Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

SEN

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 11 mar 2020, 10:27

SEN STAROŻYTNYCH – PRADAWNA RECEPTA NA ZDROWY SEN

Sen starożytnych może diametralnie zmienić nasze życie.
Biorąc pod uwagę, że każdy człowiek przesypia 1/3 czasu swojego życia, trzeba dobrze się zastanowić, czy robimy to prawidłowo.
Wiele rzeczy w dzisiejszym społeczeństwie jest postawionych do góry nogami. W takich przypadkach najlepiej sięgnąć po wiedzę tych, którzy dany temat już dawno przerobili.
Ponownie, jak to często ostatnio bywa, z pomocą i odpowiedzią przybywają nasi przodkowie.


ZDROWY SEN – SZCZĘŚLIWE ŻYCIE

Dzisiejsze społeczeństwo daleko odbiega od prawdziwej natury człowieka.
Nasze naturalne zachowania zostały przekształcone w mechaniczne, niekoniecznie zdrowe przyzwyczajenia, które krok po kroku robią z nas żywe roboty.

Dostrajanie nas do nienaturalnych zachowań sprawia, że bardzo często zapominamy co to znaczy zdrowy tryb życia.

Obrazek

W tym przypadku sen musimy postawić na równi z żywnością czy aktywnością fizyczną, jest on bowiem rzeczą niezbędna, do szczęśliwego życia.

ROZWÓJ TECHNOLOGICZNY A ZABURZENIE SNU

Ostatnie kilkaset lat powoli, lecz skutecznie pozbawiało nas naturalnego instynktu.

Rozwój technologiczny i mowa tutaj głównie o sztucznym oświetleniu przestawił biologiczny zegar człowieka i tak o to zdrowy i spokojny sen, stał się przywilejem ułamka procenta ludzkości.

Działanie to ma na celu łatwiejszą kontrolę całej populacji.

Człowiek zmęczony, mówiąc prościej – niewyspany, jest bardziej uległy i tak koło się zamyka.

Obrazek

Wzrost świadomości sprawia, że coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać ten proces.

Niektórzy z nich postanowili na nowo odkryć to, jak powinniśmy żyć.

Przyjrzyjmy się odkryciom naukowców.

EKSPERYMENT NA LUDZIACH

W 1990 r. na grupie ochotników został przeprowadzony długoterminowy eksperyment. Do ciemnego pomieszczenia wprowadzano ludzi na 14 godzin.

Następnie obserwowano, w jaki sposób zmieni się ich zachowanie i funkcjonowanie ciała.

Już po 4 tygodniach, można było zaobserwować ciekawe zjawisko, które duplikowała coraz większe grono badanych.

Ludzie zaczęli zmieniać swój tryb spania, na coś zupełnie nowego niż dotychczas.

Przede wszystkim, spano dwa razy w ciągu doby z krótką przerwą na przebudzenie.

Przykładowo sen zaczynał się o normalnej porze, trwał ok. 3 godzin, przebudzano się na półtorej godziny, a następnie ponownie zasypiano.

Obrazek

W ciągu przerwy pomiędzy spaniem mózg badanych był bardzo aktywny i pobudzony. Był to świetny czas na czytanie książek czy planowanie interesów.

Wraz z upływającym czasem eksperymentu, coraz więcej badanych przestrajało się na taki właśnie tryb snu.

Zrodziło to wśród naukowców wiele pytań, a fundamentalnym było czy naturalny tryb snu dla człowieka, to właśnie taki z owymi przerwami?

Tego typu myślenie było podpierane faktem, że osoby poddane eksperymentowi, pozbyły się zmęczenia powodowanego niewyspaniem.

Aktywność w ciągu dnia wzrosła.

NIC NOWEGO

Dwa lata po zakończeniu eksperymentu, na światło dzienne wychodzi praca znanego historyka Rogera Ekircha, który to spędził 16 lat na odkrywaniu, jak wyglądał sen dawniej, a jaki jest dzisiaj.

Erich za zadanie obrał sobie poznanie tego, jak wyglądał sen naszych przodków. Nie opierał się tylko na cywilizacji europejskiej, poszukiwania zawiodły go nawet do dzikich plemion Ameryki Południowej.

Analizując setki dokumentów państwowych, czytając pamiętniki czy nawet podręczniki spisane przez dawnych lekarzy zrozumiał, że sen opierający się na dwóch przedziałach czasowych w ciągu doby, był dawniej czymś zupełnie normalnym.

NATURALNY SEN

Ludzie wykorzystywali przerwę w spaniu na najprzeróżniejsze rzeczy. Jedni zamykali się w swoich czterech kątach i łapali się za czytanie.

Drudzy, ci bardziej towarzyscy, odwiedzali swoich sąsiadów lub bliskich, nocne życie było świetnym porą na kufel gorącego piwa.

Co zabawne, został odnaleziony również podręcznik o zdrowym życiu seksualnym, właśnie o tej szczególnej porze.


Obrazek

Autor opisuje w nim, że uprawianie seksu pod wieczór, jest czymś zdecydowanie nie zdrowym, nieprzynoszącym prawdziwych, namiętnych doznań.

Pobudzony organizm podczas przerwy pomiędzy snem to idealne narzędzie ku cielesnej miłości. Jednak nie tylko cywilizacje europejskie stosowały taki tryb snu.

Źródła ukazują, że ludzie na całym globie w naturalny sposób, korzystały właśnie z tej techniki.

I choć nazwaliśmy to techniką, lepszym sformułowaniem będzie po prostu naturalne zachowanie.

PRAKTYKA

Tak więc w jaki sposób zastosować ową rzecz w dzisiejszych czasach. Od razu trzeba zaznaczyć parę istotnych kwestii.

Pierwszą podstawową sprawą jest to, że społeczeństwo wychowane na zasadach wyścigu szczurów w bardzo często nie może sobie pozwolić na tego typu eksperymenty.

Wstawanie rano do pracy, czy też w niektórych przypadkach nocne zmiany, skutecznie oddalają nas od wizji powrotu, do naturalnego snu.

Druga kwestia to indywidualność naszych ciał i stan ich zdrowia. Przykładowo, przechodząc na dietę po wieloletnim niezdrowym odżywianiu, ciało fizyczne będzie robiło wszystko co może, aby skłonić nas do powrotu do starych nawyków.

Wiąże to się oczywiście z uzależnieniem od śmieciowego jedzenia. To samo może przydarzyć się nam podczas powracania do zdrowego trybu snu.

Pojawiające się nerwobóle, zawroty głowy czy negatywne nastawienie umysłu, to najczęstszy problem do pokonania na początku owej drogi.

Dlatego więc dobrze jest to robić z głową. Prosta technika może znacznie przyspieszyć rezultaty.

Mowa tutaj o nastawianiu budzika.
Przede wszystkim, dźwięk budzika niech będzie cichy i łagodny, a nie urywkiem z koncertu rockowego.


Obrazek

Budzik nastawcie na dzwonienie co 10 min, ponieważ jedne fazy snu, są głębsze od drugich i niewskazane jest gwałtowne wybudzenie się z nich.

Cichy budzik dzwoniący w odstępach czasu wyłapie moment, kiedy jesteśmy bardziej pobudzeni, to właśnie on jest idealny do całkowitego przebudzenia.

Obserwujcie dokładnie swoje ciało i umysł, ponieważ każdy z nas jest unikalny.
Kierując się intuicją, stosujcie swoje odpowiedniki przedziałów czasowych tak jak wam wygodnie.

Sen starożytnych to kolejny, powracający to świadomości społeczeństwa rozdział wiedzy o nas samych.

Jak to często wspominamy, można tworzyć nowe systemy społeczne, czy też metody funkcjonowania, jednak o wiele prostsze wydaje się to, co już było sprawdzone przez tysiące lat istnienia ludzi.

Bardzo prawdopodobne, że już niedługo, ludzie powrócą do takiego trybu spania, a nocne życie nabierze całkowicie nowego znaczenia.
https://www.odkrywamyzakryte.com/sen-starozytnych/
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: janusz » piątek 15 maja 2020, 21:09

Anatomia energetyczna – ciała subtelne część 2
Published on 26 listopada 201618 lipca 2017By Paweł Skowroński

Artykuł pt. Anatomia energetyczna – ciała subtelne (siedem ciał) został opublikowany w Polskim Magazynie Reiki 4/2016 (4).

Przedstawiamy drugą część pracy z cyklu: „Anatomia energetyczna – ciała subtelne” autorstwa Piotra Dacjusza Górskiego. Pierwsza część została opublikowana w październikowym numerze Polskiego Magazynu Reiki (3/2016 [3]).

Istnienie snów jest jednym z niewielu tak dobrze udokumentowanych zjawisk występujących w każdej epoce historycznej oraz w każdej kulturze. Już człowiek pierwotny namalował na ścianie swojej jaskini rysunek przedstawiający śpiącą postać i ogromnego mamuta wychodzącego z obłoku nad głową śpiącego. Od tego czasu temat snów nie przestał fascynować ludzi. Do dzisiaj zadajemy sobie pytania: Dlaczego śnimy? Czy można świadomie skierować sny na jakiś konkretny temat? Czy sny są jedynie pamięcią zakorzenioną w naszej świadomości subiektywnej? Czy pamiętamy sny po przebudzeniu? Człowiek również poszedł dalej, zadając sobie pytanie, nad którym będziemy się zastanawiać w tym artykule, a mianowicie – co znaczą nasze sny?

