Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Szkodliwość plastików

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » poniedziałek 01 wrz 2014, 20:22

Nie wszystkie plastiki w butelkach są do d...
Te, które na ogół są mleczne, a przynajmniej opalizujące, sa robione z polipropylenu, bardzo przyjaznego nam tworzywa, gdy je topisz lub palisz ma zapach świecy.
Tego tworzywa nic nie rusza, nie ma do niego kleju, ani rozpuszczalnika, tylko formowanie na gorąco.
Nie ma w nim też bisfenolu (BPA), jest na prawdę dobre i zdrowe.

Edit: Wiele butelek i pojemników na substancje chemiczne jest z tego tworzywa, H2O2 też jest sprzedawana w takich pojemnikach.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
Dariusz
Administrator
Posty: 2723
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:32
x 25
Podziękował: 4983 razy
Otrzymał podziękowanie: 1646 razy

Re: Nafta - petroleum

Nieprzeczytany post autor: Dariusz » poniedziałek 01 wrz 2014, 20:30

Dzięki za cenną uwagę, ale butelki z tą naftą są przejrzyste.
Chemik ze mnie żaden więc wolę podpytać. :D
0 x


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Nafta - petroleum

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » poniedziałek 01 wrz 2014, 20:47

Przejrzyste, popularne, PET, z pewnością zawierają BPA, jak wszystkie do napojów i wód "mineralnych".
Jedna mniej, czy więcej, to nie ma większego znaczenia.
Oficjalnych standardów, w tym spożywczych nie przekracza, wiadomo, że szkło lepsze, ale trudniejsze w obsłudze i droższe.
Istotne, czy produkt wewnątrz jest naftą. Wiesz, nie jestem drobiazgowy, czasami śmieszą mnie ci, co oszczędzają sobie 1 mikrograma trucizny z jednego źródła, a całe gramy spożywają z czym innym.
Ja lubię konsekwencję, nie lubię przesady.
Właściwie należałoby zrobić temat o szkodliwych właściwościach różnych plastików, ale ja teraz nie czuję się na siłach, aby to pociągnąć.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
Dariusz
Administrator
Posty: 2723
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:32
x 25
Podziękował: 4983 razy
Otrzymał podziękowanie: 1646 razy

Re: Nafta - petroleum

Nieprzeczytany post autor: Dariusz » poniedziałek 01 wrz 2014, 21:05

Mądry pomysł z nowym tematem.
Uczynić go mogę, ale bez Ciebie nie dam rady kontynuować.
Może poczekamy aż się obrobisz.

Co do tej plastikowej butelki z naftą, chyba nie była "pet'em".
Zielona, dość gruba jak na plastki "pet". Coś takiego już dawno temu bywało u nas, jeszcze przed nastaniem "pet'ów".
0 x


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Nafta - petroleum

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » poniedziałek 01 wrz 2014, 21:38

To wtedy mógł być polietylen, też bardzo dobre tworzywo, kuzyn polipropylenu, tylko wiele bardziej elastyczny, przezroczysty i mniej wytrzymały, stąd grube butelki.
To bez obaw, do tego też rozpuszczalnik nie istnieje, w związku z tym kleju też nie ma.
Faktycznie wiele więcej używano go przed erą PET-ów.
Na dnie plastikowych butelek jest zawsze cyferka od 1 do 7 w trójkącie ze stylizowanych strzałek.
Ta cyferka oznacza z grubsza rodzaj tworzywa.
7 to inne niż klasyfikowane i popularne.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
Dariusz
Administrator
Posty: 2723
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:32
x 25
Podziękował: 4983 razy
Otrzymał podziękowanie: 1646 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: Dariusz » wtorek 02 wrz 2014, 00:11

Wybacz @blu, że wychyliłem się i wydzieliłem te posty jako proponowany przez Ciebie temat. :D
0 x


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.

baba
x 129

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: baba » wtorek 02 wrz 2014, 09:22

Zainteresował mnie ten temat. Też się nie znam, na prędko, na początek takie coś znalazłam. 8-)
Jak Blu wystarczy czasu to się odniesie do tego czy to z sensem czy nie. Mnie się wydaje że z sensem choć pewnie tematu nie wyczerpuje. 8-)

Plastik dobry, zły i najgorszy

Czasy, gdy żywność sprzedawana była w szklanych albo papierowych opakowaniach i w takich była przechowywana w domowych lodówkach minęły bezpowrotnie. Dzisiaj królują plastiki i często lekceważymy niebezpieczeństwa jakie one niosą dla naszego zdrowia. Bo plastik plastikowi jest nierówny, część opakowań z tworzyw sztucznych jest relatywnie bezpieczna, niewłaściwe używanie innych zagraża naszemu zdrowiu.

