Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

NERW BŁĘDNY

cedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 16 lis 2019, 18:02

Znaczenie nerwu błędnego, jego kontrola w wielu chorobach ma kapitalne znaczenie , sądzę, że wystarczające by poświęcić mu osobny wątek.

https://www.sott.net/article/309829-Wak ... -therapies

Budząc Vagus: Nerw blędny może prowadzić do szeregu terapii
Sarah Schwartz
sciencenews.org
Pt, 13 listopada 2015 20:30 UTC
nerw Vegas
© NICOLLE RAGER FULLER
CO NERWA
Ścieżka nerwu błędnego od mózgu do serca i innych narządów została szczegółowo opisana przez greckiego anatoma Galena, wiodącego lekarza Cesarstwa Rzymskiego w drugim wieku.
Zapping 10. nerwu czaszkowego może leczyć zapalenie stawów, niewydolność serca, bóle głowy i inne

Z posterunkami w prawie każdym narządzie i bezpośrednią linią do pnia mózgu, nerw błędny jest autostradą układu nerwowego. Około 80 procent jego włókien nerwowych - lub cztery z pięciu „pasów” - przekazuje informacje z ciała do mózgu. Piąty pas biegnie w przeciwnym kierunku, przenosząc sygnały z mózgu w całym ciele.

Lekarze od dawna wykorzystują wpływ nerwu na mózg w celu zwalczania epilepsji i depresji. Elektryczna stymulacja n.X przez chirurgicznie wszczepione urządzenie została już zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków jako terapia dla pacjentów, którzy nie otrzymują ulgi od istniejących metod leczenia.

nerwu błędnego
© NICOLLE RAGER FULLE
NAJWYŻSZA AUTOSTRADA Nerw błędny biegnie od pnia mózgu przez szyję do brzucha, docierając w ten sposób do narządów.
Teraz badacze przyglądają się nerwowi, aby sprawdzić, czy stymulacja jego włókien może poprawić leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, niewydolności serca, cukrzycy, a nawet trudnych do rozwiązania czkawek. W jednym z ostatnich badań pobudzenie n.X serca powodowało, że uszkodzone serca biły bardziej regularnie i wydajniej pompowały krew. Naukowcy testują teraz nowe narzędzia do zastępowania implantów zewnętrznymi zapadkami, które stymulują nerw przez skórę.

Ale pozostaje wiele do nauczenia się. Podczas gdy badania nadal badają jego szeroki potencjał, wiele o n.X pozostaje tajemnicą. W niektórych przypadkach nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób nerw wywiera wpływ. A naukowcy wciąż zastanawiają się, gdzie i jak najlepiej zastosować elektryczność.

„Vagus ma dalekosiężne skutki”, mówi elektrofizjolog Douglas Zipes z Indiana University w Indianapolis. „Zaczynamy je rozumieć”.

Wędrowiec

Zakotwiczony w pniu mózgu, włóczęga przemieszcza się przez szyję i do klatki piersiowej, dzieląc się na lewy i prawy. Każda z tych dróg składa się z dziesiątek tysięcy włókien nerwowych, które rozgałęziają się w sercu, płucach, żołądku, trzustce i prawie każdym innym organie w jamie brzusznej. To szerokie meandrowanie zasłużyło sobie na miano swojej nazwy - vagus oznacza po łacinie „wędrowanie” - i umożliwia jego różnorodny wpływ.

Nerw odgrywa rolę w szerokim zakresie funkcji organizmu. Kontroluje tętno i ciśnienie krwi, a także trawienie, stany zapalne i odporność. Jest nawet odpowiedzialny za pocenie się i odruch wymiotny. „Vagus to ogromny komunikator między mózgiem a resztą ciała” - mówi kardiolog Brian Olshansky z University of Iowa w Iowa City. „Naprawdę nie ma innego takiego nerwu”.

FDA zatwierdziła pierwszy wszczepiony chirurgicznie stymulator nerwu błędnego w epilepsji w 1997 r. Dane z 15 lat stymulacji nerwu błędnego u 59 pacjentów w jednym szpitalu sugerują, że implant jest bezpiecznym i skutecznym podejściem do zwalczania padaczki u niektórych osób, poinformowali naukowcy z Hiszpanii w neurologii klinicznej i neurochirurgii w październiku. Dwudziestu pacjentów doświadczyło co najmniej 50 procent mniej napadów; dwa z nich miały spadek napadów o 90 procent. Najczęstsze działania niepożądane to chrypka, ból szyi i kaszel. W innych badaniach efekty te często ustępowały po zatrzymaniu stymulacji.

Na początku badacze badający wpływ stymulacji błędnika na padaczkę zauważyli, że pacjenci odczuwali korzyści niezwiązane z redukcją napadów: ich nastrój poprawił się. Kolejne badania na dorosłych bez padaczki wykazały podobne efekty. W 2005 r. FDA zatwierdziła stymulację nerwu błędnego w leczeniu depresji lekoopornej.

© K. Tracey / Feinstein Instit. dla Med. Badania
Nerw błędny wykrywa stan zapalny lub infekcję w ciele i przekazuje sygnały z pnia mózgu wzdłuż jego włókien w kierunku południowym. Ten sygnał pobudza inne nerwy do uwalniania noradrenaliny, która powoduje, że immunologiczne komórki T w śledzionie uwalniają chemiczną acetylocholinę w celu zahamowania stanu zapalnego przez makrofagi.
Chociaż wiele szczegółów na temat wpływu stymulacji na mózg pozostaje niejasne, badania sugerują, że stymulacja błędnika zwiększa poziomy neuroprzekaźnika noradrenaliny, który przenosi wiadomości między komórkami nerwowymi w częściach mózgu związanych z zaburzeniami nastroju. Niektóre leki przeciwdepresyjne działają poprzez zwiększenie poziomu noradrenaliny. Naukowcy donosili we wrześniu w Journal of Psychiatric Research, wyciszając komórki mózgowe wytwarzające noradrenalinę u szczurów, usuwając antydepresyjne działanie stymulacji nerwu błędnego.

Przeciwko fali

Stymulacja błędna w leczeniu padaczki i depresji jest ukierunkowana na włókna nerwowe, które przenoszą informacje z ciała do mózgu. Ale jest to piąty pas, który niesie sygnały z mózg do ciała, jest głównym przewodnikiem komunikatów kontrolujących mimowolne funkcje organizmu, w tym rytmy serca i aktywność jelit. Włókna skierowane na południe nerwu mogą być również cennym celem stymulacji.

Około 15 lat temu naukowcy ustalili, że linia nerwu błędnego odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu stanu zapalnego. Podczas testowania działania leku przeciwzapalnego u szczurów neurochirurg Kevin Tracey i jego koledzy odkryli, że niewielka ilość leku w mózgach szczurów blokuje wytwarzanie cząsteczki zapalnej w wątrobie i śledzionie. Naukowcy zaczęli ciąć nerwy pojedynczo, aby znaleźć osoby odpowiedzialne za przekazywanie sygnału przeciwzapalnego z mózgu do ciała.

„Kiedy przecinamy nerw błędny, który biegnie od pnia mózgu do śledziony, efekt zniknął
”, mówi Tracey, prezes i dyrektor generalny Feinstein Institute for Medical Research w Manhasset w stanie Nowy Jork. Późniejsze badania wykazały, że stymulowanie nieuszkodzonych włókien błędnych miał również działanie przeciwzapalne u zwierząt.

Stymulacja n.X skłania do uwolnienia acetylocholiny, Tracey i współpracownicy z 2000 roku. Acetylocholina, neuroprzekaźnik taki jak noradrenalina, może zapobiegać stanom zapalnym.

W 2011 r. reumatolog Paul-Peter Tak z Uniwersytetu w Amsterdamie i jego koledzy wszczepili stymulatory nerwu błędnego czterem mężczyznom i czterem kobietom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, autoimmunologicznym stanem zapalnym, który powoduje obrzęk i tkliwość stawów. Po 42 dniach stymulacji błędnika - od jednej do czterech minut dziennie - sześciu z ośmiu pacjentów z zapaleniem stawów doświadczyło co najmniej 20-procentowej poprawy w bólu i obrzęku. Dwóch z sześciu miało całkowitą remisję, jak donosili naukowcy na konferencji American College of Rheumatology w 2012 roku.

„Z naukowego punktu widzenia jest to niezwykle ekscytujący wynik” - mówi Tak, który jest również starszym wiceprezesem w firmie GlaxoSmithKline z siedzibą w Stevenage w Anglii. Mówi, że pomimo postępów w leczeniu w ciągu ostatnich dwóch dekad pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów potrzebują lepszych opcji. W 2014 r. Tak i jego koledzy poinformowali, że stymulacja błędnika zmniejszyła stan zapalny i uszkodzenie stawów u szczurów z zapaleniem stawów. Po tygodniu jednominutowych, trwających kilka minut sesji stymulacyjnych, obrzęk kostek szczurów skurczył się o ponad 50 procent, naukowcy donosili w PLOS ONE.

stymulatory nerwu błędnego
© CALLISTA IMAGES / SCIENCE SOURCE
ZIP ZAP Wszczepione stymulatory nerwu błędnego wysyłają prąd z generatora w klatce piersiowej do nerwu na szyi.
Jeśli wyniki te utrzymają się w przyszłych badaniach, Tak ma nadzieję, że procedura zostanie przetestowana w szeregu innych przewlekłych chorób zapalnych, w tym chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Crohna. Badania na zwierzętach okazały się obiecujące w tym obszarze: w 2011 r. Naukowcy donosili w Autonomic Neuroscience: Basic and Clinical, że stymulacja błędnika zapobiegła utracie wagi u szczurów z zapalonymi okrężnicami.

Tak mówi, leczenie stanów zapalnych za pomocą stymulacji błędnika zasadniczo różni się od leczenia padaczki lub depresji. Konieczne będą dalsze badania z udziałem pacjentów w celu opracowania techniki. „Wchodzimy w zupełnie nieznany obszar, ponieważ jest to takie nowe podejście” - mówi. Mówi, że mogą również występować przeszkody finansowe. Ale GlaxoSmithKline, do którego dołączył Tak po rozpoczęciu badania zapalenia stawów, nabył akcje SetPoint Medical, firmy z Walencji w Kalifornii, która produkuje wszczepialne stymulatory nerwu błędnego, mówi Tak.

Kiedy on i inni testują stymulację pod kątem zapalenia, niektórzy naukowcy próbują sprawdzić, czy manipulowanie nerwem może pomóc wyleczyć serce.

Brać serce

Nerw błędny ma głęboką kontrolę nad częstością akcji serca i ciśnieniem krwi. Pacjenci z niewydolnością serca, w której serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi przez ciało, mają zwykle mniej aktywne nerwy błędne. Michael Lauer, dyrektor działu nauk sercowo-naczyniowych w National Heart, Lung and Blood Institute w Bethesda, MD, mówi: „To świetny pomysł”.

Jednak do tej pory wyniki badań nad wpływem stymulacji błędnika na niewydolność serca były niespójne. W 2011 r. Naukowcy poinformowali w European Heart Journal, że powtarzana stymulacja nerwu błędnego poprawiła jakość życia i wydajność pompowania krwi serca u pacjentów z niewydolnością serca. Badanie stymulacji błędnika u pacjentów z niewydolnością serca w Indiach opublikowane w Journal of Cardiac Failure w 2014 r. Powtórzyło te wyniki. Po sześciu miesiącach terapii lewa komora pacjenta pompowała średnio o 4,5 procent więcej krwi na rytm.

Jednak w sierpniu ubiegłego roku naukowcy poinformowali, że sześciomiesięczne badanie kliniczne stymulacji błędnego nie poprawiło funkcji serca u pacjentów z niewydolnością serca w Europie. W tym badaniu wzięło udział najwięcej uczestników - 87 - ale zastosowano najniższy średni poziom stymulacji elektrycznej. „Wszystkie dotychczasowe wyniki są wstępne. Badania, które zostały zakończone są stosunkowo małe - mówi Lauer - ale z pewnością istnieją obiecujące odkrycia, które [sugerują], że możemy szczekać właściwe drzewo ”.

Inna grupa naukowców testuje intensywniejszą stymulację błędnego u pacjentów z niewydolnością serca. Badanie, nazwane INOVATE-HF, jest finansowane przez izraelską firmę produkującą wyroby medyczne BioControl Medical i wykorzystuje wyższy poziom prądu elektrycznego niż europejskie badanie, które nie wykazało mierzalnej poprawy.

„Jeśli spróbujesz obniżyć ciśnienie krwi i weźmiesz ćwiartkę pigułki zamiast jednej pigułki, ciśnienie krwi się nie zmieni”, mówi kardiolog Peter Schwartz z IRCCS Istituto Auxologico Italiano w Mediolanie. Mówi, że równie ważne jest stosowanie odpowiedniej dawki stymulacji błędnika. Nowe badanie jest również znacznie większe niż wcześniejsze badania, a ponad 700 pacjentów zostało zarejestrowanych na arenie międzynarodowej. Wyniki spodziewane są do końca 2016 r.

Manipulacja błędem nie ogranicza się do badań niewydolności serca. Próbuje się go także w migotaniu przedsionków, w którym serce trzepocze nieregularnie. „Kiedy trzepocze, tak naprawdę nie przepycha krwi bardzo skutecznie”, mówi elektrofizjolog kliniczny Benjamin Scherlag z University of Oklahoma w Oklahoma City. Migotanie przedsionków jest powszechne u osób powyżej 60. roku życia, mówi Scherlag, i może ostatecznie doprowadzić do zakrzepów krwi i udarów mózgu. Zabiegi obejmują leki, które zmieniają rytm serca lub rozrzedzają krew, ale nie działają one u wszystkich pacjentów, a niektóre mają nieprzyjemne skutki uboczne, mówi Scherlag.

W laboratorium naukowcy mogą zastosować stymulację błędnego układu nerwowego o wysokiej intensywności, aby zmienić rytm serca i wywołać migotanie przedsionków u zwierząt. Ale łagodniejsza stymulacja, która tylko nieznacznie zmienia częstość akcji serca, może faktycznie powstrzymać migotanie przedsionków, badania na zwierzętach i jeden pokaz badań na ludziach.

Stymulacja błędnego migotania przedsionków jest wciąż w powijakach, a zastosowania kliniczne nie zostały odpowiednio przetestowane, mówi Indiana Zipes. „Niemniej jednak koncepcja wymaga analizy”.

błędne
© S. Stavrakis i in. / J. Rano. Coll. Cardiol. 2015 r
U pacjentów z migotaniem przedsionków (AF) stymulacja błędnika przez prawe ucho (niebieskie) skróciła długość epizodów trzepotania serca. Bez stymulacji (czerwony) epizody nie ulegały skróceniu.
Przy tak niskiej intensywności nie spowodowały zauważalnej zmiany częstości akcji serca, stymulacja błędnika kontrolowała migotanie przedsionków u psów, Scherlag i koledzy zgłosili w 2011 r. U 20 osób poddanych operacji migotania przedsionków stymulacja błędnika na niskim poziomie skróciła czas trwania serca trzepotanie odcinków od średnio 16,7 minuty do średnio 10,4 minuty, Scherlag i jego koledzy donieśli w marcu w Journal of American College of Cardiology.

W swoich badaniach Scherlag i jego koledzy nie wszczepili stymulatora nerwów. W rzeczywistości wcale nie kontaktowali się bezpośrednio z nerwem. Dotarli do wąsów błędnika przez skórę uszu pacjentów. Inni badacze testują również urządzenia, które stymulują nerw bez operacji.

Powierzchowny

„Stymulacja nerwu błędnego jest bardzo przyjemna, ale aby dostać się do nerwu błędnego… trzeba wyciąć chirurgicznie” - mówi Scherlag. „To nie jest coś, co chcesz robić, z wyjątkiem sytuacji ekstremalnych”.

Ale w uchu maleńkie palce włókien błędnych biegną blisko powierzchni skóry, przede wszystkim pod niewielkim płatem ciała, tragusem, który zakrywa otwór ucha. Badania dotyczyły stymulacji tych włókien przez skórę ucha w leczeniu niewydolności serca, epilepsji i depresji, a także utraty pamięci, bólów głowy, a nawet cukrzycy - odzwierciedlenie kontroli nerwów nad różnymi hormonami oprócz acetylocholiny i noradrenalina.

Stymulowanie nerwu błędnego przez ucho szczurów z cukrzycą obniżyło i kontrolowało stężenie cukru we krwi, naukowcy z Chin i Bostonu donosili w kwietniu w PLOS ONE. Stymulacja skłoniła ciała szczurów do uwolnienia hormonu melatoniny, który kontroluje inne hormony regulujące poziom cukru we krwi.

Stwierdzono, że stymulacja n.błędnego ucha poprawiła nieco pamięć 30 starszych osób w Holandii. Po stymulacji badani mogli lepiej przypomnieć sobie, czy wcześniej pokazano im określoną twarz, mówi współautor badań Heidi Jacobs, neurobiolog kliniczny z Maastricht University w Holandii. Naukowcy, którzy opisali prace w May Neurobiology of Aging, planują zbadać, czy te efekty utrzymują się w czasie i dokładnie, w jaki sposób stymulacja wpływa na mózg, mówi Jacobs.

Ucho nie jest jedynym niechirurgicznym celem. Firma electroCore, z siedzibą w Basking Ridge, N.J., produkuje małe, podręczne urządzenie, które może stymulować błędnik po umieszczeniu na gardle. Firma początkowo przetestowała urządzenia w celu zmniejszenia objawów astmy - opierając się na działaniu przeciwzapalnym nerwu. Ale podczas testów pacjenci zgłaszali, że ich bóle głowy znikają, mówi J.P. Errico, CEO electroCore. Teraz firma bada wykorzystanie urządzenia ElectroCore do leczenia
w przewlekłych klasterowych bólach głowy,
silnych atakach bólu głowy, które mogą pojawiać się i znikać przez ponad rok. Osoby cierpiące na średnio 67,3 klasterowych bólów głowy co miesiąc doświadczały średnio około czterech mniej ataków tygodniowo podczas używania urządzenia wraz ze standardowymi metodami leczenia, takimi jak leki, badacze stwierdzili na Cephalalgia we wrześniu.


© F. HUANG ET AL / BMC COMPLEMENT. ZMIANA MED. 2014. BLACKDAY / SHUTTERSTOCK
SKÓRA GŁĘBOKIE Włókna nerwu błędnego biegną pod skórą ludzkiego ucha. Obszar ten, będący długim celem akupunktury, jest celem zewnętrznej stymulacji elektrycznej (białe kropki).
Kilku badaczy ma zastrzeżenia do głębokiej stymulacji skórnej. „Zaletą urządzeń ręcznych jest to, że nie wymaga operacji”, mówi Tracey z Instytutu Feinsteina, który jest założycielem i konsultantem producenta implantów SetPoint Medical. Ale przestrzeganie zaleceń przez pacjenta staje się problemem. „Przestrzeganie przez pacjenta wszystkiego, czy to połykania pigułek, czy trzymania urządzenia, jest niezwykle trudne” - mówi.

Jeśli wszczepiony zostanie stymulator, pacjent może o tym zapomnieć, zgadza się Tak. On i Tracey przewidują, że implanty wkrótce staną się mniejsze i bezpieczniejsze.

Poza tajemniczym przełącznikiem

Tak mówi, nawet w przypadku depresji i epilepsji, naukowcy wciąż muszą znaleźć najlepsze sposoby stymulacji błędnika - dokładnie, gdzie umieścić urządzenie i jaki wstrząs dostarczyć.

