Drodzy forumowicze i goście!

Przeżyliśmy przestój związany z migracją z serwera na serwer i zmianą istotnych danych adresowych dla hostingu. Teraz forum powinno działać szybko, bez długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Zależy to też od szybkości waszych łącz, ale do któregoś września serwer był trudny do zaakceptowania.
Niestety technicznie wielkość naszego forum się mocno powiększyła i musimy zwracać większą uwagę na wykorzystanie przestrzeni dyskowej, nie duplikować postów (dawać linki) itp., bo nie utrzymamy baz danych w limitach dostawcy hostingu, a upgrade jest finansowo nieopłacalny.

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

Boże Narodzenie - dywagacje

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6439
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1077
x 319
Podziękował: 11513 razy
Otrzymał podziękowanie: 11987 razy

Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: chanell » sobota 05 gru 2015, 23:08

Sekrety Bozego Narodzena


https://www.youtube.com/watch?v=CgG5YDYg8LY

Janusz Zagórski rozmawia z Markiem Taranem.
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 227
Podziękował: 32225 razy
Otrzymał podziękowanie: 9245 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: abcd » niedziela 20 gru 2015, 00:27

12376233_904024769650637_6853558019542597696_n.jpg
12376233_904024769650637_6853558019542597696_n.jpg (39.35 KiB) Przejrzano 4720 razy
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 227
Podziękował: 32225 razy
Otrzymał podziękowanie: 9245 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: abcd » poniedziałek 28 lis 2016, 15:51

Święta coraz bliżej, handel na pełnych obrotach kręci kokosy na... tradycji ;) .

Obrazek

Za to u Niemców w tym roku nie będą sprzedawać ozdób świątecznych:

http://reporters.pl/3754/niemcy-nie-bed ... uzulmanow/
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15557
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 827
Podziękował: 29107 razy
Otrzymał podziękowanie: 23411 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 30 lis 2016, 22:34

Trzeba w dzisiejszych czasach być otwartym.....na niespodziewane wizyty ;)

Obrazek
1 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15557
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 827
Podziękował: 29107 razy
Otrzymał podziękowanie: 23411 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 18 gru 2016, 20:16

Obrazek Szybko i ładnie.....
0 xAwatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 227
Podziękował: 32225 razy
Otrzymał podziękowanie: 9245 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: abcd » niedziela 25 gru 2016, 21:08

RudaWeb pisze:12 dni Godów – ukradzione święto Swarożyca
Grudzień 21, 2016

Obrazek

Jezus wcale nie urodził się 25 grudnia. Datę tę wybrano, by zastąpić dawne święta pogańskie. Tego dnia celebrowano narodziny popularnego wśród obywateli Cesarstwa Rzymskiego boga Mitry oraz święto Słońca Niezwyciężonego. Natomiast u Słowian ten dzień wchodził w okres dwutygodniowych Godów – świąt nowego Słońca, uosabianego w postaci Swarożyca. W wierze przyrodzonej zimowe przesilenie stanowiło najważniejszy punkt cyklu liturgicznego. Hierarchowie chrześcijańscy świadomie na koniec grudnia wyznaczyli dzień świętowania urodzin Jezusa, by starą tradycję pogan włączyć do ich nowego produktu ideologicznego. W ten sposób ukradli święto naszych przodków, by łatwiej nad nimi zapanować.

21-22 grudnia Słowianie obchodzili Szczodre Gody, zwane także świętem Zimowego Staniasłońca – podaje innemedium.pl. To jedno z czterech najważniejszych słowiańskich świąt solarnych. Wyznaczało nie tylko początek nowego roku słonecznego, ale także początek roku liturgicznego i wegetacyjnego. W czasie Szczodrych Godów następowało przesilenie zimowe, dni ponownie stawały się dłuższe a noce krótsze. Następowało symboliczne zwycięstwo boga słońca-światła czyli Swarożyca nad ciemnością. Zaczynał się nowy życiodajny cykl, w którym Słońce-Swarożyc rozpoczynał swą podróż, oświetlając Matkę Ziemię Mokosz.

