Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Odkrywanie słowiańskiego świata

Seji
Posty: 473
Rejestracja: niedziela 20 sty 2019, 13:42
x 381
x 8
Podziękował: 492 razy
Otrzymał podziękowanie: 388 razy
Kontakt:

Re: Odkrywanie słowiańskiego świata

Nieprzeczytany post autor: Seji » środa 13 mar 2019, 08:02

To, że kilka tysięcy lat temu była na tych terenach stosunkowo zaawansowana kultura, to mnie nie dziwi, ale czy była to kultura Słowian czy Prasłowian? W to wątpię.
Ponadto rozwój ludzkości nie jest liniowy i równomierny wszędzie. Ludzkość zalicza wzloty i upadki.
0 xAwatar użytkownika
BABA
Posty: 1229
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2018, 11:31
x 218
x 128
Podziękował: 4116 razy
Otrzymał podziękowanie: 2448 razy

Re: Odkrywanie słowiańskiego świata

Nieprzeczytany post autor: BABA » środa 13 mar 2019, 09:13

Skoro jesteśmy w czytelni to Ja wrócę do Pana Janusza Bieszka bo Mi się On bardzo podoba w wywiadach i nie mogę się doczekać, żeby sprawdzić czy równie ciekawie i przekonująco pisze, mam nadzieję, że tak. Jest od dawna pasjonatem historii, Człowiekiem znającym kilka języków , co pozwala Mu korzystać z istniejących zagranicznych źródeł, osobą niezwykle rzetelną, poważnie traktującą te źródła zarówno pisane jak i wykopaliskowe. Nie tworzy teorii wyssanych z palca, wszystko dokumentuje istniejącymi dowodami. 8-)
Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna
Janusz Bieszk

Obrazek

Jest to pierwsza publikacja w polskiej historiografii na temat organizacji władzy i funkcjonowania Lechii, czyli starożytnej Polski, zwanej inaczej Imperium Lechitów, Scytią Europejską lub Sarmacją Europejską.

Na podstawie ponad 50 kronik i materiałów źródłowych, polskich i zagranicznych, oraz 36 starych map cudzoziemskich autor opracował, po raz pierwszy, poczet słowiańskich królów lechickich w okresie od XVIII w. p.n.e. do X w. n.e. Dokonał także opisu terytorium Lechii, jej gospodarki, handlu, budownictwa miast, grodów, portów oraz żeglugi, transportu i bitych monet lechickich, a także głównych wojen i bitew, pominiętych dotąd.

Powyższe odkrycia były ściśle związane z wynikami najnowszych badań genetycznych Ariów - Słowian, przeprowadzonych w laboratoriach polskich i zagranicznych w latach 2010-2013, według których my Polacy, Ariowie - Słowianie zamieszkujemy tutejsze ziemie od 10 700 lat.

Potwierdziły to również ostatnie odkrycia polskich archeologów na terenie grodów, miast, osad obronnych i grobowców, wybudowanych przez naszych przodków, Ariów - Prasłowian, na terenie obecnej Polski.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/264260/s ... starozytna
Chrześcijańscy królowie Lechii. Polska średniowieczna
Janusz Bieszk

Obrazek

Niniejsza publikacja to druga część książki "Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna" i wraz z nią stanowi całość. Autor opisuje panowanie w Lechii inaczej Polanii 28 władców chrześcijańskich w ramach wielkiej dynastii Lechitów, w okresie średniowiecza – od X do XIV wieku, opierając się na polańskich i zagranicznych kronikach oraz rocznikach. Autor prezentuje w niej odmienne i według niego bardziej realne spojrzenie na średniowiecze, a także inną interpretację działań niektórych władców lechickich oraz wydarzeń z nimi związanych. Według autora w tym bardzo trudnym okresie w Lechii: – wprowadzano okrutny system feudalno-religijny pod groźbą miecza i kar, co wywoływało bunty ludu Ariów – Słowian, – Cesarstwo Polanii przetrwało tylko 38 lat (w kronikach: principum Polonorum, principum Poloniae, Polonorum imperium, totius superioritas imperii), – ogółem panowało 28 władców, w tym trzech cesarzy (król królów, princeps, primus), oraz 8 królów i 17 książąt, – wymuszono dwa rozbiory kraju (mały i duży aż na 182 lata), – dokonano sześciu zbrodniczych, zbrojnych krucjat na naród Lechitów, inaczej Polan, – obłożono szesnastu władców lechickich i naród słowiański dwudziestoma destrukcyjnymi klątwami i interdyktami kościelnymi, – zamordowano dziewięciu władców lechickich, – książę Konrad I Mazowiecki nie sprowadził Krzyżaków, – na 300 lat na terenie Lechii i w Prusach osadzono papieskie krzyżackie wojska okupacyjne. Autor podkreśla, że pomimo tylu negatywnych wrogich działań i zdarzeń, władcy lechiccy potrafili się skutecznie bronić i przywrócić do życia w XIV wieku Królestwo Lechii inaczej Polanii.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3666191/ ... niowieczna
Królowie Lechii i Lechici w dziejach
Janusz Bieszk

Obrazek

Jest to trzecia część Trylogii Lechickiej Janusza Bieszka. Zawiera kolejne dowody odnośnie do funkcjonowania Lechii i panowania królów lechickich wraz z ich szlachtą rycerzami - Lechitami w starożytności oraz w średniowieczu.