Proroczy sen

Kilka dni przed rejsem słynnego Titanica pewien londyński dziennikarz napisał artykuł, w którym opisał swój sen. Śniło mu się, że Titanic zatonie. Tekst został powszechnie skrytykowany oraz uznany za tanią próbę wykorzystania popularności tego tematu. Gdy przyszły wieści o zatonięciu tego transatlantyku, wielu ludzi zadawało sobie pytanie czy można było uniknąć tragedii, gdyby uwierzono w ten sen.

Pewnemu mężczyźnie śniło się, że leci samolotem, który nagle doznaje awarii i spada. W tym śnie zginęli wszyscy pasażerowie. Natychmiast po przebudzeniu odwołał swój wyjazd służbowy, który miał zaplanowany na następny dzień. Kilka dni później przeczytał w gazecie o tragedii, jaka miała miejsce. Samolot, którym miał lecieć, rzeczywiście się rozbił.

Sny w starożytności

W świecie starożytnym sny dzielono na dwie kategorie. Pierwsza to podróże ciała mentalnego, podczas których część osobowości potrafiła opuścić ciało fizyczne, by wyruszyć w podróż. Ciało mentalne mogło być wtedy świadkiem scen z przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Podróż taką nazywano podróżą astralną, gdyż uważano wtedy, że ciało astralne potrafi prowadzić takie wędrówki. Dziś wiadomo, że ciało astralne podróżuje tylko w przeszłości i teraźniejszości, natomiast kolejne, czwarte ciało – nazywane ciałem mentalnym – potrafi wędrować w przeszłości, przyszłości oraz teraźniejszości. Temat ciała astralnego oraz mentalnego zostanie poruszony w dalszej części artykułu. Druga kategoria to sny tworzone przez bóstwa. Sny te były traktowane jako instrukcje i wiadomości wysyłane śpiącemu człowiekowi przez bogów oraz zmarłych.

Interpretacja snów

Człowiek powinien zrozumieć przesłanie swojego snu, a tym samym odkryć, które z nich pochodzi ze świata pozazmysłowego. Ktoś, kto nie potrafi porozumiewać się w języku chińskim, nie zrozumie tego, co jest mu w tym języku przekazywane. Tak też jest z językiem snów. Nie wystarczy samo odczytanie snu. Trzeba potrafić go zrozumieć, zinterpretować. W tym celu należy znać język znaków oraz znaczenie każdego symbolu lub też postaci pojawiającej się we śnie. Czy to jednak wystarczy?

Oprócz podstawowych informacji odnośnie znaczenia danego symbolu, do prawidłowej interpretacji potrzebujemy także szczegółów snu. Jeżeli śni ci się lecący ptak, bardzo istotne jest w którym kierunku on się porusza. Jeżeli śnią ci się drzwi to musisz pamiętać, czy były zamknięte, czy otwarte. Jeżeli natomiast śniła ci się kobieta, to czy miała pogodną, czy też ponurą twarz, czy była letnio, czy zimowo ubrana, itd.

Kto odczytuje sny?

Interpretacja snów, nawet dla osoby, która jest ateistą, jest uniwersalną oraz głęboko zakorzenioną potrzebą. Jeżeli ktoś wzbrania się przed interpretacją snów, ma wówczas niepełny obraz rzeczywistości, w której żyje. W starożytnym Babilonie, najstarszej kulturze, która stworzyła liczne przewodniki po różnych sferach życia, powstały również książki omawiające interpretacje snów. W Chinach książki interpretujące sny cieszyły się wielką popularnością, dlatego też cesarz rozkazał, aby przygotować jedną księgę jako wersję oficjalną.

W odczytywaniu prostych snów możemy posłużyć się specjalnymi opracowaniami, nazywanymi sennikami. Przy nieco złożonych snach, szczególnie takich, które powtarzają się wielokrotnie i są doskonale przez kogoś pamiętane, należy wspomóc się wiedzą specjalisty. W przeszłości interpretowaniem snów zajmowali się mędrcy oraz kapłani, ponieważ czynność ta nie była tylko związana z kulturą, ale również z religią. W XX wieku badanie snów stało się w znakomitej części zajęciem psychologów, których interpretacje składały się z teorii niezależnych od różnic kulturowych. Zygmunt Freud opublikował swoją pracę na temat interpretacji snów w 1899 roku. Przy każdym nowym wydaniu tej pozycji Freud dokonywał jakiś znaczących poprawek. Autor przyznał później, że za każdym razem, gdy badał przypadki snów, odkrywał nowe zasady i dodawał je do swojej teorii.

Na chwilę obecną psychologowie rozróżniają tylko dwa rodzaje snów: sny fizyczne i eteryczne, które i tak kwalifikują do snów ciała fizycznego. Psychologowie podczas badań i prac nad rozumieniem snu natrafili na takie, które były powodowane tłumieniem naszych pragnień. Jednak błędnie zakwalifikowali je do snów ciała eterycznego, gdyż tłumienie pragnienia np. seksualnego, które później przeradza się w sen fantazji erotycznych, powstaje w ciele fizycznym.

Do dnia dzisiejszego sen stanowi wielką zagadkę dla nauki. Mimo, że działają specjalne instytuty, które badają fenomen śnienia, wciąż psychologowie nie odróżniają rodzajów snu, które nadal kwalifikują jako sny fizyczne.

Sen, a zaburzenia psychiczne

Osoba, która ma zaburzenia natury psychicznej nigdy nie będzie w stanie odróżnić rodzaju snu. Także specjalista w tej dziedzinie będzie miał problemy w określeniu, który sen należy do fikcji, a który do prawdy. U osoby z zaburzeniami psychicznymi sny ciała fizycznego, eterycznego oraz astralnego przeplatają się wzajemnie. Osoba z zaburzeniami sama nie będzie w stanie odróżnić prawdy od fikcji. Śniąc w ciele astralnym będzie myślała, że śni w stanie fizycznym, a śniąc w stanie eterycznym będzie myślała, że śni w stanie astralnym.

Kilka liczb o śnie

Od czasów starożytnych przeprowadzono liczne badania nad snem, dzięki którym wiadomo, że około jednej trzeciej każdej doby zajmuje nam sen, co znaczy, że przesypiamy około jedną trzecią naszego życia. Około jedna czwarta naszego snu związana jest z naszymi marzeniami sennymi. Oznacza to, że osoba, która ma 60 lat, ma za sobą 20 lat snu oraz 5 lat marzeń sennych.

Świadome pozbawienie śnienia

Osoba zaczyna śnić w momencie przechodzenia w tak zwany stan REM. Jeżeli w tym momencie osoba będzie regularnie wybudzana, zostanie pozbawiona jakichkolwiek snów. W większości badanych przypadków osoba pozbawiona snów zaczyna śnic na jawie, czyli zaczyna widzieć sny oraz marzenia senne podczas wykonywania codziennych obowiązków. Psychologowie wysnuli wniosek, że marzenia senne, tak samo jak sam sen, jest koniecznością fizjologiczną. Osoba pozbawiona marzeń sennych na drugi dzień bardzo źle funkcjonuje.

Siedem czakr i siedem ciał

Aby zagłębić się i w pełni zrozumieć tematykę snów należy poznać siedem czakr, czyli siedem głównych ośrodków energetycznych w ciele człowieka oraz siedem ciał. Każda czakra jest ściśle powiązana z ciałem i tak:

Czakra korzenia – ciało fizyczne
Czakra sakralna – ciało eteryczne
Czakra splotu słonecznego – ciało astralne
Czakra serca – ciało mentalne
Czakra gardła – ciało przyczynowe
Czakra trzeciego oka – ciało kosmiczne
Czakra korony – ciało nirwaniczne

Każde z ciał wytwarza inny rodzaj snu lub też wizji. Poniżej opisałem każde z nich, dzięki czemu będziesz potrafił wyjaśnić, a także zrozumieć swoje sny.

Ciało fizyczne – fizjologiczne samo tworzy sobie sny. Gdy idziemy głodni spać to z cała pewnością nasze ciało fizyczne przyniesie nam sen, w którym spożywamy posiłek. Ogólnie mówiąc: ciało fizyczne stwarza sny na podstawie naszego dyskomfortu fizycznego, w tym również fizycznych oraz psychicznych nieprawidłowości. Stwarza swój własny, fikcyjny świat. Gdy podczas snu położymy na osobę ciężką poduszkę, jest bardzo prawdopodobne, że ciało stworzy sen w którym jesteśmy przygniatani przez jakąś osobę, czy też kamień. Jeżeli natomiast na nasze nogi położy ktoś wilgotny ręcznik, ciało fizyczne stworzy sen, w którym np. pada deszcz, a my mamy przemoczone buty. Na pewno doświadczyłeś takiego przypadku, gdzie we śnie dzwonił telefon, a w rzeczywistości po przebudzeniu okazało się, że dzwoni twój budzik. Takie sny właśnie stwarza nasze ciało fizyczne. Sny tego ciała mogą być kontrolowane i kreowane z zewnątrz przez inne osoby, stwarzające odpowiednie, stymulujące warunki. Możemy podsumować, że ciało fizyczne stwarza sny, które nie są snami prawdziwymi, tylko fikcją. Nie oznacza to, że na tego rodzaju sny nie musimy zwracać uwagi. Analiza snu powstałego w ciele fizycznym potrafi przynieść nam wiele informacji oraz pomocna jest podczas odnajdywania przyczyn wielu problemów, dlatego warto się nad tymi snami zastanowić. Nie wolno nam ich traktować jako rzeczywistości, jak proroctwa przeszłości, teraźniejszości czy też przyszłości. Na poziomie tego ciała nie możemy także podróżować, gdyż jesteśmy ograniczeni do swojego stanu fizycznego.

