuteczność w leczeniu COVID-19 jako silny inhibitor cytochromooksidazy P450 (jeśli w organizmie jest dostateczna ilość kwasu retinowego) [30]. Inhibitory metabolizmu kwasu retinowego (RAMBA), które blokują metabolizm endogennego kwasu retinowego i zapewniają skuteczność terapeutyczną poprzez zwiększenie poziomu endogennego kwasu retinowego w celu uniknięcia teratogennego skutku ubocznego kwasu retinowego, zaczęto w ostatnich latach stosować we wskazaniach dermatologicznych [31]. Kwasy retinowe, cynk i RAMBA mogą działać przeciwko COVID-19, który trwa z pełną intensywnością.

Oceny i obserwacje dotyczące wyżej wymienionego metabolizmu kwasu retinowego również potwierdzają naszą hipotezę o endogennych kwasach retinowych. Biorąc pod uwagę fakt, że COVID-19 przekształcił się w pandemię i społeczno-ekonomiczne konsekwencje choroby, nie należy ignorować teorii endogennego kwasu retinowego, zespołu wyczerpania kwasu retinowego, o którym twierdzimy oraz informacji, ustaleń i obserwacji, na których się opierają. . Ważnym wnioskiem, jaki można z tego wyciągnąć, jest obecność wielu informacji, dokumentów i obserwacji, że pochodne kwasu retinowego i cynk mogą być skuteczne w leczeniu COVID-19. Należy pamiętać o sukcesie osiągniętym dzięki witaminie A w leczeniu odry i innych infekcji wirusowych. Dlatego konieczne jest skupienie się na tych lekach w leczeniu COVID-19 i pilne rozpoczęcie badań klinicznych z tymi lekami. Włączenie tych leków do protokołu leczenia COVID-19 w wyniku badań klinicznych przyniesie znaczące korzyści zarówno pod względem zdrowia publicznego, jak i perspektywy społeczno-ekonomicznej.

Teoria endogennego kwasu retinowego i zespół wyczerpania kwasu retinowego, które uzyskaliśmy w wyniku tego badania, będą szeroko dyskutowane w środowisku medycznym. W ludzkim ciele prawie nie ma układów narządów bez kwasów retinowych. Na razie podkreślono zależne od układu odpornościowego mechanizmy kwasu retinowego. W kolejnych latach badania nad mechanizmem działania kwasu retinowego będą się nasilać.


Medical Hypotheses
Volume 144, November 2020, 110250

COVID-19: Endogenous Retinoic Acid Theory and Retinoic Acid Depletion Syndrome
Author links open overlay panelAziz RodanSarohan
https://doi.org/10.1016/j.mehy.2020.110250
0 xAwatar użytkownika
barneyos
Moderator
Posty: 1415
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 17
x 69
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 1821 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: barneyos » niedziela 07 mar 2021, 11:55

Suplementacja przed zabiegiem chirurgicznym.
...Jak tylko pojawiał się ból, natychmiast brała wspomnianą wyżej witaminę A 50 tys.UI, co dobowo dawało dawkę do 200 tys.UI, ewentualnie również witaminę C 5-10gram. ...
http://www.cheops4.org.pl/cheos/viewtop ... 51#p127851
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

cedric
Posty: 5541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 85
x 132
Podziękował: 3303 razy
Otrzymał podziękowanie: 8301 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 17 mar 2021, 17:27

https://drsircus.com/general/same-old-c ... vitamin-d/
„Chociaż COVID-19 jest chorobą układu oddechowego, zachorowalność i śmiertelność z powodu tej choroby jest spowodowana koagulopatią. Badania kliniczne wykazały, że witamina D może wywierać działanie przeciwzakrzepowe. Wit D, witaminę rozpuszczalną w tłuszczach, można podawać w postaci wyciągu. Suplementacja wit.D jest bezpieczna i ma rzadkie toksyczne zdarzenia. Poza tym koszt Vit D jest dość niski. Na podstawie tych obserwacji spekulujemy, że pojedyncza dawka 300 000 IU Vit D może odgrywać rolę w zapobieganiu i leczeniu COVID-19.