Wielozadaniowość nerwu, dwukierunkowa natura, sprawia, że ​​wyzwaniem jest pełne zrozumienie i kontrola. Fizjolog Gareth Ackland z University College London trudno jest dokładnie wiedzieć, co zaskakuje, gdy stymulujesz nerw błędny. Porównuje stymulację błędną do włączania światła w jednym pokoju w domu i odkrywa, że ​​dzięki temu inne pokoje w domu mają magiczne moce. „Nie jestem pewien, w którym pokoju się to wydarzy, nie jestem pewien, na jak długo i nie jestem pewien, czy po jakimś czasie zadziała, czy nie” - mówi.

Intensywność prądu elektrycznego, czas trwania stymulacji i stan zdrowia każdego pacjenta mogą mieć wpływ na wyniki próby stymulacji błędnika, twierdzi Ackland. Możliwe jest, że powszechny efekt, taki jak tłumienie stanu zapalnego spowodowanego przez układ odpornościowy, może nawet być szkodliwy dla niektórych pacjentów.

Ackland mówi, że on i jego koledzy zgadzają się, że nerw błędny jest ważny. I nie jest gotowy na odrzucenie stymulacji błędnika jako potencjalnej terapii stanów takich jak niewydolność serca. Ostrzega jednak, że do poznania pozostało sporo biologii. „Przed rozpoczęciem różnych potencjalnych interwencji potrzebnych jest bardzo dużo podstawowych badań naukowych i podstawowych badań klinicznych” - mówi.

W przypadku Tracey chodzi o coś więcej niż sam. „Nikt nie powinien przesadzać, że nerw błędny jest tajemnicą wszystkiego” - mówi. Ale dzięki lepszej mapie nerwów ciała i ich funkcji lekcje wyciągnięte z badania błędnika mogą pomóc w przyszłych terapiach wykorzystujących stymulację nerwów. Jeśli badacze potrafią zrozumieć i manipulować określonym obwodem nerwu, który kontroluje określoną cząsteczkę - na przykład białko biorące udział w bólu lub nawet podziale komórek - mogą wyrównać kluczowe cele. „Obietnica” - mówi - „dotyczy ogromnej precyzji”.
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 16 lis 2019, 18:07

https://www.sott.net/article/244745-Wim ... treme-cold

Wim Hof, Człowiek Lodu, reguluje nerw błędny, aby wytrzymać ekstremalne zimno

Kanał historyczny
Pt, 29 października 2010 05:18 UTC

https://youtu.be/sKT1Wvz3xm0
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 16 lis 2019, 18:53

https://www.sott.net/article/256043-Pol ... t-Emotions

Teoria poliwagalna, wyzwanie sensoryczne i emocje jelitowe
Teresa Garland, MOT, OTRL
Terapia zajęciowa i regulacja
Czw., 10 stycznia 2013 10:06 UTC
Image
Czy słyszałeś o teorii poliwagalnej Dr. Stephena Porgesa? Teoria, która ma już 20 lat, zastępuje nasze stare wyobrażenia o tym, w jaki sposób współczulny (walka / ucieczka) i przywspółczulny układ nerwowy (odpoczynek i rekonwalescencja) pomaga nam zachować spokój, czujność i bezpieczeństwo. Obszar objęty Teorią Polyvagalną jest ogromny. Wpływa na sposób, w jaki rozumiemy nasz układ nerwowy, zmysły, emocje, jaźń społeczną i zachowania. Diagnozy, takie jak autyzm, zaburzenia modulacji sensorycznej, osobowość graniczna i inne, widzimy w nowym świetle.

Teoria Polyvagalna twierdzi, że układ nerwowy stosuje hierarchię strategii zarówno w celu samoregulacji, jak i zapewnienia nam bezpieczeństwa w obliczu niebezpieczeństwa. W rzeczywistości chodzi o zachowanie bezpieczeństwa.

Nasza strategia „najwyższego poziomu” to mechanizm, który Porges nazywa zaangażowaniem społecznym. Jest to fenomenalny system - połączenie społecznych mięśni twarzy (oczu, ust i ucha środkowego) z sercem. Wiedziałeś, że twoje serce ożyło dzięki interakcjom społecznym i to prawda! Układ ten jest regulowany przez mielinizowaną gałąź nerwu błędnego. Pod względem ewolucyjnym jest to nasza najbardziej rozwinięta strategia (tylko ssaki) zapewniająca bezpieczeństwo. Cały czas wykorzystujemy to, aby wyjaśnić nieporozumienia, uzyskać pomoc, błagać o wybaczenie i tak dalej.

Kolejnym mechanizmem lub strategią jest walka lub ucieczka. Jest regulowany przez współczulny układ nerwowy. Ten system to nasza strategia rezerwowa, gdy zaangażowanie społeczne nie jest dobrym rozwiązaniem. (Pomyśl o tym, jak ktoś cię podkradnie!) Pamiętaj, że zamrożenie nie jest częścią walki ani ucieczki.

Nasza opcja zamrożenia jest pierwotna i jest pozostałością naszej gadziej przeszłości. Zamrożenie to świetna strategia dla żółwi i jaszczurek, ale zwykle jest to zły pomysł dla ludzi - pomyśl o zemdleniu. Dlatego zazwyczaj używamy go na końcu, gdy zaangażowanie społeczne i walka / ucieczka nie będą dla nas skuteczne. Ale istnieją dobre zastosowania do zamrażania. Podczas poważnych obrażeń odcina nas i wyłącza rejestrację bólu. Korzystamy z niego również podczas seksu i pomaga kobietom regulować ból i reagować na ból podczas porodu.

Teraz wydaje się, że systemy te działają w tandemie. System zaangażowania społecznego hamuje inne strategie (walka, ucieczka, zamrażanie), dzięki czemu nasze serce i ciało pozostają aktywne podczas pracy w danej sytuacji. System zaangażowania społecznego zwolni hamulce, aby wywołać inną reakcję na środowisko (tj. Bieganie), jeśli zaangażowanie nie pomoże wprowadzić nas w bezpieczną sytuację.

Co może pójść źle

Chcemy, aby nasz układ nerwowy działał przez większość czasu za pomocą wymiany społecznej. To nasz najbardziej rozwinięty sposób bycia. Jest spokojny i zdrowy, ponieważ pozwala naszym jelitom i innym narządom na nieprzerwaną pracę.

Jednak niektórzy z nas są zaprogramowani od najmłodszych lat do pracy w trybie walki / lotu. Pomyśl o ludziach wrażliwych na zmysły i odsuwających się od dźwięku, dotyku, zapachu lub smaku. Pomyśl o osobach z autyzmem (w tym przypadku połączenie twarzą w serce nie działa). Pomyśl o osobach z pogranicza osobowości, depresji i być może innych zaburzeniach. Kiedy nie jesteśmy w stanie pracować zgodnie ze strategią zaangażowania społecznego, powracamy do zmodyfikowanej strategii walki / ucieczki, która stawia nas w wysokiej gotowości. Jeśli użyjemy zbyt dużo strategii walki / ucieczki lub zamrożenia, możemy skończyć z problemami z jelitami, ponieważ jelito zatrzymuje się i przestajemy trawić jedzenie podczas aktywacji walki / lotu.

Teoria Polyvagalna zyskała przez lata wielką akceptację, ponieważ jej fragmenty zawierają się w wynikach badań laboratoryjnych. Z psychologicznego punktu widzenia zapewnia nam bogate zrozumienie samoregulacji w ciele. Z punktu widzenia przetwarzania sensorycznego, informuje nasze rozumienie modulacji sensorycznej.

Jeśli nie znasz tematu, zapoznaj się z wieloma artykułami na stronie Dr.Porgesa. Najbardziej wszechstronnym artykułem jest The Polyvagal Perspective, który został opublikowany tutaj na stronie publicznego dostępu NIH. Zawiera fizjologiczne podstawy teorii, a także perspektywy rozwoju, emocji, traumy i wielu innych tematów. Oto krótki film o tym tutaj.

Połączenie sensoryczne

Dwóch badaczy przyjrzało się biologicznemu markerowi systemu wymiany społecznej, RSA, u typowych dzieci i dzieci z problemami modulacji sensorycznej. RSA jest miarą fluktuacji wysokiej częstotliwości w sercu między uderzeniami serca. To okno na system wymiany społecznej. Naukowcy odkryli, że dzieci z problemami z modulacją sensoryczną mają niższy poziom RSA niż ich rówieśnicy, co oznacza, że ​​te dzieci są lepiej przygotowane do przełamywania strategii społecznych i zamiast tego stosują strategie walki lub ucieczki.

W ramach badania dzieci (każde z kolei) otrzymały wyzwanie sensoryczne. Krzesła, na których siedzieli, niespodziewanie przechyliły się do tyłu. Poziom RSA był monitorowany u każdego dziecka podczas incydentu. RSA typowych dzieci szybko spadło, a następnie pozostało niskie przez krótki czas. Dzieci ze słabymi umiejętnościami modulacji sensorycznej miały bardzo krótki spadek RSA i szybkie odbicie do linii podstawowej RSA.

Oznacza to, że dzieci z objawami modulacji sensorycznej stosują inne strategie radzenia sobie w sytuacjach związanych z bezpieczeństwem niż ich rówieśnicy. W tej chwili trudniej jest wyciągać większe wnioski, ponieważ nie mamy łatwego dostępu do systemu walki / lotu lub systemu zamrażania. Z czasem lepiej to zrozumiemy. Artykuł można znaleźć tutaj.

Emocje

Być może najciekawszym nowym dziełem wykorzystującym teorię Polyvagalną jest dzieło A. D. (Bud) Craiga. Mapując nasze emocje, właśnie to znalazł. (Przeczytaj o tym tutaj.)

Emocje powstają z uczuć w naszych narządach i jelitach. Uczucia są wysyłane przez nerw błędny do przedniej kory wyspy (AIC) w mózgu. (W nerwie błędnym dzieje się wiele - pomyśl o tym jak o kablu z mnóstwem oddzielnych przewodów.) AIC przechwytuje uczucia w czasie i przechowuje je jako migawki uczuć. To jest nasza działająca pamięć emocjonalna. Uczucia te są masowane i zintegrowane z wymianą społeczną, aby dać nam zarówno emocjonalną reakcję na otaczający nas świat, jak i strategię opartą na bezpieczeństwie.

Pomyśl o tym: relaksuję się na leżaku na plaży. Czuję się bezpiecznie. Nagle uderza mnie piłka plażowa. Mój instynkt walki lub ucieczki powoduje, że współczulny układ nerwowy zatrzymuje wszystko, co dzieje się (tj. trawienie) w narządach i jelitach. Jelito przekazuje uczucie zatrzymania jako „alarm” mózgowi. Przekłada się to na strach w mózgu, a moje ciało wprawia w ruch. Szybko się odwracam i widzę, że to kula, a dziecko jest w pobliżu i uśmiecha się do mnie. Moja strategia zaangażowania społecznego przerywa moją reakcję walki / ucieczki, a także uspokaja moje serce. Uśmiecham się do dziecka. To wywołuje ulgę w moich jelitach, a to z kolei wywołuje „ciepłe” uczucie w AIC. Moje serce wciąż bije od zaskoczenia, ale moja odpowiedź kieruje się współczuciem.

W powyższym scenariuszu szczególnie przyjrzeliśmy się sytuacji, która stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa. Ale tak naprawdę spędzamy dużo czasu martwiąc się o bezpieczeństwo. O ile nie jestem całkowicie bezpieczny i słucham cichej muzyki w zamkniętym pomieszczeniu, najprawdopodobniej będę miał problemy z bezpieczeństwem. Wyzwanie może wynikać z przerażającej książki, którą czytam lub z niepokoju, który odczuwam, gdy upuszczam łyżkę na podłogę. Prawie każde działanie będzie wymagało połączonej interakcji różnych strategii. Podsumowując: nieustannie dostosowujemy się do świata. Teoria Polyvagalna pozwala nam zobaczyć, jak to działa.

To dość skomplikowane rzeczy - a teoria wciąż się zmienia. Zmienia się z każdym nowym badaniem, które analizuje implikacje teorii Polyvagalnej dla naszej reakcji na świat. Będzie to miało duży wpływ na badania w nadchodzących miesiącach i latach. Jak wspomniałem na początku, teoria Polyvagalna dodaje nowy wymiar do tego, jak postrzegamy autyzm, problemy sensoryczne i inne zaburzenia i, jak sądzę, w dużym stopniu wpłynie na nasze interwencje dotyczące tych zaburzeń.

Bibliografia:
Porges, S. W. (2008, luty). Perspektywa Polyvagal. NIH Public Access, PMC1868418
Schaaf, RC, Benevides, T., Blanche, EI, Brett-Green, BA, Burke, JP, Cohn, ES, Koomar, J., Lane, SJ, Miller, LJ, May-Benson, TA, Parham, D. , Reynolds, S., Schoen, SA Funkcje przywspółczulne u dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Front Integr Neurosci. 2010; 4: 4. Opublikowane online 2010 marca 9. doi: 10.3389 / fnint.2010.00004
Craig, A. D. (2009). Momenty emocjonalne w czasie: możliwa neuronowa podstawa percepcji czasu w przedniej części wyspy. Transakcje filozoficzne Royal Society of London. 364,1933–1942.
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 16 lis 2019, 19:11

https://www.sott.net/article/293702-Pol ... nd-empathy

Teoria wielowagalna: biologiczny odcisk palca dla współczucia i empatii
Emiliana R. Simon-Thomas
University of California at Berkeley
Pn, 09 marca 2015 17:38 UTC
To, co dzieje się w Vagus ... może wzbudzić lub przerwać współczucie.
Wizerunek
© UC Berkeley
Czy istnieje biologiczny odcisk palca współczucia?

Dwa zespoły naukowe, jeden kierowany przez Zoe Taylor z Purdue, a drugi przez Jenny Stellar z UC Berkeley, stwierdzili, że odpowiedź może leżeć w nerwach błędnych. To nerw czaszkowy w ciele o najszerszym zasięgu, wpływający na mowę, pozycję głowy, trawienie i - co ważne w tych dwóch badaniach - przywspółczulneoddziaływanie autonomicznego układu nerwowego na serce.

Uczniowie zazwyczaj zapamiętują gałąź przywspółczulną (PNS) jako gałąź „odpoczynku i trawienia” autonomicznego układu nerwowego (ANS), która kontroluje funkcje organizmu, o których nie jesteśmy świadomi, kiedy jesteśmy zrelaksowani i odczuwamy zadowolenie. PNS jest również nazywany gałęzią „karm i hoduj”, a ostatnio psycholog społeczny Barbara Fredrickson dodał do PNS etykietę „pielęgnuj i zaprzyjaźnij się”, sugerując, że wspiera on także funkcje umożliwiające zaangażowanie społeczne i pielęgnowanie zachowań.

Te funkcjonalnie opisowe etykiety dla PNS - „odpoczywaj i trawi”, „karm i hoduj” oraz „pielęgnuj i zaprzyjaźnij się” - bezpośrednio odnoszą się do nerwu błędnego, który okazuje się być elementem wzmacniającym dla PNS, jeśli chodzi o serce i współczucie.

Około 20 lat temu Steve Porges z University of Chicago jest pionierem teorii PolyVagal, która sugeruje, że nerw Vagus zasadniczo napędza ludzką przynależność społeczną - motywacje i zachowania związane z kontaktowaniem się z innymi w zaufaniu, czułości i współpracy. Od tego czasu naukowcy zajmujący się naukami społecznymi mierzyli aktywność Vagala w celu zbadania, w jaki sposób odnosi się ona do przynależności społecznej, szczególnie stanów powiązanych, takich jak empatia, współczucie i współczucie.

Oto, w jaki sposób możemy wykonać pomiary aktywności n.X za pomocą elektrokardiogramu: Średnie tętno spoczynkowe osoby jest utrzymywane na stosunkowo niskim poziomie, ponieważ Vagus wywiera na nią ciągłe spowolnienie; bez tego nasze serca biłyby śmiertelnie szybko. Nerw Vagus uruchamia hamulec tętna w dynamiczny cykliczny sposób, spowalniając rzeczy podczas wydechu, pozwalając mu bić szybciej podczas wdechu. Siłę ogólnej aktywności n.X danej osoby można indeksować jako różnicę częstości akcji serca podczas wdechu (szybciej; mniej hamulca Vagal) i wydechu (wolniej; więcej hamulca Vagal) - środek ten nazywa się oddechową arytmią zatokową i jest najczęstszym sposobem do pomiaru ogólnego tonu wagalnego.

Dwa nowe badania rozszerzają pracę Porgesa, sugerując, że Vagus może być kluczem do pojawienia się współczującego zachowania podczas rozwoju, a także codziennych doświadczeń współczucia.

Zespół Purdue Zoe Taylor zaprosił rodziny do laboratorium i nagrał wideo trzy i pół letnie dzieci, które układają puzzle i bawią się z rodzicem przez sześć minut. Naukowcy oglądali filmy i systematycznie zwracali uwagę na wyrażanie przez rodziców ciepła, wrażliwości i umiejętności kierowania i monitorowania dzieci bez gniewu. Podczas tej wizyty naukowcy wyposażyli dzieci w elektrody do elektrokardiogramu, aby zarejestrować dźwięk n.X, podczas gdy dzieci oglądały dwa krótkie filmy: jeden neutralny, drugi pokazujący płaczące dzieci, które miały wzbudzić współczucie.

Po roku naukowcy sprowadzili te same dzieci z powrotem do laboratorium, aby obserwować ich zdolność do „intensywnej kontroli” - to znaczy ich zdolności do pozostawania na zadaniu podczas serii ćwiczeń, w których oceniano rozwiązywanie problemów, dokładną koordynację ruchową oraz ekspresję i ekspresję umiejętności w zakresie słownictwa, które można porównać do odpowiedzi w kwestionariuszu na temat dzieci przekazanych rodzicom i nauczycielom. Wreszcie, kiedy te same dzieci miały sześć i siedem lat, zespół zebrał odpowiedzi ankietowe od rodziców i nauczycieli na temat poziomu współczucia dzieci.

Po przeanalizowaniu danych oto, co znaleźli: ciepłe, wrażliwe rodzicielstwo dla trzylatków przewiduje większą koncentrację u dzieci rok później - co z kolei przewiduje większą sympatię w wieku 6 i 7 lat. Wagalny ton u dzieci w wieku trzech lat przewiduje również współczucie trzy i cztery lata później. Podobnie jak w przypadku stylu rodzicielskiego, efekt brzmieniowy Vagal był w dużej mierze związany z umiejętnościami koncentracji dzieci w wieku czterech lat.

Łącznie dane te sugerują, że ciepłe, wrażliwe, autorytatywne rodzicielstwo może wspierać umiejętności takie jak radzenie sobie z emocjami i koncentrowanie uwagi, a dzieci o wyższym tonie wagalnym częściej mają takie umiejętności, co z kolei toruje drogę do współczucia dla cierpienia innych ludzi .


Zespół Jenny Stellar w UC Berkeley przyjął nieco inny takt: mierzyli ton n.X, podczas gdy dorośli ludzie byli w środku współczucia. W szczególności zespół Berkeley chciał wiedzieć, czy ton n.X wzrasta - innymi słowy, jeśli n.X wywiera większy wpływ na układ nerwowy podczas rzeczywistego doświadczenia współczucia
W serii czterech badań naukowcy zaprosili studentów do laboratorium, wyposażyli ich w czujniki elektrokardiogramu, a następnie kazali im obejrzeć film przedstawiający jej uczucia związane ze śmiercią w rodzinie, sekwencję zdjęć cierpiących ludzi ( takich jak głodujące dzieci) lub filmy przedstawiające dzieci leczone z powodu raka w szpitalu St. Jude. Inna grupa kontrolna uczniów oglądała nieciekawe wideo (faceta budującego ogrodzenie), slajdy przywołujące dumę lub inspirujące wideo. Po filmach uczniowie wybrali jedną liczbę w skali, aby wskazać poziom współczucia, jaki odczuwali.