Ciało eteryczne przynosi nam sny, w których możemy podróżować. W takim śnie możemy opuścić swoje ciało fizyczne. Podczas snu eterycznego nie istnieje żadna odległość, nie jesteśmy niczym ograniczeni. Podczas takiego snu możemy wędrować w najbardziej tajemnicze zakątki naszego świata fizycznego oraz duchowego. W sen eteryczny możemy wejść wykorzystując miedzy innymi medytacje, czy też odpowiednie mantry. Sufi do tworzenia wizji eterycznych wykorzystują na przykład różnego rodzaju zapachy, niektórzy zamiast zapachów wykorzystują kolory. Tak wiec stosując odpowiednie techniki można świadomie wejść w stan snu czy też wizji eterycznej. Ciało eteryczne nie podróżuje w czasie, ale tylko w przestrzeni, czyli odległości nie grają dla niego żadnej roli, natomiast istnieje dla niego czas.

Ciało astralne umożliwia nam śnienie naszych poprzednich żywotów. Daje nam niezwykłą umiejętność, którą jest podróżowanie w przestrzeni oraz czasie. Wykorzystując wizje ciała astralnego można odbywać tak zwane podróże astralne, czyli przenosić się do odległych czasów. Ciało astralne nie umożliwia nam snów proroczych, gdyż za jego pośrednictwem nie możemy przenosić się w przyszłość. Jung nazwał ciało astralne nieświadomością zbiorową. Nieświadomość ta skrywa w sobie poprzednie żywoty: od ameby po człowieka. W niej również zakotwiczone są archetypy, które możemy odnaleźć w tarocie. Bezpośredni dostęp do tego ciała daje nam możliwość miedzy innymi przepracowywania obciążeń karmicznych.

Symbolika

Zanim przejdziemy dalej, do kolejnych czterech ciał, warto, abyś wiedział, że każde z ciał stanowi swego rodzaju barierę, która może coś eliminować lub przekształcać z naszego przekazu sennego. Każde ciało: czy to fizyczne, czy eteryczne, ma swoja własną, indywidualną symbolikę. Niemal zawsze, gdy sen przenika przez inne, wyższe ciała, aby dostać się do ciała najniższego, zatraca pierwotny obraz, który w nim powstał. Dlaczego? Jak już napisałem wyżej, każde ciało ma swoją własna symbolikę. Przenikając niżej do kolejnych ciał, pierwotna symbolika zastępowana jest symboliką nowego ciała, w którym znajduje się ten sen. Ten proces, jeżeli nie jest poznany i wyćwiczony, może całkowicie zamieszać w naszym śnie, przez co nie będziemy mogli go poprawnie rozszyfrować.

Prostym przykładem może być stare pismo greckie lub aramejskie, które tłumaczone jest na różne języki z powodu jego wartościowej treści. Przyznasz, że najdokładniejsze tłumaczenie powstanie wtedy, gdy pismo aramejskie od razu zostanie przetłumaczone na język polski. Jeżeli natomiast w Polsce nie ma żadnego specjalisty od tego języka, tekst aramejski zostanie przetłumaczony np. na angielski, a następnie na polski. Jest w tym przypadku olbrzymie prawdopodobieństwo, że zostaną utracone jakieś informacje, które są kluczowe w prawidłowym zrozumieniu tekstu w języku oryginalnym.

Ze snami w naszych siedmiu ciałach jest podobny problem, gdyż sen oryginalny, powstający na przykład w ciele mentalnym, musi pokonać barierę ciała astralnego, eterycznego i fizycznego.

Ciało mentalne daje nam możliwość podróżowania w przeszłości, przyszłości i teraźniejszości. Dla tego ciała czas ani odległość nie mają żadnego znaczenia. Na poziomie naszego ciała mentalnego otwiera się kanał, poprzez który możemy otrzymać wiadomość, że umiera bliska osoba, którą kochamy. Wizje i sny ciała mentalnego najczęściej są prorocze, jednak ciało mentalne ma jedną wadę – wszelkie wizje, które otrzymujemy na wibracjach tego ciała są zamazane, niewyraźne, przeplecione przez wizje i sny naszych trzech poprzednich ciał. Istnieją specjalne energetyczne klucze, które pozwalają nam wejść w obszary ciała mentalnego, dzięki czemu obraz naszych wizji staje się wyraźniejszy. Bezpośredni dostęp do tego ciała daje nam możliwość miedzy innymi bardzo skutecznego kreowania swojej przyszłości. Klucze energetyczne, które umożliwiają pracę na poziomie ciała mentalnego, uzyskuje się na seminarium Świadomego Rozwoju podczas przeprowadzania inicjacji II stopnia.

Cztery prywatne ciała

Omówiłem pierwsze cztery podstawowe ciała człowieka. Są to nasze indywidualne ciała, które nie mogą się łączyć z innymi ciałami. Ciało fizyczne, eteryczne, astralne i mentalne dają nam możliwość śnienia, lecz będą to zawsze nasze własne sny. Nie będziemy mogli w tych czterech ciałach łączyć snów, ani wchodzić w sny innych ludzi.

W ciele mentalnym będziemy mogli odbyć podróż do Egiptu, ale nigdy nie będziemy mogli odczytać myśli innych ludzi przebywających pod piramidą w Gizie. Możemy jasnowidzieć, oglądać katastrofy, lecz nie będziemy czuli emocji, jakie towarzyszą konkretnym osobom. Odczuwane emocje będą zawsze tylko naszymi emocjami.

Kolejne trzy ciała: przyczynowe, kosmiczne i nirwaniczne wykraczają poza sferę naszej indywidualności oraz czasu. Do tej pory nasze sny były własnymi i nikt oprócz nas samych nie mógł zweryfikować ich wiarygodności. Nikt nie mógł też mieć takiego samego snu jak my. Wszelkiego rodzaju oceny innych o autentyczności, czy też fantazji snu były niemożliwe i nieprawdziwe.

Ciało przyczynowe – na tym poziomie sny nie dotyczą już nas samych, ale całego świata. Zaczynamy poznawać całą przeszłość na poziomie istnienia. Ciało duchowe daje nam niebywałe możliwości dzielenia się snem z innymi osobami. Możemy świadomie odwiedzać podczas snu drugą osobę i z nią rozmawiać. Oczywiście druga osoba musi również być świadoma zaistniałego faktu, gdyż w przeciwnym wypadku może potraktować sen jako coś nierealnego.

Ciało kosmiczne jak sama nazwa mówi – śni o kosmosie. Do tego ciała można było mówić o niektórych tematach, jak o tabu. Na ciele kosmicznym nie ma już o tym mowy. Ciało to przekracza wszelaką świadomość, wykracza ponad nasz świat materialny, a nawet umysłowy. Nie istnieje w tym świecie ani świadomość subiektywna, ani świadomość obiektywna. OSHO mówił, że: „ci, którzy śnili w wymiarze kosmicznym, są założycielami wielkich systemów, wielkich religii”.

Ciało nirwaniczne to pustka, której nie można sobie w żaden sposób wyobrazić. Ciało nirwaniczne śni o nicości, o przysłowiowym mniej niż zero. W snach tych nie ma dźwięku, kolorów, form. Jest absolutna pustka, totalna nicość, zero.

Tak zakończyliśmy rozważania na temat siedmiu ciał człowieka, w których to powstają nasze sny, a dokładniej mówiąc siedem rodzajów snów. Każdy ze snów, rozpoczynając od snu fizjologicznego w ciele fizycznym a skończywszy na ciele nirwanicznym, wprowadza coraz więcej światła i świadomości w nasze życie. Każde ciało jest bardziej świadome od drugiego, każde wyższe ciało przenika ciało niższe. Miejmy jednak świadomość, że niższe ciała nie mają dostępu do tych wyższych.

https://www.piotrgorski.pl/anatomia-ene ... e-czesc-2/
0 x



Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » piątek 22 maja 2020, 18:01

cedric pisze:
piątek 22 maja 2020, 14:06

"6. Staramy się zasypiać na lewym boku

W tej pozycji krew i limfa łatwiej spływają do śledziony. Korzysta na tym układ oddechowy.
W śledzionie odbywa się wymiana starych i zużytych krwinek.
Dzięki temu krew lepiej transportuje potrzebne płucom składniki - antyoksydanty, cynk, magnez, potas, selen, witaminy A, C i E. Są też wyłapywane i unieszkodliwiane chorobotwórcze wirusy, bakterie oraz toksyny.
Sięgamy po chrzan


Czytaj więcej na https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news ... aign=other
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 08 sie 2020, 22:49

O czym milczy historia? Prorocze sny w historii świata. Radio Katowice 11.1.18
11 sty 2018

https://www.youtube.com/watch?v=tQHPnEtrfX4

Radio Katowice
O czym milczy historia? Prorocze sny w historii świata. Opowieści Urszuli Pawlik Radio Katowice
0 x



vic88
Posty: 202
Rejestracja: wtorek 07 paź 2014, 15:37
x 5
Podziękował: 65 razy
Otrzymał podziękowanie: 360 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: vic88 » środa 09 wrz 2020, 22:38

Ostatnio ponownie w swoim życiu mam męczące sny.

