Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Witamina D - K - A

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11602
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 62
x 559
Podziękował: 26962 razy
Otrzymał podziękowanie: 17439 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » poniedziałek 24 lut 2020, 17:49

limonka pisze:
wtorek 18 lut 2020, 10:23
Witamina K wspiera zdrowie tętnic i kości, a ta nowa formuła witaminy K zawiera K1 wraz z czterema formami witaminy K2 (MK-4, MK-6, MK-7 i MK-9). To sprawia, że ​​Super K Elite jest naszym najbardziej kompletnym suplementem witaminy K.

Więcej faktów na temat Super K Elite
nikt tu absolutnie tego nie kwestionuje, potrzebujemy dziennie koło 100 takich elementów-cegiełek.

Uważałbym na rrrewelacje sprzedawców, zawsze swój ogonek chwalą, a ceny
w Life Extension są absurdalnie wygórowane, dostawałem kiedyś ich reklamy, aż zablokowałem.

Można kupić kg kwasu askorbinowego za 20 PLN, i to samo (substancja czynna) za 5 000 PLN..

przykład:
Obrazek
Magnesium Caps
Niezbędny minerał dla zdrowia całego ciała
500 mg 100 wegetariańskich kapsułek Produkt nr 01459
1 na porcję W magazynie

13,63 €
Kup 4, a otrzymasz 10% rabatu
https://www.googleadservices.com/pagead ... AHoECBMQCA

3 sole magnezowe w cenie rakiety kosmicznej, a kg(!) MgCl max 10 PLN.
Niedawno królował treonian Mg o rzekomej ''genialnej'' wchłanialności za 200 PLN
za taki pojemniczek.
Ale jak ktoś chce, niech kupuje.
i tak można z każdym takim suplem wykazać dramatyczną nadpłatę.

dla przypomnienia, znakomity artykuł o witaminach ''K'' ze strony Weston A. Price Foundation
Na tropie nieuchwytnego współczynnika X:
Sześćdziesięcioletnia tajemnica w końcu rozwiązana


Podsumowanie artykułu
W 1945 r. Dr Weston Price opisał "nowy aktywator witaminopodobny", który odegrał znaczącą rolę w wykorzystaniu minerałów, ochrony przed próchnicą zębów, wzrostem i rozwojem, reprodukcją, ochroną przed chorobami serca i funkcjonowaniem mózgu. W teście chemicznym ustalił, że ten związek - który nazwał aktywatorem X - występował w tłuszczu maślanym, w narządach i tłuszczu zwierząt żywiących się szybko rosnącą zieloną trawą, a także w niektórych pokarmach morskich, takich jak jaja rybne. Cena zmarła przed badaniami rosyjskich naukowców, którzy stali się znani na Zachodzie. Naukowcy wykorzystali ten sam test chemiczny do pomiaru związku podobnego do witaminy K. Witamina K 2 jest wytwarzana przez tkanki zwierzęce, w tym gruczoły sutkowe, z witaminy K 1 , która występuje w szybko rosnących zielonych roślinach. Coraz większa liczba opublikowanych badań potwierdza Odkrycia Dr Price, a mianowicie, że witamina K 2 jest ważna dla wykorzystania minerałów, chroni przed próchnicą zębów, wspomaga wzrost i rozwój, bierze udział w normalnym rozmnażaniu, chroni przed zwapnieniem tętnic prowadząc do chorób serca i jest głównym składnikiem mózgu. Witamina K 2 działa synergistycznie z dwoma innymi "aktywatorami rozpuszczalnymi w tłuszczu", które badała Price, witaminami A i D. Witaminy A i D przekazują komórkom sygnały do ​​produkcji niektórych białek i witaminy K, a następnie aktywują te białka. Witamina K 2 odgrywa kluczową rolę w rozwoju kości twarzy, a jego obecność w diecie nieindustrializowanych ludzi wyjaśnia szeroką strukturę twarzy i wolność od defo dentystycznego wartości, które zaobserwowała cena Weston.


Główny artykuł (na tropie nieuchwytnego współczynnika X)


W 1945 r. Weston Price opublikował drugą edycję swojej pionierskiej pracy " Odżywianie i fizyczne zwyrodnienie" , do której dodał nowy rozdział zatytułowany "Nowy aktywator witaminopodobny". 1 W nim przedstawił dowody na nierozpoznany dotąd rozpuszczalny tłuszcz. substancja, która odegrała fundamentalną rolę w wykorzystaniu minerałów i której brak w nowoczesnym żywieniu był odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się próchnicy i innych chorób zwyrodnieniowych. Chociaż cena ilościowo określała względną ilość tej substancji w tysiącach próbek produktów mlecznych wysłanych do niego z całego świata, nigdy nie ustalił jej dokładnej tożsamości chemicznej. Z braku lepszego sposobu identyfikacji, określił go jako "Aktywator X", czasami nazywany również "Czynnikiem cenowym".

Cena wykazała najwyższe stężenia tego składnika odżywczego w "mleku kilku gatunków, zmieniającym się w zależności od odżywiania zwierzęcia" i stwierdziła, że ​​kombinacja oleju z wątroby dorsza i masła o wysokim aktywatorze X jest lepsza niż w przypadku oleju z wątroby dorsza. W wielu próbkach masła, które testował, Activator X był obecny tylko wtedy, gdy zwierzęta zjadały szybko rosnącą zieloną trawę. W większości regionów miało to miejsce wiosną i wczesną jesienią.

Sześćdziesięcioletnia tajemnica
Przez ponad sześćdziesiąt lat wszystkie próby zidentyfikowania tego nieuchwytnego czynnika "X" zawiodły. W latach czterdziestych dr Royal Lee, założyciel firmy Standard Process, zajmującej się suplementowaniem żywności, zasugerował, że aktywator X był niezbędnym kwasem tłuszczowym. 2 W 1980 r. Dr Jeffrey Bland zasugerował dokładniej, że jest to wydłużony kwas omega-3 niezbędny dla kwasów tłuszczowych o nazwie EPA. 3 Chociaż te kwasy tłuszczowe wywierają pewien wpływ na metabolizm wapnia, 4 ani rozkład tych nienasyconych kwasów tłuszczowych w żywności, ani ich zachowanie chemiczne nie odpowiada rozkładowi Aktywatora X. Olej z wątroby dorsza jest znacznie bogatszy niż masło w niezbędnych kwasach tłuszczowych, w tym EPA, i oleje z nasion roślin są jeszcze bogatsze w te tłuszcze, ale Price znalazł niewiele, jeśli w ogóle, Activator X w tych pokarmach. Co więcej, cena testowała aktywator X przez ilościową ocenę zdolności żywności do utleniania jodu do jodu; jednak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe nie mają tej zdolności chemicznej.

W 1982 r. Jeden z autorów napisał do Price-Pottenger Nutrition Foundation, że po ściganiu kilku fałszywych tropów podczas próby zidentyfikowania czynnika X doszedł do wniosku, że "szczególne zachowanie" zaobserwowane w teście chemicznym Price'a może być spowodowane "specjalnym" rodzaj pierścienia heterocyklicznego zawierającego tlen "i zasugerował związek zwany 6-metoksybenzoksazolinonem (MBOA) jako prawdopodobny kandydat. 5 Chociaż badacze jako pierwsi zidentyfikowali MBOA jako środek przeciwgrzybiczy występujący w kukurydzy, 6 późniejszych badań wykazało, że znaleziono go w wielu innych pokarmach roślinnych i działał jako środek rozrodczy u niektórych zwierząt poprzez naśladowanie hormonu melatoniny. 7 Chociaż jest on obecny w młodej, szybko rosnącej trawie, żadne badania nigdy nie dowiodły, że MBOA jest niezbędnym składnikiem odżywczym, przypisuje mu jakąkolwiek fizjologiczną rolę Activatora X lub wykazała jego obecność w pokarmach, które Price uważał za najbogatsze źródła. tego składnika odżywczego. MBOA było więc kolejnym fałszywym tropem; jednak wkrótce zobaczymy, że obserwacje pisarza dotyczące chemicznej natury Aktywatora X były w dużej mierze poprawne.

Witamina K: Trzy odkrycia zbiegają się

Test, którego cena użyta w aktywatorze X, określany mianem oznaczania jodometrycznego, tradycyjnie uznawany był w literaturze anglojęzycznej za test na obecność nadtlenków (cząsteczek zawierających węgiel, które zostały uszkodzone przez tlen). 8,9 Ponieważ nadtlenki nie mają żadnej aktywności jako witaminy, związek pomiędzy testem a jakąkolwiek substancją odżywczą pozostał tajemnicą. Chociaż badacze publikujący w innych językach używali testu do wykrycia klasy chemikaliów zwanych chinonami co najmniej od 1910 r. 10 , dopiero w 1972 r. Duńscy naukowcy opublikowali artykuł w British Journal of Nutrition, pokazujący, że test może być stosowane do wykrywania chinonów biologicznych, takich jak witaminy K w tkankach zwierzęcych. 12

Witaminy z grupy K ( rysunek 1 ) zawierają struktury pierścieniowe zawierające tlen, które są zdolne do utleniania jodku do jodu, a zatem będą wykrywane przez test aktywatora Price'a X. Witaminy z grupy K prawdopodobnie przejdą do historii jako najbardziej niezrozumiana grupa witamin XX wieku. Jednak na wiele sposobów nowi naukowcy odkrywają na nowo właściwości tych witamin, które Price odkrył ponad sześćdziesiąt lat temu. Stało się jasne, że zarówno Activator X, jak i jego prekursor w szybko rosnącej trawie są członkami tej grupy.

Istnieją dwie naturalne formy witaminy K: witamina K 1 i witamina K 2 . Witamina K 1 , zwana także filochinonem, znajduje się w zielonych tkankach roślin, ściśle osadzonych w błonie organelli fotosyntetyzującej zwanej chloroplastem. Ponieważ chlorofil w tym organelli pochłania energię słoneczną, uwalnia elektrony o wysokiej energii; witamina K 1 tworzy pomost między chlorofilem i kilkoma centrami żelazo-siarki, przez które przemieszczają się te elektrony, uwalniając ich energię, dzięki czemu komórka może ostatecznie użyć jej do syntezy glukozy. 13

Kiedy zwierzęta spożywają witaminę K 1 , ich tkanki przekształcają jej część w witaminę K 2 , 14, która spełnia wiele fizjologicznych funkcji zwierzęcia, które dopiero zaczynamy rozumieć. Zdolność do tej konwersji różni się nie tylko między gatunkiem 14, ale nawet pomiędzy szczepami szczurów laboratoryjnych, 15,16 i nie została określona u ludzi. Wydaje się, że gruczoły sutkowe są szczególnie skuteczne w przeprowadzaniu tej konwersji, prawdopodobnie dlatego, że witamina K 2 jest niezbędna dla rosnącego niemowlęcia. 17 Witamina K 2 jest również wytwarzana przez bakterie kwasu mlekowego 18, chociaż bakterie wytwarzają formy witaminy, które różnią się chemicznie od tych, które wytwarzają zwierzęta, a naukowcy nie ustalili jeszcze różnic w aktywności biologicznej między tymi formami.

Chociaż obie witaminy K zostały odkryte i scharakteryzowane w ciągu 1930 roku, dwa fundamentalne nieporozumienia dotyczące tych witamin utrzymywały się przez ponad sześćdziesiąt lat: społeczności medyczne i żywieniowe uważały, że krzepnięcie krwi jest ich jedyną rolą w organizmie i uważa witaminy K 1 i K 2 po prostu być różnymi formami tej samej witaminy. Pierwsze białko zależne od witaminy K, odnoszące się do metabolizmu szkieletowego, odkryto dopiero w 1978 r. Dopiero w 1997 r., Prawie dwadzieścia lat później, uznanie, że witamina K "nie służy tylko do krzepnięcia", wyrwało się z granic społeczność badawcza witaminy K. 19

Ponieważ ilość witaminy K 1 w typowych dietach jest dziesięciokrotnie większa niż witaminy K 2 , 20 naukowców ma tendencję do odrzucania wkładu K 2 do statusu odżywczego jako nieznacznego. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej badań wykazało, że te dwie substancje nie są po prostu różnymi postaciami tej samej witaminy, ale są lepiej postrzegane jako dwie różne witaminy: podczas gdy K 1 jest preferencyjnie wykorzystywana przez wątrobę do aktywacji krzepnięcia krwi białka, K 2 jest preferencyjnie stosowany przez inne tkanki, aby umieścić wapń w miejscu jego występowania, w kościach i zębach, i trzymać go z dala od tego, gdzie nie należy, w tkankach miękkich. 21 Uznając te badania, Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, w połączeniu z badaczami z Tufts University, ostatecznie określił zawartość witaminy K 2 w żywności na amerykańskiej diecie po raz pierwszy w 2006 r. 22

Idealna korespondencja

Ponieważ witamina K 1 jest bezpośrednio związana zarówno z chlorofilem, jak i beta-karotenem w jednym kompleksie białkowym i odgrywa bezpośrednią rolę w procesie fotosyntezy, 13 to bogactwo zielonego koloru trawy, jej tempo wzrostu i jej ocena brix (która mierzy gęstość materiału organicznego wytwarzanego przez roślinę) wszystkie bezpośrednio wskazują jego stężenie witaminy K 1 . Zwierzęta wypasane na trawie będą akumulować witaminę K 2 w swoich tkankach w bezpośredniej proporcji do ilości witaminy K 1 w swojej diecie. Beta-karoten związany z witaminą K 1 będzie również nadawać tłuszczowi żółtemu lub pomarańczowemu kolor; bogactwo tego koloru pośrednio wskazuje więc na ilość zarówno witamin K 1, jak i K 2 w maśle. Witaminy K nie tylko wykrywa się w teście Activator X i rozprowadza się je w karmie dokładnie tak, jak sugeruje Price, ale, jak pokazano na ryc. 2 , działania fizjologiczne, które Cena przypisana Aktywatorowi X, odpowiadają doskonale witaminom K 2 . Jest zatem jasne, że prekursorem Aktywatora X znajdującym się w szybko rosnącej, zielonej trawie jest nie tylko witamina K 1 , podczas gdy sam Aktywator X to nic innego jak witamina K 2 .

Jak na ironię, Price odkrył rolę witaminy K 2 w metabolizmie wapnia, układzie nerwowym i układzie sercowo-naczyniowym ponad sześćdziesiąt lat przed tym, jak społeczność badawcza witaminy K zaczęła odgadywać te role, podczas gdy naukowcy zajmujący się witaminą K odkryli chemiczną strukturę aktywatora X kilka lat przed Price nawet zaproponował jej istnienie. Gdyby Price był świadomy, że jego test chemiczny był używany przez dziesięciolecia poza angielskim środowiskiem naukowym do wykrywania chinonów, klasy, do której należą witaminy K, dwa niezależne odkrycia tej jednej witaminy mogły się zjednoczyć wcześniej.

Zamiast tego, badacze anglojęzyczni przez dziesięciolecia pracowali pod wpływem złudzenia, że ​​metoda jodometryczna wykrywa tylko nadtlenki; do czasu, gdy iluzja została poprawiona, zostały już opracowane lepsze metody wykrywania nadtlenków, Activator X został zapomniany, a możliwość połączenia tych trzech odkryć została utracona. Jednakże XXI wiek już dokonuje radykalnych zmian w naszym zrozumieniu witamin z grupy K, które teraz czynią jaśniej niż kiedykolwiek wcześniej, że Activator X i witamina K 2 to jedno i to samo.

Synergia z witaminami A i D

Cena wykazała, że ​​aktywator X wykazuje dramatyczną synergię z witaminami A i D. Kurczęta dobrowolnie spożywały więcej masła i umierały wolniej na diecie z niedoborem, gdy masło było bogate zarówno w witaminę A, jak i aktywator X, niż gdy zawierała tylko wysoką witaminę A. Olej z wątroby dorsza, który jest bogaty w witaminy A i D, częściowo korygował opóźnienie wzrostu i słabe nogi u indyków karmionych dietą z niedoborem, ale kombinacja oleju z wątroby dorsza i masła z wysokim aktywatorem X była dwukrotnie skuteczniejsza. Podobnie, Price odkrył, że połączenie tranu z olejkiem z wątroby dorsza i koncentratu oleju masłowego o wysokiej zawartości aktywatora X było bardziej skuteczne niż sam olej z wątroby dorsza w leczeniu swoich pacjentów pod kątem próchnicy i innych objawów zwyrodnienia fizycznego.

Witamina K 2 jest substancją, która powoduje, że białka zależne od witaminy A i witaminy D powstają. Podczas gdy witaminy A i D działają jako cząsteczki sygnałowe, nakazując komórkom wytwarzanie pewnych białek, witamina K 2 aktywuje te białka, nadając im fizyczną zdolność wiązania wapnia. W niektórych przypadkach białka te bezpośrednio koordynują ruch lub organizację samego wapnia; w innych przypadkach wapń działa jak klej utrzymujący białko w pewnym kształcie. 33 We wszystkich takich przypadkach białka działają tylko wtedy, gdy zostały aktywowane przez witaminę K.

Osteokalcyna jest białkiem odpowiedzialnym za organizację osadzania wapnia i fosforu w kościach i zębach. Komórki produkują to białko jedynie w obecności zarówno witaminy A, jak i D; 34 będzie on kumulował się tylko w macierzy pozakomórkowej i ułatwia osadzanie soli wapniowych, jednak po aktywacji przez witaminę K 2 . 35 Witaminy A i D regulują ekspresję białka Gla macierzy (MGP), 36,37, odpowiedzialnego za mineralizację kości i ochronę tętnic przed zwapnieniem; podobnie jak osteokalcyna, MGP może spełnić swoją funkcję dopiero po aktywacji przez witaminę K 2 . 33 Podczas gdy witaminy A i D przyczyniają się do wzrostu poprzez stymulację czynników wzrostu i promowanie wchłaniania składników mineralnych, witamina K 2 w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu, zapobiegając przedwczesnemu zwapnieniu chrzęstnych stref wzrostu kości. 38Witamina K 2 może być również potrzebna dla bezpieczeństwa witaminy D. Anoreksja, letarg, opóźnienie wzrostu, resorpcja kości i zwapnienia tkanek miękkich, które zwierzęta karmione toksycznymi dawkami witaminy D wykazują uderzające podobieństwo do objawów niedoborów witaminy K lub białka zależne od witaminy K. Warfaryna, która hamuje recykling witaminy K, zwiększa toksyczność witaminy D i wywiera podobny rodzaj toksyczności. Podobnie, te same związki, które hamują toksyczność warfaryny również hamują toksyczność witaminy D. Dlatego też postawiłem hipotezę gdzie indziej, że toksyczność witaminy D jest rzeczywiście względnym niedoborem witaminy K 2 . 39 Synergia, z jaką witamina K 2 oddziałuje z witaminami A i D, jest właśnie typem synergii, którą Cena przypisała Aktywatorowi X.