Porównując te różne grupy, naukowcy odkryli, że wzbudzanie uczuć współczucia zawsze zwiększało ton n.X. Ale zespół Berkeley dokonał jednej niepokojącej obserwacji z pierwszych trzech badań - skala zgłaszanych przez siebie uczuć współczucia nie korelowała z większym tonem wagalnym.

Czy więc ton n.X naprawdę odpowiada poziomowi odczuwania współczucia? Aby odpowiedzieć na to pytanie, podjęli próbę bardziej szczegółowego eksperymentu, w którym uczniowie wskazywali swój poziom odczuwania współczucia w czasie rzeczywistym za pomocą ciągłego pokrętła (zamiast wypełniania skali po fakcie, jak w pierwszych trzech eksperymentach). Ta bardziej trzewna metoda pokazała, że ​​rzeczywiście uczucie współczucia wiązało się ze wzrostem tonu n.X.

Podsumowując, nerw błędny wydaje się być ściśle związany z doświadczaniem współczucia wobec cierpienia innych ludzi, dostarczając więcej dowodów na teorię PolyVagal Porgesa. Mówiąc dokładniej, badania te pokazują, że to, co dzieje się w twoim n.X, wpływa na to, czy poradzisz sobie z uczuciami wywołanymi cierpieniem innej osoby - i czy będziesz czuć zaniepokojenie i motywację do pomocy.

Istnieją również praktyczne implikacje dla wychowywania dzieci. Ciepli, życzliwi i autorytatywni rodzice są jak współ-piloci nerwu błędnego, pomagając dzieciom rozwinąć zdolność do odczuwania współczucia i współczucia - a następnie działać zgodnie z tym impulsem.
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 16 lis 2019, 19:19

https://www.sott.net/article/298728-Ner ... agus-nerve

Nerwowe fakty na temat nerwu błędnego
Jordan Rosenfeld
Mental Floss
Czw, 02 lipca 2015 10:41 UTC
Wizerunek

Zbliżenie nerwu błędnego.
Okazuje się, że to, co dzieje się w nerwie błędnym, nie pozostaje w nerwie błędnym. Najdłuższy z nerwów czaszkowych, nerw błędny jest tak nazwany, ponieważ „błąka się” jak włóczęga, wysyłając włókna z pnia mózgu do narządów trzewnych. Nerw błędny jest dosłownie kapitanem twojego centrum nerwów wewnętrznych - mówiąc ściślej przywspółczulnego układu nerwowego. I jak dobry kapitan, świetnie sobie radzi, nadzorując szeroki zakres kluczowych funkcji, przekazując impulsy nerwowe do każdego organu w ciele. Nowe badania ujawniły, że może to być również brakujące ogniwo w leczeniu przewlekłego stanu zapalnego i początek ekscytującej nowej dziedziny leczenia, która pozostawia za sobą leki. Oto dziewięć faktów na temat tego potężnego pakietu nerwów.

1. Nerw błędny zapobiega stanom zapalnym.

Dzięki rozległej sieci włókien rozmieszczonych jak szpiedzy wokół wszystkich narządów, gdy nerw błędny wieje o cechach zapalnych - cytokinach lub materiale zapalnym, czynnik martwicy nowotworów (TNF) - ostrzega mózg i wywołuje neuroprzekaźniki przeciwzapalne poprzez cholinergiczny szlak przeciwzapalny. Pewna ilość stanów zapalnych po urazie lub chorobie jest normalna. Ale nadmiar jest związany z wieloma chorobami i stanami, od sepsy do stanu autoimmunologicznego reumatoidalnego zapalenia stawów.

2. Pomaga tworzyć wspomnienia.

Badanie University of Virginia wykazało sukces we wzmacnianiu pamięci u szczurów poprzez stymulację nerwu błędnego, który uwalnia neuroprzekaźnik noradrenaliny do ciała migdałowatego, utrwalając wspomnienia. Podobne badania przeprowadzono na ludziach, otwierając obiecujące metody leczenia stanów takich jak choroba Alzheimera.

3. Pomaga ci oddychać.

Neurotransmiter acetylocholina, wywołany przez nerw błędny, dosłownie daje tchnienie życia, każąc płucom oddychać. Jest to jeden z powodów, dla których botoks - często stosowany kosmetycznie - może być potencjalnie niebezpieczny, ponieważ zakłóca produkcję acetylocholiny. Możesz jednak również ręcznie stymulować nerw błędny, wykonując oddech brzucha lub wstrzymując oddech od czterech do ośmiu zliczeń.

4. Jest ściśle związany z twoim sercem.

Nerw błędny jest odpowiedzialny za kontrolowanie częstości akcji serca za pomocą impulsów elektrycznych do węzła zatokowo-przedsionkowego serca, gdzie uwalnianie acetylocholiny spowalnia puls. Sposób, w jaki lekarze określają „ton” lub „siłę” nerwu błędnego (i zdrowia serca), polega na mierzeniu czasu między poszczególnymi uderzeniami serca, a następnie wykreślaniu go na wykresie w czasie. To jest „zmienność tętna”.

5. Inicjuje reakcję relaksacyjną twojego ciała.

Kiedy twój zawsze czujny współczulny układ nerwowy przyspiesza reakcje walki lub ucieczki - wlewając do organizmu hormon stresu, kortyzol i adrenalinę - nerw błędny każe ciału się wyluzować, uwalniając acetylocholinę. Jego nitki rozciągają się na wiele narządów, które działają jak kable światłowodowe, które wysyłają instrukcje uwalniania enzymów i białek, takich jak prolaktyna, wazopresyna i oksytocyna, które cię uspokajają. Ludzie z silniejszą odpowiedzią błędną mogą szybciej odzyskać siły po stresie, urazie lub chorobie.

6. Przekłada się między jelitem a mózgiem.

Twoje jelita wykorzystują nerw błędny jak krótkofalówkę, aby powiedzieć mózgowi, jak się czujesz za pomocą impulsów elektrycznych zwanych „potencjałami czynnościowymi”. Twoje przeczucia są bardzo prawdziwe.

7. Nadmierna stymulacja nerwu błędnego jest najczęstszą przyczyną omdlenia.

Jeśli drżysz lub cierpisz na widok krwi lub podczas grypy, nie jesteś słaby; doświadczasz „omdlenia błędnego”. Twoje ciało, reagując na stres, nadmiernie stymuluje nerw błędny, powodując spadek ciśnienia krwi i tętna. Podczas ekstremalnego omdlenia przepływ krwi jest ograniczony do twojego mózgu i tracisz przytomność. Ale przez większość czasu wystarczy usiąść lub położyć się, aby objawy ustąpiły.


Komentarz: W rzeczywistości jest bardziej złożony. Nerw błędny składa się z dwóch układów. Pierwotny składnik odpowiada za omdlenie błędne, które jest fizjologiczną odpowiedzią na stres. Wyewoluowany komponent jest znany jako inteligentny n.X i pomaga nam angażować się społecznie w naszym otoczeniu z poczuciem bezpieczeństwa i empatii. Pobudzanie inteligentnego n.X zmniejszy szansę na omdlenie błędne.8. Elektryczna stymulacja nerwu błędnego zmniejsza stan zapalny i może go całkowicie zahamować.

Kevin Tracey, prawdziwie przełomowy pod względem medycznym, jako pierwszy udowodnił, że stymulacja nerwu błędnego może znacznie zmniejszyć stan zapalny. Wyniki na szczurach były tak udane, że odtworzył eksperyment na ludziach z oszałamiającymi wynikami. Tworzenie implantów stymulujących nerw błędny drogą elektroniczną
implanty wykazały drastyczne zmniejszenie, a nawet remisję, w reumatoidalnym zapaleniu stawów - które nie ma znanego leczenia i często jest leczone toksycznym metotraksatem raka - wstrząsem krwotocznym i innymi równie poważnymi zespołami zapalnymi.

9. Stymulacja nerwu błędnego stworzyła nową dziedzinę medycyny.

Zachęcony sukcesem stymulacji nerwu błędnego w leczeniu stanów zapalnych i padaczki, rozwijająca się dziedzina badań medycznych, zwana „bioelektroniką”, może być przyszłością medycyny. Używając implantów, które dostarczają impulsy elektryczne do różnych części ciała, naukowcy i lekarze mają nadzieję leczyć chorobę za pomocą mniejszej liczby leków i mniej skutków ubocznych.
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 16 lis 2019, 19:37

https://www.sott.net/article/291034-How ... and-stress

Jak nerw błędny działa w układzie odpornościowym, hamując stany zapalne i stres

Dr Sircus
Wt, 06 stycznia 2015 12:00 UTC
Nerwu błędnego
© Nieznany
Nerw błędny hamuje stany zapalne i stres poprzez regulację reakcji układu odpornościowego

W genialnym artykule naukowym „Puls zapalenia: zmienność rytmu serca, cholinergiczna ścieżka przeciwzapalna i implikacje dla terapii”, dr Jared M. Huston, Departament Chirurgii, Stony Brook University Medical Center odkrył neuronowy obwód kontrolny, który działa w celu utrzymania produkcji cytokin w organizmie, a tym samym odpowiedzi zapalnej, pod kontrolą. [1]

W latach 90. autorzy tego przeglądu po cichu otworzyli zupełnie nowy sposób patrzenia na stany zapalne. Zapalenie jest ściśle związane ze wszystkimi głównymi chorobami naszych czasów, które skracają życie i powodują ból codziennie, dlatego jest to kluczowa informacja, która niestety jest ignorowana przez współczesną medycynę.

Nerw błędny jest bardzo długim nerwem biegnącym od podwzgórza twojego mózgu, klatki piersiowej, przepony i do naszych jelit. Obejmuje nasze serce i centrum splotu słonecznego, więc jest bardzo zaangażowany w nasze uczucia i myślenie. Mamy wyjątkowo trudny czas gojenia, a nawet uczenia się, gdy nerw błędny jest zaburzony.

To, co odkrył dr Huston, to przeciwzapalny obwód nerwowy, nerw błędny, który jest kontrolowany poprzez świadome oddychanie, jogę oraz emocjonalne i pozytywne struktury mentalne. Różnica między życiem a śmiercią (burze cytokin) i wyzdrowieniem z przewlekłych chorób zapalnych zaczyna się od nerwu błędnego, który reguluje zmienność rytmu serca (HR) - zmieniając szybkość, z jaką serce bije .
Medytacja
© Unbekannt
Techniki medytacji i oddychania, takie jak zawarte w programie Éiriú Eolas, aktywują i podtrzymują nerw błędny
Badania wykazały, że neuroprzekaźnik acetylocholina działa jak hamulec zapalenia w ciele. [2] Pobudzenie nerwu błędnego powoduje, że acetylocholina (acetylocholina odgrywa rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu) w całym ciele, nie tylko sprawia, że ​​czujemy się zrelaksowani, ale także gasi stany zapalne - coś, co dzieje się w odpowiedzi na stres.


Komentarz: Na marginesie interesujące jest to, że nikotyna działa jako agonista acetylocholiny w naszym układzie nerwowym. Wiąże i aktywuje receptory acetylocholiny, zwiększając ich liczbę w naszych komórkach.


Ten neurologiczny mechanizm, nazywany „odruchem zapalnym”, obejmuje nerw błędny, który może wykrywać obwodowe zapalenie i przekazywać potencjały czynnościowe z peryferii do pnia mózgu. To z kolei prowadzi do generowania potencjałów czynnościowych w zstępującym nerwu błędnym, które są przekazywane do śledziony, gdzie hamowana jest prozapalna produkcja cytokin.

Do głównych przyczyn zachorowalności i umieralności w społeczeństwach zachodnich należą choroby serca, rak, udar mózgu, cukrzyca i posocznica. Ostatnie postępy w immunologii ujawniają znaczącą patogenną rolę zapalenia w rozwoju i postępie tych zaburzeń. Zapalenie przyspiesza odkładanie blaszek miażdżycowych prowadzące do zawału mięśnia sercowego i mózgu, pośredniczy w insulinooporności, stymuluje wzrost guza i powoduje uszkodzenie narządów w śmiertelnej posocznicy.

Jego działanie polega na tym, że sygnały z pnia mózgu przemieszczają się do śledziony (która jest odpowiedzialna za wiele regulacji układu odpornościowego) i działają na poszczególne białe krwinki (limfocyty lub komórki T). Te białe krwinki wytwarzają przekaźnik nerwowy acetycholinę, aby zmniejszyć produkcję cytokin przez makrofagi w układzie odpornościowym.

Bez wpływu nerwu błędnego cytokiny są wytwarzane w znacznie większych ilościach w odpowiedzi na np. infekcje bakteryjne. Autorzy wykazali, że sztuczna stymulacja nerwu błędnego kontroluje aktywację krążących komórek odpornościowych, a także produkcję cytokin. Zmniejszone sygnały nerwu błędnego zwykle zapewniają hamujący wpływ na produkcję cytokin.

Niebezpieczeństwa związane z niekontrolowanym stanem zapalnym są nieodłącznie związane z aktywnością molekularną samych cytokin, a utrzymanie zdrowia wymaga ścisłej kontroli etapów prowadzących do produkcji i uwalniania cytokin.

Choroba sercowo-naczyniowa, największy zabójca świata zachodniego, wynika z miażdżycy tętnic, wyzwalanej przez działanie białka C-reaktywnego wytwarzanego przez cytokiny (CRP). Kilka badań wykazało odwrotną zależność między poziomami HRV i CRP a poziomami aktywności fizycznej, gdzie najbardziej aktywni fizycznie ludzie wykazują najniższy CRP i najwyższy HRV.

Odkrycie to sugeruje również przyczynę poprawy zdrowia poprzez ćwiczenia. Wynika to bezpośrednio z połączenia podwyższonego HRV i zmniejszonego stanu zapalnego. Potencjały czynnościowe przekazywane w nerwie błędnym osiągają kulminację w uwalnianiu acetylocholiny, która blokuje wytwarzanie cytokin przez komórki wyrażające receptory acetylocholiny. Molekularny mechanizm tej cholinergicznej ścieżki przeciwzapalnej można przypisać sygnałowi odpowiedź przez podjednostkę receptora nikotynowego alfa 7 acetylocholiny, regulatora sygnałów wewnątrzkomórkowych, które kontrolują transkrypcję i translację cytokin.

Czynniki, które wywołują zapalenie, również zwiększają aktywność szlaków przeciwzapalnych, które działają w celu zrównoważenia stanu zapalnego. Ta równoczesna aktywacja mechanizmów prozapalnych i przeciwzapalnych jest analogiczna do innych układów homeostatycznych, ale nigdzie w medycynie nie widzimy lekarzy przepisujących techniki oddychania w celu uzyskania kontroli nad tym szczególnym szlakiem neuro-, aby zmaksymalizować zdolność organizmu do równoważenia stanu zapalnego.

Dr Huston mówi: „Nerw śledziony kontroluje limfocyty w śledzionie, które mogą wytwarzać acetylocholinę, która wchodzi w interakcję z nikotynowymi receptorami acetylocholiny α7 ulegającymi ekspresji na makrofagach wytwarzających cytokiny. Wewnątrzkomórkowa transdukcja sygnału przez ten receptor hamuje aktywność czynnika jądrowego κB w celu zahamowania produkcji cytokin Śledziona jest krytycznym interfejsem fizjologicznym między cholinergiczną sygnalizacją przeciwzapalną a regulacją ogólnoustrojowych odpowiedzi immunologicznych. Tętno jest kontrolowane przez potencjały czynnościowe przekazywane przez nerw błędny do węzła zatokowo-przedsionkowego serca, gdzie uwalnianie acetylocholiny zależne od nerwu błędnego jest zasadniczo „ wydłuża czas do następnego bicia serca, spowalniając w ten sposób puls. Pomiar czasu między poszczególnymi uderzeniami serca, co można osiągnąć za pomocą oprogramowania, które rejestruje odległość między falami R na wykresie elektrokardiogramu (EKG), dostarcza informacji o chwilowym tętnie . ”


Aktywacja nerwu błędnego zwiększa produkcję acetylocholiny w białych krwinkach, co zmniejsza stan zapalny spowodowany nadmierną produkcją cytokin w układzie odpornościowym

Zmienność rytmu serca

Zmienność rytmu serca reprezentuje różnice czasowe między kolejnymi uderzeniami serca (znanymi również jako interwał rytmu) i jest synonimem zmienności RR, odnosząc się do fal R na elektrokardiogramie odpowiadających depolaryzacji komór. Stosunek mocy widmowej niskiej do wysokiej częstotliwości (LF / HF) został zaproponowany jako wskaźnik sympatycznej do przywspółczulnej równowagi wahań rytmu serca, co potwierdza VedaPulse, niezwykła maszyna diagnostyczna.

Pomiary HRV były silnie skorelowane z zachorowalnością i umieralnością z powodu różnych chorób. Wczesne wyniki kliniczne, po raz pierwszy zaobserwowane ponad 50 lat temu, ujawniły, że zmienność odstępów RR przewiduje wystąpienie stresu płodowego przed wszelkimi mierzalnymi zmianami bezwzględnego tętna. Obecnie istnieje bogate doświadczenie w stosowaniu pomiarów HRV w różnych zespołach chorobowych, a dane te wskazują, że zmniejszona aktywność nerwu błędnego jest związana ze zwiększoną zachorowalnością i umieralnością. Korelacje te obejmują zwiększoną zachorowalność i śmiertelność po operacji serca lub zawale mięśnia sercowego, zwiększoną śmiertelność z posocznicy i progresji lub ciężkość choroby w chorobach autoimmunologicznych, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, zapalna choroba jelit, toczeń rumieniowaty układowy i sarkoidoza.

Przed znajomością odruchu zapalnego sądzono, że zmniejszona aktywność nerwu błędnego w tych przypadkach wynikała z uszkodzenia nerwów związanego z chorobami podstawowymi. Można teraz rozważyć alternatywne wyjaśnienie, że zmniejszona aktywność nerwu błędnego i związana z nim utrata tonizującego hamującego wpływu cholinergicznego szlaku przeciwzapalnego na wrodzoną odpowiedź immunologiczną i uwalnianie cytokin, może umożliwić znacznie wzmocnioną odpowiedź cytokin na bodźce, które byłyby w przeciwnym razie nieszkodliwy w obecności funkcjonującego obwodu neuronowego.


Nerw błędny i jego wiele połączeń z naszymi narządami podkreśla znaczenie, jakie ma ono dla funkcjonowania i samopoczucia naszego układu.

HRV i aktywność nerwu błędnego są przydatne jako długoterminowa miara stanu zapalnego w chorobach przewlekłych. Korekta przewlekłych, nieprzystosowujących się stanów zapalnych za pomocą stymulatorów nerwowych może zapobiegać postępowi wyniszczających i śmiertelnych chorób, potencjalnie zastępując potrzebę niektórych biologicznych środków terapeutycznych.