W jednym badaniu witaminy D zastosowano aż 540 000 jednostek w przypadku ciężkiej choroby płuc. Podawanie dużych dawek witaminy D pacjentom z wentylowanym oddziałem intensywnej terapii było również badane przy użyciu 50 000 IU witaminy D3 lub 100 000 IU witaminy D3 dziennie przez pięć kolejnych dni (całkowita dawka witaminy D3 = odpowiednio 250 000 IU lub 500 000 IU) bez powodu do niepokoju.

Jedna firma w USA produkuje 50 000 tabletek, a kiedyś zalecane nawet cztery dziennie (200 000 jednostek przez cztery dni) dla pacjentów z grup ryzyka. Teraz z powodu ucisku FDA nie wydadzą takich zaleceń.

Według Kliniki Mayo: Toksyczność witaminy D, charakteryzująca się hiperkalcemią, hiperfosfatemią i supresją parathormonu, jest zwykle obserwowana, gdy spożycie jest zbyt wysokie, w przedziale ponad 50000 do 1 miliona IU witaminy D dziennie i jest utrzymywane długoterminowe od kilku miesięcy do lat.

Pacjent z rakiem, który desperacko próbuje odwrócić rozprzestrzeniającego się raka, może bezpiecznie przyjmować

500 000 jednostek dziennie przez pierwszy tydzień,
400 000 jednostek w drugim tygodniu,
300 000 jednostek w trzecim tygodniu i
50 000 jednostek dziennie od następnego tygodnia dotykając toksyczności jakiejkolwiek formy chemioterapii.
0 xcedric
Posty: 5541
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 85
x 132
Podziękował: 3303 razy
Otrzymał podziękowanie: 8301 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 17 mar 2021, 19:16

http://haidut.me/?p=1456
" Witamina D może zmusić komórki rakowe do powrotu do normy
17 marca 2021 r.przez haidut
Danny i ja już omawialiśmy ten temat w niedawnym podcastie, ale zdecydowałem się opublikować te badania, biorąc pod uwagę, jak ważny jest ten temat. Chociaż progesteron i testosteron są najbardziej znanymi czynnikami różnicującymi u ludzi, rola witaminy D pozostaje w dużej mierze niezauważona. Poniższe badania pokazują, że witamina D jest silnym czynnikiem różnicującym i może powodować regresję nawet zaawansowanych nowotworów, gdy jest stosowana w dawkach uznanych za bezpieczne dla większości ludzi (5000 IU - 10000 IU dziennie). Badania obejmują zarówno modele in vitro, jak i in vivo, a trzecim ogniwem jest przypadek człowieka. Co ważne, co najmniej dwa z badań (drugie i trzecie od końca) wykazują, że „nieaktywny” cholekalcyferol (25-OH-D3, powszechnie stosowany jako suplement) jest tak samo aktywny pod względem różnicowania efektów, jak forma „aktywna” znany jako 1,25-OH-D3 (kalcytriol). Ponadto cholekalcyferol ma znacznie mniejsze ryzyko wywołania hiperkalcemii w porównaniu z kalcytriolem i faktycznie może obniżać podwyższone poziomy kalcytriolu, które obserwuje się w wielu przewlekłych stanach zapalnych.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8286848/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8384998/

https://www.longdom.org/open-access/lon ... 52.1000662. pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8202625/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32069830/

https://www.discoverymedicine.com/Julia ... to-normal/

„… Kilku badaczy zgłosiło, że 1,25-dihydroksywitamina D3 (vD3) i jej aktywny metabolit cholekalcyferol (kalcytriol, DHCC) powodują monocytowe różnicowanie komórek białaczkowych. Wydaje się, że jest to częściowo spowodowane zmniejszeniem ekspresji protoonkogenów związanych z cyklem komórkowym (np. C-myc). Efekt indukujący różnicowanie zaobserwowano również w przypadku niektórych guzów litych, w tym raka prostaty i raka płaskonabłonkowego ”.