Nie ma żadnych dowodów historycznych, że Jezus urodził się 25 grudnia. W pierwszych wiekach nowej wiary narodzenie jej boga wyznaczano na 20 dzień kwietnia lub maja. Klemens Aleksandryjski (żyjący w latach 150-215 n.e. Ojciec Kościoła, święty katolików i prawosławnych) napisał: „Są tacy, co ustalili nie tylko rok, ale nawet dzień Pańskich narodzin i twierdzą, że miało to miejsce 28 roku panowania Augusta, 25 dnia egipskiego miesiąca pachon. [
] Inni wskazują na 24 lub 25 dzień pharmuthi”.
Po przeliczeniu daje to 20 kwietnia lub 20 maja.

Cześć Słońcu i penisowi

25 grudnia stał się, w tradycji zachodniej, dniem narodzin Jezusa dopiero w IV w. n.e.. Pierwsza wzmianka o obchodzeniu tego święta pochodzi z manuskryptu „Kalendarz 354 roku”. W tym samym dniu w Cesarstwie Rzymskim obchodzono święto Sol Invictus (Słońca Niezwyciężonego), upamiętniające „narodziny” nowego słońca. Natomiast na kilka dni przed Bożym Narodzeniem wypada przesilenie zimowe obchodzone w wielu rodzimych religiach Europy, m.in. Słowiańskiej.

Życie duchowe „pogan” było bogate i pierwsi chrześcijanie czerpali z niego pełnymi garściami. Tak stało się z obrzędowością Godów, włączonych do celebry Bożego Narodzenia. Podobnie stało się z Wielkanocą, która była w wierze przyrodzonej związana z kultem płodności – stąd we współczesnej symbolice jajka, króliczki czy zajączki. To samo dotyczy obrządku poświęcania/pokropienia pokarmów czy domów przez księdza. Kropidło kapłana to bowiem
symbol penisa w wzwodzie, a kropienie odpowiada wytryskowi nasienia, czyli jest to swoiste błogosławieństwo płodności domowi.

Przodków świętowanie

Podczas Szczodrych Godów Słowianie na prawie dwa tygodnie zaprzestawali pracy fizycznej, po to by spędzić czas w rodzinnym gronie. Dla – od tysiącleci rolniczego ludu – ten okres był idealny do świętowania. Żadnych prac w polu czy sadzie nie można było prowadzić z przyczyn naturalnych (zima), a domowe spiżarnie pełne były zapasów z letnich i jesiennych zbiorów. Wiara w możliwą w tym czasie łączność pomiędzy światami sprawiała, że święta dla Słowian były wyjątkowo rodzinne, gdyż poza żyjącymi bliskimi można było nawiązać kontakt również z tymi, którzy już odeszli z tego świata. Puste miejsce przy stole pozostawiano nie dla jakiegoś anonimowego wędrowca czy spóźnionego krewnego, ale dla zmarłych przodków rodu, tzw. Dziadów, którzy w czasie obchodów Szczodrych Godów mieli możliwość łączności z naszym światem. Dzięki temu świąteczne ucztowanie było okazją do tego, by cały ród zjednoczył się przy jednym stole. Słowiańskie obchody łączyły więc wyciszenie i wspominanie tego co minęło, z radością i hucznym świętowaniem nadejścia nowego.

Sianko, przystrojone drzewko i 12 potraw

Sposobem na zapewnienie sobie dobrobytu na przyszłość było układanie pod obrusem na czas uczty sianka, jako ofiary dla bóstw wegetacyjnych: Welesa, Mokoszy czy Rgieła. Siano rozsypywano nie tylko pod obrusem, ale też dookoła całego stołu. W tych samych miejscach rozrzucano również ziarna, których symbolika dla żyjących z rolnictwa Słowian była oczywista. Wspomniane sianko jeszcze przez długi czas po nastaniu chrześcijaństwa było wykorzystywane do tradycyjnego świątecznego wróżenia. Wyciągnięcie zielonego źdźbła zwiastowało zdrowie, z kolei takiego z kłosami – dostatek, zaś suchego – nadchodzące problemy. Dziś sianko spod obrusa jest opacznie kojarzone ze stajenką, w której narodził się Jezus Chrystus.