Neurolodzy i psychologowie powinni zauważyć, że istnieje podstawowa ścieżka nerwowa, która działa jak rodzaj wielkiej stacji jednoczącej łączącej ciało, umysł i ducha. Neurologicznie nerw nerw błędny mówi o tym, co dzieje się na wszystkich głównych poziomach naszego ciała i bytu. Nasze serce nie kłamie, nie kiedy patrzysz na to, co mówi na zasadzie beat-to-beat (HRV). To nasz najbardziej uczciwy kod cyfrowy i lekarze mogą go czytać za pomocą VedaPulse. Pięciominutowy test przeprowadzony w zaciszu własnego domu lub gabinetu lekarskiego i pięciominutowy odczyt kodu wydawanego przez serce.

[1] Puls zapalenia: zmienność rytmu serca, cholinergiczny szlak przeciwzapalny i konsekwencje dla terapii; M. Huston, K. J. Tracey; Journal of Internal Medicine; Tom 269, wydanie 1 / styczeń 2011 Strony 45–53

[2] Pavlov, V.A. i K.J. Tracey 2005. Cholinergic szlak przeciwzapalny. Brain Behav Immun 19 (6): 493-99.

Komentarz: Aby leczyć ciało i umysł, ważne jest wprowadzanie zmian w diecie oraz dbanie o zdrowie emocjonalne i dobre samopoczucie. Dzięki naszemu programowi medytacji Éiriú Eolas możesz aktywować nerw błędny, który będzie miał działanie przeciwzapalne i uwalniające uraz w twoim ciele.

Oto więcej artykułów na temat znaczenia nerwu błędnego:
The Neurobiology of Grace Under Pressure: 7 nawyków, które stymulują nerw błędny i zapewniają spokój, chłód i skupienie
Vagus Nerve: Odporność regulowana neuroprzekaźnikami
Badania pokazują, że stymulacja nerwu błędnego może pomóc w reorganizacji mózgu
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 16 lis 2019, 20:11

https://www.sott.net/article/234755-Sti ... de-of-this


Stymulowanie nerwu błędnego: Z tego powstają wspomnienia
Rachel Adelson
American Psychological Association, tom 35, nr 4
Czw., 01 kwietnia 2004 07:17 UTC
Wizerunek
© Nieznany
Psychobiologowie pokazują, w jaki sposób szlak błędny łączy hormony poza mózgiem z neuroprzekaźnikami w mózgu, aby zablokować pamięć zdarzeń emocjonalnych lub stresujących.

Psychologowie z University of Virginia posunęli naprzód naukę o pamięci, informując, że pobudzenie nerwu błędnego, który przenosi wiadomości sensoryczne do i z mózgu, uwalnia neuroprzekaźnik noradrenalinę do ciała migdałowatego, wzmacniając pamięć w obszarach limbicznych mózgu, które regulują pobudzenie, pamięć i reakcje uczuciowe na bodźce obciążone emocjonalnie.

Odkrycia, które ukazały się w lutowym numerze Behavioural Neuroscience (t. 118, nr 1), nakreślają ścieżkę nerwową, poprzez którą hormony uwalniane w ciele wpływają na określone części mózgu podczas znaczących lub pobudzających emocjonalnie zdarzeń w celu wzmocnij wspomnienia, które później będą sprzyjać sentymentalnej przyjemności lub torturować nas przeżywaną traumą.

Naukowcy - psychobiolodzy dr Cedric L..Williams, dr Derrick Hassert, dr Teiko Miyashita - stwierdzili, że nerw błędny jest „brakującym ogniwem” między hormonem epinefryną poza mózgiem a neuroprzekaźnikiem noradrenaliny w mózgu.

„Zawsze zastanawiało mnie, w jaki sposób obwodowe uwalnianie epinefryny może mieć tak centralny wpływ na pamięć” - mówi dr John Disterhoft, redaktor Behavioural Neuroscience i neurobiolog z Northwestern University. „Ta praca pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób podniecające reakcje na obrzeżach ciała, takie jak walka lub ucieczka, wpływają na mózg - co muszą, jeśli chcą poprawić uczenie się w takim stopniu, w jakim są znane”.

Uzbrojeni w te nowe spostrzeżenia naukowcy mogą teraz dokładniej skalibrować, w jaki sposób stymulują nerw błędny, aby wpływać na uwalnianie noradrenaliny, zalać ciało migdałowate i wzmocnić pamięć. Lub mogą ścigać bardziej wydajnych blokerów, aby odciąć się od natrętnych wspomnień. Konsekwencje są liczne, oferując wyjaśnienia znanych zjawisk i dając nadzieję na lepsze leczenie.

Wyciskając sok z mózgu

Biorąc pod uwagę rosnące dowody interakcji nerwu błędnego z biochemią mózgu, badacze z University of Virginia poszukiwali bezpośrednich dowodów eksperymentalnych, że stymulacja nerwu może powodować określone zmiany w uwalnianiu neuroprzekaźników.

W pierwszym z dwóch eksperymentów z udziałem 31 szczurów naukowcy wszczepili elektrody chirurgiczne wokół nerwu błędnego po lewej stronie. Podczas operacji wszczepili także urządzenie do mikrodializy, które pozwoliło im zbadać stężenie noradrenaliny uwalniane w ciele migdałowatym podczas odpoczynku lub po stymulacji pochwy.

Williams i jego koledzy stymulowali nerw błędny na poziomie opisanym wcześniej przez doktora Roberta A. Jensena, jego doktoranta, w celu poprawy pamięci zarówno u szczurów laboratoryjnych (0,4 mikroAmps przez 30 sekund), jak i ludzi (0,5 microAmps przez 30 sekund). Przez ponad dwie godziny pobierano próbki płynu mózgowego co 20 minut. W pierwszym eksperymencie poziomy noradrenaliny wzrosły o 71 procent w ciągu pierwszych 20 minut po skoku napięcia i osiągnęły wartość szczytową po 140 minutach ze 128-procentowym wzrostem powyżej wartości początkowej. Nic się nie zmieniło w niestymulowanej grupie kontrolnej.

Eksperyment ten potwierdził pierwszą hipotezę naukowców, że stymulacja nerwu błędnego powoduje gwałtowny wzrost noradrenaliny w obszarze mózgu związanym z przechowywaniem pamięci, co prawie na ogół uogólnia na ludzi. Co więcej, Williams mówi: „Wielkość i przebieg zmian w ciele migdałowatym norepinefryny prawie odzwierciedlają zmiany wywołane dawką epinefryny, która, jak wykazano, poprawia pamięć”.

W drugim eksperymencie badacze wstrzyknęli szczurom metylo atropinę, lek blokujący acetylocholinę uwalnianą z opadających włókien błędnych na organy obwodowe, 10 minut przed stymulacją nerwu błędnego. Bloker - który wpływa na opadające (odprowadzające) włókna nerwu błędnego - nie zmienił uwalniania noradrenaliny bardziej niż kontrolny roztwór soli fizjologicznej.

Autorzy doszli do wniosku, że odkrycia wykluczają jakąkolwiek rolę odgrywaną przez negatywne sprzężenie zwrotne z peryferii i potwierdzają, że nerw błędny - choć włókna wstepujace - jest mechanizmem, dzięki któremu obwodowa epinefryna aktywuje uwalnianie noradrenaliny w mózgu podczas konsolidacji pamięci.

Badania wyjaśniają, w jaki sposób nadnercza mogą stymulować uwalnianie noradrenaliny w mózgu, twierdzą obserwatorzy. Podczas stresu rdzeń nadnerczy (w pobliżu nerek) u ludzi i szczurów uwalnia epinefrynę do krwioobiegu, co powoduje słynne reakcje walki lub ucieczki w sercu, płucach, żołądku i innych miejscach. Jednak adrenalina nie może przekroczyć bariery krew-mózg. Więc jaki jest przełącznik, który włącza epinefrynę? Nerw błędny.

Nowe dowody zapewniają szczegółowe spojrzenie na to, jak emocjonalne wydarzenia wpływają na ciało, aby wpływać na to, jak dobrze mózg koduje informacje o ekscytujących lub znaczących wydarzeniach. Po pierwsze, pobudzające emocjonalnie wydarzenia stymulują układ nerwowy do uwalniania adrenaliny. Nie mogąc dostać się do mózgu, robi następną najlepszą rzecz: aktywuje włókna nerwu błędnego, które z kolei stymulują neurony mózgowe w obszarze pnia mózgu znanego jako jądro pasma samotnego (NTS).

W tym modelu neurony NTS uwalniają noradrenalinę do struktur mózgu przetwarzających pamięć, takich jak ciało migdałowate i hipokamp. Po aktywacji te regiony związane z pamięcią pracują ciężej, aby właściwie umieścić atrybuty emocjonalnie przeżywanych doświadczeń w pamięci długoterminowej.

Od błędnego do konkretnego

Najprościej mówiąc, odkrycia pomagają wyjaśnić poprzednią dekadę danych na temat tego, jak stymulowanie nerwu błędnego (jednej z 10 par nerwów czaszkowych) poprawia przetwarzanie pamięci ostatnio zdobytych informacji.

„Odkrycia te dobrze pasują do obszernych wcześniejszych dowodów, że epinefryna reguluje konsolidację pamięci, działając przez nerw błędny; że neurony z NTS uwalniają noradrenalinę w ciele migdałowatym; i że uwalnianie noradrenaliny w ciele migdałowatym odgrywa kluczową rolę w regulacji siły wspomnień, ”- mówi dr James McGaugh, dyrektor Centrum Neurobiologii Nauki i Pamięci na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine oraz autor ostatniej pamięci„ Memory and Emotion: The Making of Lasting Memories ”(Columbia University Press, 2003).

Dodaje dr Robert Jensen, psychobiolog, który jest teraz tymczasowym prowokatorem na Southern Illinois University: „W połączeniu z badaniami z innych laboratoriów, obecne odkrycia silnie wspierają ideę, że mechanizmy neurobiologiczne leżące u podstaw modulacji pamięci przez pobudzenie są podobne we wszystkich rodzajach zadania pamięci i różne gatunki ssaków. ”

Jak zauważają obserwatorzy, zrozumienie ścieżek pamięci emocjonalnej może również pomóc w leczeniu klinicznym traumatycznych wspomnień. Już, mówi McGaugh, ostatnie badania pokazują, że podawanie propranololu, który blokuje działanie noradrenaliny w mózgu, osobom, które miały traumatyczne doświadczenia, zmniejsza rozwój objawów zespołu stresu pourazowego.

Rachel Adelson jest pisarką w Raleigh, N.C.
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 16 lis 2019, 20:38

Jak stymulować nerw błędny w sposób naturalny?

Tekst pochodzi ze strony https://www.pocztazdrowia.pl/artykuly/w ... erw-bledny © Poczta Zdrowia sp. z o.o.

https://fizjoterapeuty.pl/fizjoterapia/ ... ledny.html

https://fizjopassion.pl/nerw-bledny-ogromny-potencjal/

http://www.neoreh.pl/blog/nerw-bledny-t ... or-stresu/

"JAK WSPIERAĆ ZDROWIE NERWU BŁĘDNEGO

Nasze ciało dobrze funkcjonuje, gdy komunikacja neuronalna, przebiegająca przede wszystkim za pomocą nerwu błędnego, działa sprawnie. Akcja serca i ciśnienie krwi spadają, spowalnia aktywność narządów, oddychamy miarowo, nasz układ immunologiczny daje odpór patogenom, słabe komórki są usuwane, nie dając szansy nowotworom. Jesteśmy szczupli, silni, zrelaksowani.

Na prawidłowe działanie nerwu błędnego ma wpływ szereg czynników.DZIECIŃSTWO

Bliskość na wczesnym etapie życia wzmacnia sygnał nerwu błędnego.

Dzieje się tak dzięki wspomnianym wcześniej receptorom oksytocyny. Im więcej dotyku (bliskości fizycznej) i bliskości emocjonalnej, tym więcej oksytocyny uwalnia się w organizmie dziecka i rodzica. Nie tylko wspomaga to pielęgnację niemowlęcia, ale także zwiększa mielinizację nerwu błędnego, wspomagając jego siłę przewodzenia impulsów już na poziomie neurobiologicznym.Im bardziej wczesnodziecięca więź była oparta na poczuciu bezpieczeństwa, tym silniejsza mielinizacja nerwu błędnego (a więc intensywniejsze przewodzenie impulsów). Intensywny sygnał nerwu błędnego sprawia, że sprawniej się wyciszamy.

Słabszy sygnał nerwu błędnego związany jest z pozabezpiecznym stylem przywiązania (czyli stylem opartym na braku poczucia bezpieczeństwa), wytworzonym we wczesnym dzieciństwie, a co za tym idzie jest skorelowany z lękiem, słabszą kontrolą impulsów, wysoką reaktywnością, deficytem uwagi, dekoncentracją oraz wrażliwością. (Arden, 2017)

Niekiedy niedokonana mielinizacja dotyczy wcześniaków lub dzieci z dysfunkcjami neurologicznymi. Tym bardziej będą one potrzebowały dotyku i bliskości, aby rozwijać się możliwie prawidłowo.

Osłabiony nerw błędny nie jest w stanie chronić narządy w jamie brzusznej, co także może skutkować problemami zdrowotnymi w dorosłym życiu.

Więcej na temat wpływu bliskości na zdrowie w dzieciństwie i dorosłym życiu pisałam tutaj:

https://dziecisawazne.pl/bliskosc-spraw ... -zdrowsze/"

Mozliwe , że rózne zabiegi medycyny naturalne na uszach działają poprzez berw błędny.
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 05 sty 2020, 23:22

http://health-matrix.net/2013/08/06/hea ... gus-nerve/

dr Gabriela Segura

Zawały serca, CFS, zakażenie wirusem opryszczki i nerw błędny


"Natknąłem się na bardzo interesujące badania dotyczące nerwu błędnego i przewlekłych infekcji wirusowych. Stało się to prawie dokładnie tego samego dnia, gdy ktoś bardzo blisko mnie miał atak serca wkrótce po infekcji wirusem opryszczki. Nie ma już niebezpieczeństwa i zdrowieje, ale jego słowa pozostały przy mnie: „Myślę, że wirus opryszczki złapał mój nerw błędny i dlatego miałem zawał serca”. Pomyślałem sobie, to jest całkowicie możliwe!


Vagus Nerve: Nasz mądry wędrowiec

Nerw błędny jest sercem przywspółczulnego układu nerwowego, systemem antystresowym. Nerw błędny jest uspokajającym i relaksującym nerwem, który przechodzi od mózgu aż do brzucha, dzieląc się na wiele gałęzi, które docierają do gardła, serca i wszystkich wnętrzności.


Med. Hipotezy. 2013 czerwca 18. Zespół przewlekłego zmęczenia od zakażenia nerwu błędnego: Hipoteza psychoneuroimmunologiczna. Vanelzakker MB.

Acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za uczenie się i pamięć. Jest również uspokajający i relaksujący, i jest neuroprzekaźnikiem, którego używa nerw błędny do wysyłania wiadomości o spokoju i relaksacji w całym ciele. Jest także głównym czynnikiem regulującym układ odpornościowy. Acetylocholina jest głównym hamulcem stanu zapalnego w organizmie i jak to się dzieje, stan zapalny jest związany z każdą znaną chorobą. Na przykład zapalenie mózgu jest powiązane z każdym znanym nastrojem, zachowaniem, uwagą, pamięcią lub chorobą zwyrodnieniową.

Pobudzenie nerwu błędnego wysyła acetylocholinę w całym ciele - nie tylko relaksując cię - ale także tłumiąc ogniska zapalne. Tak więc codzienne aktywowanie nerwu błędnego ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia mózgu i ciała. Aktywując nerw błędny, możesz odwrócić lub zatrzymać wszystkie negatywne skutki stresu.


Éiriú Eolas - Stymulowanie nerwu błędnego

Cząsteczki zapalne, takie jak cytokiny, są niezbędne do ochrony nas przed patogenami i promowania naprawy tkanek, ale nadmierna produkcja cytokin może prowadzić do ogólnoustrojowego stanu zapalnego, niewydolności narządów, a nawet śmierci.

Jako błogosławieństwo z góry, miejscowe i ogólnoustrojowe zapalenie jest łagodzone przez mózg poprzez tak zwaną cholinergiczną ścieżkę przeciwzapalną, która jest mechanizmem składającym się z nerwu błędnego i jego neuroprzekaźnika acetylocholiny.

Kiedy występuje stan zapalny, nerw błędny działa suboptymalnie. Stymulacja nerwu błędnego jest już stosowana w epilepsji i depresji, ale teraz ta ścieżka przeciwzapalna rozszerzyła swoje potencjalne korzyści na choroby autoimmunologiczne i nie tylko!


Przyjrzyjmy się bliżej temu nerwowi i temu, co jeszcze nas czeka.

20% włókien nerwu błędnego kontroluje narządy utrzymania (serce, trawienie, oddychanie). Pozostałe 80% włókien nerwu błędnego wysyła informacje z jelit i innych wnętrzności do mózgu, a generowane sygnały mogą wpływać na cały organizm w celu osiągnięcia równowagi homeostatycznej. Dlatego nerw błędny jest również znany jako wielki obrońca wędrujący (vagus: vagare, to wędrować), ze względu na jego ochronną rolę w naszych ciałach.

Nerw błędny poprawia neurogenezę (tworzenie tkanki mózgowej) poprzez zwiększenie wyjściowego czynnika neurotroficznego (BDNF), który jest jak super-nawóz dla komórek mózgu. Pomaga naprawić tkankę mózgową, ale także pomaga w regeneracji w całym ciele. BDNF odgrywa ważną rolę w plastyczności neuronów, która jest niezbędna do uczenia się, myślenia i wyższych poziomów funkcji mózgu.

Komórki macierzyste są również związane z nerwem błędnym. Aktywacja nerwu błędnego może stymulować komórki macierzyste do produkcji nowych komórek oraz naprawy i budowy własnych narządów. Komórki macierzyste to komórki macierzyste, komórki progenitorowe, które mogą potencjalnie tworzyć różne wyspecjalizowane komórki w ciele.


Właśnie dlatego program oddychania i medytacji Éiriú Eolas ma niesamowity efekt kontroli stresu, uzdrawiania, detoksykacji i odmładzania w naszych ciałach. Opiera się na stymulowaniu nerwu błędnego i jego uzdrawiającego potencjału na całym ciele. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz: Masowe załamanie nerwowe: miliony Amerykanów na krawędzi, gdy pandemia spustoszenia stresu niszczy społeczeństwo, a także eebreathe.com.

    Zajmuję się Eiriú Eolas od ponad 6 miesięcy i mam świetne wyniki! Prowadzenie „nowoczesnego” stylu życia szybko mnie całkowicie zestresowało… zajęte środowisko pracy z długimi godzinami i krótkimi terminami, troje nastoletnich dzieci i ogólnie starające się iść do przodu w życiu. Miałem nadwagę i nie mogłem spać dłużej niż 4 godziny bez przerwy. Po krótkim treningu EE odkryłem, że jestem bardziej zrelaksowany i spokojny. O wiele łatwiej było mi spojrzeć na życie z innej perspektywy. Mój sen jest teraz znacznie lepszy i jestem w stanie spać przez 6-7 godzin bez przebudzenia. Ostatnio rozmawiając z grupą nowych przyjaciół, poprosiłem ich, aby zgadli, ile mam lat. Byłem zaskoczony, gdy najbliższy przypuszczenie sprawiło, że byłem 5 lat młodszy. Myślę, że to musi być odmłodzenie !! Zdecydowanie najlepsza korzyść
Éiriú Eolas to umiejętność spojrzenia na moje życie z innej perspektywy. Czuję, że jestem z powrotem na dobrej drodze i lepiej przygotowany, aby dowiedzieć się, co jest naprawdę ważne w życiu. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy opracowali i pomagają udostępnić ten niesamowity program. - Kinyash, Kenia

Wirus opryszczki nerwu błędnego?