Dowody te w postaci 107 cytatów z najstarszych kronik lechickich od X do XV wieku oraz 43 cytatów ze źródeł zagranicznych w siedmiu językach obcych z tłumaczeniem na język polski i komentarzem - są niezaprzeczalne i jednoznaczne! Dotyczą one m.in.:

- wielu starożytnych imperiów i królestw Ariów-Słowian Indoscytów funkcjonujących tysiące i setki lat p.n.e., w tym Sarmacji Europejskiej oraz Europejskiego Sarmackiego Imperium Lechitów według profesora Nikćevicia,

- Konfederacji Słowian Suewów według Godwina,

- Imperium Lechitów według Jana Uphagena,

- starożytnej Sarmacji i Lechii według kroniki Miechowity,

- walk Lechów z legionami rzymskimi w Bawarii w I wieku według Nuremberg Chronicle - Liber Chronicarum,

- władcy Dynastii Lechów według Die Theilung Polens,

- panowania Wizygotów i Suewów przez ponad 300 lat w Hiszpanii,

- panowania Sklawenów przez ponad 200 lat na Bałkanach i w Grecji,

- udziału króla Lechii Wrocisława w 892 r. w konwencie władców nad rzeką Tulln, w zjeździe w Hangsfeld i w walkach na terenie Wielkich Moraw według Aventinusa,

- koronacji diademem cesarskim Bolesława I Wielkiego w kościele Notre-Dame w Paryżu w 1024 r. według La Pologne historique...
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4810413/ ... w-dziejach
Starożytne Królestwo Lehii. Kolejne dowody
Janusz Bieszk

Obrazek

Niniejsza publikacja kończy Czteroksiąg Lehicki napisany przez Janusza Bieszka w latach 2014-2018. Zawiera on 490 cytatów – dowodów źródłowych ze 165 kronik, roczników, dzieł lehickich, polskich i zagranicznych w siedmiu językach obcych, potwierdzających funkcjonowanie Lehii w starożytności i średniowieczu.

Autor prezentuje pełny, poprawiony i uzupełniony poczet 166 władców Lehii, panujących od 2078 roku p.n.e. do 1370 roku n.e., opracowany m.in. według najstarszych kronik z IV-VIII-X-XI wieku oraz zastosowanego w nich przez kronikarzy innego przelicznika Roku Świata.

Jednocześnie przedstawia funkcjonowanie Starożytnego Królestwa Lehii wraz z panowaniem jego lehickich królów oraz opisuje organizację Imperium Lehitów i Imperium Sarmatów-Wenedów, jak również sojusze z innymi sławiańskimi królestwami.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4868241/ ... jne-dowody
0 x


Zawsze bierz pod uwagę fakt, że możesz się mylić - Terry Pratchett

Awatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 12994
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 902
x 325
Podziękował: 12943 razy
Otrzymał podziękowanie: 19661 razy

Re: Odkrywanie słowiańskiego świata

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 13 mar 2019, 09:22

nie wiem co dla kogo jest żelaznym dowodem, to już było:
Obrazek
Poczet Królów Wielkiego Imperium Lechitów z klasztoru na słowiańskim miejscu mocy – Jasnej Górze

https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpr ... -imperium/

https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpr ... slowianie/
0 x


panta rhei

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7677
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 254
Podziękował: 6077 razy
Otrzymał podziękowanie: 12111 razy

Re: Odkrywanie słowiańskiego świata

Nieprzeczytany post autor: Thotal » środa 13 mar 2019, 10:03

Czy Słowianie od wielu tysięcy zmieniali miejsce swojego pobytu? Czy przemieszczali się na wszystkie strony świata?
Ależ oczywiście, rozprzestrzenili się we wszystkie kierunki, ale to wcale nie znaczy że ich miejscem rozwoju, punktem z którego się wywodzą jest np Afryka, czy Azja płd. wsch. Czy możemy sobie wyobrazić, że Chiny, PAŃSTWO ŚRODKA, z całym swoim ludem przemieściło się z Australii?, a może z Ameryki? NIE?
To dlaczego komuś przychodzi w ogóle do głowy że wielomilionowa populacja Słowian pojawiła się nie stąd gdzie jest najwięcej genetycznych jej przedstawicieli? Gdzie trzeba mieć głowę, żeby wymyślać karkołomne przypuszczenia o wynurzaniu się tubylczej ludności z prypeckich bagien?
Równie dobrze można zarzucić Chińczykom że przyszli z Grenlandii i zostawili biednych Eskimosów na pastwę losu.

Dzisiaj mamy samoloty, można sobie polatać tu i tam, ale te kilka, czy kilkadziesiąt tysięcy lat temu ludność przemieszczała się powoli, podobnie jak las, jedynie zmiany klimatyczne powodowały nieznaczne przyspieszenia.