Witamina K2 i zdrowie zębów

Weston Price był przede wszystkim zainteresowany aktywatorem X ze względu na jego zdolność do kontrolowania próchnicy. Studiując szczątki ludzkich szkieletów z minionych epok, oszacował, że w ciągu ostatnich stu lat było więcej próchnicy zębów niż w jakimkolwiek poprzednim tysiącleciu i zasugerował, że Activator X był kluczową substancją, którą ludzie z przeszłości uzyskany, ale nowoczesne żywienie nie zapewnia w wystarczającym stopniu. Cena wykorzystała połączenie wysoko witaminowego oleju z wątroby dorsza i oleju masłowego o wysokiej zawartości aktywatora X jako kamienia węgielnego jego protokołu odwracania próchnicy. Protokół ten nie tylko zatrzymał postęp próchnicy, ale całkowicie odwrócił go bez potrzeby chirurgii jamy ustnej, powodując wzrost zębiny i remineralizację, uszczelniając to, co kiedyś było aktywną próchnicą ze szklistym wykończeniem. Jedna 14-letnia dziewczynka całkowicie wyleczyła 42 otwarte ubytki w 24 zębach, pobierając kapsułki z wysokowitaminowego oleju z wątroby dorsza i koncentrat aktywatora X trzy razy dziennie przez siedem miesięcy.

Aktywator X wpływa również na skład śliny. Cena wykazała, że ​​gdyby zebrał ślinę osobników odpornych na próchnicę i potrząsał nią sproszkowaną miazgą lub miazgą zęba, fosfor przemieszczałby się ze śliny do proszku; w przeciwieństwie do tego, gdyby przeprowadził tę samą procedurę ze śliną osób podatnych na próchnicę, fosfor poruszałby się w przeciwnym kierunku niż proszek do śliny. Poddanie aktywatorowi X koncentracji na pacjentach konsekwentnie zmieniało zachowanie chemiczne ich śliny z przyjmowania fosforu do dawstwa fosforu. Koncentrat Activator X również zmniejszał liczbę bakterii ich śliny. W grupie sześciu pacjentów podanie koncentratu zmniejszyło liczbę Lactobacillus acidophilus z 323 000 do 15 000. U jednego osobnika połączenie tranu z wątroby dorsza i koncentratu aktywatora X zmniejszyło liczbę L. acidophilus z 680 000 do 0.

W latach 40. XX wieku naukowcy wykazali, że menadion i związki pokrewne hamują bakteryjne wytwarzanie kwasów w izolowanej ślinie. 47 Sam Menadion jest toksycznym syntetycznym analogiem witaminy K, ale tkanki zwierzęce są w stanie zamienić jej część w witaminę K 2 . Zdolność związków pokrewnych do witaminy K do hamowania produkcji kwasu w izolowanej ślinie nie miała związku z ich aktywnością witaminową, a najskuteczniejsze z tych związków praktycznie nie miały żadnej aktywności witaminowej. 48 Naukowcy niestety przyjęli, że ponieważ witamina K nie odgrywała wyjątkowej roli w hamowaniu tworzenia się kwasów w ślinie w probówce, nie odgrywała roli żywieniowej w zapobieganiu próchnicy wśród żywych istot.

W 1945 r. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili podwójnie ślepą próbę kontrolowanej placebo gumy do żucia z domieszką menadionów i wykazali, że zmniejsza ona częstość nowych jam i powoduje dramatyczny spadek liczby śliny L. acidophilus . 49 W następnym roku Departament Lekarski Wojska próbował powtórzyć te wyniki, ale poniósł porażkę, a badania dotyczące witaminy K i zdrowia zębów w Stanach Zjednoczonych zostały następnie porzucone. 50 Autorzy pierwotnego badania przyjęli, że menadion wywierał działanie jedynie jako miejscowy środek przeciwbakteryjny, mimo że było mało prawdopodobne, aby utrzymywał wystarczającą koncentrację w ślinie, aby wywierać ten efekt. Dziesięć lat później niemieccy naukowcy wykazali, że wstrzykiwanie menadionu do jamy brzusznej chomików skuteczniej zapobiega próchnicy zębów niż karmieniu jej doustnie. 51 Chociaż nie mogli wykluczyć, że część tego menadionu została wydzielona do śliny, ich wyniki przemawiają za rolą odżywczą dla witaminy K 2, która zostałaby z niej wyprodukowana. Pomimo tego odkrycia, do dziś nikt nie zbadał roli naturalnych witamin z grupy K w zapobieganiu próchnicy.

Niemniej jednak, nasze stale poszerzające się zrozumienie fizjologii zarówno witamin K, jak i zębów, teraz daje jasno do zrozumienia, że ​​witamina K 2 odgrywa istotną rolę w zdrowiu zębów. Ze wszystkich narządów w organizmie witamina K 2 występuje w drugim najwyższym stężeniu w gruczołach ślinowych (najwyższe stężenie występuje w trzustce). Nawet wtedy, gdy szczury karmione tylko K 1 , prawie wszystkie witaminy K w gruczołów ślinowych istnieje jako K 2 . 15 Zarówno witamina K 52 i zależne od witaminy K białka 53 są wydzielane do śliny, ale ich funkcja jest nieznana.

Teraz wiemy, że wzrost i mineralizację zębiny że cena obserwowane w odpowiedzi na połączenie tranu i Activator X koncentratu będzie wymagać przede wszystkim trzy podstawowe czynniki: witaminy A, D i K 2 . Istnieją trzy zwapnione tkanki zębów: cement tworzy korzenie, szkliwo tworzy powierzchnię, a zębina tworzy pod nią strukturę nośną. Komórki nazywane odontoblastami wyściełającymi powierzchnię miazgi tuż pod zębiną nieustannie wytwarzają nowy materiał zębiny. Jeśli wgłębienie nacieka zębinę i dociera do tych komórek, mogą one umrzeć. Tkanka miazgi zawiera jednak komórki macierzyste, które mogą różnicować się na nowe odontoblasty, które mogą regenerować utraconą zębinę, jeśli obecne są odpowiednie warunki. 54

Dentina jest wyjątkowa wśród tkanek zębów pod względem ekspresji osteokalcyny, białka zależnego od witaminy K, lepiej znanego ze swojej roli w organizowaniu odkładania soli wapnia i fosforu w kości. U szczura niemowlęcego, którego zęby rosną bardzo szybko, zębina wytwarza znacznie więcej osteokalcyny niż kości, co sugeruje, że osteokalcyna odgrywa ważną rolę w rozwoju nowej zębiny. Białko matrix Gla (MGP), które jest wymagane do mineralizacji kości, jest również wyrażane w zębinie. 55 Witaminy A i D sygnalizują odontoblasty do produkcji osteokalcyny, 56,57 i prawdopodobnie regulują również ekspresję MGP. Dopiero po tym, jak witamina K 2 aktywuje zdolność tych białek do wiązania wapnia, mogą one jednak nakładać bogatą w minerały matrycę zębiny. Niezwykła synergia między tymi trzema witaminami dokładnie odzwierciedla proces Obserwowana cena.

Witamina K2 i zdrowie kości

Cena uważała również, że Activator X odegrał ważną rolę w zdrowiu kości. Koncentrat oleju z masła wyleczył krzywicę i zwiększył poziom wapnia i fosforu w surowicy u szczurów spożywających dietę z niedoborem składników mineralnych. U czteroletniego chłopca, który cierpiał z powodu rozpadu próchnicy, drgawek i tendencji do pękania, połączenie dużej porcji tego koncentratu z posiłkiem z pszenicy i mleka pełnego szybko rozwiązało każdy z tych objawów.

Chociaż niewielka ilość witaminy D w oleju maślanym była prawdopodobnie wystarczająca do wyleczenia krzywicy, a połączenie witamin A i D najprawdopodobniej spowodowało wzrost wapnia i fosforu w surowicy, 58 witamina K 2 odgrywa określoną rolę w zdrowiu kości. Istnieją co najmniej dwa białka zależne od witaminy K, które spełniają ważne funkcje w metabolizmie szkieletowym: białko Gla macierzy (MGP) i osteokalcyna.

W 1997 roku naukowcy z University of Texas i University of Montreal opracowali myszy, którym brakowało genu kodującego MGP. Myszy te wydawały się normalne przez pierwsze dwa tygodnie swojego życia, po czym rozwinęły szybsze bicie serca, przestały rosnąć i zmarły w ciągu dwóch miesięcy po rozerwaniu ich mocno zwapnionych aort. Dezorganizacja komórek chrzęstnych nie tylko spowodowała niski wzrost, ale także spowodowała osteopenię i spontaniczne złamania. 38

Kości myszy, którym brakuje genu osteokalcyny, mineralizują tak dobrze, jak myszy, którym nie brakuje genu, ale złoża mineralne są zorganizowane w różny sposób. Może to oznaczać, że osteokalcyna jest ważna dla jakości czynnościowej kości i zdolności regulacji jej kształtu. 59 Izolowane ludzkie osteoblasty, komórki, które kładą zwapniałą matrycę kości, wydzielają osteokalcynę w odpowiedzi na witaminy A i D. 34 Matryca bogata w białko otaczająca te komórki będzie tylko akumulować ten osteokalcynę, jeśli jest aktywowana przez witaminę K 2 . Zwapnienie macierzy pozakomórkowej występuje równolegle z akumulacją osteokalcyny, ale nie jest jasne, czy to białko odgrywa bezpośrednią rolę w tworzeniu soli wapnia, czy też jego akumulacja po prostu odzwierciedla wyższą ilość witaminy K 2, która jest dostępna do aktywacji. inne białka zaangażowane bardziej bezpośrednio w mineralizację, takie jak MGP. 35

Kiedy nie ma wystarczającej ilości witaminy K, aby nadążyć za produkcją białek zależnych od witaminy K, wiele z tych białek jest wydzielanych do krwi w postaci nieaktywnej. Krążące komórki pobierają te bezużyteczne białka i niszczą je. 40 Rysując krew osoby i badając procent krążących osteokalcyny, które są aktywne i nieaktywne, możemy ustalić, czy komórki tej osoby mają wystarczającą ilość witaminy K, aby zaspokoić ich potrzeby. Osoby z najwyższym odsetkiem nieaktywnych osteokalcyny mają ponad pięciokrotnie zwiększone ryzyko złamania biodra, 60 potwierdzające wartość testu.

Za pomocą tego testu możemy również wykazać, że witamina K 2 jest preferowaną witaminą K kości. Potrzeba 1 miligrama na dzień wysoce przyswajalnego preparatu farmakologicznego witaminy K 1, aby maksymalnie aktywować osteokalcynę u ludzi; 28 wydaje się jednak, że ludzie nie są w stanie wchłonąć dużo więcej niż jedną piątą tej kwoty z całej żywności. 24 Natomiast duże ilości witaminy K 2 łatwo wchłaniają się z pożywienia. 26 Nawet przy użyciu wysoce przyswajalnych form tych witamin, witamina K 2 jest znacznie bardziej skuteczna. Naukowcy z Uniwersytetu Maastricht w Holandii wykazali niedawno, że w ciągu 40 dni witamina K 2 była trzykrotnie skuteczniejsza niż witamina K 1 przy podnoszeniu odsetka aktywowanej osteokalcyny. Ponadto wpływ witaminy K 1 osiągnęła plateau po zaledwie trzech dni, podczas gdy wpływ witaminy K 2 wzrosła w całym badaniu. Gdyby to trwało dłużej, badanie mogło wykazać jeszcze większą przewagę witaminy K 2 . 32

Dlatego też odsetek nieaktywnej osteokalcyny może być przede wszystkim wskaźnikiem statusu witaminy K 2 . W zdrowej populacji dorosłych sto procent koagulantów zależnych od witaminy K wytwarzanych przez wątrobę jest w ich aktywnej formie. Natomiast w tej samej populacji od dziesięciu do trzydziestu procent krążącej osteokalcyny jest w formie nieaktywnej. Badacze rzadko spotykają osoby, których osteokalcyna jest w pełni aktywowana. 31 Sugeruje to, że witamina K 2 niedobór jest powszechny, a różnice w K 2 statusu w obrębie populacji po prostu odzwierciedla różnego stopnia niedoboru.

Suplementy witaminy K 1 powodują umiarkowane zmniejszenie utraty kości u osób starszych. Z drugiej strony wiele japońskich badań wykazało, że witamina K 2 całkowicie odwraca utratę masy kostnej, aw niektórych przypadkach nawet zwiększa masę kości w populacjach z osteoporozą. 31 Łączne wyniki siedmiu japońskich badań pokazują, że suplementacja witaminą K 2 powoduje 60-procentowe zmniejszenie złamań kręgów i 80-procentowe zmniejszenie złamań stawu biodrowego i innych złamań pozakręgowych. 61 W badaniach tych stosowano wyjątkowo duże ilości witaminy K 2 i nie obserwowano żadnych działań niepożądanych w ciągu kilku lat. Ponieważ kiedyś tak wysokich dawek K 2 , jednak i żadne badania przetestowali mniejsze dawki, nie stanowią one ostatecznego dowodu, że aktywność witaminy zamiast pewne działania narkotyków jak unikalny dla dużej dawce produkowanego takie dramatyczne wyniki. Równowaga między dowodami sugeruje jednak, że witamina K 2 jest niezbędna dla zdrowia szkieletu i że jest to kluczowa substancja, której nie zapewniają współczesne diety.

Witamina K2 i choroba serca

Cena analizowała ponad 20 000 próbek produktów mlecznych wysyłanych do niego co dwa do czterech tygodni z różnych okręgów Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Brazylii i Nowej Zelandii. Dzieląc całkowitą powierzchnię na wiele dzielnic, z których każda produkuje produkty mleczne o różnych wzorach sezonowej fluktuacji zawartości witaminy A i Activator X, odkrył odwrotną zależność w każdej dzielnicy między zawartością witamin z tłuszczem maślanym a umieralnością na zapalenie płuc i choroby serca.

Rola witaminy A w układzie odpornościowym jest dobrze ugruntowana. Obecnie nie wiemy jednak, czy witamina K 2 odgrywa ważną rolę w układzie odpornościowym. Niemniej jednak, gruczoły limfatyczne i szpik kostny gromadzą duże ilości 62 i zależne od witaminy K białko o nazwie gas6 odgrywa rolę w fagocytozie, 33 proces, w którym komórki odpornościowe niszczą i konsumują obce komórki lub własne komórki organizmu, gdy są zakażone lub nie. dłużej potrzebne. Jest zatem możliwe, że witaminy z grupy K mogą odgrywać ważną rolę w ochronie przed chorobami zakaźnymi, takimi jak zapalenie płuc.

Zdolność witaminy K 2 do ochrony nas przed chorobami serca jest znacznie jaśniejsza. Badania w rzeczywistości szybko redefiniują choroby serca w dużej mierze jako niedobór tej witaminy. Podczas gdy najwyraźniej ustalono, że niedobór witaminy K 2 powoduje zwapnienie układu sercowo-naczyniowego, wydaje się , że witamina K 2 chroni przed zapaleniem i gromadzeniem lipidów i białych krwinek, które również charakteryzują miażdżycę.

Zwapnienie układu sercowo-naczyniowego może rozpocząć się już w drugiej dekadzie życia i jest prawie powszechne w populacji przed 65. rokiem życia. 33 Istnieją przede wszystkim dwa typy: zwapnienie zastawek serca i podłoży tunica stanowi jeden rodzaj, a zwapnienie tuki intima stanowi drugą. Pożywka z tuniki jest środkową warstwą tętnicy; zawiera elastyczne włókna, które umożliwiają rozciąganie tętnicy i dostosowują się do różnych stopni nacisku. Elastyczne włókna błony tunicznej i zastawki serca zwapniają podczas cukrzycy, choroby nerek i starzenia. Tunica intima jest najbardziej wewnętrzną warstwą tętnicy i jest miejscem rozwoju miażdżycy. W miażdżycy, zwapnione złogi bogate w lipidy i białe krwinki gromadzą się na resztkach pozostawionych przez komórki mięśni gładkich naczyń krwionośnych po ich śmierci. 63

W zdrowych tętnicach zależne od witaminy K matrycowe białko Gla (MGP) gromadzi się wokół elastycznych włókien w pożywce tunica i chroni je przed tworzeniem się kryształów przez wapń krążący we krwi. Nieaktywna postać MGP, której komórki produkują, gdy nie mają wystarczającej ilości witaminy K, aby zaspokoić ich potrzeby, nie występuje w zdrowych tętnicach. We wczesnej miażdżycy tętnic większość MGP występuje w postaci nieaktywnej i wiąże się ze zwapnionymi strukturami zawierającymi lipidy, krwinki białe i resztki martwych komórek mięśni gładkich. Nieaktywny MGP gromadzi się także w zwapniałych złogach przyśrodkowej twardziny, które występują podczas cukrzycy, choroby nerek i starzenia. Chociaż badania krwi na procent nieaktywnych i aktywnych MGP nie są dostępne, pacjenci z ciężkimi zwapnieniami mają wysoki odsetek nieaktywnego osteokalcyny, co wskazuje na ogólny niedobór witaminy K 2 . 63

Dwa inne białka zależne od witaminy K prawdopodobnie odegrają rolę w rozwoju miażdżycy: gaz6 i białko S. Gas6 promuje przeżycie komórek mięśni gładkich, które wyścielają wnętrze i szybki klirens tych, którzy umierają. Szybkie usuwanie tych martwych komórek może być ważne dla zapobiegania gromadzeniu zwapniałych lipidów i białych krwinek, które gromadzą się wokół nich. Białko S kieruje układem odpornościowym, aby usunąć te zanieczyszczenia z wnętrza delikatnie, zamiast wzniecić niebezpieczny atak zapalny przeciw niemu. 33 Wszystkie te przewidywania, dowody eksperymentalne i epidemiologiczne pokazują, że witamina K 2 jest silnym inhibitorem chorób sercowo-naczyniowych.