Z zainteresowaniem przeczytałem więc następujące badanie: „Zespół przewlekłego zmęczenia od zakażenia nerwu błędnego: hipoteza psychoneuroimmunologiczna”. Jak stwierdza ten artykuł:

Od lat badacze CFS szukają w osoczu i komórkach krwi czynnika patogennego, który powoduje niezliczone objawy występujące u pacjentów z tym schorzeniem. Jednak według VanElzakkera osoby te mogły szukać w niewłaściwym miejscu (osoczu) i zamiast tego musiały szukać w tkankach obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Podczas infekcji nerw błędny wysyła sygnał do mózgu, aby zainicjować „zachowanie chorobowe”, mimowolną reakcję charakteryzującą się zmęczeniem, gorączką, bólami mięśni, depresją i innymi objawami, które często obserwuje się u pacjentów z CFS. Jednak VanElzakker sugeruje, że gdy same czuciowe zwoje nerwu błędnego lub paraganglia same zostaną zainfekowane jakimkolwiek wirusem lub bakterią, objawy te byłyby przesadzone. Zauważa, że ​​w wielu objawach zachowań chorobowych (takich jak zmęczenie, zmiany snu, bóle mięśniowe, zaburzenia poznawcze, depresja i wyczerpanie cynku) pośredniczą również cytokiny prozapalne i obserwuje się je w CFS.

Wydaje mi się, że jest to kolejne wytłumaczenie, dlaczego praktykujący Éiriú Eolas zgłaszają znaczną poprawę wielu problemów, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać rozłączone.

Badanie jest wyjątkowe, ponieważ zamiast obwiniania jednego konkretnego wirusa lub patogenu jako jednego czynnika sprawczego choroby, skupia się zamiast tego na lokalizacji infekcji: nerwu błędnego.

Hipoteza zakażenia nerwu błędnego (VNIH) CFS jest następująca: Podczas gdy nerw błędny czuciowy normalnie sygnalizuje ciału odpoczynek po wykryciu infekcji obwodowej, ten sygnał zmęczenia jest patologicznie przesadzony, gdy infekcja znajduje się na samym nerwu błędnym. Mówiąc dokładniej: Komórki odpornościowe, w tym komórki neuroimmunologiczne zwane komórkami glejowymi, wykrywają infekcję i wywołują tę samą podstawową odpowiedź neuroekscytacyjną
niezależnie od rodzaju infekcji. Kiedy komórki glejowe otaczające wrażliwy nerw błędny są aktywowane przez jakąkolwiek infekcję wirusową lub bakteryjną, ich neuroekspiracyjne wydzieliny zwiększają sygnalizację nerwu błędnego, która jest błędnie interpretowana przez mózg jako dowód ciężkiej infekcji obwodowej. Mózg następnie inicjuje zachowanie chorobowe, które obejmuje zmęczenie i wiele innych objawów CFS (patrz Tabela kluczowych terminów). Ze względu na sposób, w jaki aktywacja komórek glejowych może utrzymywać się w patologicznej pętli pozytywnego sprzężenia zwrotnego (podobnie jak w stanach bólu neuropatycznego), te objawy CFS mogą utrzymywać się przez wiele lat. […]


Badanie zjawisk - takich jak zachowania chorobowe - które znajdują się na styku zachowania, biologii mózgu i immunologii, jest stosunkowo nowym obszarem badań znanym jako psychoneuroimmunologia […] Aby zrozumieć VNIH, należy zrozumieć każdą część związku wśród zachowań („psycho-”), układu nerwowego („-neuro-”) i wrodzonego układu odpornościowego („-immunologia”).

VNIH oferuje badaczom CFS i pacjentom szczególny mechanizm wyjaśniania objawów oraz oferuje sprawdzalne hipotezy i strategie leczenia. Zgodnie z tą hipotezą główne objawy doświadczane przez pacjentów z CFS reprezentują patologicznie przesadne zachowanie chorobowe spowodowane przez aktywowaną infekcją sygnalizację glejową gdzieś wzdłuż nerwu błędnego aferentnego. Kilku badaczy opracowało zaawansowane teorie, które są zgodne z VNIH CFS. Wiele grup zauważyło, że objawy CFS są zgodne z infekcją wirusową i trwającą aktywacją immunologiczną. Mówiąc dokładniej, Shapiro wysunął teorię, że CFS może być spowodowany przez zwykłego neurotropowego wirusa opryszczki ospy wietrznej i półpaśca infekującego obwodowy układ nerwowy [139]. Maes wskazał na nakładanie się stanów zapalnych, depresji i CFS [140]. Hipoteza nerwu błędnego zapewnia dokładny mechanizm dla tych hipotez, a także wyjaśnia wiele niespójności w literaturze. [Med Hypotheses. 2013 czerwca 18. Zespół przewlekłego zmęczenia od zakażenia nerwu błędnego: Hipoteza psychoneuroimmunologiczna. Vanelzakker MB.]

Wirus opryszczki ospy wietrznej i półpaśca jest bardzo problematycznym wirusem, który przyczynia się do dysfunkcji mitochondriów nawet w fazie utajonej infekcji. Jak wyjaśniłem w „Wirusowym„ śmieciowym ”DNA, diecie ketogennej wzmacniającej DNA i kopnięciach komety, większość, jeśli nie całe„ śmieciowe ”DNA ma właściwości wirusopodobne, a jeśli wirus patogenny przejmie nasze DNA lub RNA, może to prowadzić do choroby lub raka.

Wirus opryszczki pospolitej jest szeroko rozpowszechnionym ludzkim patogenem i idzie zaraz po naszym mitochondrialnym DNA. Wirus opryszczki pospolitej ustala swoje opóźnienie w neuronach czuciowych, typie komórki, która jest bardzo wrażliwa na patologiczne działanie na mitochondrialne DNA . Utajona infekcja wirusowa może prowadzić do utraty komórek mózgowych w chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.


Członkowie rodziny wirusów opryszczki, w tym wirus cytomegalii i wirus Epsteina-Barra, które większość ludzi ma jako utajoną infekcję, mogą podążać za naszym mitochondrialnym DNA, powodując choroby neurodegeneracyjne z powodu dysfunkcji mitochondriów. Ale dieta ketogeniczna - dieta oparta na tłuszczach zwierzęcych - jest jedną rzeczą, która pomogłaby ustabilizować mDNA, ponieważ mitochondria działają najlepiej na paliwie tłuszczowym. Tak się składa, że ​​choroba Alzheimera jest jednym z warunków, w których dieta ketogenna ma głęboki pozytywny wpływ.

Rola dysfunkcji mitochondriów w naszych „nowoczesnych” schorzeniach wieku jest zdumiewająca. Nasze mitochondrialne źródła energii są niezbędne, jeśli chcemy leczyć przewlekłe dolegliwości. To nasze mitochondria, które leżą na granicy między paliwem pochodzącym z żywności pochodzącej z naszego środowiska a zapotrzebowaniem organizmu na energię. I jest to metabolizm oparty na paliwie tłuszczowym, metabolizm ketonowy, ten, który sygnalizuje zmiany epigenetyczne, które maksymalizują produkcję energii w naszych mitochondriach i pomagają nam leczyć.

Mając to na uwadze, nic dziwnego, że usłyszeliśmy spekulacje, takie jak: „co jeśli infekcja półpaśca miała wpływ na mój atak serca poprzez infekcję nerwu błędnego?”. Myślałem, że to całkiem sprytne. Jeśli nerw błędny nie jest w stanie uspokoić stanu zapalnego z powodu nieprawidłowego działania i / lub infekcji w obrębie jego szlaków czuciowych, jesteśmy przygotowani na kłopoty.


Kolejny powód, by przyjąć pomysł ćwiczenia Éiriú Eolas, aby zrównoważyć i leczyć nerw błędny codziennie i tak bardzo potrzebne zmiany dietetyczne! Mam nadzieję, że mój stary przyjaciel przedstawi je wkrótce jako narzędzia do powrotu do zdrowia."
Załączniki
vagus-nerve.jpg
vagus-nerve.jpg (71.09 KiB) Przejrzano 2999 razy
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 08 sty 2020, 17:45

Urzadzenie TENS -kosztuje grosze

https://www.poradnia.pl/stymulacja-ucha ... serca.html

"Stymulacja nerwów ucha może mieć pozytywny wpływ na stan serca – takiego odkrycia dokonali naukowcy z uniwersytetu w Leeds. Badacze korzystali z elektrostymulatora TENS, który bywa używany do łagodzenia bólu porodowego."

https://diamedica.pl/product-pol-466-El ... S-EMS.html

http://medyczny-blog.pl/jaki-wybrac-elektrostymulator
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 10 sty 2020, 20:51

https://www.sott.net/article/254895-Los ... r-Syndrome

"Utrata normalnej nocnej aktywności przywspółczulnej u weteranów cierpiących na syndrom wojny w Zatoce Perskiej

Śr., 12 grudnia 2012 10:08 UTC
Artykuł naukowy potwierdzający związek między dysfunkcją autonomicznego układu nerwowego a chorobą w Zatoce Perskiej został opublikowany online 26 listopada 2012 r. W Archives of Neurology, według Targeted Medical Pharma, Inc. (OTCQB: TRGM) (OTCBB: TRGM), specjalistyczny środek farmaceutyczny firma, która opracowuje i dystrybuuje żywność na receptę dla lekarzy i aptek.


Komentarz: Ponownie, zawsze obecne badania medyczne sponsorowane przez Big Pharma ...


W artykule „Cholinergiczna dysfunkcja autonomiczna u weteranów z chorobą w czasie wojny w Zatoce Perskiej” ujawniono stępienie lub utratę normalnej nocnej aktywności przywspółczulnej u weteranów cierpiących na chorobę w czasie wojny w Zatoce Perskiej było silnie związane z zaburzeniami ruchowymi górnych odcinków przewodu pokarmowego i zaburzeniami snu. Streszczenie badania można obejrzeć, odwiedzając: [link]

„Wyniki tego badania potwierdzają podejście naszej firmy do zarządzania chorobą wojenną w Zatoce Perskiej i innymi chorobami związanymi z nieuporządkowaną funkcją autonomiczną” - powiedział William Shell, MD, dyrektor generalny i dyrektor naukowy Targeted Medical Pharma, Inc., współautor artykuł naukowy, który dostarczył dane, analizy i korekty manuskryptu, wraz z nieżyjącą Elizabeth Charuvastra, RN, współzałożycielką Targeted Medical Pharma. „Nasza firma jest przygotowana do edukowania wojskowych i cywilnych dostawców opieki zdrowotnej, w jaki sposób korzystać z produktów medycznych Sentra AM ® i Sentra PM ® wydawanych wyłącznie na receptę w ramach schematu leczenia zaburzeń autonomicznych związanych z chorobą w Zatoce Perskiej i innymi chorobami przewlekłymi."


Komentarz: Zamiast skupiać się na lekach, co powiesz na zapewnienie wszystkim weteranom naturalnych metod leczenia ich funkcji autonomicznego układu nerwowego, które są dostępne bezpłatnie? Czy nie zasługują na coś lepszego niż rozwiązanie Big Pharma ?! Właściwa stymulacja aspektów neuronalnych w naszym ciele poprzez określone techniki oddychania pozwala nam zrównoważyć i odblokować nasze możliwości zaangażowania społecznego oraz leczyć nierównowagę autonomicznego układu nerwowego, które są związane z depresją, lękiem, traumą itp. W rzeczywistości jest to jeden z powody, dla których nasz program oddychania miał głębokie uzdrowienie u swoich praktyków. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą stronę internetową Éiriú Eolas.


Artykuł naukowy został przede wszystkim zaprojektowany i wdrożony przez dr Roberta W. Haleya, szefa epidemiologii na University of Texas Southwestern Medical Center oraz dr Stevena Vernino, szefa działu nerwowo-mięśniowego na University of Texas Southwestern Medical Center.

„To pierwsze badanie, które ustanowiło bazę medyczną dla objawów choroby wojennej w Zatoce Perskiej w dużej, reprezentatywnej próbie weteranów stosujących zwalidowane testy medyczne” - powiedział dr Haley, główny autor artykułu. „Daje to lekarzom chorobę, na którą mogą badać i leczyć”.

Finansowane przez Departament Spraw Weteranów Stanów Zjednoczonych, badania medyczne i dowództwo wojskowe USA oraz Narodowy Instytut Zdrowia, badanie objęło 97 weteranów z czasów wojny w Zatoce Perskiej, którzy spełnili standardową definicję przypadku choroby wojennej w Zatoce Perskiej. Autorzy wcześniejszych badań wysunęli hipotezę, że objawy u weteranów wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., Takie jak przewlekła biegunka, zawroty głowy, zmęczenie i zaburzenia seksualne, są spowodowane cholinergiczną dysfunkcją autonomiczną."
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 15 sty 2020, 17:09

https://www.sott.net/article/237552-Nic ... -Flu-Virus

"Nikotyna jest lekiem przeciwzapalnym na wirusa grypy H1N1
Art Ayers
General Medecine Suite 101
Pn, 04 maja 2009 15:52 UTC

Blokowanie stymulacji nerwu błędnego Cytokina Burza świńskiej grypy

Nikotyna ma działanie przeciwzapalne przez nerw błędny, co jest przydatne w przypadku wielu chorób i być może może blokować burzę cytokinową świńskiej grypy H1N1.

Nikotyna stymuluje cholinergiczny szlak przeciwzapalny. Na końcu tego szlaku znajdują się komórki odpornościowe, które wytwarzają cytokiny przeciwzapalne, które blokują zapalenie. Zatem nikotyna, chociaż jest jedną z najbardziej uzależniających substancji chemicznych, może mieć korzystny wpływ na choroby zapalne, takie jak zapalenie stawów, astma, rak, choroby zapalne jelit i być może H1N1.

Dym tytoniowy jest toksyczny, ale także przeciwzapalny

Paradoksalnie dym tytoniowy zawiera setki toksycznych i rakotwórczych substancji chemicznych, które wywołują reakcje zapalne i liczne choroby zwyrodnieniowe, ale zawiera także nikotynę, która działa przeciwzapalnie. Palenie atakuje ich ciała, ale moderują i zaciemniają zapalną degenerację i chorobę, dopóki nie powstrzymają ekspozycji na nikotynę.

Wycofanie nikotyny jest zapalne

Przeciwzapalne korzyści nikotyny ujawniają zapalną podstawę wielu nieoczekiwanych chorób. Wycofanie nikotyny jest poważne, częściowo dlatego, że prowadzi do odbicia uwalniania cytokin zapalnych, stanów zapalnych i objawów chorób zapalnych, w tym depresji i otyłości. Zaprzestanie palenia może przyczynić się do nasilenia objawów zakażeń H1N1.

Nikotyna działa poprzez nerw błędny

Próby powiększenia operacji pomostowania w celu zmniejszenia masy ciała napotkały przeciwzapalne korzyści stymulacji nerwu błędnego. Stymulacja nerwu błędnego za pomocą elektrody przymocowanej do lewej gałęzi szyi za pomocą urządzenia wszczepionego za obojczykiem, zmniejsza produkcję cytokin zapalnych i jest skutecznym sposobem leczenia otyłości. Testowane są inne rodzaje stymulacji błędnych pod kątem skuteczności w leczeniu wielu chorób zapalnych, w tym zapalenia stawów, alergii, astmy, choroby Alzheimera itp.

Nikotyna blokuje burze cytokin

Burze cytokin są śmiertelną konsekwencją stanu zapalnego, który wymknął się spod kontroli. Te przesadne odpowiedzi gospodarza są celem bioterroryzmu, ponieważ zabranie bardzo małej ilości toksyny lub bardzo minimalnej infekcji jest śmiertelne, jeśli wywołuje burzę cytokin. U myszy toksyna rycyny, czynnik bioterroryzmu, wywołuje burzę cytokin, która zabija przez niewydolność wielu narządów. Myszy traktowane rycyną mogą być chronione przez nikotynę przed burzą cytokin lub po niej.

H1N1 May Kill by Cytokine Storm Podobne do hiszpańskiej grypy z 1918 r

Gwałtownie wysoka temperatura wytwarzana przez meksykański H1N1 sugeruje, że niektóre z tych zgonów były wynikiem burz cytokin. W miarę jak dostępne są więcej informacji na temat istniejących przypadków, stanie się bardziej jasne, jak podobny jest obecny szczep H1N1 do wirusa, który spowodował pandemię grypy w Hiszpanii w 1918 r.

Zablokuj burze cytokiny H1N1 za pomocą nikotyny

Możliwe jest zmniejszenie śmiertelności poprzez blokowanie burzy cytokin za pomocą nikotyny. Istnieje wiele sposobów podawania nikotyny i konieczne będzie przeprowadzenie badań w celu ustalenia, czy którekolwiek z tych podejść jest skuteczne w leczeniu ciężkich przypadków obecnej grypy H1N1. Palenie jako źródło nikotyny jest prawdopodobnie nierozsądne, ponieważ inne toksyczne składniki zagrażają układowi odpornościowemu i czynią go bardziej podatnym na zakażenie grypą.

Dodatkowe informacje na temat ewolucji wirulencji H1N1 w odpowiedzi na stosowanie leków przeciwwirusowych i izolacji są dostępne tutaj.

Bibliografia:

Mabley JG, Pacher P, Szabo C. „Aktywacja cholinergicznego szlaku przeciwzapalnego zmniejsza śmiertelność indukowaną rycyną i niewydolność narządów u myszy”. Mol Med. 11 lutego 2009 [Epub przed drukiem]

Gwilt CR, Donnelly LE, Rogers DF. „Nieneuronowy układ cholinergiczny w drogach oddechowych: niedoceniona rola regulacyjna w zapaleniu płuc?” Pharmacol Ther. Sierpień 2007; 115 (2): 208–22.

Johnston GR, Webster NR. „Cytokiny i funkcja immunomodulująca nerwu błędnego”. Br J Anaesth. 2009 kwietnia; 102 (4): 453–62."
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 16 sty 2020, 18:50

https://www.sott.net/article/234755-Sti ... de-of-this

"Stymulowanie nerwu błędnego: Z tego powstają wspomnienia
Rachel Adelson
American Psychological Association, tom 35, nr 4
Czw., 01 kwietnia 2004 07:17 UTC

Psychobiologowie pokazują, w jaki sposób szlak błędny łączy hormony poza mózgiem z neuroprzekaźnikami w mózgu, aby zapamiętać zdarzenia emocjonalne lub stresujące.

Psychologowie z University of Virginia posunęli naprzód naukę o pamięci, informując, że pobudzenie nerwu błędnego, który przenosi wiadomości sensoryczne do i z mózgu, uwalnia neuroprzekaźnik noradrenalina do ciała migdałowatego, wzmacniając pamięć w limbicznych obszarach mózgu, które regulują pobudzenie, pamięć i reakcje uczuciowe na bodźce obciążone emocjonalnie.


Odkrycia, które ukazały się w lutowym numerze Behavioural Neuroscience (t. 118, nr 1), nakreślają ścieżkę nerwową, poprzez którą hormony uwalniane w ciele wpływają na określone części mózgu podczas znaczących lub pobudzających emocjonalnie zdarzeń w celu wzmocnij wspomnienia, które później będą sprzyjać sentymentalnej przyjemności lub torturować nas przeżywaną traumą.

Badacze - psychobiolodzy dr Cedric L..Williams, dr Derrick Hassert, dr Teiko Miyashita - stwierdzili, że nerw błędny jest „brakującym ogniwem” między hormonem epinefryną poza mózgiem a neuroprzekaźnikiem noradrenaliny w mózgu.