Wiele lat temu w domu rodzinnym w lubuskim przez dobre dwa miesiące traciłem w nocy władzę w swoim ciele. Po prostu przychodziła godzina i stawałem się zakładnikiem jakiegoś wielkiego sennego strachu i nie mogłem nic zrobić tylko czuć jak jestem masakrowany psychicznie w swojej głowie. Do tego uczucie unoszenia się nad łóżkiem (albo że coś na mnie stoi), zawsze obecność czegoś złego i potworny świst w uszach. Doszło do tego stopnia, że wolałem nie spać i poczekać do godzin porannych, żeby zasnąć.

Ostatnio, teraz już w Warszawie, znowu tego doświadczyłem. Ale tym razem już udało mi się jakoś wyrwać z paraliżu i dosłownie walnąłem pięścią powietrze. Byłem zaskoczony, że tak mi się udało przejąć kontrolę nad tym snem.

Ale teraz doświadczam tych snów w inny sposób. Nie, że coś nade mną jest i nie mogę się ruszyć. Mogę się ruszać, ale i tak nie mam kontroli, bo lecę przez dom ciągnięty do jakiejś przerażającej próżni za domem. W tej wersji jest strach, ale nie przelatuję przez zamknięte okno albo drzwi. Zapieram się o te drzwi, walczę i odzyskuję kontrolę.

Czemu mój mózg mi to robi i wymyśla takie sny w stylu jakiegoś horrowego opętania, które wydaje się tak realne w danym momencie snu?
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 03 gru 2020, 22:36

Austriaccy naukowcy: łóżko z sosny na prawdę pomaga. Pokoje o Mocy Snu.
3 gru 2020

https://www.youtube.com/watch?v=Sn5YkSO1FuU

niezaleznatelewizja

„Śpiąc w pokoju z drewna sosnowego lub w łóżku z drewna sosnowego, oszczędzasz średnio około 3500 uderzeń serca. Odpowiada to około jednej godziny pracy serca dziennie ”. - pisze profesor Maximilian Moser, kierownik naukowy o swoim odkryciu.
Za pomocą pomiarów HRV, "Austriackiemu Stowarzyszeniu Naukowemu „Joanneum Research” Graz, Austria, udało się uzyskać między innymi rewelacyjne informacje na temat pozytywnych skutków drewna sosnowego". Lekarz z Austrii uhonorowany za koncept "Power Sleepning Rooms" - Pokoje Z Mocą Snu (hotelowy Nobel) - na podst:
https://www.simplyhealthysleep.com/he...

2,000-letnie pigułki (na bazie sosny) znalezione przy starożytnym wraku statku:
2,000 year old pills (wth pine) found at an ancient shipwreck:
https://novoscriptorium.com/2019/07/2...

Igły sosnowe ze starych choinek można w przyszłości zamienić na farby i słodziki do żywności:
Pine needles from old Christmas trees could be turned into paint and food sweeteners in the future:
https://www.sheffield.ac.uk/news/nr/p...

How urban planners' preference for male trees has made your hay fever worse
This article is more than 6 months old
Horticulturists urge better sex mix of city trees to mitigate rising asthma and CO2 pollution
Jak upodobanie urbanistów do drzew męskich pogorszyło twój katar sienny
Ten artykuł ma więcej niż 6 miesięcy
Ogrodnicy zachęcają do lepszej kombinacji płci drzew miejskich, aby złagodzić wzrost poziomu astmy i zanieczyszczenia CO 2levels:https://www.theguardian.com/environme...

Which is the most hayfever-prone city – and is 'botanical sexism' to blame?
Które miasto jest najbardziej podatne na gorączkę siana - i czy należy winić za to "seksizm botaniczny"?
https://www.theguardian.com/cities/20...
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 10 gru 2020, 20:16

https://en.wikipedia.org/wiki/Deuterium
"Spowolnienie oscylacji dobowych
Wykazano, że deuter wydłuża okres oscylacji zegara dobowego po podaniu szczurów, chomików i dinoflagellates Gonyaulax. [41] [42] [43] U szczurów przewlekłe spożycie 25% D2O zakłóca rytm dobowy poprzez wydłużenie dobowego okresu rytmu zależnego od jądra suprachiasmatic w podwzgórzu mózgu[ Eksperymenty na chomikach potwierdzają również teorię, że deuter działa bezpośrednio na jądro suprachiasmatic, aby wydłużyć wolny okres dobowy[ [46]"
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 18 gru 2020, 18:32

https://sekrety-zdrowia.org/melatonina-podniesc-poziom/
" Melatonina – naturalne źródła
Melatonina apteczna jak każdy syntetyczny produkt powoduje skutki uboczne, może uzależniać. Każda roślina produkuje pewną ilość melatoniny niezbędną do biologicznych procesów związanych z cyklem światło-ciemność. Większość roślin zawiera jej nieznaczne ilości, nieliczne są naprawdę bogatym źródłem.

Portulaka [Portulaca oleracea], pospolity jadalny chwast zawiera rekordowe ilości melatoniny. Wystarczy 1-3 razy w tygodniu dodać do sałatki.
Zioła: dziurawiec, złocień maruna [Tanacetum parthenium], tarczyca bajkalska [Scutellaria baicalensis], konopie indyjskie są dobrym źródłem
Owoce cierpkie, wiśnie, sok wiśniowy, migdały, imbir, owies, banany, ananasy, pomidory
Pokarmy bogate w tryptofan zwiększają produkcję: sezam, mak, pestki dyni, siemię lniane, mleko, jajka, sery, ryby
Przed snem warto wypić napar z rumianku, lawendy, kozłka lub ciepłe mleko z kurkumą"
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: janusz » poniedziałek 08 mar 2021, 21:26

Dlaczego śnią nam się sny? Rozmowa z Magdaleną Komstą
12 paź 2020

https://www.youtube.com/watch?v=YSN6o-SjvEI

Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

Magdalena Komsta (MagdalenaKomsta.pl | Wymagajace.pl) - psycholożka, terapeutka poznawczo-behawioralna bezsenności CBT-I, pedagożka. Ukończyła Wydział Psychologii oraz Wydział Pedagogiki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz szereg kursów i szkoleń, w tym z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej.
Członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Wspiera doświadczających problemów ze snem dorosłych i dzieci. Występuje na konferencjach i szkoli profesjonalistów z zakresu snu. Jej prelekcję TEDx na temat nocnych marków w ciągu wyświetlono już ponad 360 tysięcy razy.

Udziela eksperckich wypowiedzi w mediach. Jako konsultantka merytoryczna współpracowała z Wydawnictwem Agora przy wydaniu polskiego tłumaczenia książki “Spokojny Sen” Sarah Ockwell-Smith oraz z Wydawnictwem Trefl przy tworzeniu serii książek dla dzieci “Dobranoc, Trefliki na noc”.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Kraków
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 22 mar 2021, 09:05

Ten dzisiejszy art.świetnie pokazuje, jak różne leki, oświetlenie, kręgosłup szyjny , zmiany w kosmosie, smog el-magn., wieże tel. komórkowej/wifi wpływają na
sen/zdrowie/odporność/autyzm/degenerację mózgu/starzenie/cukrzycę/nadciśnienie/nowotwory/bezpłodność/stany zapalne/depresję.
https://polish.mercola.com/sites/articl ... mozgu.aspx
" Sen jest głęboko powiązany ze zdrowiem na wiele różnych sposobów. Na przykład, badania wykazały, że brak snu ma taki sam wpływ na układ odpornościowy, jak fizyczny stres lub choroba
Ostatnie badania pokazują, że mózg ma unikalny system usuwania produktów ubocznych metabolizmu, podobny do układu limfatycznego. System ten, zwany systemem glimfatycznym, jest aktywowany podczas snu
Przepompowując płyn mózgowo-rdzeniowy przez tkanki mózgu, system glimfatyczny wypłukuje odpady z mózgu do układu krążenia, skąd trafiają do wątroby, gdzie są przekształcane i usuwane
Podczas snu komórki mózgowe kurczą się o około 60 procent, co pozwala na skuteczniejsze usuwanie odpadów
Na przykład, amyloid beta - białko tworzące osławione agregaty w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera – jest usuwany głównie podczas snu"
całość w linku polecam
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: cedric » niedziela 04 kwie 2021, 23:47

https://polish.mercola.com/sites/articl ... czycy.aspx
W SKRÓCIE
"Ekspozycja na światło w nocy zaburza rytm dobowy i może zwiększać ryzyko raka tarczycyOsoby o największej ekspozycji na światło w nocy miały o 55% większe ryzyko rozwoju raka tarczycy w porównaniu z osobami o najniższej ekspozycjiJednym ze sposobów, w jakie zaburzenia okołodobowe można powiązać z rakiem tarczycy, jest wywołanie insulinoopornościEkspozycja na światło w nocy powoduje również problemy ze snem, a chroniczny niedobór snu wiąże się z zaburzeniem rytmicznego wydzielania hormonu stymulującego tarczycę, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka tarczycy"
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 08 kwie 2021, 21:41

Bezsenność: fakty i mity, Magdalena Komsta
9 paź 2020

https://www.youtube.com/watch?v=uMlQ-UR5IVM

Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

Nawet co 10. dorosły spełnia wszystkie kryteria diagnostyczne bezsenności, a u co 5. niektóre objawy bezsenności występują co najmniej trzy razy w tygodniu. Trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub występowaniem snu złej jakości, niedającym wypoczynku są zgłaszane coraz częściej. Jednocześnie, mimo wzrostu świadomości znaczenia snu, dobrze ma się okołosenna mitologia, często znacznie utrudniająca proces diagnostyki czy leczenia bezsenności. Rośnie też liczba nienaukowych metod rzekomo wspierających terapię zaburzeń snu.