Myszy, którym brakuje genu dla MGP, rozwijają nadmierne zwapnienie aorty, zastawek i tętnic wkrótce po urodzeniu i krwawią na śmierć w ciągu dwóch miesięcy, gdy ich mocno zwapniałe aorty ulegną zerwaniu. 38 warfaryna, które hamują recyklingu K witamin 40 i konwersji K 1 do K, 2 , 64 przyczyny zwapnienie błony środkowej u szczurów w ciągu dwóch tygodni, 21 zwiększa sztywność tętnic, zmniejsza zdolność tętnicy pomieścić umiarkowanie wysokie poziomy ciśnienia krwi i powoduje śmierć komórek mięśni gładkich tętnicy [65]. Marcoumar, podobny lek, podwaja stopień uwapnienia zastawki aortalnej u ludzi w ciągu jednego do trzech lat. 42

Duże ilości witaminy K 2 całkowicie hamuje zdolność warfaryny powodować zwapnienia tętnic u szczurów. Natomiast witamina K 1 nie ma żadnego działania hamującego. 21 Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht wykazali niedawno, że zarówno witaminy K mogą odwracać zwapnienia, które już wystąpiły u szczurów Wistar z Kioto. 65 'K witaminy zredukowane również liczbę martwych komórek mięśni gładkich po leczeniu warfaryną, pokazując, że białek zależnych od witaminy K nie tylko promują przeżycie komórek, ale także ułatwienie bezpiecznego odstępu komórek, które padły. Chociaż zarówno witaminy K były skuteczne, te szczury konwersji witaminy K 1 witaminy K 2 z dużą wydajnością. W przypadku braku warfaryny, dwie trzecie od witaminy K w naczyniach szczurów, które konsumowane K 1 sam istniała K 2 . W obecności warfaryny, jednak, co hamuje przemianę, żaden z witaminą K w tych naczyniach krwionośnych istniał jako K 2 . Podobno witamina K 1 jest skuteczna po, ale nie podczas leczenia warfaryną, ponieważ może chronić tylko przed zwapnieniami tętnic, o ile jest przekształcana w witaminę K 2 .

W badaniu dotyczącym zdrowia pielęgniarek ryzyko chorób serca było o 16% niższe w przypadku osób spożywających więcej niż 110 mikrogramów witaminy K 1 , ale nie było żadnej korzyści z konsumpcji większej niż ta. 66 Ta niewielka ilość odpowiada spożyciu tylko trzech porcji kapusty miesięcznie. Badanie follow-up przeprowadzone przez pracowników służby zdrowia wygenerowało podobne wyniki u mężczyzn, chociaż straciło ono na znaczeniu po dostosowaniu do innych czynników ryzyka związanego z dietą. 67 Nie jest jasne, czy niewielki wzrost ryzyka związanego tylko z najniższych ujęć odzwierciedla możliwość, że tylko bardzo małe ilości witaminy K 1 są absorbowane, albo po prostu odzwierciedla związek między K 1 wlot i zdrowego stylu życia. Ludzie, którzy spożywają więcej witaminy K 1 ważą mniej, palą mniej, jedzą więcej owoców, warzyw, ryb, kwasu foliowego, witaminy E i błonnika, 68 i częściej stosują suplementy witaminowe. 67

Odwrotna zależność pomiędzy chorobą serca a przyjmowaniem witaminy K 2 jest prostsza. W badaniu The Rotterdam, które prospektywnie obserwowało nieco ponad 4600 mężczyzn w wieku 55 lat lub starszych w Holandii, najwyższe spożycie witaminy K 2 wiązało się z 52-procentowym obniżeniem ryzyka ciężkiego zwapnienia aorty, o 41% niższym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca ( CHD), o 51 procent niższe ryzyko śmiertelności z powodu CHD i o 26 procent niższe ryzyko całkowitej śmiertelności. Mimo że populacja badana spożywała dziesięć razy więcej K 1 niż K 2 , witamina K 1 nie miała związku ani z stopniem zwapnienia aorty, ani z ryzykiem chorób serca. 20 Głębokie skutkami zmian w tak małych ilościach w diecie K 2 podkreślać jak potężne substancja ta jest w profilaktyce choroby zwyrodnieniowej.

Witamina K2 i mózg

Cena dostarczyła kilka anegdot sugerujących, że Activator X odgrywa ważną rolę w układzie nerwowym. Cena podała codzienny posiłek zawierający pełnowartościowe pełnowartościowe pokarmy wzbogacone o wysokowitaminowy olej z wątroby dorsza i olej masłowany o wysokiej zawartości aktywatora X dzieciom zubożałych robotników, którzy cierpieli z powodu rozpadu zębów. Leczenie nie tylko rozwiązało próchnicę bez potrzeby chirurgii ustnej, ale ustało chroniczne zmęczenie u jednego chłopca, a dzięki raportowi nauczyciela szkolnego uzyskali znaczny wzrost zdolności uczenia się w dwóch innych.

Cena podawała również koncentrat oleju maślanego czterolatkowi, który cierpiał z powodu rozpadu próchnicy, złamania nóg i drgawek. Łyżka deserowa z olejem maślanym podawana na kleiku z całej pszenicy z pełnym mlekiem raz przed snem i pięciokrotnie w ciągu następnego dnia natychmiast ustąpiła napadów. W krótkim czasie nastąpiło szybkie gojenie się złamania i próchnicy. Fakt, że te trzy objawy pojawiły się razem i rozwiązany po tym samym leczeniu sugeruje wspólną przyczynę każdego z nich. Sześćdziesiąt lat później współczesne badania objaśniają istotną rolę witaminy K 2 nie tylko w układach stomatologicznych i kostnych, ale także w systemie nerwowym. To zdecydowanie sugeruje, że był to kluczowy niezidentyfikowany czynnik w protokole Price'a.

Mózg zawiera jedno z najwyższych stężeń witaminy K 2 w organizmie; tylko trzustka, gruczoły ślinowe i chrzęstna tkanka mostka zawierają więcej. Gdy samce szczurów Wistar zużywają witaminy K 1 sam 98 procent witaminy K w mózgu istnieje jako K 2 , co wskazuje na przeważającą preferencji układu nerwowego, w tym formy. The K 2 zawartość tych czterech tkanek pozostają niezwykle wysokie w witaminy diety K niedoborem, co sugeruje, że albo witaminy jest tak istotne dla ich funkcji, które wykształciły się one wysoce skuteczne środki konserwujące, albo że odgrywa wyjątkową rolę w te tkanki, które nie wymagają tak dużej szybkości obrotu, jak wymaga tego rola, jaką odgrywa w większości innych tkanek. 15

Analiza trzech autopsji wykazała, że ​​witamina K 2 stanowi od 70 do 93 procent witaminy K w ludzkim mózgu. 69 nie jest jasne, dlaczego ludzie wykazują większą zmienność w tej liczby niż szczurów, chociaż może to być, że konwersji K 1 mniej efektywne, a zatem są bardziej zależne od diety K 2 .

Witamina K 2 wspomaga enzymy w mózgu, które produkują ważną klasę lipidów zwanych sulfatydami. Poziomy witaminy K 2 , białek zależnych od witaminy K i siarczanów w mózgu zmniejszają się wraz z wiekiem; spadek tych poziomów jest z kolei związany ze zwyrodnieniem neurologicznym związanym z wiekiem. 46 Porównania ludzkich autopsji wiążą wczesne stadia choroby Alzheimera z nawet o 93 procent niższymi poziomami sulfatydów w mózgu. 70 leczenia lub dietetyczny niedobór witaminy K warfaryna powoduje brak zachowania eksploracyjnego i zmniejszoną aktywność fizyczną na szczurów sugeruje zmęczenia. 71 Zwierzęta, którym całkowicie brakuje enzymów do wytwarzania sulfatydów i pokrewnej klasy lipidów, cerebrozydów, stopniowo cierpią na opóźnienie wzrostu, utratę aktywności lokomotorycznej, słabe nogi i napady padaczkowe. 72

Obserwacje te sugerują, że niedobory witaminy K, szczególnie witaminy K 2 , mogą powodować zmęczenie i trudności w uczeniu się u ludzi, a rzadkie, skrajne niedobory witaminy K 2 w mózgu mogą powodować napady padaczkowe. W takim przypadku wytłumaczyłoby to, dlaczego Price obserwował próchnicę zębów, złamania kości, trudności w nauce i napady padaczkowe, aby podzielić się wspólną przyczyną i wspólnym rozwiązaniem.

Inne role witaminy K2

Nasza wiedza na temat witamin z grupy K gwałtownie się powiększa i prawdopodobnie odkryjemy dla nich wiele nowych ról, jak rozwija się XXI wiek.

Najwyższe stężenie witaminy K 2 występuje w gruczołach ślinowych i trzustce. Narządy te wykazują zdecydowaną preferencję dla K 2 nad K 1 i zatrzymują duże ilości witaminy, nawet gdy zwierzęta spożywają dietę z niedoborem witaminy K. 15 Wysoka obecność witaminy w obu tych narządach sugeruje rolę w aktywacji enzymów trawiennych, chociaż jej widoczna rola w regulacji poziomu cukru we krwi może wyjaśniać jej obecność w trzustce. 76 Jądra samców szczurów wykazują także wysoką preferencję i zatrzymanie witaminy K 2 , 16, a ludzkie plemniki posiadają białko zależne od witaminy K o nieznanej funkcji. 77 Nerki podobnie gromadzą duże ilości witaminy K 2 69 i wydzielają białka zależne od witaminy K, które hamują tworzenie soli wapnia. Pacjenci z kamieniami nerkowymi wydzielają tego białka w postaci nieaktywnej, która ma od czterech do dwudziestu razy mniej skuteczne niż postaci czynnej hamuje wzrost kryształów szczawianu wapnia, co wskazuje, że witamina K 2 niedobór jest główną przyczyną kamieni nerkowych. 77

Stosowanie warfaryny podczas ciąży wywołuje rozwojowe wady twarzy; w miarę zwężenia chrząstki nosa, wzrost nosa kończy się na wczesnym etapie, co powoduje ostry wygląd. 78 Witamina K 2 z całą pewnością odegrała ważną rolę w rozwoju pięknych twarzy z szerokimi cechami, które Cena zaobserwowała wśród ludów prymitywnych.

Szereg doświadczeń komórek wykazały, że witamina K 2 ma silne właściwości anty-rakotwórcze, które mogły pojawić się użyteczne w zapobieganiu lub leczeniu raka u ludzi. 79

Naukowcy odkryli ostatnio zupełnie nową klasę białek zależnych od witaminy K, zwanych białkami transmembranowymi Gla (TMG). Ich funkcje są nieznane. 33

Witaminy z grupy K wykonują wszystkie dobrze poznane role w części komórki odpowiedzialnej za modyfikację białek. Jednak tylko część witaminy K w komórce istnieje w tym obszarze. Jeszcze więcej istnieje w wewnętrznej membranie mitochondriów, gdzie komórka wytwarza jej energię. 45 Największa koncentracja występuje w jądrze, które posiada receptor dla witaminy K, który może być zaangażowany w regulację ekspresji genów. 44 Witamina K 2 ma większe powinowactwo niż witamina K 1 zarówno dla błony mitochondrialnej, jak i receptora jądrowego. Obecnie praktycznie nic nie wiemy o tych funkcjach witamin z grupy K, a fabuła będzie tylko gęstnieć, gdy historia się rozwinie.

Witamina K2 w żywności

Figura 4 pokazuje rozkład witaminy K 2 w wybranych produktach spożywczych. Dokładne wartości dla organów, które byłyby najbogatsze w K 2, nie są dostępne.

Trzustka i gruczoły ślinowe byłyby najbogatsze; narządy rozrodcze, mózgi, chrząstki i prawdopodobnie nerki również byłyby bardzo bogate; w końcu kość byłaby bogatsza od mięsa mięśniowego. 15,16,69 Analizy jaj ryb, których cena okazała się bogata w aktywator X, nie są dostępne.

Handlowe masło jest jedynie umiarkowanym źródłem witaminy K 2 .

Po analizie ponad 20 000 próbek masła wysłanych do niego z całego świata, Price odkrył, że stężenie aktywatora X było 50-krotne. Bogate w witaminy K trawy zbożowe, szczególnie trawa pszeniczna, i lucerna w bujnym, zielonym stadium wzrostu wytworzyły największe ilości Aktywatora X, ale gleba, w której uprawiano pastwisko, również miała głęboki wpływ na jakość masła.

Stężenia były najniższe we wschodnich i zachodnich stanach, gdzie gleba była uprawiana najdłużej i była najwyższa w hrabstwie Deaf Smith w Teksasie, gdzie wykopaliska dowiodły, że korzenie trawy pszenicznej przemierzają sześć stóp lub więcej przez trzy stopy górną warstwę gleby w osadach kamyków lodowcowych cementowanych razem z węglanem wapnia.

To niezwykle bogate w witaminy masło miało tak dramatyczne właściwości lecznicze w połączeniu z wysokowitaminowym olejem z wątroby dorsza i bogatymi w składniki odżywcze posiłkami pełnymi mleka, pełnymi ziarnami, mięsem narządów, bulionami kostnymi, owocami i warzywami.

Przez ponad 50 lat po tym, jak Price opisał swoje odkrycie Aktywatora X, społeczności medyczne i żywieniowe dostrzegły witaminę K jedynie jako wymóg krzepnięcia krwi. Złe zrozumienie funkcji witamin K w ciele i oczywisty brak jakiegokolwiek związku między testem chemicznym Price'a a strukturą jakiejkolwiek znanej witaminy uniemożliwiło określenie tożsamości tej tajemniczej substancji. Teraz jednak wiemy, że witamina K 2 i Activator X to jedno i to samo. Podobnie jak czynnik X ceny, witamina K 2 jest syntetyzowana przez ciała zwierząt z jej prekursora w szybko rosnącej trawie. Trawy zbożowe i lucerna są bogate w ten prekursor i rośliny te akumulują je w bezpośredniej proporcji do ich aktywności fotosyntetycznej. Ma kluczowe znaczenie dla zdolności zębów i kości do układania zmineralizowanej tkanki oraz do zapobiegania chorobom zwyrodnieniowym układu sercowo-naczyniowego i nerwowego. Jest to kluczowy czynnik, który działa w synergii z witaminami A i D: witaminy te kierują komórkami do produkcji białek, ale witamina K sprawia, że ​​te białka stają się żywotne. Jest to "aktywator", w dosłownym znaczeniu tego słowa, dlatego dobrze, że znaliśmy go od tylu dziesięcioleci po prostu jako "Activator X".

Dziękuję Michaelowi Eiseike, badaczowi zdrowia z Hokkaido w Japonii, za pierwotne przybliżenie nam badania w Rotterdamie i sugerując, że witamina K 2 może być czynnikiem X of the Weston Price; a także do Davida Wetzela z Green Pasture Products za jego wkład i poradę.

Ryciny

Rysunek 1: Struktura witamin K i ich zachowania chemiczne
v8n1-masterjohn-rys1

Pojedyncze linie reprezentują pojedyncze wiązania między atomami węgla; podwójne linie oznaczają wiązania podwójne między atomami węgla. Atomy wodoru są przyłączone do większości atomów węgla, ale nie są pokazane.

za. Witamina K 1 . Łańcuch boczny rozciągający się na prawo od cząsteczki jest jednonienasycony.

b. Witamina K 2 . Jądro, składające się z dwóch struktur pierścieniowych, jest takie samo jak jądro witaminy K 1 . Łańcuch boczny jest raczej polinienasycony niż jednonienasycony.

do. Oczekuje się, że witamina K będzie reagować z kwasem jodowodorowym (HI) przez absorbowanie atomów wodoru i uwalnianie dwuatomowego jodu (I2). Łańcuch boczny jest skracany przez literę "R."

re. Jeśli mieszanina witaminy K i kwasu jodowodorowego jest połączona z induktorem skrobi, jod dwuatomowy uwolniony w wyniku reakcji zmieniłby błękit skrobiowy.

Rycina 2. Odpowiadająca charakterystyka aktywatora X i witaminy K2
AKTYWATOR X

..
WITAMINA K2

Znaleziono w tłuszczu mleka mleka ssaków, jaj ryb, organów i tłuszczów zwierząt. Znaleziono w tłuszczu mleka mleka ssaków i narządów i tłuszczów zwierząt. Analizy jaj ryb nie są dostępne.


Zsyntetyzowane przez tkanki zwierzęce, w tym gruczoły sutkowe, z prekursora szybko rosnącej, zielonej trawy. Zsyntetyzowane przez tkanki zwierzęce, w tym gruczoły sutkowe, z witaminy K 1 , która występuje w połączeniu z chlorofilem roślin zielonych, proporcjonalnie do ich aktywności fotosyntetycznej.


Zawartość tej witaminy w tłuszczu maślanym jest proporcjonalna do bogactwa jej żółtego lub pomarańczowego koloru. Jego prekursor jest bezpośrednio związany z beta-karotenem, który nadaje żółtemu lub pomarańczowemu kolorowi tłuszczowy tłuszcz.


Uwolnia dwuatomowy jod z kwasu jodowodorowego podczas testów chemicznych. Uwolnia dwuatomowy jod z kwasu jodowodorowego podczas testów chemicznych.


Działa synergicznie z witaminami A i D. Aktywuje białka, które są sygnalizowane komórkami przez witaminy A i D.