Jak je odróżnić?

Informacja, z jakiego tworzywa wyprodukowano opakowanie znajduje sie na spodzie opakowania w formie symbolu graficznego składającego się z trzech zawracających strzałek tworzących trójkąt. W środku tego trójkąta znajduje się cyfra od 1 do 7 informująca o rodzaju tworzywa, z którego wyprodukowano opakowanie.

A co oznaczają te cyfry?

1– PET
Używany jest do produkcji jednorazowych opakowań do żywności i jednorazowych naczyń. Typowym opakowaniem PET są butelki do wody mineralnej. Nie jest to optymalne opakowanie. Niemieccy naukowcy dowiedli, że woda przechowywana w butelkach PET zawiera nieznany jeszcze składnik o działaniu zbliżonym do estrogenów. Ponadto opakowanie takie, nawet po dokładnym umyciu, może wydzielać toksyczne chemikalia przy ponownym użyciu. Nigdy nie używaj ponownie wyrobów z tego rodzaju tworzywa.

2 – HDPE
Polietylen o dużej gęstości uważany za jeden z bezpieczniejszych plastików, może być stosowany do powtórnego użycia.

3 – PCV
Polichlorek winylu, bardzo powszechny, używany do wyrobu m.in. folii do pakowania żywności. PCV jest szkodliwy dla zdrowia i może wydzielać toksyny. W procesie spalania polichlorku winylu wytwarzają się bardzo groźne dla zdrowia związki chemiczne zwane dioksynami, które są często bardziej niebezpieczne od cyjanku potasu.

4 – LDPE
Polietylen o małej gęstości używany do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności, uznawany jest jako dozwolony do powtórnego użytku i bezpieczniejszy niż wiele innych plastików, ale nie tak bezpieczny jak tworzywa 2 i 5.

5 – PP
Polipropylen wielokrotnego użytku jest często spotykany jako opakowanie do żywności. Razem z tworzywem nr 2 (HDPE ) uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych plastików.

6 – PS
Polistyren najbardziej znany w formie spienionej czyli jako styropian. PS wydziela toksyny i nie powinien być stosowany jako opakowanie do żywności. I rzadko stosowany jest do tego celu ze względu na mniejszą odporność chemiczną od polietylenu, ale jest obecny np. w przykrywkach do jednorazowych kubków na kawę.

7 – INNE
Nigdy nie wykorzystuj do powtórnego użycia wyrobów z plastiku oznaczonego jako 7. W tej kategorii znajduje się wiele szkodliwych związków, m.in. także bardzo toksyczny bisfenol A (BPA), który może przyczyniać się do zachorowania na schizofrenię, depresję czy chorobę Alzheimera. Ponadto jedząc lub pijąc żywność, która miała kontakt z BPA narażamy się na zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego. W żadnym wypadku nie można ich używać w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokrotniają przenikanie BPA do żywności.

Plastik jest dzisiaj częścią naszego życia i szybko się go z kuchni nie pozbędziemy. Spróbujmy jednak zmniejszyć do minimum szkodliwy wpływ sztucznych tworzyw na nasze zdrowie. W tym celu:

Do przechowywania żywności używaj tylko plastików oznaczonych cyfrą 2 (HDPE) i 5 (PP).

Plastików z pozostałych grup nie używaj do przechowywania żywności, ale oddawaj je do recyklingu. Nie używaj ponownie butelek PET i nie podgrzewaj w mikrofalówce żywności na tackach, na których ją kupiłaś, (chyba że na opakowaniu zaznaczono, że nadają się do tego celu).

Nie podgrzewaj w mikrofalówce żywności w opakowaniach zawierających bisfenol (grupa 7), nie wlewaj do nich gorących płynów i nie zmywaj w zmywarce.

Wszystkie opakowania plastikowe używaj zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu (oznaczenia dotyczące temperatury, zmywarki itp).

bajar
źródła: http://www.sciencenews.org, http://www.medicinenet.com, Alive, XI.2011


http://www.cyberbaba.pl/zdrowy-dom/2825-plastiki-dobre-zle-i-najgorsze
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » wtorek 02 wrz 2014, 19:20

To dostatecznie poprawna informacja.
Dodam tylko, że również plastik oznaczony cyferką 4 jest nam przyjazny, a nie tylko 2 i 5.