Podczas wykładu przyjrzymy się faktom i obalimy kilka mitów, krążąc wokół kluczowych pytań: czym jest bezsenność i w jaki sposób powstaje? Jak się ją diagnozuje, a w jaki sposób leczy? Które z dostępnych na rynku substancji i metod mają udowodnione naukowo działanie terapeutyczne, a które nie są zalecane? I dlaczego wiele z tych niezalecanych zyskało aż taką popularność?

Organizatorzy:
Copernicus Center
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Uniwersytet Jagielloński
Tygodnik Powszechny

Przy wsparciu:
Miasto Kraków
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Templeton Religion Trust
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: songo70 » piątek 09 kwie 2021, 09:13

..odkąd w tym tyg. wróciliśmy do 8godz. pracy dziennie, po długim okresie "pracy",-
po 4 godz. dziennie--> śpię jak zabity :lol: 8-)
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 20 kwie 2021, 23:04

http://centrum-jedwabiu.pl/_kompedium-w ... abiem.html
" Ach śpij, kochanie... Wynikami prac zespołu Zimniewskiej zainteresował się prof. Hiromi Tokura z japońskiego Uniwersytetu w Nara. Japończyk wcześniej badał wpływ odzieży na układ odpornościowy i doszedł do wniosku, że pod syntetykami skóra jest bardziej sucha. A sucha skóra szybciej się starzeje i jest bardziej podatna na reakcje alergiczne. Teraz Tokura pracuje w Polsce i robi doświadczenia razem z poznańskimi naukowcami. Wspólnie prowadzili już badania nad jakością snu w pościeli z włókien syntetycznych i naturalnych. Okazało się, że osoby śpiące w pościeli z włókien naturalnych szybciej i lepiej regenerują się podczas snu niż te, które mają kołdrę i poduszkę powleczoną w materiały syntetyczne. - - Włókna naturalne podwyższają poziom melatoniny w skórze. Melatonina obniża temperaturę ciała, co z kolei sprzyja regeneracji organizmu i sprawia, że szybciej i lepiej wypoczywamy - tłumaczy Zimniewska. Naukowcy badali też i u jednych, i u drugich poziom immunoglobuliny A - jednego ze wskaźników świadczących o naszej odporności. Stwierdzili, że włókna naturalne korzystnie wpływają na nasz układ immunologiczny. "
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: cedric » piątek 07 maja 2021, 18:27

https://www.empik.com/wyspij-sie-jak-zd ... ,ksiazka-p
" Niedobór snu powoduje groźne konsekwencje dla naszego zdrowia. Potrzebujemy go, by cieszyć się życiem i sprawować nad nim kontrolę.

"Wyśpij się!" to oparta na badaniach naukowych książka, która przybliży czytelnikowi zagadnienia dotyczące snu – od jego historii do roli marzeń sennych. Ujawnia istotną rolę, jaką odgrywa sen dla naszego funkcjonowania. Autorka udowadnia, że obecnie mamy skłonność do ograniczania liczby godzin snu, co pogarsza stan naszego zdrowia i wpływa negatywnie na komfort życia osobistego, seksualnego oraz zawodowego. Porusza temat naszego uzależnienia od technologii, która zakłóca sen oraz wskazuje na zgubne konsekwencje stosowania leków nasennych. Książka zawiera wiele cennych zaleceń i wskazówek, jak najlepiej wykorzystać niesamowitą potęgę zdrowotną snu.

Od wydawcy:

Żyjemy w czasach kryzysu snu, co poważnie odbija się na naszym zdrowiu, wynikach w pracy, związkach i zadowole­niu z życia. Potrzebujemy radykalnych rozwiązań, prawdzi­wej rewolucji snu: tylko dzięki odbudowaniu relacji ze snem możemy odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Arianna Huffington zabiera nas w fascynującą podróż do krainy snu. Ukazuje nam wszystkie aspekty snu: od jego historii, przez rolę marzeń sennych w naszym życiu, po skutki niedosypiania. Prezentuje także odkrycia naukowców, które potwierdzają nieocenione znaczenie snu dla naszego zdrowia ¡'samopoczucia oraz związek jego niedoboru z takimi dolegliwościami, jak cukrzyca, choroby serca, rak czy choroba Alzheimera.

Wyśpij się! to nie tylko dzwonek alarmowy zwracający naszą uwagę na globalny kryzys snu, lecz także szczegółowy plan działania, dzięki któremu sen odmieni życie nasze, naszych społeczności i całego świata."
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 13 maja 2021, 12:14

organizm stara się synchronizować,
https://www.sott.net/article/452629-New ... ith-vision
zniknięcie żarówek tradycyjnych było celowym ludobójstwem ?
https://biotopja.pl/produkt/owleye-ligh ... rowka-led/
https://biotopja.pl/
https://polish.mercola.com/sites/articl ... u-snu.aspx
” Według filmu dokumentalnego pt. „Bezsenność w Ameryce”, którego koproducentem jest National Geographic Channel, 40% Amerykanów ma niedobór snu. […]„eksperci uważają, że niedobór snu mógł odegrać rolę w wycieku ropy Exxon Valdez, katastrofie promu na Staten Island i katastrofie nuklearnej Three Mile Island” – stwierdzono w filmie. Niezliczone rzesze ludzi straciły życie przez przemęczonych kierowców, którzy po prostu usnęli za kierownicą.[…]
Jednym z powodów, dla których tak wiele osób śpi zbyt krótko lub niewystarczająco dobrze, można przypisać zakłóceniu zegara głównego. Krótko mówiąc, większość ludzi spędza całe dni w zamkniętych pomieszczeniach bez ekspozycji na jasne dzienne światło słoneczne, a wieczory są często spędzane przy zbyt jasnym sztucznym oświetleniu.

W rezultacie biologiczne zegary organizmu tracą synchronizację z naturalnym rytmem światła w ciągu dnia i ciemności w nocy, a kiedy tak się dzieje, regeneracyjny sen ulega zaburzeniu.[…]
W jednym badaniu na zwierzętach wykazano, że myszy pozbawione snu utraciły 25% neuronów zlokalizowanych w miejscu sinawym i jądrze w pniu mózgu, które są związane z procesami poznawczymi.[…] badania omówione w filmie wykazały, że liczba błędów diagnostycznych wzrosła o 400% wśród lekarzy, którzy pracowali przez 24 godziny z rzędu.

Pozbawieni snu rezydenci medyczni zgłosili również 73-procentowy wzrost liczby ukłuć igłą i skalpelem, a jadąc z pracy do domu, mieli o 170% większe ryzyko poważnego wypadku samochodowego.[…]
niektóre formy długotrwałego wzmocnienia, procesu neuronalnego związanego z osłabieniem uczenia się i pamięci, mogą być wywoływane podczas snu, co sugeruje, że połączenia synaptyczne są wzmacniane podczas snu.[…]
Emocjonalność — w miarę spowolnienia czasu reakcji i procesów poznawczych, wzrastają wahania nastroju. Oznacza to, że rośnie prawdopodobieństwo kłótni ze współpracownikami lub współmałżonkiem i prawdopodobnie dojdzie do wyolbrzymienia problemu.

Ciało migdałowate kontroluje podstawowe emocje, takie jak strach i złość. Jak omówiono w filmie, inny obszar mózgu zwany korą czołową odgrywa kluczową rolę w regulacji emocji, a sen jest niezbędny dla zachowania prawidłowych funkcji tego obszaru. Po dobrej jakości wypoczynku kora czołowa prawidłowo komunikuje się z ciałem migdałowatym – tym głębokim ośrodkiem emocjonalnym – i działa jak „przerwanie emocjonalnego pedału gazu”.

Niewystarczająca ilość snu powoduje zaburzenie komunikacji między tymi dwoma ośrodkami mózgowymi, co pozwala emocjom wymknąć się spod kontroli.[…]

Jeśli potrzebujesz źródła światła do nawigacji w nocy,

zainstaluj żółtą, pomarańczową lub czerwoną żarówkę o małej mocy

— Światło o tej barwie nie wyłącza produkcji melatoniny w taki sposób,
jak robi to białe i niebieskie światło.