Odgrywa ważną rolę w reprodukcji. Zsyntetyzowane przez narządy rozrodcze w dużych ilościach z witaminy K 1 i preferencyjnie zatrzymywane przez te narządy na diecie ubogiej w witaminę K. Plemniki posiadają K 2 białkowej o nieznanej funkcji.


Odgrywa rolę w rozwoju niemowląt. Przyczynia się do rozwoju niemowlęcia i dzieciństwa, zapobiegając przedwczesnemu zwapnieniu stref kości chrzęstnej wzrostu.


Odgrywa istotną rolę w wykorzystaniu minerałów i jest niezbędny do kontroli próchnicy. Aktywuje białka odpowiedzialne za odkładanie soli wapnia i fosforu w kościach i zębach oraz ochronę tkanek miękkich przed zwapnieniem.


Zwiększa zawartość minerałów i zmniejsza liczbę bakterii w ślinie. Występuje w drugim najwyższym stężeniu w gruczołach ślinowych i występuje w ślinie.


Przyjmowanie jest odwrotnie związane z chorobą serca. Chroni przed zwapnieniem i zapaleniem naczyń krwionośnych oraz gromadzeniem się płytki miażdżycowej.


Zwiększa zdolność uczenia się. Mózg zawiera jedno z najwyższych stężeń witaminy K 2 , gdzie bierze udział w syntezie osłonki mielinowej komórek nerwowych, co przyczynia się do zdolności uczenia się.


Rozwiązano chroniczne zmęczenie u jednego chłopca. Niedobór wywołuje zmęczenie u zwierząt laboratoryjnych.


Rozwiązano napady u jednego chłopca. Zaangażowany w syntezę lipidów zwanych sulfatydami w mózgu, których brak wywołuje drgawki u zwierząt laboratoryjnych.

Figura 3. Karboksylacja zależna od witaminy K
v8n1-masterjohn-fig3

a.) Cząsteczka dwutlenku węgla
b.) Grupa karboksylowa
c.) Karboksylacja zależna od witaminy K

Karboksylaza zależna od witaminy K przekształca wiązania chemiczne w cząsteczkach dwutlenku węgla. Grupy karboksylowe zawierają atomy węgla i tlenu i mają ładunek ujemny. Wapń niesie ładunek dodatni dwa. Łańcuchy boczne glutaminianu aminokwasu zwykle zawierają jedną grupę karboksylową; zależne od witaminy K dodanie drugiej grupy karboksylowej nadaje tym łańcuchom bocznym ładunek ujemny dwa i w ten sposób pozwala im wiązać się z wapniem, który ma równy i przeciwny ładunek. Ten proces przekształca glutaminian w γ-karboksyglutaminian, w skrócie Gla. Z tego powodu wiele białek zależnych od witaminy K, takich jak białko Gla macierzy (MGP), w ich nazwie zawiera "Gla".

Rysunek 4: Witamina K2 Zawartość wybranych pokarmów 22, 26
Procent witaminy K 2 obecnej jako MK-4 reprezentuje syntezę przez tkanki zwierzęce, podczas gdy reszta reprezentuje syntezę przez bakterie podczas fermentacji.

JEDZENIE

VITAMIN K2 (MCG / 100G)
Natto
1103,4 (0% MK-4)

Pasta z gęsiej wątróbki
369,0 (100% MK-4)

Twarde Sery
76.3 (6% MK-4)

Miękkie sery
56,5 (6,5% MK-4)

Żółtko jaj (Holandia)
32.1 (98% MK-4)

Gęś nogi
31,0 (100% MK-4)

Sery twarogowe
24.8 (1,6% MK-4)

Egg Yolk (Stany Zjednoczone)
15.5 (100% MK-4)

masło
15,0 (100% MK-4)

Wątróbka z kurczaka
14.1 (100% MK-4)

Salami
9.0 (100% MK-4)

Pierś z kurczaka
8.9 (100% MK-4)

Udko kurczaka
8.5 (100% MK-4)

Mielona wołowina (średni tłuszcz)
8.1 (100% MK-4)

Boczek
5.6 (100% MK-4)

Wątróbka Łydkowa
5.0 (100% MK-4)

kapusta kiszona
4.8 (8% MK-4)

Całe mleko
1.0 (100% MK-4)
2% mleka
0,5 (100% MK-4)

łosoś
0,5 (100% MK-4)

Makrela
0.4 (100% MK-4)

Białko jajka
0.4 (100% MK-4)

Odtłuszczone mleko
0.0

Beztłuszczowe mięso
0.0
SIDEBARS
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11602
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 62
x 559
Podziękował: 26962 razy
Otrzymał podziękowanie: 17439 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » poniedziałek 24 lut 2020, 17:53

c.d. :
Test aktywatora X.

Test chemiczny, który Price ostatecznie wykorzystał do ilościowego oznaczenia Aktywatora X w żywności został pierwotnie zasugerowany jako pośredni test dla witaminy D przez Lestera Yodera z Rolniczej Stacji Doświadczalnej Iowa State College w 1926 roku. 8 Podstawowa zasada testu, nazywany oznaczaniem jodometrycznym, był najczęściej wykorzystywany w Stanach Zjednoczonych do wykrywania obecności nadtlenków organicznych. 9 Ponieważ nadtlenki są zdolne do utleniania jodku jonowego do jodku dwuatomowego, naukowcy mogą je wykryć przez połączenie badanej substancji z kwasem jodowodorowym i wskaźnikiem skrobiowym. Kwas hydriodowy uwalnia jony jodkowe do roztworu. Jeśli obecne są nadtlenki, przekształcają one jony jodkowe w jod dwuatomowy, który następnie zmienia kolor na skrobiowy na niebieski lub purpurowy.

Jest to trochę podobne do testu amylazy, który jest używany jako demonstracja w wielu lekcjach biologii szkół wyższych lub w college'u. W tym teście stosuje się jednak wstępnie wytworzony jod; przy braku amylazy jod zmienia kolor skrobi, natomiast w obecności amylazy skrobia ulega rozkładowi na cukier, a zmiana koloru nie występuje.

W tym czasie jedynym sposobem na przetestowanie żywności dla witaminy D było karmienie jej szczurom na diecie ubogiej w składniki mineralne, zabijanie szczurów i analizowanie zawartości minerałów w ich kościach. Im bogatszy był pokarm w witaminie D, tym bardziej pobudzał on wchłanianie niewielkich ilości wapnia i fosforu w diecie i tym wyższa była zawartość minerałów w kościach. Yoder zasugerował jednak, że istnieje ogólna korelacja między zdolnością oleju do peroksydacji (zjełczałego) a jego zawartością witaminy D i zaleciła testowanie zdolności oleju do utleniania jodku jako pośredniego wskaźnika jego poziomu witaminy D. Mając żaden inny wygodny test chemiczny, Price przyjął to jako jego test na witaminę D.

Test był daleki od doskonałości. Yoder znalazł peroksydację w substancjach bez aktywności witaminy D, takich jak terpentyna, trzynastoletnia próbka cholesterolu i starzona próbka oleju mineralnego. Ponadto stwierdził, że napromieniowanie żywności do momentu, w którym ich aktywność witaminy D została zniszczona, faktycznie zwiększyło swój wynik na teście. 8

Kiedy Price użył tego testu na ponad 20 000 próbek produktów mlecznych wysłanych do niego z całego świata, zdał sobie sprawę, że efekty fizjologiczne, które korelowały z rankingiem żywności, były inne niż te przypisywane izolowanej witaminie D, i zaczęto używać terminu "Aktywator X "Opisać substancję odżywczą, którą mierzył test. Zauważył, że zawartość witamin w tych próbkach masła była pięćdziesięciokrotna, a próbki najbogatsze w aktywator X były najsilniejsze w kontrolowaniu próchnicy. Oczywiście test Price wykrył coś poza zjełczałymi olejami.

Podczas gdy badacze, którzy publikowali w czasopismach anglojęzycznych tradycyjnie używali tego testu do wykrywania nadtlenków, naukowcy publikujący w rosyjskich i niemieckich czasopismach językowych używali go do wykrywania syntetycznego związku benzochinonu przez cały czas. 10,11 Benzochinon należy do klasy chemicznej zwanej chinonami, która obejmuje cząsteczki biologiczne, takie jak koenzym Q 10 i witaminy K. Te chinony zawierają struktury pierścieniowe zawierające tlen, których tlenki wykradną elektrony i jony wodorowe z kwasu jodowodorowego, a tym samym utlenią jodek jodu do jodu dwuatomowego, powodując, że skrobia stanie się niebieskawo-fioletowym kolorem (patrz Figura 1 ).

W latach siedemdziesiątych badacze z Wielkiej Brytanii i Danii debatowali nad tym, czy zdrowe tkanki szczura zawierają nadtlenki lipidów. Brytyjscy naukowcy wykorzystali metodę jodometryczną do określenia poziomu nadtlenku i argumentowali, że zdrowe tkanki szczura zawierają nadtlenki, podczas gdy duńscy badacze stosowali inną metodę i twierdzili, że nie. W artykule opublikowanym w 1972 roku w British Journal of Nutrition , duńscy naukowcy wykazali, że metoda jodometryczna nie wykazała istnienia nadtlenków w tkankach szczura, ale raczej istnienie koenzymu Q 10 i prawdopodobnie innych chinonów. 12

Test cenowy nie był zatem specyficzny dla żadnego konkretnego związku chemicznego. W przypadku świeżych olejów będzie jednak w stanie wykryć wiele składników odżywczych, w tym koenzym Q 10 i witaminy K. Jak pokazano w tym artykule, witaminy K powinny się różnić w bezpośredniej proporcji do ilości bogato zielonej trawy w diecie zwierząt, podczas gdy efekty fizjologiczne Cena zidentyfikowana w aktywatorze X jest szczególnie przypisana witaminę K 2 .


Interakcje między witaminami A, D i K2

Obrazek

Czy witamina K2 jest niezbędnym składnikiem odżywczym?

Witaminy K 1 i K 2 są skutecznymi kofaktorami dla enzymu, który aktywuje białko zależne od witaminy K, 23 , ale korzystnie stosuje wątroby witaminy K 1 do aktywacji czynników krzepnięcia, podczas gdy większość innych tkanek korzystnie użyć witaminy K 2 aktywować inne witaminy K białka zależne. 21 Chociaż zwierzęta potrafią przekształcać witaminę K 1 w witaminę K 2 , 14 istnieje wiele linii dowodów silnie sugerujących, że ludzie potrzebują preformowanej K 2 w diecie, aby uzyskać optymalne zdrowie.

Wydaje się, że ludzie mają skończoną zdolność wchłaniania witaminy K 1 z pokarmów roślinnych.
W Stanach Zjednoczonych, gdzie średnie spożycie witaminy K 1 wynosi mniej niż 150 mikrogramów na dobę, poziom we krwi wzrasta wraz ze wzrostem spożycia pokarmów, aż do momentu, gdy osiągnie on dwieście mikrogramów dziennie, po czym osiągają plateau. W Holandii, gdzie średnie spożycie witaminy K 1 jest znacznie wyższe (250 mikrogramów na dzień), poziomy witaminy K 1 w osoczu w ogóle nie mają związku z dietą. 24 Wyniki te sugerują, że ludzie nie mają zdolności wchłaniania z warzyw więcej niż 200 mikrogramów witaminy K 1 dziennie.

Ta interpretacja jest również wspierana przez eksperymenty żywieniowe. Podczas gdy wchłanianie witaminy K 2 z natto, sfermentowanej żywności sojowej, jest prawie zakończone, wchłanianie witaminy K 1 z porcji zielonych warzyw w zakresie od dwustu do czterystu gramów spożytych bez dodatku tłuszczu wynosi tylko od pięciu do dziesięciu procent. Wchłanianie porcji warzyw o podobnej wielkości z dodatkiem tłuszczu wciąż wynosi zaledwie od dziesięciu do piętnastu procent. 25-26 Natomiast mniejsze porcje są wchłaniane bardziej efektywnie. Na przykład wchłanianie z 150-gramowej porcji szpinaku wynosi 17%, a wchłanianie z 50-gramowej porcji szpinaku wynosi 28%. 27 Wyniki te pokazują, że wchłanianie witaminy zmniejsza się wraz ze wzrostem spożycia i wzmacnia interpretację, że możemy wchłonąć około 200 mikrogramów dziennie. Kiedy badani spożywają wysoce przyswajalny farmakologiczny preparat witaminy K 1 , wymagana jest dawka 1000 mikrogramów na dzień, aby zmaksymalizować aktywację białek ważnych dla metabolizmu kostnego. 28 Jeśli możemy pochłonąć tylko jedną piątą tej ilości z warzyw, nie możemy wesprzeć naszego systemu szkieletowego witaminą K 1, bez względu na to, jak skutecznie możemy ją przekonwertować na witaminę K 2 .

Zdolność do konwersji K 1 do K 2 różni się znacznie w zależności od gatunku i rasy zwierząt. Niemieccy naukowcy, którzy po raz pierwszy zgłosili tę konwersję, stwierdzili, że szczury zrobiły to słabo w porównaniu z ptakami i że gołębie zrobiły to najskuteczniej. 14 każdej tkanki testowane na samcach szczurów Wistar, jest w stanie dokonać przekształcenia, 15 podczas gdy z wątroby, nerki i serca samców szczurów Lewisa preferencyjnie gromadzą preformowanych K 2 , ale w przeciwieństwie do trzustki i jądrach tych samych zwierząt, nie będzie syntetyzować z K 1 . 16 K 2 treść mleka ludzkiego z piersi wzrasta gdy matek spożywających Preparaty farmakologiczne K 1 , a K 2 zawartość krwi nie; 17, ponieważ konwersja zachodzi w tkankach docelowych, a nie w krwi, jednak nie wiemy, jak wydajnie inne tkanki ludzkie dokonują tego nawrócenia.

Witaminy K 1 i K 2 mają wspólne jądro o strukturze pierścienia, ale posiadają różne typy łańcuchów bocznych. Pierwszym etapem konwersji K 1 do K 2 wydaje się rozszczepianie łańcucha bocznego bądź w wątrobie i przewodzie pokarmowym, uzyskując toksyczne utleniacz zwany menadion; znaczna część tego metabolitu jest detoksyfikowana przez wątrobę i wydalana z moczem, podczas gdy pozostała część może być użyta do syntezy K 2 w tkankach. 29 Po tym następuje rozszczepienie, menadion musi być transportowany na docelowe tkanki, w której enzymy komórkowe, można dodać do niej łańcuch boczny, kończąc transformacji K 2 . Ponieważ są transportowane w różnych typach lipoprotein, witamina K 1 jest głównie wysyłana do wątroby, podczas gdy witamina K 2 jest wysyłana głównie do innych tkanek; 30 wiemy jednak bardzo niewiele o transporcie menadionu we krwi. Wiemy również bardzo niewiele o szybkości, z jaką nasze komórki są zdolne do dodawania łańcuchów bocznych do tych cząsteczek; przypuszczalnie, jeśli podaż menadionów przekracza szybkość, z jaką komórka może dodawać te łańcuchy boczne, menadion wywiera toksyczne działanie i powoduje uszkodzenia oksydacyjne w komórce. Wstępne dowody wskazują, że dawki 1000 mikrogramów suplementu K 1 na dzień mogą przyczyniać się do choroby przyzębia, 31 sugerując, że odporność naszego organizmu na wchłanianie tak dużej ilości K 1 z warzyw może służyć ważnym celom.

Najczystsze wykazanie, że ludzie wymagają diety wstępnie uformowany witaminy K 2 dla optymalnego zdrowia jest to, że badania epidemiologiczne i interwencyjne oba pokazać swoją wyższość nad K 1 . Na przykład spożycie witaminy K 2 jest odwrotnie powiązane z chorobami serca u ludzi, podczas gdy spożycie witaminy K 1 nie jest, 20 i witamina K 2 jest co najmniej trzy razy bardziej skuteczna niż witamina K 1 przy aktywacji białek związanych z metabolizmem szkieletowym. 32 Ta wyższość odżywcza sprawia, że jest jasne, dlaczego prymitywne grupy, które Weston Cena Studiował wydatkowane tyle wysiłku nabywaniu pokarmy bogate w witaminę K 2 jak narządy i tłuszczów zwierząt i głęboko kolorowego pomarańczowy masła pochodzącego od zwierząt wypasanych na pastwiskach bogatych.