Za to pod sufitem zawieszano ścięty czubek drzewka iglastego (najczęściej sosny), który przyozdabiano jabłkami, orzechami, ciasteczkami, świeczkami, a także łańcuchami. Poszczególne ozdoby miały swoją symbolikę: jabłka zapewniały zdrowie i urodę, orzechy – bogactwo i siły witalne, wypieki – dostatek, świeczki – ochronę przed złymi mocami, łańcuch – więzy rodzinne. Z czasem takie drzewko (zwane podłaźniczką) zastąpiła choinka, zaś jabłka zostały wyparte przez przypominające je czerwone lub złote bombki, a orzechy – przez inne drobniejsze ozdoby. Choinka w dzisiejszej postaci została do Polski sprowadzona z Niemiec dopiero pod koniec XVIII wieku.

Najwięcej starosłowiańskich wierzeń zachowało się na polskim stole wigilijnym. Dzisiejszy zwyczaj przygotowywania 12 potraw wigilijnych to pozostałość po pogańskim dziękczynieniu za zbiory. Dlatego, że wypadało podziękować bogom za cały rok – za wszystkie dwanaście miesięcy. Ponadto główne potrawy wywodzą się z pradawnych uroczystości tryznowych (styp). Przykładem takiego dania zadusznego jest kutia – przygotowywana z obtłuczonej pszenicy, maku, słodu, miodu, orzechów, a z czasem również bakalii. Natomiast na groby bliskich zanoszono mak, groch, fasolę, bób, pszenicę, owoce, grzyby i miód. Część z tych składników stała się stałym elementem wigilijnych dań: pierogów, uszek i wypiekanych ciast (np. makowców).

Symbolika dwunastki ma również odzwierciedlenie w okresie trwania Szczodrych Godów przez kolejnych dwanaście wieczorów – przypomina strona Sławosław. W tym czasie szczególnie ważne było też sute ucztowanie, aby wspomóc Słońce w starciu z siłami ciemności.

NA ZDJĘCIU: wizerunek Swarożyca, FOTO: weneda.net
http://rudaweb.pl/index.php/2016/12/21/ ... swarozyca/
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6439
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1077
x 319
Podziękował: 11513 razy
Otrzymał podziękowanie: 11987 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: chanell » poniedziałek 26 gru 2016, 14:21

Yule - Święto Światła

Narodziny Nowego Roku i Nowego Życia."To jest w noc przesilenia zimowego, najdłuższa noc w roku. Teraz triumfuje ciemność, ale sprawia, że toruje drogę, zmianę w światło .... Patrzymy z nadzieją na nadejście świtu.... "


Magiczny dzień – Yule. Dzień, w którym świętujemy Światło. To punkt zwrotny cyklu w kole roku – koniec starego, początek nowego. Jedyny taki dzień w całym roku, kiedy to noc jest najmroczniejsza, a pora świetlista najkrótsza - astronomiczne Przesilenie Zimowe.

W tym najciemniejszym momencie roku obchodzimy Święto Światła – święto odradzania się, płodności i nadziei. Po tej nocy światło zaczyna przezwyciężać ciemność - kiełkuje nowy cykl natury. Sabat Yule obchodzony jest 21 grudnia, jest to prawdopodobnie najstarsze święto ludzkości, które przetrwało do czasów współczesnych, a same Sabaty są tak stare, jak stara jest sama Ziemia. Wedle wierzeń naszych przodków w tę właśnie noc Bogini ponownie staje się Wielką Matką i wydaje na świat syna – Pana Światła. Z dnia na dzień staje się on mocniejszy i ociepla Ziemię swoim blaskiem, obdarza radością i energią życia. Bogini Matka — Ziemia, jej Syn, Bóg Słońce. W tym najciemniejszym momencie roku ludzie czcili powrót Boskiego Dziecka, które przynosi światło, ciepło i życie. Koło Roku obraca się, przekraczając śmierć i przynosząc nowe życie. I jednocześnie w tę ciemną noc w naszych Duszach rodzi się nowa iskra nadziei - Święty Ogień, Światło Świata. Koło Roku obróciło się raz jeszcze! Dzień się odradza, nocy ubywa. Światło wygrywa z ciemnością, przeganiając złe duchy i przynosząc szczęście w nadchodzącym nowym roku. Jest to radosne święto przypominające o reinkarnacji i wiecznym cyklu odradzania.

