Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Czy religia jest nam potrzebna

Awatar użytkownika
ewa
Posty: 62
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:28
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy

Czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: ewa » środa 02 sty 2013, 10:08

od wielu lat zastanawiam się czym i dla kogo jest religia?

jeszcze kilkadziesiąt lat temu była ona wyznacznikiem moralnym w danym kraju i scalała grupy społeczne

Teraz gdy jest dostęp do potężnej ilości wiedzy, możliwość zapoznania się z rożnymi religiami chociażby powierzchownie poczytaniu o i historii i roli w budowie społeczeństw, zastanawia mnie czy dalsze utrzymywanie sztywnych doktryn jest potrzebne i komu potrzebne ?
jeśli tak to komu i co to w tych czasach daje ludziom?

Myślę, że gro ludzi nie zastanawia się nad faktem bycia katolikiem, żydem, protestantem, muzułmaninem tylko ciągnie tradycję przynależności z przyzwyczajenie nie rozumiejąc nawet w co i dlaczego uczestniczy w danej grupie religijnej.
Uważam , że w czasach z takimi możliwościami zdobycia wiadomości na każdy temat to dziwne, że ludzie nadal nie chce wiedzieć widzieć i rozumieć?



Czy ktoś z was zastanawiał się nad tym dlaczego tak jest?
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 02 sty 2013, 10:13

owszem, owszem- można powiedzieć że nie i ok,-
ale wyrugowanie religii obojętnie jakiej z naszej rzeczywistości nie ma chyba sensu,-
tu znowu kłania się dualizm- religia swoją "moc" pokazuje dopiero na tle ateistów i vice versa,-
gdzieś było napisane, że "w różnorodności piękno jest",-
a unifikacja światopoglądowa to by było dopiero piekło identycznych luster ;)
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 02 sty 2013, 10:25

A ja myślę, że absolutna większość ludzi się nad tym nie zastanawia, tylko "jedzie" na tradycji i przyzwyczajeniu.
A przyzwyczajenia są w życiu najtrudniejszym elementem do zmiany, co doskonale widać wszędzie.
Walka z przyzwyczajeniami jest jak walka z ego i ma bardzo wiele z tym wspólnego.
Pytanie tematu pozostaje pytaniem. Możemy trochę przybliżyć temat biorąc pod uwagę inne narodowości. które są na innych etapach rozwoju materializmu. To da jakiś pogląd.
Z drugiej strony trzeba popatrzeć, kto i czym chce religię zastąpić. Wnioski mogą być zaskakujące.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 02 sty 2013, 10:39

blueray21 pisze:A ja myślę, że absolutna większość ludzi się nad tym nie zastanawia, tylko "jedzie" na tradycji i przyzwyczajeniu.
A przyzwyczajenia są w życiu najtrudniejszym elementem do zmiany, co doskonale widać wszędzie.
Walka z przyzwyczajeniami jest jak walka z ego i ma bardzo wiele z tym wspólnego.
Pytanie tematu pozostaje pytaniem. Możemy trochę przybliżyć temat biorąc pod uwagę inne narodowości. które są na innych etapach rozwoju materializmu. To da jakiś pogląd.
Z drugiej strony trzeba popatrzeć, kto i czym chce religię zastąpić. Wnioski mogą być zaskakujące.


no jasne, że tak,-
ale jesteśmy trochę jak ten strażak, który podkłada ogień, żeby mieć co gasić
:D
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
koliberek333
Posty: 441
Rejestracja: środa 02 sty 2013, 09:18
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 146 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: koliberek333 » środa 02 sty 2013, 10:43

religię wystarczy zamienić na Naturę. która sama w sobie jest najwyższą Religią. czy drzewa, kwiaty, zwierzęta, planety potrzebują religii by istnieć? natomiast różnorodność w postrzeganiu i tak zawsze jest i będzie, a to zabezpiecza interesujące z każdej strony współistnienie.
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 02 sty 2013, 10:54

Nie wydaje mi się, choć kierunek dobry.
Gdyby to wystarczyło, to na długo, długo przed religią nie byłoby walk plemiennych i innych, a sama współpraca.
A po drugie jak wyprowadzić materialistyczne masy w przyrodę? Bez kolejnego systemu raczej tego nie widzę.
Prędzej widzę samo-uzdrowienie religii, oczywiście oddolne, bo ta ryba nie ma już głowy, chyba od początku, tylko system menadżerski.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 02 sty 2013, 10:57

koliberek333 pisze:religię wystarczy zamienić na Naturę. która sama w sobie jest najwyższą Religią. czy drzewa, kwiaty, zwierzęta, planety potrzebują religii by istnieć? natomiast różnorodność w postrzeganiu i tak zawsze jest i będzie, a to zabezpiecza interesujące z każdej strony współistnienie.


masz racje, ale ci od religii też ją mają, choć zgoła inną,-
a póki system musi się żywić, a religie swymi wyznawcami- to przecież wiesz..
;)
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

ex-east
Posty: 1144
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 20:57
x 2
x 93
Podziękował: 390 razy
Otrzymał podziękowanie: 1528 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: ex-east » środa 02 sty 2013, 11:34

Blue ,propozycja nowego Systemu zamiast starej religii to zapętlenie i w sumie dreptanie w kółko. Koliberek temat fajnie ujęła i to wcale nie są mrzonki bo wszak zmienia się podstawa ludzkiego pojmowania Rzeczywistości.