Karboksylaza zależna od witaminy K
W większości znanych funkcji witamin K wykorzystuje się zależną od witaminy K karboksylazę. Karboksylaza jest enzymem związanym z błoną retikulum endoplazmatycznego, organellą komórkową zaangażowaną w syntezę i modyfikację białek. Wykorzystuje witaminę K jako kofaktor do dodawania grup karboksylowych do łańcuchów bocznych glutaminianu aminokwasowego w obrębie pewnych białek zależnych od witaminy K ( patrz Figura 3 ). Daje im to ładunek ujemny, co pozwala im wiązać się z wapniem, który przenosi ładunek dodatni. 40

Białka zależne od witaminy K muszą być karboksylowane zanim opuściją komórkę lub wstawią się do jej błony. Mogą zawierać w dowolnym miejscu od trzech do trzynastu reszt glutaminianu (aminokwasy są nazywane "resztami", gdy są związane z białkami), które muszą być karboksylowane; jednak karboksylaza wiąże się z nimi tylko jeden raz i karboksyluje każdą z nich przed uwolnieniem białka. Z drugiej strony, witaminę K można stosować tylko do karboksylacji pojedynczej reszty glutaminianowej, a karboksylaza musi uwalniać ją po każdym karboksylowaniu i pozwolić na jej zawrócenie i zwrot. Inny enzym, oksydoreduktaza witaminy K, przetwarza witaminę; ten enzym jest celem leku przeciwzakrzepowego - Warfaryny i jej krewnych. 40 Ponieważ Warfaryna skierowany recyklingu witaminy K, a nie samych tych zależnych od witaminy K białka krzepnięcia, że działa nie tylko jako antykoagulant, ale także powoduje tętniczych i zwapnienia zastawki aortalnej zarówno u szczurów, 21 i ludzi 41,42 i hamuje mineralizację macierz kości. 35

Dystrybucja karboksylazy między gatunkami i tkankami w organizmie może pomóc nam zrozumieć jej znaczenie i znaczenie dla jej kofaktora, witaminy K. Z wyjątkiem niektórych mikroorganizmów, które "ukradły" enzym poprzez włączenie materiału genetycznego innych gatunków, 43 karboksylaza występuje tylko w zwierzętach wielokomórkowych, podkreślając jej znaczenie dla komunikacji międzykomórkowej. W rosnącym zarodku jest on najpierw wyrażany w tkance szkieletowej i nerwowej; witamina K jest więc z pewnością niezbędna do rozwoju układu kostnego i nerwowego od samego początku. 40

Aktywność witaminy K jako kofaktora karboksylazy może być tylko wierzchołkiem góry lodowej. Osteoblastów, komórki odpowiedzialne za wzrost kości, największego stężenia witaminy K 2 występuje w jądrze, gdzie materiału genetycznego; drugie największe stężenie istnieje w mitochondriach, tak zwanym "domu mocy" komórki; na koniec, tylko trzecie największe stężenie istnieje w retikulum endoplazmatycznym, gdzie znajduje się karboksylaza. 44 Obecnie nie mamy wystarczających informacji, aby zrozumieć rolę witamin K w mitochondriach lub jądrze. Osteoblasty mają receptor jądrowy dla witaminy K 2 , co sugeruje, że ma ona rolę hormonu jądrowego. Witamina K 2 ma wyższe powinowactwo niż witamina K 1 zarówno dla receptora jądrowego 44, jak i dla błony mitochondrialnej. 45 Istnieją również dowody na to, że witamina K 2 odgrywa rolę przeciwutleniacza w komórkach syntetyzujących osłonkę mielinową, która tworzy izolację elektryczną nerwów. 46 Chociaż do lat 70. XX w. Konieczne było zdefiniowanie funkcji witaminy K jako kofaktora enzymu karboksylazy, XXI wiek może dobrze zadziwić w nowej rewolucji w naszym rozumieniu tej zadziwiającej witaminy z uznaniem, że to jest modyfikacja fraza wymyślona przez dr Sarah Booth z Uniwersytetu Tufts, "nie tylko dla karboksylazy".


Witamina K2 i mózg: bliżej

Stężenie witaminy K 2 jest wyższe w mielinizowanych regionach niż w nie-mielinizowanych obszarach mózgu (mielina jest osłoną, która tworzy izolację elektryczną neuronów) i jest skorelowane z obecnością ważnych lipidów, takich jak sfingomielina i sulfatydy. Niewielka ilość K 1 , przeciwnie, jest rozłożone bardziej losowo 73 sugeruje, że nie może być funkcjonalnie ważny. Te lipidy są częścią szerszej klasy związków zwanych sfingolipidami, które odgrywają istotną rolę w mózgu jako strukturalne składniki błon, czynniki sygnałowe i promotory przeżycia komórek. Witamina K 2 wspomaga aktywność enzymu, który katalizuje początkową reakcję do produkcji wszystkich sfingolipidów, a także enzymu, który katalizuje ostatni etap syntezy sulfatydów. Warfaryna lub niedobór witaminy K w diecie powodują znaczne obniżenie aktywności tych enzymów i poziomów sulfatydów w mózgach szczurów i myszy, podczas gdy podawanie witaminy K 1 lub K 2 przywraca je. 46

Oprócz wytwarzania sulfatydów i innych sfingolipidów, witamina K 2 odgrywa co najmniej dwie inne ważne role w mózgu. Uzależnione od witaminy K białko gazowe6 promuje przeżycie komórek mózgowych, witamin z grupy 74 i K, dzięki nieznanemu mechanizmowi, całkowicie chroni przed śmiercią wolnych komórek za pośrednictwem wolnych rodników, które syntetyzują mielinę. Zarówno nadmiar glutaminianu, jak i niedobór cystyny ​​mogą powodować ten typ śmierci komórkowej. Chociaż K 1 i K 2 chronią przed toksycznością glutaminianem jednakowo, K 2 jest piętnastokrotnie bardziej skuteczny niż K 1 w przeciwdziałaniu szkodliwym skutkom ubytku cystyny. Stres oksydacyjny w wrażliwym mózgu niemowlęcia może powodować upośledzenie umysłowe, napady padaczkowe i porażenie mózgowe. Odpowiednie spożycie witaminy K 2 w okresie niemowlęcym może zatem chronić przed tymi chorobami. 75


Bakteryjna produkcja witaminy K2

"Witamina K 2 " w rzeczywistości odnosi się do grupy związków zwanych menachinonami. Podczas gdy witaminy K 1 i K 2 mają różne typy łańcuchów bocznych, łańcuchy boczne różnych menachinonów w grupie K 2 są tego samego typu, ale mają różne długości. Każda z tych postaci jest skrócona MK-n, gdzie "n" jest liczbą określającą długość łańcucha bocznego. Tkanki zwierzęce wyłącznie syntetyzują MK-4, ale wiele anaerobowych bakterii syntetyzuje inne menachinony, których używają do produkcji energii w sposób, w jaki rośliny używają witaminy K 1 . 80 Możemy zatem otrzymać witaminę K 2 przez wchłanianie tego, co jest wytwarzane przez naszą florę jelitową lub poprzez jedzenie sfermentowanej żywności, poza jedzeniem zwierząt, które zawierają witaminę K 2 zsyntetyzowaną z witaminy K 1 znajdującej się w trawie.

Bakterie kwasu mlekowego wytwarzają głównie MK-7 przez MK-10, 18, podczas gdy MK-10 i MK-11 akumulują się w wątrobie ludzkiej w czasie, prawdopodobnie pochodząc z produkcji bakterii w jelitach. 81 Kiedyś uważano, że bakterie jelitowe są głównym czynnikiem przyczyniającym się do statusu witaminy K: zawartość menochinonów w stolcach jest wysoka, antybiotyki są związane z wadami krzepnięcia krwi, które ustępują po suplementacji witaminą K. a autopsje pokazują, że zdecydowana większość witamin K w wątrobie jest obecny jako "wyższy" menachinon pochodzenia bakteryjnego. Balans dowodów jednak kwestionuje ten pogląd. Większość menachinonów wytwarzanych w jelicie jest osadzonych w błonach bakteryjnych i niedostępnych do wchłaniania. Antybiotyki wytwarzają defekty krzepnięcia reagujące na witaminę K, nie poprzez zmniejszanie produkcji jelitowej witaminy K, ale poprzez hamowanie enzymu w ludzkim organizmie, który je recyrkuluje. Wreszcie, wydaje się, że wątroba akumuluje wyższe menachinony nie dlatego, że jest dostarczana z nimi obficie, ale dlatego, że nie wykorzystuje ich skutecznie. W związku z tym produkcja jelita manekinów prawdopodobnie przyczynia się do uzyskania statusu witaminy K, ale jest bardzo mała. 80

Sfermentowane produkty, takie jak kapusta kiszona, ser i natto, danie sojowe popularne we wschodniej Japonii, zawierają znaczne ilości witaminy K 2 . Natto zawiera największą ilość mierzonej żywności; prawie wszystko jest obecne jako MK-7. 26 MK-7 jest wysoce skuteczny: jedno z ostatnich badań wykazało, że zwiększył on procent aktywowanego osteokalcyny u ludzi trzy razy silniej niż witamina K 1 . 32 Nie ma żadnych dostępnych badań, jednak porównując skuteczność MK-7 do tego z MK-4 w produktach pochodzenia zwierzęcego. MK-9, i prawdopodobnie MK-7, pozostaje we krwi przez dłuższy czas niż MK-4, ale wydaje się, że to dlatego, że tkanki pobierają MK-4 znacznie szybciej. 30 Nie jest jasne, czy szybki wychwyt MK-4 lub dłuższy czas spędzany we krwi przez menachinony bakteryjne mają szczególne zalety lub wady. Przyszłe badania będą musiały wyjaśnić, czy witamina K 2 syntetyzowana przez tkanki zwierzęce i bakterie są wymienne, czy jedna jest lepsza od drugiej, czy też każda z nich ma swoją unikalną wartość dla naszego zdrowia.


Uzupełnianie witaminy K2

Najlepszymi źródłami witaminy K 2 są sfermentowane pokarmy i karmione trawą tłuszcze zwierzęce.

Te pokarmy zawierają szeroką gamę składników odżywczych, które mogą działać synergistycznie z witaminą K 2 w sposób, którego jeszcze nie rozumiemy. Cenne wzbogacone w witaminy masło i koncentrat olejku maślanego dostarczyły nie tylko witaminy K 2, ale także witaminy E, witaminy A, witaminy D, sprzężonego kwasu linolowego (CLA) i innych składników odżywczych. Niemniej jednak, niektórzy ludzie mogą chcieć uzupełnić witaminę K 2, jeśli nie mają dostępu do żywności o wysokiej jakości, chcą stosować wyższą dawkę w celu leczenia stanu zdrowia lub chcą dodatkowego ubezpieczenia.

Dwie formy suplementów witaminy K 2 są dostępne w handlu: menachinon-4 (MK-4), zwany również menatetrenonem i menachinon-7 (MK-7). MK-4 jest produktem syntetycznym, który uważa się za chemicznie i fizjologicznie identyczny z witaminą K 2 występującą w tłuszczach zwierzęcych.
Ta forma była używana w większości eksperymentów na zwierzętach oraz w japońskich badaniach nad osteoporozą. Chociaż syntetyczny, jest skuteczny i nie ma żadnej znanej toksyczności.

MK-7 to naturalny ekstrakt z natto, fermentowanej żywności sojowej popularnej we wschodniej Japonii.

MK-4 jest znacznie tańszy od MK-7, ale żadne badania nie potwierdziły jeszcze skuteczności tych dwóch form.

Suplementy Menachinon-4: Thorne Research i Carlson Laboratories oferują niedrogie suplementy MK-4. Produkt Thorne'a jest płynnym suplementem. MK-4 rozpuszcza się w średniołańcuchowej bazie triglicerydowej (tłuszcze znajdujące się w oleju kokosowym) z mieszanym tokoferolem (witamina E). Produkt Carlsona jest tańszy niż produkt Thorne'a, ale występuje w postaci suchych kapsułek składających się głównie z celulozy i innych wypełniaczy i pozwala użytkownikowi na mniejszą kontrolę nad dawką.

Suplementy Menachinon-7: Formuły Jarrow i Source Naturals oferują niedrogie suplementy MK-7. Produkt Source Naturals jest tańszy, ale Jarrow's zawiera mniej dodatków i poświadcza, że ​​soja wykorzystana do wytworzenia produktu nie jest genetycznie zmodyfikowana. Suplementy witaminy K 2 wpływają na aktywność doustnych antykoagulantów, takich jak warfaryna. Pacjenci stosujący warfarynę powinni stosować suplementy witaminy K 2 wyłącznie z wiedzą lekarza prowadzącego.