Wracając do niemieckiej historycznej kłamliwej propagandy, właśnie zakończyła swój żywot, umarła, ale jeszcze o tym nie wie... :)
Pozdrawiam - THotal :)
0 xAwatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6452
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1088
x 320
Podziękował: 11557 razy
Otrzymał podziękowanie: 12006 razy

Re: Odkrywanie słowiańskiego świata

Nieprzeczytany post autor: chanell » środa 13 mar 2019, 10:15

nie wiem co dla kogo jest żelaznym dowodem, to już było:
Fakt ,to już wszystko było :D w innych działach na tym forum. Zaczynacie powielać informacje ,ale nie dziwę się bo jest już ich tyle że ciężko coś znaleźć. O historii Słowian warto przypominać wszędzie.
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Seji
Posty: 473
Rejestracja: niedziela 20 sty 2019, 13:42
x 381
x 8
Podziękował: 492 razy
Otrzymał podziękowanie: 388 razy
Kontakt:

Re: Odkrywanie słowiańskiego świata

Nieprzeczytany post autor: Seji » środa 13 mar 2019, 10:35

Thotal, jest wiele przykładów ludów, które w swojej historii zmieniły miejsce pobytu, np. Bułgarzy, Węgrzy, Chorwaci.
To, że istnieje ciągłość genetyczna między nami a znajdowanymi tu szczątkami sprzed tysięcy lat wspiera moją teorię o wczesnej migracji Ariów z Azji.
Zresztą, historia ludzkości w skali świata jest pełna przekłamań - najlepszym przykładem są czasy Jezusa i historia chrześcijaństwa, a nawet współcześnie fałszowano historię II RP, II wojny św. (m.in. Katyń) i teraz fałszuje się III RP (bardzo bezczelnie, bo żyje mnóstwo ludzi dobrze pamiętających ostatnie 30 lat).
Z mojej strony na razie EOT, gdy przeczytam jedną z tych wymienionych wyżej książek, w której jestem posiadaniu, to powrócę do tematu. Zapewne nie stanie się to prędko, ale kiedyś pewnie się stanie.
0 xAwatar użytkownika
Thotal
Posty: 7677
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 254
Podziękował: 6077 razy
Otrzymał podziękowanie: 12111 razy

Re: Odkrywanie słowiańskiego świata

Nieprzeczytany post autor: Thotal » środa 13 mar 2019, 11:04

Przemieszczanie się poszczególnych plemion nie może tu być wyznacznikiem przemieszczenia się całej populacji Słowian.
Jeśli taka była, to bardzo powolna wraz z topnieniem lodowca, w miejsce pustych przestrzeni następowało nasiedlanie powielającej się społeczności.
Pozdrawiam - THotal :)
0 xAwatar użytkownika
Thotal
Posty: 7677
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 254
Podziękował: 6077 razy
Otrzymał podziękowanie: 12111 razy

Re: Odkrywanie słowiańskiego świata

Nieprzeczytany post autor: Thotal » środa 13 mar 2019, 20:42

https://www.youtube.com/watch?v=C2LZ_lKi430Pozdrawiam - THotal:)
ps. komentarze bezcenne...
0 xcedric
Posty: 5397
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 82
x 126
Podziękował: 3150 razy
Otrzymał podziękowanie: 7975 razy

Re: Odkrywanie słowiańskiego świata

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 25 kwie 2019, 21:03

SŁOWIAŃSKA DIETA, CZYLI ZAPOMNIANE PRZYSMAKI NASZYCH PRZODKÓW
14 marca 2019
Marcin Sałański

"Komosa biała (lebioda) to jedna z tych roślin, które zajmowały ważne miejsce w diecie naszych przodków, a dziś została niemal zupełnie zapomniana"

https://tytus.edu.pl/2019/03/14/slowian ... -przodkow/

Właściwości podobne do szarłatu lub chia- nasiona bogate w skwalen.
1 xAwatar użytkownika
BABA
Posty: 1229
Rejestracja: niedziela 09 wrz 2018, 11:31
x 218
x 128
Podziękował: 4116 razy
Otrzymał podziękowanie: 2448 razy

Re: Odkrywanie słowiańskiego świata

Nieprzeczytany post autor: BABA » piątek 26 kwie 2019, 10:27

Kiszenie było podstawowym sposobem konserwowania warzyw, jak ogórki, liście barszczu zwyczajnego czy szczawiu, a próbowano też poddawać temu procesowi mięso
W dzieciństwie miałam jeszcze okazję spróbować na wsi takiego kiszonego w beczce mięsa. Nie pamiętam niestety jak to się nazywało ani tym bardziej nie znam receptury. Ale może Mi się kiedyś przypomni. A może nie. O! Peklowane. Mnie wychowanej na innych już smakach nie przypadło do gustu, ale Mój Tata mlaskał bo to był jeden ze smaków Jego dzieciństwa. 8-)

https://youtu.be/lq8PwaXunBg
0 x


Zawsze bierz pod uwagę fakt, że możesz się mylić - Terry Pratchett

ODPOWIEDZ