„… W wielu badaniach vD3 oceniano jako inhibitor wzrostu. W badaniach na kulturach tkankowych stwierdzono, że jest skuteczny w kostniakomięsaku, raku kolczystokomórkowym, raku piersi, raku prostaty i białaczkach ”.

https://www.sciencedirect.com/science/a ... 609090435N

„… Antyproliferacyjne działanie 1,25 (OH) 2D 3 zostało potwierdzone in vivo. W dużych dawkach sterol hamuje wzrost ludzkiego czerniaka złośliwego i ksenoprzeszczepów raka okrężnicy u myszy z obniżoną odpornością [23] oraz guzów sutka indukowanych nitrozometylomocznikiem u szczurów [24], podczas gdy podanie I ~ (OH) D 3 zmniejszyło liczbę przerzutów do płuc po implantacja komórek raka płuca Lewisa myszom [25]. Fakt, że 1,25 (OH) 2D 3 stymuluje syntezę fibronektyny w kilku liniach ludzkich komórek nowotworowych, może być związany z możliwym działaniem przeciwprzerzutowym tego hormonu [26]. ”

„… Z obecnie dostępnych danych jasno wynika, że ​​1,25 (OH) 2D3 ma regulacyjny wpływ na wzrost i proliferację komórek. Jednak potrzebne są duże dawki sterolu. Dlatego pozostaje do ustalenia, czy 1,25 (OH) 2D3 może wywoływać długotrwałe działanie przeciwnowotworowe bez niedopuszczalnej toksyczności, takiej jak rozwój hiperkalcemii. W tym świetle, interesujący jest niedawny rozwój nowych analogów witaminy D, które mają silny wpływ na proliferację i różnicowanie komórek in vitro bez wywoływania ciężkiej hiperkalcemii [27-29]. ”
0 xAwatar użytkownika
luna
Posty: 237
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: luna » niedziela 21 mar 2021, 13:54

Dla mocnych kości: witamina K1 (filochinon)
Dostarczanie witaminy K1 odgrywa ważną rolę, szczególnie dla kobiet po menopauzie. Witamina ta ma reputację hamującą utratę masy kostnej i zapobiegającą osteoporozie .

Czym jest witamina K1?
Rozpuszczalna w tłuszczach witamina K1 należy do grupy witamin K obejmującej kilka witamin, z których wszystkie mają wspólny element strukturalny 2-metylo-1,4-naftochinon. Filochinon występuje w roślinach i występuje głównie w zielonych warzywach.

Dlaczego organizm potrzebuje witaminy K1?
Witamina K1 odgrywa użyteczną rolę w metabolizmie : jako koenzym bierze udział w krzepnięciu krwi, a tym samym pomaga zatrzymać krwawienie w przypadku urazu. Witamina K1 ma również wpływ na tworzenie kości. Ponieważ ma on wzmacniać kości i hamować ich rozpad, wiele kobiet przyjmuje witaminę K1 jako suplement diety po menopauzie .

Te produkty zawierają witaminę K1
Szczególnie bogate w witaminę K1 są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i boćwina oraz różne rodzaje kapusty, takie jak brukselka, kalafior, czerwona, biała i jarmuż. Rośliny strączkowe są również dobrym źródłem. Witamina K1 znajduje się również w mięsie (zwłaszcza kurczaku), podrobach, mleku, pomidorach i sałacie.

Nawiasem mówiąc, organizm jest w stanie wytwarzać witaminę K w jelitach przy pomocy bakterii . Uważa się jednak, że odgrywa on tylko niewielką rolę w podaży.

Zalecane dzienne zapotrzebowanie i jego pokrycie
Zapotrzebowanie na witaminę K1 wzrasta wraz z wiekiem. Noworodki pokrywają ją mlekiem matki, a także otrzymują witaminę K od pediatry. Kobiety w wieku od 15 do 50 lat potrzebują 60 mikrogramów witaminy K1 dziennie, po czym powinny spożywać około 65 mikrogramów. Mężczyźni w tej samej grupie wiekowej potrzebują około 80 mikrogramów. Aby pokryć średnie dzienne zapotrzebowanie na witaminę K1 dla osoby dorosłej wystarczy spożyć 20 gramów szpinaku, 80 gramów brokułów lub 120 gramów smażonych ziemniaków.