Trochę problem jest z nr 1 - PET - bo w niektórych przypadkach dla lepszego wybłyszczania zaczęli dodawać BPA. Mam nadzieję, że im przejdzie, tylko kiedy.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 03 wrz 2014, 16:34

- sprawdziłem na FG 35% mam cyfrę 4 i oznaczenie PEHD..- z tym że w środku trójkąta cyferki nie ma ..pod jednym z boków jest to oznaczenie PEHD.. cyfra jest w innym miejscu.

- wg tego zestawienia 4 - LDPE ?
- czyli cyfra ważniejsza od oznaczenia literowego ?

pozdrawiam
ga
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 03 wrz 2014, 19:03

Według tego zestawienia to 2, tworzywo PE twardość HD. Niektórzy sobie przestawiają, bo to wtedy "z angielska" brzmi, a może jest z zagranicy, sprawdź początek bar kodu, jeśli jest. Nie wiadomo do czego luźna cyfra się odnosi, ale jest literowe oznaczenie materiału opakowania.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 04 wrz 2014, 09:38

jest tak o ile dobrze przeczytałem bo maczkiem na jasnym tle.

4
1n1/7.2/150/14/PL
COBRO 715 SUWARY

pod spodem trójkąt pusty
a pod nim PEHD

chyba te literki zamiennie faktycznie PEHD na HDPE ..
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Lokiss
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 03 mar 2015, 09:25
Otrzymał podziękowanie: 7 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: Lokiss » wtorek 10 mar 2015, 11:50

Mam pewien problem z bidonem na wodę który dostałem w prezencie od mojej żony.
Bidon jest bardzo wygodny i jest napisane na nim BPA free. Został kupiony w USA.
Niestety nie ma na nim oznaczeń o jakich mowa w tym temacie (są jakieś oznaczenia ale nie ma cyfry w trójkącie ani skrótu typu PP).

Poczytałem na stronie producenta co to za plastik:
- Bottle Material: BPA-Free Eastman Tritan™ Copolyester. Tritan makes the eddy™ clear, vibrant, durable, dishwasher safe and 100% BPA-Free.
- Cap Material: BPA-Free Polypropylene


Czy ktoś zetknął się z plastikiem o nazwie "Tritan"?
Mam obawy czy ten rodzaj plastiku to nie jest jakiś krewny plastiku typu PET. Faktycznie jest bez BPA ale i tak przez to że jest to rodzaj PETa to nie wiem czy jako bidon czyli pojemnik wielokrotnego użytku jest dobrym rozwiązaniem...

Mam jeszcze pytanie odnośnie wody i tego skąd pochodzi woda którą pijecie.
Czy kupowanie wody mineralnej ze sklepu nie jest za dobrym rozwiązaniem? Czy są jakieś alternatywy które można łatwo wprowadzić w życie (filtrowanie wody kranowej? Czy droższe wody mineralne są pewniejsze od tych najtańszych z supermarketów?). Mam rozumieć że PET użyty jednorazowo jest OK?
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » wtorek 10 mar 2015, 12:13

Przecież masz jak byk napisany rodzaj tworzywa:
Lokiss pisze:- Bottle Material: BPA-Free Eastman Tritan™ Copolyester. Tritan makes the eddy™ clear, vibrant, durable, dishwasher safe and 100% BPA-Free.
- Cap Material: BPA-Free Polypropylene


Pokrywka, czy kapsel bez zastrzeżeń to jest w skrócie PP.
Natomiast butelka to kopolimer, czyli mieszanka polimeru / polimerów (nie wiemy jakich) i żywicy poliestrowej.

Zapewne dopuszczenie do kontaktu z żywnością (wodą) ma, bo firma nie nie podłożyłaby się tak łatwo - więc amerykańskie normy spełnia - musiał mieć badania. Bis-fenolu nie ma. Materiał jest trudno degradowalny w temperaturach otoczenia człowieka, więc jakichś "ulotów" spodziewać się nie należy, o ile proces produkcyjny był przeprowadzony zgodnie z procedurą przetwarzania tworzywa.