„Zawsze zastanawiało nas, w jaki sposób obwodowe uwalnianie epinefryny może mieć tak centralny wpływ na pamięć” - mówi dr John Disterhoft, redaktor Behavioural Neuroscience i neurobiolog z Northwestern University. „Ta praca pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób podniecające reakcje na obrzeżach ciała, takie jak walka lub ucieczka, wpływają na mózg - co muszą, jeśli chcą poprawić uczenie się w takim stopniu, w jakim są znane”.

Uzbrojeni w te nowe spostrzeżenia naukowcy mogą teraz dokładniej skalibrować sposób, w jaki stymulują nerw błędny, aby wpływać na uwalnianie noradrenaliny, zalać ciało migdałowate i wzmocnić pamięć. Lub mogą ścigać bardziej wydajnych blokerów, aby odciąć się od natrętnych wspomnień. Konsekwencje są liczne, oferując wyjaśnienia znanych zjawisk i dając nadzieję na lepsze leczenie.

Wyciskając sok z mózgu

Biorąc pod uwagę rosnące dowody interakcji nerwu błędnego z biochemią mózgu, badacze z University of Virginia poszukiwali bezpośrednich dowodów eksperymentalnych, że stymulacja nerwu może powodować określone zmiany w uwalnianiu neuroprzekaźników.

W pierwszym z dwóch eksperymentów z udziałem 31 szczurów naukowcy wszczepili elektrody chirurgiczne wokół nerwu błędnego po lewej stronie. Podczas operacji wszczepili także urządzenie do mikrodializy, które pozwoliło im zbadać stężenie noradrenaliny uwalniane w ciele migdałowatym podczas odpoczynku lub po stymulacji pochwy.

Williams i jego koledzy stymulowali nerw błędny na poziomie opisanym wcześniej przez doktora Roberta A. Jensena, jego doktoranta, w celu poprawy pamięci zarówno u szczurów laboratoryjnych (0,4 mikroAmps przez 30 sekund), jak i ludzi (0,5 microAmps przez 30 sekund). Przez ponad dwie godziny pobierano próbki płynu mózgowego co 20 minut. W pierwszym eksperymencie poziomy noradrenaliny wzrosły o 71 procent w ciągu pierwszych 20 minut po skoku napięcia i osiągnęły wartość szczytową po 140 minutach ze 128-procentowym wzrostem powyżej wartości początkowej. Nic się nie zmieniło w niestymulowanej grupie kontrolnej.

Eksperyment ten potwierdził pierwszą hipotezę naukowców, że stymulacja nerwu błędnego powoduje gwałtowny wzrost noradrenaliny w obszarze mózgu związanym z przechowywaniem pamięci, co prawie na ogół uogólnia na ludzi. Co więcej, Williams mówi: „Wielkość i przebieg zmian w ciele migdałowatym norepinefryny prawie odzwierciedlają zmiany wywołane dawką epinefryny, która, jak wykazano, poprawia pamięć”.

W drugim eksperymencie badacze wstrzyknęli szczurom metylo atropinę, lek blokujący acetylocholinę uwalnianą z zstępujących włókien błędnych na organy obwodowe, 10 minut przed stymulacją nerwu błędnego. Bloker - który wpływa na opadające (odprowadzające) włókna nerwu błędnego - nie zmienił uwalniania noradrenaliny bardziej niż kontrolny roztwór soli fizjologicznej.

Autorzy doszli do wniosku, że odkrycia wykluczają jakąkolwiek rolę odgrywaną przez negatywne sprzężenie zwrotne z peryferii i potwierdzają, że nerw błędny - choć włókna wznoszące się - jest mechanizmem, za pomocą którego obwodowa epinefryna aktywuje uwalnianie noradrenaliny w mózgu podczas konsolidacji pamięci.

Badania wyjaśniają, w jaki sposób nadnercza mogą stymulować uwalnianie noradrenaliny w mózgu, twierdzą obserwatorzy. Podczas stresu rdzeń nadnerczy (w pobliżu nerek) u ludzi i szczurów uwalnia adrenalinę do krwioobiegu, co powoduje słynne reakcje typu „walcz lub uciekaj” w sercu, płucach, żołądku i innych miejscach. Jednak adrenalina nie może przekroczyć bariery krew-mózg. Więc jaki jest przełącznik, który włącza epinefrynę? Nerw błędny.

Nowe dowody zapewniają szczegółowe spojrzenie na to, jak emocjonalne
wydarzenia wpływają na ciało, aby wpływać na to, jak dobrze mózg koduje informacje o ekscytujących lub znaczących wydarzeniach. Po pierwsze, pobudzające emocjonalnie wydarzenia stymulują układ nerwowy do uwalniania adrenaliny. Nie mogąc dostać się do mózgu, robi następną najlepszą rzecz: aktywuje wznoszące się włókna nerwu błędnego, które z kolei stymulują neurony mózgowe w obszarze pnia mózgu znanym jako jądro pasma samotnego (NTS).


W tym modelu neurony NTS uwalniają noradrenalinę do struktur mózgu przetwarzających pamięć, takich jak ciało migdałowate i hipokamp. Po aktywacji te regiony związane z pamięcią pracują ciężej, aby właściwie umieścić atrybuty emocjonalnie przeżywanych doświadczeń w pamięci długoterminowej.

Od błędnego do konkretnego

Najprościej mówiąc, odkrycia pomagają wyjaśnić poprzednią dekadę danych na temat tego, jak stymulowanie nerwu błędnego (jednej z 10 par nerwów czaszkowych) poprawia przetwarzanie pamięci ostatnio zdobytych informacji.

Odkrycia te dobrze pasują do obszernych wcześniejszych dowodów, że epinefryna reguluje konsolidację pamięci, działając przez nerw błędny; że neurony z NTS uwalniają noradrenalinę w ciele migdałowatym; oraz że uwalnianie noradrenaliny w ciele migdałowatym odgrywa kluczową rolę w regulacji siły wspomnień, „mówi dr James McGaugh, dyrektor Centrum Neurobiologii Nauki i Pamięci na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine oraz autor ostatniej pamięci„ Memory and Emotion: The Making of Lasting Memories ”(Columbia University Press, 2003).

Dodaje dr Robert Jensen, psychobiolog, który jest teraz tymczasowym prowokatorem na Southern Illinois University: „W połączeniu z badaniami z innych laboratoriów, obecne odkrycia mocno potwierdzają ideę, że mechanizmy neurobiologiczne leżące u podstaw modulacji pamięci przez pobudzenie są podobne we wszystkich typach zadania pamięciowe i różne gatunki ssaków. ”

Jak zauważają obserwatorzy, zrozumienie ścieżek pamięci emocjonalnej może również pomóc w leczeniu klinicznym traumatycznych wspomnień. Już, mówi McGaugh, ostatnie badania pokazują, że podawanie propranololu, który blokuje działanie noradrenaliny w mózgu, osobom, które przeżyły traumatyczne przeżycia, zmniejsza rozwój objawów zespołu stresu pourazowego.

Rachel Adelson jest pisarką w Raleigh, N.C.

Komentarz: Istnieje jedna sprawdzona technika, która może pomóc Ci w zmniejszeniu stresu, uspokojeniu i skupieniu umysłu, tworzeniu lepszych powiązań między ciałem i umysłem, a tym samym poprawianiu jakości życia, zwiększaniu poczucia więzi z innymi w twojej społeczności. Pomoże ci poprawić ogólny stan zdrowia, silniejszy układ odpornościowy, lepszą kontrolę impulsów, zmniejszenie stanów zapalnych itp. Pomoże ci także leczyć rany emocjonalne; wszystko, co może utrudniać lub uniemożliwić prowadzenie zdrowego i satysfakcjonującego życia.

Aby dowiedzieć się więcej na temat stymulacji nerwu błędnego poprzez ćwiczenia oddechowe i naturalną produkcję hormonu redukującego stres oksytocyny w mózgu, odwiedź Program kontroli stresu, gojenia i odmładzania Éiriú Eolas tutaj."
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 18 sty 2020, 13:05

https://www.sott.net/article/213999-Dis ... of-Massage

"Odkryj terapeutyczne zalety masażu
Danna Norek
NaturalNews
Pt, 20 sierpnia 2010 00:00 UTC
Korzyści zdrowotne i odnowy biologicznej oferowane przez masaż są bardziej obfite niż kiedyś sądzono. Nowe badania wskazują na rosnącą listę korzyści o wiele szerszych niż zwykły lęk, napięcie i ulga w bólu.

Jedną z najbardziej interesujących odkrytych korzyści jest możliwy związek z lepszą odpornością. Badania wykazały, że osoby regularnie odbywające masaż mają niższy poziom kortyzolu w ślinie. Kortyzol jest hormonem „stresowym” i wiąże się z niższą funkcją odpornościową.

Kortyzol faktycznie zabija komórki niezbędne do zdrowej odporności. Obniżenie tego hormonu w organizmie może nie tylko prowadzić do większej odpowiedzi immunologicznej na obcych najeźdźców, ale także prowadzi do obniżenia poziomu stresu i lęku. Obniżenie poziomu kortyzolu wiąże się również z większą łatwością utraty wagi i utrzymywania jej na zdrowym poziomie.

Korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z obniżonego poziomu stresu i regulowanego niepokoju są prawdopodobnie tego warte. Jednak Twoje ciało czerpie jeszcze więcej korzyści z regularnego masowania.

Badania wykazały, że regularny masaż pomaga w nadciśnieniu. Masaż pomaga zmniejszyć lęk, co przyczynia się do wysokiego ciśnienia krwi. Jest to prawdopodobnie jeden z powodów, dla których pomaga regulować ciśnienie krwi.

Istnieje jednak jeszcze jeden czynnik, który przyczynia się do tej funkcji. Nerw błędny pomaga regulować ciśnienie krwi osoby, a masaż pomaga stymulować ten nerw do działania.

Bardziej oczywiste zalety masażu to jego doskonała zdolność do tymczasowego zmniejszania bólu i radzenia sobie z nim. Może być stosowany do łagodzenia bólu mięśni, bólu związanego z uszkodzeniem nerwów, a nawet bólu stawów. Manipulowanie tkanek miękkich pomaga zwiększyć krążenie, co może również pomóc w gojeniu.

Zwiększone krążenie prowadzi również do lepszego odcienia skóry i zdrowszej tkanki miękkiej. To poprawione krążenie i ciśnienie ręczne pomaga również dostarczać tlen i niezbędne składniki odżywcze do komórek.

Uważa się nawet, że masaż pomaga zwiększyć eliminację toksycznych substancji, które są transportowane z organizmu przez układ limfatyczny. Ten drenaż limfatyczny, chociaż korzystny, musi być wspomagany przez ciebie. Dlatego zawsze zaleca się wypicie dużej ilości oczyszczonej wody po masażu, aby szybciej przepchnąć toksyny przez proces eliminacji.

Ogólnie rzecz biorąc, masaż to świetny sposób na zmniejszenie stresu, odprężenie i cieszenie się czasem. Ważne jest, aby przypomnieć sobie o innych korzyściach masażu, jeśli poczujesz się z tego powodu trochę winny. Masaż może być doskonałym uzupełnieniem skądinąd zdrowego stylu życia i diety.

Źródła:

Pięć zaskakujących zalet masażu

Centrum masażu w HolisticOnLine

Korzyści zdrowotne płynące z masażu"
"
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » sobota 18 sty 2020, 15:25

https://www.sott.net/article/215548-Vag ... flammation

"Nerw błędny kontroluje zapalenie jelit
Dr Art Ayers
coolinginflammation.blogspot.com
Pn, 29 września 2008 13:11 UTC

Makrofagi uwalniają sygnały zapalne (TNF, IL-1, IL-6, IL-18), które powodują zapalenie tkanek. Nikotyna działa przeciwzapalnie, działając na receptory acetylocholiny normalnie reagujące na acetylocholinę uwalnianą przez nerw błędny. Akupunktura działa przeciwzapalnie poprzez stymulowanie makrofagów za pośrednictwem nerwu błędnego.

Związek między układem nerwowym a układem odpornościowym został zaakceptowany jako rzeczywistość, ale był nieuchwytny. Liczne przykłady w medycynie alternatywnej wydają się pokazywać, że różnorodne terapie mają wpływ immunologiczny, ale wyjaśnienia oparte na biologii komórkowej są powolne. Tutaj omówię niektóre z ostatnich eksperymentów, które ujawniają oczywiste powiązania między nerwami i makrofagami, które mogą wyjaśnić w kategoriach medycznych przynajmniej część skuteczności akupunktury.

Rozszerzenie naczyń krwionośnych, które powoduje zaczerwienienie, obrzęk i ciepło stanu zapalnego tkanek, wynika ze zmian na poziomie komórkowym. Jeśli komórki wartownicze w tkance, makrofagi, są wystawione na działanie bakterii, na przykład receptory na powierzchni makrofagów wiążą fragmenty ściany komórkowej bakterii, tj. Lipopolisacharyd (LPS) lub endotoksyny, i sygnalizują ekspresję pięciu tuzinów genów . Wśród tych genów są mediatory zapalne, TNF, IL-1, IL-6, IL-18, które są uwalniane z makrofagów i wyzwalają zmiany behawioralne w otaczających komórkach tkanki, które są obserwowane jako zapalenie.

Ekspresja genów zapalnych jest kontrolowana przez główny czynnik transkrypcyjny, NFkB. Zatem LPS sygnalizuje makrofagom, NFkB jest aktywowany, geny zapalne są wyrażane, mediatory są wydzielane i obserwuje się zapalenie tkanek. Dziesiątki różnych wejść określają, czy NFkB zostanie aktywowany czy wyciszony. Na przykład zaobserwowano, że nikotyna blokuje zapalenie przez LPS.

Wykazano, że makrofagi mają również receptory dla neuroprzekaźnika acetylocholiny uwalnianej przez gałęzie nerwu błędnego w jelitach. Ostatnio wykazano również, że wzbudzenie nerwu błędnego uwalnia acetylocholinę i blokuje odpowiedź makrofagów jelitowych na LPS. Zatem stymulacja błędnego działa przeciwzapalnie i blokuje aktywację NFkB przez konkurujący czynnik transkrypcyjny, STAT3. Nikotyna działa poprzez wiązanie z receptorami acetylocholinowymi makrofagów i podobnie działa przeciwzapalnie.

Wydaje się, że akupunktura działa poprzez stymulację igłą nerwu błędnego, który wysyła sygnały do ​​mózgu. Powracające impulsy nerwowe przez nerw błędny uwalniają następnie acetylocholinę z powrotem do otaczającej tkanki i blokują zapalenie. W tym kontekście akupunktura wykorzystywałaby istniejący system tłumienia stanu zapalnego, który służyłby do lokalizacji rozprzestrzeniania się sygnalizacji stanu zapalnego i podkreślałby źródło stanu zapalnego dla działania krążących elementów układu odpornościowego."
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 07 lut 2020, 00:07

ryc. w oryginale

http://simmaronresearch.com/2019/03/the ... akker-way/

"Pień mózgu, nerw błędny, zapalenie nerwu i zespół chronicznego zmęczenia: droga VanElzakkera
Cort Johnson

19 marca 2019 r

Barnden, pień mózgu, Nakatomi, zapalenie neurologiczne, nerw błędny, VanElzakker

33 komentarze

W 2013 r. Michael VanElzakker przedstawił jedną z najbardziej intrygujących hipotez w ME / CFS. Jego hipoteza nerwu błędnego sugeruje, że infekcja / stan zapalny w pobliżu nerwu błędnego powoduje, że wysyła on niekończący się strumień wiadomości do mózgu, mówiąc, że zasadniczo zamyka ciało, powodując zmęczenie, ból i inne objawy. Od tego czasu był szczególnie zainteresowany połączeniem nerwu błędnego, pnia mózgu i ME / CFS.

Nie tylko on interesuje się pniem mózgu. W 2019 roku, gdy jego kompresja pnia mózgu została złagodzona, Jeff całkowicie wyzdrowiał po ciężkim ME / CFS, POTS i MCAS. Od czasu opublikowania jego historii u kilkunastu osób zdiagnozowano niestabilność czaszkowo-szyjną - stan, który ściska pień mózgu.

W tym krytycznym artykule przeglądowym VanElzakker i in. glin. rozróżnij niektóre z przeprowadzonych badań i przekaż wskazówki, jak skutecznie dotrzeć do pnia mózgu i innych obszarów mózgu. Nazywa się to „krytycznym przeglądem” i jest rzeczywiście krytyczny. Stwierdzono, że wiele wcześniejszych badań ME / CFS ma ochotę, ale następnie wskazuje drogę do lepszej możliwej przyszłości. Jeśli problemy z pniem mózgu odgrywają rolę w ME / CFS, badacze pokazują, jak się do nich dostać.Zapalenie nerwu i cytokiny w zapaleniu mięśniowo-rdzeniowym i / lub zespole chronicznego zmęczenia (ME / CFS): krytyczny przegląd metod badawczych. Michael B. VanElzakker, Sydney A. Brumfield i Paula S. Lara Mejia. Z przodu. Neurol., 10 stycznia 2019 r. Https://doi.org/10.3389/fneur.2018.01033 https://www.frontiersin.org/articles/10 ... 01033/full

Po pierwsze, VanElzakker i in. glin. bada jedną ze świętych krów ze wspólnoty syndromu chronicznego zmęczenia (ME / CFS) - preferowany termin dla tak wielu osób: zapalenie mięśn (ME), które odnosi się do bólu mięśni (bólu mięśni) związanego z zapaleniem ośrodkowego układu nerwowego (zapalenie mózgu i rdzenia).

Podczas gdy ból mięśni jest powszechny, nie jest powszechny. Nawet osoby z ciężkim ME mogą nie zgłaszać bólu.

Jednak podstawowa część definicji dotyczy zapalenia ośrodkowego układu nerwowego - opisu, który wraz z pojawieniem się Yakatomi w 2015 r. I młodszych badań w 2019 r. Wydaje się coraz bardziej prawdopodobne. (Badanie ze skanu PET w 2018 r. wykazało również zapalenie neurologiczne w fibromialgii).

Idea, że ​​zapalenie odgrywa kluczową rolę w tej chorobie, ma sens, biorąc pod uwagę czynnik wywołujący infekcję tak często (ale nie powszechnie). Autorzy są tylko kilkoma spośród wielu (Avindra Nath, Jarred Younger, Andrew Lloyd i inni), którzy uważają, że zdarzenie zakaźne wywołało zmiany w mózgu, które powodują zmęczenie, ból i inne problemy w ME / CFS.

Wskazują na trzy sposoby, w jakie zakaźny czynnik wyzwalający może powodować zapalenie ośrodkowego układu nerwowego w ME / CFS:

A) Czynniki odpornościowe (np. Cytokiny) wywołane przez infekcję mogą zostać przeniesione przez barierę krew-mózg (BBB), która chroni mózg. Normalnie napięta bariera krew-mózg sprawia, że ​​zakażenia krwiopochodne w mózgu są rzadkie, ale mogą, podobnie jak jelito, stać się nieszczelne w stanach zapalnych, umożliwiając wnikanie czynników immunologicznych i patogenów. Gdy znajdą się w ośrodkowym układzie nerwowym, mogą wywołać dużą reakcję zapalną lub

B) Wysokie stężenia czynników odpornościowych mogą pozwolić na pasywne rozprzestrzenianie się patogenów w BBB lub

C) Czynniki immunologiczne we krwi mogą powodować, że nerw błędny wysyła sygnały do ​​pnia mózgu i mózgu, co następnie wywołuje reakcję zapalną.