Co się stanie, jeśli zażyjesz za mało witaminy K1?
Niedobór witaminy K1 jest rzadki. Czasami jest tworzony sztucznie przez niektóre leki (np. Antykoagulanty). Ponadto, niedobór witaminy K1 może wystąpić w niektórych chorobach przewodu pokarmowego ( celiakia , choroba Crohna ). Ponadto nadużywanie alkoholu , rak lub niedobór wapnia może prowadzić do niedoboru witaminy K1. Oznaką niedoboru jest powolne krzepnięcie krwi.

Co się stanie, jeśli dostaniesz za dużo witaminy K1?
Przedawkowanie witaminy K1 nie jest szkodliwe dla dorosłych i nie prowadzi do objawów chorobowych.
U noworodków przedawkowanie może spowodować rozpad czerwonych krwinek (hemolizę) .

https://www.rtl.de/cms/gesundheitslexik ... 47426.html
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11663
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 71
x 567
Podziękował: 27315 razy
Otrzymał podziękowanie: 17603 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 31 mar 2021, 09:15

https://app.getresponse.com/click.html? ... &z=EJkEyaY&
Wielki błąd w sprawie witaminy D.

Obrazek
Artykuł autorstwa Dimitrios`a T. Papadimitriou`a pochodzi z „Journal of Preventive Medicine and Public Health”, dostarczony dzięki uprzejmości Korean Society for Preventive Medicine.

Wprowadzenie
Częstość występowania cukrzycy typu 1 (CT1) podwaja się co 20 lat. W Finlandii zalecenia dotyczące dziennej suplementacji witaminy D stopniowo zmniejszały się, z 4000-5000 jm w 1964 roku, do 400 jm w 1992 roku. Jednocześnie zaobserwowano, że odsetek występowania CT1 wzrósł:

o 350% u dzieci między 1. a 4. rokiem życia,
o 100% u dzieci między 5. a 9. rokiem życia,
50% u dzieci między 10. a 14. rokiem życia.
Po 2006 roku odsetek zachorowalności ustabilizował się, by następnie zmniejszyć się po decyzji władz o wzbogaceniu produktów mlecznych cholekalcyferolem (witaminą D3). Co więcej, związek pomiędzy światłem ultrafioletowym B (UVB) oraz poziomem witaminy D, a występiwaniem stwardnienia rozsianego stał się dla świata bardziej niż oczywisty.

Część zasadnicza
Witamina D i immunomodulacja


Rola witaminy D w kwestii odporności wrodzonej i adaptacyjnej jest niezwykle istotna. Wykazano, że przekierowanie ludzkich autoreaktywnych limfocytów T po interakcji z komórkami dendrycznymi, może być modulowane przy udziale 1,25-dihydroksywitaminy D3 (kalcytriolu). W niedawno odbytej sesji plenarnej zatytułowanej Terapia komórkowa w cukrzycy typu 1, która zakończyła konferencję Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Pediatrycznej w Paryżu w 2016 roku, Bart O. Roep ogłosił rozpoczęcie fazy 1 badań klinicznych u ludzi. Protokół miał być następujący – komórki dendryczne zostaną wyizolowane z krwi obwodowej pacjenta, hodowane z kalcytriolem, a następnie ponownie wstrzyknięte w brzuszną tkankę podskórną. Miało to pozwlić „nauczyć” pozostałe komórki układu odpornościowego nieatakowania komórek β. Duże kohortowe badanie nad urodzeniami pokazało, że stosowanie 2000 jm witaminy D3 dziennie, zmniejsza częstość występowania CT1 o 78% przy. Co więcej, autoprzeciwciała CT1 mogą być „negowane” podawanym doustnie kalcytriolem. Poziom witaminy D >40 ng/ml wpływanie korzystnie na wydzielanie insuliny. Zapobiega również zniszczeniu komórek β, hamując adhezję i migrację makrofagów poprzez obniżenie poziomu stresu retikulum endoplazmatycznego oraz receptory zmiatające.