W sumie nie przejmowałbym się tym w ogóle, korzystasz okazjonalnie, płyn nie przebywa tam miesiącami.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: abcd » czwartek 12 mar 2015, 23:31

Witaj >Lokiss< na tym/naszym zakręconym forum. :) ;)
Poza tym co napisał >blu< chciałbym Cię odesłać do tego tematu:
viewtopic.php?f=16&t=1332
być może rozstrzygniesz zagadnienie dotyczące wody. :)
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
adi
Posty: 68
Rejestracja: środa 24 cze 2015, 12:31
x 1
Podziękował: 37 razy
Otrzymał podziękowanie: 95 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: adi » niedziela 28 cze 2015, 09:31

Witam, ma ktoś pojęcie odnośnie szkodliwości butelek z Tritanu, np. takiej http://pl.sportsdirect.com/karrimor-tri ... e=78716022
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » niedziela 28 cze 2015, 09:46

@adi, było 2 posty wyżej.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
analityczka
Posty: 443
Rejestracja: wtorek 21 kwie 2015, 16:16
x 1
x 12
Podziękował: 230 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy

Re: Nafta - petroleum

Nieprzeczytany post autor: analityczka » niedziela 28 cze 2015, 16:13

blueray21 pisze:czasami śmieszą mnie ci, co oszczędzają sobie 1 mikrograma trucizny z jednego źródła, a całe gramy spożywają z czym innym

Obrazek Obrazek Obrazek
0 x


* Informacja bez sprawdzenia wiarygodności źródeł jest tylko hipotezą.
* Ja mogę być nieobiektywna, dowody – nie.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: abcd » poniedziałek 17 paź 2016, 16:31

Ewa Kozioł pisze:Wolne od BPA, czyli kłamstwo, o którym warto mówić
9 czerwca 2014

Rozejrzyj się po swoim otoczeniu, przyjrzyj się temu, w czym przechowujesz żywność, kosmetyki, z czego zrobione są ubrania, pojemniki na lekarstwa, czy zabawki twoich dzieci.

Obrazek źródło zdjęcia: deltadentalilblog. com

Wszędzie jest plastik, jednak mało, kto zdaje sobie sprawę, z czym tak naprawdę ma do czynienia, każdemu z nas wydaje się, że jest to całkowicie bezpieczny produkt, owoc postępu cywilizacji i techniki. Jest to trujący owoc, który zagraża naszemu zdrowiu, płodności, inteligencji i przetrwaniu. To nie jest demonizowanie, a fakty, które nie docierają do społeczeństwa, fakty, które gdyby zostały ujawnione wstrząsnęłyby opinią publiczną.

Dzieci, które przychodzą obecnie na świat są wręcz skazane na problemy z przynajmniej jednym z wymienionych poniżej schorzeń takich jak ADHD, bezpłodnością, cukrzycą, nadwagą, problemami z koncentracją, autyzmem czy rakiem. W dorosłości będą się zmagać z chorobą Parkinsona lub Alzheimera, czy też rakiem piersi lub prostaty. Te wszystkie choroby zostały już dawno powiązane przez naukowców z toksynami, z którymi mamy kontakt, na co dzień w powietrzu, wodzie i pożywieniu. Wiedziałeś/aś o tym?

Obecnie dorośli już ludzie są w stanie bardziej efektywnie usuwać toksyny z organizmu, lecz dziecko nie jest aż tak rozwinięte, a jego mózg nie jest w stanie radzić sobie z chemikaliami tak jak robi to mózg dorosłej osoby.

„Plastic is fantastic”

Nie jest już kwestią do jakiejkolwiek dysputy czy toksyny są w nas, pytanie tylko jak dużo jest ich w naszych ciałach. Czy zastanawia cię, czym wypchany jest twój materac, z czego zrobiona jest zabawka twojego dziecka lub butelka z napojem? Czy wiesz, że według dyrektywy Unii Europejskiej w zabawkach twojego dziecka może znaleźć się aluminium, rtęć czy ołów? (http://www.intertek.com/toys/eu-toy-directive-toxic-elements-restrictions/). Ponadto Unia Europejska zabrania użycia jedynie trzech rodzajów ftalany, sugerując że pozostałe mogą być używane w produktach których dziecko nie może wkładać do buzi (źródło). Teraz pytanie do Ciebie rodzicu, prawie na każdej zabawce pisze, że dziecko nie może brać jej do buzi, czy faktycznie jesteś w stanie je upilnować? Winylowe gryzaki czy też książeczki do kąpieli, z których bez problemu mogą uwalniać się ftalany są na każdej półce sklepu z akcesoriami dla dzieci.