REFERENCJE

Cena, Weston A. Odżywianie i zwyrodnienie fizyczne . Opublikowane własnoręcznie, 1945.
Lee, Royal. "Masło, witamina E i czynnik" Dr. "Dr Price." W zbiorach archiwum dr. Royal Lee z Selene River Press. Nieaktualne. http://www.seleneriverpress.com/media/p ... butter.pdf Dostęp do 5 lutego 2006.
Bland, Jeffrey. "Walka z chorobą sercowo-naczyniową: poszukiwanie doktora Westona Price's Factor X." Price-Pottenger Nutrition Foundation. 1980; 5 (1).
Baggio B. Kwasy tłuszczowe, metabolizm wapnia i kości. J Nephrol . 2002; 15: 601-604.
Cena Pottenger Nutrition Foundation, komunikacja osobista.
Whitney NJ, Mortimore CG. Izolacja substancji grzybobójczej, 6-metoksybenzoksazolinonu, z kukurydzy polowej (Zeamays L.) w Kanadzie. Natura . 1959; 184 (Suppl 17): 1320.
Sweat FW, Berger PJ. Uterotropowy 6-metoksybenzoksazolinon jest agonistą adrenergicznym i analogiem melatoniny. Moll Cell endocrinol . 1988; 57 (1-2): 131-8.
Yoder L. Związek między peroksydacją a witaminą antyirachitową. J Biol Chem . 1926; 70 (1): 297-307.
Mair RD, Graupner J. Determinacja organicznych nadtlenków za pomocą procedur uwalniania jodu. Anal Chem . 1964; 36 (1): 194-203.
Willstatter R, Majima R. Über die quantitative Bestimmung der Chinone. Zurch-Ber . 1910; 43: 1171-1175.
Malyshev AI, Iofe II. Potencjometryczne miareczkowanie benzochinonu w roztworach kwasu maleinowego. J Anal Chem USSR (Engl Trans). 1958; 13: 427-429.
Glavind J. O istnieniu nadtlenków lipidów w tkance szczura. Br J Nutr . 1972; 27: 19-26.
Chitnis PR. Photosystem I: Function and Physiology. Annu Rev Plant Physiol Plant Mol Biol . 2001; 52: 593-626.
Billeter M, Martius C. Über umwandlung von Phyllochinon (witamina K 1 ) w witaminie K 2 (20) im Tierkörper. Biochem Z . 1960; 333: 430-439.
Thijssen HHW, Drittij-Reijnders MJ. Dystrybucja witaminy K w tkankach szczura: filochinon w diecie jest źródłem menochinonu-4 tkanki. Br J Nutr . 1994; 72: 415-425.
Ronden JE, Thijssen HHW, Vermeer C. Rozkład tkankowy witamin z grupy K pod różnymi trybami żywieniowymi u szczurów. Biochim Biophys Acta . 1998; 1379: 16-22.
Thijssen HHW, Drittij MJ, Vermeer C, Schoffelen E. Menachinon-4 w mleku matki pochodzi z filochinonu dietetycznego. Br J Nutr . 2002; 87: 219-226.
Morishita T, Natsuko T, Makino T, Kudo S. Wytwarzanie menachinonów przez bakterie kwasu mlekowego. J Dairy Sci. 1999; 82: 1897-1903.
Vermeer C, Hamulyak K. Vitamin K: lekcje z przeszłości. J Thromb Haemost . 2004; 2 (12): 2115-7.
Geleijnse JM, Vermeer C, Grobbee DE, Schurgers LJ, Knapen MHJ, van der Meer IM, Hofman A, Witteman JCM. Przyjmowanie dietą menachinonu wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka choroby wieńcowej: badanie rotterdamskie. J Nutr . 2004; 134: 3100-3105.
Spronk HMH, Soute BAM, Schurgers LJ, Thijssen HHW, De Mey JGR, Vermeer C. Specyficzne tkankowe wykorzystanie wyników menachinonu 4 w zapobieganiu zwapnienia tętnic u szczurów leczonych warfaryną. J Vasc Res . 2003; 40: 531-537.
Starszy SJ, Haytowitz DB, Howe J, Peterson JW, Booth SL. Witamina K Zawartość mięsa, nabiał i fast food w USA Dieta. J Agric Food Chem . 2006; 54: 463-467.
Buitenhuis HC, Soute BAM, Vermeer C. Porównanie witamin K 1 , K 2 i K 3 jako kofaktorów karboksylazy zależnej od witaminy K w wątrobie. Biochim Biophys Acta . 1990; 1034: 170-175.
McKeown NM, Jacques PF, Gundberg CM, Peterson JW, Tucker KL, Kiel KP, Wilson PWF, Booth SL. Żywieniowe i niedietaryzowane czynniki biochemiczne witaminy K u mężczyzn i kobiet. J Nutr . 2002; 132 (6): 1329-1334.
Gijsbers BLMG, Jie K-SG, Vermeer C. Wpływ składu pokarmu na wchłanianie witaminy K u ludzkich ochotników. Br J Nutr . 1996; 76: 223-229.
Schurgers LJ, Vermeer C. Oznaczanie filochinonu i menachinonów w żywności. Hemostaza . 2000; 30: 298-307.
Garber AK, Binkley NC, Krueger DC, Suttie JW. Porównanie biodostępności filofiloksyny ze źródeł żywności lub suplementu u ludzi. J Nutr. 1999; 129: 1201-1203.
Binkley NC, Grueger DC, Kawahara TN, Engelke JA, Chappell RJ, Suttie JW. Aby osiągnąć maksymalną gamma-karboksylację osteokalcyny, wymagane jest wysokie pobranie filochinonu. Am J Clin Nutr . 2002; 76: 1055-60.
Thijssen HHW, Vervoot LMT, Schurgers LJ, Shearer MJ. Menadion jest metabolitem doustnej witaminy K. Br J Nutr . 2006; 95: 266.
Schurgers LJ, Vermeer C. Różnicowe szlaki transportu lipoprotein witamin z grupy K u zdrowych osób. Biochim Biophys Acta . 2002; 1570: 27-32.
Vermeer C, Shearer MJ, Zittermann A, Bolton-Smith C, Szulc P, Hodges S, Walter P, Rambeck W., Stocklin E, Weber P. Beyond P. Niedobór: potencjalne korzyści zwiększonego spożycia witaminy K dla zdrowia kości i naczyń. Eur J Nutr. 2004; 43: 325-335.
Schurgers LJ, Teunissen KJF, Hamulyak K, Knapen MHJ, Hogne V, Vermeer C. Suplementy diety zawierające witaminę K: porównanie syntetycznej witaminy K 1 i menachinonu-pochodnej natto 7. Krew . 2006; [Wydanie elektroniczne przed papierowym].
Berkner KL, Runge W. Fizjologia odżywiania witaminy K i funkcji białek zależnych od witaminy K w miażdżycy. J Thromb Haemost . 2004; 2 (12): 2118-32.
Oliva A, Ragione FD, Fratta M, Marrone G, Palumbo R, Zappia V. Wpływ kwasu retinowego na ekspresję genu osteokalcyny w ludzkich osteoblastach. Biochem Biophys Res Commun . 1993; 191 (3): 908-14.
Koshihara Y, Hoshi K. Witamina K 2 zwiększa akumulację osteokalcyny w macierzy zewnątrzkomórkowej ludzkich osteoblastów in vitro. J Bone Miner Res . 1997; 12 (3): 431-8.
Farzanheh-Far A, Weissberg PL, Proudfoot D, Shanahan CM. Transkrypcyjna regulacja białka szklistego macierzy. Z Kardiol. 2001; 90 (Suppl. 3): 38-42.
Kirfel J, Kelter M, Cancela LM, Price PA, Schule R. Identyfikacja nowego elementu reagującego na negatywny kwas retynowy w promotorze ludzkiego genu białka Gla macierzy. Proc Natl Acad Sci USA . 1997; 94 (6): 2227-32.
Luo G, Ducy P, McKee MD, Pinero GJ, Loyer E, Behringer RR, Karsenty G. Spontaniczne zwapnienie tętnic i chrząstki u myszy pozbawionych macierzy-stego białka GLA. Natura . 1997; 386: 78-81.
Toksyczność Masterjohn C. Witamina D na nowo zdefiniowana: Witamina K i mechanizm molekularny. Med Hypotheses . 2006; [Wydanie elektroniczne przed papierowym].
Berkner KL. Karboksylaza zależna od witaminy K. Annu Rev Nutr . 2005; 25: 127-49.
Schori TR, Stungis GE. Długotrwałe leczenie warfaryną może powodować zwapnienie tętnic u ludzi: opis przypadku. Clin Invest Med . 2004; 27 (2): 107-9.
Schurgers LJ, Aebert H, Vermeer C, Bultmann B, Janzen J. Doustne leczenie przeciwzakrzepowe: przyjaciel czy wróg w chorobie sercowo-naczyniowej? Krew . 2004; 104: 3231-3232.
Rishavy MA, Hallgren KW, Yakubenko AV, Zuerner RL, Runge KW, Berkner KL. Kinazyla zależna od witaminy K została nabyta przez patogeny Leptospira i wykazuje zmienioną aktywność, która sugeruje inną rolę niż karboksylacja białka. J Biol Chem . 2005; 280 (41): 34870-7.
Hoshi K, Kohi N, Yoshihisa S, Koshihara Y. Nuclear Vitamin K 2 Binding Protein in Human Osteoblasts. Homolog do dehydrogenazy 3-fosforanu glicerolu-3-dehydrogenazy. Biochem Pharmacol . 1999; 58: 1631-1638.
Konishi T, Baba S. Wewnątrzkomórkowa i wewnątrzramiennoustrojowa dystrybucja witaminy K: Radioautograficzne badanie biochemiczne i mikroskopowe elektronowe. Chem Pharm Bull . 1973; 21 (1): 2479-2487.
Denisova NA, Booth SL. Witamina K i metabolizm sfingolipidów: dowody do tej pory. Nutr Rev . 2005; 63 (4): 110-121.
Calandra JC, Fancher OE, Fosdick LS. Wpływ syntetycznej witaminy K i związków pokrewnych na szybkość tworzenia kwasów w ślinie. J Dent Res . 1945; 24: 31-37.
Armstrong WD, Knutson JW. Wpływ chinonów na tworzenie kwasów w ślinie. Proc Soc Exper Biol & Med . 1942; 52: 307-310.
Burrill DY, Calandra JC, Tilden EB, Fosdick LS. Wpływ 2-metylo-1,4-naftochinonu na częstość występowania próchnicy. J Dent Res . 1945; 24: 273-282.
Dział usług medycznych Szkoły profesjonalne. Bull YS. Army Med Dept. 1946; 5: 265. Jak podano w Makila E. Salivary Vitamins. Internat. Z. Vit. Forschung . 1968; 38: 260-269.
Gebauer H. Vitamin K als Cariesprophylaktikum. Dtsch Zahnarztl Z . 1955; 10 (7): 555-6.
Glavind J, Granados H, Hansen A, Schilling K, Kruse I, Dam H. Obecność witamin w ślinie. Internat Z Vit Forschung . 1948; 20: 234-237.
Zacharski LR, Rosenstein R. Redukcja aktywności tkanki ślinowej (tromboplastyny) w wyniku terapii warfaryną. Krew . 1979; 53 (3): 366-374.
Huang GT-J, Shagramanova K, Chan SW. Tworzenie komórek odontoblastopodobnych z hodowanych ludzkich komórek miazgi zęba na zębinie in vitro. J Endod . 2006; 32: 1066-1073.
Trueb B, Taeschler S, Schild C, Lang NP. Ekspresja fosfoprotein i amelotin w zębach. Int J Mol Med . 2007; 19: 49-54.
Thaweboon S, Thaweboon B, Choonharuangdej S, Chunhabundit P, Suppakpatana P. Indukcja kolagenu typu I i osteokalcyny w ludzkich komórkach miazgi zęba za pomocą kwasu retinowego. Azja Południowo-Wschodnia J Trop Med Zdrowie publiczne . 2005; 36 (4): 1066-9.
Shiba H, Uchida Y, Kamihagi K, Sakata M, Fujita T, Nakamura S, Takemoto T, Kato Y, Kurihara H. Transformujący czynnik wzrostu-β1 i podstawowy czynnik wzrostu fibroblastów Modulować syntezę Osteokalcyny i Osteonektyny / SPARC w witaminy D komórki miazgi. J Dent Res . 2001; 80 (7): 1653-1659.
Rhode CM, DeLuca HF. All-trans Kwas retynowy antagonizuje działanie kalcyferolu i jego aktywnego metabolitu, 1,25-dihydroksycholekalcyferolu u szczurów. J Nutr. 2005; 135: 1647-1652.
Analiza mikrospektrograficzna w podczerwieni kości szczurów z niedoborem osteokalcyny w postaci Boskey AL, Gadaleta S, Gundberg C, Doty SB, Ducy P, Karsenty G. Fourier zapewnia wgląd w funkcję osteokalcyny. Kości . 1998; 23 (3): 187-96.
Luukinen H, Kakonen SM, Pettersson K, Koski K, Laippala P, Lovgren T, Kivela SL, Vaananen HK. Silne przewidywanie złamań u osób starszych poprzez stosunek karboksylacji do całkowitej osteokalcyny w surowicy. J Bone Miner Res . 2000; 15 (12): 2473-8.
Cockayne S, Adamson J, Lanham-New S, Shearer MJ, Gilbody S, Torgerson DJ. Witamina K i zapobieganie złamaniom. Arch Intern Med . 2006; 166: 1256-1261.
Konishi T, Baba S, Sone H. Całodobowe autoradiograficzne badanie dystrybucji witaminy K w szczurze. Chem Pharm Bull. 1973; 21 (1): 220-224.
Schurgers LJ, Teunissen KJF, Knapen MHJ, Kwaijtall M, van Diest R, Appels A, Reutelingsperger CP, Cleutjens JPM, Vermeer C. Nowatorskie specyficzne dla konformacji przeciwciała przeciwko macierzy gamma-kwas karboksyglutaminowy (Gla) Protein. Podkarboksylowane białko macierzy Gla jako marker zwapnienia naczyń. Arterioscler Thromb Basc Biol . 2005; 25: 1629-1633.
Thijssen HHW, Drittij-Reijnders MJ, Fischer MAJG. Filklochinon i menachinon-4 Dystrybucja na szczurach: synteza zamiast wychwytu określa stężenia narządów menachinono-4. J Nutr. 1996; 126: 537-543.
Schurgers LJ, Spronk HMH, Soute BAM, Schiffers PM, DeMey JGR, Vermeer C. Regresja wywołanej przez warfarynę przyśrodkowej elastokalcynozy poprzez wysokie spożycie witaminy K u szczurów. Krew . 2006; [Wydanie elektroniczne przed papierowym].
Erkkila AT, Booth SL, Hu FB, Jacques PF, Manson JE, Rexrode KM, Stampfer MJ, Lichtenstein AH. Pochłanianie filochinonu jako markera ryzyka choroby niedokrwiennej serca, ale nie udaru u kobiet. Eur J Clin Nutr . 2005; 59: 196-204.
Erkkila AT, Booth SL, Hu FB, Jacques PF, Lichenstein AH. Pochłanianie filochinonu i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u mężczyzn. Nutr Metab Cardiovasc Dis . 2007; 17: 58-62.
Braam L, McKeown N, Jacques P, Lichtenstein A, Vermeer C, Wilson P, Booth S. Phylloquinone Intake Diet jako potencjalny marker dla zdrowego serca wzoru żywieniowego w kohorcie potomka Framinghama. J Am Diet Assoc . 2004; 104: 1410-1414.
Thijssen HHW, Drittij-Reijnders MJ. Stan witaminy K w ludzkich tkankach: akumulacja filochinonu i menaquiononu specyficzne dla tkanki-4. Br J Nutr . 1996; 75: 121-127.
Han X, M Holtzman D, McKeel DW Jr, Kelley J, Morris JC. Znaczny niedobór sulfatydu i podwyższenie poziomu ceramidu we wczesnej chorobie Alzheimera: potencjalna rola w patogenezie choroby. J Neurochem . 2002; 82 (4): 809-18.
Cocchetto DM, Miller DB, Miller LL, Bjornsson TD. Zaburzenia behawioralne u szczurów z niedoborem witaminy K. Physiol Behav . 1985; 34 (5): 727-34.
Bosio A, Binzeck E, Stoffel W. Funkcjonalny podział dwuwarstwy lipidowej błony mielinowej w centralnym i obwodowym układzie nerwowym przez przerwaną syntezę galaktocerebrozydu. Proc Natl Acad Sci USA . 1996; 93: 13280-13285.
Carrie I, Portoukalian J, Vicaretti R, Rochford J, Potvin S, Ferland G. Koncentracja menachinon-4 jest skorelowana ze stężeniami sfingolipidów w mózgu szczura. J Nutr. 2004; 134: 167-172.
Shankar SL, O'Guin K, Cammer M, McMorris FA, Stitt TN, Basch RS, Varnum B, Shafit-Zagardo B. Genetyczny gaz genetyczny odpowiedzialny za wzrost wzrostu6 promuje przeżycie ludzkich oligodendrocytów za pośrednictwem zależnego od kinazy 3-kinazowej fosfatydyloinozytolu Ścieżka. J Neurosci. 2003; 23 (10): 4208-4218.
Li J, Lin JC, Wang H, Peterson JW, Furie BC, Furie B, Booth SL, Volpe JJ, Rosenberg PA. Nowa rola witaminy K w zapobieganiu urazom oksydacyjnym w rozwoju oligodendrocytów i neuronów. J Neurosci. 2003; 32 (13): 5816-5826.
Sakamoto N, Nishiike T, Iguchi H, Sakamoto K. Możliwy wpływ tygodniowego spożycia tabletek witaminy K (menachinon-4) na tolerancję glukozy u zdrowych młodych ochotników płci męskiej z różnym poziomem protrombiny deskarboksylu. Clin Nutr. 2000; 19 (4): 259-263.
Vermeer C, Soute BAM, Ulrich MMW, van de Loo PGF. Witamina K i przewód moczowo-płciowy. Hemostaza . 1986; 16: 246-257.
Howe AM, Lipson AH, de Silva M, Ouvrier R, Webster WS. Poważna dysplazja szyjki macicy i zwapnienie chrząstki nosa po ekspozycji prenatalnej na warfarynę. Am J Med Genet. 1997; 71: 391-396.
Tokita H, Tsuchida A, Miyazawa K, Ohyashiki K, Katayanaqi S, Sudo H, Enomoto M, Takaqi Y, Aoki T. Wywołane witaminą K 2 efekty przeciwnowotworowe poprzez zatrzymanie cyklu komórkowego i apoptozę w liniach komórkowych raka żołądka. Int J Mol Med . 2006; 17 (2): 2355-43.
Unden G, Bongaerts J. Alternatywne drogi oddechowe Escherichia coli: energetyka i regulacja transkrypcji w odpowiedzi na akceptory elektronów. Biochim Biophys Acta . 1997; 1320: 217-234.
Suttie JW. Znaczenie menachinonów w żywieniu człowieka. Annu Rev Nutr. 1995; 15: 399-417.

Kolejne pytania i odpowiedzi
Pytanie: Ile K 2 jest zalecana dla dorosłych i dzieci?

Odpowiedź: Niestety nie mamy żadnych stałych liczb dotyczących optymalnego lub minimalnego spożycia witaminy K, ani z nowoczesnej analizy naukowej, ani z tego, co ludzie spożywają w optymalnych tradycyjnych dietach. Wiemy jednak, że praktycznie wszyscy dorośli mają pewien stopień niedoboru, niezależnie od tego, czy jest on bardzo mały czy bardzo istotny, a ostatnie badanie sugeruje, że dzieci są znacznie bardziej narażone na niedobór, więc dzieci mogą potrzebować więcej, ponieważ rosną. Najlepiej spożywać pokarmy najbogatsze w witaminę K 2 : natto, ser lub wątrobę gęsią co najmniej raz w tygodniu oraz jeść z innych stosunkowo bogatych pokarmów - masła karmionego trawą, tłuszczów zwierzęcych i sfermentowanej żywności -na co dzień. Jeśli zdecydujesz się wziąć którykolwiek z suplementów wymienionych w tym artykule, nie ma obecnie powodu, aby uważać, że konieczne jest przyjęcie więcej niż minimalnej dawki (jedna kropla leku Thorne lub jedna kapsułka Jarrow). W nadchodzących latach powinniśmy dostrzec o wiele bardziej ostateczne informacje na ten temat, i mam nadzieję, że zobaczymy również, że niektóre badania ponownie otwierają pytania, które Price podniosła na temat praktyk rolniczych prowadzących do najwyższych poziomów aktywatora X w żywności.

Pytanie: Jaka jest odpowiednia dawka witaminy K 2 w celach pielęgnacyjnych i terapeutycznych?

Odpowiedź: Nie mamy odpowiednich informacji na temat wymagań dotyczących dawkowania witaminy K 2 . Sądzę, że w przypadku konserwacji należy strzelać do minimum 100 mcg, prawdopodobnie więcej dla dzieci, ale będziemy musieli poczekać na dalsze badania, aby to policzyć. Istnieją nieopublikowane anegdoty, według których niektórzy ludzie znaleźli do 5-10 miligramów użytecznych w leczeniu konkretnych stanów, takich jak autyzm lub żyły pająka. Obecnie jest to kwestia, którą dana osoba musi zadowolić się eksperymentowaniem.

Pytanie: Czy znamy poziomy witaminy K 2 w społeczeństwach pierwotnych, które studiował dr Price?

Odpowiedź: Nie mamy danych ilościowych na temat K 2 jako K 2 lub aktywatora X w społeczeństwach pierwotnych ani w praktyce Price'a, ponieważ Price nie dysponował środkami do ilościowego określania poziomów - na przykład, ile mikrogramów zostało zawartych w danej żywności próba. Cena mogła jedynie porównać różne pokarmy w zależności od intensywności niebieskiego koloru uzyskanego w teście, który następnie porównał do standardów wykonanych z wielu różnych rozcieńczeń niebieskiego barwnika. Więc Price mógł powiedzieć, że jedno jedzenie było bogatszym lub gorszym źródłem niż inne, ale nie potrafił określić dokładnej ilości zawartej w żywności.

Pytanie: Czy K 2 znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego lub w sfermentowanej żywności dotkniętej gotowaniem?

Odpowiedź: Nie widziałem jeszcze żadnych twardych danych na temat strat przy gotowaniu, ale wszystko, co przeczytałem, wskazuje, że witamina K jest bardzo stabilna termicznie (chociaż może najwyraźniej ponieść straty w wyniku ekspozycji na światło).

Pytanie: Czy Wulzen czynnikiem anty-stawów w maśle oddzielny związek z K 2 ?

Odpowiedź: Nie wiem, czy czynnik Wulzena jest osobnym związkiem; jednak inni sugerowali, że są oddzieleni, ponieważ Wulzen stwierdził, że ten czynnik został zniszczony przez pasteryzację, podczas gdy Cena i być może inni znaleźli aktywator X, który byłby stabilny termicznie.

Pytanie: Sfermentowana żywność jest uważana za dobre źródło K 2, ale w twoim artykule mówisz, że większość witaminy K 2 produkowanej przez bakterie w jelitach jest teraz uważana za osadzoną w błonach bakteryjnych i niedostępną dla wchłaniania. Można by pomyśleć, dlatego, że witamina K 2 produkowany w sfermentowanej żywności jest podobnie niedostępne. Czy bakterie w sfermentowanej żywności są inne? Czy trawienie żołądek zwolnić K 2 ?

Odpowiedź: Czy to dlatego, że niektóre bakterie wydzielają K 2, czy też dlatego, że kwasowe trawienie żołądka powoduje przerwanie błon, których nie znam, ale wchłanianie K 2 z natto jest bliskie ukończenia.

Pytanie: Czy jogurt zawiera witaminę K 2 ?

Odpowiedź: Jogurt ma mniej więcej taką samą ilość K 2, co mleko, z niewielkim dodatkiem. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że handlowy jogurt fermentuje się tylko przez cztery godziny, podczas gdy twardy ser fermentuje przez co najmniej dwa miesiące.

Pytanie: Czy możesz obliczyć, ile K 2 ma w handlu z masłem karmionym trawą?

Odpowiedź: Nie sądzę, żeby to można było obliczyć. Głównym czynnikiem zakłócającym jest to, że komercyjne masło pochodzi od krów w operacjach zamkniętych karmionych ogromnymi ilościami menadionów, których część można przekształcić w K 2 . Nie mamy pojęcia, w jakim stopniu zmienia się to w K 2 i jak porównuje się do K1 z trawy jako prekursora do K 2 , więc nie mamy linii bazowej, z której moglibyśmy obliczyć.

Pytanie: Chciałbym użyć natto jako źródła K 2 , ale mam alergię na drożdże. Czy wiesz, które mikroorganizmy fermentują soję, aby stworzyć natto i czy drożdże są używane w innych częściach procesu?