Błąd statystyczny w szacowaniu zalecanego dziennego spożycia witaminy D

Veugelers i Ekwaru przeprowadzając dokładną analizę danych wykorzystanych przez Institute of Medicine wykazali, że u 97,5% osób przyjmujących 8895 jm witaminy D, jej stężenie osiągało poziom ≥20 ng/ml. Heaney wraz ze współpracownikami potwierdzili to odkrycie, informując że dla uzyskania – zalecanego przez Towarzystwo Endokrynologiczne – stężenia ≥30 ng/ml, konieczne było przyjmowanie dawki 6201 jm witaminy D oraz 9122 jm dla uzyskania stężenia ≥40 ng/ml.

Jaki poziom witaminy D w surowicy powinniśmy osiągnąć?

Garland i współpracownicy opublikowali największą przeprowadzoną metaanalizę, obejmującą wszystkie tematyczne badania, opublikowane między 1966 a 2013 rokiem. Poświęcone były one śmiertelności ze wszystkich – poza wypadkami rzecz jasna – powodów, związanych z 25-hydroksywitaminy D (kalcydiolu, 25(OH) D). Metaanaliza wykazała, że poziom <30 ng/ml może być w rzeczywistości za niskim jeśli chodzi o zdrowotne aspekty i wiązać się może z wyższą śmiertelnością. Burzy tym samym zakładaną dotąd krzywą poziomu witaminy D i śmiertelności.

Apel do władz zdrowia publicznego

Ponieważ śmiertelność w wyniku wszystkich chorób obniżyła się, kiedy poziom witaminy D w surowicy ≥40 ng/ml, sugerujemy by zwiększyć zalecaną dzienną dawkę witaminy (przy założeniu minimalnej ekspozycji na słońce), przynajmniej o ¾ poziomu zaproponowanego przez Endocrine Society Expert Committee, jako bezpiecznej górnej zalecanej dawki dziennej, dla pacjentów zagrożonych niedoborem witaminy D (<20 ng/ml).

Oznaczać to będzie:

2000 jm dla dzieci <1 rok,
4000 jm dla osób między 1. a 18. rokiem życia,
10 000 jm dla osób powyżej 18. roku życia.

10 000 jm witaminy D koniecznych jest do uzyskania stężenia 40 ng/ml – wyjątek stanowią osoby z nadwrażliwością na tę witaminę. Ponieważ nie ma dowodów na niepożądane skutki związane z poziomem 25(OH)D w surowicy przekraczającym 56 ng/ml, pozostawiając znaczny margines bezpieczeństwa dla wysiłków zmierzających do podniesienia stężenia u całej populacji do ok. 40 ng/ml, proponowane dawki mogą pozwolić osiągnąć poziom 30 ng/ml lub (najkorzystniej) 40 ng/ml. Oczywiście dawki te mogą zostać zindywidualizowane, w zależności od nawyków żywieniowych, ekspozycji na słońce oraz szerokości geograficznej kraju. By zostały odpowiednio dostosowane należy wziąć pod uwagę również masę ciała, wiek i kolor skóry. Osoby starsze, otyłe i z ciemniejszą skóra potrzebują wyższych dawek.

Wyjaśnienie pandemii niedoboru witaminy D

Tylko 20% witaminy D powinno pochodzić z diety. Pozostałe 80% zaś miałoby być wytworzone w naszej skórze, na skutek słonecznego promieniowania UVB. Nasza dieta uboga jest w produkty, które są źródłami witaminy D: dzikie/niehodowane ryby (mogące posiadać 10 razy więcej tej witaminy), jajka pochodzące od kur z wolnego wybiegu czy surowe mleko. Dzieci bawią się, a dorośli pracują cały dzień w zamkniętych pomieszczeniach. Nagminnie stosujemy silne kosmetyki przeciwsłoneczne, które mają uchronić nas przed czerniakiem. Nawet w słonecznych krajach – takich jak Grecja – ludzie cierpią na mocny niedobór witaminy D. Dzieję się tak, ponieważ kąt padania promieni słonecznych od jesieni do wiosny uniemożliwia odpowiednią (wystarczającą) produkcję witaminy D (przy normalnej ekspozycji na słońce).