Wszystkie te plastikowe produkty nawet te przeznaczone dla dzieci zawierają bardzo dużo chemikaliów w postaci wypełniaczy, nawilżaczy, środków antybakteryjnych, a także środków grzybobójczych i przeciwogniowych, pigmentów, stabilizatorów, perfum i wiele innych. Dodatki te uzdatniające sztuczne polimery mają na celu podniesienie ich wytrzymałości, giętkości, nadania odpowiedniej tekstury czy po prostu zmiany zapachu. Skutkiem ubocznym może być ich przenikanie do żywności, wody czy naszego organizmu. Bardzo często to te dodatki są o wiele groźniejsze od samych polimerów.

„Wolne od BPA” wielkie kłamstwo?

Obrazek źródło: www. everydayhealth.com/

Producenci nie są głupi, wiedzą, że rodzice obawiają się wpływu plastiku na ich dzieci, dlatego też sklepy z produktami dziecięcymi zaroiły się od produktów BPA FREE (Wolnych od BPA). Bisfenol A jest składnikiem poliwęglanu, który używany jest do produkcji chociażby butelek dla dzieci, jest również jednym z najbardziej znanych substancji chemicznych zaburzających gospodarkę hormonalną człowieka.

Wszędzie pisze się o BPA, jednak mało kto wie, że prawie każdy plastik nawet wolny od BPA ma właściwości zaburzające gospodarkę hormonalną naszych dzieci (więcej tutaj) . Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie potwierdzają tą smutną prawdę, że nawet butelki wolne od BPA, a nawet tzw. BIO-plastikowe, zrobione ze skrobi kukurydzianej również uwalniają substancje wpływające na nasze dzieci. Substancje które wciąż niszczą ich zdrowie, ponadto ostatnie badania pokazują, że mają one również wpływ na to jak działa ich mózg. (źródło)

Kolejna kwestią jest to, że często używanym zamiennikiem BPA jest polimer nazywany Tritan, którego składnikiem jest fosforan trifenylu, ten ma jeszcze gorszy wpływ na naszą gospodarkę hormonalną niż BPA. Dlatego też butelki wolne od BPA mogą być w sumie gorsze, niże te, które go zawierają. Według ostatnich doniesień 90% dorosłych i dzieci w Europie ma w swoim organizmie tą substancję (źródło) .

Co również warto wiedzieć to, że istnieje cała litania różnych rodzajów Bisfenolów zaczynając od A, AB, AF, poprzez B, BP, C, E,F,G,M,S,P,PH,TMC i Z0. Kolejne badania naukowców (źródło) potwierdziły, że producenci bardzo często zamieniają BPA na BPS. Czy ten jest bardziej bezpieczny? Nie wiadomo. Jednakże badania, które zostały dotychczas przeprowadzone wskazują na to, że BPS jest gorsze od BPA (źródło A i źródło B .) Najgorsze w tym wszystkim jest to, że bardzo często wszystkie chemikalia z założenia traktowane są za bezpieczne do czasu, gdy tą hipotezę zaczną podważać naukowcy oraz pozwy sądowe.

Jestem mamą i osobiście jestem zbulwersowana zachowaniem producentów, którzy w ten sposób utajają prawdziwe informacje. Współcześnie nie jesteśmy w stanie zrezygnować całkowicie z plastiku, to chyba nie możliwe, jednak naprawdę, jeśli macie możliwość unikajcie go jak możecie, nie warto ryzykować.

Co więc robić mają mamy karmiące butelką? Dr. Sears mówi, że nawet niemowlęta potrafią pić z kubka czy łyżeczki. Jest to na pewno mniej wygodne, ale lepsze od butelki pełnej bisfenolów (więcej tutaj).

Czy jesteś zaskoczona informacją, że „wolne od BPA” produkty wciąż zawierają biosfenol? Czy uważasz, że taki marketingowy chwyt jest w porządku?