To ostatnia opcja, która dotyczy przede wszystkim tych autorów. VanElzakker jest autorem hipotezy nerwu błędnego, która sugeruje, że infekcja / stan zapalny w pobliżu nerwu błędnego powoduje, że wysyła on nieustanny strumień sygnałów do mózgu, nakazując mu wytwarzanie objawów grypopodobnych, które stanowią „zachowanie chorobowe” (wycofanie się do łóżka), co izoluje zarażonych ludzi od społeczności i zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji.

Największy nerw w ciele, nerw błędny przesyła sygnały czuciowe, autonomiczne, immunologiczne i inne do pnia mózgu - co potencjalnie może odgrywać kluczową rolę w ewentualnej chorobie neurozapalnej, takiej jak ME / CFS.

Badania wskazują, że zapalenie na peryferiach powoduje lustrzaną odpowiedź zapalną komórek odpornościowych (glej) w mózgu. Nawet małe poziomy cytokin na obrzeżach lub w ciele mogą potencjalnie aktywować chemoreceptory nerwu błędnego, które następnie aktywują układ odpornościowy w mózgu.

Co ciekawe, aktywacja mózgu ma tendencję do występowania w regionach (zwojach podstawy mózgu, narządach układu limbicznego (ciało migdałowate, hipokamp i podwzgórze), przedniej części obręczy, korze przedczołowej i wzgórzu), które według badań są również zaangażowane w ME / CFS.


Pień mózgu reguluje wiele ważnych funkcji w ciele

Autorzy uważają pień mózgu (który, jak sama nazwa wskazuje, jest)

znaleziony u podstawy mózgu, powyżej zakończenia rdzenia kręgowego, może odgrywać kluczową rolę w zespole chronicznego zmęczenia (ME / CFS) z czterech powodów:

Sygnały immunologiczne z nerwu błędnego do mózgu przemieszczają się przez pień mózgu.
Pień mózgu jest gęsty z komórkami tucznymi, a zespół aktywacji komórek tucznych (MCAS) wydaje się występować często w ME / CFS.
Pień mózgu reguluje funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego - wspólny obszar problemów dla ME / CFS i powiązanych zaburzeń.
Pień mózgu reguluje również funkcjonowanie układu odpornościowego; w szczególności wyzwala odpowiedź przeciwzapalną, która powinna ograniczać odpowiedź zapalną.
Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane problemem strukturalnym (jak w przypadku Jeffa), stanem zapalnym czy infekcją, pień mózgu jest centralnie umieszczonym składnikiem mózgu, który powoduje wiele problemów w ME / CFS.Widzenie pnia mózgu w zespole chronicznego zmęczenia (ME / CFS)
W ME / CFS nie znaleziono jednak spójnego stanu zapalnego pnia mózgu. Autorzy twierdzą jednak, że badacze rzadko używali odpowiedniego rodzaju obrazowania potrzebnego do zbadania tego.

Najczęściej stosowana metoda pomiaru stanu zapalnego w mózgu polega na pomiarze białka translokatora 18 kD (TSPO) za pomocą skanu PET. Białko to powstaje, gdy komórki odpornościowe mózgu - mikroglej - zostaną aktywowane. Ponieważ mikrogleje są głównymi producentami stanów zapalnych w mózgu, TSPO zapewnia niezawodny sposób pośredniego pomiaru stanu zapalnego układu nerwowego i jego skutków.

Badanie Nakatomi
Małe badanie Nakotomi ME / CFS z wykorzystaniem TSPO zrobiło wielki plusk w 2014 roku. Tony Komaroff nazwał odkrywanie zapalenia ośrodkowego układu nerwowego najważniejszym badaniem od dziesięcioleci. Pięć lat później Van Elzakker i in. glin. nazwał to „ważnym” i potencjalnie „przełomowym”. W badaniu wykorzystano obrazowanie TSPO w celu wykrycia powszechnego zapalenia neurologicznego, szczególnie w obszarach prowadzących od pnia mózgu do wzgórza.

Podczas gdy autorzy uważają badanie Nakatomi za potencjalnie przełomowe, badanie nie jest pozbawione istotnych problemów. Autorzy wydawali się nieco zszokowani, że Nakatomi znalazł tyle samo efektów, co on, biorąc pod uwagę zastosowane techniki.

Techniki neuroobrazowania stosowane przez Nakatomi (i które stosuje większość badaczy) nie zostały zaprojektowane w celu zajęcia się zapaleniem pnia mózgu. Nakatomi zastosował technikę „rejestracji” przestrzennej, która wyrównuje obraz do kory nowej lub górnej części mózgu. Tego rodzaju wyrównanie zwykle wykonuje się, ponieważ badacze mają tendencję do skupiania się na górnych, „wyżej” funkcjonujących obszarach mózgu. Może to jednak zaburzać czułość obrazowania wykonywanego na dolnych, gęsto upakowanych, prymitywnych obszarach mózgu, takich jak pień mózgu, i prowadzić do fałszywych negatywów.


Znacznik PK-1195

Nakatomi użył również starszego znacznika (PK-11195), który nie wnika głęboko w mózg i może wiązać się z niezamierzonymi elementami w mózgu. Różnice w przepuszczalności bariery krew-mózg między pacjentami z ME / CFS a zdrowymi kontrolami - wyraźna możliwość - również mogły mylić wyniki. Zastosowanie móżdżku przez Nakatomi jako pewnego rodzaju pomiaru wyjściowego mogłoby wprowadzić dalsze problemy, gdyby problemy z móżdżkiem (inna możliwość) występowały w ME / CFS.

Ponadto hipometabolizm uważany za obecny w ME / CFS mógł spowodować, że mniejsze ilości znacznika zostaną metabolizowane niż zwykle - powodując, że większe ilości znacznika dotrą do mózgu - i wytworzy fałszywie dodatni wynik. Ponieważ ćwiczenia mogą wpływać na to, jak znacznik jest pobierany do komórek, stosowanie przez Nakatomi zdrowych, nie siedzących metod kontrolnych zamiast siedzących kontroli wprowadziło kolejny problem.

Wreszcie, ponieważ pień mózgu faktycznie pulsuje z każdym uderzeniem serca, ruch ten należy uwzględnić - i zwykle nie ma go w badaniach ME / CFS. Bardzo małe, ale ważne jądra w pniu mózgu często nie są odbierane przy użyciu standardowych technik obrazowania stosowanych w badaniach ME / CFS.

Wyniki badań Nakatomi mają sens, biorąc pod uwagę to, co wiemy, i zostały w pewnym sensie potwierdzone przez ostatnie wyniki Jarreda Youngera przy użyciu mapowania termicznego - nowej technologii - ale potrzebujemy więcej weryfikacji.

Na wynos jest to, że pień mózgu - ze względu na rolę, jaką odgrywa w funkcjonowaniu autonomicznego układu nerwowego, regulacji immunologicznej i przekazywaniu sygnałów motorycznych - może odgrywać ważną rolę w ME / CFS, ale zasadniczo, zdaniem tych autorów, nadal jest czymś czarna skrzynka.

Barnden's Brainstem - Australian Study
Nie jest to jednak całkowicie czarna skrzynka. Naukowcy używający innych technik znaleźli dowody problemów z pniem mózgu w ME / CFS. W szczególności Barndem w Australii przeprowadził serię badań MRI, które wykazały uderzające problemy z pniem mózgu w ME / CFS.

(Podczas swojego przemówienia na konferencji Emerge 2019 Barnden zauważył, jak musiał przesunąć swój MRI, aby uniknąć problemu z wyrównaniem (o którym wspomniał VanElzakker), co uniemożliwiło mu uzyskanie dobrego obrazu pnia mózgu.)

Jedno z badań wykazało, że zmniejszona objętość istoty szarej pnia mózgu - co sugeruje, że uszkodzenie neuronów w mózgu

m wystąpił - był skorelowany z problemami autonomicznego układu nerwowego w ME / CFS.

Uszkodzenie pnia mózgu Barndena ME_CFS
Stosując właściwe podejście do obrazowania, Barnden znalazł obszerne dowody na uszkodzenie neuronów (mieliny) w pniu mózgu. (Z konferencji Emerge Livestream 2019)

Inne badanie wykazujące zaburzoną komunikację z jąder pnia mózgu do innych jąder mózgu sugerowało to samo i znalazło zwiększone oznaki mielinizacji w korze czuciowo-ruchowej mózgu. Barnden zasugerował, że zmniejszona sygnalizacja z uszkodzonego pnia mózgu prowokuje kompensacyjny wzrost mielinizacji w regionie sensomotorycznym, gdy zwiększa się, aby spróbować zrozumieć ograniczoną sygnalizację pochodzącą z pnia mózgu. Barnden pomyślał, że upośledzone połączenie pień mózg-czujnik-motor może wpływać na funkcjonowanie motoryczne w ME; tj. zdolność do aktywności fizycznej.

Sygnały ruchu mięśni przechodzą z kory ruchowej do kory czuciowo-ruchowej w dół do wzgórza, a następnie przez pień mózgu do mięśni. (Sygnały z mięśni do mózgu przechodzą przez te same ścieżki.) Barnden zaproponował, że problemy ruchowe w ME / CFS mogą zacząć się od niezdolności pnia mózgu do prawidłowego przekazywania sygnałów do kory ruchowej w celu aktywacji mięśni.

Ostatnie badanie Barndena pnia mózgu potwierdziło ideę, że nieodpowiednia komunikacja między jądrami pnia mózgu i innymi jądrami w mózgu, w tym w obszarze naczynioruchowym, podwzgórzu i korze przedczołowej, wpływa na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego w ME / CFS.

Inne rodzaje skanów mózgu
Inne rodzaje skanów mózgu, takie jak spektroskopia rezonansu magnetycznego (MRS), mogą wykryć objawy neurozapalenia. Chociaż wykonano prawie 10 badań MRS mózgu w ME / CFS, VanElzakker i in. glin. informują, że wyraźny i spójny obraz zmian metabolitów w mózgu jeszcze się nie pojawił.

Uważają, że wynika to w dużej mierze ze wspólnego tematu badań medycznych, szczególnie w tej chorobie - braku standaryzacji. Różne kryteria diagnostyczne, różne rodzaje zdrowych kontroli, różne badane regiony mózgu i różne metabolity ukierunkowane utrudniają przedstawienie jasnego obrazu zmian metabolicznych w mózgach osób z ME / CFS.

Japońskie ujęcie
Japończycy prawdopodobnie nie mogliby się bardziej zgodzić z Barndenem. Ich badania wskazują, że gdy zdrowe kontrole stały się bardziej zmęczone, dwa główne obszary - oba komunikują się z pniem mózgu (kora przedczołowa i przednia kora obręczy) - zostały zamknięte.

Gdy regiony te zaczynają się zamykać, traci się kontrolę nad funkcjonowaniem autonomicznym. W szczególności utracono zdolność do aktywacji przywspółczulnego układu nerwowego (tj. Nerwu błędnego) i osłabienia aktywności współczulnego układu nerwowego.

Japończycy uważają, że doszło do załamania tego, co nazywają systemem usprawnień w mózgu. Kiedy stajemy się zmęczeni, system facylitacji wskakuje, aby zwiększyć sygnały dochodzące z głównej kory ruchowej do mięśni. Ten zwiększony „napęd” z kory ruchowej skłania mięśnie do cięższej pracy i aktywuje ich coraz więcej, aby aktywność mogła być kontynuowana.Dopóki nie zostaną rekrutowane nowe, świeże włókna mięśniowe, aktywność może być kontynuowana. Jeśli nie ma już żadnych włókien mięśniowych do rekrutacji lub jeśli mózg ma problem z rekrutacją nowych włókien mięśniowych, pojawia się zmęczenie.

Badanie z 2003 r. Sugerowało, że zmniejszona rekrutacja mięśni z powodu zmniejszonej wydajności kory ruchowej rzeczywiście występowała w ME / CFS. Badanie to sugeruje, że „… zmiana deficytów ruchowych w CFS ma podstawę neurofizjologiczną [która]… popiera pojęcie deficytu w obszarach motorycznych czynności przygotowawczych mózgu”. Badanie to zatytułowane „Deficyt sprawności ruchowej koreluje ze zmienioną pobudliwością korowo-rdzeniową u pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia”, o ile wiem, nigdy nie było kontynuowane.
0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 12332
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 865
x 274
Podziękował: 12043 razy
Otrzymał podziękowanie: 18466 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 07 lut 2020, 08:30


Nerw błędny ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia. Oto 9 sposobów, które pomogą ci go zaktywizować
Każdy z nas przeżył jakąś traumę lub posiada przykre doświadczenia, które w jakiś sposób wpływają na teraźniejsze życie. Często reakcją jest ucieczka, izolacja i przejaw samospełniającego się proroctwa. Na czym ono polega? Wyobraźmy sobie, że interpretujemy rzeczywistość jako nieprzyjazną, wstrętną, nieprzychylną. Taka postawa wpływa na myślenie. Wpływa również na to, jak odbieramy bodźce i jakie bodźce wysyłamy na zewnątrz. Skutek? Rzeczywiście przyciągamy do swojego życia nieprzyjemne sytuacje, osoby, które potwierdzają, że świat nie jest dla nas bezpieczny i koło się zamyka.

Czym jest właściwie nerw błędny?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że nerw błędny odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka. Nerw błędny jest najdłuższym nerwem, który łączy mózg z wieloma ważnymi narządami w całym ciele, w tym z jelitami, żołądkiem, sercem i płucami.

W rzeczywistości słowo „vagal” oznacza po łacinie „wędrowiec”, co dokładnie pokazuje sposób, w jaki nerw wędruje po całym ciele i dociera do różnych narządów. W 2010 r. Naukowcy odkryli pozytywną pętlę sprzężenia zwrotnego między aktywacją nerwu błędnego, pozytywnymi emocjami i dobrym zdrowiem fizycznym. Innymi słowy, im bardziej aktywujesz swój nerw błędny, tym bardziej poprawia się twoje zdrowie fizyczne i psychiczne i odwrotnie.

Jeśli już wiem, to co mam robić…?

Doskonale wiemy, że nie od razu Rzym zbudowano. Do każdego przedsięwzięcia potrzeba wzmożonych wysiłków, ciągłości i chociaż odrobiny samozaparcia, aby doprowadzić je do szczęśliwego finału. Co więc na początek? Przede wszystkim samoobserwacja i uświadomienie sobie reakcji obronnych. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie:

Czy moja reakcja jest adekwatna do zaistniałej sytuacji?
– Czy prawidłowo interpretuję to, co się teraz dzieje wokół mnie?

Uruchomienie takiego „wewnętrznego obserwatora”, który nie boi się spojrzeć prawdzie w oczy i zestawić stan psychiczny z reakcją własnego ciała okazuje się zbawienny. Wielu boi się zestawić stan psychiczny z reakcją fizyczną, bo rodzi to wewnętrzny konflikt. Ale zaufaj, że w tym wypadku konflikt jest tym, co zaprowadzi cię do światła w tunelu. Nie bój się tego i nie odrzucaj emocji i siebie.

Aktywujemy nerw błędny

Przyjrzyjmy się zatem, jak możemy aktywować nerw błędny.

Medytacja życzliwości – możemy myśleć życzliwie o innych i jednocześnie szeptem powtarzać pozytywne zdania na temat członków naszej rodziny, przyjaciół. Wyniki badań wykazały, że osoby praktykujące medytację „metta”, czyli współczującej życzliwości w stosunku do siebie i innych o wiele bardziej aktywują nerw błędny niż podczas zwykłej medytacji polegającej na obserwacji oddechu.
Oddychanie – powolne, głębokie, przeponowe oddychanie pobudzi nerw błędny, aktywuje przywspółczulny układ nerwowy i poprawi HRV. Znajdź chwilę dla siebie i spokojnie oddychaj, bez pośpiechu.
Uruchomienie mięśni odpowiadających za orientację – rozluźnienie szczęki, nasłuchiwanie dźwięków z zewnątrz i wyszukiwanie trzech dowolnych przedmiotów w powolnym tempie pomoże aktywować nerw błędny.
Stymulowanie mięśni zimną wodą – badania pokazują, że kiedy ciało dostosowuje się do zimna, system walki lub ucieczki zmniejsza się, a system odpoczynku i trawienia rośnie, bo jest to zależne od nerwu błędnego.
Buczenie – ponieważ nerw błędny jest połączony ze strunami głosowymi, buczenie mechanicznie go stymuluje. Możesz nucić utwór lub jeszcze lepiej powtórz dźwięk OM lub WU.
Dźwiękoterapia – stymulujemy nerw błędny np. za pomocą kamertonu 128 Hz. Lub dźwięku mis tybetańskich.
Zabawa – budowanie dobrych relacji, uśmiechanie się, tańczenie, pozytywne bodźce z otoczenia, przebywanie z ludźmi, którzy nas akceptują zdecydowanie pomaga w uaktywnieniu nerwu.
Joga, Tai-Chi – zwiększa GABA – uspokajający neuroprzekaźnik w mózgu. Naukowcy uważają, że praktyki robią to poprzez „stymulowanie asesorów błędnych (włókien)”, które zwiększają aktywność w przywspółczulnym układzie nerwowym. Pomocne dla osób z depresją i lękami.
Równoważenie mikrobiomu jelitowego – zażywanie probiotyków, obecność zdrowych bakterii w jelitach tworzy pozytywną pętlę sprzężenia zwrotnego przez nerw błędny. Dla naukowców jasne jest, że bakterie jelitowe poprawiają funkcjonowanie mózgu poprzez wpływ na nerw błędny.


Opracowanie: Marcin Kozak

Źródło: www.nowapsychologia.com
0 x


panta rhei

cedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 08 maja 2020, 00:12

Czy na tym ma polegać COVID-zgrilowac n.błędny/płodność?
https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 120627.htm

Technika uziemienia elektrycznego może poprawić wyniki zdrowotne dzieci przebywających na oddziałach intensywnej opieki medycznej
Data:
3 sierpnia 2017 r
Źródło:
Penn State
Podsumowanie:
Według naukowców technika zwana „uziemieniem elektrycznym” może ograniczać narażenie elektromagnetyczne wcześniaków na oddział intensywnej terapii noworodków (OIOM) i poprawiać ich wyniki zdrowotne.
Dzielić:

PEŁNA HISTORIA
Według naukowców z Penn State College of Medicine technika zwana „uziemieniem elektrycznym” może ograniczać narażenie elektromagnetyczne wcześniaków na oddział intensywnej terapii noworodków (NICU) i poprawiać ich wyniki zdrowotne.

Sprzęt na OIOM-ie wytwarza pola elektromagnetyczne o niskiej częstotliwości, które mogą mieć subtelny, ale wymierny wpływ na autonomiczny układ nerwowy, który reguluje mimowolne funkcje organizmu. Wcześniaki mogą być szczególnie podatne na te skutki.

Wcześniejsze badania na dorosłych wykazały, że ekspozycja na pola elektromagnetyczne może wpływać na nerw błędny, kluczowy element autonomicznego układu nerwowego, który reguluje narządy wewnętrzne organizmu podczas odpoczynku. Poprzednie badania wykazały również, że uziemienie elektryczne, które zmniejsza ładunek elektryczny w ciele, może poprawić funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego i nerwu błędnego, wytwarzając lepsze napięcie błędne.