Optymalna suplementacja

Jeżeli za docelowe stężenie witaminy D przyjmiemy 40 ng/ml, dawka, częstotliwość przyjmowania i czas trwania suplementacji będą ważnymi czynnikami dla zoptymalizowania swoich żywieniowych nawyków. W przypadku witaminy D, poziom w surowicy zależy od diety (w 20%) i ekspozycji na słońce (w 80%). W związku z tym praktycznym podejściem byłoby zalecenie co najmniej ¾ górnej tolerowanej dawki, jaką proponuje Endocrine Society i przyjmowanie tego suplementu przez cały rok. Wyjątek powinny stanowić takie okoliczności jak np. wakacje, podczas których poddajemy się kąpielom słonecznym. Może być to zatem:

1000 jm dla dzieci < 1 roku życia, karmionych mlekiem modyfikowanym lub zastępczym,
dla dzieci karmionych piersią starszych niż 6 miesięcy 2000 jm,
3000 jm dla dzieci >1 roku życia,
dla młodych dorosłych i dorosłych 8000 jm,
oraz niepediatryczne dawki dostosowane do masy ciała, przy docelowej wartości 40 ng/ml, zamiast 20 ng/ml. Co ważniejsze, według wytycznych praktyki klinicznej Endocrine Society:

dawki do 1000 jm dla niemowląt w wieku do 6 miesięcy,
1500 jm dla niemowląt między 6. a 12. miesiącem życia,
2500 dla dzieci w wieku 1-3 lata,
3000 jm dla dzieci w wieku 4-8 lata,
oraz 4000 jm dla wszystkich powyżej 8 lat
są dawkami bezpiecznymi do podawania bez opieki lekarskiej, dla zapobiegnięcia niedoborom witaminy D. Wyższe dawki mogą być konieczne np. by skorygować hipowitaminozę D (niedobór witaminy D).

Znaczenie suplementacji witaminy D

Istotą sprawy jest odpowiednia suplementacja dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz terminowa suplementacja każdego noworodka, przed wystąpieniem serokonwersji w kierunku celów autoimmunologicznych. Nie można w pełni przewidzieć korzyści dla ogólnego stanu zdrowia – poza oczywistymi, dotyczącymi zdrowia szkieletu. Mogą one jednak przekroczyć oczekiwania, biorąc pod uwagę wpływ niedoboru witaminy D choćby na zespół metaboliczny. Zwiększenie poziomu witaminy może pomóc zredukować obciążenie segmentu zdrowia publicznego, związanego z konsekwencjami tego stanu – np. cukrzycą typu 2 czy chorobami układu krążenia.

Wniosek
Niestety uświadomienie sobie wagi witaminy D, zajęło medycynie bardzo dużo czasu. Dziś wiemy jednak, że jest ona w rzeczywistości niezwykle potężnym (pro)hormonem, mającym ogromne znaczenie – szczególnie dla układu odpornościowego. Powyższe dane pokazują jakie dawki pozwalałyby utrzymywać poziom witaminy D w okolicach 30-40 ng/ml, przy zerowym niemal ryzyku toksyczności.

Niezaprzeczalnie potrzebne są dalsze badania, które pomogą ustalić optymalny system suplementowania witaminy D. Nie jest jednak pewne, czy uniwersalna dawka jest w ogóle możliwa do określenia. Podjęcie pilnych działań w tym kierunku jest konieczne, by ochronić globalną populację przed szkodliwym niedoborem witaminy D.

Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5541280/

Opracowała Ewa Wysocka
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

granicus
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2019, 09:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: granicus » poniedziałek 05 kwie 2021, 23:46

Czy są jakieś informacje odnośnie efektów ubocznych przyjmowania dużych dawek wit D (10 000-20 000 dziennie przez kilka tygodni lub 100 000-200 000 przez kilka dni)? Ostatnio dwie osoby stosujące suplementy skarżyły się na ból w prawym boku (nerki?). Oczywiście witamina K (100-200 mcg) i często A była również brana.
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11663
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 71
x 567
Podziękował: 27315 razy
Otrzymał podziękowanie: 17603 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » wtorek 06 kwie 2021, 10:29

zawsze można przesadzić, dlatego wskazane są badania metabolitu 25OHD3.
Ostatnio dwie osoby stosujące suplementy skarżyły się na ból w prawym boku (nerki?)
jaki mają (miały) poziom wit.d?
Nadmierne wydzielanie parathormonu
Czy może dojść do chorobliwego wzrostu poziomu wapnia we krwi?