W tym celu przydatne mogą być lampy solne.”
0 x



Awatar użytkownika
janusz
Posty: 19105
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 28
x 901
Podziękował: 33080 razy
Otrzymał podziękowanie: 24134 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 23 wrz 2021, 19:44

Śpisz mniej niż 6h? Obejrzyj ten film
23 wrz 2021

https://www.youtube.com/watch?v=yF6ZvYcvj94

Nauka. To Lubię

Po co śpimy i po co śnimy? W tym filmie odpowiadam na te pytania. I podpowiadam, że warto spać długo.
0 x



cedric
Posty: 7191
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 95
x 179
Podziękował: 4035 razy
Otrzymał podziękowanie: 11142 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: cedric » wtorek 05 paź 2021, 13:30

https://tylkonauka.pl/wiadomosc/ksiezyc ... a-nasz-sen
" Przypuszcza się, że zwiększona jasność Księżyca podczas pełni powinna mieć szkodliwy wpływ na sen, biorąc pod uwagę, że ludzie zwykle śpią lepiej gdy panuje ciemność. Szwedzcy naukowcy właśnie potwierdzili tę zależność, ale okazało się, że wpływ ten pozostaje zależny od płci.
Badania wykazały, że sen mężczyzn w okresie zwiększania się jasności Księżyca był mniej wydajny, a czas czuwania po zaśnięciu był dłuższy niż w okresie zmniejszania się jasności Księżyca. Ponadto mężczyźni przesypiali średnio o 20 minut mniej w okresie między nowiem a pełnią. Ich sen był również bardziej podatny na zakłócenia. Dla porównania kobiety spały w tym samym okresie średnio o 12 minut krócej, jednak nie zauważono zmian w jakości snu.
Szwedzcy naukowcy twierdzą, że fazy Księżyca wywierają wpływ na sen, odbijając większe ilości światła słonecznego na Ziemię podczas pełni, lecz z pewnością nie jest to jedyny czynnik. Na nasz sen wpływa również grawitacja Księżyca, która zmienia się między nowiem a pełnią. W grę wchodzą także potencjalne efekty geomagnetyczne."
0 x



Awatar użytkownika
św.anna
Posty: 1451
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 12:41
x 87
x 119
Podziękował: 2624 razy
Otrzymał podziękowanie: 3256 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: św.anna » poniedziałek 18 paź 2021, 12:18

Jak spać lepiej i żyć efektywniej? Odkryj swój chronotyp
Dowiedz się, czym jest chronotyp i jak może pomóc Ci zaplanować efektywną pracę i wpłynąć na zdrowe życie.



Lew, Delfin, Niedźwiedź a może Wilk? Według doktora Michaela Breusa uznanego specjalisty w zakresie snu i leczenia bezsenności, nasz wewnętrzny rytm faz snu i czuwania, czyli chronotyp można podzielić na te cztery kategorie. Każdy z nas żyje według indywidualnego wewnętrznego zegara, który wpływa na nasze zachowania związane ze snem. Z kolei lepszy sen to jeden z kluczowych elementów skutecznej profilaktyki i terapii chorób mitochondrialnych. Poznaj swój chronotyp i śpij na zdrowie!

Dobry, przynoszący odpoczynek sen stanowi warunek naszego zdrowia i długiego życia. W swojej książce doktor Bodo Kuklinski wielokrotnie podkreśla znaczenie odpowiedniej ilości snu dla powodzenia prowadzonej terapii mitochondrialnej, jak również zachowania sprawnej pracy mitochondriów [1]:

„Zaburzenia nocnego snu to ogromny, nasilający się i dotykający coraz większą część naszego społeczeństwa problem. Wieczorne oglądanie telewizji, nocne surfowanie po internecie, ciągnące się do rana imprezy, dwudziestoczterogodzinna dostępność przez telefon itp. – wszystko to zaburza nasz rytm biologiczny. Następnego dnia pojawia się zmęczenie oraz wzrost zużycia pirogronianu, spowodowany zwiększeniem podrażnienia układu współczulnego. Sukcesywne uszkodzenia mitochondriów stopniowo kumulują się, a natura po pewnym czasie wystawia nam za to wszystko rachunek – i to słony.“

B. Kuklinski, Mitochondria (…)

Jednak prawda jest taka, że każdy z nas jest nieco inny – wymaga odmiennej ilości snu w innych godzinach, przy różnym rozłożeniu optymalnej wydajności organizmu w stanie czuwania. Radzenie pacjentom: śpij osiem godzin i chodź spać przed 23:00, bez uwzględnienia ich tak zwanego chronotypu, wydaje się tutaj niewiele pomocne, a czasami wręcz szkodliwe. Chronotyp to wewnętrzny zegar, który od momentu narodzin pracuje w rytm naszego indywidualnego cyklu cyrkadiańskiego (biorytmu dobowego). To nic innego, jak właśnie wspomniany chronotyp decyduje o tym, w jakich godzinach pozostajemy aktywni, a kiedy idziemy spać oraz jak dużo snu potrzebujemy. Jak się za chwilę przekonasz, chronotyp potrafi też o wiele więcej.

Odkryj swój chronotyp i zoptymalizuj swoje życie
Prawdopodobnie nie są Ci obce określenia typu: „ranny ptaszek“ czy „nocny marek“. Właśnie taki podział – na osoby, które są aktywne o poranku oraz osoby aktywne wieczorem i nocą obowiązywał przez wiele lat w zarówno w medycynie klasycznej jak też potocznie. Aż na scenie pojawił się psycholog, doktor Michael Breus, autor książki „The power of when“. Na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń w pracy z pacjentami amerykańskiej kliniki snu, dr Breus zaproponował zupełnie nowy podział na chronotypy. Cytowany tutaj autor, który doczekał się miana „doktor od snu“, opowiada o tym tak [2]:

„W ciągu zaledwie 125 lat porzuciliśmy biorytm, który rozwijał się w nas przed 50.000 lat. To, że nasza fizjologia uległa postępowi technicznemu stanowi jedno z najbardziej negatywnych zjawisk ostatniego tysiąclecia. W ten sposób utraciliśmy też zdolność instynktownego oszacowywania właściwego momentu dla różnych czynności. Brak synchronizacji naszego indywidualnego cyklu cyrkadiańskiego (czasu biologicznego) z indywidualną aktywnością fizyczną, umysłową czy psychiczną to jedna wielka katastrofa“.

Inspirację do wprowadzenia nowego podziału stanowiła rosnąca liczba pacjentów, których w żaden sposób nie można było przyporządkować do jednej z dwóch kanonicznych kategorii: skowronek lub nocna sowa. Na tej podstawie doktor Breus zaproponował nowy podział, który obejmuje tym razem cztery chronotypy: Niedźwiedzie, Delfiny, Lwy oraz Wilki. Dzięki temu osoby, które dotychczas nie były w stanie utożsamić się ani z rannych ptaszkiem, ani nocną sową uzyskały bezcenną szansę optymalizacji przebiegu całego dnia i dostosowania go do naturalnych potrzeb organizmu.

Jaki jest mój chronotyp?
Poniżej znajdziesz przykłady pytań, które pochodzą z kwestionariusza, jaki opracował doktor Breus, aby przy jego pomocy określić indywidualny chronotyp pacjentów [2]:

Czy budzą cię pierwsze promienie słońca lub najlżejsze dźwięki?
Czy budzisz się często przed budzikiem?
Czy udaje Ci się zasnąć w samolocie?
Czy zmęczenie sprawia, że stajesz się rozdrażniony?
Czy w nocy rozmyślasz o przeszłości lub przyszłości?
O której wstałbyś, jeżeli mógłbyś zaplanować dzień, tak jak chcesz?
Czy jet lag jest dla Ciebie wyzwaniem?
Czy w weekendy budzisz się o tej samej porze co w ciągu tygodnia?
Który posiłek dnia jest dla Ciebie najważniejszy? Śniadanie, obiad czy kolacja?
Gdybyś miał zdawać maturę jeszcze raz, w jakiej porze dnia najchętniej podszedłbyś do egzaminów?
W jakiej porze dnia najchętniej podejmujesz aktywność fizyczną?
Jeżeli twój dzień pracy miałby 5 godzin, w jakich godzinach chciałbyś pracować?
Czy zdarza Ci się uciąć drzemkę w ciągu dnia?
Czy jesteś perfekcjonistą?
Gdybyś miał do wykonania pracę wymagającą dużej siły fizycznej, w jakiej porze dnia najchętniej chciałbyś ją wykonać?
Poniżej znajdziesz skrótowy opis wszystkich czterech chronotypów, według podziału zaproponowanego przez doktora Breusa.

Cztery podstawowe chronotypy
1. Chronotyp Niedźwiedź – nieskomplikowany i przyjacielski

Niedźwiedź na ogół lubi spać. Ten chronotyp chętnie ucina sobie drzemkę również w ciągu dnia. Jest najbardziej rozpowszechniony w społeczeństwie spośród wszystkich chronotypów. Długość jego aktywności za dnia jest określana przez słońce. Rano potrzebuje trochę czasu na „rozruch“, szczególnie zimą. Jednak jeżeli już uda mu się wstać z łóżka, może pracować produktywnie aż do południa. Krótka wczesnopopołudniowa drzemka pomaga Niedźwiedziom odzyskać siły i pozostać aktywnym aż do wieczora.

Cztery typowe cechy charakteru: ostrożny, ekstrawertyczny, komunikatywny, tolerancyjny.

Cztery typowe wzorce zachowań: unika konfliktów, jego celem życiowym jest po prostu być szczęśliwym, lubi przebywać w znanym sobie otoczeniu, wytrwały.

Cykl snu i czuwania: Rano potrzebują nieco czasu na „rozruch“, najbardziej ożywione i produktywne są od około godziny 9-10 do wczesnego popołudnia. Niedźwiedzie chętnie ucinałyby sobie krótką drzemkę również w dni robocze, nie tylko w weekendy. Wieczorem są zmęczone, zasypiają łatwo, ale o poranku mają wrażenie, że nie spały wystarczająco długo.