Teraz wiemy o niej znacznie więcej niż kiedyś.
Darwin wyraził swoją teorią to, co ludzie postrzegali, a więc dobór naturalny, walka , przetrwanie najsilniejszych osobników itd. Na tym gruncie wyrósł faszyzm.
Dziś to się zmienia. Teoria Darwina jest dziurawa jak szwajcarski ser. Tak samo religijny fanatyzm. Ludzie czują , że co innego jest istotą tej rzeczywistości i okazuje się ,że u podstaw pokojowej koegzystencji obserwowalnej w Naturze leży poczucie jedności, całości, kompletności - oczywiście przy zachowaniu różnorodności.

W momencie kiedy runą mury kodujące w umysłach obraz rzeczywistości -a to możliwe jest tylko poprzez szerzenie wiedzy (choć nie da się wykluczyć tu działania nowych częstotliwości rezonansowych Schummana ) - zmienią się zarówno religie, jak również całe systemy społeczne.

Religie odejdą w sposób naturalny tak samo , jak upadały wielkie Imperia - po prostu zabrakło wyznawców iluzji. :D
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 02 sty 2013, 12:42

Następna marzycielka. Ja to wszystko wiem, i rozumiem.
Jednak mury nigdy nie runą same! Dziś systemy mają się dobrze, po prostu jeden wypiera drugi - patrz Francja, katolików, tyle co kot napłakał, msza raz na miesiąc jeśli w ogóle, gdzieniegdzie i co dalej? Nie odlecieli w następną gęstość mimo podniesienia rezonansu Shummana, materializm i pozorna wolność zastąpiły religię.
Myślę, że są obecnie tak samo zaślepieni, jak nasze bractwo moherowe, to tylko inny punkt widzenia.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: Kiara » środa 02 sty 2013, 13:02

Religie są potrzebne ich twórcą , bo jest to doskonały system władzy mentalnością i uczuciami ludzi. To nie polityka włada światem, a religie tworzące umysłowość i uzależnienia polityków od swoich nakazów i zakazów i niepodważalnych dogmatów.

Systemy władzy trwają kilkadziesiąt lat , w porywie kilkaset, religie natomiast tysiąclecia, zatem wychowują swoich przedstawicieli uzależnionych od własnych doktryn i systemu myślenia ( chociaż wypadało by napisać bezmyślności), jak dla mnie bardzo krzywdzą i blokują rozwój ludzi. Ale .. z dwojga złego trzymają też w ryzach ( chociaż trochę niektórych)co bez tych nakazów i zakazów okazali by jeszcze większą bestialskość. Jedyne dobre ( chociaz namiastka) to, iż na jakimś poziomie rozwijają uczucia.

Ludzie pokazują iż wyrastają już z religii , teraz potrzebują czegoś innego.


Kiara :) :)
Ostatnio zmieniony środa 02 sty 2013, 20:53 przez Kiara, łącznie zmieniany 1 raz.
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 02 sty 2013, 13:12

..wszystko prawda, ale tak jak tym JA,-
im b.skupiamy na tym swoją uwagę, i dalej już wiadomo ;)

pozdrówka :)
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

ex-east
Posty: 1144
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 20:57
x 2
x 93
Podziękował: 390 razy
Otrzymał podziękowanie: 1528 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: ex-east » środa 02 sty 2013, 13:26

blueray21 pisze: Dziś systemy mają się dobrze, po prostu jeden wypiera drugi
bo już nie dają rady mamić. Niektóre przeżywają lifting, aby podać jeszcze raz odgrzewanego kotleta ,ale na innym talerzu i w lepszej oprawie. Te wszystkie wybiegi są skuteczne tak długo póki człowiek nie rozpozna pierwszej iluzji za którą te Systemy łapią. Zostaliśmy uwarunkowani. Zamiast tworzyć nowe warunki i nowe systemy najpierw wypadałoby odwarunkować to , co jest.

(..) Nie odlecieli w następną gęstość mimo podniesienia rezonansu Shummana, materializm i pozorna wolność zastąpiły religię.
Myślę, że są obecnie tak samo zaślepieni, jak nasze bractwo moherowe, to tylko inny punkt widzenia.