Badania J.R. Tucci wykazały, że pomimo nadmiernej aktywności parathormonu
hiperkalcemia po wysokich dawkach witaminy D, której tak się obawiamy nie występuje.

Wprost przeciwnie, pod wpływem witaminy D pierwotna i wtórna nadczynność tarczycy mogła się uregulować.
(PMID: 19383807 i 2152424).
Dr Raimund von Helden ''Zdrowie w 7 dni''
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6545
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1146
x 330
Podziękował: 11830 razy
Otrzymał podziękowanie: 12202 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: chanell » wtorek 06 kwie 2021, 12:43

Pilnie potrzebuję kogoś kto zrobi wlew z witaminy C w Krakowie lub okolicach. Proszę o kontakt na PW.
ps .to nie dla mnie
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9337
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 401
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 13528 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » wtorek 06 kwie 2021, 14:14

@granicus, to nie są duże dawki, to są dawki podtrzymujące dla dzieci!
Można brać dawki po 500 000, wielokrotnie.
Branie codziennie 16 razy po 350 000 dało u kobiety nieco ponad 60 kg poziom ponad 400 ng/ml.
Jacyś "naukowcy" określi rzekomo poziom toksyczności na 300 ng/ml, ale to bzdura i granica toksyczności zależy od kondycji organizmu.
Podobnie K2MK7 w dawkach 100- 200 mcg to łaskotanie słonia piórkiem. Potrzeba min 500 mcg dziennie, żeby zapewnić jako tako gospodarkę wapniową, ja biorę i daję innym 1000 mcg dziennie.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

beadnorsi
Posty: 650
Rejestracja: niedziela 27 maja 2018, 12:06
x 2
x 30
Podziękował: 1461 razy
Otrzymał podziękowanie: 841 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: beadnorsi » wtorek 06 kwie 2021, 18:31

Ja tam w chorwacji plackiem lezalem od rana do wieczora w pelnym sloncu,oczywiscie z malymi przerwami.Ile milionow D3 wchlonelem sam Pan Bog nie wie.Oczywiscie to inna "odmiana" ta "lepsza" no ale wedlug "ekspertow" powinienem dawno juz umrzec od tych dawek.
Oczywiscie nic sie nie stalo,malo tego,w 2018 3 dni mi zajelo uzupelnienie D3 do poziomu,w ktorym moje cialo przestalo sie trzasc z zimna na 40-stopniowym upale,pisalem juz o tym.Bylem tak wykonczony 6-cio miesieczna angina i 14 tygodniami antybiotykoterapi,ze nawet kochane SLONCE musialo sie wysilic,zeby mnie uzdrowic z tego cholerstwa.
Niestety nie znalem wtedy mocy Kalibracji WU,a witamina C jak pamietam chyba nie poradzila sobie.

Jesli moge doradzic to w naszej ulubionej "podkowie" jest D3 50 tys + 750 mk7 w jednej tabletce,polecam,jak ktos nie lubi sie bawic w mieszanie,czy tez czasu nie ma.
0 xgranicus
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2019, 09:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: granicus » wtorek 06 kwie 2021, 23:18

poziomy 84 i 88, D3 z podkowy, poza tym selen, cynk, kilka g C dziennie, B3, MSM, srebro 10 ppm 10 ml - faktycznie dawki nie sa zbyt duże, więc tym bardziej ten ponoć lekki tępy ból jest dziwny - nie ma strachu o nerki w przy takiej suplementacji?
@blue, skąd informacje o 1000 mcg K2? często się słyszy, że wystarczy 300 a 1000 to już maks..
0 xODPOWIEDZ