Odpowiedź: Natto jest fermentowane z Bacillus subtilus, podgatunek natto. Drożdże nie są niezbędne do tego procesu, o ile wiem, ale nie wiem, czy kultury mają tendencję do zbierania drożdży, czy też z jakiegoś powodu niektóre produkty mogą również celowo używać drożdży. Możesz zapytać konkretnego producenta lub od kogo kupujesz kulturę, jeśli zdecydujesz się na własną.

Nota edytorska: Natto jest zdecydowanie nabytym gustem, zwykle nie do zaakceptowania dla ludzi Zachodu.Artykuł ukazał się w Wise Traditions in Food, Farming and the Healing Arts , kwartalniku Weston A. Price Foundation, wiosna 2007 .
https://www.westonaprice.org/health-top ... d/#article

viewtopic.php?f=17&t=1815&p=80042#p80042
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
limonka
Posty: 32
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 14:53
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: limonka » poniedziałek 24 lut 2020, 18:56

@grzegorzadam
Wcale nie było moim zamiarem reklamować jakąkolwiek firmę...
Jednakże ja odbieram troszkę inaczej ceny w euro,ponieważ nie zarabiam w złotówkach,Ale zawsze jeżeli mam wybór wybieram tańszą opcję.
Skupmy się na kwestiach merytorycznych dotyczących witaminy K ,a nie na cenie,bo to nie jest istotne.Nie namawiam nikogo na dany preparat,nie to było moim zamiarem. ;) a zostało to tak odebrane? a gdybym wkleiła coś bardzo taniego? to co wtedy? ;) Domyślam się,że nie byłoby tematu ;)
Po prostu,w tekście pod preparatem znalazłam dobrze opisane działanie na nasz organizm tychże witamin i to tylko to ! stąd taki wybór.

Pozdrawiam
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11602
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 62
x 559
Podziękował: 26962 razy
Otrzymał podziękowanie: 17439 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » poniedziałek 24 lut 2020, 19:36

limonka pisze:
poniedziałek 24 lut 2020, 18:56
a nie na cenie,bo to nie jest istotne.
jest i nie jest, już tak mam, że porównuję te ceny, i drażnią mnie te niebiańskie marże piękniusio
opakowanych prostych minerałów, po 1-2 euro/kg w hurcie.
Niczym się tu nie różnią od aptecznych, jest na forum tego mnóstwo.
Skupmy się na kwestiach merytorycznych dotyczących witaminy K
to jak odbierasz powyższy artykuł z WAPF? ;)

Osobiście jestem zwolennikiem diety z K2-MK4, j/w :)
Wcale nie było moim zamiarem reklamować jakąkolwiek firmę...
wiem.
Witamina K2 i mózg: bliżej

Stężenie witaminy K 2 jest wyższe w mielinizowanych regionach niż w nie-mielinizowanych obszarach mózgu (mielina jest osłoną, która tworzy izolację elektryczną neuronów) i jest skorelowane z obecnością ważnych lipidów, takich jak sfingomielina i sulfatydy.

Niewielka ilość K 1 , przeciwnie, jest rozłożone bardziej losowo 73 sugeruje, że nie może być funkcjonalnie ważny.

Te lipidy są częścią szerszej klasy związków zwanych sfingolipidami, które odgrywają istotną rolę w mózgu jako strukturalne składniki błon, czynniki sygnałowe i promotory przeżycia komórek.

Witamina K 2 wspomaga aktywność enzymu, który katalizuje początkową reakcję do produkcji wszystkich sfingolipidów, a także enzymu, który katalizuje ostatni etap syntezy sulfatydów.

Warfaryna lub niedobór witaminy K w diecie powodują znaczne obniżenie aktywności tych enzymów i poziomów sulfatydów w mózgach szczurów i myszy, podczas gdy podawanie witaminy K 1 lub K 2 przywraca je. 46
tak sobie myślę, czy właśnie te zależności wiążą się być może z epidemią SM,
czyli stwardnienia rozsianego.. ?..
ja odbieram troszkę inaczej ceny w euro,ponieważ nie zarabiam w złotówkach
bez znaczenia, dzisiaj wymieniałem, kurs 4.27 :)
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

cedric
Posty: 5396
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3150 razy
Otrzymał podziękowanie: 7974 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 28 lut 2020, 21:11

https://szaregeny.pl/zla-reakcja-na-wit ... e-olowiem/
Zła reakcja na witaminę D3? To może być zatrucie ołowiem!
0 xAwatar użytkownika
limonka
Posty: 32
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 14:53
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: limonka » poniedziałek 02 mar 2020, 12:47

Według dr Mercoli

Witamina K1 i K2

Żylaki kończyn dolnych – brzydkie, bolesne zgrubienia pojawiające się na nogach, kiedy krew nie płynie w żyłach prawidłowo – dotykają około 5-30% osób dorosłych, przy czym kobiety chorują na nie 3 razy częściej niż mężczyźni.

Przyczyną żylaków kończyn dolnych może być brak lub niedobór witaminy K, jak wynika z jednego z badań opublikowanych w Journal of Vascular Research.

Nieodpowiedni poziom witaminy K może zmniejszać aktywność białek MGP, co z kolei zostało zidentyfikowane jako kluczowy czynnik powstawania żylaków.

Ponieważ witamina K jest potrzebna do aktywowania białek MGP, to uważa się, że przyjmowanie odpowiedniej ilości witaminy K z pożywieniem jest głównym warunkiem do zapobiegania żylakom.

Witamina K występuje w dwóch podstawowych formach:

K1 (filochinon)
K2 (menachinon)


Czy należy suplementować witaminę K?
Witamina K1 pochodzenia roślinnego (filochinon) oraz witamina K2 produkowana przez bakterie (menachinon) są substancjami tak ważnymi dla organizmu, że chociaż zazwyczaj nie zalecam dodatkowych suplementów do zdrowej zbilansowanej diety, to w przypadku witaminy K warto rozważyć jej suplementację, szczególnie jeśli Ty lub ktoś w Twojej rodzinie cierpi na osteoporozę lub choroby serca.

https://polish.mercola.com/sites/articl ... lnych.aspx
0 xAwatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 11602
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 62
x 559
Podziękował: 26962 razy
Otrzymał podziękowanie: 17439 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » piątek 06 mar 2020, 00:53

koń może tyle jednak zażyć :D

https://podkowa.eu/pl/p/Witamina-D3-K2- ... szt.-/1718
Witamina D3 + K2 MK-7 - 50.000 IU + 350mcg - 60szt.

Obrazek

Witamina D3+K2 50000IU.jpg
promocja nowość
Dostępność:duża ilość
Wysyłka w:24 godziny
Cena:98,00 zł 112,00 zł

1
szt. do koszykadodaj do przechowalni
Ocena:
Producent:Podkowa
Kod produktu:1511_2
zapytaj o produkt
poleć znajomemu
dodaj opinię
Opis

Witamina D3 + K2 MK-7 - 50.000 IU

60 szt. tabletek z witamin D3+K2 pochodzenia naturalnego.

Jedna tabletka zawiera;

* Witamina D3 (cholekalcyferol z lanoliny) - 50.000 IU

* Witamina K2 MK-7 (menachinon 7 z natto) - 350 mcg*Substancje pomocnicze; celuloza, krzem, wapń, skrobia, bentonit.

Produkt wolny od GMO i stearynianu magnezu.

Podawać 0,5 tabletki na 80-150 kg wagi ciała dziennie.

Dostępna również jest Witamina D3 + K2 MK-7 w tabletkach - 5.000 IU + 200mcg, 10.000 IU + 250mcg, oraz 20.000 IU + 300mcg.
0 x


czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które już dawno się otworzyły...

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15616
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 830
Podziękował: 29183 razy
Otrzymał podziękowanie: 23502 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 02 cze 2020, 23:31

Hubert Czerniak TV - Tę WITAMINĘ powinieneś brać codziennie! Jej niedobór powoduje CHOROBY!

https://www.youtube.com/watch?v=rkf6ONzm-Js

Opublikowany 31 maj 2020
#ZDROWIE #WITAMINA #D3

Wywiad @Hubert Czerniak TV z Piotrem Barełkowskim w @Telewizja wPolsce. Nagranie dzięki uprzejmości autora.
0 xAwatar użytkownika
luna
Posty: 236
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 249 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: luna » poniedziałek 08 cze 2020, 13:39

Wykład doktora Czerniaka.
Nie należy brać witaminy D3 bez kompletu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach! Biorąc np.witaminę D3 bez witaminy A,można sobie bardzo zaszkodzić,już nie wspomnę o witaminie k2.
Każda z tych witamin jest niezmiernie istotna w suplementacji witaminą D3.
Nie należy również zapominać o witaminie E.


Dla przykładu jeżeli weźmiemy 100 tysięcy d3(sto tysięcy jednostek wit d3)


należy w tym samym czasie wziąć 150 do 200 tys.jednostek witaminy A ( sto pięćdziesiąt dwieście tysięcy tysięcy jednostek wit. A)
o tym mówi doktor Czerniak.
https://www.youtube.com/watch?v=IuZnfJvWMMg
0 xzdro
Posty: 581
Rejestracja: wtorek 31 sty 2017, 11:56
x 21
x 36
Podziękował: 515 razy
Otrzymał podziękowanie: 443 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: zdro » poniedziałek 08 cze 2020, 15:44

Syntetyczny retinol to nie za dobry sposob.
0 xAwatar użytkownika
luna
Posty: 236
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 249 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: luna » wtorek 09 cze 2020, 22:14

@zdro
Odkąd zaczęłam suplementować witaminę D3 tak jak mówi dr.Czerniak widzę pozytywne działanie! Wcześniej,rzeczywiście miałam problemy ...albo brak skutków pozytywnych.Bałam się trochę witaminy A w postaci retinolu,witaminę k2 brałam i magnez też...jednak brakowało dziś stwierdzam tego retinolu!.Skoro uważasz,że retinol sztuczny nie jest dobry nie musisz stosować się do rekomendacji doktora.Ja jednak uważam,że dr.ma rację i wie co mówi.To samo tyczy się witamin z grupy B,biorę spore dawki poszczególnych witamin i naprawdę działają leczniczo,jestem bardzo pozytywnie zaskoczona.
Dr Czerniak ,leczył witaminami i miał bardzo pozytywne rezultaty w leczeniu nieuleczalnych chorób... za takie leczenie zabrali mu koncesję i już nie może leczyć!Zresztą sam ''leczy'' się w ten sposób.No ale każdy jest wolny i może wybrać metodę jaka mu odpowiada.Ja mówię za siebie,mnie nie szkodzi,a wręcz przeciwnie.
0 xAwatar użytkownika
Kiszka
Posty: 994
Rejestracja: niedziela 26 lut 2017, 19:24
x 13
x 50
Podziękował: 2050 razy
Otrzymał podziękowanie: 981 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: Kiszka » środa 10 cze 2020, 05:23

Jest na rynku bardzo dobra Wit A z oleju z wątroby ryb. W kapsułce 25 000 czyli sporo. Całkowicie naturalna. I tą biorę i polecam ale rzeczywiście traktuję ją tzn. Wit A trochę niepoważnie bo raz w czas jak sobie przypomnę to zażywam. Ale za to jest w diecie duuuuuzo żółtek i to ratuje sprawę.
0 x


Czołem Wielkiej i wolnej Polsce!

Awatar użytkownika
Kiszka
Posty: 994
Rejestracja: niedziela 26 lut 2017, 19:24
x 13
x 50
Podziękował: 2050 razy
Otrzymał podziękowanie: 981 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: Kiszka » środa 10 cze 2020, 05:28

@luna czy możesz napisać swój protokół DKA ? Jeśli to nie tajemnica oczywiście ;)
0 x


Czołem Wielkiej i wolnej Polsce!

Awatar użytkownika
luna
Posty: 236
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2016, 11:52
x 17
x 7
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 249 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: luna » czwartek 11 cze 2020, 13:25

@ kiszka o ile mi wiadomo nie ma na rynku naturalnej witaminy A.Jest,ale z dodatkiem oleju z wątroby ryb,kiedyś też myślałam,że to witamina z wątroby,ale nie..to sztuczna witamina z dodatkiem oleju z ryb,chyba że coś przeoczyłam.Proszę podaj nazwę jeżeli to nie problem.Ja nie dam rady zjeść tyle żółtek by uzyskać 25 tysięcy jednostek witaminy A,więc biorę taką jaką jest dostępna.

...jednak witamina D ma również inne kofaktory oprócz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach,do nich należy MAGNEZ,CYNK,BOR.Powinny być włączone, ponieważ są zaangażowane w proces.Z dużym naciskiem na magnez...dużo magnezu.Magnez jest bezwartościowy bez D3!nie wchłania się dobrze! A witamina D3 potrzebuje do efektywnego działania magnezu!
Jednak gdy bierzemy cynk ,należy pomyśleć też o miedzi!Natomiast do magnezu należy koniecznie dodać B6! Ja dodałam jeszcze selen,ważny w procesie wchłaniania magnezu,oprócz ważnej witaminy b6.
Myślę,że gdy zaopatrzymy się w te wszystkie kofaktory,wtedy nie potrzeba brać nie wiadomo jak duże ilości witaminy D!
Mój protokół
Witamina D naturalna z lanoliny 12500 jm
Witamina A z dodatkiem oleju rybnego 25 tysięcy jednostek
Magnez-biorę dużo
B6 + b komplex
cynk
miedź
bor
selen
witamina K2 mk7 200-400
witamina E 400
Jestem na tym protokole już 2 miesiące i jest coraz lepiej ,nie było pogorszenia.Kiedyś zaczynając brać witaminę D miałam straszne bóle w kościach i na ciele.Wszyscy pisali tak musi być na początku, a guzik prawda,bo początek jakoś nie chciał się skończyć! Bóle się nasilały,dochodziły inne dolegliwości i du**a.Suplementacje trzeba było przerwać.A tu po prostu witamina D zużywała wymienione kofaktory! i stąd pogorszenie samopoczucia.
Jak masz jeszcze jakieś pytania możesz pytać na priva.Bo to co się działo ze mną jest bardzo ciekawe,gdy nie było tych wszystkich kofaktorów!
1 xmulti
Posty: 1
Rejestracja: sobota 20 cze 2020, 21:54
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: multi » sobota 20 cze 2020, 22:13

Ciekawa ta wasza dyskusja, ale niestety prawda jest taka, ze bardzo trudno jest przedawkować witaminy. Wiec z całym szacunkiem, ale miedzy bajki większość komentarzy można wsadzić.
0 xAwatar użytkownika
Kiszka
Posty: 994
Rejestracja: niedziela 26 lut 2017, 19:24
x 13
x 50
Podziękował: 2050 razy
Otrzymał podziękowanie: 981 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: Kiszka » niedziela 21 cze 2020, 12:30

@multi pozwolę się z Tobą bardzo nie zgodzić. Wiele osób doświadczyło na własnej skórze jakie można sobie zrobić kuku nie stosując pełnej synergii witamin i minerałów.
Także kolego nie kozacz tu z takimi hasełkami, że nasza dyskusja jest o kant d....rozbić bo widać, że chyba raczej jesteś jakimś trolem niż kimś kto wie co pisze.

P. S - zadał byś sobie trud i poczytał od deski do deski ten wątek i późnej się wymądrzał
0 x


Czołem Wielkiej i wolnej Polsce!

Awatar użytkownika
barneyos
Moderator
Posty: 1411
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 17
x 68
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 1806 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: barneyos » poniedziałek 22 cze 2020, 17:04

... ale że co, w Interii takie rzeczy piszo ?

Witamina D zmniejsza ryzyko wystąpienia COVID-19
Naukowcy analizują potencjalną zdolność witaminy D do zmniejszania ryzyka wystąpienia COVID-19.


https://nt.interia.pl/raporty/raport-ko ... Id,4563399
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

cedric
Posty: 5396
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3150 razy
Otrzymał podziękowanie: 7974 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 11 lip 2020, 20:21

https://www.naturalnews.com/2020-07-10- ... ealth.html

"Zespół obliczył ocenę ryzyka genetycznego dla każdego przypadku CHD, aby ustalić, czy genetyczne czynniki ryzyka są związane ze stężeniami filochinonu i defosforylowanego niekarboksylowanego MGP (dp-ucMGP). Ten ostatni jest nieaktywną formą MGP, która wymaga witaminy K do aktywacji. Niewielkie ilości dp-ucMGP stanowią długotrwałe wysokie spożycie witaminy K.

Zespół odkrył, że stężenia filochinonu nie wpływały na ryzyko CHD, ale zmniejszenie stężenia dp-ucMGP wydaje się być przyczynowo związane ze zmniejszonym ryzykiem CHD. Ponieważ phylloquinone nie miał wpływu na ryzyko CHD, naukowcy sugerują, że menachinony mogą być obserwowane za obserwowane korzyści serca.

Zespół powiedział również, że menachinony są wchłaniane przez organizm lepiej niż phylloquinone. Dlatego, menachinony – witamina K2 – a nie K1, może być bardziej korzystna dla zdrowia serca i ogólnego stanu zdrowia niż inne formy witaminy K."
0 xcedric
Posty: 5396
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3150 razy
Otrzymał podziękowanie: 7974 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 31 sie 2020, 09:03

W mediach była reklama-2000 j.m.
https://witaminazadarmo.pl/
0 xAwatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9313
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 400
Podziękował: 452 razy
Otrzymał podziękowanie: 13453 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » poniedziałek 31 sie 2020, 11:53

Za darmo 2000 iu na rok, na osobę, ale... oczywiście bez K2 i bez kosztów przesyłki, a w ogóle jest to zbieractwo danych osobowych!
Potem będą dzwonili, wysyłali maile 1000 razy i oferowali inne już nie darmowe suplementy w "niezłych" cenach.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

cedric
Posty: 5396
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3150 razy
Otrzymał podziękowanie: 7974 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 31 sie 2020, 16:15

@blueray
Nie zamierzam z tego korzystac .
Chciałem tylko powiadomić najbardziej potrzebujacych.
0 xAwatar użytkownika
barneyos
Moderator
Posty: 1411
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 17
x 68
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 1806 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: barneyos » sobota 05 wrz 2020, 11:15

barneyos pisze:
sobota 05 wrz 2020, 11:14
... ale żeby u onych takie rzeczy pisali ? :lol:

Koronawirus: Brak witaminy D sprzyja zakażeniu. Najnowsze badania

https://fakty.interia.pl/raporty/raport ... Id,4713377
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

cedric
Posty: 5396
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3150 razy
Otrzymał podziękowanie: 7974 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 08 lis 2020, 18:31

http://haidut.me/?p=1304
"Witamina D zapobiega depresji wywołanej kortyzolem... i stan zapalny
6 listopada 2020 przez haidut
Świetne badanie z wielu powodów. Po pierwsze, to szeroko dyskutowane, że w kręgach badań zwierząt kortyzolu jest uważany za oficjalną i niezawodną metodę wywoływania poważnej depresji. Jak stwierdza artykuł, z jakiegoś powodu ludzkie kręgi medyczne nie były skłonne zaakceptować związek przyczynowy stres-depresja i nadal twierdzą, że stres jest tylko czynniki ryzyka, które ostatecznie zależy od predyspozycji genetycznych rzeczywiście powodować depresję. Idiotyzm na najwyższym poziomie, jeśli o mnie!