Zdrowy n. błędny, mierzony poprzez analizę zmienności rytmu pracy serca między wdechem a wydechem, jest cennym wskaźnikiem zdrowia. Wcześniejsze badanie przeprowadzone z kolegami z Penn State wykazało, że niskie napięcie błędne u wcześniaków jest wskaźnikiem podatności na stres i czynnikiem ryzyka rozwoju martwiczego zapalenia jelit, zaburzenia jelitowego, które może mieć poważne konsekwencje. Wzmocnienie napięcia błędnego może zmniejszyć stan zapalny, chronić przed rozwojem martwiczego zapalenia jelit i zapewnić ochronę przed wieloma innymi stanami, które mogą wpływać na wcześniaki.

Ponadto osobne badanie z udziałem wcześniaków na OIOM-ie wykazało, że po wyłączeniu zasilania inkubatora, co eliminuje źródło elektromagnetyczne, poprawia się napięcie błędne niemowląt. Ale do czasu tego badania Penn State, opublikowanego w ostatnim numerze Neonatology, żadne inne badanie nie oceniało bezpośrednio wpływu uziemienia elektrycznego na napięcie błędne u wcześniaków na OIT.

Aby ocenić związek między uziemieniem elektrycznym a napięciem błędnym u wcześniaków, naukowcy przeprowadzili prospektywne badanie obserwacyjne, które objęło łącznie 26 wcześniaków w wieku od 6 do 60 dni oraz na OIT w Penn State Health Milton S. Hershey Medical Centrum od października 2012 r. Do stycznia 2014 r.

„Wcześniaki na OIOM mają wiele problemów zdrowotnych z powodu niedojrzałości płuc, jelit i wszystkich narządów, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się, w jaki sposób uziemienie elektryczne może pomóc poprawić napięcie błędne i złagodzić niektóre z tych wyzwań, powiedział dr Charles Palmer, profesor pediatrii i szef medycyny noworodkowej w Penn State Children's Hospital. „Wszystko, co moglibyśmy zrobić, aby poprawić odporność dzieci, byłoby dobre”.

Po zmierzeniu środowiskowych poziomów elektromagnetycznych w inkubatorach i wokół nich naukowcy uziemili elektrycznie dzieci, podłączając drut elektrodowy z inkubatorów niemowląt lub otwartych łóżeczek do ziemi. Dwadzieścia z 26 niemowląt zostało zmierzonych zarówno pod kątem napięcia skóry - napięcia mierzonego między skórą pacjenta a uziemieniem elektrycznym - oraz zmienności rytmu serca - w celu oceny napięcia błędnego - przed, podczas i po uziemieniu. Sześć niemowląt zmierzono tylko pod kątem napięcia skóry.

„Kiedy spojrzeliśmy na sygnał na skórze, był to sygnał oscylacyjny dochodzący do 60 herców, co jest dokładnie częstotliwością naszej energii elektrycznej. Kiedy podłączyliśmy dziecko do ziemi, napięcie skóry spadło o około 95 procent i ton błędny wzrósł o 67 procent - powiedział Palmer. Po uziemieniu ton błędny powrócił do poziomu sprzed uziemienia.

„Możemy stwierdzić, że autonomiczny układ nerwowy dziecka jest w stanie wyczuć środowisko elektryczne i wydaje się, że dziecko jest bardziej zrelaksowane, gdy jest uziemione” - powiedział Palmer. „W powiązaniu z naszą poprzednią pracą, w której stwierdzono, że napięcie błędne było ważnym czynnikiem ryzyka martwiczego zapalenia jelit, to nowe odkrycie może zaoferować możliwość dalszej ochrony dzieci”.

Palmer stwierdził, że ograniczeniem tego badania jest wielkość próby i potrzebne są dalsze badania.

„Jeśli więcej badań potwierdzi nasze wyniki, może to oznaczać na przykład przeprojektowanie inkubatorów w celu uziemienia niemowląt i wyeliminowania pola elektrycznego” - powiedział.

Palmer powiedział również, że potrzebne są dalsze badania, aby ocenić długoterminowe skutki narażenia wcześniaków na oddziaływanie pól elektromagnetycznych niskiej częstotliwości w OIOM-ie.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Penn State. Uwaga: Treść można edytować ze względu na styl i długość.

Referencje czasopisma:

Rohit Passi, Kim K. Doheny, Yuri Gordin, Hans Hinssen, Charles Palmer. Uziemienie elektryczne poprawia Vagal Tone u wcześniaków. Neonatologia, 2017; 112 (2): 187 DOI: 10.1159 / 000475744
0 x

Neonatologia, 2017; 112 (2): 187 DOI: 10.1159 / 000475744
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » środa 27 maja 2020, 18:44

Wydane niedawno po polsku

Terapeutyczna moc nerwu błędnego Praca z ciałem oparta na teorii poliwagalnej (Rosenberg Stanley, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Teoria poliwagalna Przewodnik (Porges Stephen W., Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)
0 xKolendra
Posty: 212
Rejestracja: poniedziałek 18 gru 2017, 08:33
x 11
x 12
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 169 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: Kolendra » czwartek 28 maja 2020, 16:30

Mój mąż dziś rano przeszedł operację wszczepienia stymulatora nerwu błędnego...
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 06 sie 2020, 18:12

https://kopalniawiedzy.pl/przezskorna-s ... awki,32462

"Nieinwazyjna stymulacja nerwu błędnego usprawnia naukę dźwięków języka obcego
1 godz. temu | Psychologia

Amerykańscy naukowcy opisali urządzenie przypominające wkładane do ucha zewnętrznego słuchawki, które za pomocą niedostrzegalnych, podprogowych, pulsów elektrycznych stymuluje nerw błędny, wspomagając w ten sposób naukę dźwięków nowego języka. Specjaliści uważają, że urządzenie może znaleźć szerokie zastosowanie, poprawiając również inne rodzaje uczenia.

Podczas eksperymentów opisanych na łamach pisma npj Science of Learning, wykorzystując precyzyjnie zaplanowaną czasowo, nieinwazyjną stymulację nerwu błędnego, naukowcy znacząco poprawili zdolność osób anglojęzycznych do odróżniania tonów języka mandaryńskiego. Co więcej, stymulacja tego nerwu pozwalała ochotnikom 2-krotnie szybciej wychwycić pewne tony.
To jedna z pierwszych prezentacji, że za pomocą nieinwazyjnej stymulacji nerwu błędnego można wzmocnić złożoną zdolność poznawczą, taką jak nauka języka obcego przez zdrowego człowieka - podkreśla prof. Matthew Leonard z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.


Uczeni posłużyli się nieinwazyjną techniką, nazywaną przezskórną stymulacją nerwu błędnego (ang. transcutaneous vagus nerve stimulation, tVNS). Amerykanie wykorzystali fakt, że na powierzchni ucha występuje aferentna gałąź uszna nerwu błędnego, zaopatrująca skórę małżowiny w ludzkim uchu. Można ją stymulować za pośrednictwem elektrody usznej. W masie silikonowej, która przypomina słuchawki, umieszczono 2 elektrody: anoda znajdowała się okolicach jamy muszli, a katoda przy łódce muszli.
W studium wzięła udział grupa 36 anglojęzycznych osób. Uczono je identyfikować 4 tony języka mandaryńskiego w przykładach naturalnej mowy. Wykorzystano do tego zestaw zadań, opracowany przez Sound Brain Lab do badania neurobiologii nauki języka.
Ochotnicy, w przypadku których tVNS sparowano z dwoma tonami zwykle łatwiejszymi do odróżnienia dla osób anglojęzycznych, szybciej uczyli się ich rozróżniania. Do końca treningu badani ci osiągali średnio o 13% lepsze rezultaty w klasyfikowaniu tonów i uzyskiwali szczytowe rezultaty 2-krotnie szybciej od przedstawicieli grupy kontrolnej, którzy wkładali urządzenie do ucha, ale nie byli poddawani stymulacji.
Potocznie uważa się, że w dorosłości ludzie nie potrafią nauczyć się wzorców dźwiękowych nowego języka, ale historycznie nasze badania pokazały, że nie dla wszystkich jest to prawdą. W ramach najnowszego studium widzimy, że tVNS redukuje różnice indywidualne o wiele bardziej niż inne interwencje [...] - wyjaśnia prof. Bharath Chandrasekaran z Uniwersytetu w Pittsburghu.
Generalnie ludzie często zniechęcają się, widząc, jak trudna bywa nauka języka obcego, ale gdybyśmy byli w stanie zapewnić po pierwszej sesji rezultaty lepsze o 13-15%, być może udałoby się ich zachęcić do kontynuowania lekcji - dodaje Leonard.
Obecnie naukowcy sprawdzają, czy dłuższe sesje treningowe z tVNS mogą wpłynąć na zdolność ochotników do odróżniania 2 tonów, które są trudniejsze do odróżnienia dla osób anglojęzycznych. W obecnym studium nie uzyskano bowiem znaczącej poprawy.
Naukowcy podejrzewają, że tVNS korzystnie oddziałuje na uczenie, wzmacniając sygnalizację neuroprzekaźnikową w dużej części mózgu; czasowo poprawia się uwaga w odniesieniu do prezentowanych bodźców dźwiękowych. Sprzyja to długoterminowemu uczeniu. Potrzeba jednak kolejnych badań, które zweryfikują ten mechanizm.
Naszym kolejnym krokiem będzie zrozumienie mechanizmu neuronalnego leżącego u podłoża opisywanego zjawiska i ustalenie idealnego zestawu parametrów stymulacji, który mogłyby zmaksymalizować plastyczność mózgu. Postrzegamy tVNS jako dobre narzędzie do wspomagania rehabilitacji osób z urazami mózgu - podsumowuje Chandrasekaran.
Warto powiedzieć, że w tym roku w Psychiatrii Polskiej ONLINE FIRST ukazał się tekst na temat zastosowania przezskórnej stymulacji nerwu błędnego w lekoopornej depresji (Zastosowanie przezskórnej usznej stymulacji nerwu błędnego (taVNS) w leczeniu pacjentów z depresją lekooporną – badanie pilotażowe, prezentacja pięciu przypadków klinicznych).
Autor: Anna BłońskaŹródło: University of California, San Francisco (UCSF)
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 06 sie 2020, 18:19

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7267613/

Neuromodulation. 2020 May 12 : 10.1111/ner.13172.
doi: 10.1111/ner.13172 [Epub ahead of print]
PMCID: PMC7267613
PMID: 32342609
The Use of Non‐invasive Vagus Nerve Stimulation to Treat Respiratory Symptoms Associated With COVID‐19: A Theoretical Hypothesis and Early Clinical Experience
Peter Staats, MD, 1 Georgios Giannakopoulos, DO, 2 Justyna Blake, 1 Eric Liebler, 1 and Robert M. Levy, MD, PhD 3

Choroba koronawirusowa 2019 (COVID‐19), spowodowana ciężkim ostrym zespołem oddechowym coronavirus 2 (SARS‐CoV‐2), jest pandemią bez konkretnych środków terapeutycznych i znaczną śmiertelnością, a znalezienie nowych metod leczenia ma kluczowe znaczenie. Większość przypadków jest łagodna, ale znaczna mniejszość pacjentów rozwija umiarkowane lub ciężkie objawy ze strony układu oddechowego, przy czym najcięższe przypadki wymagają intensywnej opieki i /lub respiratora. Ten kompromis oddechowy wydaje się być spowodowane hiperimmunologiczną reakcją, często nazywaną burzą cytokin. Wykazano stymulację nerwu błędnego w celu zablokowania produkcji cytokin w posocznicy i innych schorzeń. Zakładamy, że nieinwazyjna stymulacja nerwu błędnego (nVNS) może przynieść korzyści kliniczne u pacjentów z objawami oddechowymi podobnymi do tych związanych z produktem COVID‐19.

Materiały i metody

Informacje na temat dwóch przypadków uzyskano za pośrednictwem korespondencji e-mail i rozmów telefonicznych z pacjentami.

Wyniki

Obaj pacjenci zgłaszali klinicznie znaczące korzyści z leczenia nVNS. W przypadku 1 pacjent stosował nVNS w celu przyspieszenia rekonwalescencji objawowej w domu po wypisaniu ze szpitala i był w stanie przerwać stosowanie leków opioidowych i przeciwkaszlowych. W przypadku 2 pacjent doświadczył natychmiastowej i konsekwentnej ulgi w objawach ucisku w klatce piersiowej i duszności, a także ulepszonej zdolności do oczyszczania płuc.

Wnioski

Wstępne obserwacje i solidne podstawy naukowe sugerują, że nVNS może zapewnić korzyści kliniczne u pacjentów z COVID‐19 za pomocą wielu mechanizmów.
0 xcedric
Posty: 5187
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 79
x 121
Podziękował: 2917 razy
Otrzymał podziękowanie: 7646 razy

Re: NERW BŁĘDNY

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 06 sie 2020, 18:34

https://store.docofdetox.com/products/b ... on-therapy

Terapia pępka to szybka, jednoetapowa, samolecząca metoda, która świadomie stymuluje pępek w celu uzyskania zdrowia jelit i mózgu, energii, stresu i złagodzenia bólu. Pępek to ważny punkt refleksologii w środku ciała, który jednocześnie stymuluje jelita i mózg. Terapia pępka jest również najskuteczniejszym sposobem aktywacji nerwu błędnego.

Korzyści
Popraw swój ton Vegal

Wejdź w stan przywspółczulny

Schudnąć

Zwiększ energię

Uspokój się

Śpij lepiej

Uwolnij stres i niepokój

Uśmierzaj ból prawie wszędzie

Uwolnij napięcie w stawach

Rozluźnij jelita, szyję i ramiona

Stymuluj połączenie jelit / mózgu

Stymuluj układ limfatyczny

Podnieś swoją podstawową temperaturę ciała

Podnieś swój system odpornościowy

https://www.mestro.pl/Uzdrawianie-przez ... 65187.html

Opis produktu

Czy kiedykolwiek miałeś ból brzucha, gdy usłyszałeś złe wiadomości?
Czy cierpiałeś na ból głowy, gdy doskwierały ci zatwardzenie lub gazy?

To tylko dwa przykłady, które potwierdzają, jak znaczące jest połączenie między naszym brzuchem a mózgiem.

Ilchi Lee w prosty i przejrzysty sposób opisuje metodę, którą każdy może zastosować w zaciszu swojego domu. Jest wizjonerem, humanitarystą i najlepiej sprzedającym się autorem New York Times’a, który rozwinął znaczące metody rozwoju osobistego i naturalnego uzdrawiania, polecane przez miliony ludzi na całym świecie. Jest założycielem Body and Brain Yoga, metod Edukacji Mózgu oraz Ruchu Obywateli Ziemi. Więcej informacji na www.ilchi.com

Metoda uzdrawiania przez pępek polega na uruchomieniu w ciele naturalnej umiejętności samouzdrawiania i regeneracji. Poprzez stymulację pępka, według określonych zasad opisanych w książce, Czytelnik sam może przywrócić dobre krążenie krwi w ciele, poprawić swoją kondycję energetyczną oraz wzmocnić odporność fizyczną i psychiczną. Metoda uzdrawiania przez pępek jest powszechnie uznaną techniką uwalniania stresu.

Uzdrawianie przez pępek rozluźnia spięte mięśnie i ból w dolnej partii pleców oraz w biodrach w przeciągu 24 godzin. Dodaj tę technikę do swojej rutyny dbania o siebie i zobacz, jak wzmacnia ona twój drugi mózg, jelita i jak pompuje większą dawkę energii i witalności do twojego życia.
– James Westphal, Doktor Medycyny,
Szef Oddziału Psychiatrii dla Dorosłych Hawajskiego Departamentu Zdrowia

Nigdy nie doświadczyłem tak prostej i jakże pomocnej metody jak ta. W kilka minut uzdrawianie przez pępek sprawiło dużą różnicę w moim ciele: moje ramiona rozluźniły się, a ból kulszowy po lewej stronie stał się mniejszy tak, że mogę podnieść moją nogę znacznie wyżej niż kiedyś. Każdy powinien tego spróbować.
– Edward Jang, Doktor Medycyny,
Internista i Lekarz Rodzinny


Podobnie działa zaklejenie plastrem w chorobie lokomocyjnej

Wcieraj olej gorczyczny z imbirem
https://timesofindia.indiatimes.com/lif ... 468040.cms
Co się stanie, gdy zaczniesz natłuszczać pępek?

Olejowanie lub masowanie ciała (i włosów) jest uważane za tradycyjny środek, o którym rozmawiali nasi rodzice i dziadkowie. Oprócz odżywiania olejowanie ma do zaoferowania o wiele więcej korzyści.

Przedstawiamy 8 dobrych korzyści zdrowotnych wynikających z regularnego natłuszczania pępka. Tak, dobrze to przeczytałeś!

02/10 Usuwa brud

Nie zawsze zwracamy uwagę na pępek, prawda? Kiedy czyścisz pępek, usuwa on zarazki i brud gromadzący się wokół i sprawia, że ​​żołądek i okolice pępka są wolne od wszelkich możliwych problemów.

03/10 Pozbywa się codziennych infekcji

Kiedy nie czyścisz pępka, może to narazić Cię na infekcje wewnętrzne i zewnętrzne. Oleje mogą być dobrym rozwiązaniem w leczeniu infekcji i naturalnym zabijaniu zarazków. Używanie olejków, takich jak musztarda lub drzewo herbaciane, nie tylko zabija bakterie, ale także zapobiega ich nawrotom.


04/10 Zwróć uwagę na pępek!

Pępek to nie tylko maleńka kropka na pępku, ale także komora, która zawiera rozwiązanie wielu problemów zdrowotnych. Pępek jest połączony z wieloma żyłami w ciele, a odżywiony olejem pomaga również pozbyć się niektórych problemów zdrowotnych. Niezależnie od tego, jaki olej lub nośnik wybierzesz - czy to kokos, musztarda czy rozmaryn, przyda Ci się!

05/10 Leczy rozstrój żołądka

Jeśli cierpisz na rozstrój żołądka, wzdęcia lub nudności, spróbuj nałożyć mieszaninę olejku musztardowego i imbiru na pępek. To bardzo dobry sposób na złagodzenie niepokoju i problemów trawiennych, z którymi możesz się spotkać.


06 / 10Mniejsze bóle menstruacyjne

Nie ma jednego dobrego sposobu na pozbycie się skurczów menstruacyjnych, ale wmasowanie niewielkiej ilości olejku w pępek może pomóc w dłuższym czasie i zmniejszyć ból. Takie postępowanie nie tylko rozluźnia żyły wokół wyściółki macicy, ale także odmładza ciało.

07/10 Zwiększa płodność

Mówi się, że pępek jest łącznikiem między matką a dzieckiem. Dodanie olejków i masaż pępka może poprawić płodność zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet. Olejowanie pomaga również w problemach menstruacyjnych i poprawia liczbę plemników.

08/10 Równoważy czakry

Zarówno joga, jak i ajurweda zwracają szczególną uwagę na pępek i pępek, które uważa się za jedno z centrów energii. Dlatego szczególna pielęgnacja pępka równoważy czakry i dodaje energii organizmowi.

09/10 Poprawia Twoj wzrok

Pępek jest również połączony z żyłami prowadzącymi do oka. Jeśli cierpisz na słaby wzrok, wcieranie rozcieńczonego roztworu olejku musztardowego w pępek może poprawić zdrowie oczu. To także dobry sposób na redukcję opuchniętych oczu i cieni pod oczami.

10/10 Zmniejsza bóle i bóle stawów

Bóle stawów i bóle ciała stają się częste wraz z wiekiem i mogą mieć wpływ na Twoje normalne życie. Regularne masowanie pępka olejkami, takimi jak olej rycynowy i olej rozmarynowy, może złagodzić objawy i lepiej radzić sobie z bólem.
1 xODPOWIEDZ