Nie odlecieli pomimo nowych warunków, ale same warunki nie wystarczą. Zaślepienie to również dotyczy NAS samych. Dopóki nie przyznamy się sami że to my jesteśmy tymi na których oni żerują, że to my ich karmimy to nic nie będzie z rozwoju. Można uciekać ,ale jak daleko i jak długo jeszcze ? Dokąd się skryjesz, nosząc TAKIEGO SAMEGO SIEBIE ?

Wszędzie Ciebie dopadną. Wystarczy , że podasz do siebie kod dostępu. A podasz, bo wystarczy zapytać KIM JESTEŚ .

Zobacz jak systemy się gładko zmieniają pod Ciebie. Ty się zmieniasz, one też i w sumie to niewiele się zmienia. Zamiast znanego kacyka na czole Systeu masz teraz niematerialnego Myśliciela znikąd.

Wyrzuć śmieci z umysłu , zanim utoniesz w nich.
0 x



Awatar użytkownika
Przebiśnieg
Posty: 1191
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 16:41
x 2
x 24
Podziękował: 786 razy
Otrzymał podziękowanie: 1314 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: Przebiśnieg » środa 02 sty 2013, 20:11

Dodam do tego co piszecie szacowni, że religia ta czy inna była bardzo potrzebna.
Ano dlatego by zobaczyć, doświadczyć zjawisko tzw owczego pędu - wykorzystał te zjawisko np Hitler
Cóż za leniwy jestem by opisywać i inne doświadczenia, w które weszliśmy ,,dzięki" religii -religiom :D
Ano będziemy wiedzieć czego w Nowej Przestrzeni być nie powinno :D
to pa :D
0 x



ex-east
Posty: 1144
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 20:57
x 2
x 93
Podziękował: 390 razy
Otrzymał podziękowanie: 1528 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: ex-east » środa 02 sty 2013, 22:21

Za ciężka księga by się spisała (albo za wiele gigabajtów ) do spamiętania Przebiśniegu aby wiedzieć czego nie powinno być. Zamiast tego rozpoznajmy mechanizmy które stoją za rozprzestrzenianiem się IDEI , a są to mechanizmy wirusowe. Będzie klarowniej i bez zaskoczenia.
0 x



Awatar użytkownika
Przebiśnieg
Posty: 1191
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 16:41
x 2
x 24
Podziękował: 786 razy
Otrzymał podziękowanie: 1314 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: Przebiśnieg » czwartek 03 sty 2013, 04:15

Ano rozpoznawajmy więc :D
Jeden doda do drugiego i tak ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka :D
Hm ,,jak ktos dobrze prawi nie ja się przeciwie" :D
to pa :D
0 x



Awatar użytkownika
ewa
Posty: 62
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:28
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: ewa » czwartek 03 sty 2013, 18:25

zastanawia mnie jeszcze jedno czy człowiek zawsze musi w coś wierzyć?
co mu daje wiara?
czy to nie oby strach przed śmiercią i niebyciem po śmierci każe nam napędzać tą całą machinę?
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: songo70 » czwartek 03 sty 2013, 18:37

ewa pisze:zastanawia mnie jeszcze jedno czy człowiek zawsze musi w coś wierzyć?
co mu daje wiara?
czy to nie oby strach przed śmiercią i niebyciem po śmierci każe nam napędzać tą całą machinę?


ano właśnie wiara, bo religia to już instytucja, w zasadzie chyba nawet najmniejsze plemiona i społeczności na świecie wierzą w coś,-
chociażby w duchy żywiołów, lub/i swoich przodków- dobre pytanie skąd to się wzięło,-
może z niepewności ludzkiego losu, pewnie ze strachu przed śmiercią też, że coś się skończy i zniknie na dobre,-
ale przecież "w przyrodzie nic nie ginie"- tym b.w świecie ducha/świadomości :)
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
Przebiśnieg
Posty: 1191
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 16:41
x 2
x 24
Podziękował: 786 razy
Otrzymał podziękowanie: 1314 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: Przebiśnieg » czwartek 03 sty 2013, 19:03

Szacowny songo czy aby nie spieszysz się za bardzo w udzielaniu odpowiedzi 8-)
Może ewa by tak wyjaśniła nam co ma na myśli mówiąc człowiek 8-)
Bo przecież nie znając ewy ze starego forum nie wiesz szacowny songo czy zadaje pytania z punktu widzenia formy - ciała fizycznego czy ...
No właśnie ja bym chętnie trochę poczytał ewę zanim udzielę odpowiedzi by zwyczajnie mówiąc nie popełnić błędu :D
to pa :D
0 x