Co ważniejsze, badanie wykazało również, że doustna witamina D (D3, vel cholekalcyferol) podawanie tylko 7 dni jednocześnie z podawania kortyzolu (który został podany w celu spowodowania depresji) był w stanie w pełni zapobiec objawy depresyjne. Innym odkryciem było to, że podawanie witaminy D było również w stanie upregulate ekspresji receptorów glikokortykosteroidów (GR), które zostały downregulated w wyniku przewlekłego podawania kortyzolu. Odkrycia te sugerują, po raz kolejny, że witamina D działa jako bezpośredni antagonista glikokortykosteroidów i potwierdza go nie tylko jako szybko działający lek przeciwdepresyjny (który antagoniści GR są znane), ale także jako antykataboliczny / anaboliczne substancji, które antagoniści GR są również znane jako opisane w innym ostatnim poście kopalni. Miejmy tylko nadzieję, że FDA nie podejmie działań i albo zakaz witaminy D3 (cholekalcyferol) jako "niezatwierdzony lek" i umieścić go w kategorii chemikaliów na receptę, takich jak witamina D2. Ten ostatni jest znany, że tylko około 30% skutków witaminy D w równoważnych dawkach i ma znacznie wyższe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak choroby nerek, hiperkalcemii, itp.

Ale co się dzieje z sprzecznym tytułem? Czy kortyzol nie jest silnym przeciwzapalnym sterydem / leczenia, jak nasi lekarze mówią nam? Cóż, jak mówią w filmach – "życie jest obce niż fikcja", i tak wydaje się być również w medycynie. Jak wyjaśniono w badaniu, kortyzol, podczas gdy bezpośrednio przeciwzapalne się, ustawia scenę dla prozapalne odpowiedzi ogólnoustrojowej, która rozpoczyna się nawet wtedy, gdy kortyzol jest nadal podawany. Tak więc, w najlepszym kortyzolu jest objawem zapalnym "masker" z kompromisem drastycznie wyższe zapalenie w dół drogi, nawet jeśli podawanie kortyzolu nadal! Jednym z prawdopodobnych mechanizmów pro-zapalnych skutków kortyzolu jest to, że jest wysoce kataboliczny hormon, kortyzolu administracji zalewa strumień krwi z komórek / tkanek gruzu i te są znane wywołać silne reakcje zapalne, które utrzymują się tak długo, jak istnieje wystarczająca ilość zanieczyszczeń w lewo w krwiobiegu. W pewnym sensie ogólnoustrojowa odpowiedź zapalna nigdy nie może się zatrzymać, dopóki podaje się kortyzol, a im dłużej podaje się kortyzol, tym pogarsza się stan zdrowia układowego. Mając to na uwadze, mam nudności tylko myśląc o setkach milionów ludzi na całym świecie rutynowo przepisywanych przewlekłych schematów glikokortykosteroidów do "leczenia" ich stanów zapalnych ... Znowu idiotyzm na najwyższym poziomie!

https://www.sciencedirect.com/science/a ... 5720302732
"... Poważne zaburzenia depresyjne (MDD) to wysoce rozpowszechnione i wyłączające zaburzenia psychiczne, które dotykają > 350 milionów ludzi, powodując wysokie obciążenie osobiste i społeczno-ekonomiczne (Światowa Organizacja Zdrowia, 2017). Jest dobrze zgłaszane, że przewlekły stres i podwzgórze-przysadka nadnercza (HPA) zaburzenia osi są czynnikami ryzyka MDD (Goodyer et al., 2000; Nowacki i in., 2020). Przewlekły stres może wywoływać zwiększony poziom glikokortykosteroidów, a mianowicie kortyzolu u ludzi i kortykosteronu u gryzoni, co może uszkodzić hipokamp, region, który prezentuje wysoką gęstość receptora glikokortykosteroidów (GR) kluczowego dla autoregulation osi HPA i modulacji nastroju (Anacker et al., 2011; Lee i in., 2002)."

"... Zgodnie z tymi przesłankami, egzogenne podawanie kortykosteronu (CORT) u gryzoni zostało zaproponowane jako farmakologiczny model stresu depresji, który naśladuje zmiany behawioralne i neurochemiczne związane z dysfunkcją HPA w stanie depresyjnym (Pazini et al., 2016; Rosa et al., 2014; 111:3. Zhao i in., 2008). Pomimo licznych badań zgłaszających, że przewlekły stres stanowi podstawę genezy MDD, mechanizmy, za pomocą których glikokortykosteroidy przyczyniają się do objawów depresyjnych, nie zostały w pełni ustalone. Przekonujące dowody wskazują, że glikokortykosteroidy mogą wywoływać obwodowy i centralny stan prozapalny, który obejmuje stymulację domeny pyryny przypominającej kiwającą głową zawierającą 3 (NLRP3), wewnątrzkomórkowy kompleks wieloproteinowy odpowiedzialny za odpowiedź zapalną (Busillo et al., 2011; Kaufmann i in., 2017). Co ważne, reakcja prozapalna napędzana przez NLRP3 kończy się niezwykle uszkodzeniem neuronów i śmiercią w regionach mózgu związanych z modulacją nastroju, a zdarzenia te są uważane za podstawę objawów depresyjnych (Miller et al., 2009)."

"... W obecnym badaniu wykazaliśmy, że niska dawka cholekalcyferolu abrogates depresyjne- i anhedonic-jak zachowanie wywołane przez przewlekłe podawanie kortykosteronu, potwierdzając wcześniejsze badanie z naszej grupy (Camargo et al., 2018). Rozszerzamy te ustalenia, dostarczając dowodów na to, że tym efektom behawioralnym towarzyszyło przywrócenie odporności na działanie hormonów GR upośledzonej kortykosteronem. Dodatkowo wykazano również zdolność cholekalcyferolu w zmniejszaniu białek związanych z zapaleniem zapalną NLRP3 ASC, TXNIP i kaspazy-1 w hipokampie myszy."

"... W obecnym badaniu wzmocniliśmy przekonanie, że wielokrotne podawanie cholekalcyferolu (2,5 μg/kg, p.o.) przez 7 dni jest skuteczne w celu skrócenia czasu bezruchu, podobnie jak fluoksetyna, u myszy leczonych pojazdami przedłożonych TST (Camargo et al., 2018; Souza i in., 2020). Wykazaliśmy również zdolność cholekalcyferolu do zapobiegania depresyjnemu zachowaniu wywołanemu kortykosteronem, ocenianym w TST, po podaniu w ciągu ostatnich 7 dni protokołu kortykosteronu. Wynik ten zgadza się z wcześniejszymi raportami naszej grupy badawczej przeprowadzonej u samców myszy szwajcarskich (Camargo et al., 2018) i samic myszy szwajcarskich (Souza et al., 2020). Na uwagę, poprzednie badania wykazały, że podawanie cholekalcyferolu (5 mg/kg, s.c.) lub α-kalcydiolu (1 μg/kg, p.o.) spowodowało działanie przeciwdepresyjne w teście przymusowej pływania u gryzoni (Fedotova et al., 2016; Kawaura et al., 2017), w porozumieniu z naszymi wynikami."

"... Łącznie nasze wyniki pokazują, że wielokrotne podawanie cholekalcyferolu ma działanie przeciwdepresyjne, potwierdzając wcześniejsze ustalenia (Camargo et al., 2018; Fedotova et al., 2016; Kawaura et al., 2017; 111:30; Souza et al., 2020), efekt związany z przywróceniem hipokampa GR immunokontenentu osłabionego przez przewlekłe podawanie kortykosteronu. Chociaż nie ustaliliśmy związku przyczynowego między GR a wynikami behawioralnymi, dalsze eksperymenty można było przeprowadzić w przyszłych badaniach, aby rzucić światło na tę kwestię."
0 xcedric
Posty: 5396
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3150 razy
Otrzymał podziękowanie: 7974 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 17 lis 2020, 13:31

https://pubmedinfo.org/2020/09/11/14992 ... -covid-19/
"Jaka jest główna przyczyna ostrego przebiegu COVID-19: niedobory witaminy D czy glutationu?
Nowa hipoteza mówiąca, że niedobór witaminy D odpowiada za ostre objawy i zgony wśród pacjentów z COVID-19 została sformułowana(11) i jest przedmiotem ożywionych dyskusji w środowisku naukowym. Kilka badań wykazało, że poziomy glutationu pozytywnie korelują z aktywną witaminą D.(12,13) Stwierdzono również niższe poziomy L-cysteiny (ograniczającej tempo zużycia prekursora GSH) i zredukowany glutation [GSH] skorelowane z białkiem wiążącym witaminę D (VDBP) oraz poziomem witaminy D u pacjentów z cukrzycą typu 2.(14) Wiadomo, że suplementacja L-cysteiny poprawia poziom zredukowanego glutationu [GSH] poprzez podwyższenie ekspresji białka wiążącego witaminę D, 25-hydroksylazy witaminy D oraz receptora witaminy D, tym samym podnosząc poziom witaminy D i obniżając biomarkery stanu zapalnego u szczurów z cukrzycą.(15)

Co ciekawe, niedawno przeprowadzone badania eksperymentalne(16) wykazały, że niedobory zredukowanego glutationu [GSH] i związany z nimi wzrost stresu oksydacyjnego w sposób epigenetyczny, zmieniają geny regulatorowe witaminy D, a w rezultacie stłumiona ekspresja genu obniża biosyntezę witaminy D, ostatecznie doprowadzając co wtórnego niedoboru witaminy D. Warto zauważyć, że uzupełnienie zredukowanego glutationu [GSH] poprzez leczenie L-cysteiną w sposób korzystny zmieniło epigenetyczne enzymy metylotransferazy oraz zwiększyło ekspresję genów metabolicznych witaminy D. Badanie to dostarcza istotne informacje na temat tego, że glutation jest niezbędny do kontrolowania endogennej biosyntezy witaminy D oraz prezentuje potencjalne korzyści z leczenia [podniesienia poziomu] zredukowanego glutationu na zmniejszanie niedoborów witaminy D. Reasumując, wyniki te wskazują, że to raczej niedobór glutationu niż witaminy D jest główną przyczyną podstawowych zaburzeń biochemicznych, w tym spadku biosyntezy witaminy D oraz odpowiada za ostre objawy i zgony wśród pacjentów z COVID-19."
0 xcedric
Posty: 5396
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3150 razy
Otrzymał podziękowanie: 7974 razy

Re: Witamina D - K - A

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 21 lis 2020, 23:33

W związku ze szczepieniami polecam wszystkim zapoznanie się z książką
https://wydawnictwovital.pl/wydawnictwo ... rzewlekle/
ksiązka kosztuje grosze, a stosunek ilości wiedzy do prostego przekazu jest jednym z najlepszych wśród ksiązek popularno-naukowych
"Czy odpowiednio dbasz o swoje zdrowie?
W pogoni za pięknym wyglądem i dobrym samopoczuciem staramy się zdrowo odżywiać, być aktywni fizycznie, stosujemy też różne kosmetyki i witaminy, jednak w wielu przypadkach zamiast polepszyć swój stan tylko go pogarszamy. Nieodpowiednio dobrane produkty, zbyt duża ich ilość lub brak jednego składnika może decydować o tym, czy dana suplementacja bądź kuracja jest skuteczna czy też nie. Tymczasem istnieje naturalne panaceum w postaci siarki, co też zostało sprawdzone i potwierdzone przez liczne badania naukowe.

Siarka – naturalny sprzymierzeniec w walce z chorobami
Zastanawiałeś się, dlaczego stale zapadasz na infekcje i przeziębienia, Twoja skóra straciła blask, a włosy i paznokcie zrobiły się słabe i łamliwe mimo stosowania witamin i zdrowego odżywiania? Cierpisz na problemy kostno-stawowe, a stany zapalne nie chcą się wyleczyć? Jest to przyczyna niedoboru siarki w organizmie. Dzięki tej książce dowiesz się, jak możesz skutecznym i naturalnym sposobem pozbyć się wszelkich dolegliwości, chorób, bólów różnego pochodzenia, a nawet przyspieszyć gojenie się ran i pozbyć się blizn. Wyeliminujesz pasożyty ze swojego organizmu, a urazy sportowe przestaną Ci dokuczać. Odzyskasz dobre samopoczucie i zdrowie, którym będziesz cieszyć się na długie lata. A to zaledwie tylko kilka z wielu korzyści opisanych przez Autora.

Tylko naturalne produkty
Siarka organiczna występuje naturalnie w świeżych owocach i warzywach, zbożach, herbacie i mleku prosto od krowy. Ważny jest sposób uprawy roślin i hodowli zwierząt – stosowanie naturalnych nawozów i pasz, a także wypas na pastwiskach sprawiają, że otrzymywana w ten sposób żywność jest bogata w związek siarki o nazwie MSM, którego zdrowotne korzyści wynikające z jego przyjmowania Autor szczegółowo opisuje w swojej publikacji. Niestety, wszelka obróbka termiczna produktów, pasteryzacja i konserwacja niszczą ten związek, ponieważ jest on bardzo delikatny. Dlatego też ważne jest, aby prawidłowo przygotowywać żywność go zawierającą, o czym możesz przeczytać w niniejszej książce.

Łatwo przyswajalny i bezpieczny środek
MSM występuje również jako biały proszek pozbawiony zapachu i bardzo dobrze rozpuszczający się w wodzie. Stosowanie go ma wiele zalet, ponieważ nie ma skutków ubocznych i jest szybko przyswajalny. Od momentu zażycia potrzebuje 24 godzin, by dotrzeć do prawie wszystkich komórek ciała, reszta jest wydalana z naszego organizmu. Aby uzyskać najlepsze korzyści zdrowotne, należy stosować siarkę według zaleceń zawartych w tej publikacji. Suplementację zaczynamy od najmniejszej dawki, jak to zostało opisane przez Autora, a następnie stopniowo je zwiększamy i zaczynamy „wysycanie” organizmu siarką. Po tym czasie wystarczy przyjmować dawki podtrzymujące uzyskany odpowiedni poziom MSM. Sprawdź, jakie dawki poleca Autor w celu maksymalizacji korzyści płynących ze stosowania MSM.

Idealny suplement dla kobiet
Każda kobieta marzy o pięknym wyglądzie – promiennej cerze, zdrowych, mocnych włosach i paznokciach. Te ostatnie składają się z białka popularnie zwanego keratyną. Siarka uczestniczy w budowie tych wytworów skóry, nadając im elastyczność i zdrowy wygląd. Jest jednym z przeciwutleniaczy i zapobiega procesom starzenia oraz usuwa zmarszczki, zwiększając poziom kolagenu. Opisane w publikacji badania naukowe, a także relacje pacjentów udowadniają, że przyjmowana razem z witaminą C pomaga pozbyć się „pajączków”, czyli rozszerzonych naczynek krwionośnych, które samoistnie znikają. Panie cierpiące na trądzik lub zmagające się z przesuszoną skórą mogą z powodzeniem stosować suplementację siarką, ponieważ zwalcza ona wszelkie zmiany skórne. Z tej publikacji dowiesz się, jak bezpiecznie stosować siarkę na skórę i unikać ryzyka związanego z terapiami polecanymi na popularnych blogach.

Siarka jako wzmacniacz witamin
Przytoczone w książce badania naukowe dowiodły również, że przyjmowanie siarki wraz z innymi witaminami i składnikami odżywczymi znacząco wzmacnia ich działanie i wywołuje tzw. efekt synergiczny – wszystkie razem są bardziej skuteczne niż gdyby każde z nich były stosowane osobno. Należą do nich m.in. witamina C, witaminy z grupy B, witaminy A, D i E, koenzym Q10, a także wapń, aminokwasy magnez i wiele innych podanych w publikacji pierwiastków i związków. Opisane w książce sposoby przyjmowania siarki pozwalają bezpiecznie łączyć ją z witaminami i innymi związkami niezbędnymi w Twoim organizmie.

Jeden suplement, wiele korzyści
Dzięki tej publikacji dowiesz się, czym jest siarka organiczna, a także inne związki siarkowe i jak korzystnie oddziałują na organizm. Poznasz sposoby ich prawidłowego i samodzielnego przyjmowania oraz dawkowania, a także przekonasz się, jak łatwo i bezpiecznie zadbać o swoje zdrowie. Skorzystasz z rad Autora i pozbędziesz się uciążliwych bólów pleców, mięśni i stawów, a także dokuczliwych migren. Zwiększysz swoją odporność na przeziębienia i wyeliminujesz alergie, z którymi do tej pory się zmagałeś. Usuniesz skutki nadmiernego stresu, poprawisz koncentrację i samopoczucie. Wspomożesz aktywność jelit i zapewnisz sobie ochronę przed rakiem piersi, a także wzmocnisz tkankę łączną. Sprawdź sam, w czym jeszcze może pomóc Ci siarka.
0 xODPOWIEDZ