[ulp id=’cTWXvVW93Hqh9wqs’]
https://zielonyzagonek.pl/wolne-od-bpa- ... rto-mowic/
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: abcd » poniedziałek 16 sty 2017, 23:31

Czy rzeczywiście o plastikach wiemy już wszystko?
Za >ga< z tematu o truciznach w żywności i nie tylko:

Naukowcy odkryli, że butelkowana woda przemyca do naszego organizmu 24000 substancji chemicznych..
Kilku producentów zaprzestało stosowania BPA przy produkcji tworzyw sztucznych ze względu na protesty konsumentów, jednak samo to, że etykieta na plastikowym pojemniku mówi, że jest on „wolny od BPA” nie oznacza, że ​​jest wolny od potencjalnie szkodliwych chemikaliów. Co więcej, najnowsze niemieckie badania ujawniają, że w dowolnej butelce wody znajduje się ponad 24 000 takich substancji, przy czym niektóre z nich mogą powodować poważne zaburzenia hormonalne.

Według danych otrzymanych z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie, naukowcy przetestowali 18 różnych marek wody butelkowanej, starając się odnaleźć substancje powodujące zaburzenia endokrynologiczne (z ang. EDC). Odkryli znacznie więcej niż się spodziewali, identyfikując 24520 różnych substancji chemicznych w trakcie swojego badania. Po wyodrębnieniu substancji chemicznych i określeniu ich wpływu na organizm, naukowcy zawęzili wyniki tych o właściwościach anty-estrogenowych do jednego: DEHF czyli fumaranu di-2-etyloheksylu. Odkrycie to daje poważne podstawy do niepokoju.
(...)
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
Basia7
Posty: 995
Rejestracja: niedziela 15 mar 2015, 01:06
x 39
x 93
Podziękował: 2263 razy
Otrzymał podziękowanie: 2217 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: Basia7 » czwartek 02 lut 2017, 21:03

Nie ma tematu o szkodliwości różnych opakowań, dlatego wstawiłam tutaj ;)

5 przedmiotów, których warto się pozbyć z kuchni

Ftalany, BPA, pochodne ropy naftowej są w przedmiotach, które nas otaczają. Nie sposób całkowicie ich unikać, ale jeśli w prosty sposób możemy wyeliminować zagrożenia, to dlaczego mamy tego nie robić?

1. „Teflon to azbest XXI wieku”

Niektórzy badacze uważają, że substancja stosowana do wyprodukowania teflonu (kwas perfluorooktanowy) jest toksyczna, powoduje wady wrodzone, zaburzenia rozwojowe i hormonalne oraz podwyższony poziom cholesterolu, jest też uznana za potencjalny czynnik rakotwórczy. Podobną opinię wyraża WWF. Z drugiej strony spora grupa naukowców podkreśla, że jest on bezpieczny, inaczej nie byłby dopuszczony do sprzedaży. Doniesienia na temat szkodliwego wpływu teflonu nie są dostatecznie potwierdzone naukowo. Jedne z nielicznych badań, które przeprowadziła FDA (amerykańska rządowa Agencja Żywności i Leków) pochodzi z 1959 i wykazało, że warstwa teflonu wydziela małe ilości fluoru, co może wiązać się z rakiem. Zawsze należy się upewnić, czy kupowane przez nas naczynia posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny. Dla pewności warto wybrać patelnie i garnki ze stali nierdzewnej, żeliwa.

Co zrobić, kiedy patelnia teflonowa ma rysę? Nie należy używać zniszczonych naczyń kuchennych, niezależnie od materiałów, z jakich je zrobiono. W przypadku zniszczonych powłok PTFE może dojść do połknięcia ich fragmentów albo jedzenie może się zetknąć z elementami nieprzeznaczonymi do kontaktu z żywnością. Porysowane, nierówne powierzchnie są również trudne do utrzymania w czystości.

2. Aluminium

Naczynia aluminiowe stały się przedmiotem kontrowersji po badaniach przeprowadzonych w latach 1970, które ujawniły podwyższony poziom aluminium w mózgu niektórych pacjentów z chorobą Alzheimera. Dziś dogłebniej zbadano wpyw tego związku na zdrowie. Pewne jest to, że kwaśne i słone produkty (np. zupa szczawiowa, pomidorowa, ogórkowa, bigos, kapuśniak) gotowane i/lub przechowywane w naczyniu aluminiowym mogą uszkadzać strukturę naczynia, wżerać się w aluminium i przedostawać się do potrawy.