Zima to czas uśpienia i odpoczynku natury przed nadejściem wiosny. Bogini zapada w drzemkę po porodzie i pracy. Po tej nocy światło zaczyna przezwyciężać ciemność. Palenie tej nocy świętego ognia symbolizuje odradzające się Słońce. Zima dla naszych przodków była czasem, kiedy szczególnie musieli zadbać o swój dobytek, aby przetrwać ten niepewny okres. Świętując narodziny światła, odganiali tym samym mroki przyszłości. Wschód słońca w ranek Yule był powodem do radowania się z powrotu życia. To czas ucztowania, błogosławienia życia, radości, śpiewu i tańca. Czas palenia ognia, którego blask symbolizuje odradzające się Słońce, które powróciło by ogrzać Ziemię.

Jako że jest to dzień triumfu światła nad ciemnością, celebrujemy światło – połączenie życia i natury. Świętujemy radość przynależenia i wartości więzi z bliskimi. Yule to czas oczekiwania, radości i nadziei, a także refleksji i odkrywania w sobie wewnętrznej siły. To czas na zostawienie za sobą przeszłości i spojrzenie z nadzieją na przyszłość. I tak jak odradza się Słońce, tak odradza się Dusza, a po nocy zawsze przychodzi dzień. W ten czas gromadzimy się wśród tych, których kochamy, aby dzielić się z nimi pięknem i miłością, by wybaczać, rozumieć i obdarzać prezentami. No i oczywiście po to, żeby jeść, pić i bawić się do woli. To także odpowiedni moment, aby zaplanować przyszłość przed sobą. Warto poddać refleksji miniony rok oraz poprzednie lata, a także zadecydować o kierunku, w jakim to życie powinno iść. Czas wytyczania sobie celi oraz myśli przewodnich na nadchodzący rok. To symboliczny czas, w którym triumfuje nadzieja. Z ciemności i nicości wyłania się nowy Świat - świt. Śmierć daje początek życiu. Tego dnia odradza się wszystko.

A co ten czas znaczy dla Ciebie?

autorka teksu: Agata Świderska


AKADEMIA DUCHA
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 227
Podziękował: 32225 razy
Otrzymał podziękowanie: 9245 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: abcd » środa 22 lis 2017, 22:12

Obrazek

:lol:
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 227
Podziękował: 32225 razy
Otrzymał podziękowanie: 9245 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: abcd » niedziela 03 gru 2017, 09:48

Obrazek
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 6439
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1077
x 319
Podziękował: 11513 razy
Otrzymał podziękowanie: 11987 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: chanell » niedziela 03 gru 2017, 11:56

Dziewczyny szykujcie się :D

Obrazek
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

quetzalcoatl888
Posty: 1237
Rejestracja: środa 17 kwie 2013, 21:21
x 1
x 8
Podziękował: 474 razy
Otrzymał podziękowanie: 950 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: quetzalcoatl888 » niedziela 03 gru 2017, 13:14

Obrazek
0 xquetzalcoatl888
Posty: 1237
Rejestracja: środa 17 kwie 2013, 21:21
x 1
x 8
Podziękował: 474 razy
Otrzymał podziękowanie: 950 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: quetzalcoatl888 » niedziela 03 gru 2017, 13:16

Obrazek
0 xAwatar użytkownika
abcd
Posty: 5771
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 383
x 227
Podziękował: 32225 razy
Otrzymał podziękowanie: 9245 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: abcd » sobota 06 sty 2018, 15:51

Obrazek
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15557
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 827
Podziękował: 29107 razy
Otrzymał podziękowanie: 23411 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: janusz » niedziela 23 gru 2018, 00:38