Awatar użytkownika
ewa
Posty: 62
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:28
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: ewa » czwartek 03 sty 2013, 19:07

e przecież "w przyrodzie nic nie ginie"- tym b.w świecie ducha/świadomości


masz rację materia krąży cały czas a pierwiastki zamieniają się miejscami, ale czy świadomość nadal istnieje tego już nie wiemy, a przynajmniej badań naukowych na ten temat nie ma. Owszem można spotkać dość sporo relacji i opisów z ezoterycznych doświadczeń ale są to tylko subiektywne odczucia danej osoby.

wiara nawet najmniejsza ( wiara w coś niewidzialnego np. bóg, duch) ma tendencje do tworzenia instytucji i oprawy w rytuały, człowiek to lubi i chyba bierze się to ze strachu że zapomni w co wierzył hehe

Przebiśniegu nie asekuruj się nie musisz pisać tego co mnie zadowoli lub nie :lol:

a człowiek jaki jest każdy widzi

ps

nie pisałam ani z songo ani z Tobą w ogóle nie było nie tam kilka lat
0 x



Awatar użytkownika
Przebiśnieg
Posty: 1191
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 16:41
x 2
x 24
Podziękował: 786 razy
Otrzymał podziękowanie: 1314 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: Przebiśnieg » czwartek 03 sty 2013, 19:27

Szacowna przekazując informacje niczego nie zakładam :)
Nie zakładam też reakcji drugiego na to co wyślę ;)
Nigdy też nie unikałem kontaktów z drugim nie tylko Człowiekiem więc wnioski jakieś tam wyciągnąłem
Zasadność mojej ,,ostrożności" wynika z tego że jeden jest przekonany, że jest ciałem drugi wie że ma ciało.
I wiesz lubię wiedzieć do kogo dodaje to co wiem :)
Gdyż każdy jest inny i dla każdego co innego :P
to pa :D

PS
Jeżeli człowiek czegoś zapomniał to raczej nie tego w co wierzył tylko tego co wiedział
Oczywiście moim skromnym zdaniem :D
0 x



ex-east
Posty: 1144
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 20:57
x 2
x 93
Podziękował: 390 razy
Otrzymał podziękowanie: 1528 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: ex-east » czwartek 03 sty 2013, 21:16

songo70 pisze:w zasadzie chyba nawet najmniejsze plemiona i społeczności na świecie wierzą w coś,-
chociażby w duchy żywiołów
I nie jest to całkiem nieuzasadniona wiara wziąwszy pod uwagę to ,co teraz nam donosi nauka , a mianowicie, ze w ekosystemie panuje wymiana informacji, komunikacja na poziomie kwantowym, czyli, że rośliny, a nawet materia nieożywiona "rozmawia ze sobą" . Woda na ten przykład niesie informację , energoinformację ,poprzez swoje klastry. Oznacza to -ni mniej ni więcej - że prezentuje ona jakąś treść, coś wyraża więcej niż "mokrość". Słowianie intuicyjnie to odbierali ,ale ich umysł , nierozumiejący istoty rzeczy, nadawał Źródłom nazwy rusałek, a drzewom opiekunów duchowych, a każde zwierze reprezentowało jakąś legendarną energię i na kanwie tych znaczeń snuli opowieści.

Być może stąd dalej wzięła się wiara, bo przecież nie wiedza. Chyba, żeby poznać lepiej język runiczny ,to może tam by się odkryło wiedzę zakodowaną po prostu w inne znaki niż te dzisiejsze.
Tak czy inaczej na kanwie alegorii mogła wyrosnąć dalej opowieść urastająca do rangi przekazów ducha. Stąd już tylko kroczek do utworzenia religii.
0 x



Awatar użytkownika
Przebiśnieg
Posty: 1191
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 16:41
x 2
x 24
Podziękował: 786 razy
Otrzymał podziękowanie: 1314 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: Przebiśnieg » piątek 04 sty 2013, 05:14

A czy wiara nie wzięła się z podziału 8-)
Z podziału świadomości na zewnętrzną i wewnętrzna 8-)
Później nastąpiła odcięcie zewnętrznej od wewnętrznej i hulaj dusza piekła nie ma :D
Wolna wola :D
to pa :D
0 x



Awatar użytkownika
ewa
Posty: 62
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:28
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: ewa » sobota 05 sty 2013, 21:14

A czy wiara nie wzięła się z podziału


myslę jednak, że bardziej ze strachu niestety

i to strachu przed śmiercią w ogóle
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » sobota 05 sty 2013, 21:43

Ale ktoś to musiał propagować i doskonale ten strach wykorzystywał, dla dobra niekoniecznie wierzących.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
koliberek333
Posty: 441
Rejestracja: środa 02 sty 2013, 09:18
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 146 razy

Re: czy religia jest nam potrzebna

Nieprzeczytany post autor: koliberek333 » sobota 05 sty 2013, 23:43

...jeno, że strach wziął się z rozdzielenia. :twisted:
0 x



ODPOWIEDZ