3. Plastikowe naczynia, pojemniki, sztućce


Bisfenol A (czyli BPA) szkodzi i ciężko nam go uniknąć – dowodzą badania. Związek oddziałuje na poziom hormonów w naszym organizmie i przyczynia się do rozwoju niektórych chorób, na przykład nowotworów. Nie wyeliminujecie go. Ale można ograniczyć jego szkodliwy wpływ właśnie rezygnując z plastikowych naczyń, butelek, pojemników, sztućców, desek do krojenia. Jest mnóstwo badań dotyczących szkodliwości BPA. Jest ono łączone z rakiem piersi, otyłością, astmą u dzieci, niepłodnością. Ważne, by nie przechowywać żywności w lodówce w plastikowych pojemnikach.

4. Kuchenka mikrofalowa

Uwierzcie – da się żyć bez kuchenki mikrofalowej. A najlepsze dla niej miejsce to piwnica, ponieważ nawet nie używana emituje promieniowanie. To sprzęt, który może służyć jedynie do dezynfekcji gąbek i ścierek kuchennych.

Naukowcy co prawda nie są jednogłośni w sprawie szkodliwości pokarmów podgrzewanych w mikrofali, ale przestrzegają, że ostateczne skutki wykorzystania urządzenia będzie można ocenić nawet za kilkadziesiąt lat. Mikrofala zmienia strukturę białek z lewoskrętnych, które występują w przyrodzie na prawoskrętne, które są obce dla naszego ciała, przez co nie są trawione, przyswajane, a wręcz mogą wyrządzić wiele szkody. – mówi dietetyk Anna Szydlik.

Naukowcy dowiedli, że u osób, które spożywają posiłki przygotowane w tego typu kuchence skład krwi ulega zmianie. Maleje ilość krwinek czerwonych i tym samym rośnie poziom krwinek białych. Poziom cholesterolu również może ulec zwiększeniu. To z kolei może prowadzić do schorzeń układu krążenia.

Przeczytaj: Kuchenki mikrofalowe negatywnie wpływają na żywność, którą spożywamy.

5. Folia aluminiowa

Najczęściej zawijamy w nią kanapki do szkoły czy pracy. Wiele osób twierdzi, że aluminium z folii przenika bezpośrednio do jedzenia, tym samym powodując szereg groźnych chorób, na które szczególnie narażone są dzieci. Jednak jasnych dowodów naukowych na takie działanie nie ma. Pewne jest to, że nie należy pakować w nią produktów o odczynie kwaśnym (np. kiszonych ogórków, pomidorów czy owoców), ponieważ mogą wejść w reakcję z aluminium, wskutek czego wytworzą się szkodliwe sole glinu. Glin w większych ilościach jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.
http://dziecisawazne.pl/5-przedmiotow-k ... -w-kuchni/
0 x



zdro
Posty: 724
Rejestracja: wtorek 31 sty 2017, 11:56
x 24
x 50
Podziękował: 799 razy
Otrzymał podziękowanie: 743 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: zdro » poniedziałek 06 lut 2017, 10:06

Plastiki to jedno, druga sprawa to papier z recyklingu. Reczniki papierowe, papier toaletowy, papier rachunkowy itd. Bogactwo BPA i innych toksyn.
0 x


We're living in an open air asylum and the inmates are in charge.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: abcd » poniedziałek 06 lut 2017, 21:10

Zamieściłem ten artykuł dzień czy dwa temu i zniknął, podobnie jak wcześniejszy zamieszczony przez chyba >blu<, a traktujący o kategoriach plastików używanych do spożywki. :shock:
Zniknęły bardzo wybiórczo. :!:
Mimo to zamieszczam ponownie ten najnowszy, który wpadł w moje łapy:

Miss Gorilla Team pisze:Od Dzisiaj Dwa Razy Sprawdzisz, Zanim Kupisz Butelkę Wody.
3 tygodnie temu

Obrazek

Istotna informacja znajduje się na dnie butelki.

Obrazek

Co wiesz o zagrożeniach związanych z zakupem różnego rodzaju butelkowanej wody? Prawdopodobnie nikt nigdy Ci nie powiedział, że są to istotne oznaczenia butelek, do których rozlewana jest woda. Powinieneś mieć świadomość wpływu materiałów, z których zostały wykonane butelki, na Twoje zdrowie.

Spójrz na dno butelki od wody i sprawdź, które z poniższych oznaczeń tam się znajdują.

Obrazek

PET lub PETE

To jedno z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych w produkcji przeznaczonej dla konsumentów. Znajdziesz je w większości butelek do wody i napojów. Przeznaczony jest do jednorazowego wykorzystania. Powtórne użycie zwiększa ryzyko rozwoju bakterii. Butelki wykonane z PET mogą uwalniać metale ciężkie oraz substancje chemiczne, które zaburzają równowagę hormonalną organizmu. Bezpieczne powtórne użycie jest bardzo trudne, ze względu na proces usuwania szkodliwych substancji zagrażających życiu.