0 xAwatar użytkownika
songo70
Moderator
Posty: 12935
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 899
x 319
Podziękował: 12856 razy
Otrzymał podziękowanie: 19561 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: songo70 » niedziela 23 gru 2018, 20:06

Ile pogaństwa kryje się w "chrześcijańskim" Bożym Narodzeniu?

https://youtu.be/tgaQKtgEhTk
0 x


panta rhei

quetzalcoatl888
Posty: 1237
Rejestracja: środa 17 kwie 2013, 21:21
x 1
x 8
Podziękował: 474 razy
Otrzymał podziękowanie: 950 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: quetzalcoatl888 » poniedziałek 24 gru 2018, 12:56

te wszystkie slodkie gwiazdki w kulturze masowej i nie tylko (pentagramy i hexagramy) maja zwiazek z kultem saturna-szatana - kontrola umyslu

Obrazek

https://neilhague.com/index.php/2016/12 ... aturnalia/


Obrazek

Obrazek


podobno gwiazda Betlejemska prowadzila 3 kroli do miejsca urodzenia mesjasza

Obrazek


Obrazek


wiec skoro objawienie bylo 6 stycznia to mesjasz urodzil sie 9 miesiecy pozniej a nie w saturnalia..taki to "zydowski" przekret..

https://pl.wikipedia.org/wiki/Objawieni ... zMkzSOlL34

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/jezu ... ry_UiNCwh0
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15557
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 827
Podziękował: 29107 razy
Otrzymał podziękowanie: 23411 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: janusz » wtorek 24 gru 2019, 23:35

TEN DZIEŃ MA MAGICZNĄ MOC DLATEGO JEST NAM TAK POTRZEBNY - Maciej Adamski © VTV

https://www.youtube.com/watch?v=3InfnhqpCM4

Premiera rozpoczęła się 2 godziny temu
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15557
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 827
Podziękował: 29107 razy
Otrzymał podziękowanie: 23411 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: janusz » czwartek 09 sty 2020, 22:30

Stonehenge i pogańskie aspekty Świąt Bożego Narodzenia. Zaskakujące tradycje - Agnieszka Zell

https://www.youtube.com/watch?v=-00VQYkqEfU

Opublikowany 8 sty 2020
Tysiące zbierają się w Stonehenge na przesilenie zimowe/Thousands Gather at Stonehenge for Winter Solstice
https://www.youtube.com/watch?v=T_ibb...

Co się dzieje podczas przesilenia zimowego?/What happens during the winter solstice?
https://www.youtube.com/watch?v=R58VN...

What our Christian culture can learn from Stonehenge
https://blogs.spectator.co.uk/2018/03...

Połowa zimy w Merlin's Monument (Stonehenge):
https://clasmerdin.blogspot.com/2015/...

National Geographic - zdjęcia z przesilenia zimowego:
https://www.10wallpaper.com/view/Amaz...

EN: Czym jest Przesilenie?/What is a Solstice? | National Geographic/
https://www.youtube.com/watch?v=btcTf...

PRZESILENIE ZIMOWE - ZNACZENIE I TRADYCJE
https://olabloga.eu/przesilenie-zimow...
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15557
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 827
Podziękował: 29107 razy
Otrzymał podziękowanie: 23411 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: janusz » środa 02 gru 2020, 13:18

Święty Mikołaj ,Boże Narodzenie- Słońca. KREATORZY rzeczywistości .
30 lis 2020

https://www.youtube.com/watch?v=LPOig6O ... b6CimpM_h8

676 studio armagedon Reset
0 xAwatar użytkownika
janusz
Administrator
Posty: 15557
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:25
x 27
x 827
Podziękował: 29107 razy
Otrzymał podziękowanie: 23411 razy

Re: Boże Narodzenie - dywagacje

Nieprzeczytany post autor: janusz » sobota 12 gru 2020, 15:35

Miasteczko Mikołaja 12.12.2020 Fundacja A.R.T.
Transmisja rozpoczęta 2 godziny temu

https://www.youtube.com/watch?v=5avQL0zmZ_Q

Fundacja A.R.T. #aktywizujemy #ratujemy #tworzymy
0 xODPOWIEDZ