Idealny dzień: niedźwiedzie powinny zjadać śniadanie w ciągu pierwszych 30 minut po obudzeniu. Ich śniadanie powinno być ubogie w węglowodany i bogate w białko. Między 10 a 12 Niedźwiedzie stają się najbardziej produktywne, a między 18 a 19 – najlepiej znoszą obciążenia fizyczne. Kawa po 15:30 jest dla nich raczej niewskazana. Niedźwiedzie powinny chodzić spać między godziną 23:00 a 24:00. Wieczorem Niedźwiedzie mogą odczuwać wzmożony głód, ale powinny powstrzymać się od spożywania obfitej kolacji, w przeciwnym razie trudno będzie im zasnąć. Dla uniknięcia wieczornego ataku głodu Niedźwiedzie powinny pozwalać sobie na popołudniową przekąskę około godziny 16:00.

2. Chronotyp delfin – wrażliwy i inteligentny

Delfiny często budzą się w nocy, ich sen jest lekki i płytki. Budzi je nawet najsłabszy promyk światła czy najlżejszy dźwięk. Dlatego Delfiny są z reguły niewyspane i o poranku dość marudne. Wieczorem przewracają się w łóżku z boku na bok i oddają się rozmyślaniom o przeszłości i przyszłości. Aktywne stają się dopiero około południa i mogą pracować z pełną koncentracją oraz zaangażowaniem aż do wieczora, kiedy to ich wydajność osiąga absolutne maksimum. Delfiny powinny uważać jednak, aby wieczorem nie pracować za długo, w przeciwnym razie nie uda im się w porę odprężyć i znowu nie będą mogły zasnąć.

Cztery typowe cechy charakteru: ostrożny, introwertyczny, neurotyczny, bardzo inteligentny.

Cztery typowe wzorce zachowań: unika ryzyka za wszelką cenę, perfekcjonista, zorientowany na szczegóły, może ulegać obsesjom.

Cykl snu i czuwania: zaraz po obudzeniu Delfiny czują się zazwyczaj rozbite i zmęczone. Od południa czują się stopniowo coraz lepiej, aby wieczorem osiągnąć pełnię formy. Ich produktywność w ciągu dnia ulega wahaniom. Delfiny charakteryzują się szybką przemianą materii i nie lubią ściśle określonych pór posiłków. Powinny dużo pić w ciągu dnia, gdyż szybko się odwadniają.

Idealny dzień: Delfiny powinny podejmować umiarkowaną aktywność fizyczną zaraz po obudzeniu, tak aby pobudzić krążenie krwi oraz podnieść nieco poziom kortyzolu, który jest u nich o poranku zbyt niski. Przed śniadaniem (z przewagą węglowodanów) Delfiny powinny wypijać szklankę wody i brać naprzemienny prysznic. Delfiny powinny szczególnie uważać na kofeinę! Maksymalnie jedna filiżanka kawy kofeinowej dziennie. Jeżeli chcą móc zasnąć wieczorem, po godzinie 13:00 kawa oraz ewentualna drzemka w ciągu dnia są absolutnym tabu. Zaśnięcie ułatwi Delfinom węglowodanowa kolacja między 18:00 a 19:00, a wieczorem – gorąca kąpiel i lektura książki. Delfiny reagują najwrażliwiej na działanie niebieskiego światła wieczorem spośród wszystkich chronotypów. Powinny chodzić spać najpóźniej około 23:30.

3. Chronotyp Lew – ranny ptaszek optymista

Chronotyp Lew odpowiada w przybliżeniu typowi „rannego ptaszka”. Temu chronotypowi jest najłatwiej wstać z łóżka o poranku i to właśnie wtedy czuje się on najbardziej sprawny, ożywiony i w pełni sił. Popołudniu dopada go zmęczenie i stopniowe osłabienie koncentracji. Wieczorem Lwy nie pozostają długo aktywne, wypoczywają, regenerują się i cieszą się, gdy mogą wcześnie iść spać.

Cztery typowe cechy charakteru: optymistyczny, obdarzony zmysłem praktycznym, rozważny, towarzyski.

Cztery typowe wzorce zachowań: niezwykle ważne jest dla niego zdrowie i sprawność fizyczna, myśli i działa strategicznie, ceni pozytywne kontakty międzyludzkie, ma zadatki na pracoholika.

Cykl snu i czuwania: o poranku czują się ożywione i w pełni sił, wtedy też pozostają najbardziej produktywne. Lwy zachowują największą wydajność do południa. Mimo to rzadko pozwalają sobie na popołudniową drzemkę – przecież jest jeszcze tyle do zrobienia! Zasypianie przychodzi im niezwykle łatwo.

Idealny dzień: zdrowe Lwy o poranku wstają z łóżka rześkie i we wspaniałym humorze. Chociaż nie należą do najbardziej kreatywnych chronotypów, dobre pomysły przychodzą im do głowy zaraz po obudzeniu lub około godziny 20:00. O poranku najłatwiej przychodzi im też wykonanie najtrudniejszych lub najmniej lubianych zadań. Lwy powinny zjadać lekkie, proteinowo-węglowodanowe śniadanie w ciągu godziny po obudzeniu. Ponieważ rano pozostawały bardzo aktywne, mogą pozwolić sobie na przekąskę około godziny 9:00. Ponieważ Lwy reagują szczególnie wrażliwie na wahania poziomu kortyzolu i glukozy we krwi, optymalna pora na kawę to dla nich 8:00-10:00, dzięki której zachowają siły aż do południa. Podjęta między 17:00 a 18:00 aktywność fizyczna pozwoli uniknąć im przedwczesnej senności i pomoże w rozłożeniu hormonów stresu. Wieczorem nie czują się szczególnie głodne, jeżeli w ciągu dnia zjadły dostatecznie dużo. Lwy najlepiej czują się, chodząc spać około 22:00-22:30.

4. Chronotyp Wilk – buntownik aktywny nocą

Wilk budzi się nocą. W porze dnia, gdy inne chronotypy, z Delfinem włącznie, powoli przygotowują się do nocnego spoczynku, Wilk dopiero się rozpędza. Ten chronotyp lubi pracować wtedy, gdy inni już dawno śpią. To właśnie ten chronotyp wychodzi z imprez jako ostatni. Ceną za nocną aktywność jest trudność ze wstawaniem o poranku. Rano Wilki są często w nienajlepszym humorze i potrzebują nawet kilku godzin, aby stać się gotowym do działania. I chociaż ten chronotyp nie został stworzony do pracy od 09:00 do 17:00, radzi sobie z nim dość nieźle. A to dlatego, iż wczesnym popołudniem Wilki odczuwają zazwyczaj dodatkowy przypływ sił.

Cztery typowe cechy charakteru: impulsywny, pesymista, kreatywny, kapryśny.

Cztery typowe wzorce zachowań: lubi ryzyko, nie znosi nudy, jego emocje są bardzo intensywne, otwarty na eksperymenty i ekstremalne doznania.

Cykl snu i czuwania: konieczność wstania z łóżka przed 9:00 to dla Wilka prawdziwa tortura. Wilki czują się przed południem zmęczone i zdekoncentrowane. Najbardziej produktywne stają się wczesnym popołudniem oraz od wieczora aż do północy i dłużej. Wilki nie mają nic przeciwko drzemce w ciągu dnia, ale jeżeli sobie na nią faktycznie pozwolą, nie zmrużą oka przez całą noc.

Idealny dzień: funkcja snooze w budzikach została stworzona specjalnie dla Wilków, które aby wstać z łóżka i zacząć dzień potrzebują więcej czasu niż inne chronotypy. Ponieważ ich poziom insuliny oraz kortyzolu o poranku jest wysoki, Wilki powinny sięgać po kawę kofeinową najwcześniej o godzinie 11:00. Bardzo dobry wpływ na ich samopoczucie ma uprawiany o poranku sport, który pomoże im w rozłożeniu hormonów stresu i przyczyni się do poprawy nastroju. Inną optymalną porą na trening lub ciężką pracę fizyczną jest dla Wilków okres między 18:00 a 19:00. Wtedy też Wilki mają najwięcej sił i najlepszą wydajność narządową. Po 21:00 Wilki stają się towarzyskie i najbardziej kreatywne. Niestety, wtedy mają również największy apetyt, co może negatywnie wpływać na ich metabolizm. Wilk, który chce uniknąć napadów nocnego głodu, powinien spróbować zmienić późne śniadanie w najważniejszy posiłek dnia. Jeżeli uda mu się zasnąć około północy, kolejny dzień przywitają w nieco lepszym humorze.