HDP lub HDPE

To sztywny plastik, z którego wytwarza się na przykład butelki do mleka, płynu do prania, czy do oleju. Ten rodzaj plastiku praktycznie nie zawiera żadnych środków chemicznych. Eksperci zalecają kupowanie wody mineralnej właśnie w tego typu butelkach. Przechowywana w niej woda jest najbezpieczniejsza do spożycia.

PVC lub 3V

To miękki i elastyczny plastik z przezroczystego tworzywa sztucznego, wykorzystywany do pakowania żywności, butelek do oleju, gryzaków dla dzieci i zwierząt. Uwalnia dwie toksyczne substancje chemiczne, które wpływają na hormony w organizmie. Eksperci zalecają poszukiwanie produktów w innych opakowaniach.

LDPE

To tworzywo nie może być stosowane do produkcji butelek, pomimo że nie uwalnia żadnych substancji chemicznych do wody. Kupowanie żywności w opakowaniu z tego tworzywa nie jest dobrym pomysłem. Poza kupioną żywnością można jednocześnie spożyć niebezpieczne chemikalia.

PP

Kolejne białe lub częściowo przezroczyste tworzywo sztuczne, używane do pakowania jogurtów. Tworzywo polipropylenowe jest twarde i lekkie, posiada doskonałe właściwości odporności termicznej. Po podgrzaniu nie ulega stopieniu. Jest stosunkowo bezpieczne.

PS


Polistyren jest tanim, lekkim tworzywem sztucznym do szerokiej gamy zastosowań. Najczęściej używany do produkcji jednorazowych styropianowych kubków do picia, pokrywek do opakowań z daniami na wynos, kartonami do jajek czy jednorazowych sztućców. Substancje rakotwórcze uwalniane są po podgrzaniu. Nie nadaje się do długotrwałego przechowywania żywności lub napojów.

PC lub nieoznaczony plastik

Często jest używany do produkcji sportowych butelek wody i pojemników na żywność. To najbardziej niebezpieczny plastik, jaki można spotkać. Ta kategoria produktów została stworzona do opisania produktów, które są odpadami lub pochodzą z recyklingu. Unikaj tych opakowań!


Udostępnij i ostrzeż rodzinę i znajomych!
http://missgorilla.pl/od-dzisiaj-dwa-ra ... elke-wody/
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: abcd » czwartek 09 lut 2017, 21:02

0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

haze
Posty: 74
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2017, 13:09
x 38
x 4
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: haze » poniedziałek 26 cze 2017, 22:48

Czyli bidony rowerowe z tritanu odpadają? Nie wiem czy kupić jakiś pierwszy lepszy "BPA FREE" czy jednak zainwestować w bidon stalowy ze stali nierdzewnej ?
0 x



zaornakasia
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 24 lip 2017, 08:44
x 1
Otrzymał podziękowanie: 7 razy

Re: Szkodliwość plastików

Nieprzeczytany post autor: zaornakasia » niedziela 12 lis 2017, 13:40

Całkowicie zgadzam się z tym, że wszystkie plastiki mogą powodować wydostawanie się chemikaliów do wody i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o tak zwany BPA. Producenci opakowań plastikowych bardzo szybko pod patrzyli że BPA stał się bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia i głównie dlatego że świadomość konsumentów wzrosła to też sporo producentów wycofało bpa ze swojej produkcji a w zamiast tego wprowadzili BPS, czyli bisfenol - S. W jednym i w drugim przypadku doskonale wiemy że są to związki które są ksenobiotykami i uszkadzają działanie układu hormonalnego szczególnie u kobiet. To zjawisko oraz jakiemu zaradzić doskonale obrazuje książka zneutralizuj chemią z pożywienia i odzyskaj zdrowie, w której autor demaskuje negatywny wpływ nie tylko bpa ale innych związków zawartych w plastikach na nasze zdrowie. O ile walka z nieuczciwymi producentami oraz z toksynami w pokarmach, może być niemożliwa o tyle neutralizowanie oraz unieszkodliwianie toksyn w pożywieniu jest już po części a nawet w znacznej mierze możliwe.
0 x



ODPOWIEDZ