Wszystko ma swój czas
Zdaniem uczonych sen odgrywa kluczową rolę w zachowaniu dobrego zdrowia oraz witalności przez całe życie. Wystarczająca ilość snu oraz jego odpowiednia jakość w porze zgodnej z naszym biorytmem może chronić nasze zdrowie fizyczne, oraz psychiczne, a także zapobiegać wypadkom. Zaburzenia snu bądź deprywacja snu mogą wywierać negatywny wpływ na to jak myślimy, pracujemy, uczymy się i zapamiętujemy oraz zakłócać interakcję z otaczającymi nas ludźmi [4]. Doktor Breus posuwa się tutaj jeszcze dalej, twierdząc, iż przebieg dnia ułożony zgodnie z indywidualnym chronotypem może wywierać pozytywny wpływ na nasz metabolizm, życie płciowe, podejmowane decyzje i osiągane wyniki w sporcie bądź pracy. W opracowywaniu swojej teorii autor książki: ”The power of when” posłużył się wiedzą nt. rytmu okołodobowego kortyzolu, melatoniny i serotoniny, jak również teorią dotyczącą okołodobowych wahań poziomu glukozy oraz insuliny we krwi. Zaprezentowany wyżej podział na cztery chronotypy stanowi realistyczne odzwierciedlenie uogólnionego sposobu, w jaki mogą przebiegać krzywe poszczególnych wskaźników. A przez to generalnie pozostaje zgodny z różnymi typami metabolizmu. Dlatego, jeżeli chcesz zoptymalizować swoje życie, a nawet zapobiegać chorobom metabolicznym lub opóźnić ich rozwój, poznaj swój chronotyp. Naprawdę warto!

Autor: Sylwia Grodzicka

https://mito-med.pl/artykul/jak-spac-le ... -chronotyp
0 x



madelajn
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2021, 11:00
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: madelajn » poniedziałek 08 lis 2021, 11:40

Ciekawe.. według tego postu cierpię na przewlekłe zmęczenie, którego mogę się pozbyć odpowiednim żywieniem oraz wysiłkiem fizycznym. Czy powinnam zrobić jakieś badania prócz badania krwi? Jak się bada nadnercza?
0 x



Kolendra
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek 18 gru 2017, 08:33
x 22
x 19
Podziękował: 309 razy
Otrzymał podziękowanie: 405 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: Kolendra » środa 10 lis 2021, 22:38

Madelajn, tu masz testy do samodzielnego wykonania w celu sprawdzenia stanu nadnerczy :
http://www.tlustezycie.pl/2013/03/samod ... lenia.html
0 x



Awatar użytkownika
azo
Posty: 1484
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2018, 11:31
x 256
x 153
Podziękował: 4441 razy
Otrzymał podziękowanie: 2805 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: azo » czwartek 11 lis 2021, 10:33

Świetny artykuł Kolendro. Nie widzę tematu o samych nadnerczach więc dorzucę tutaj artykuł jak o nie zadbać i przy okazji o zdrowy sen.
Objawy
Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do badań? Gdy nadnercza przestają prawidłowo produkować hormony, zaburzona jest każda funkcja organizmu, a pojawiające się objawy zmęczenia nadnerczy obejmują:

Chroniczne zmęczenie,
Stany autoimmunologiczne,
Nierównowaga hormonalna,
Osłabiona reakcja na stres,
Insulinooporność,
Drażliwość i depresja,
Zaburzenia snu,
Przybieranie na wadze,
Potrzeba kawy oraz jedzenia słodkiego i/lub słonego.

(....) (ta część artykułu jest na linkowanej stronie

Jak przywrócić nadnercza do pracy?

Postępowanie w wyczerpaniu nadnerczy obejmuje przywrócenie właściwej pracy mitochondriów i komórek poprzez uzupełnienie mikroskładników odżywczych. Warto wspierać pracę nadnerczy kompleksowo, zapewniając im zestaw niezbędnych substancji. Zaliczamy do nich:

Dwa aminokwasy tyrozyna oraz fenyloalanina powstałe w wyniku fermentacji produktów roślinnych. Ich obecność jest szczególnie ważna dla nadnerczy, ponieważ stanowią one podstawę do bezpośredniego wytworzenia przez ten gruczoł najważniejszych substancji przekaźnikowych, do których należą hormony dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny, których w wyniku stresu zaczyna nam brakować. Tyrozyna stanowi prekursor do wytworzenia hormonu tarczycy – tyroksyny. Jego obecność wspiera pracę tego gruczołu i pomaga w walce ze stresem oraz zmniejsza odczucie zmęczenia.

Niezastąpiona okazuje się witamina C, która chroni przed procesami utleniania i skutkami hormonów stresu. Pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji układu nerwowego i zmniejsza uczucie zmęczenia. W połączeniu z magnezem i potasem obniża puls spoczynkowy. Dzięki obecności witaminy C i B6 L-tyrozyna wytwarza noradrenalinę. Hormon ten wpływa na poziom energii umysłowej i poprawia samopoczucie.

Korzystny wpływ na wydolność organizmu mają witaminy z grupy B. Ich obecność w preparacie wspomaga odporność organizmu na stres i wspiera utrzymanie sprawności umysłowej na właściwym poziomie. Szczególnie ważna jest obecność kwasu pantotenowego (wit. B5) i witaminy B6, które uczestniczą bezpośrednio w procesach związanych z metabolizmem tyrozyny oraz fenyloalaniny. Ważne, aby występowały w biologicznie aktywnych formach: witamina B6 jako fosforan – 5 – pirydoksalu, witamina B12 w formie metylokobalaminy, a kwas foliowy jako metafolina. W takich formach zapewniają wysoką biodostępność oraz gwarantują osiągnięcie maksymalnych efektów.

Co więcej, do sprawnego działania nadnerczy niezbędny jest magnez. Badania na myszach wykazały, że magnez moduluje oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, wspomagając organizm w stresie. W ten sposób uważa się, że magnez może regulować produkcję kortyzolu i zapobiegać powstawaniu jego nadmiaru. Udowodniono, że suplementacja magnezem obniża poziom kortyzolu w surowicy w połączeniu z ćwiczeniami aerobowymi6,7. Dzięki temu pomaga utrzymać układ nerwowy pod kontrolą, pozwalając czuć się bardziej wypoczętym. Magnez jest również niezbędny do zdrowego snu, rozluźnienia mięśni, utrzymania ciśnienia krwi i rytmu serca.

Ponadto warto zadbać o cynk, który pomaga w prawidłowej syntezie białka i DNA. Uczestniczy w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej oraz prawidłowego metabolizmu węglowodanów, kwasów tłuszczowych i składników odżywczych. Cynk także wspiera ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym.

Kolejnym kluczem do przezwyciężenia zmęczenia nadnerczy jest przyjmowanie odpowiednich wyciągów z ziół jak takich jak różeniec górski (rhodiola rosea). Badania wskazują, że zioła adaptogenowe mogą pomóc obniżyć poziom kortyzolu i pośredniczyć w reakcjach organizmu na stres4. Wyciąg z różeńca górskiego zawiera bardzo duże ilości cennych dla zdrowia związków (m.in. polifenoli). Warto wybierać wyciągi z wysoką zawartością dwóch ważnych substancji czynnych tej rośliny: rozawiny oraz salidrozydu. Ekstrakt z różeńca przyczynia się m.in. do zwiększenia wytrzymałości organizmu w sytuacjach stresowych.

Wspierając funkcjonowanie nadnerczy pamiętajmy również o zdrowym stylu życia obejmującym redukcję stresu, unikanie toksyn i ksenobiotyków, odpowiednią ilość wypoczynku i snu, a także zbilansowaną dietę.

Autor: Paulina Żurek
https://mito-med.pl/artykul/nadnercza-n ... NQQAvD_BwE
0 x


Ascezo minD

wolzdro
Posty: 681
Rejestracja: czwartek 09 sie 2018, 10:52
x 18
Podziękował: 270 razy
Otrzymał podziękowanie: 639 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: wolzdro » niedziela 14 lis 2021, 14:50

w przypadku problemow z nadnerczami, tarczyca a co za tym idzie snem, lekami, stresem pomocna jest aswagandha, efekty potwierdzam,
shizandra, teina , gaba, jest na rynku chyba tylko jeden liposomalny { jedyna mozliwosc pokonania bariery krew/mozg} preparat z tymi dwoma ostatnimi, ale na mnie osobiscie lepeij dziala teina z matchy {taka japonska zielona herbata} :) niz ta wyizolowana w proszku czy w tym liposomalnym,na stronie https://neuroexpert.org/ jest dzial z opisem dzialania roznych substancji, skarbnica wiedzy, polecam poczytac
pomaga na pewno magnez, niewykluczone ze lit
no i wiadomo oprocz rozne gorodzaju "wspomagaczy" spokoj, oddychanie, lagodna muzyka, lagodne cieple swiatlo, ciepla kapiel , mozna uzyc magnezu...
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 17 lis 2021, 09:03

Jackowski - Sny
811 wyświetleń17 lis 2021
https://youtu.be/5jg5Ix60wHA
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Kolendra
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek 18 gru 2017, 08:33
x 22
x 19
Podziękował: 309 razy
Otrzymał podziękowanie: 405 razy

Re: SEN

Nieprzeczytany post autor: Kolendra » środa 17 lis 2021, 10:06

Ostatnio u mnie problemy ze snem... Wybudzanie się o 5 h, 6h...a potem już mogę pomarzyć o zaśnięciu. A że chodzę spać przed 1...Stres związany z niepewnością i kwarantanną robią swoje, chyba kortyzol szybuje...

Wszystkie herbatki, adaptogeny, medytacje i inne łagodne naturalne sposoby to jednak można o kant tyłka potłuc jak się ma zmartwienie. Jest stres, wybudza Cię i koniec, nie ma zmiłuj. Stres przejdzie, przyjdzie sen, normalka 🤷‍♂️

Mózgu sobie wyjąć nie można. Tak więc... Na bezsenność spowodowaną zmartwieniem jedynym sposobem jest rozwiązanie, zakończenie stresującej sytuacji.
0 x



ODPOWIEDZ